eengaan van Schiller: SPD rliest haar prima donna ^Governs ideëen wekken meer weerstand \derzoek naar Britse corruptie Speculaties over druk van USSR en China op Hanoi Cjn [MI VERWACHT GEEN ORDELIJKE POLITIEKE BUEENKOMST: Al drie zelf-'verbrandingen in Litauen -4- BUITENLAND (DPA) De Britse re- ll de beschuldiging dat Titiei en ambtenaren zich 4tie schuldig: maken, met Rtonderzoeken. .„fzekering: gaf donderdag tin het Lagerhuis, Robert mVen vraag daarover van de leider van de liberale partij, Jeremy Thorpe. De zaak werd bekend door het faillissement van John Poulson, directeur van een architectenbu reau. Hij vertelde de rechter dat hij grote sommen geld had be taald aan een conservatief en een socialistisch Lagerhuislid, alsmede aan een hoge ambtenaar. Ook zei hij aan minister van Binnenlandse Zaken Reginald Maudling 22.000 pond te hebben betaald, welk bedrag op verzoek van de minister dadelijk naar een liefdadige instelling is gegaan. De overige bedragen die hij betaald had. beliepen in totaal 190.000 pond. Maudling zegt in een verklaring aan de pers, dat hij onbezoldigd voorzitter van de met buitenlandse ondernemingen samenwerkende „International technical and con structional services" is geweest. Hij ziet niet in waarom zulk onbe taald werk en het steunen van een liefdadige instelling aanleiding tot kritiek kan zijn. De liberale partijleider Thorpe eiste in het Lagerhuis dat alle par lementsleden verplicht worden hun commerciële belangen bekend te maken. )E (Van onze correspondent) 2ïj— De Westduitse kanselier Willy Brandt heeft dori an pogingen meer ondernomen om zijn minister van en Economische Zaken, Karl Schiller, in zijn kabinet Hij heeft tijdens een kort gesprek, gistermorgen, de eegedeeld dat hij niets tegen diens ontslag heeft, er, die niet alleen ijdel is, maar ook graag als een jler van het vaderland uit de economische malaise erd wil worden, moet dit, ondanks zijn eigen ontslag- ftjwel een harde slag zijn. e carrière lijkt ten ein- 1 de minister-president ïlstaat Rijnland-Westfa- Kühn, gisteren verklaar- sn voor Schiller een vei- kpresentatieve plaats op ran bondsdagkandidaten fien, want, zo zei Kühn, chfter die gelooft een poli- niet te kunnen verant- die daarom aftreedt, idanks wel een goede foocraat zijn", r verdwijnt dan ook een staatssecretarissen en ,e vrienden, Jean Bap- horn, die op eigen ver- vervroegd pensioen gaat. t Schiller liet gaan werd oen bekend werd dat de minister van Defensie, Schmidt, een paar uur a was voorzien, terug- zijn reis naar Turkije. :aat het ministerie van he Zaken de komende den, tot de nieuwe ver- beheren. Maar Schiller minister, en de andere Bjjn ministerie, namelijk zal tijdelijk worden aan de minister van se Zaken, Hans Die- fcher. langrijkste verkiezingsthema's wor den. De CDU-CSU-oppositie had geen aantrekkelijk alternatief te bieden, zolang Schiller nog ver antwoordelijk voor Westduitslands staatsfinanciën was. Een minister van Financiën, Franz Josef Strauss, die enkele semesters economie aan de universiteit van Innsbruck stu deerde, en een minister van Finan ciën, Narj es, een lokale grootheid uit Sleeswijk-Holstein, zouden het tegen Schiller af moeten leggen. Dat Brandts keuze nu op Helmuth Schmidt is gevallen, is dan ook niet toevallig. Schmidt, die als één van de kroonprinsen van de SPD wordt beschouwd, oefent door zijn resolute optreden op vele twijfe laars aantrekkingskracht uit. Van Schmidt, die door Schiller smade lijk „mijn gediplomeerde econoom" werd genoemd weet men niet veel meer dan dat hij een pragmatische economische politiek voorstaat. Hans Dietrich Genscher heeft de laatste tijd zijn aanzien kunnen vergroten door met law en order parolen eindelijk die middelen aan te schaffen, die het mogelijk maak ten de Baader-Meinhof groep ach ter slot en grendel te krijgen. kringen dat de Sowjet-Unie en China ieder voor zich Noord-Viet nam aanmoedigen tot vrede te ko- PARIJS (Reuter AFP) Ameri kaanse diplomatieke kringen in Parijs hebben een bericht uit Lon den als zouden Moskou en Peking druk uitoefenen op Hanoi om in de Men concludeerde dit nadat in juni oorlog in Vietnam tot een vergelijk de Russische president Podgorni te komen, „stratosfeerspeculatie" Hanoi had bezocht en dr. Henry genoemd. Kissinger Peking, omstreeks tezelf- De officiële woordvoerder van de der tijd. Amerikaanse delegatie op het Viet- Moskou noch Peking zouden evenwel namaverleg in de Franse hoofdstad voornemens zijn, aldus wordt gere- wenste op het bericht geen com mentaar te geven. Uit Washington wordt bericht dat de Amerikaanse regering nog eens heeft gewaarschuwd tegen specu laties Een Noordvietnamese woordvoerder deneerd, enigerlei druk te willen uitoefenen op Hanoi. Dit zou wel kunnen blijken uit de omstandig heid dat de militaire en andere steun uit de Sowjet-Unie en China naar Noord-Vietnam onveranderd aanhoudt. in Parijs verklaarde: „Wij hebben Men gelooft niet dat de Russen en bij herhaling gezegd dat de oplos sing van de kwestie Vietnam ge zocht moet worden, niet in Mos kou of Peking, maar hier in Pa rijs, aan de onderhandeltafel". Meer wilden de Noordvietna mezen niet de Chinezen bij hun „concurren tiestrijd" de kans willen lopen er van te worden beschuldigd,, Hanoi te laten vallen", vooral niet nu de heropening van het vredesoverleg te Parijs voor de deur staat. zeggen. De Vietkong had geen en- Opvallend, aldus de diplomaten, waa kei commentaar. Intussen hebben Amerika en Zuid- Vietnam de partijen in Parijs woensdag formeel laten weten dat ze volgende week donderdag weer aan het Vietnamoverleg deelne men, na een Amerikaanse boycot van twee maanden. Diplomatieke kringen verwachten dat Xoean Thuy, de Noordvietna mese onderhandelaar, op tijd in Parijs zal terugkeren om zijn dele gatie te leiden. Hij heeft in Hanoi ruggespraak met zijn regering ge- Thuy, is volgens het de koele ontvangst van Podgorni die nogal „lauw" was geweest. Men weet niet waarom. Het zou kunnen zijn aldus wordt geredeneerd, dat Hanoi gebelgd was dat de Russen hun topconferentie met Nixon had den gehouden op het ogenblik daA Noord-Vietnam door de Amerika nen werd gebombardeerd en de Amerikanen mijnen uitzetten voor de Noordvietnamese havens. Het kan ook dat de Noardvietname- zen gewoon vijandig stonden te genover het voorstel of de raad die Podgorni kwam aanbieden, persbureau Ondertussen had China nieuwe Nieuw China gisteren in Peking aangekomen op weg naar Parijs. Het persbureau vermeldt niet hoe lang hij in de Chinese hoofdstad blijft. Het zegt slechts dat hij ont vangen is door Keng Piao, lid van het centrale comité van de Chinese communistische partij en hoofd van de internationale afdeling daarvan, en door Han Nien-lung, vice-minister van Buitenlandse K.wang 1 ri Zaken. groepen technici en arbeiders naar Noordvietnam gestuurd om schade, opgelopen bij de bombardementen, te helpen herstellen. Ofschoon dit dan weer niet zou stro ken met de geruchten dat Peking Hanooi wilde aanmoedigen snel naar een vrede te gaan toewerken. I Bericht i Volgens het bericht uit Londen ge- I loofden Westerse diplomatieke tijdelijk door de minis- Tolkshuisvesting Lauritz beheerd. Daarmee heeft fen pijnlijke procedure die noodzakelijk zou li hij nieuwe ministers md. Het parlement zou [vakantie teruggeroepen rden en de oppositie zou leker benut hebben om Lfgang van de regering- verkondigen. gsthema's het minst in de Bondsrepubliek zijn gestegen en dat de hoogste reële economische groei eveneens in West-Duitsland viel te consta teren. Naast Adenauer, Erhardt en Brandt, werd de in de Bondsrepu bliek tamelijk geïsoleerde minister toch een soort reclame-artikel in het buitenland. Defensie zal de huidige Rechtse garde in Verkeer Georg Leber ^an Y_er" Leber staat bekend als een bekwaam minister, die evenals Schmidt tot de rechtse garde van de SPD be hoort. Ondertussen vertrok Karl August Schiller vandaag met zijn vrouw Etta naar zijn vakantiever blijf in Tessin. De tragiek van Communicatiestoring Schiller is wellicht dat hij ondanks de vele kritiek, die vaak gerecht vaardigd was, toch één van de succesvolste ministers van de grote coalitie en van het kabinet-Brandt is geweest. Uit een recent rapport van de OECD over de economische ontwikkeling van de Westerse in dustrielanden blijkt namelijk dat de prijzen in de afgelopen vijf jaar ADVERTENTIE eelgoedauto op Philips batterijen won laatst langrijke auto-rally. Hij hoefde niet te tanken. Dat hij in eigen land geïsoleerd stond kwam voornamelijk omdat Schil ler, eigenzinnig als hij was, zijn doelstellingen zonder discussie en ruggespraak, en zonder rugdekking van zijn partij, de SPD en zijn fractie, en vaak ook zonder de steun van zijn kabinetscollega's er door probeerde te drukken. De laatste tijd werd de communicatie storing tussen Schiller en zijn partij steeds groter. Vooral toen de minister er niet in slaagde de aan gekondigde belastinghervormingen te realiseren. Voor Schiller staan fraaie baantjes in de industrie te wachten, maar de SPD heeft haar „Gallas" verloren. SAN DIEGO (Reuter/UPI) Een onbekende rnan heeft gisteravond een Boeing 727 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij ..Pacific Southwest Airlines" gekaapt. Aan boord van het toestel bevinden zich 92 passagiers en 6 bemanningsleden. De kaper heeft een losgeld van on geveer 1,5 miljoen gulden geëist. Op de luchthaven van Califcrnië wordt het geld voor de kaper in de zak aangevoerd (zie foto). Pacific Southwest is dezelfde maatschappij waarvan woensdag twee Russische immigranten een toestel kaapten en een losgeld van 2,5 miljoen gulden vroegen. Beide kapers werden door agenten van de FBI doodgeschoten. In het geweer vuur kwam ook een passagier om. De kaper, die gewapend is met een gulden losgeld tevens een parachute gulden losgeld tevens een parahcute geëist. MOSKOU (AP) Een derde Li- tauer heeft door zelfverbranding een einde aan zijn leven gemaakt in protest tegen de Russische bezetting van zijn land. Hij is een dag na zijn poging in een militair ziekenhuis ge storven, dat was op 3 juni. Hij werd door de geheime politie begraven en op het graf staat geen naam, aldus is hier vanavond te Moskou vernomen. Zes dagen later mislukte een zeimoordpoging, even eens in Kaunas. De eerste zelfmoord voor Litauens autonomie was op 4 mei gepleegd door een 20-jarige student, Roman ADVERTENTIE Inbrekers van tegenwoordig zijn als de dood voor Philips batleri|en. de zaklantaarn van een oqeni van politie. SAIGON Parachutisten vaar het regime Thieoe zouden volgens be richten in Saigon het zuidelijk deel van de stad Kwang Tri hebben heroverd en een hoofdkwartier In gelicht hebben in het station. Dit is gisteren bekendgemaakt door het Zuidvietnamese opperbevel in Saigon. Volgens inlichtingen van het front zouden Zuidvietnamese mariniers een grote basis op drie km ten noordwesten van Kwang Tri heb ben veroverd met hulp van de Amerikaanse luchtmacht. Ze zou den weinig weerstand ontmoeten. Het bevrijdingsfront meldt de afge lopen tijd bij Kwang Tri zes com pagnieën van het Zuidvietnamese leger in de pan gehakt, vier vlieg tuigen neergehaald en tien tankB vernietigd te hebben. In het persbericht dat via Hanoi werd toegzonden aan de Noordviet namese delegatie op de vredesbe sprekingen in Parijs, werd verder gezegd dat bij de jongste gevech ten in het gebied een afdeling van het Zuidvietnamse regeringsleger Kardinaal Suenens bij paus was vernietigd en twee compagniën Paus Paulus VI heeft gisteren Jozef werden gedecimeerd, kardinaal Suenens, aartsbisschop De strijdkrachten van het Bevrty- van Mechelen en Brussel, in privé- dings front hebben een grote hoe audiëntie ontvangen. Over het ge- veelheid materieel in beslag geno- sprek isn iets meegedeeld men, aldus het persbureau. Kalanta. Hierop volgden enige da gen van nationalistische rellen onder de Litause jongeren die onder meer op straat „Vrijheid voor Litauen" schreeuwden. Van 11 tot 18 juni werd in de Li tause stad Vilnus een internationale handbalwedstrijd gehouden. Daar werd tegen de Russen gedemon streerd. Studenten en schooljongens weigerden op te staan als het Rus sisohe volkslied werd gespeeld. Zij verspreidden anti-Russische affiche o en hingen op straat Litause vlaggen op. Toen de politie ingreep zouden er 150 arresetaties zijn verricht. onze correspondent) GTON Vijfduizend fden naar het demo- partijcongres en hun ,200 „I iele duizenden familiele- 5 en en dit weekeinde Miami ieder op zijn manier c^te zijn bij het vierjaar- JUfakelstuk, waarbij c hun kandidaat voor 't lap kiezen. En, zoals tijd roerige Democra- it, schijnt iedereen ruzie te hebben met UX enteraad van Miami is burgemeester, omdat hij de hand boven het yg int te houden en hen n in de nabijheid van ^gebouw hun demon - seances te houden, zijn boos omdat ze niet l.üfeebracht in het hotel teuze, de gepensioneer- iich in en om Miami om er hun laatste Ja- en zonneschijn te slij- rbolgen over de toevloed angharig tuig," dat hun lelt. ze ruzies en kifterijen ir- 't niet vergeleken bD conflicten in de boezem emocratische partij. Al deze conflicten zijn terug te bren gen tot een vraag: is de democra tische partij rijp, of niet, voor een doorbraak naar de progressieve ideeën die bij het vorige partij congres in 1968 schipbreuk leden met de moord op Robert Kennedy en de nederlaag van senator Euge ne McCarthy? McGovern Het middelpunt van de storm in de Democratische gelederen is de 50-jarige senator George Meljo- vern van South Dakota, die in 1968 het gevallen vaandel van Robert Kennedy opnam en die een jaar geleden nog gebrandmerkt werd als de absolute „underdog" van de toen nog talrijke democratische presi- Door Henk Leffelaar dentskandidaten. Maar nu liet hij tot ieders verbazing en tenslotte tot de onthutsing van velen zijn con currenten voor het Witte Huis in de voorverkiezingen ver achter zich. McGoverns onverwachte popula riteit was, en is nog steeds, een niet verklaard fenomeen, waarover ook de beroeps-analisten van het politieke proces zich het hoofd breken. Hier is een voor Ameri kaanse maatstaven ultra-progres sieve senator, die zich ruimden kend opstelt ten aanzien van zul ke explosieve kwesties als abortus, marihuana, homosexualiteit, die het mes wil zetten in de heilige koe van het establishment: het Penta gon, die de grote industrieën zwaardere belastingen wil opleggen, de inkomens wil nivelleren, en meer geld wil uitgeven voor de nationale voorzieningen. Deze senator krijgt in de voorverkiezingen stemmen van conservatieven, die zich altijd met hand en tand hebben verzet tegen precies diezelfde ideeën. Wanner men conservatieve Ame rikanen hiernaar vroeg, was het antwoord meestal dat ze zelf ook niet precies wisten waarom ze zich tot McGovern voelden aangetrok ken, maar dat ze hem herkenden als iemand die ook niet over een nacht ijs ging. De conclusie van de experts was, dat de bevolking ken nelijk nog te weinig op de hoogte was van McGoverns ideeën en dat de kiezers in de voorverkiezingen geneigd zijn „gedurfder" te stem men dan bij de eigenlijke presi dentsverkiezingen, wanneer het uit brengen wan e enstem beslissend is. Onvermijdelijk Na de zegetocht van Mc Govern door de voorverkiezingen, bekroond door zijn overwinning op senator Hubert Humphrey in de belang rijke (grote) staat Californië, was het dan ook onvermijdelijk dat de oude, gevestigde garde van de De mocratische partij, die het verloop van de voorverkiezingen met lede ogen had aangezien, pogingen zou aanwenden om de zegekar van Mc Govern een spaak in het wiel te steken. Het instrument wat zich daartoe bij uitstek leende was de commis sie voor de accreditatie van demo cratische afgevaardigden naar het congres het terrein waar de oude gorde zich als een vis in het water voelt, want hier geen ideo logische nieuwlichters-debatten, maar het puntjes op de i zetten van technische procedures. Gealli eerden werden gevonden in de me dewerkers van senator Humphrey, die McGoverns overwinning in Ca lifornië betwistten op grond van de redenatie dat het aantal afge vaardigden van de staat verhou dingsgewijs verdeeld diende te wor den over de presidentskandidaten, aan de hand van de op hen uitge brachte stemmen. McGovern beriep zich van zijn kant op de afspraak dat de win nende kandidaat alle gedelegeerden zou krijgen. De accreditatiecom missie besliste na weken van hefti ge discussies in het voordeel van Humphrey, gaf hem 120 van de Californische afgevaardigden, 31 aan de overige kandidaten en Mc Govern de resterende 120 in plaats van het totaal van 271. Het McGovern-kamp spande een proces aan voor een rechtbank in Washington, werd in eerste instan tie in het ongelijk gesteld, maar kreeg de zetels in hoger beroep toegekend. Het was echter een sym bolische overwinning, want on danks de beslissing van de recht bank is het uiteindelijk de demo cratische partij zelf die de defini tieve beslissing heeft. Het oordeel van de rechters kan hoogstens nog van psychologische invloed zijn op de afgevaardigden die zich moeten uitspreken over deze kwestie. Laatste pasja In een nog opzienbarender be slissing van de accreditatie-com missie (die zich moest uitspreken over iets minder dan 1200 aange vochten zetels van afgevaardigden), wérd burgemeester Richard Daley, een van de laatste grote pasja's van de partij, het recht ontzegd om met zijn blok van 59 afgevaar digden Chicago en het zuidelijk deel van de staat Illinois te verte genwoordigers. De zetels werden toe gewezen aan 'n jongere en meer progressieve groep gedelegeerden. Ook hier kan op het laatste ogen blik de democratische partij nog beslissen. Het eventuele verlies van de Ca lifornische afgevaardigden kan voor McGovern in zoverre fataal zijn, dat hij de uiteindelijke over winning op het congres in Miami niet in de eerste stemmingsronde kan behalen. De strategie van zijn modewerkers was om met het momentum van de overwinningen in de voorverkiezingen door te sto ten naar de prijs in de eerste stem mingsronde. Wanneer er een twee de ronde aan te pas komt, zo re deneerden zij, dan zouden zich met de gerezen twijfel over McGoverns kracht stemmen kunnen gaan af splitsen voor andere kandidaten. In dat geval zou Hubert Humphrey, of misschien wel Edmund Muskee zich meester kunnen maken van het kerende tij. Prikkeldraad Het anti-McGovern sentiment begon vlak voor het begin van het partijcongres ook op te duiken in de zakenwereld. Economen voor spelden aan de hand van McGo verns ideeën een grote reces sie wanneer hij gekozen zou wor den. De New York Times drukte een lang interview af met zo'n doemprofeet. Onder hen die zich in een eerste opwelling lieten ver leiden om misschien zelfs wel te stemmen op McGovern in de voor- verkiezingen, wordt nu het argu ment gehoord: "Ja, we mogen hem wel, maar waar we op afknappen zijn z'n ideeën over betere natio nale sociale voorzieningen. Dat kan ons als middenstanders al leen maar geld kosten". Op het partijcongres gelden zulke overwegingen misschien minder dan, bijvoorbeeld, het feit dat 40 procent van de afgevaar digden vrouwen zijn, ruim 21 pro cent Jongeren van nog geen 30 Jaar en 15 procent zwart. Dat zijn groepen die McGovern aantrok in de voorverkiezingen. Niettemin verwacht men geen ordelijke po litieke bijeenkomst. Het vergader gebouw is omspannen met een twee meter hoog stalen hek en om hotel Doral, waar het McGoverrv- kamp logeert, is zelfs een prikkel draadversperring opgetrokken. In de buurt van Miami staan 2500 soldaten klaar om zonodig met helikopters in te grijpen, 3000 man (ongeveer de helft) van de nationale garde van Florida aan gevuld met honderden ordebewa kers uit de omstreken. President Nixon heeft zich teruggetrokken op zijn buitenhuis in San Clemente aan de kust van de Stille Oceaan in Californië en zal daar tot na het Democratische strijdgewoel blijven. Om vervol gens na een triomfantelijke ont vangst door het congres van de republikeinen in augustus het verkiezingszwaard op te nemen te gen zijn democratische tegenstan der. die dan misschien McGovern heet, of Humphrey, of, wie weet» zelfs Kennedy.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9