hioes oepen uchten wang Tri c 3 Baader/Meinhof-groep in hongerstaking ENNEDY GROTE AFWEZIGE OP CONVENTIE w IRA wilde daden van B hi tela w Generaal in geding in proces Okamoto ring vat >sie -rticn [rtugese er- -gens geblazen MEER TROEPEN NAAR ULSTER JAPANNER TOT BEKENTENIS VERLEID 5 veil a Dresti ik ef| :rs ïrafl W (AFP) Het gros van de het regime Thioe heeft lijke pi-ovinoie hoofdstad weer verlaten waar het was binnengetrokken in de hele provincie te ver- >n trokken weg nadat de in de Noord-Vietnamezen rijdingsfront de stad on- ras gaan nemen. Eén ba- chutisten bevond zich van in een buitenwijk van Mai Linh. Op de ach- 'an de Zuidvietnamezen mstander aanvallen, en van Thioe werden tot cht gedwongen ondanks :pse Amerikaanse bombar- Zo kwamen een aantal B 52 bommenwerpers Mm if maal in actie. Jacht- rpers voerden in de pro- de f ieer^RK (Reuter) Dr. Gun de Zweedse ambassa' skou, hervat begin augus- :n bezoek aan New York •g met de secretaris-gene- le Verenigde Naties Kurt -[ en Arabische en Israëli- praten, zijn bemiddelings- het Midden-Oosten. Dit Verenigde Naties be kt. Oi ndmaking is gevolgd op ve^en die Waldheim en Jar- juni en maandag hebben zarring vertoefde voor het 'tin mei in New York om t b richten op hervatting van 'n 1 ade missie te bestuderen, tv vier dagen van besprekin uit< e secretaris-generaal en de wts£urs van Israël en Egyp- Verenigde Naties, moest conclusie komen dat lik geen basis was om de k ovember 1967 door de Vei- $k|ad toevertrouwde missie SON (AFP) Dertien zwa- twagens voor het Portuge- zijn vanochtend vroeg op- zo is uit goede bron in vernomen. De stadsguer- fing "de internationale bri- zich verantwoordelijk vincie Kwang Tri honderdtachtig aanvalsmissies uit op stellingen van Noord-Vietnam en het Bevrijdings- front. Tanks Nieuwe Russische tanks, die ver liezen van het Bevrijdingsfront in Zuid-Vietnam moeten goedmaken, worden weer per trein door China vervoerd. Dit is gisteren uit diploma tieke bronnen in Peking vernomen. Dezelfde bronnen menen, dat het erop wijst, dat Noord-Vietnam niet van plan is zijn stem voor het offen sief in het zuiden zoals dat de af gelopen maanden met conventionele middelen werd uitgevoerd op te geven en terug te keren tot de oude guerrilla-taktiek. Een in Peking gestationeerde bui tenlandse diplomaat, die enkele da gen geleden de Chinese muur be zocht. zei zeventien Russische tanks te hebben gezien op een trein, die in zuidelijke richting reed. Tegelijker tijd zijn er in Peking aanwijzingen te bespeuren, dat de Sowjet-Unie nu meer tevreden is met de Chinese medewerking om de stroom Russi sche militaire hulpgoederen voor Noord-Vietnam het land te laten passeren. Russische en Oost-Euro- pese diplomaten klaagden tot voor kort in Peking, dat China "niet ge- j noeg doet" om de Russische be voorrading van Noord-Vietnam over land mogelijk te maken. Zij laten nu echter weten, dat China op dit terrein in toenemende mate mede werking verleent. Kissinger Uit dezelfde bronnen in China ls vernomen, dat Amerika Peking ver geefs heeft gevraagd de bevoorra ding van Hanoi te staken. Henry Kissinger, Nixons speciale adviseur voor veiligheidszaken heeft, volgens diplomaten in Peking, verzoeken in deze richting gedaan tijdens zijn re cente gesprek met premier Tsjoe En-Lai, maar hij zou op een vrien delijke doch krachtige weigering zijn gestoten. Anarchisten mogen hun advocaten zelf niet kiezen (Van onze correspondent) BONN In een aantal gevange nissen in de Bondsrepubliek zijn momenteel ongeveer 30 gevangen genomen leden van de Baader-Mein hof-groep in hongerstaking. Som migen hebben al meer dan een week niets gegeten. Ze protesteren op deze wijze tegen het feit dat de Westberlijnse advocaat, Otto Schi- ly, de verdediging van het kernlid van de Baader/Meinhof/groep Gud- run Ennslin, is ontzegd. Schily wordt ervan verdacht, dat hij een briefje van Gudrun Enns lin uit haar cel heeft gesmokkeld en in handen heeft gespeeld van Ulrike Meinhof, toen deze zich nog op vrije voeten bevond. Ulrike Meinhof, die in de Keulse Klingel- pütz-ge vangen is gevangen zit, eet sinds 1 Juli niets meer. Volgens haar advocaat, Heinrich Hannover uit Bremen, krijgt zij ook geen water, omdat de artsen dan beter het tijdstip vast kunnen stellen waarop zij over moeten gaan tot een gedwongen kunstma tige voeding. Oo|k de melk, die Ul rike Meinhof wordt aangeboden, weigert ze. Zout De gevangenisautoriteiten in Hamburg zijn ertoe overgegaan om in het water, dat gebruikt wordt voor het tandenpoetsen en het wassen, zout op te lossen, zo dat het ondrinkbaar wordt. De kan melk, die de gevangene vervolgens wordt aangeboden, wordt over 't algemeen niet versmaad. En melk bevat aanzienlijk meer voedings stoffen dan water. Gudrun Ennslin, om wiens verde diging alles draait, heeft haar hon gerstaking slechts een dag volge houden. De gevangenisdirectie in West-Berlijn heeft meegedeeld dat een aantal leden van de Baader/ Meinhoff-groep slechts „vloeibaar voedsel" tot zich neemt. Ook de Westberlijnse advocaat Horst Mah ler bevindt zich in hongerstaking. Een tijdlang heeft een viertal niet- politieke gevangenen in West-Ber- lijn meegestaakt uit solidariteit. Het lid van de Baader/Meinhof- groep. Werner Hoppe, tegen wie momenteel in Hamburg een pro ces gaande is, hongert het langst. Hij eet sinds 25 juni niet. Zijn ad vocaat, Kurt Grönewald uit Ham burg, vertelde: "Hoppe voelt zich een beetje zwak". Volgens de Justi tiële autoriteiten controleren art sen dë hongerende gevangenen. Ondertussen wordt in de Bonds republiek nauwelijks gediscussieerd over de vraag of de rechtsstaat niet in gevaar is, nu verdachten hun eigen advocaten niet meer kunnen kiezen, zoals in enkele ge vallen is voorgekomen. De rechtse Springerpers is een massale cam pagne begonnen tegen linkse ad vocaten-collectieven en beschul digt linkse advocaten ervan een ge mene zaak te hebben gespeeld met de Baader/Meinhof-groep. Waarnemers in de Bondsrepu bliek zien in deze persacties en ook in uitlatingen van Justitiële autoriteiten, een poging om de be wegingsvrijheid van linkse advoca ten te beperken en hen van de ver dediging van de BaaderMeinhof- groep uit te schakelen. ADVERTENTIE Philips batterijen noemen ze ook wel langspeel-batterijen. Elbee's dus. Met een enkelwoord Proces in Djakarta Een recht bank in Djakarta heeft deelnemers aan een protestdemonstratie tegen het „Indonesië in miniatuur"-pro- Ject van mevrouw Soeharto tot zwa re straffen veroordeeld. Christial Ayal, die de demonstratie zou heb ben georganiseerd, werd wegens het gebruik van scherpe voorwerpen tot 2% jaar gevangenisstraf veroor deeld. twee anderen kregen 1% jaar, yier één jaar en drie een jaar voor waardelijke gevangenisstraf. Allen hebben aangekondigd in hoger be roep te zulen gaan. Bossen verwoest Na 25 dagen I heet weer waarin in heel Finland noodmaatregelen van kracht waren ter voorkoming van bosbranden, heeft een orkaanachtige storm dit weekeinde duizenden hectaren den- nenbos geveld, huizen verwoest en i verbindingen verbroken. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Legereenheden zijn te hulp geroe pen om de wegen vry te maken. Finland en de Duitslanden De Finse minister van Buitenlandse Zaken Sorsa heeft gisteren de ver tegenwoordigers in Helsinki van de Westduitse Bondsrepubliek en de DDR meegedeeld, dat de Finse re gering de tijd rijp acht diplomatie ke betrekkingen met de twee Duitse staten aan te knopen. Kozo Okamoto wordt de rechtszaal in Zifrin binnenge leid. TEL AVIV (AP) Een hoge Is raëlische officier is gisteren voor het militaire tribunaal in Lod er van beschuldigd een revolver te hebben beloofd aan de Japanner Kozo Okamoto, die in Lod terecht staat wegens zijn aandeel in het bloedbad op het vliegveld van Lod. Okamoto zou een revolver zijn be loofd teneinde hem te verleiden tot een bekentenis met betrekking tot zün rol in het bloedbad. De betrokken officier generaal Zeevi heeft dit toegegeven. Deze dramatische beschuldiging werd geuit door Okamoto's verdedi ger Max Kritzman, nadat op de eer ste dag van het proces een schrif telijke bekentenis van Okamota aan de rechtbank was overhan digd. Volgens eerdere berichten zou Okamoto nadat hij de schietpartij op het vliegveld Lod had overleefd slechts een wens gehad hebben: zelfmoord te mogen plegen. Kritzman verklaarde dat generaal majoor Rehavam Zeevi, comman dant van het centrale opperbevel van' het Israëlische leger onder wiens bevel ook het vliegveld Lod viel "Okamoto had beloofd, dat als hij bekende, zelfmoord zou mo gen plegen. Hij zou zich mogen do den met een revolver die men hem ter beschikking zou stellen". Volgens Kritzman had Zeevi een "overeenkomst" welke acht bepa lingen bevatte ondertekend Het openbaar ministerie vroeg on middellijk verdaging van het pro ces teneinde met Zeevi kontakt op te kunnen nemen. Kritzman verklaarde dat hij waar schijnlijk 'n afzonderlijk proces in verband met de rol van Zeevi zou vragen. Kritzman kwam met zijn beschuldiging gedurende de ver klaring van de eerste getuige voor het openbaar ministerie hoofdin specteur Menasje Golan, die het onderzoek naar de schietpartij ge leid heeft. Golan bevestigde des gevraagd de echtheid van de schrif telijke bekentenis van Okamoto. Kritzman verzocht daarop de rechters Golan en de Japanse tolk Tomoo Isjida de rechtzaal te doen verlaten. Nadat zij weg wa ren zei Kritzman dat Zeevi de zelf moord belofte had gedaan nadat Okamoto gedurende bijna een week had geweigerd te bekennen. "Deze bekentenis is niet afge legd uit vrije wil maar onder druk. door beloften en verleiding", aldus de advokaat. Golan had eerder verklaard dat Okamoto de bekentenis vrijwillig had afgelegd. Zeevi verklaarde vandaag dat hy inderdaad Okamoto een pistool met een kogel had beloofd om zelfmoord te plegen. „Na zes of zeven uur van vermoeiende ondervragingen was ik van mening dat wij onze toevlucht tot een andere techniek moesten ne men om hem aan het praten te krij gen". Engels recht Onze correspondent uit Tel Aviv tekent by dit verslag van *t Ame rikaanse persbureau Associated Press aan Volgens het Engelse recht, dat in Israël van toepassing is ,is na een bekentenis geen verder bewijs nodig, en dat zou alle getuigen verklaringen, die Israël propagan distisch zo goed van pas komen, overbodig maken. Vandaar het subtiele spel tussen de verdedi ging en de aanklager, die een ge meenschappelijk belang blijken te hebben: Okamoto moet niet be kennen. Alleen Okamoto zelf stoort zich nergens aan en bekent toch maar de rechtbank beslist dat Okamoto weliswaar de feiten toegeeft, maar dat dit als een vol ledige bekentenis zal worden op gevat met alle juridische gevol gen van dien. Het getuigenver hoor kan zo doorgang vinden. Het proces zal, naar verwacht, nog deze week afgelopen zijn. Over de straf, die opgelegd zal worden, wordt druk gespeculeerd. De dood straf, die een andere militai re rechtbank heeft uitgesproken in een zaak tegen een Arabier die anderhalf Jaar geleden een gra naat in Jeruzalem heeft gegooid, heeft de kansen vergroot dat ook Okamoto de doodstraf te wach ten staat, alhoewel in de regering de meningen verdeeld zijn over opleggen en uitvoeren van de doodstraf. Dajan, de minister van Defensie, heeft zich in voorzichti ge woorden voor verklaard en pre mier Golda Meir tegen. (Van onze correspondent) LONDEN Uit de gisteravond in het Lagerhuis door de speciale Britse minister voor Noord-Ierland William Whitelaw afgelegde ver klaring, valt af te leiden dat de "provisionele" vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Le ger (IRA) genoeg had van het uitblijven van resultaten tijdens 't bestand. Whitelaw bevestigde wat één van de IRA-leiders al had ont huld. namelijk dat hij met hen vrijdag in Londen een geheim ge sprek heeft gevoerd dat drie uur duurde. Tijdens dit gesprek kwam het IRA met een ultimatum. Door Rudolph Bakker Het IRA had zich erover be klaagd, dat de Britse regering niets had gesteld tegenover het op 26 juni door het IRA afgekondig de bestand. De IRA-leiders waren vooral verbolgen, omdat Londen nog geen eiinde had gemaakt aan de internering van verdachte katho lieken. De IRA-delegatie had vier eisen gesteld, die in hun geheel door Whitelaw onaanvaardbaar waren genoemd, al wilde hij wel en kele punten met zijn regering be spreken. De eisen waren: 1. De Britse regering dient in het openbaar te erkennen dat het Ier se volk als geheel gerechtigd ls over de toekomst van Ierland te beslissen. 2. Een onmiddellijke intentiever klaring van de Britse regering dat voor 1 januari 1975 alle Britse troe pen de Ierse bodem zouden verla ten. 3. In afwachting daarvan moeten de Britse troepen onmiddellijk in de "gevoelige gebieden" van de straat verdwijnen. 4. Algemene amnestie voor alle politieke gevangenen en geïnter neerden in Noord-Ierland en Enge land en voor allen, tegen wie een arrestatiebevel is uitgevaardigd. Whitelaw zei vooral niet akkoord te kunnen gaan met de belangrijk ste IRA-eis, namelijk dat het hele Ierse volk de toekomst van Ierland moet bepalen. Dit zou betekenen, dat de bevolking van de voorname lijk rooms-katholieke Ierse repu bliek zou mogen meedoen aan het referendum dat Whitelaw in oktober in Noord-Ierland wil houden. Een referendum in het noorden alleen zou zeker een overweldigende meerderheid opleveren tegen aan sluiting bij de Ierse republiek. Maar hoewel het nog te vroeg lijkt om te beweren dat Whitelaw sitting werd geopend door de fctholieke aartsbisschop van Coleman Carroll, wiens aldus een buitenlandse etoer, .duidelijk aantoonde >d niet alleen aan de zijde va Moer a ten was, maar ook pro McGovern". De aartsbis- gaf dan ook een opsomming ks wat er aan Amerika man keerde, en leek daarmee ongeveer alle ideeën van de senator weer te geven. De veranderingen in de Demo cratische partij, begonnen met de tumultueuse partij bij eenkomst in Chicago in 1968, waren ditmaal ook duidelijk zichtbaar in het con gresgebouw. Niet langer domineer den de in donkerblauw gestoken ADVERTENTIE laatst kwam iemand om een nieuwe vulling voor zijn Philips batterij vragen. Tja, misschien maken we ze wel té mooi. politieke makelaars, maar vrouwen. Jongeren, en informele kleding. Zelfs op het sprekerspodium bleek de haarlengte van de officiële func tionarissen in de afgelopen vier jaren aanzienlijk te zijn toegeno- Vervolg van pagina I Door Henk Leffelaar In de zaal hangen meer dan le- vensgroete portretten van Demo- oraten die hun partij grote diensten hebben bewezen. Onder hen bevin den zich, naast elkaar, John en Ro bert Kennedy. En hoewtl er on der de aanwezigen velen waren die aan de Kennedy-Jaren herinner den, zoals perschef Pierre Salinger, de historious Arthur Schlesinger, ambassadeur Averell Hamman, par tijvoorzitter Larry O'Brien, was het duidelijk dat de Kennedy- periode voorgoed voorbij was. Senator Edward Kennedy was in Hyannisport, het buitenver blijf van de familie, en zeilde op de Atlantiscwlie Oceaan. Zijn naa wordt nog steeds genoemd, maar iedere dag minder serieus, in ver band met de mogelijke positie als kandidaat voor het vice-presldents- sohap. Maar ook de grootste Ken- nedy-aanhangers geven toe dat dit geen Kennedy-Ja-ar is. Wel wordt verwacht dat hij nog op het con gres zal verschijnen, vermoedelijk op de laatste zitting om de Demo craten op te roepen de contro verses uit de afgelopen voorverkie zingen te vergeten, en zich te verenigen achter de gekozen partij- kandidaat. Het leidt overigens geen twijfel aan wiens zijde Kennedy 6taat. Niet alleen was het George McGo vern die de campagne voortzette van Robert Kennedy nadat hij vlak voor het vorige partijcongres, en op de avond van zijn overwin ning in de voorverkiezingen van Californië werd vermoord, maar ook werd bekendgemaakt dat Sar gent Shriver (getrouwd met een zuster van Kennedy) zijn steun aan McGovern had toegezegd De enige opwinding die dit par tijcongres na de uitslag van de stemming over de zetels van Ca lifornië nu nog te bieden heeft, ls de keuze van een kandidaat voor het vice-presidentschapDaarvoor hebben zich verschillende gegadig den al openlijk aangediend, onder wie senator Mike Gravel van Als- ka, gouverneur Reubin Askew van Florida, en Terry Sanford van Noord-Caroline. Senator McGovern heeft gezegd de ekeus te willen overlaten aan het congres, en aan genomen wordt dat een politicus uit het zuiden het beste „geografische evenwicht" zou vormen voor McGovern. die zelf uit het noorde lijke Dakota komt. jammerlijk heeft gefaald, ziet de naaste toekomst er voor Noord- Ierland thans somberder uit dan ooit. hoewel de officiële socialistis- v sche getinte vleugel van het IRA haar bestand, dat aan dat van de provisionele groep voorafging, handhaaft. Whitelaw kon in het Lagerhuis niet veel anders doen dan er nog maals op hameren dat de Britse regering naar verzoening blijft streven, omdat er eenvoudig geen andere uitweg is. Uiteindelijk zul len katholieken en protestanten met elkaar moeten leven. White law verklaarde dat hij tijdens de bespiegeling met de IRA-leiders geen standpunt had ingenomen, dat hij niet had onderhandeld en ook niet op een overeenkomst had aangestuurd, maar dat hij alleen met hen had willen spreken, zoals hij met Noordierse vertegenwoordi gers van alle facetten al een ge sprek had gevoerd. De Britse minister kon zich ge sterkt voelen door volledige steun die hij van de Labouroppositie kreeg. Met name oppositieleider Harold Wilson sprak de hoop uit, dat mi nister Whitelaw de moed zou heb ben om zijn politiek op dezelfde voet voort te zetten en speciaal de moed zou hebben om het contact met het IRA niet te verliezen De Britse minister antwoordde op hartstochtelijke toon. dat hij nooit ofte nimmer, tegen wie dan ook. verontschuldigingen zou aan bieden voor de door hem gevoer de politiek en de do or hem geno men initiatieven. Dat is alles goed en wel, maar de moeilijkheid blijft, dat er nog steeds zelfs niet ook maar een be gin van een politieke oplossing be staat. Daarover zou pas kunnen worden gesproken, nadat het ge weld zou zijn opgehouden. Doch zelfbeheersing is een eigenschap, waarover de lichtontvlambare heetgebakerde Ieren nauwelijks beschikken al uitte Whitelaw de hoop dat het zelfs voor het IRA niet te laat is zich opnieuw te be zinnen. Whitelaw verwierp een sugges tie van de liberaal John Pardoe om de bemiddeling van de Ver enigde Naties in te roepen. Voor de Britse regering is de Ulster kwestie nog altijd een puur bin nenlandse aangelegenheid. De minister ging nog in op het probleem van de katholieke dak lozen. die rechten laten gelden op de door protestantse families ver laten huizen, die aan de rand van de "no-go*-gebieden van Belfast liggen. Het was de actie van 1500 katholieke "krakers", die zondag avond voor het IRA aanleiding werd om aan het staakt-het-vu ren een einde te maken. Extra troepen Whitelaw vertelde de Lagerhuis leden in dit verband dat onder handelingen over het huizenpro bleem tussen de katholieken en zijn bureau in Belfast aan de gang waren. Gisteravond had er zelfs een nieuwe ontmoeting over de kwestie moeten plaatsvinden. Hiervan is door de Jongste gebeur tenissen echter niets terecht geko men. Het gesprek heeft intussen plaats gemaakt voor het geweld. De Britse regering heeft 1200 man extra troepen naar Ulster ge zonden, mede in verband met nieuwe uitbarstingen die zouden kunnen worden verwacht tijdens de Oranjeviering van de 12e Juli. Whitelaw staat erop dat de tradi tionele optochten van de Oranje mannen doorgaan, waarschijnlijk om de dwarsliggende protestanten wat gunstiger te stemmen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9