imith won boeiende strijd rterpolo- :en opvallende tijden j NOS-wedstrijden Schaakarbiter Lothar Schmidt naar huis ^;ty Stove behaalt IA Billy Jean King g 1 in dubbelspel ?*J5 van "ental m Onbekende Demont zeer snel op 1500 m 10 JULI 1972 HAAG (ANP) Staats- ns mr. Vonhoff heeft L telegrammen gestuurd jety Stöve en Billie Jeari je dames dubbelspelkam- J van Wimbledon. Het m aan Betty Stöve luidt, ie namens minister En- In CRM proficiat. Stop. Uit historie met behalen [dubbel Wimbledon 1972". „In Holand we celebrate our ris't W imbledoiuhampion miss Stöve. Stop. Thanks for your assistance" („In Nederland vie ren we het feit dat mej. Stöve ons voor het eerst een Wimble- don-titel bezorgde. Hartelijk dank voor uw hulp daarbij"). Stan Smith met de Wimble don beker die hij maar even mag vasthouden, dacürna gaat de kost bare trofee direct de kluis in) en de teleurgestelde verliezer Ilie Nastase mi :ot; verfc X ~1 [EN 'ANP) Het Neder- erpoloteam is winnaar ge- ,n het 'toernooi van Lands- e ^dag versloeg het Oranje- Spanje met 9—6 (na een |d van 25). De Ned'er- eipunten werden gescoord I (4), Buuin'k (2), Sohmdd', j Hoogveld. t, in de laait'ste wedstrijd ■toernooi, won Nederland van Wesit-Dui'tislanid. De id'en warenc 20, 00, I De Nederlandse treffers van de hand van Parrel, loog veld. [stand is: Nederland 4—8, Staten 4—6, West-Duits- Spanje 4—2, Australië tereen zijn dit weekeinde jerpolowedstrijden gespeeld I jeugdploegen van België [land. Zaterdag zegevierde I met 91, zondag viel de pg nog hoger uit: 163. anqten zaterd'ag: Keman (3), eii Van Zeeland '2), Tieme- ndp Smits. zondag: Van Zeeland •ruijl (2), Keman (9) en ein wei nse beker m Atletieo na|D (ANP) Atletieo Ma- m< zaterdagavond in het San- ee rnabeu-stadion in Madrid egd op de Spaanse voetbal- uil Madrilenen versloegen in die door 120.000 toeschou- eter wie generaal Franco, waewoond, Valencia met 21. lub'st was de Stand nog 11. e etico scoorden Salcedo en jzeHiet doelpunt van Valencia ?el naam van Valdez. LONDEN Op de dertiende (toegevoegde) dag heeft Wim bledon zich hersteld van de bloedarmoede die het wegblijven van de Hunt-profs in het herenenkelspel had veroorzaakt. De Amerikaanse korporaal Stan Smith en de Roemeense officier Ilie Nastase maakten van de eindstrijd een memorabele twee uur en drie kwartier durende affaire, die met 46, 63, 63, 46, 75 werd gewonnen door de Amerikaan. Nastase redde zeer fraai drie matchpoints, maar sloeg op het vierde een sim pele volley bij een geheel open veld in het net. Smith, die dat punt eigenlijk al had opgegeven, gooide verheugd zijn racket in de lucht en omarmde zijn Roemeense tegenstander. De overwinning leverde Smith 40.000 gulden op, maar hij zal het geld niet mogen behouden, omdat hij in militaire dienst is. Het bedrag zal in de kas worden gestort van het Amerikaan se Davïs-Cupfonds. Nastase ontving 23.000 gulden. De overwinning van Smith be tekende dat de Verenigde Staten voor het eerst sinds 1955 de beide enkelspeltitels veroverden. In dat jaar waren Tony Trabert en Louise Brough succesvol. Nu wa ren het Stan Smith en Billie Jean King. Voor Nederland ivas het een gedenkwaardia Wimbledon. Voor het eerst namelijk werd op de "rol" van winnaars van de in ternationale kampioenschappen van Engeland de naam van een Nederlandse bijgeschreven. Die van Betty Stöve. Samen met Bil lie Jean King won zij de dames- dubbeltitel. Dat gebeurde in een op laag peil staande finale tegen Judy Dalton en Frangoise Durr Austr./Fr.)62. 46. 63. Billy Jean King en Betty t belspel. Betty Stöve speelde in de Stöve (achtergrond) op weg naar finale bepaald niet minder dan het kampioenschap in het dub- de Amerikaanse. [ÏDRECHT (ANP' Het 'en van de Olympische ad'iö'aten in hun trainers en »s wordt dezer dagen al- aar op de proef gedteld. Men gaan, maar het komt er zoals zaterdag bij de NOS- 'ei ten in Zwijndrecht weer dffoor de olubtrainers, die hun dagelijks zo'n tien vijftien Ie r aoor het water beuren is volstrekt logische zaak. Duur. nu eenmaal ntiet sa- ?r et snelheid. Maar voor de ie che kandidaten, die inmid- oijten welke controletyd en tij- nationale kampioenschap hen verwacht wordt, nadert onheilspellend snel. tlifoilen voor zichzelf het bewijs hard te kunnen gaan. En eüke dit weer niet lukt geeft dat k in het zelfvertrouwen, die frainers alleen met veel over redingskracht en praten kunnen wegwerken. De één lukt dat beter d'ain de ander, maar men kan wel zeggen dat veen van het succes' straks af hangt van de relatie zwemmer- trai ner van nu. Een goed voorbeeld is de 100 meter rugslag dames, waar talenten als Am- nemarie Groen en Marianne Ver- maat niiet onder de 1.10.0 kwamen en Brigitha haar gelegenheidsoverstapje bekroond zag met. een tweede plaats vóór Marianne Vermaal. Op de langre afstanden heeft de duur training een minder negatief ef fect. Dat bleek op d'e 400 meter wissel slag, waarop Gerda Lassooy het Ne derlands record van Henmie Peniter- mann (5.17.2) tot op 1.1 seconden be naderde (5.18.3). Hemny Pentermann zelf bleef na honderd meter liggen. Last van d!e ademhalingsorganen. Tweede werd nu Wij da Mazeree-uw. één van de kanshebbers, die bij de wereldkam pioenschappen buiten de Olympische selectie bleaf. Haar tyd van 5.208 toont aan dat zij bij de zomerkam- pioenschappen in staat moet worden geacht zich alsnog voor München te kwalificeren. De voornaamste uitslagen zijn: 100 meter vlinderslag meisjes onder 16: 1. Anke Renders 'AZPCi 1.06 7. 100 meter vrije slag jongens onder 16: 1. Rene van d'e Kuil (SZC> 58.8: 3. Leo Mairkemstein (BZPC) 59.7. 100 meter rugslag dames: 1. Anme- marie Groen (Naarden) 1.10.6; 2. Emith Brigitha (IJ) 1.10,9; 3. Ma rianne Vermaat (VZC) 1.12.1. 100 meter rugslag heren: 1. Rob Spijkerman (Octopus) 1.13.2. 400 meter wisselslag dames: l. Ger da Lassooy (Kon. ADZ) 5.18.3. Contrast Smith en Nastase beloonden de toeschouwers rijkelijk. Ze waren en masse teruggekomen na de verre gende zaterdag voor de allereerste Wimbledon-finale, die op zondag is gehouden. Het was een botsing van contrasterende stijlen, waarbij de als eerste geplaatste Smith in hoge mate vertrouwde op zijn sterke ser vice en volleer-capaciteiten. In het voordeel als hij was door zijn gro tere reikwijdte aan het net. Nastase demonstreerde tot in perfectie de durf, virtuositeit en beweeglijkheid, die hem in één klap tot een populai re finalist hebben gemaakt. Tot 55 in de beslissende set ga ven beide tegenstanders elkaar niets toe. In de tiende game deed Nastase twee matchpoint teniet. Smith hield zijn service voor 65 en de Roemeen scheen op het punt gelijk te maken, toen hij met 40—0 leidde. Maar de Amerikaan sloeg een cross-return en Nastase zelf maakte een dubbele fout de zes de in de vijf sets voor 40—30. Smith liet nog twee snijdende fore- li andreturns los en ineens stond Nastase voor de derde maal oog in oog met de nederlaag. Met een ge plaatste volley bezwoor Nastase de crisis. Smith, ijskoud temidden van de opwinding, tikte direct erna een korte bal kruiselings langs het uit gestrekte racket van Nastase. Weer matchpoint. Ditmaal miste Nastase I een gemakkelijke bal en Smith, de verliezende finalist van 1971 (tegen Newcombe) was kampioen. Terwijl de champagne, d'ie Davis-Oupge-' noten over zijn hoofd hadden uitge goten, nog uit zijn haren droop, gaf Smith in het benauwde perskamer tje verslag van zijn ervaringen. „Op het laatst was het tachtig procent doorzettingsvermogen en de rest een beetje geluk. Het had net zo goed de andere kant op kunnen gaan. Ilie is verschrikkelijk taai en ik heb wer kelijk een moment gedacht dat ik weer als bruidsmeisje zou moeten optreden". De overwinning van de Ameri kaan maakte een eind aan de vijf jaar lange Australische hegemonie en bevestigde opnieuw Smith' positie als de sterkste speler ter wereld, als men de Huntprofessionals niet mee rekent. Smith zelf vond dat Nastase meer natuurlijke aanleg voor het spel heeft dan John Newcombe, die hem vorig jaar in vijf sets versloeg. „Newcombe heeft niet zoveel mooie slagen als Nastase. maar hij mist er ook minder". Hert kritieke punt was voor hem geweest de vijfde game van de vijfde set, toen zijn backhand hem na een voorsprong van 400 in de steek liet. Nastase had toen driemaal de kans zijn opslag te breken. „Op zo'n moment doe ik bewust langzaam aan en haal een paar maal diep adem. Het is een kwestie van con centratie, dat Je alleen denkt aan het karwei waarmee Je bezig bent en niet in de put zit over de missers, die je hebt gemaakt. Op die manier won ik vandaag en ook de vorige partijen tegen Nastase. Toen die zich druk maakte over beslissingen van de lijnrechters en constant van rac ket wissel*die, verstoorde hij zijn con centratie". Als gevolg van de regen op zater dag waren de dames, die de eind strijd van het dubbelspel betwistten, verbannen naar baan I. Dat gehem de tot groot ongenoegen van Judy Dalton en Betty Stöve. De Australi sche, die aan haar laatste tennissei- zoen bezig is, had graag op het cen- trecourt van Wimbledon afscheid willen nemen. Ook Betty Stöve kon zich bij haar eerste optreden in een Wimbledon-finale een betere entou rage voorstellen dan de sfeerloze baan I. waar de weinige toeschou wers eerder reageerden op de gelui den, die van het cent-recount over waaiden, dan op hetgeen zich voor htm ogen afspeelde. Het spel van de dames had onder dat gebrek aan in teresse duidelijk te lijden. Het Ne derlands/Amerikaanse dubbel Stöve/ King won het onaantrekkelijke duel met 62. 46, 63. Vooral King speelde ongeïnspireerd. Nadat Francoise Durr in de eerste set tweemaal haar service had weggege ven zonder één punt te maken, was het Billy Jean King, die tweemaal haar service verloor. De viervou dig Wimbledonkampioene maakte zich hierover zo boos, dat zij op haar racket ging staan en het in tweeën bralk. In de derde set herstelde zij zich en geholpen door Betty Stöve, die betrouwbaar serveerde en vol leerde, pakte zij zowel de service van Francoise Durr als die van Ju dy Dalton. Aan Betty Stöve tenslotte de eer de partij uit te mogen ser veren. Ze deed dat in de stijl van de groten van Wimbledon: met een ace tot besluit. Het ziet er niet naar uit, dat de succesvolle combinatie King/Stove nog lang gehandhaafd zal worden. Billy Jean had voor de Franse kam pioenschappen al met Rosemary Ca sals een afspraak gemaakt samen te spelen op dl Amerikaanse tournee. 'Tk heb veel aan Billy Jean te dan ken", aldus Betty. "Zij houdt tijdens de partij geen moment haar mond en geeft heel wat nuttige aanwij zingen". Alles bij elkaar is het voor Betty Stöve een succesvol Wimbledon ge weest. Ze bereikte de laatste zestien van het dames-enkelspel, de kwart finales van het gemengd dubbelspel en won de eindstrijd van het dames dubbel. Ze verdiende daarmee 4400 gulden. "Maar het had meer moeten zijn", aldus Betty "er is nog steeds te veel verschil in beloning tussen het dames en het heren-tennis". Uitslag finale gemengd dubbelspel: Ilie Nastase en Rosy Calsals (Roem/VS) versl. Kim Warwick en Evonne Gooia gong (Austr.) 64 64. Tweekamp Spasski-Fischer REYKJAVIK (ANP) Het af tellen tot aan het lang verbeide begin van de tweekamp Spasski- Fischer om het wereldkampioen schap schaken, dinsdagavond aanstaande, verloopt niet zonder complicaties. Zaterdag keerde plotseling hoofd-scheidsrechter Lothar Schmid naar huis terug. Zijn zoontje Bernhard is bij een verkeersongeluk gewond geraakt. Schmid. die lin Bamberg een uitge verij bezit, zal wellicht niet voor dinsdag aanstaande in Reykjavik terug zijn. De tienjarige Bernhard raakte aan het hoofd gewond, toen hij op een helling van zijn fiets viel. Hij onderging een operatie en maakt het thans tamelijk goed. Het plotselinge vertrek van Schmid maakt de zaken des te ge compliceerder, omdat nog steeds niet is beslist op wat voor bord zal wor den gespeeld. Schmid had wereld kampioen Spasski en uitdager Fis cher uitgenodigd zondag naar de schaakzaal te komen om de facilitei ten in ogenschouw te nemen. In de zaal staat een kolossaal wit-groen schaakbord van IJslandse stenen. Men neemt aan dat Fischer liever op een houten bord zal spelen. De j taak van Schmid zal gedurende zijn afwezigheid worden overgenomen door de IJslander Gudmundur Arn- laugson. "Dat kan kritiek worden", aldus Cramer, de vice-voorzitter van de Amerikaanse schaakbond, "de j keuze van het bord en de stukken is veel moeilijker dan het leiden van de hele wedstrijd". De Amerikanen sluiten de moge- j lijkheid dan ook niet uit dat de eer ste partij van de tweekamp al ne gen dagen vertraagd zal worden uitgesteld tot de terugkeer van Schmid. Te rumoerig De beide schaak-grootmeesters ga- ?n geen aanleiding tot moeilijkhe den. Fischer heeft inmiddels zijn riante villa, die hem door de IJslan- ders ter beschikking was gesteld, ge ruild voor de vier apartementen op de vierde verdieping van het Loft- laithirhotel, waar de Amerikaanse delegatie is ondergebracht. De kies keurige Amerikaan vond de omge ving van de villa te rumoerig. Het is niet de eerste keer, dat Fischer zoiets doet. Hetzelfde gebeurde in Vancouver, toen hij tegen Taima- now speelde. In Buenos Aires, waar hij uitkwam tegen Petrosjan, ver huisde hij, nadat hij in de lift van zijn hotel tegen het droevige gezicht van zijn Russische opponent had aangekeken. Fischer heeft zich vrijdag in de openbaarheid gewaagd zonder dat iemand hem herkende. Samen met Cramer dineerde hij in een visres taurant. "Wij hebben het erg fijn £?ehadi". aldus Cramer. "Fischer vindt de vis op IJsland erg lekker. Vooral de gerookte zalm". Zijn tegenstander Boris Sp&sski is inmiddels per vliegtuig afgereisd naar noord-IJsland om de zalm, waar Fischer zo van houdt, te van gen. Hij deed dat op uitnodiging van de IJslandse schaker Thobergson. die ook Fischer vroeg om mee te gaan. De Amerikaan sloeg de uitnodiging echter af, wegens de sabbath-rust. Als aanhanger van een Californi- sche sec te, de Kerk van God, neemt Fischer van vrijdagmiddag 6 uur, tot zaterdagmiddag 6 uur volstrek te rust in acht. De hem omringen de schaakboeken maken dan plaats voor zijn stereo grammofoon-instal latie. Spasski, die pas maandag zal terugkomen, zei bij zijn vertrek dat hij zich niet zou bemoeien met de praktische gang van zaken, de keu ze van het bord en de lichtinval. "Dat laat ik over aan Bobby. Voor mij maakt het geen verschil", al- aldus de 35 Jarige wereldkampioen. I an Hamburg stelt record iets scherper Roger van Hamburg DEN HAAG (ANP) Tijdens zwemwedstrijden in Den Haag heeft Roger van Hamburg zijn eigen na tionale record op de 200 meter wis selslag met 0.4 sec. verbeterd en ge bracht op 2.16.2. Anke Rijders brak het Nederlands meisjesrecord op de 200 m. wisselslag, dat sinds april van dit Jaar op naam stond van Jo- sie Elzerman met 2.32.2. Anke Rijn- ders noteerde 2.31.7. Voorts verbeterde ZIAN een aan tal Nederlandse estafetterecords. Op de 4x100 m vrije slag heren lieten Henk Mulder (56.2), Bert Bergsma (55.8), Peter Prijdekker (56.3) en Roger van Hamburg een tijd regi streren van 3.44.8. Andere records: 10x100 m vrije slag dames: nieuw record van ZIAN 11.07.5, oud record 11.18.9 van VZC. 10x100 m vrije slag heren: nieuw record van ZIAN 9.40.5. oud 9.52.5 eveneens van ZIAN LOS ANGELES (ANP' De zwemgala van Lons Angeles, die door de meeste deelnemers wordt be schouwd als de warming up voor de Amerikaanse Olympische selectie wedstrijden, heeft in tegenstel ling tot de traditie geen enkel we reldrecord opgeleverd. Wel werden tijdens deze driedaagse wedstrijden drie beste seizoenprestaties behaald' Frank Heckl: 1.57.0 op de 200 me- ter vrije slag, Gary Hall: 2.09.7 op de 200 meter wisselslag, en Claudia Clevenger 2.43.2 op de 200 meter schoolslag. Opvallend was de 16.03.5 van de 16-jarige Demont op de 1500 meter. Andere resultaten heren: 100 m. vrije slag: Frank Heckl 53.1, 1500 m. vrije slag Rick Demont 16.03.5, 200 m. schoolslag Brian Job 2.25.2, 100 m. vlinderslag Ross Wales 57.2. 400 m. wisselslag Gunnaar Larsson (Zwe) 4.42.8. Dames: 800 m. vrije slag Cathy Calhoun 9.02.1, 200 m. vlinderslag Karen Moe 2.19.7, 100 m. rugslag Linda Stimpson 1.07.5, 200 m. vrije slag Shirley Babashoff 2.07.7. In Leipzig zijn dit weekeinde de Oostduitse zwemkampioenschappen begonnen, die tot woensdag aan staande zullen duren. Evenals in Ne derland is de Oostduitse Olympische zwemploeg reeds gekozen in de win termaanden en behoeven de zwem mers en zwemsters alleen hun vormhandhaving te demonstreren. Desondanks kwam Roland Matthes met enkele voortreffelijke verrich tingen voor de dag. De wereldre cordhouder won de 100 meter rug slag in 56.8 seconden en zaterdag de 100 meter vrije slag in 53.6 secon den. Nieuwe nationale records zwommen Brigitte Schuchard (100 m. schoolslag in 1.16.4), Pyttel'<200 meter vlinderslag in 20.65) en Sper ling <400 meter vrije slag in 4.09.4). Op de 100 meter vrije slag kwa men drie zwemsters dicht in de buurt van de grens van een mi nuut. De tweevoudige Europese kampioene Gabriele Wetzko, die weer is hersteld van een leveraan doening, won in 1.00.2. Op de 200 m. stelde Gabriele Wetzko echter teleur. Met een tijd van 2.11.0 werd zij zesde. De meest waardevolle prestatie van de eerste dag was de 2.26.2 van Europees kampioen Klaus Katzur op de 200 meter schoolslag. De zwemmer uit Rostock legde de eerste honderd meter af in 1.10.2, maar kon op de laatste twee banen het tempo niet helemaal meer volhou den. Hij klaagde over oorpijn. Des ondanks is zijn 2.26.2 de op één na beste wereldtijd van dit seizoen. Alleen de Amerikaan Brian Job was sneller.' Bokser Folley sterft na val TUCSON ANP) Zodra Folley. de Amerikaanse ex-zwaargewicht bokser die de laatste tegenstander van Cassius Clay was. voordat deze van zijn wereldtitel vervallen werd verklaard, is zaterdag in Tucson op 41-jarige leeftijd overleden. Folley, die op 22 maart 1967 in New York door knock out in de zevende ronde van Clay verloor, kwam tijdens een stoeipartij met een vriend in het zwembad van een motel in Tucson met het hoofd op een betonnen rand terecht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9