ewest Leiden oorzichtig over liard en omvang Toch studentenstop o ^middenstandsexamen Merenwijk een beetje krijgt vorm }vdA gaat verder Herstel spoor wegovergangen mZsfa&de Universiteitsraad over geneeskunde: •H NSDAG 11 JULI 1972 J\ EIDEN De gewestraad Leiden heeft in zijn antwoord 3 de vragenlijst die door gedeputeerde staten van Zuid- olland was gestuurd, zijn ideeën over aard, omvang en iken van een gewest zo voorzichtig mogelijk geformu leerd. De raad ging gisteravond zonder veel moeite ak- oord met de antwoorden zoals die door het dagelijks be- jHj uur samen met de commissie voor bestuurszaken waren ^«jgesteld. Reden van deze grote voorzichtigheid is het feit, M it het beleidsadvies van de Vereniging Nederlandse Ge- w een ten voor het gewest Leiden nog altijd niet op tafel stomen is. De gewestraad vond het daarom niet verstan- g nu al definitief klinkende standpunten te laten horen. last deze antwoorden zal een door PvdA-leden i'n de raad voorge- elde versie van de antwoorden naar deputeerde statten worden gestuurd. PvdA wil op een aantal punten ;1 een duidelijke sbellingname. in van deze punten is de aard van n toekomstig gewest. In PvdA- ingen vindt men, dat het gewest liden niet moet warden opgenomen een groot gewest met Den Haag v centrumgemeente. it was ook de reden, vertelde ladslid Van Aken (Leiden) dat de /dA Wassenaar- nog niet als partner een gewest op de lijst had gezet. „Wassenaar zal zelf eerst duidelijk moeten laten weten, of het nu bij een gewest Den Haag of by een ge west Lelden wil gaan horen". Burgemeester Staab van Wassenaar antwoordde hierop, dat Wassenaar het meest voelt voor een driehoeks verhouding, „wy voelen ons zeer ver knocht aan Den Haag, maar niet minder aan Ledden". Zyn plaatsgenoot Van Vuuren sug gereerde de gewestgedachite te laten varen, en in plaats daarvan het aan tal provincies sterk int te breiden. Op die manier verwachtte hy minder administratieve rompslomp en lagere kosten te bereiken. Bovendien, zei hy, spreekt een kleine provincie meer tot de verbeelding van de bevolking dan een gewest, vooral -na de teleur stelling van Rynmond". Eniige discussie leverde het voorstel van het dagelyks bestuur om de ver kiezing van de gewestraad in het al gemeen by voorkeur rechtstreeks te laten geschieden, maar in een begin- c.q. overgangsfase getrapte veikiezin- gen niet bezwaarlyk te vinden.. Dat zou betekenen, dat elke plaats zyn eigen vertegenwoordigers zou kiezen, by momJde van de geimeeniteiraad, Het Leidse gewestraadiid Driessen (KVP) ging nog een stapje verder: hy stelde voor het systeem toe te passen dat ook by de verkiezingen voor de Eerste Kamer wordt gehan teerd; waarby het aantal stemmen bepalend is. De PvdA en D'66 zien liever in alle gevallen rechtstreekse verkiezingen. De raad stelde zich achter het voor stel van hiet bestuur. De gewestraad besloot nog niet te reageren op de nota „Stadsgewest Den Haag" maar op- en aanmerkin gen te betrekken by de discussie over hetbeleid1 .advies van de VNG. By een aantal raadsleden bestaan tegen de nota grote bezwaren. Met name de metrcpolitailne functie die Den Haag zich toedenkt, iis voor hen een bedenkelyke zaak. EIDEN Aan de Louise de Co- Anne-Marie Kapteyn, Virginie Kee- ■Jgny-scholengemeenschap zijn ge jaagd: Atheneum: Albertine v. d. Berk- Rob de Cleen, Hanneke v. d. Kees-Piet Hazenoot, Paul Klein, Filma de Kluizenaar, Ted Lange- lal. Herman v. d. Lelie, Anette v. iazijk, Maarten Mulder, Mieke r :ulder, Ineke Pardoen, Chander ahai, Annelies Schouten, Nelly 11 terk, Annemieke v. Vierbergen, Els ink. Havo: Martien Bal Margriet van u4arlingen, Irma v. d. Berg, Maud esjes, Hetty den Besten, Annema- e de Bondt, Betty v. d. Boon, Ro- ald Crama, Astrid Dieke, Anita v. Peter v. Dobben de Bruyn, Lin- n a Dool, Adri Doove, Dick v. Duy- envoorde, Yvonne Fasel, Corinne Yvonne Goedhart, Karin tortzak, Douglas Grobbe, Kees rrootes, Liesbeth Hageman, Char- i itte v. Heer den, Ankerien Hokke- Roelie Hoogendorp, Jos Jansen, 'eter de Jong, Yvonne de Jong, Hoe zangeres zonder hoop de zware druk aankon. Die avond in Broek op Langedijkviel haar erg zwaar. De kaartverkoop was waarde loos en haar buikkramp mateloos, want de laatste keer dat ze tante Betje had gezien was op die feestavond van Van Gend Loos. Ze zag 't helemaal niet meer. Die druk kon zij zichtbaar niet verwerken. Korhmentaarvan een oplet tende fan: ,,Ach, zo'n vrouw moet gewoon een pilletje Tirgon slikken, dan gaat alles gesmeerd" Tirgon, hét Laxeermiddel voor hopeloze artiesten 30 dragêes f3,10 bij apotheker en drogist- Joke de Kier, Els Kooper, Mar- got v. d. Kwartel, Ineke Laros, Su zanne Leijnse, Gerda Marijt, Jani- ne Melai, Marijke Mens, Jan Mid delburg, Nelleke Noorduyn, Marijke Nortier, Gusta Osseman, José Paar- dekooper, Roel Piersma, Henriëtte- v. d. Plas, Thea Radder, Diok Rawelli, Marijke Reyngoud, Pieter Schoon- derbeek, Heieen Smit, Han Smit, Gerard Smit, Elly Smith, Emmy 6pek, Arie v. Staveren, Aad Sterk, Lenneke Sweris, Henriëtte Szirmaü, Julia Szitmai, Kryn Taat, Bob Tas- seron, Els de Tollenaere, Patricia Veltman, Henri Vesseur, Ali Vink, Nelleke Volker, Bart Vos, Marjan- ne Vriesinga, Annette Vrouwenfel- der, Joyce Weeke, Ellen Zanen, Ma rion v. d. Zeeuw, Carla Zirkzee, Ma rion Zitman. Peter Zwetsloot. Mavo-3: Joke de Beer, Kees Chrdstiaanse, Rob Crama, Theo Faes, Alex Jongejan, Aad Kroese- meyer, Ed de Munnink, Adri Noort, Harry Ouwerkerk, Linda Schmid, Kees Stokkel, Peter Wanrooi], Pim de Zee. Mavo-4: Mare Aronds, Yolande Beekman, Willemien van Beelen, Ton van der Blom, Joke de Boer, Erik-Jan Bogaard, Joke Chaudron, Ans van Dam, Marjan Engels, Le- nie Evers, Lia Freeke, Koos Gonlag, Nellie Haarlem, Theo Halvemaan, Lia Heyster, Chr. van der Hoek, Paul Holsbergen, René van der Horst, Frans van der Kaay, Arie Klarenbeek, Marcella Kop, Hans v. d. Kwaak, Els Lardee, Gerda van Leeuwen, Olga Lichtenberg, Ma rianne van der Linden, Franciska Meijer, Eric Moeliker, Monique van Nahuys, Miranda Nieboer, Trudy Nieuwenburg, Ben Otto, Harry Otto, Roy Parmentier, Pieter van Polanen, Rudi Portier, Paul Pijn akker, Ria Pijnmaken, Pia de Ro- mijn, Wim van Rijnswou, Reindert Schipper, Oscar Serné, Anja Sieval, LEIDEN Binnenkort zal de N.S. enkele Leidse spoorwegovergangen onder handen nemen voor het uit voeren van herstel- en onderhouds werkzaamheden. Dit werk zal in de nachteiyke uren worden uitgevoerd, tussen 11 urn 's avonds en 6 uur 's morgens. De spoorweg overgang Kanaalweg zal in de nacht van 18 op 19 Juli totaal worden afgesloten voor verkeer.' In de nacht van 19 op 20 Juli wordt de overgang Herenstraat onderhanden genomen. Daar blijft tydens het werk wel verkeer mogelijk over één helft. Ten slotte komt in de nacht van 20 op 21 juli de overgang Haag- weg aan de beurt. Ook daar blyft tydens het werk steeds één weghelft beschikbaar voor verkeer. Annelies Sommeling, Mario van Veen, Laurens Verlind, Jacq. Ver- steden, Margreet Vlasblom, Marjan- ne Vollmar, Aad de Vos, Theo van Westbroek, Elvira Wieder, Jan Wil- lemse, Sylvia Winterink, Tjoukje Wijnstra, Nick Zirkzee, Paul van Zijp, Fred van Dam. Marianne Nieuwenhuis. Middenstandsexamen Aan het onderwijsinstituut MEAB zijn geslaagd vorr het middenstand- examen algemene handelskennis: J. J. Abbink, Rijnsburg, G. P. M van Abswoude Oegstgeest, N. G J. v. dén Ameele, De Zilk, L. S. M. Bakker, Roelofarendsveen, C. J. Barendsma Katwijk aan Zee, J A. A. W. M. Belt Leiden, N. J. van Berkel Roelofarendsveen, C. B. M. van Bohemen Stompwijk, E. J. Bol len Oude Wetering, T. v. d. Bosch Leiderdorp, P. Th. L. M. Branden burg Lei'den, Th. G. Burgerhout te Oegstgeest, Mej. M. J. van Capel Nieuwveen, Mej G. E. Captein Zoeterwoude, Mevr. E. C. G. Caste- lijn-Burgmeijer Rijpwetering, D van Delft Katwijk aan Zee, M. van Duuren Leiden, N. W. van Duijn Rijnsburg, W. van Duijn Katwijk a. Zee, P. J. van Dijk Leiden, L. J. H. Egberts Langeraar, G. H. Eigen brood Leiden, T. Freke Leiden, W. P. L. v. d. Geest Leiden Mej. J. V. Goedhart Katwijk aan Zee, Mevr C. de Graaf-Jansen Zoeterwoude, N. van der Gugten Katwijk aan Zee, J. K. Haasnoot Katwijk aan Zee K. Hartevelt Katwijk aan Zee, Mej B. A. M. I. Hartveld Langeraar Mevr. M. F. de Hey-v. d. Haak Katwijk a. Zee, W. J. Hoogervorst Leiderdorp, H. Imthorn Valkenburg Z.H. P. C. Janson Stompwijk, A. Jong Roelof arendsveen, A. J. Jordaans Oegst geest, W. Ju Leiden, A. H. M. Klein Roelofarendsveen C. J. Klein Roe lofarendsveen, Mej. J. G. v. d. Pouw Kraan Rijpwetering, N. van der Kwaak Rijnsburg, Mej. B. M. v. Leeuwen Zoeterwoude, Mej. E. van Lingen Leiden, Mej. H. F. v. d. Ma- rel Katwijk aan Zee, A. J. M. v. d. Meer Roelofarendsveen. C. D. Mei- rik Enikhuizen, D. Middelkoop te Nieuw Vennep, D. J. K. Minnee Kat wijk aan Zee, Mej. N. W. G. Mol Katwijk aan Zee, Mej. A. M. A. Mooren, Rijpwetering, M. J. M. Mooren Rijpwetering J. W. M. Mooij man Zoeterwoude, H. F. J. Noord man Zoeterwoude, J. Noort Rijns burg, P. Ouwehand Katwijk a. Zee, Ouwerkerk Leiden, P. Pierrot Leidein, D. v. d. Ploeg, Oegstgeest, J. D. Remmelzwaal Katwijk a. Zee, Mevr. M. J. M. van Ruiten-van Veen Roelofarendsveen. A. v. Rijn Katwijk aan Zee, Mej. B. v. d. Salm Zoeterwoude N. Schaap Katwijk aan Zee, F. G. Smidt Leiderdorp. L. Snoeker Leiden, N. D. Taat Katwijk aan Zee, E. J. M. Tegelaar Leiden, J. E. Teske Voorschoten, A. C. M. Togni Valkenburg Z.H., W. van Ton geren Voorschoten, Mej. M. Verloop Katwijk aan Zee, H. A. M. Vink Oud Ade, A. J. de Vries Valkenburg Z.H., C. de Vries Valkenburg Z.H. J. C. de Vries Valkenburg Z.H. W. A. C. Wijnands Noordwijkerhout. LEIDEN De nieuwe Leidse Merenwijk is een stil gebied. Er wo nen nog niet zo heel veel mensen en in de bouiovakvakantie is ook het geluid van de bouw verstild. Toch krijgt de Merenwijk al aardig vorm. De wijk bestaat niet meer alleen uit de tioee grote flatgebou wen aan Arendshorst en Kondorhorst ergens in het land", maar heeft nu ook een bebouwde toegangsweg gekregen (foto boven). Er wonen in dit flatgebouw al enkele gezinnen. Ze hebben de bus naar binnenstad, station en Noordwijkerhout) al voor de deur. De andere foto geeft een beeld van de school in aanbouw in het hart van het eerste compartiment van de wijk. (Foto's Holvast) *,'S' "v i mmm LEIDEN De universiteits raad heeft gisteravond met een minimale minderheid besloten wél -?een studentenstop aan te vragen voor de faculteit genees kunde. Werden vorige voorstellen voor studentenstoppen op Engels, pharmacie en biologie zonder noemenswaardige tegenstand aangenomen, gisteravond ging een urenlange discussie aan de weinig overtuigende overwinning van het bestuur vooraf. Voornaamste argumenten van de tegenstanders waren: er is een chro nisch artsentekort en het is niet ver antwoord dat door een studenten stop nog te verergeren en: leder mens heeft het recht te studeren, daar moet een universiteit niet aan tornen door een studentenstop in te stellen. Niet het aantal studenten moet worden aangepast aan de capa citeit, maar de capaciteit aan het aantal om onderwys vragende stu denten. Hoewel byna niemand van de universiteitsraad er vertrouwen in had dat minister De Brauw in de toekomst wél geld beschikbaar zal stellen voor uitbreiding van de facul teit dachten de tegenstemmers door tegen te stemmen wel enige drang by de minister te kunnen uitoefe nen. Die mening heeft ook by de Amsterdamse raad, die tegen een studentenstop voor geneeskunde stemde, parten gespeeld. Leids uni versiteitslid Adam Vondeling vond het solidair zyn met Amsterdam ook een reden om tegen te zyn. De voorstemmers waren vooral bang voor de chaos die op de facul teit geneeskunde zal ontstaan. Als Leiden en Amsterdam de enige uni versiteiten zyn waar géén studen tenstop is ingesteld zullen alle niet geplaatste studenten uit andere ste den hier naar toe komen. Die „over flow" kan de Leidse faculteit onmo gelijk opvangen. Op onderwysgebied is nog een hoop te schipperen, maar het aantal ziekenhuisbedden is niet toereikend. Er zyn in Leiden en om geving gewoon niet genoeg zieke mensen om zoveel studenten prakti sche ervaring te verschaffen. Ook mensen die principieel tégen een studentenstop zyn vonden deze kans op een chaos te gevaarlyk om tegen te stemmen. Een steeds weerkerende grief die te horen was aan beide zyden betrof de onduidelykheid van de Leidse cyfers. Prof. Landsmeer: „Het ïykt wel of er een rookgordyn voor de medische faculteit hangt", Grantsch: „We krygen wat globale, uit de lucht gegrepen cyfers waar even goed voldoende speling in kan zitten om honderd studenten méér op te vangen". Wat meer openheid van de faculteit leek geen overdaad. Prof. di'. P. J. Thung, die namens het bestuur van de faculteit uiteen zette welke mogeiykheden een onbe perkt toelaten van medische eerste jaars oplevert, vertelde dat de moge- lykheden in Leiden ongunstig afste ken by de andere universiteitssteden. „Gewoonlyk co-assisteren de studen ten voor één derde in het eigen ziekenhuis en voor tweederde in andere ziekenhuizen in de stad. In Leiden en omgeving zyn echter zo weinig ziekenhuizen, vooral ook om dat de meeste in de omgeving wor den opgeslokt door Amsterdam en Rotterdam, dat de Leidse studenten maar voor de helft in niet-acade- mische ziekenhuizen kunnen wer ken. Daar komt nog by dat mensen liever in een modern ziekenhuis lig gen dan in zo'n oude tent als het Leidse academisch, zodat we in een ongunstige concurrentie-positie ver keren. De Leidse faculteit heeft altyd in de orde van zo'n tweehonderd stu denten gerekend en als wc meer studenten aannemen creëren we in het tweede Jaar een gevaariyke fles- sehals". Het bestuur voerde nog aan dat het standpunt voor alle vier de stu dierichtingen waarvoor een studen tenstop moet worden ingesteld, een der moet zyn maar dat maakte niet veel indruk. Er kwamen nog twee alternatieve voorstellen ter tafeL Een van Vondeling, die in geval van een dreigende chaos een oplossing van de minister wilde eisen, zodat Leiden een gedeelte van de overflow kan opvangen en één van Verwey- Dolman, die een meer landelyk ge richt voorstel neerlegden. Het eerste werd verworpen, het tweede haalde niet het minimum-aantal stemmen. De schrale overwinning van het bestuursvoorstel bestond uit elf voor stemmers, zes tegenstemmers en twee onthouders. De rest van de veertig leden tellende raad was op vakantie. De defintieve sluitingsdatum voor aanvragen van studentenstoppen is echter 20 juli, wat voor het bestuur reden was om het voorstel nü voor te leggen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3