gtimulans voor proces dat jaren aan de gang is Huzen !eegen 3 met pct. a de gevangenis wacht Jan de bloedwraak de postgiro Sereenkomst met de Russen Toekomst kabinet wankel Projectiel nog niet gevonden NEDERLANDSE BENDE HANDELT IN MEISJES Smokkel IRA-wapens: vier maanden geëist Minder peclimeldingen bij anwb dan in 1971 Wie postgiro heeft gaat rustig zonder wisselzorgen en -kosten naar het buitenland! dab makkelijk! Het einde van Marinus en Driek I0"' rdrag dat de Russische minister van buitenlandse \ndrej Gromiko gisteren in Den Haag heeft onder- 9®1 betekent geen wending in de geschiedenis, maar n stimulans voor een proces dat al enige jaren is. Het geeft een plechtig fiat aan het complex van ME triële, technische en wetenschappelijke samenwei ord me ondernemingen hebben enta^ ondertekenin& van het 1. BOiet afgewacht, en zelfs pstelling ervan, nu al an- s geleden. Niets hinderde oveifl eerder samenwerkingsak- or wetenschap en techniek misterraad van de Sowjet- i in' Omschrijving blijkt al met- ieuwterschil in benadering van B ijke en de Westelijke par- 'i eerste is het de staat, die Jij de tweede meestal een 1 je onderneming. samenwerkingsakkoorden 8 ;Russische „Staatscomiteé" „ingegaan door onder meer Akzo, de chemische fa- arden en de verffabriek Joen. lvooral de Russen geweest ag%n officieel verdrag aan- iar^Een officieel fiat immers B irt samenwerking kan voor 1 bedrijven de doorslag ge- s' ^eel van de technisoh-we- lbanfelijke en industriële sa- lr- ag ligt overigens geenszins E-ï Russische kant. Het Ne- BSR-instituut, een han- lerende instantie van het uw ien, heeft al twee Jaar ge- zijn Jaarverslag met klem Verdrag gepleit, aoals nu is pd. Het instituut stelde ihet technisch-wetenschap- Ij^lderzoek in de vSowJet-Unie hoog peil staat. Proble- V p vooral in de fase tussen fvjoh en de massaproductie. ^cratie Fffltie is hier niet vreemd gevolg is. dat de inbreng wiji B«rb itatP AAG (ANP) De prijzen Sflaar tot midden Juni geste- |jnfl4,4 procent. Dit blijkt uit "hdexcijfer van Juni dat het ffen heeft gepubliceerd. In g het indexcijfer met 0,2 JsindexciJfer van midden was 114.8 dat van midden (basis 1969 is 100). stegen de prijzen van om. vlees (vooral rundvlees) en p bloemen, woningtextiel Tstaxieven j (vooral dames- en kinder zo» werd iets goedkoper. Voor ■Maalde het indexcijfer van |9. Ook de benzineprijzen ook van de Russische kant vaak de moeite waard is, omdat men over veel vindingen beschikt, die voor productie gereed gemaakt moeten worden. Een bedrijf dat de bereidheid toont om gezamenlijk aan bepaalde pro jecten te gaan werken krijgt al di rect een voorsprong op zijn concur renten, aldus dit jaarverslag. En het instituut constateerde dat enige andere westelijke landen met dit soort samenwerking bepaald geen slechte ervaringen hadden opge daan. Nederland moest zich ervoor hoeden ten opzichte van die voor gangers een achterstand op te lo pen. Men mag constateren dat het nieu we verdrag dus ook aan Nederland se behoeften tegemoet komt. Het verdrag betreft niet de handel tussen de twee landen in het alge meen. Die is namelijk geregeld bij een akkoord dat de Beneluxlanden gezamenlijk vorig Jaar met de Sow- jet-Unie aangingen. Evenals de Ne derlands-Russische culturele over eenkomst van 1967 voorziet het nieuwe samenwerkingsverdrag in geregelde samenkomsten van ge mengde Russisoh-Nederlandse com missies. Men kan echter nog niet bepaald zeggen dat nu alle weder zijdse wensen zijn vervuld. Enkele belangrijke punten bovenaan de verlanglijsten zijn: de Russische wens niet langer te volstaan met een zakenbehartiging door Pakhoed, maar in Rotterdam een zelfstandige handelsvertegen woordiging te vestigen. Personeelsstop gemeente Leiden LEIDEN In verband met de fi nanciële noodsituatie hebben bur gemeester en wethouders van Leiden besloten met ingang van 1 Juli J.l. een absolute personeelsstop in te voeren van een voorlopig karakter, n.l. tot het ogenblik, dat aan de hand van afgeronde organisatierap porten een beoordeling van het ta kenpakket en personeelsbestand mo gelijk is geworden. De gemeentesecretarie en de daar door 'in aanmerking komende dien sten en bedrijven en andere ge meentelijke instellingen zullen aan 'n organisatie-onderzoek worden on derworpen volgens de z.g. analyti sche methode om zo snel mogelijk een scherp inzicht te verkrijgen in 't takenpakket in verhouding tot de personeelsbezetting. Discussie over de binnenstad LEIDEN "Hoe houden we Lei den leefbaar, bereikbaar en bewoon baar?" Dat is de vraag, die volgen de week donderdag aan de orde komt op een discussie-avond in het Praathuys. Een winkelier (J. Wolf slag) en een academicus (Cornells Schepel) zullen met elkaar in debat #Het Nederlandse streven naar vergunning voor de KLM met eigen materiaal over Siberië naar Japan te vliegen. Deze wens betekent ove rigens geen gebrek aan waardering voor de gehuurde IljoesJins-62 waarmee die reis tegenwoordig wordt gemaakt. Ommekeer In politiek noch economisch opzicht houdt Gromiko's bezoek een omme keer in. Politiek bevestigt het een omtspanningsstreven dat al gaande Prof. Polak (DS '70) HAART .HM (ANP) De voorzitter van DS'70, prof. Polak, verwacht dat de regering-Biesheuvel in ieder ge val tot de derde dinsdag van sep tember (het indienen van de begro ting) zal blijven bestaan. De toe komst van het kabinet is zi. echter „wankel". Prof. Polak zei dit gister avond op een vergadering van zijn partij in Haarlem. De wankele positie van het kabinet is gebleken bij de behandeling van het wetsontwerp collegegelden, aldus de voorzitter van DS'70. Er wachten nog belangrijker dagen, maar als er homogeen wordt samen en verder gewerkt dan heeft prof. Polak ver trouwen. De meerderheid van het kabinet-Biesheuvel denkt in de rich ting van DS'70. aldus de voorman van DS'70. Prof. Polak zou het betreuren als de regering aftreedt bij verwerping van het wetsontwerp over het afbre ken van zwangerschappen. Deze wet is zd. al verouderd voordat hij in werking treedt. Toch zal DS'70 voor stemmen. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gro miko en zijn vrouio hebben gis termiddag vergezeld door mevr. Schmelzer een bezoek gebracht aan de Koninklijke Delftsche Aardewerkfabriek "De Porceleyne Flesin Delft. V.l.n.r.: mevrouw Schmelzer geeft een zeer geïnte resseerde mevrouw Gromiko na der uitleg. Op de achtergrond dir. ir. G. J. Geluk en minister Gro miko. was, ook onder minister Luns die in 1964 een bezoek aan Moskou bracht. Door diverse omstandigheden, waar onder de internationale weerslag van de Russische invasie van Tsje- choslowakije in 1968, was tot nu toe van een tegenbezoek niets gekomen Dat het nu zover is, valt vooral toe te schrijven aan de ontmoeting Gromiko-Sohmelzer tijdens de Jongste Assemblee van de Verenigde Naties, en wel op 24 september 1971 in New York. Een Russische overzichtschrijver re- COEVORDEN (ANP) Een der tigtal militairen van het 43ste pant ser infanterie bataljon uit de Johan Willem Friso kazerne in Assen is ingeschakeld bij speurwerk naar de woensdag zoek geraakte raket van de Amerikaanse Phantom straaljager. Ook de koninklijke marechaussee doet mee aan de opsporingsactie Eerder op de dag had de politie de plaats van het neerstorten van het gevaarlijke projectiel aan de hand Ouders moeten betalen BRUSSEL De Belgische rijkswacht vermoedt dat in Ne derland een bende opereert die zich heeft gespecialiseerd in het naar ons land lokken van Bel gische meisjes die daarna wor den "terugverkocht" aan de ouders. De meisjes zouden in dan cings worden overgehaald een reisje naar Amsterdam te ma ken. Als de ouders ongerust worden, neemt een van de ben deleden contact op en biedt aan tegen vergoeding de doch ter op te sporen en terug te brengen. De rijkswacht kwam dit lucra tieve handeltje op het spoor na de arrestatie van een Ne derlander in de Belgische plaats Liedekerke. Zijn naam weigert de rijkswacht bekend te maken. De man zal worden uitgeleverd. De man had telefonisch con tact gezocht met de ouders van een meisje uit Liedekerke, dat uit eigen beweging naar Am sterdam was gereisd. De dode lijk ongeruste ouders kwamen naar Amsterdam, waar de man beloofde dat hij zodra hij een spoor van het meisje had hij hen zou waarschuwen. Enkele dagen later belde hij samen met het meisje bij het ouderlijk huis in Liedekerke aan. Daarbij vroeg hij zeven honderd gulden voor de ge maakte onkosten". De ouders belden echter de politie in plaats van te betalen. Ook uit de omgeving van Gent heeft de Belgische poli tie meldingen gehad van men sen, die voor het terugbezor gen van hun haar Nederland vertrokken dochters een aan bod hadden gekregen. HAARLEM Vier maanden gevan genisstraf heeft de officier van Jus titie bij de Haarlemse rechtbank ge- eist tegen de Luxemburgse wapen handelaar E. König wegens wapen smokkel. Met een gehuurd Belgisch vlieg tuig landde de handelaar enige tijd geleden op Schiphol. In het toestel werden 116 kisten geweren, mitrail leurs, anti-tankwapens en munitie gevonden. De nodige paieren ontbraken. Vermoed wordt dat de wapens be stemd waren voor het verboden Ier se leger, de IRA. De wapenhandelaar werd toen ingesloten, maar na een week werd hij weer op vrije voeten gesteld. De heer König was op de zit ting van de rechtbank dan ook niet aanwezig. Hij was dat ook de vorige keer niet, toen de zaak werd aange houden, omdat een getuige niet was verschenen. De Belgische gezagvoerder ging vrijuit. Hij kon niet weten wat de werkelijke inhoud van de lading was die op de papieren stond aangege ven als kogellagers. Uitspraak 20 Juli. ADVERTENTIE I van tips van omwonenden en oog ge- leveert, dat die ontmoeting op det.nicrpn apiniraiieporH tnccon tjiout Nederlands-Russische betrekkingen een belangrijke positieve invloed heeft uitgeoefend. In Den Haag wordt nuchterder in feite hetzelfde gezegd: de minister heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt zijn collega aan de oude afspraak te herinneren. tuigen gelokaliseerd tussen Nieuw Amsterdam en Dalerveen. Sommige ooggetuigen hebben ver klaard een vuurbol en rookbol te hebben gezien. Dit zou er op wijzen dat de raket direct na het afvuren in de lucht is ontploft. Nergens heeft men nog echter scherven gevonden. Het zoeken duurt daarom voort. DEN HAAG De alarmcentrale van de ANWB heeft ir» de 1ste, echte vakantieweek minder pech- en el lende meldingen gekregen dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Het zijn er toch nog altijd gemiddeld honderd per dag. •"nar dt getal blijft onder dat van 1971. Bij de centrale heeft men de in druk dat Nederland eindelijk wijs is geworden en gespreider met vakan tie gaat. In ieder geval niet alle maal tegelijk tijdens het weekeinde. Dat blijkt vooral uit de aanvangs data van de reisonge vallen verzeke ringen die bij de ANWB werden af gesloten. Meer d'an in voorgaande jaren gaan die in op andere dagen dan vrijdag. De meeste pechmiddelen komen op het ogenblik van de Franse- en Duitse wegen, van mensen die net aan hun vakantie zijn begonnen. Het zijn verder dit jaar niet alleen oude wagens die ineens gebreken tonen. „Het komt bijna op dezelfde scha?1, ook oor bij nieuwe auto's", wordt bij de alarmcentrale gezegd. Geen verklaring heeft de bond voor het grote aantal meldingen van ge broken vingers, handen en voeten Hartinfarcten -- n°n bii vakantie gangers in dezelfde mate voor als vorig jaar, gc-lakk.- -i aaal met dodelijk? afloop. U reist rustiger zonder nodeloos veel geld op zak. Met de Postgiro kost u dat niets extra. En u vermijdt allerlei wisselproblemen. Want op een girobetaalkaart krijgt u - zonder bijkomende kosten!-de hier vermelde vaste, ronde bedragen uitbetaald. Bij de meeste postkantoren. Op vertoon van uw geldig paspoort. De Postgiro is toch wel grenzeloos makkelijk 1 Per keert In: België: bfr. 2000. Denemarken: dkr. 200. Duitsland: dm 100. Finland: fmk 100. Frankrijk: ffrs 200. Monaco: ffre 200. Luxemburg: Ifr. 2000. Ned. Antillen: nal 100. Noorwegen: nkr. 200. Oostenrijk: ó.s. 1000. Spanje: pts 2000. Suriname: sf 55. Verenigd Koninkrijk, Guernsey en Jersey: 15. Zweden: skr 200. Zwitserland en Liechtenstein: fr.e. 200. BOSCH „Vendetta", bloedwraak. Dat is de term, waarmee Vuistkanon liaanse Maffiaclans elkaar tot de laatste ademtocht vervol- K(VendettaDe kreet klonk gisteren verscheidene malen op in eikas van de rechtbankzaal in Den Bosch, oof itende mannen van de itie en twee ietwat schuch- Door sorgden er met gedegen Anton Pfeiffer voor, dat althans van |leke tribune niet direct die kon worden voltrok- de 29-Jarige grondwerker kit Uden. pn die op 19 december van 24-jarige Marinus Reu I zijn broer Dridk, twee ge- J Jongens van de wagens, vol hebben gepompt. Twee- "Vendetta". Het 'jde officier van Justitie, mr. ':er, er een beetje aan wil- Joen. jaar lf Jaar met aftrek vroeg hij 'an. Een eis, die verdediger j ui. Moszkowicz, gevierde ".ter uit Maastricht, die toch wel iets gewend is, met verbijste ring vervulde. Het was een duistere zaak toen in de vroege ochtend het verhoor be gon, het bleef duister toen tegen 't avondeten de laatste hamerslag klonk. Ze hadden flink gedronken in "Het Trefpunt". De jongens van Reu vers, Jan L., zijn moeder Bet, zijn stiefvader Piet Swinkels en nog wat maten. Het afzakkertje in de Peperstraat bij Swinkels thuis liep al gauw op woorden uit. Hoe het toen precies is gegaan? De presi dent mr. J. Bekkers en zijn mede- rechters mag men wijsheid toe wensen bij het uitzoeken daarvan. Toen de kruitdamp was opge trokken lag Marinus Reuvers dood met vijf kogels uit een vuistfkanon, een Duitse Armenius-revolver, in de bast. Driek lag in de Peper straat te zieltogen, maar het zou nog tien dagen duren eer hij in het ziekenhuis van Veghel de geest gaf Bij dat alles was ineens Jan L- gevlogen. Later kwam hij met zijn broers Anton en Albert, twee kna pen van het woonwagenkamp bij Deurne, naar de Helmondse poli tie om te vertellen van een schiet partij daar in Uden. Hij werd naar zijn woonplaats te ruggebracht en zou daar aan de po litie hebben bekend dat hij de Reu- vers-brothers had neergeknald. Dat zou zijn gebeurd, nadat hij eerst Marinus, die hem met een pistool bedreigde, tegen de vlakte had ge slagen, naar huis was gevlucht en met het Duitse negenschot was teruggekomen Voor de rechtbank ontkende hij Hij beweerde, dat hij zulks ook in allereerste aanleg had gedaan maar dat de politie hem onder druk had gezet. Merkwaardig In zeven verhoren voor de politie en rechtercommis saris spoot hij steeds weer een be kentenis op. Daarbij steeds uit drukkelijk stellend: "Piet Swinkels (de stiefvader) heeft niet gescho ten!" Want Swinkels en diens v%ouw, de moeder van verdachte, zaten ook vast. Pas toen deze twee waren losgelaten trok Jan L. zijn beken tenis in en kwam hij met het ver haal, dat Driek Reuvers eerst zijn eigen broer had neergemaaid en dat hU, verdachte, toen tussen bei den was gesprongen. Bij de wor steling om de revolver zou toen ook Driek dodelijk zijn gewond. Erecode Een verhaal, dat pas loskw toen Piet Swinkels vrij was E< omstandigheid die m: Moszkowicz bracht op een erecode van de woonwagenmensenals Jongere laat Je nooit een oudere voor een zaakje opdraaien, zeker niet als het familie is. Dekt de nu ontkennende Jan zijn stiefvader? Iedereen, die er bij is geweest of beweert erbij te zijn geweest, zegt dat Jan L. heeft geschoten Met veel spijt. Want iedereen vind Jan een aardige, nette vent, die heel erg zijn best doet zijn Jonge gezin boven het milieu uit te wer ken. Odk de politie, ook de reclas sering hebben deze waardering. Van rechtstreekse druk door de politie, waardoor Jan zou hebben bekend, gelooft zijn advocaat niets. Maar was er geen indirecte druk Omdat stiefvader Swinkels vast zat en er toch een "erecode" is? Het bleef een spinneweb van raadselen. Voor iedereen, behalve voor de officier Hij zette de zaken als het ABC op een rijtje, vond het bewijs van dubbele doodslag dus opzet tot doden want er was op handafstand geschoten ge leverd. Executie Vooral het laatste schot op Driek, die zwaar gewond op straat om ge nade smeekte, zat mr. Booster hoog. "Een walging opwekkende executie van een mens, die gewoon dood moet". Hij sprak van een verontrustende toeneming van de gangstermenta liteit bij Jong en oud, wilde mee gaan met de mildere strafmaten voor allerlei misdrijven maar niet voor de geweldscriminaliteit. To lerantie in de strafmaat zou ook 't gevaar voor eigen richting van de kant van de familie Reuvers ver groten. Twaalf Jaar dus. Dr. Moszkowicz reeg een ketting van twijfels aaneen om de bewijs voering te ondergraven. Hij wees de rechtbank erop, dat het risico van een gebeuren als op de tries te decembernacht is ingebouwd in het leefpatroon van deze mensen van de woonwagens. De vader van Jan L. is zelf bij een vechtpartij doodgestoken. Maar al zou de rechtbank het ergste bewezen achten: de eis vond de Limburgse pleiter ongehoord. "Ik liep met het idee rond. dat geen zinnig mens in Nederland meer ge looft dat een gevangenisstraf van meer dan vijf Jaar enig nut kan hebben. Maar hier zit dan een of ficier, die een uitzondering blijkt te zijn. Als de rechtbank meent hem te moeten veroordelen, zult u dat naar mijn overtuiging doen met andere motieven dan de offi cier: met spijt, omdat u iemand moet straffen die een goed mens is". Mr. Moszkowicz besloot: "Wat deze lieden onder elkaar uit te vech ten hebben is geen zaak van de rechtbank. Als deze verdachte in derdaad Driek en Marinus heeft dood gemaakt dan weet hij nu al wat hem te wachten staat als hij vrij komt. Als u hem veroordeelt, veroordeelt u hem tevens tot de vendetta, die dan onvermijdelijk komen gaat". Uitspraak 20 Juli.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7