OCANA GEBELGD Tour-heroiek herleeft weer in meedogenloze Pyreneeen m l. H. HEZARD: RENNER MET GROTE MOGELIJKHEDEN SPORT Er is geprofiteerd van al mijn pech }uimard boven verwachting pi our voor fCoeken ifgelopen VANDAAG BAANDAG 10 JULI 1972 PAGINA 7 PAU Voor Luis Ocana heb- in de Pyreneeën blijkbaar wei- g goeds in petto. In 1971 moest J in winnende positie door n ernstige val opgeven en ook ndag haalde de Spanjaard de dish van de eerste bergétappe Pau niet onbeschadigd. De trgkoning' kwam in de afdaling m de 1710 meter hoge col l'au- sque ten val. doch kon de race rt zware schaafwonden voort- fcten. Minder gelukkig waren de de7fyt6M4Ü*lUït 11 JULI-9eeM75km 'AU Dagelijks worden er in de ►nde van Frankrijk een paar pre- |es uitgereikt, waarvoor de simpe- aanwezigheiid van de renner vol- •nde blijkt te zijn. Een daarvan is prijs van de meest beminnelijke 'oner, groot 250 francs, Rini Wagt- a/ns verdiende dat bedrag gisteren. it was meer dan voldoende com- 3 ïni-atie voor d'e boetes van Hariings, LISrekells, Prinsen en Van Katwijk, De omd'ait zij gediiwid wedden, Ier 15 franc moesten betalen. Van m feuwen moest om dezelfde reden 'k 15 franc betalen plus nog eens ^1f wegens het zich afzetten tegen auto. Voor Kees Koeken is de Tour af- Pllopen. De renner uit Achtmaal ram in Pau binnen met een ach- rstand van 1 uur en 22 minuten winnaar Yves Hezard en dat was |im een half uur na het sluiten in de tijdscontrole. K iDe totale lijst van verdiensten H&n de Nederlandse deelnemers ziet H nu als volgt uit: ™Duyndam 2026 franken, Vianen f 129, Wagtmans 1001, Koeken 580, J an Katwijk 457, Harings 412, Kre- Els 471, Van Leeuwen 239. Tabak 1 [14, Prinsen 20 Van der Vleuten 0, lUdsmit-Hoff in ploegenklasse- ient 2400, Karstens 1898, Zoetemelk 135, Dolman 217, Schepers 0, Pust- :ns 117. Fransen Alain Santy en Bernard Thevenet, die hun val met resp. een gebroken halswervel en een hersenschudding moesten beko pen. De valpartij deed Luis Ocana de aansluiting met Merckx, die zich in het gezelschap van ondermeer ge le trui-drager Guimard en Joop Zoe temelk bevond verliezen,a. Aan de fi nish in Pau, waar de Fransman Yves Hezard de sprint van de kop groep van zes won, bedroeg de ach terstand van Ocana bilna twee mi nuten. In het algemeen klassement staat de Spanjaard op 2 minuten 51 seconden van Guimard, die zijn lei derspositie zondag sterk verdedigde. Eerste keer Merckx bevindt zich in het alge meen klassement tussen Guimard en diens jonge landgenoot Hezard, die voor de eei*ste keer aan de Tour de France deelneemt en in wie de kenners een mogelijke opvolger zien van de oppermachtig geachte Belg. Guimard handhaaft zich ove- rigensb oven verwachting. Vandaag wacht de Fransman met de nog zwaardere bergrit evenwel een nieu we test: dan moeten de Tourmalet, Aspin en Peyresourde worden geno- Wellicht de grootste pechvogel van zondag was de kleine Belg Wilfried David die op de top van de Aubis- que een voorsprong had van vijf mi nuten op Merckx en Ocana, doch toen een lekke band kreeg. David moest zo lang op hulp wachten, dat zijn achtervolgers gelegenheid kre gen hem voorbij te snellen. Durf Van de Nederlanders handhaafde zich Joop Zoetemelk, die finishte in de kopgroep van zes. Hij viel al on middellijk na de start aan en pikte achter Thieu Pustjens en voor Rini Wagtmans een paar puntjes voor 't bergklassement op de Cote de L'hos- te van de derde categorie na zeven kilometer. Zoetemelk toont niet al leen zijn kracht maar ook de durf om aan te vallen en zijn voortref felijke conditie. Hij heeft het tot het einde van de rit, die ook hem bijna tot pechslaoht- offer maakte, volgehouden. Want waar Ocana er niet in slaagde om de door een lekke band verloren ge- gane tijd goed te maken, lukte het Zoetemelk wel, in de laatste dertig kilometer. Alleen Joeg Zoetemelk op de wagons, die in het spoor van lo comotief Merckx voortraasden op de bochtige wegen naar Pau. De Jacht van de machtige Zoetemelk had succes en in de finale kon hij in de kopgroep weer een gedeelte van het werk opknappen dat ande ren ais Guimard, Hezard en Gimon- di met opvallende graagte aan Merckx overlieten. Wielrennen Op overtuigdene wijze heeft Henk Poppe de kritiek op zijn verkieeing in de Olympische selectieploeg gelogenstraft. Wielren ner uit Nijver dal, die ongeveer drie maanden uit de roulatie is geweest maar toch door Joop Middelink in de selectieploeg was opgenomen, heeft in de Drentse dorpenomloop, een/ klassieker over 150 kilometer, la ten zien dat zijn verkiezing onge twijfeld gerechtvaardigd is. Hij won voor Arie Hassink, Jan Aling, Cees Priem en Fedor den Hertog. Fraai De dames-acht van het Leidse Njord zal worden uitgezonden naar de Europee roeikampioen- schappen over vijf weken in he* Oostduits e Brandenburg. G- Leidse dames verdienden d)e uitzending dank zij hun fraaie prestaties dat weekeinde tijdens dit Nederlandse titelstrijd. Zij vestigden o.m. een nieuw Bos baan-record. PAGINA 10 De grootste verrassing van de Amerikaanse selectiewedstrijden voor de samenstelling van de atletiekploeg naar München was de uitschakeling van Olym pisch kampioen en wereld recordhouder kogelstoten, Ran dy Matson. Matson kwam in Eugene niet verder dan een vierde plaats. PAGINA 8 Ocana PAU „Voor de rit van Pa j naar Luchon is er maar één vraag: „Wie wordt er tweede na mij" snauwde ae woedende Luis Ocana gistermiddag op 't auto circuit van Pau. „Wat vandaag is gebeurd, de aanval inzetten als ik mijn kansen niet kan verdedigen door een lekke band, noem ik schandalig. Anderen hebben van mijn pech geprofi teerd". En Ocana vluchtte naar het hotel Des Pyrenees in Pau. Hij wilde niemand meer spre ken. Eddy Merckx bevestigde dat hij had aangevallen toen Ocana pech had gekregen, „maar ik heb niet geweten dat Ocana ook was gevallen. Trouwens in de komende dagen zullen meer renners terugvallen, maar de strijd gaat door. Ik heb het ook niet cadeau gekregen. In de kopgroep deed Gimondi niets. Guimard en Hezard klaagden dat zij zware benen hadden, maar toen het op de sprint voor de prijzen aankwam, hadden zij er eeen last meer van". „Ik ben", verontschuldigde Guimard zioh, „meegegaan om in de eerste plaats mijn groene trui te verdedigen. Merckx zie ik daarvoor als mijn gevaarlijk ste concurrent. Dan hoef ik er toch niet aan mee te werken dat zyn kansen in de eind sprint beter worden. Na van daag lijkt het mij dat ik ook een redelijke kans heb hoog in het persoonlijk klassement te eindigen" „Guimard", vertelde Pouli- dor, „heb ik nog nooit zo goed zien rijden als vandaag. Hij kan niet alleen de groene trui be houden, hij kan de Tour win nen". In de strijd tussen Merckx, Ocana en Guimard meent Joop Zoetemelk ook weer een rol te kunnen spelen. „Ik voelde mü verschrikkelijk goed. Ik heb mijn slechte dag gehad. Ieder een krijgt zo'n dag. Vandaag was het Thevenet, ik weet nog niet wie het morgen zal zijn". Joop Zoetemelk vertelde dat hij geen moeilijkheid had ge had bij de beklimming van de Aubisque en dat hij na zijn lekke band weer snel in de kop groep was teruggekomen. „Ik Felice Gimondi geen kopwerk had 20 seconden verloren en ik moest even alles geven Nie mand wacht tenslotte op je. Vooral toen heb ik bewezen, dat ik voor niemand bang hoef te zijn. Niet iedereen komt terug na een lekke band. Al is het natuurlijk wel zo dat Merckx meer gaf toen Ocana wegviel dan op het moment dat ik een lekke band kreeg Tino Tabak, de beste Neder lander na Zoetemelk, had geen risico's durven nemen. „Om hoog ging beter dan omlaag. Ik daalde met de angst in mijn benen: ik was doodsbenauwd". De Belg Wilfried David sprak over de domme pech die hem had getroffen: het was erg, maar het is onmogelijk om achter iedere renner een wagen te hebben. Plaud koos voor Pingeon en Thevenet. Dat is zijn zaak. Ik heb overigens na zijn val nog samen met Theve net gereden. Hij wist niet eens meer dat de Aubisque al was geweest Yves Hezard passeert als l De teleurgestelde Cyrille stellen met een tweede j Zoetemelk vierde, eerste de finishlijn in Pau.Guimard moest zich tevreden plaats, Gimondi wordt derde, Uitslag zevende etappe: 1. Hezard Fra-Stablinski) 220,5 km in 6 uur 2 min. en 9 sec.; 2. Gui mard Fra-Caput z.t.; 3. Gimondi (It-Adorni) z.t.: 4. Zoetemelk (Ned- Schotte) z.t.; 5. Merckx (Belg-Al bani) z.t.; 6. Poulidor (Fra-Caput) z.t.: 7. Ocana (Spa-De Muer) 6 04.08; 8. Janssens (Belg-Driessens) 6 05.28; 9. v. Impe (Belg-Stablinski) 6.07.22; 10. Pingeon (Fra-Plaud) 6.08.25; 16. Tabak (Ned-Pellenaars) 8.11.40; 19. Swerts (Belg-Albani) z.t.;54. Wagt mans (Pellenaars) 6.18.45; 68. Via nen (Pellenaars) z.t.; 71. Karstens (Van Vaerenbergh) 6.21.43; 73. Sche pers (Van Vaerenbergh» z.t.; 75. Krekels (Pellenaars) z.t.; 76. Van der Vleuten (Pellenaars) z.t.; 79. I Dolman (Schotte» z.t.; 83. Van Kat wijk (Pellenaars) z.t.: 94. Pustjens (Stablinski) 6.25.08; 95. Van Leeu- I wen (Pellenaars) zt.; 102. Harings (Pellenaars) z.t.; 105. Prinsen (Pel- lenaars) z.t.; Koeken (Pellenaars) kwam na het sluiten van de tijdcon- trole binnen. Ook Lindt, Planckaert en Poppe (allen Belg) arriveerden te laat. Leo Duyndam (Pellenaars), de Westduitser Rasing startten niet. Santy (Fra), Van Rijckeghem (Belg), en Gualazzini (It) vielen uit. Algemeen klassement: 1. Guimard (Fra-Caput) 35 u. 41 min. 31 sec.; 2. Merckx (Belg-Albani) op 11 sec.; 3. Hezard Fra-Stablins ki) op 1.21; 4. Gimondi (It-Adorni) op 1.42; 5. Ocana (Spa-De Muer) op 2.51; 6. Poulidor (Fra-Caput) op 4.17; 7. Zoetemelk (Ned-Schotte) op 4.39; 8. Thevenet (Fra-Plaud) op 7.57; 9. Swerts (Belg-Albani) op 10.29; 10. v Impe (Belg-Stablinski) op 10 49; 12. Pingeon (Fra-Plaud) op 10.59; 13 Janssens (Bel-Driessens» op 11.48; 23. Tabak (Ned-Pellenaars) op 14.41; 38. Vianen op 18.53; 54. Wagtmans op 22.06; 73. Schepers op 25.19; 75. Krekels op 25.26; 79 Karstens op 25.36; 80. Van der Vleuten op 25.37; 84. Dolman op 27.31; 93. Prinsen op 29.26; 102. Pustjens op 31.11; 108. Van Katwijk op 36.40; 113. Van Leeu wen op 43.47; 115 Harings op 45.13. Ploegen klasse men t Zevende etappe: 1. Caput (Gui mard, Poulidor en Perini 18 uur 13 minuten en 3 seconden;; 2. De Muer (Ocana, Mortensen en Labourdette) 18.25.06; 3. Stablinski (Hezard, Van Impe en Catieau) 18.25.11; 11. Pel lenaars (Tabak, Vianen en Krekels) 18.52.08. Algemeen ploegenklassement: 1. Caput 109.00.08: 2. Albanl 109.07.14; 3. De Muer 109.08.26; 10. Pellenaars 109.39.53. Algemeen bergklassement: 1 David (Bel> 25 punten; 2. Merckx (Bel) 20: 4. Pustjens (Ned) 14; 6. Ocana (Spat en Zoetemelk (Ned) 9. Puntenklassement: Voor het eerst in de geschie denis van Wimbledon veroverde een Nederlandse speelster een kampioenschap. Betty Stöve zorgde voor deze 'historische' gebeurtenis. Samen met de Amerikaanse Billy Jean King haalde zij de titel in het dames- dubbelspel weg. PAGINA 9 PAU Die verhalen zijn al zo vaak geschreven. Over ont beringen in regen en kou. Over koersen in levensgevaarlijke afdalingen, over wegen die weggespoeld lijken door woeste bergbeken, in wolkenflarden soms, en dan weer begeleid door bliksem en donderslag. Er is al zo vaak gerept over die veel érger dan „onherbergzame" Pyreneeën en over de wielerstrijd die daar wordt uitgevochten en die soms veel meer lijkt op een strijd op leven en dood. Het lijkt anno 1972 nauwelijks meer zin te hebben om daarover nog weer zinnen aaneen te rijgen en voor de zoveelste keer diepe bewon dering te ventileren voor die man nen op de ranke fietsen. Ja, het ge vecht van die atleten met de na tuur moet als bekend worden ver ondersteld Maar gisteren in Pau ontkwam toch weer niemand aan het zoeken naar woorden, die moes ten beschrijven hoe erg en tegelijk Imposant het toch weer was ge weest. Motorrijders verhaalden hoe ze tot hun assen door het water hadden gereden. Geroutineerde Tourchauf feurs vertelden vermoeid hoe hun bumpers sneeuwblokken hadden weggeschoven. Fotografen stapten met trillende knieën van de duozit, zich herinnerend hoe vaak het ach terwiel van de motor nét niet onder hen was weggeschoven. Zó was het, op de llanken van de Aubisque in mist en regen, in hagel en kou. Koeltjes En als de regen met bakken uit de hemle komt op het aankomstcircuit en Pau, terwijl een in talloze stuk ken gebroken peloton met steeds maar méér minuten achterstand binnensukkelt, dan staat daar volko men doorweekt, maar zo heel erg Door Fred Racké kalm en met geen enkele behoefte aan zelfs maar een ruggesteuntje, Joop Zoetemelk voor je. Hij bekijkt het allemaal koeltjes, meldt dat hij zichzelf goed vond rijden, spreekt over een formidabele" Merckx en analyseert de koers alsof er een halve etappe tussen twee zonnige kustplaatsen is gereden. Dan denk Je wél; Wat moet die tengere jon geman toch ontzettend sterk zijn Zoals niet alleen die tien, vijftien anderen, die zich bij de eersten re den, maar ook al die renners, die Pau nog haalden, zo ontzettend sterk moeten zijn. En de vraag rijst dan: is het wel waar, dat die cou reurs hun geld tegenwoordig veel te gemakkelijk verdienen, zoals men links en rechts in de wielrennerij kan horen sinds vooral de Italiaan se fabrieken met enorme salarissen begonnen te smijten. Want tegelijk realiseer je je ook, dat er tussen Bayonne en Pau niet alleen maar tegen de natuur is gestreden. Dat er renners zijn geweest, die zich niet alleen met lijfsbehoud voor ogen van die Aubisque hebben laten af zakken, maar tegelijk nog een wie lerwedstrijd rijden óók. - S - II »-i-JT «VB Rekenen Coureurs, die op de fiets nog heb ben zitten rekenen en een tactiek hebben overdacht - zoals Guimard, die niet alleen moest zorgen over eind te blijven om niet als een Alain Santy ernstig gewond per he licopter te worden weggevoerd, maar daarnaast ook nog diende te vechten voor die gele trui, die hem (voor hoelang nog?) de held van de Franse natie maakt. Zoals Eddy Merckx, die met toch een zéér verdienstelijk bankconto op zijn naam, de hemel dankt, dat hij niet is gevallen, maar tegelijk toch weer dat trapje extra geeft, dat beetje meer risico neemt, om toch vooral verder weg te raken van een Luis Ocana, die toch wéér onderuit is geslagen. Of zoals een Ocana dan. Die zijn seizoen op de Tour afstemde, en zo Apart Joop Zoetemelk wat moet die tengere man toch sterk zijn. welgemoed aan de tweede week be gon. Zijn hoop op hitte werd in de Pyreneeën, waar zijn Spaanse sup porters huiverend wegdoken, wreed doorkruist. En nog wreder werd zijn blik op de zege in Parijs verduis terd voor die val, die ook nog de schok van de afschuwelijke herin nering aan vorig Jaar opriep, wat misschien nog wel ernstiger was dan een blessure. Ja, die Luis Ocana. Hij krabbelde overeind en stormde verder, door de regen en de kou, die hij verafschuwt. Eenzaam ach tervolgde hij een zestal, waarvan minstens vier coureurs uit volle macht doorreden. En op meer dan veertig kilometer verloor Ocana te- Een verhaal apart, zoals er van zo veel renners op een Tourdag als deze aparte verhalen zijn te vertel len. Zaterdag schreef ik, dat er een stukje van die Tourheroïek moest worden begraven, zo langzamer hand. Dat het niet meer dan be grijpelijk is, dat coureurs van een bepaald type de Tour verlaten zon der verder een traan te laten, of zich afbeulen op een terrein dat hen niet ligt. Dat kan ook nA zo'n etappe als van gisteren staande worden gehouden. Alleen moet Je wél renners die zich in zo'n hel naar Pau vechtene terwijl ze tóch tijd en klassement, roem en daar aan verbonden geld niet vergeten, in een andere klasse rangschikken. In een extra-klasse wellicht. In die afdeling passen nog wel de gelijk de heroïsche verhalen. Te midden van die renners leeft nog wel degelijk die „oude" Tour de France, die opeens weer een gezicht heeft gekregen na een week van naïef stoeien met seconden. Daarom moet vandaag maar eens voorbij worden gegaan aan de vraag of Merckx nu wel of niet de Tour nü al heeft gewonnen. Of Guimard nu wel of niet de trui nog lang zal houden. Of Ocana nu wel of niet nog terug kan komen. Na de rit tussen Bayonne en Pau la er vooralsnog alleen maar bewonde ring voor de toprenners die er on der déze omstandigheden ook nog een wielerwedstrijd van maakten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7