EIDSCH DAGBLAD #lf McGovern bijna zeker kandidaat van Democraten Inlichtingendienst weer onder hoede Biesheuvel vandaag UDA gaat in het offensief wee gemakkelijke overwinningen bij begin conventie Ian kreeg mtzuur i gezicht olkenvelden Na voortdurende kritiek: LEIDSCH DAGBLAD ^Sflhuis J saan ($)uef ?ïlieuw$ richt 1 maart I860 DINSDAG II JULI 1972 No. 33756 ff: G. Koopman edacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. teL 30500 (zat. 18 uur) Vannacht om half een onze .ijd werd de Democratische con ventie in Miami Beach met de ge bruikelijke -parade van de delega tie (foto bovengeopend. Even eens zoals te doen gebruikelijk bevond zich geen van de kandi daten toen in de conventie-hal. McGovern volgde het gebeuren op de televisie (foto beneden). j Vastricht Een fatale vergis- &n de 23-jarige mevr. A. B. uit richt heeft haar 26-jarige lon^tgenoot bijna met blindheid n bekopen. ouw voelde zich bedreigd toen lan in beschonken toestand II [wam om zijn dochtertje te 71(fkte een fles, waarin naar zij aqavite zat en gooide de in het gezicht van de man. was echter gevuld met zout- jllerijl werd de man overge- naar het ziekenhuis waar ïzichtsvermogen nog kon wor- [ered. De vrouw is door de po- ingehouden. Bilt verwacht van vanavond ïorgenavond: wolkenvelden ook den met zon en op de meeste sen droog weer. Overwegend ge zuid-westelijke wind. Mfei- temperaturen ongeveer. 11 ma- morgen rond 20 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 12 JULI op: 04.34, zon onder: 20.56 uur. o op: 06.30, maan onder 21.45 uur. ewa-ter te Kaïtwijk: 3.57 en 16.30 Laagwater: en 12.16 uur. Ter kennismaking: het 4 weken voer de halve prijs Ik word abonnee per 26 juli 1972 en ontvang de krant reed9 vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. 1 Den Haag Hoogstwaarschijnlijk zal de Buitenlandse Inlichtingen dienst over enkele maanden van het ministerie van Defensie worden overgebracht naar het ministerie van Algemene Zaken en daardoor weer onder de hoede worden ge plaatst van de minister-president. Nadat de BID per 1 Januari 1971 omd-er de minister van Defenisde wa-s gekomen, is er vrijwel voortdurend kritiek op deze constellatie geweest. Zowel oppositie als vertegenwoordi gers van regeringspartijen vonden, dat de verantwoordelijkheden van de BID en de militaire inlichtin gendiensten te veel vervaagden. Na dat in het kabinet-Biesheuvel over een terugschakelen naar de vroege re toestond was gepraat, is door de regering de kwestie besproken met de vaste Tweede Kamer-com missie voor de inlichtingen- en Vei ligheidsdiensten. Dezer dagen is op nieuw contact met de Kamercom missie geweest en is het principe besluit gevallen een wetsontwerp in te dienen, dat de BID weer onder de premier moet plaatsen. Wanneer de Raad van State geen bezwaren heeft tegen het wetsont werp en de Kamer straks akkoord gaat, zal de scheiding van de ln- lich-ümgenidienetennaar verwacht wordt, in september of oktober een feit kunnen zijn. Doordat de afzon derlijke diensten dan weer duidelijk onder verschillende ministers komen te ressorteren, vervalt het bezwaar van de vage verantwoordelijkheden. Het probleem van de coördinatie komit dian ook heel anders te liggen. Dat komt dan uit de beleidssfeer en wordt veel meer een kwestie van uitvoering en eventuele samenwer king. De huidige coördinator tussen de verschillende inlichtingendien sten onder defensie, de vice-admi- raal Bos. gaat begin volgend Jaar met pensioen. MIAMI BEACH (UPI, AFP, Reuter) Senator George McGovern is vrijwel zeker van de kandidatuur van de Democratische partij. Met verbazingwekkend gemak wist hij vanochtend vroeg op de conventie in Miami Beach de 151, hem door de commissie voor de geloofsbrieven ont nomen stemmen, te herkrijgen. Bovendien bevestigde de conventie een besluit van de commissie waardoor burge meester Daley van Chicago de toegang werd ontzegd. Twee belangrijke nederlagen voor McGoverns tegenstan ders. 14 PAGINA'S Zijn voornaamste rivaal Hum phrey zichtbaar vermoeid door zijn vergeefse strijd de senator uit Da kota te stoppen, zal zich mogelijk nog voor de uiteindelijke stemming morgenavond terugtrekken. Op een vraag of hij dat van plan is zei hij: „Wij zullen later op de dag iets te zeggen hebben". Humphrey zei se nator McGovern telefonisch te heb ben gefeliciteerd met diens „over winningsmacht". Handhaven McGovern behaalde zijn belang rijkste overwinning na een geëmo tioneerd debat van vijf uur. De conventie bevestigde toen met 1618 tegen 1238 stemmen, dat de voor de voorverkiezingen in Californië gel dende bepalingen moesten worden ge handhaafd. Volgens deze bepaling zou de winnaar alle 271 gedelegeer den krijgen. Onmiddellijk nadat deze uitslag bekend was, eiste een afge vaardigde uit Florida annulering op grond van het feit dat de 120 vol gens de procentsgewijze verdeling aan McGovern toegewezen afgevaar digden wel hadden mogen stemmen, maar de 151 omstreden gedelegeer den niet. Daardoor had McGovern maar 1433 stemmen i.p.v. de convenLie- meerderheid van 1509 (de helft plus één) nodig. Stemming hierover le verde de 49-jarige senator een nog grotere meerderheid op en 1689 te gen 1162. Scheuring Voor de beslissende stemmingen had senator Edmund Muskie uit Maine, nog getracht alle kandidaten bij elkaar te krijgen in geheim over leg om een ernstige scheuring in de partij te voorkomen. McGovern wei gerde omdat het overleg niet open baar zou zijn. Muskie ontzei hem daarop zijn steun. X OOSTEfttt TANJTFN Voordeelprijzen In Perzische tapijten KORTINGEN TOT 40% KOUVAAKSTtAAT I (I BELFAST De militante protes tanten (UDA) hebben hun strijd krachten vandaag over laten gaan tot een offensief. Overal in Ulster ontploffen bommen en worden vuur gevechten geleverd. De politici blij ven waarschuwen dat een burgeroor log op handen is. De UDA, die zegt 40.000 man op de been te kunnen brengen, heeft de Engelsen in een communiqué ge waarschuwd dat zij maatregelen zal treffen tot uitroeiing van de scherp schutters van het Ierse Republikein se Leger (IRA) tenzij de Britse troepen dit leger buiten gevecht stellen. Op een vergadering van de top van de UDA in Belfast is verklaard, dat de staat van beleg ln Ulster zal wor den aanvaard indien deze voor het leger nodig is, om het Ierse Repu blikeinse leger (IRA) te verslaan. Een woordvoerder zei: "Het is de hoogste tijd dat dit land niet langer meer door politici, maar door het leger wordt geregeerd". Na de uitslagen over de gedele geerden van Californië kwam de kwestie Daley aan de beurt. De commissie van geloofsbrieven had besloten dat burgemeester Daley van Chicago en 58 van zijn aanhan gers geen deel zouden kunnen uit maken van de delegatie uit Illinois naar de conventie. De conventie be vestigde dat besluit (omdat de de legatie niet was gekozen volgens de nieuwe criteria). Het is de eerste maal sedert de oorlog dat Daley één van de groten uit de partij, geen rol zal spelen bij de benoeming van een presidentskandidaat. I Eddy Merckx is veranderd. HU smüt niet langer met zijn krach ten. Maar desondanks verovert hü op zijn concurrenten seconden en minuten. De nieuwe Merckx is evenzeer te duchten als de oude. PAGINA 11 O Na veel gepraat in de universi teitsraad studentenstop voor de faculteit geneeskunde er toch door. PAGINA LEIDEN De Roemeense pan fluitist Radoe Simion krijgt in Nederland een rechtvaardig publiek. PAGINA 5 Krijgt Callantsoog een naakt strand? „Paal 16" wacht klapper tandend af. PAGINA 7 De Israëlische generaal Zeevi heeft toegegeven, dat hü de Ja panner OQkamoto een pistool had beloofd om zelfmoord te plegen. PAGINA 9 Het beroepingswerk van de Gere formeerde Kerken is nu veel effi ciënter geworden dan in het ver leden. PAGINA 8 Nieuwe generatie McGoverns overwinningen bete kenen zo menen waarnemers, een overwinning van de nieuwe genera tie op de beroepspolitici die zich steeds fel tegen de begin dit jaar nog onbekende senator hebben ge keerd. Van de afgevaardigden naar de conventie, behoort tachtig pro- ceri- tot deze ndeuwe genera, tie die nog nooit eerder een con ventie bijwoonde. Zij zijn gekozen op grond van het hervormde stel sel dat grotere deelneming beoogt van de doorsnee van de partij en niet zozeer van de oude politieke "rotten". Deze hervormingen waren uitgewerkt onder voorzitterschap van McGovern na de conventie van 1968 in Chicago toen ernstige on lusten plaatsvonden tijdens demon straties van groepen die meer in vloed van het volk wilden. In Miami Beaoh is het tot nog toe rustig. Wel is er gisteravond gede monstreerd door "de coalitie van het arme volk", dat eist dat de con ventie een minimumloon van 6500 dollar per Jaar aanvaardt. Militai ren en politie snelden naar het con- venibietenrein waar zij zich achter het prikkeldraad opstelden, maar het kwam niet tot ongeregeldheden. Tegen vijf uur vanochtend (pl. tijd) werd de bijeenkomst van de conventie verdaagd naar maandag avond 19 uur (middernacht van dinsdag op woensdag onze tijd). Dan zal de conventie zich be zig houden met het partijprogram ma. Zie ook pagina 9. Maastricht Dat liften niet zon der risico's is bleek gisteren toen een 23-jarige onderwijzeres uit Den Bosch samen met haar vriend in de buurt van Gulpen een lift kregen. Op de plaats van bestemming raak te de vrouw bij het uitstappen met haar vinger tussen het dichtklap pende autoportier bekneld en ver loor haar vinger. In allerijl is het drietal naar het Maastrichtse ziekenhuis gereden, waar de vinger weer aan de hand werd genaaid. FIAT 127 Nu ook leverbaar in 3 DEURS met extra veel bagageruimte. Beperkte voorraad. Prijs vanaf f 6495, NU IN ONZE SHOWROOM. KOREVAARGARAGE nv Showroom: Korevaarstraat 19, Leiden. Telefoon 0171042146* Donderdagavond - Koopavond Met deelneming zal voor zeker het bericht ontvangen zijn, dat de uitstekende Ne- derlandsche toneelkunste naar, de heer Anton Peters, overleden is. Op 9 Juli be zweek hij in even 60-jarlgen ouderdom te Delft aan de ziekte, toelke hem in de laatste maanden van zijn werkzaam leven aan zijne loopbaan en aan de zijden treurig ontrukte. Onder de velen, die dezen grooten kunstenaar hoogschatten, behoorde wel in de eerste plaats de geestvolle Van hennep, hier te lande, en de gevoelige Andersende Deensche romanschrijver, die, ofschoon niet in onze taal bedreven, Peter's voor dracht kon volgen, "omdat die ongekunsteld en duide lijk was en tot 't hart sprak". In Londen is de angst wekkende daling van de Duitsche mark het gesprek van den dag. Met de koort sige haast zoekt men naar een middel om een ca tastrophe te voorkomen. De eerstvolgende schadeloos stelling ster mijn vervalt op 15 Juli; de door Duitschland verschuldigde 50 millioen goudmark zijn in de Rijks bank aanwezig. Niettemin heeft de Duitsche regeering aan de Commissie van Her stel verklaard, dat ze niet meer zulke betalingen zal kunnen doen, tenzij haar een leening wordt toege staan. Als represaille tegen de Hongaarsche regeering we gens het uitwijzen van Ser vische families uit Honga rije, heeft de Servische re geering 250 Hongaarsche fa milies uitgewezen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1