ressie Leids voor ^an der Meulen Bakker Kor ff straat heeft naweeën van 't noodweer Pak Mee: STICHTING STREEKENERGIEBEDRIJF LEVERT LEIDEN F12 MILJOEN OP HOE CONTROLEREN WET? C^onë\wcl0iKk LEIDEN De eventuele om zetting van de stedelijke fabrieken voor gas en elektriciteit in een streekenergiebedrijf Rijnland be tekent voor Leiden het slaan van twee vliegen in één klap. Leiden raakt af van de financiering van de investeringen van de SLF, die op de gemeentelijke begroting drukken, en er komt een bedrag vrij, dat ongeveer gelijk is aan het begrotingstekort voor dit Jaar (12% miljoen). Dat is simpel gesteld de conclu sie van het zojuist verschenen rapport, waarin een werkgroep aandringt op stichting van een ge meenschappelijk energiebedrijf. Dit vorige week in deze krant aan gekondigde rapport is nu toege zonden aan de gemeentebesturen van Ter Aar, Alkemade, Bent huizen, Hazerswoude, Koudekerk, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Moer kapel le, Nieuwkoop, Nieuw- veen, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsaterwoude, Rijnsburg, Val kenburg, Voorhout, Warmond, Woubrugge, Zevenhoven, Zeven huizen en aan het engrosbedrijf Lugdunum, dat de energievoorzie ning aan vier gemeenten verzorgt. De Leidse raad zal het voorstel op 18 september behandelen. De commissie heeft waardering voor het Leidse standpunt, dat in deze tijd beter een 6treekbedrijf kan worden gesticht. Ze wijst op de voordelen voor de doelnemende ge meenten: bestuurlijke inspraak en deling in de winst (eventueel in het verlies, maar de werkgroep acht die kans zeer klein). Een voordeel van het streek be drijf is, dat het vrij toegang heeft tot de kapitaalmarkt en de finan ciering van investeringen veel een voudiger is verzekerd dan nu. Het drukken op de Leidse begroting van deze bedragen heeft in het jongste verleden aanleiding gege ven tot moeilijkhedden. De werkgroep heeft een finan- cieël voorstel gedaan, waarbij de overgang naar streekenergiebedrijf in de eerste Jaren geen gevolgen heeft voor de begroting Het streekbedrijf gaat aflossen: in 20 jaar tot nihil, zodat het in de toe komst wel invloed heeft op de Leidse financiën. Op het moment van overgang streefdatum 1 Januari a.s. is er evenwel een flinke som gelds aan vrijkomende reserves en fondsen en overdrachtswinst. Voor de ge meente Leiden bedraagt deze f 12.582.300 en voor de NV Lugdu num f 88.100. ^jïIDEN Fel klinkt het! „Ik heb de feiten nu zwart op QanlNou kunnen ze mijn weerwoord horen. Net voor ik hier Senm, kreeg ik deze brief in handen gestopt". De 80-jarige ailJ Van der Meulen was de wekelijkse spreker van gister- 35ld in het Leidse Praathuys. Verontwaardigd gaat hij ver- 15 8|„Ze betichten mij van rekenkundige fouten. Moet je na- u l' dat zijn mensen die nog nooit in de tropen zijn geweest, !>ovendien niet ter zake kundig zijn. Ik kook van binnen", anders klinkt zijn: „Ik ben een beetje verdrietig. Het gaat st jle redding van de mensheid, en ik sta nu met mijn ene 'i in het graf". Tenslotte het: ,Als kleine man sta je mach te- is typerend voor alle tegenslagen die hij te verwerken gekregen in zijn leven. 1922 deed ingenieur G. F. van [eulen een ontdekking, die hem steeds bezighoudt. Een ont- waarvan bovendien de er- nog steeds op zich laat en: het plantje van Van der >n K zoals hij het zelf populair isit i. Toepassing van deze plant u®nolgens hem de oplossing van ;n''t.#ereldvoedselprobleem beteke- aantzeifs woestijnen kunnen in leefbare gebieden herschapen ti. Wat dit plantje zo „mens- ^e$d" maakt? Het is in staat bo 's (psie tegen te gaan, of, zoals Jonesië bijv. het geval: het ver- va b gras „alang alang" te ver- t Gp. Nadat voedingsgewassen ge- eva'en geoogst zijn zaait men de va^ema pubecens, zoals Van der dens' plant moeilijk heet. Deze ntnj de bodem vochtig door haar jombsorberend vermogen. Erosie, jders altijd optreedt gedurende dat er geen maïs, cassave of •maï>k op het land staat, wordt zo ewef™11- bejaarde Hagenaar: „Het is [langrijk dat het hele Jaar de een groenbedekking heeft i.v. Dsie, die gelijk komt opzetten l.f®3de bodem kaal is. Kunstmest 'jin de tropische gebieden dus trivial niets". Ter illustratie laat h luchtfoto van Brazilië zien: fiiljoen ha is daar savanne ge- ormi er is geen mens die er ;ksate voor heeft", komt het er een bitter achteraan, chij lur vruchtbaar? gere Van der Meulen een woes- ruchtbaar denkt te kunnen l? Hij heeft zich bezig ge- h met Noord-Afrika. De eer- kunnen daar niets aan e }l opleveren. De groei van zijn lleee moet er allereerst op gang iht worden, maar als deze zich eenmaal goed ingezet heeft, kunnen de zo broodnodige voedings gewassen verbouwd worden. Bij de toepassing.van zijn methode maakt hij gebruik van een combinatie van zijn eerste ontdekkingsplant en twee later ontdekte planten. Een daarvan levert enorme hoeveelheden organi sche mest, te gebruiken als mest, terwijl nauwilijks voedingsstoffen uit de bodem gezogen worden. Ervarin gen met de door hem ontwikkelde methode? Van 1922 tot 1940 in In donesië. „Na twee Jaar kwam het plantje al op 1% miljoen ha voor" vertelt hij enthousiast. In de jaren zestig vertrok hij naar Brazilië op kosten van de Wereldbank. Zij be rekende dat de grondverbetering van Van der Meulen 500 dollar per ha zou kosten. Twee keer goedkoper dan een irrigatieprojekt, het alternatief van weleer. Vasthoudend Erkenning en uitvoering op grote schaal van zijn methode is echter altijd uitgebleven. Van der Meulen: „Er is niets vasthoudender dan de mens". Hij vertelt over een bezoek, dat hij indertijd aan de Braziliaan se regering heeft gebracht. Hij no digde ze uit om eens te komen kij ken: ze waren erg opgetogen bij het zien van zijn resultaten. Van der Meulen: „Maar later hoorde ik er niets meer van". En bij een dia van een Amerikaanse boomzaagmachine in Brazilië klinkt het spottend: „Ja, die Amerikanen willen hun afzet van dergelijke machines niet graag kwijt. Ontwikkelingshulp noe men ze dat: ze stoppen er twee mil jard ui om er tien miljard weer uit te halen". Op de erkenning van de Amerikanen zit hij op dit ogenblik echter niet zo te springen. Hij zoekt land: de Landbouw Hoge School in Wageningen stuurde indertijd Van Goor om eens te gaan kijken in Brazilië waar Van der Meulen toen aan 't experimenteren was. Ook hij was erg enthousiast" vertelt de Praathuysspreker. Maar terug in Holland: „Ze hebben Van Goor toen geïntimideerd: het is allemaal mentale corruptie en zo is het met alles. Daar in Wageningen zijn ze allemaal vóór gebruik van kunst mest. Van Goor ontbrak het aan morele moed om de waarheid te spreken". Zonder de steun en erken ning van Wageningen kan Van der Meulens projekt echter niet. In Bra zilië vond hij wel aanhang voor zijn methode zijn zo van de tafel. Nu hij er weg is: „De ecologen hebben de moed opgegeven om tegen de kapi talisten te vechten". Vier anibwikke- lingsorgandsaties steunden me, maar de plannen die zij op tafel gelegd hebben zijn zo van de tafel geveegd. Al die tijd heeft Van der Meulen zich echter niet geweerd. Onder an dere in een radioprogramma van de Radio Wereldomroep kreeg hij kri tiek te verduren, „maar zolang dit nog niet zwart op wit stond, heb ik er Biets aan gedaan". Enfin, het is er nu zwart op writ. De Praathuys-bezoekers van gis teravond gaan hem helpen er iets aan te doen. Spontaan werd een werkgroep opgericht: een pressie groep die erkenning voor Van der Meulens plannen gaat eisen. Van der Meulen: Bomans heeft vorig Jaar gezegd: mensen die hier niet aan mee willen werken zijn misdadigers. Heel Jammer: kort daarop werd hij ziek en stierf. Hij was tenminste een man met morele moed". Tot laat in de avond was Van der Meulen in het middelpunt van de Praathuys-belangstelling. Hij liet het zich met graagte welgevallen: „De Jonge generatie moet mijn werk ook overnemen". ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste maten. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN. Uw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 181. Martelende vraag bij 1000 gulden collegegeld LEIDEN De „duizend gul- denwet" is erdoor. Iedere stu dent die college loopt is nu wet telijk verplicht duizend gul den per Jaar neer te tellen voor een collegekaart en een voorstel is nog geen wet geworden of in vele hoofden rijzen de plannen om die wet te ontduiken. „We betalen gewoon niet." zeggen de studenten die niet zo gemakke lijk duizend gulden op tafel kunnen leggen, „dan zien we wel wat er gebeurt". Door Ronny Vink Waarschijnlijk gebeurt er niet veel. Controle op de betalin gen van zo'n dertienduizend studenten is geen kleinigheid, vooral niet als daar weer een aantal bij zit dat géén college geld hoeft te betalen en er mis schien kans is op gespreide be taling. Er is nog maar nauwe lijks gepraat over de moeilijk heden die de administratie van de Leidse universiteit daarbij zal ondervinden en over mogelijke oplossingen is helemaal met nog geen woord gerept. J. Smit, hoofd van het bu reau inschrijvingen en inlich tingen, zal de betalingsproble- matiek straks in alle hevigheid over zich heen krijgen. Zijn toch al met veel werk bezette bureau dat te maken heeft met nieuwe inschrijvingen, studen tenstoppen op de faculteiten en de nog niet aangestelde plaat- singscommissles heeft nog geen tijd gehad om er zich zorgen over te maken. Voor zichzelf heeft Smit er zijn gedachten wel over laten gaan. „Die controle die we tot nu toe hebben uitgevoerd, bestond uit het werk van twee gepension- neerde politiemensen. Twee keer per Jaar gingen ze een paar we ken bij de ingang van de colle gezalen staan en daar contro leerden ze wie een collegekaart bij zich had. Dat soort contro- len heeft bij de nieuwe gang van zaken geen enkel effect. Er is wel een bepaalde con trole, een soort stok achter de deur. Zo moeten studenten kunnen bewijzen dat ze stude ren. anders krijgen hun ouders geen kinderbijslag en kunnen ze niet profiteren van de kin deraftrek van de belasting". Studentenkamers „Als er controle komt moet die wel efficiënt zijn. Ik heb daar zelf wel wat ideeën over. We zouden in samenwerking met de stichting studenten huisvesting kunnen controleren wie van de studenten, die in de huizen van de stichting wonen zijn ingeschreven en hebben betaald. Wie geen collegekaart heeft, moet dan maar verdwij nen. Datzelfde kunnen we bij de mensa doen: de mensa is ooit eens geopend om studenten goedkoop te laten eten, maar er eten ook vele niet-studenten. We kunnen ook daar om de col legekaart vragen of een bon nenstelsel invoeren. Het zwak ke punt van dit plan is, dat sommige mensen zo redeneren: de universiteit krijgt geld uit de belastingpot, belasting wordt door iedereen betaald, dus ieder een heeft het recht om daar te eten. Het beheer van de mensa is vroeger heel soepel aangepakt en ik vraag me af of dat juist is geweest". „Als de Brauw wil toestaan dat de studenten het geld in ter mijnen betalen dan is de enige controle: geen collegekaar af geven tot alles betaald is, wél betalingsbewijzen natuurlijk". „Overigens zullen veel mensen, die vorige Jaren bij de univer siteit stonden ingeschreven om dat ze daardoor van de studen tenvoorzieningen gebruik kon- de maken, waarschijnlijk wel afvallen. Het inschrijfgeld was tien gulden en wordt honderd gulden en Je vraagt Je af of de voordelen daar nog tegen op wegen. Een ander probleem waar we mee te maken krijgen is de vrij stelling. Voorheen hoefde men sen na vier Jaar college lopen geen collegegeld meer te betalen maar de minister heeft dat ver anderd in een vrijstelling voor mensen die een verklaring kun nen tonen dat ze een promotie voorbereiden". Vrijstelling Overiges is de angst voor controle bij examens, die som mige ontduikende studenten misschien mochten hebben over bodig. Smit: „Het is niet ver plicht om voor examens colle ges te lopen bij de universiteit, zodat men onmogelijk naar Je collegekaart kan vragen. Als de tentamens op dezelfde manier worden bekeken geldt die rege ling ook daarvoor". Voorlopig hoeven studenten, die minister De Brauw z'n wet wil len ontduiken, zich niet veel zorgen te maken. De controle is in Leiden even slecht als op alle andere Nederlandse univer siteiten en of de plannen voor controle, die binnenkort wel zullen worden uitgedacht in het college van bestuur, snel worden gerealiseerd is een grote vraag. Hoeveel van de geraamde tien miljoen gulden aan collegegeld zal de Leidse universiteit wer kelijk binnenkrijgen? ADVERTENTIE (Opruiming van donderdag 13 juli t/m vrijdag 4 augustus.) '5S' Afgeprijsde Perzische tapijten. Dat betekent 20,30 en zelfs 40% voordeel. En er worden alleen maar mooie perzen opgeruimd. in de opruiming van Amsterdam-Leidsestraat Rotterdam-Lijnbaan Den Haag-Hoogstraat Arnhem-Gele Rijdersplein Eindhoven-Piazza LEIDEN ,,'s Nachts om twee uur stond de straat blank, en kwam het water van onder de vloer de kamer in. Er was niets meer tegen te doen". Dat is het geluid uit de Bakker Korffstraat in Leiden (achter de Willem de Zwijgerlaan bij de Groenoord- hal), waar bij ongeveer zes hui zen de benedenverdiepingen zijn ondergelopen. Dat gebeurde gis ternacht, toen het met bakken heeft geregend. Het water is in tussen weg, maar de mensen zit ten met de gebakken peren. Door de grote hoeveelheid water ineens kon de riolering de afvoer niet verwerken. Het waterniveau werd op straat te hoog en het water zocht daarom de weg van de min ste weerstand. Het kwam door putten in de achtertuin omhoog, door de douche-cellen en de wq's; van de straat en van onder de vloeren. Maar het liep niet door de riole ring. Het liep de kamers binnen. "We hebben rond half één 's nachts de gemeente opgebeld en er Is een wa gen van de gemeentereiniging langs gekomen. Die is na een tijdje weer weggegaan en men beloofde dat er twee wagens zouden terugkomen om met het pompen door te gaan. Maar ze zijn niet teruggekomen. Pas van morgen om acht uur is de gemeen tereiniging langs geweest. Er zijn in totaal acht wagens weggehaald, elk met een inhoud van 3000 liter. Het water is gisteren teruggezakt door de houten vloer in het riool". Dat vertelde gisteren één van de be woonsters. Dit alles gebeurde bij de huisjes die staan aan de lage kant van de straat: de nummers 4 tot en met 16. In de meeste huizen is het water tot twintig centimeter hoog in de ka mer gekomen. Tapijten, stoelen ma trassen, bedden, parket, bankstel len, enz. hebben allemaal water schade. Allemaal zijn ze een tijdje gedrenkt geweest in een smerig mengsel van rioolwater en regen. Dat dat mengsel niet al te smake lijk is, bewijst een stapel vloerte gels, die met zwarte vlekken buiten drogen. Bij de meeste huizen is de vloerbedekking het slechtst er aan toe. Het is soppend nat, stinkt en is aan alle kanten een paar centimeter gekrompen. Twee vrouwen: "Het is werkelijk treurig. We hebben vanaf twee uur vannacht zitten ploeteren". Een 64- Jarig vrouwtje: "Toen ik vanmor gen uit bed stapte, kwam ik met mijn voeten in het koude water. Het wa ter stond in de kast; de Jurk die ik aan heb is de enige die nog droog is. En alles stinkt van de vieze blub ber". Een Jong getrouwd stel: "We zitten hier net een half Jaar; de on- dervloerbédekking is helemaal rot die kun je weggooien. Nu maar alles schoonmaken en goed stoken zodat het droog wordt En wie betaalt de schade? De ver zekering? Een bewoonster: "Mijn verzeke ringsagent heeft al gezegd niets te kunnen vergoeden omdat de scha de niet door hemelwater is veroor zaakt". Waarom kon de riolering de hevi ge regenval niet verwerken? De huis jes aan de noordkant van de Bak ker Korffstraat liggen laag. Enkele Jaren geleden was er zo wat elk Jaar wel een kleine overstroming. Maar sinds vier en een half Jaar ligt er een nieuwe riolering in de straat. De gemeente beloofde dat het nu niet meer zou gebeuren. Geen overstromingen meer. Een van de bewoners: "Het riool water gaat via het kanaal naar het gemaal in Katwijk, waar het op zee geloosd wordt. Het schijnt dat gis ternacht niet geloosd kon worden, omdat het vloed was. Dat lozen kan alleen bij eb". Een vrouw: "Ik moet er niet aan denken als het weer ge beurt. .het is middeleeuws". Aan een oplossing hiervoor moet gedacht worden, want het mag dra matisch klinken: de situatie is mid deleeuws. Een van de bewoners: "Bij de hui zen bij de Ringkade hebben ze een extra-pomp. Die pompt bij heftige regenval het water-overschot de vaart In. Dat zouden ze hier ook moeten maken". Pompen en de boel laten dro gen, triest beeld van gisteren in de Bakker Korffstraat. (Foto Holvast) Gemeente Voorlopig commentaar van de ge meente Leiden is dat de capaciteit van de riolering in de Bakker Korff straat voldoende is, maar dat voor uitzonderingen als eergisternacht zeer zware regen de lage ligging van de huizen aan de straat fataal is. Dan is het pompen van het wa ter hetzelfde als de zee leeg schep pen met een emmertje. Daar is geen pompen meer aan, aldus Iemand van de gemeente. Of er een extra- pomp geplaatst kan worden om in nood-gevallen het water in de Haar lemmer Trekvaart te pompen kon een woordvoerder van de afdeling riolering niet zeggen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3