Beroepingswerk der Geref. Kerk thans efficiënter UW DAGBLA 2 «omnium» 'Vakbeurs' voor dominees in Kampen Primaat in Turkije ongewenst Predikanten wilk niet meer geld MET 70 UIT AMBf Rapport over politie optreden in Schiedam 'Alle dertien' alleen goed voor Phonogram DRS. PELINCK EREKRUIS HUISORDE VAN ORANJE Ontslagen man wil boekho doodrijden mee op vakantie De kerkeraad deelt aan de gemeente mee, dat de beroepen predikant.(op dat moment luistert met meer dan gewone aandacht de gemeente mee: welke beslissing zou de beroepen predikant hebben genomen?)gemeend heeft voor het be roep naar onze gemeente te moeten bedanken. Weer een paar vergaderingen meer, denkt een kerkeraadslid. Weer een paar zondagen meer van huis, denkt een lid van de hoorcommissie. Weer zoveel geld verspild, denkt de penningmeester. En terwijl denkt de vrouw van de beroepen predikant, die ver weg el ders in het land haar gedachten niet zo erg bij de preek van haar man kan houden, aan de kopjes koffie, die zij zo straks als goede pastoor- se in de pastorie weer schenken mag voor de leden van de vele hoor- commissies. Die zullen nu immers weer onmiddellijk komen opdagen, nu men weet, dat haar man een be roep heeft afgeslagen. NEW-YORK (AFP) De Turkse regering heeft mgr. Iavokos. primaat van de Grieks-Orthodoxe Kerk van Noord- en Latijns Amerika, tot „on gewenst persoon" verklaard en hem verboden de begrafenis bij te wonen van de oecumenische patriarch Athe- nagoras, die vandaag in Istanbul plaats vond. Mgr. Iavokos. die een vooraan staande plaats inneemt in de oecu menische beweging, heeft een be langrijke rol gespeeld bij de organi satie van de ontmoeting in Jeruza lem van Paus Paulus met Athenago- ras, de eerste ontmoeting tussen de hoofden van de beide kerken sinds 1054. Mgr. Iavokos, die de Amerikaanse nationaliteit heeft maar uit Turkije stamt, heeft sinds 1968 geen visum kunnen krijgen voor Turkije. Zo'n situatie behoeft in de Geref. Kerken niet meer voor te komen. De heer P. Kruithof in Kampen staat met zijn bemiddeling beroe pingswerk in de Geref. Kerken klaar voor alle kerkeraden en pre dikanten, die zyn hulp willen inroe pen. Het is zijn taak om kerken en predikanten bij elkaar te brengen. Je zou zijn bureau een "vakbeurs" kunnen noemen. Enkele Jaren geleden is de heer Kruithof, die werkzaam is aan de Theologische Hogeschool te Kam pen en daarvoor verbonden was aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, en die dus heel wat predikanten en theologische studenten kent, met zijn vakbeurs begonnen. Vacante Ker ken, die een kandidaat wilden be roepen, kwamen bij hem wel eens inlichtingen inwinnen. Hij zou wel weten welke kandidaat een geschik te predikant voor hun gemeente kon zijn. Die bemiddeling groeide uit tot een bureau, waarbij zowel veel "kandidaatsgemeenten" als aan staande predikanten aanklopten. De heer Kruithof ging regionale verga deringen met vacante kandidaatsge meenten houden, er werd een comi té gevormd, kortom, er was een or ganisatie geboren. Waarom zouden we niet alle ge meenten die dat wensen, hulp ver lenen, ook de gemeenten die geen kandidaat, maar een predikant be roepen?, dacht de heer Kruithof, en zo werd zijn dienst, die thans re- sorteert onder het Algemeen Kerke lijk Bureau in Utrecht, een bemid delende instantie, die nu al 80% van de vacante kerken op weg helpt bij het zoeken naar een nieuwe domi nee. Daarom is het nodig dat de heer Kruithof een overzicht heeft van de vraag en het aanbod. In het gebouw van de Theologische Hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Kam pen, waar hij zijn kantoor heeft, heeft hij verteld hoe hij daarbij te werk gaat. Vacante kerk Zodra een kerk vacant wordt, stuur ik de kerkeraad een inlichtingenfor mulier. Dat is uiteraard geheel vrij blijvend, je kunt een kerkeraad niet dwingen van mijn dienst gebruik te maken. Wil men zelf de vacature trachten te vervullen, dan heeft men daar het recht toe. Je zou dit formu lier eerder moeten beschouwen als een folder, waarbij wij op ons bu reau attenderen. Beantwoordt een kerkeraad alle vragen die de heer Kruithof heeft gesteld, dan weet de ze wel zo ongeveer wat voor een pre dikant men nodig heeft en wat voor mogelijkheden er voor een predi kant en zijn gezin zijn. Hoeveel ca techisanten er zijn, wat voor een pastorie er is, hoe de salariëring is, hoeveel vrije zondagen een predi kant krijgt, welke onderwijsmoge lijkheden er in de gemeente of in de omgeving zijn, hoe oud de domi nee moet zijn, van al die factoren die bij het beroepingswerk van zo'n groot belang zijn, heeft hij dan een overzicht. Ook de predikanten zend ik 'n for mulier toe. Maar dat doe ik alleen op hun eigen verzoek. Ook zij moe ten een groot aantal vragen beant woorden. Wat voor een gemeente zoe ken zij? Hebben ze voorkeur voor 'n bepaalde provincie, voor het platte land of voor de stad, voor een ge meente met meer predikantsplaat sen of voor een kerk waar ze geen collega's hebben? Willen ze gewoon wijkwerk doen of meer specifieke taken? Wat voor inrichtingen van onderwijs hebben zij nodig voor hun kinderen, aan welke eisen moet naar hun mening een pastorie vol doen? Wat voor voorwaarden voor de salariëring stellen zij? Hoeveel vrije zondagen willen ze hebben? ZrJI'ce gegevens moet je overigens wel tussen de regels door lezen. Als een predikant meedeelt dat hij naar een bepaalde streek van het land be slist niet wil, dan betekent dat niet dat ik hem met een zoekende ker keraad daar niet in contact zal brengen. De ervaring heeft me wel geleerd dat een predikant toch wel gaat naar een gemeente die hij aantrekkelijk vindt, al ligt zij in een regio waar hij aanvankelijk niet veel voor voelde. Ik neem de verlan gens van de beide partijen globaal. 11 Jt De vijf gereformeerde dominees in Veenendaal willen voor 1973 afzien van elke „trendmatige" verhoging van hun inkomsten. Het zijn drie dienstdoende predikanten (ds. W. Blanken, ds. Th. Ferwerda en ds. J. J. Arwert) en twee gepensioneerden (ds. J. Overduin en ds. D. van Enk). Waarom? „Wijn diep geschokt door recente persberichten waaruit blijkt dat bepaalde categorieën buitenspo rig hoge beloningen ontvangen, die in geen behoorlijke ver tot de geleverde presti pen op een zedelijk efl bedoelen een klop op van onze medeburger de noodzakelijke ver schouders van anderen Die versobering achten lijk met het oog op de nomie, op de hulp aan lingslanden, op de strijding en op de st milieuvervuiling. Het is duidelijk dat de kerke raden belangen hebben bij uw be middeling. Maar predikanten die be roepen genoeg kunnen krijgen, zul len die niet nodig hebben. Ligt de conclusie niet voor de hand dat pre dikanten die bij u aankloppen, wei nig in trek zijn? Dat denkt men wel eens. Maar dat is beslist niet waar. Heel wat predikanten die eens van gemeente willen veranderen en die ook beroe pen genoeg kunnen krijgen, komen bij ons. Ze willen inlichtingen heb ben. Ze willen bijv. weten welke ge meenten er vacant zijn. Bovendien hebben ze er geen zin in om iede re zondag maar weer een groot aan tal hoorcommissies te ontvangen. Al die beroepen geeft maar onrust in de pastorie. Als een predikant bij ons staat ingeschreven, breng ik hem in contact met drie kerken. Meer dan drie hoorcommissies tegelijk behoeft hij dus niet te ontvangen. Er zijn bovendien niet veel predi kanten die geen beroep kunnen krijgen. Die bakende tragische ge vallen van een dominee en een ge meente die tegen hun wil maar ja ren met elkaar moeten optrekken, komen in de Gereformeerde Ker ken helaas nog wel voor, maar van wege het grote tekort aan predikan ten kan bijna iedere predikant die dat wenst, toch wel een andere ge meente krijgen. Maar vaak willen de dominees om verschillende rede nen zelf niet weg, ai vindt hun ge meente dat de tijd voor vertrekken langzamerhand wel is aangebroken. Een predikant die niet gewild is, behoeft de moed dus niet op te ge ven. Maar hij krijgt wel minder ge daan van een vacante gemeente. Daarin kun je het verschil duidelijk meilken. Een "begeerde" dominee kan veel meer eisen stellen. Wat dat betreft gaat het in de predikan tenwereld net zo als in het bedrijfs leven. Zijn er bepaalde streken van het land waar de predikanten beslist niet naar toe willen? De randstad heeft momenteel nogal moeite om predikanten te vinden. Ook de uithoeken van het land, zoals Noord-Oost-Friesland en Zeeuws-Vlaandereii. De Veluwe is natuurlijk erg in trek en de stad Utrecht en omgeving ook, kortom, het midden van het land. En de roeping dan? Ik heb weinig predikanten ont moet die tegen hun zin naar een streek van het land gingen, omdat ze vonden dat de kerken daar ook predikanten nodig hebben. Maar ik datch niet dat er bij dit systeem min der sprake is van roeping dan bij de methode van vroeger. Bij situaties die toen in de Gereformeerde Kerken voorkwamen, bijv. dat een kandi daat meer dan twintig beroepen ont ving en 'n predikant die tien beroe pen tegelijk had, kun je ook moei lijk meer spreken van roeping. Ons bureau dat een schakel wil zijn tus sen de hoorcommissie en de predi kant, het wordt hoe langer hoe moeilijker leden voor hoorcommis sies te vinden, want niemand wil meer een groot aantal zondagen uit zijn gezin heeft een eind gemaakt aan verschillende wantoestanden. Een schakel, meer niet. De ker keraad blijft de verantwoordelijk heid dragen, zegt de heer Kruithof. Nu er zich in de Gereformeerde Ker ken modaliteiten gaan vormen, vraagt men hem ook wel eens naar de opvattingen van de predikant. De kerkeraden willen een predikant hebben die, zoals ze zeggen, goed gereformeerd is. Maar daar geef ik natuurlijk geen inlichtingen over. Ik kan mij toch moeilijk uitlaten over de vraag of een predikant goed gereformeerd is. Dat moeten de kerkeraden zelf maar uitmaken. Zo'n vakbeurs van predikanten kan de indruk wekken dat de kerk een bussiness is. Is het beroepings werk niet een "geestelijke" zaak? Maar als er tien hoorcommissies te gelijk in de pastorie zitten en de ene kerk de dominee een auto en zijn vrouw een keuken belooft, dan heb ben ze ook niet veel besef meer van roeping. De "vakbeurs" van de heer Kruithof voorziet echt wel in een behoefte. Drs. N. Scheps. in Nedei)se t hoorcommissie trelct ei op uit. (Foto Win [f rpei LONDEN 'AP> De J no de van d'e Kerk van Enr\ gasteren met grote meer] stemmen besloten dat aai pen, bisschoppen en anden de clerus op 70-jarige In r ambt zullen neerleggen. K J Tot nu toe werd aan de zelf overgelaten wanneerhRi aftreden. I- Het besluit gel'dlt ook v^ chael Ramsey, aartsbis^n Canterbury en hoofd van Kerk. Ramsey wordt in nfe DEN HAAG 'ANP) De procu reur-generaal bi] het gerechtshof in Den Haag, mr. W. A. baron Van der Felitz, heeft via de officier van Justi tie in Rotterdam, mr. J. D. de Jong, om rapporten van de Rotterdamse en Sohiieüamse politie gevraagd over het politieoptreden in Schiedam, waar donderdagavond de 32-jarige winke lier J. M. van den Bosch bij een roofoverval werd doodgeschoten. De daders werden kort daarna aange houden d'oor politiemannen die al ronid het flatgebouw waar de heer Van den Bosch woonde, waren sa mengetrokken. De procureur-generaal verwacht de rapporten van d'e RJo'titerdamise en Schied'amse korpsleiding met even tuele kanttekeningen daarbij van de Rotterdamse officier van Justitie, nog deze week te krijgen. Aan de hand daarvan zal hij beslissen of nog een onderzoek van de rijksrecherche no- öis is Inmiddels is het de Schiedamse HAARLEM (ANP) De grammo foonplatenmaatschappij Bovema uit Heemstede moet onmiddellijk de ver koop van de plaat "Alle dertien goed klassiek" staken, op straffe van dui zend gulden per verkochte plaat. Dit heeft de president van de Haarlemse rechtbank gisteren be paald in het kort geding dat tegen Bovema was aangespannen door Phonogram- Phonogram heeft namelijk het af gelopen jaar drie platen uitgebracht met in de titels "Alle dertien goed" en volgens deze maatschappij was het een onrechtmatige daad van Bo vema deze woorden over te nemen. "Er is wel geen auteursrecht op een slagzin maar zo'n originele mag je toch niet overnemen". De president vonniste verder dat Bovema binnen twee dagen van be tekening van het vonnis aan de pla- tenhandelaren moet vragen alle pla ten die nog m voorraad zijn terug te sturen. Bovendien mag Bovema de titel "Alle dertien goed" nooit meer gebruiken. Op overtreding berust een dwangsom van een ton. recherche nog steed's niet duidelijk wie van de twee Rotterdamse over vallers afgelopen donderdagnacht de kruidenier meit een revolverschot doodde. Behalve de mededeling "de twee standen bekend als gevaarlijke mis dadigers", is dit het enige wat de commissaris C. van der Haag van de Sohiiedamise poli We gisteren kwijlt wiflide over de geheimzinnige gebeur tenissen van donderdagavond. Hij verwees verder naar de Rotterdamse officier van Justitie, mr. J. D. de Jong, die op zijn beunt zegt i.v.m. het onderzoek nog geen antwoord 'te kun nen geven op de vraag of kruidenier Vam den Bosch door de Schiedamse- Routerdamse politie gewild of onge wild als lokaas is gebruikt om de twee Rotterdammers op heitierdiaad te kunnen betrappen. Nieuw wegdek Haven en Van Goyenkade LEIDEN De Haven tussen Ha- venbrug en Zijlpoort krijgt op de koperslakkeien een asfaltwegdek. Het ligt in de bedoeling het werk uit te voeren op 19 Juli. Als het regent kan het werk niet doorgaan. De Jan van Goyenkade krijgt ook „ijs en weder dienende" de twee daarop volgende dagen (don derdag 20 en vrijdag 21 Juli) een nieuw deklaag van asfalt. Proces tegen Kroaters Het pro ces tegen zeven studenten uit Za greb. die beschuldigd worden van samenzwering om met geweld het communistische systeem omver te werpen en Kroatië uit de Joegosla vische federatie los te maken, is gis teren voor de districtsrechtbank van Zagreb begonnen. In de aanklacht wordt gezegd dat de studenten in 1970 en 1971 hadden samengezwo ren om haat te zaaien tussen de nationaliteiten van de Joegoslavi sche statenbond en de ongrondwet tige afscheiding van Kroatië te be werkstelligen. LEIDEN Tijdens een ontvangst in paleis Soestdijk heeft Koningin Ju li ar. u aan onze stadgenoot, dirs E. Pelinok, oud-directeur van „De La kenhal" de versierselen uitgereikt, verbonden aan het erekruis in de Huisorde van Oranje. Met ingang van 1 augustus a.s. Is aan drs. Pelinck eervol ontslag ver leend als directeur van het Konink lijk Huisarchief onder dankbetuiging voor de in deze functie bewezen vele en gewichtige diensten. Tot zijn op volger is met ingang van 1 mei 1973 benoemd kolonel L. van Dorp, adju dant in buitengewone dienst van de Koningin. Voor de tussenliggende tijd is de grootmeester van de koningin, J. J. L. baron Van Lynden, benoemd tot waarnemend directeur. In verband met dit vertrek vond in het gebouw van het Koninklijk Huis archief een bijeenkomst plaats, waar in baron Van Lynden wees op de grote verdiensten van drs. Pelinck. Namens de leden van de hofhouding bood spreker de scheidende functio naris het boek „Mens en land In de middeleeuwen" aan. Van het per soneel ontving de heer Pelinck, die deel zal blijven uitmaken van de be stemmingscommissie Koninklijk Pa leis Het Loo een aquarel van de Ko- ningspoort aan het Haagse Noord einde. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Paramaribo B. van der Nagel, vicaris te Leiden. Bedankt voor Maarssen drs. A. Noordergraaf te Ede. Geref. Kerken Aangenomen naar Goes J. S. Rid derbos, kandidaat te Kampen. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Groote Gast C. Stan, kandidaat te Hoogeveen. Geref. Kerken (vrijgemaakt bui ten verband) Bedankt voor Gorkum-Har- dinxveld-Giessendam H. Smit te Den Helder. Baptistengemeenten Bedankt voor Muntendam W. Hessels te Lemmer. Evang. Luth. kerk Beroepbaarstelling K. van der Horst (prop.), Donastraat 6, te Am sterdam. LEIDEN Met 68 duiven nam de postduivenvereniging „Het Oosten" deel aan een vlucht vanuit Ruffec. Tijdens deze vlucht werden de vol gende resultaten geboekt: 1. H. Poort, 2-5. P. Juffermans, 3-6-8. I. Smits, 4. W. v. Klink, 7. H. de Haas, 9. C. Selier, 10. C. Vesseur. Bombardementen in Isabella Marine- en luchtmachteenheden van de Philippijnse strijdkrachten hebben gisteren een bombardement uitgevoerd op stellingen van anti- regeringsgezinde rebellen in de noordoostelijke provincie Isabel la. President Marcos gaf straalja gers van de luchtmacht opdracht het bombardement uit te voeren in de bergachtige provincie op 320 km. ten noordoosten van Manilla, waar zich ongeveer honderd guerrilla strijders zouden bevinden. In het televisieprogramma 'Zomaar een zomeravond' treedt vanavond het duo Bolland en Bolland op. Hier de gebroeders Rob (17) en Ferdi (16) Bolland tijdens een opname in de tv-stu- dio. Burgerlijke Stand van Leiden LEIDEN Geboren: Petrus C. z.v. A. T. M. Haibraken en C. M. Bos. Frank P. z.v. J. C. Harmsen en H. S. Brinkers, Joham S. z.v. M. F. de Zwart en H. R. Marck, Jaccobert z.v. J. Re- versma en M. Pouw, Rarnón J. z.v. A. M. Vink en J. Klerk, Erwin z.v. A. J. Maas en A. M. Truljers, Maria C. d.v. G. A. R. Le Bailly en H. M. Nijenhuis. Lilian d.v. B. den Baas en A. E. de Graaf, Paul z.v. J. v. d. Plas en J. W. Verdoes, Esther d.v. A. v. d. Weerthof en A. J. v. Atten, Chan- tal d. v. M. A.v. Leeuwen en A. J. Jansen Jessica A.M. d.v. W. P. A. v. d. Werf en A. M. Akerboom. Wil- helmina G. C. d. v. W. J. v. Aken en G. M. J. v. Tol, Alexandra E. d.v. P. M. K. Ruijgrok en J. H. E. v. d. Bent. Oatharlna M. d.v B. E. Meer- tens en H. C. C. Hak .Sander z.v. H. J. F. Boekhorst en J. C. Struljk, San dy A. M. d.v. W. F Bra.am en M. Bedijn, Sylvia A. H. d. v. A. H. La ven en C. J. Schaafstra Johan.na C. d. v. S. Boom en J. v. d. Weljden ,Arie N. W. zv.. J. Korpelshoek en A. v. Beelen, Geerlof C. A. zv. A.. H.. v.d. Haak en P. H. v. d. Lelie, Jan zv. W. A. M .C. Blommerde en W J. Trel- ture, Petra d.v. C. v. d .Niet en A. vd.. Vorm. Gehu-wd: L. J. Stouten en L. F. Sanders. Overleden :A. M. Schregel 84 geh. gew. met K. Op den Velde, J. G. Brandt TO jr e.v.. P. Slera, I. J. Bette 29 Jr. man. A. C Francken 84 J.r. man. APELDOORN De politie heeft een 34-jarïge Apel doorroer ingerekend die twee keer had geprobeerd de boekhouder van het bedrijf dat hem wilde ontslaan te overrijden. De man was een tijdje met ziekte verlof thuis zodat zyn veger loonzakje moest halen. He ju er een ontslagbriefje in zarri maakte zich zo kwaad, dat in auto stapte en naar hat b aci waar hy de boel kort en 1 ad Bij zyn vertrek reed hij v de boekhouder in, die buite e i kijken. De boekhouder wis m een snoeksprong te redde Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, doi gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakanti dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zeni ons niet op te bellen voor opzending of Inhouding van de kr fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Als brief verzenden frankeren met 30 ct. Ons HUISADRES is: Wij hebben een Maand doorhalen wat niet van toeps Postabonnement Arrestaties De Westdultse po litie heeft in Offenbach twee voor aanstaande leden van de extremis tische Baader-Meinhof-bende aan gehouden, de 24-Jarige Klaus Jüng- schke en de 25-jarige Irmgard Mül- ler. Zij waren in het bezit van ge laden pistolen, maar er deed zich geen vuurgevecht voor. Ons VAKANTIEADRES is: van S.v.p. in blo KOSTEN VAN OPZENDING. Voor Nederland, België en Luxemburg gratis. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 1,— De praktijk heeft ons geleerd, dat de bezorging van kranten in Europese en Noord-Afrikaanse landen nog al eens te wensen overli Wij kunnen daarom geen verantwoording nemen voor kranten, wel tijdig op het vakantieadres worden ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8