Verhouding ouders/school ter discussie WAAR KAN DE JEUGD NAAR TOE? 41 agendé Cursus op vormingscentrum Oud-Poelgeest Van Marion met v\ fraais op kerkorgel h Vakantie - agenda PAGINA 3 - - ^j2EE322^38i LEIDEN ..Wat kunnen ouders doen om te voorkomen dat de opvoeding die zij hun kin deren in de eerste jaren van hun leven hebben gegeven, wordt omgebogen wanneer de kin deren naar school gaan? Hoe kan men zorgen dat de ouders hun greep op de opvoeding dan niet verliezen? Deze vragen staan centraal in een door het vormingscentrum Oud Poelgeest op het gelijkna- mige kasteel in Oegstgeest georganiseerde zomercursus. Van 31 juli tot 3 augustus kunnen alle ouders die in deze problemen zijn geïntereseerd zijn, terecht. i. DINSDAG 11 Voornaamste vragen diie aan de ordie komen: van wie is de school eigenlijk? Vormingsleider Oege van der Weij verduidelijkt: "De bedoeling is, dat de ouders gedrukt woxld'en- op het feit, dat d"e school niet van één of andere soort overheid is, maar van henzelf, hetzij vertegenwoordigd door een schoolbestuur, hetzij door de gemeenteraad. De ouders weten dikwijls niet, hoe de organisa-tie van een school in elkaar zit. Wanneer ze zelf ontdekt hebben, dat de school eigenlijk van hen is, voligfc vanzelfsprekend de vraag: waar leidit de school eigenflijk voor op? We vragen de ouders dan wat ze nu eigenlijk van de school ver wachten, wat ze ermee zouden wü- len. Er is wel vaker sprake geweest dat ouders meer bij het onderwijs betrokken zouden moeten worden, maar meestal oordeelt men dan, dat de ouders beter voorgelicht moeten w-orden over het onderwijl zoals dat nu is. De ouders moeten zich aius richten naar de bestaande situatie.. Wat wij in onze cursus willen, is niet alleen uitgaan van het standpunt van de school, maar ook vanuit dat van de ouders. In Nederland zijn op diverse scho len experimenten opgezet om de ou ders op deze manier bij het onder- wij'? te betrekken. Een voorbeeld daarvan: de Elbertschool in Zwolle. Het uitgangspunt bij dergelijke ex perimenten is. dat kinderen die on derwijs krijgen dat niet aansluit bij BONA STARS ZOEKT TWEE AMERIKANEN LEIDEN Bona Stars is op zoek naar twee Amerikanen. De Leld'se basketbalvereniiging wil in de V.S. een center van 2.06 tot 2.12 meter en een forward van dezelfde lengte con tracteren. Financieel is de aankoop van twee Amerikanen mogelijk geworden door dat; drie Leidise zakenlieden de ver eniging een garantiebedrag hebben aangeboden. Voorzitter André de Jong vermoedt dat men dankzij een lijst van alle Amerikaanse basketbal en hun milieu, dat veeL moeilijker op nemen d'an kinderen die thuis een zelfde soort belangstellingssfeer ge wend zijn. Mij lijkt de oplossing voor dlif pro bleem, dat de scholen meer aan dacht geven aan het milieu, omdat het kind ook milieu-gebondian is. Wèl van belang is daarbij, dat er projecten worden opgezet voor kin deren van diverse niveau's. in plaats van het klassikale programma. Sfeer Een bezwaar van zo'n milieu, of buurtgebonden school zou kunnen zijn, dat kinderen- wanneer ze naai de middelbare school gaan, vriy veel moeite zouden kunnen hebben met de andere sfeer. Vormingsleider Van der Weij: "Je kunt je op de eerste plaats afvragen of je je nu wel naar dat middelbaar onderwijs zoals dat nu is moet richten. Een vraag die op het ogenblik vrij sterk leef:. He:t basisonderwijs is veel vrijer gewor den, maar nu blijkt dat de middel bare school vier jaar geledien in een mammoeitstelisei is geperst da-t niet voldoet. Overigens blijken kinderen uft bij voorbeeld het Jena-Montessorioncer- wijs zeer flexibel: ze passen zich over het algemeen makkelijk aan bij een andere sfeer". Het programma voor de cursus, waarvoor men neg wel wat meniren zou kruinen hebben, omvat o.m. een gesprek met ae onderwijs-sooioloog Jan Brands, over de verhouding school-maatschappij. Daarnaast zijn er films, bijvoorbeeld over de situatie op de lagere school in de KirJker- buurt in Amsterdam. Op deze school heeft men het onderwijs zoveel moge lijk aangepast aan de omstandighe den, waaionder de kinderen opgroei en. Van der Weij: 'De kinderen Zuster Gratia (85) overleden VOORSCHOTEN In het klooster van de zusters Dominicanessen „Hui ze Bijdorp" te Voorschoten is op 85- jarige leeftijd vrij onverwacht over leden zuster Maria Gratia O.P. daar worden sterk beïnvloed door bijvoorbeeld de slechte woonomstan digheden. Men doet daar weinig aan, omdat het een saner'ingsbuurt is. Dait soort dingen werkt ook in de studie van de kinderen door. Er is vanuit het milieu weinig stómulam om "door te leren". Met aanpassingsprogramma"h waar bij men er naar streeft om met name een taalachterstand weg te werken, kom je hier niet. Het milieu is veel belangrijker. Moeite waard Onze bedoeling is dat de ouders door deze gesprekken en films wor den aangezet om zelf met ideeën te komen over waar het met de school r.aar toe moet. Ze moeten gaan in zien dat d-ie ideeën de moeite waard kunnen zijn. Daarn gan we kijken hoe de situa tie op de scholen is. Daarvoor gaan we naar men'sen toe. diie op scholen welken, voor wat Wij noemen "iir.oer- views". die zuulen worden afgeno men door groepjes van 4 of 5 man. Donderdagavond 3 augustus komt als afronding van het programma Hans Wesseling praten. Wesseflfcg is één van de twee leraren aan de Haag se Alexanderschco] die is on, vla gen om/dat hij met het schoolbestuur van mer.Ong verschilde over een project, waarbij ock de oudens heel sterk wa ren betrekken. Een aantal ouders heeft na het ontslag actie gevoerd voor de terugkeer vain de twee lera ren. een actie d'ie als enig succes heeft gehad1: de zaak is opnieuw in behandeling genomen. Judat door de ervaring die Wesselüng heeft meg a'it soort problemen kan hij de ouders waarschijnlijk vertellen wait voor ha ken en ogen er aan heit onderwijsver- nieuwinjs-projecten kunnen zitten. Na afloop van de curjus hopen we dat de mensen zelf in we.lkgroepen uit eikaar gaan om zelf mogelijk heden t>e ontdekken voor het t»t- standibnengen van een betere relatie cuders-school". Mensen die aan de cursus willen deelnemen blijven de vier d'agen op het kasteel. Dat gaat alles bij elkaar 75 kosten. Kinderen tot 10 jaar kunnen mee komen voor f 45. Een prijs die wat aan de hoge kant lijkt. Het. is mogelijk, dat juist de mensen die het mee -»t aan de cursus zouden kunnen hebben, hierdoor niet zullen komen. v-an der Weij: "De overheid doet ons hier inderdaad geen goed. We nsdac 'V( VOORSCHOTEN Sander van Marion, in Voorschoten het meest bekend als koorleider van „Exulta- te Deo," verzorgde gisteravond het tweede zomerorgelconcert in de be vredigend bezette Herv. Kerk met Addie de Jong als beiaart-compag non. Die twee eindigden elk met een improvisatie en aangezien die bij de organist op de melodie Hiep bij het bekende gedicht van Achterberg". Door de wereld gaat een woord," deed De Jong dit, op zijn manier, maar insgelijks. De twee compagnons van één avond bleken ook allebei met een frappante doordachte elegantie de kleine vorm te kunnen beheersen. Van Marion is al van Jongs af een vindingrijke improvisator geweest. De Jong is mogelijk een doortas tender organist, maar dat is nu niet aan de orde. Als beiaardier is hij ze ker een van de knapste in het land. Eeuwen zijn de Vlamingen ons als klokkenisten de baas geweest, maar Nederland is, wat laat in deze eeuw in Zuid-Nederland ter schole gegaan en dit moment staat onze stan daard hoog. De organist bracht geen zware kost, een Batalla van de Spanjaard Gimenez, een Spaans geaarde aria van de Italiaan Pasquini, koraal voorspelen van Telemann, Stanley's Suite in D en de eigen Improvisatie. Veel fraais, maar in. de schaduw ge steld door de wondermooie Passaca- glia van Buxtehude. Een Passaca- glia is een variatie-keten op een in 't algemeen ostinaat in de basligging verblijvend thema. Dit hier echt boeiende thema is bovendien struk- tureel erg interessant ingevoegd, lijst van 16 spelers die de coach van heeft zij de groei van het dorp mee- k r wii„ we al 01weve€r Levis-FlanvingoIs heeft opgesteld, gemaakt en wel speciaal dat van het Vakantie voor langdurig zieken VOORSCHOTEN In Huize Bij dorp in Voorschoten komt volgende week dinsdag een groep langdurig zieken een weekje vakantie houden. Door middel van de aktie „Harten Vijf' krijgen zieken, die langdurig bedlegerig zijn de gelegenheid om in het klooster er even helemaal „uit" te zijn. Dinsdagmorgen worden de zieken gebracht met speciale legerwagens. Een afdeling van de geneeskundige troepen ziet het vervoer van de zie ken als een goede en dankbare oefe ning. De gehele week zijn naast de zusters een groep meisjes en Jongens bezig de zieken niet alleen in en rond het klooster festiviteiten te geven, maar gaan ook met de zieken op stap door het dorp. Maandag de 24e Juli gaan de zieken weer naar huis. Jeugdrecreatie 8ASSENHEIM Voor het ze vende achtereenvolgende Jaar zijn gisteren in Sassenheim de activitei ten van de Stichting Jeugdrecrea tie van start gegaan. Een "rustige" start, voordat vanaf vanavond het "grotere" werk begint in de vierde Wieleravondvierdaagse. Toch was er voor die "rustige" start gistermor gen reeds veel belangstelling. Gedurende drie uur was een veer tigtal kinderen van 7 tot 14 Jaar in het Velthuys in de weer. tijdens de eerste (van een serie) kreatieve ochtenden. Tijdens deze ochtenden (Iedere maandag en donderdag staan deze gedurende vier weken op het programma) kan de Sas- senheimse Jeugd zich met de diver se materialen (kiel, papier, verf etc.) uitleven. Een mogelijkheid, die met beiden handen aangegrepen werd, getuige o.a. de reeks van kleiwerk- Jes die er aan het einde van de ochtend te drogen stonden in af wachting van het eventuele bak ken. katholiek onderwijs. In 1918 begon zij met een vier klassige meisjesschool aan de Veurseweg, bij haar vertrek was deze school reeds uitgegroeid tot een achtklassige en ver-plaatst naar de Elstlaan. terwijl inmiddels reeds vier katholieke lagere scholen naast de oude jongensschool „St. Jo- zer" en de meisjesschool „St. Maria" gesticht waren. Na haar pensionering in 1952 bleef zuster Gratia in het klooster actief met werkzaamheden betreffende de vernieuwingen van het ordeleven. 8% nodig zouden hebben om aan de koaterjï'tijgijnlgen het hoofd te kun nen bieden. De f 75 is de minimum prijs. Bovendien moet je dit soort dingen, dachjt ik, toch ook zien als een soor't vakantie-evenemenit. De er varing leert, dat menden die in de vakantie thuis bleven, deze week graag hebben Afgelegen Het werk van d'e vonmlrogacenitra Is wellicht niet bjj iedereen even be kend. Dikwijls heeft men het idee, dat er op een voriminigscenitrum wat Zu was in het 65ste jaar van haar vmg g,epraat word)tf dat d,at professie. Bij de begrafenis op liet klooster- in de praktik veel effect heeft. Een gedachte, die in het geval van Oud kerkhof en tijdens de voorafgaande Poelgeest nog wondt versterkt door Eucharistieviering waren vele oud- j het feit, dat het kasteel zich op een leerlingen aanwezig. I afgelegen plekje bevindt. Wat wil men nu met een vormings centrum? Van der Weij: "Wjj wi'üen hier hoe denken over mens en maat schappij bevorderen en begeleiden Wij willen dat doen onder omstan digheden die men in het dagelijks leven niet snel vir.dit, em met mem era d'ie men anders moeilijker zou be reiken. Nu, in de vakantie, hebben we spe ciale programmaatjes. Zo is er een mil'ieudag voor huisvrouwen geweest, een cursus over "wat is de winiat van UNCTAD III en voor wie?", een me- d'itatieweekend. Deze maand wordt er ondier leiding van Trudy Linde boom een cursus gehouden onder het mo'Jio "oCfeminig in relaties", waar van de bedoeling volgens Trudy is: het zoeken naar leefvormen met mensen die bezig zijn met vragen' ironld gezin, commune, sexual it eit etc. Ze wil daarbij zoveel mogelijk alles samen doen, samen heit programma opstellen, zelf koken, zelf een leef ritme bepalen. Buiten de vakanties wordt het kasteel vooral bezet door scholen, verenigingen e.d. die ziich op bepaalde problemen willen bezinnen. Vormingsleider Oege van der Weij. (Foto Holvast) Vernielingen LEIDEN Drie knapen zijn gis teren door de politie aangehouden op verdenking van vernielingen. Een in woner van de Haarlemmerstraat zag dat zij bezig waren zijn auto staande in de Haarlemmerstraat te vernielen. Op het dak van de auto maakten zij deuken. De eige naar van de auto ging op ze af en zei wat van de vernielingen waarop een van de knapen hem een klap op zn hoofd gaf. De man belde daarop de Leidse politie op, die de drie kna pen een 21-jarige man zonder be roep, een 16-jarige lasser en een 16- jarige stratenmaker in de buurt c Eindhoven (Blijswijk) 14.51, van de Haarlemmerstraat aanhield. I H. Koot (Hazerswoude) 14.51. Uitslagen concours hippique Pegasus WARMOND De uitslagen van het zondag onder veel belangstel ling gehouden concours hippique in manege Pegasus zijn gisteren, door een technische storing onder het verslag van "Zomervakantie-ac tiviteiten in Wassenaar" terecht ge komen. Onze excuses daarvoor. Wij willen de bezoekers aan dit concours hippique de uitslagen toch niet ont houden. Deze waren als volgt: a. Eerste categorie, ongeoefende ruiters met gevorderde paarden en een barra ge tijd: 1. G. Brouwer uit Heilo met paard Gold Finger, 2. W. Bouw man uit Amsterdam met Gio Fan ny, 3. H. Wijier uit Bergen op Zoom met Hendrika, 4. G. Gabrielse uit Serooskerke met Rex, 5. G. Duin dam uit Delft met Cupido. B. Tweede categorie met wed strijd barrage op tijd en een hin dernis tot 1.10 M. 1. P. Mooi uit Delft met Fluweeltje, 2. Idem met Rolf B., 3. Idem met Walko. 4. H. Goudsmit uit Vogelenzang met Mustand, 5. Mej. A. Groeneveld uit Vijfhuizen met Huto. C. Derde categorie, flinke hinder nissen, sprongen en puissance: 1. 2 en 3. P. Mooi uit Delft met Flu weeltje, Walko en Rolf B., 4. C. Vethaak uit Wassenaar met Kilme- lock, 5. D. Lemstra uit Vogelenzang met Astradam. De winkeliersvereniging in War mond hield zaterdag samen met de atletiekvereniging De Bataven een stratenloop. Ondanks het slechte weer waren er toch nog vijftig deel nemers aan de start venveherosn. De uitslag van de atleten was 1. J. Kijne (Shell) 13.32 min., 2. K. v. Kasteren (Fortuna) 13.37. 3. G. v. d. Berg «Fortuna) 13.50. Trimmers 1. van Schie (Kwintsheul) 14.36, 2. omdat het cyclisch een van toonaarden doorloopt, de variaties vorderden, de concertgever het heiliL hoger op, alle uiterlijkheden] materie overstralend. Van Addie de Jong s gramma vallen een Gar< Purcell, Engelse folksongs ei klavecimbelsuite van Galuppi| men. Maar dat volgde, plus satie. op iets ongemeen p) Rondo en Saltarello op ni Tielman Susato. Een onw« bare springdans i „Merck toch hoe sterek" er KEES 1 BOEMERAF™ ollar tken loi erd. oord KWAMTER uur :kon LEIDEN In het jeugddoi west aan de Voorschoterweg den gebeurde gisterochten vreemd ongeluk. Een 12-jarifu gen uit Leiden speelde met et jgesl merang; hij gooide de boei van zich af en zoals een goe< merang dat doet, kwam hij wleent rug. Maar tegen het hoofd jongen. Het resultaat was een E wond aan het hoofd. Oud-Oranje- doelman Van der Meiden overleden HAARLEM (ANP) is op 69-jarige leeftijd overledCjski A. Y. (Gejus) van der MeulenL^ doelman van het Nederlands va een elftal.. Van der Meulen, die voor speelde, bracht het in de pt 1924-1934 tot 54 inter land wedshl Dit aantal had nog groter kil zijn als zijn artsenpraktijk hem der in beslag had genomen. Va|/ Meulen verdedigde op 27 mei/- voor het laatst het oranjedoel, Nederland tijdens de strijd onj wereldkampioenschap in Mi laas teleurstellende nederlaag (2-3)' tegen Zwitserland. ieO Dinsdag Lh Rijnsburgerweg 163 Spreekuur0^ 1 levens- en gezinsviJop, HHHI Wat doe Je met de kinderen in deze vakantietijd als ze zijn uitgekeken op de zandbak om de hoek en het trapveldje tus sen de flats? Als de zon schijnt zijn natuurlijk de zwembaden troef, als het regent bieden de bioscopen «in Leiden bijna alle maal met kindervoorstellingen uitkomst. Hierbij een aantal tips voor andere dingen, waarbij we niet de illusie hebben volledig te zijn. We houden ons aanbe volen voor punten voor deze .vakantie-agenda voor de Jeugd', die tweemaal in de week zal verschijnen. Dit is een land van water en dus kan er volop worden geva ren. Naar Braasem en Kaag vanuit Leiden, Alphen, Katwijk, N«x>rdwijk-Binnen en Warmond en op zee vanuit Noordwijk. Ook een tocht door de Leidse grach ten is aantrekkelijk. Leiden tenkamp. Dagelijks is er het Jeugdvakantiedorp in het Jeugd dorp Zuidwest (van 10 tot 4 uur), waar de Jeugd creatief bezig kan zijn met timmeren, poffertjes bakken, verven, teke nen. enz. Creatief kan de Jeugd ook zijn in de hofjes-doolhof, die wordt georganiseerd door Leidsch Dag blad/Alphens Dagblad. Ze kan een aantal Leidse hofjes bezoe ken en daar tekenen, fotogra feren of op een andere manier creatief bezig zijn. Werkstuk ken moeten vóór 15 augustus worden ingeleverd bij het ge meente-archief, Boisotkade. In samenwerking met VVV (altijd goed voor inlichtingen) organiseren de Leidse musea een afficheprijsvraag en een speurtocht en ook dat is de moeite waard. In het museum voor Volkenkunde worden elke dae films vertoond. Aan kust graven en in zee te spelen. In Katwijk is woensdag een avond wandeling langs het strand. Start tussen half zeven en zeven bij strandpaviljoen „Fok de Best". In Noordwijk is er don derdag een wandeling door dui nen en bossen van Staatsbosbe heer. Inlichtingen bij VVV. En als de kinderen wat later mo gen op blijven: vrijdagavond om 10 uur is er vuurwerk op het strand. Rijnstreek In Alphen a. d. Rijn kan in de Hoorn midgetgolf worden gespeeld. Klein-Giethoorn is een uitgaansobject in Hazers woude met speeltuin en roei- botenverhuur. Leimuiden heeft deze week de oranjefeesten met woensdag een optocht en spelen als kuipje varen en ringsteken. Donderdag is er het bekende boegspriet lopen over de Drecht. En verder Natuurlijk zijn er verder de „vaste punten": Avifauna in Alphen; Dierenpark Wassenaar; Duinrell in Wassenaar: Madurodam in Den Haag; Automobielmuseum in Leidschendam; Heempark in Leiden. bureau 7.308.30 uur nam. Zljlslnel 2 Evangeliecentrum, evang. J. Zijlstra, 8 uur nam. Breestraait 19 Soc. voor gehèf capten 25 uur nam. Driftstraat 49 Spreekuur soc. vrouw. 10.3011.30 uur voorm. Diamantplein 27 GEspreksavondf, ha'is. 8.15 uur nam. Breestraat 19 Spreekuur chr. era 'ink xLLigilLii" oVö^VeKuur huisvesting werkende Jongeren, 1ar^ 8.30 uur nam. er'- Gew. arbeidsbureau Doezas p Spreekuur Man - Vrouw-Ma atsch over parttimewerk. 9.3010.30 uur Breestraat 19 Soc. Twentwel kamerbewoners en alleenstaanden 12 uur nam. Dinsdag (kamer 214): Openbare gaderlng raadscommissie ondei 'ee) den) 912 uur Oegstgeest Geversstraat 65) S telt voor kamerbewoners en all staanden 8 uur nam. Dij katmat 2a (Morskwartier) uur sociale raadsvrouw 10-11 u. vo Stadhuis Spreekuur sociale vrouw 4.306.00 uur nam. Oegstgeest (Kennedylaan 11) I« ma tie-avond Baha'l 8 uur nam. onderdag 't Praethuys Vrouwen kerkkoors! 9) Hoe houden wij Leiden leefbaar rei kaar en bewoonbaar. Spreke: Wolfslag en C. Schepel 8 uur nam. Stadhuis Spreekuur sociale raw 68 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit voor geh» capten 25 uur nam. Volmolengracht 19 V Rode Kruis 79 uur nam. Tltus Brandsmalaan boot" Clubhuiswerk handenarbeid 10 uur naan. Kantine Clos en Leemburj (Derde Binnenvestgracht) Ruilavt Philatelica 7.30 uur nam. Zoeterwoudsesingel 21 (Huize Jer Bamdrecorderdlenst Wim Mal go uur nam. Apothekers De avond-, nacht- en zondï dienst wordt waargenomen apotheek Blanken, de api Voorschoten en de apotheek Oei SOS-dienst SOS-Telefonische Hulpdienst (01710)—25202 Voor alle die In mo lljkhedeD verkeren bereikbaar werkdag van acht uur om. tot Release Hulpverleningsdienst Release: Ni« we Rijn 20a. tel. 24555. Maandag vrijdag 2022 uur; dinsdag t/m derdag ook 16—18 uur. Gezinsverzorging singel 8. tel 24800. 910 uur voofi Wets winkelt je Juridisch adviesbureau voor gr»' rechtshulp. Werkdagen (beb. maan' 913 uur; zaterdag 1012 uur: d& derdag ook van 1922 uur. Adr* Leidse Volkshuls, Apothekersdljk

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2