•iehonderd meter "drit verraadt nog 'extra' veel HEREN-PARTIJEN OM 'SNEL TE VERGETEN' iCKX NIET MEER ZO STERK, OF IS OCANA BETER GEWORDEN? VOOR UW VREEMD GELD -NAARS: >GEN" or anke an Europese titel Imhoff hangt af van de wind IETDP HEIGWK'EMBUEM OE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Guimard houdt vol Bvoor I &10f 1 Smith en Nastase naar Wimbledon-finale rPLT 1972 >r K Pas later deelde de organisatie van de Tour mede, dat het parcours, ijdrit nabij Bordeaux was betwist, driehonderd meter langer bleek te zijn, vankelijk had uitgerekend. Dat lijkt niet zo'n belangrijke mededeling voor beurtenissen op de Tour-dag van gisteren naar af wil weten, maar er ■l^en addertje onder het gras voor de wieler-doordenkers. ADVERTENTIE s|N Kees Pellenaars slag. Feitelijk kon ||£f, hem gistermiddag rd overhandigd ook ^en gelezen. De di- imit-Hoff is kenne- i Pellenaars en liet wrijving tussen de dsmit-Hoff en Pel- j icucii, want, in ~*oce impulsieve „Pel" 113ch houden. „Ik ben hij en hij meldde H «telling. j al had Pellenaars iet contract, dat aan 8it seizoen afloopt (Rijen. De 59-jarige het werkklimaat Noiikt. Tussen Pelle- usti Aan die driehonderd meters, die er méér moesten worden gereden kon zelfs een gesprek van een hele avond worden vastgeknoopt, en wie dat vreemd vindt, die ként ze niet, de „caravaniers", die al sinds jaar en dag in het spoor van de Ronde meehollen en die juist zo'n tijdritje als dat van gisteren aangrijpen om er de afloop van de 59ste Tour aan op te hangen. Zó gek is dat nu ook weer niet, want in zo'n ruim twaalf kilometer kan de kenner veel zien. En er zijn nogal wat kenners in de Tour, éch te dan. Zoals een Jacques Anquetil, of een Fred Debruyne, een Edgar Sor geloos of een Peter Post. Die mannen kijken scherp toe als de coureur vertrekt en al dan niet fanatiek aan de eerste meters be gint. Om dan zoiets als „hij staat er goed bij" te constateren en met veel overtuiging, én - naar later blijkt - het gelijk aan hun zijde, alvast te zeggen: „Die gaat een goede tijd maken". Dat slag wielermannen leidt uit Oogopslag of pedaaltred veel af omtrent de staat waarin een cou reur verkeert. En dan is het niet zo vreemd, dat de gesprekken na de etappe - of dat nu een korte tijdrit is geweest of niet - snel een pro gnose opleveren. Waarover dan weer verder kan worden gediscussieerd. Stel u gerust: er is gisteravond in Bordeaux nog niet besloten, dat de winnaar van deze Tour Eddie Merckx zal zijn. Of Juist Luis Oca- na. Maar Je raakte wel een stukje verder in de buurt van de uitslag van die tweestrijd, als de feiten even op een rijtje worden gezet. Neem alleen dat verschil van drie honderd meter. Dat zijn gewoon een paar seconden, meer niet. Maar ze verraden veel. Over Lois Ocana bijvoorbeeld. Die in de vijf kilometer en driehonderd meter kortere pro loog in Angers vijftien seconden op Merckx verloor. ENAARS ^^ïur van het sport- fïoff bestond een De moeilijkheden eind vorig jaar di jn van Goudsmit- o-ongeluik om het m. Door het over- cteur raakte Pelle- tor in de directie man die er voor eel voor verant- de wielerploeg I rf ontstond. He verhouding, die j ter werd, had Pel- ;elf al besloten de „Het zijn en aardige 3begrijpen er hele- vertelde hij. „Ik an bwel de beslissin- ennen, maar er is ik eens kan pra- ir helemaal geen ,jveiTENTIE :n h MEDEMBLIK Het antwoord op de vraag of het Nederlandse Fly ing Dutchmanteam Imhoff-Korver de Europese titel zal behalen hangt af van de wind. In een uiterst span nende vyfde race met weinig wind verloor Imhoff bijna zijn gehele voorsprong in het klassement. Een geluk voor de Hagenaar was dat twee van zijn zwaarste concurrenten, de Duitser Libor en de Oostduitser Hüttner werden gediskwalificeerd. De Deen Fogh staat op het punt de leiding van Imhoff over te nemen. Uitslag vijfde race: 1. Rodney Pat- tison (GB); 2. Hans Fogh (Den.); 3. Yves Pajot (Fr.)4. Peter Rütz (O.-Dld): 5. Harold Cudmore (Ierl.); 6. Fred Imhoff (Ned.). Het klassement na aftrek van het slechtste resultaat luidt: 1. Fred Imhoff (Ned.) 11.7 pnt.; 2. Hans Fogh (Den.) 12 pnt.; 3. Rodney Pattison (GB) 18.7 pnt.: 4. Herbert Hüttner (O.-Dld) 30.7 pnt. Door Fred Racké Diezelfde Ocana verliest dan bijna een week later wéér vijftien secon den in een tijdrit. Die langer is en volgens de wetten van de logica dan ten voordele van de betere tijd- r ij der Merckx een giroter verschil zou moeten opleveren - al was het maar een paar seconden. Maar dat gebeurde nu Juist niet. Veeg daar nog bij, dat de tijdrit in Angers meer stuurkunst vereiste dan die in Bordeaux, en dat Merckx een zéér vaardig stuurman is. De conclusie komt dan al boven drijven: Luis Ocana is er in de af gelopen dagen bepaald niet slechter op geworden. Integendeel. Vorige dag Vervolgens sijpelen er nog wat de tails door over de rit van de vorige dag, waarin „de achttien" hun be faamde slag sloegen. Mannen, die het van zeer nabij hebben meege maakt - dat wil zeggen: die aan het wiel hebben meegestreden - vertellen peinzend: „En toch heeft Ocana nét zoveel aan die ontsnapping bijgedragen als Merckx zelf. Hij was toch wel nét zo goed, als hij op kop kwam om het tempo aan te geven". En weer is een bewijs voor Ocana's nog al tijd stijgende lijn aangedragen. Dat Merckx dan ook nog eens op gerechtvaardigde grond van beleefd heid komt vertellen, dat hij Ocana uitstekend vindt rijden, is uiteraard van minder belang. Maar het telt toch ook weer mee, dat hij dat zelfde in een zeer kleine vrienden kring óók blijkt te hebben gecon stateerd. Ja, wie dan de uitslag van de tijd rit nog eens goed doorneemt, en zich het strijdverloop voor de geest haalt, die komt voor twee vragen te staan: is Merckx nu toch niet meer zo sterk als vroeger, of is Ocana, groeiend naar deze Tour, tot onge veer eenzelfde hoogte gestegen als de wereldkampioen? In Angers constateerde men al snel: Merckx rijdt formidabel, hij zet Ocana meteen al op achterstand en op zeven kilometer is dat niet eens zo gering; die vijftien secon den. Kleine dingen Maar in Bordeaux is dat veranderd. Het waren opeens „maar" vijftien seconden, en dat terwijl het par cours nog driehonderd meter langer bleek te zijn dan iedereen eerst had gedacht. Ja, het zit 'm bij dat fiet sen toch vaak in heel kleine dingen. In de strijd om seconden waarvan ik een paar dagen geleden sprak, toen Merckx en zijn formatie, zo goed als een paar andere ploegen, zich furieus inzetten in de ploegen tijdrit. aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële koersen alle courante valuta direkt leverbaar ook voor reis-, betaal- en Euro cheques alle reisverzekeringen spaar-, salaris- en depositoreke ningen aan-enverkoop gouden en zilveren munten 60 vestigingen op N.S.-statlons en aan de grenzen. Ruime openingstijden, ook 's avonds en In het weekend. Vestigingen o.m. te: LEIDEN - station N.S. Samenwerking van: N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. Amev en Pierson, Heldring Pierson. Centraal Station. Amsterdam. Tel.: 020-221324. Dan is er vervolgens een gevecht om seconden in een tijdritje, dat toch nog niet eens dertien kilometer lang is. Kleine dingen - maar ze tellen mee. Zolang de bergen nog niet daar zijn, leveren ze toch ge spreksstof genoeg op. En wie zegt dat die kleine dingen juist in die cols niet erg groot zullen uitpakken. i f II ISPECIAALS f ETAPPE-UITSLAG De uitslag van het eerste gedeelte van de vijfde etappe is: 1. Walter Godefroot (Belg., Plaud) 2.59.33 (met bon. 2.59.13); 2. Marino Basso (It., Adorni) met bon. 2.59.18; 3. Cy- rille Guimard (Fr., Caput) met bon. 2.59.23; 4. Van Rijckeghem (Belg., Stablinski), met bon. 2.59.28; 5. Ger- ben Karstens (Ned., Van Vaeren- bergh) 2.59.33; 6. Rik van Linden (Belg.) z. t.,; 7. Frans Verbeeck (Belg., Jossart) z.t.; 8. Rini Wagt- mans (Ned., Pellenaars) z.t., 9. Ge rard Vianen (Ned., Pellenaars) z.t.; 10. Peter Nassen (Belg., Jossart) z.t.; 11. Krekels (Ned., Pellenaars); 14. Van Katwijk (Ned., Pellenaars»; 15. Harings (Ned., Pellenaars); 22. Eddy Merckx; 28. Pustjens (Ned., Stablinski); 40. Zoetemelk; 49. Dol man: 47. Schepers; 84. v. Leeuwen; 98. v. d. Vleuten; 107. Prinsen; 118. Duyndam; 120. Tabak. UITSLAG TIJDRIT De uitslag van het tweede gedeel te van de vijfde etappe is: 1. Merckx (Belg., Albani) 16.05.67 (moyenne 47.345 km/uur)2. Swerts (Belg., Albani) 16.07.28: 3. Ocana (Span), de Muer) 16.20.16; 4. Poulidor (Fr., Caput) 16.25.02; 5. Hezard (Fra, Sta blinski) 16.28.38; 6. Guimard (Fra, Caput) 16.29.83; 7. Agostinho (Port., Driessens) 16.29.93; 8. Thevenet (Fra., Plaud) 16.37.67; 9. Mortensen 'Den., de Muer) 16.45.61; 10. Gimon- di (It., Adorni) 16.46.41; 12. Zoete melk (Ned„ Schotte) 16.54.74; 15. Pingeon (.Fra., Plaud) 16.59.86; 18. Tabak 17.07.01: 19. Vianen 17.08.22; 25 Wagtmans 17.14.10; 31. Schepers 17.19.30; 51. Krekels 17.34.84; 52. v. d. Vleuten 17.35.21; 57. Duyndam 17.37.89; 68. v. Leeuwen 17.44.90; 77. Karstens 17.55.54; 83. Prinsen 14.04.81; 87.-v. Katwyk 18.06.97; 103. Harings 18.28.33; 111. Koeken 18.35.65; 123. Pustjens 19.02.49; 126. Dolman 19.18.85. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Guimard 23.53.33; 2. Merckx op 9 sec.; 3. Swerts op 26; 4. Ocana op 58; 5. Hezard op 1.17; 6. Thevenet op 1.21; 7. Godefroot op 1.32; 8. Gi- mondi op 1.38; 9. Verbeeck op 1.48; 10. De Witte op 2.17; 12. Vianen op 2.23; 18. Koeken op 4.23; 20. Zoete melk op 4.35; 29. Tabak op 5.16; 34. Duyndam op 5.28; 44. Wagtmans op 5.36; 45. Karstens op 5.38; 56. Sche pers op 5.51; 62. Krekels op 5.58; 69. V. d. Vleuten op 6.09; 81. Prinsen op 6.33; 97. Pustjens op 7.13; 112 Dol man op 8.03; 123. Van Katwyk op 17.12; 125. Van Leeuwen op 20.54; 126. Harings op 22.20. PLOEGENKLASSEMENT Het ploegenklassement van het eerste gedeelte van de vijfde etappe luidt: 1. Pellenaars (Wagtmans. Via nen, Krekels) 7.58.39. 28 plaatsen; 2. Jossart (Verbeeck, Nassen, Van Clooster) z.t., 29 plaatsen; 3. Plaud z.t., 38 plaatsen. Het ploegenklassement van het tweede gedeelte van de vijfde etap pe is: 1. Albani (Merckx, Swerts, Bruyere» 49.11; 2. Caput 50.03; 3. Muer 50.09 9. Pellenaars (Tabak, Vianen, Wagtmans) 51.29. Algemeen ploegenklassement: 1. Albani 72.24 06: 2. Plaud 72.24.40: 3. Pemuer 72.27.44; 7. Pellenaars 72.32.09. PUNTENKLASSEMENT Het puntenklassement: 1. Gulmar (Fra.) 111 pnt.; 2. Godefroot (Belg.) 67; 3. v. Linden (Belg) 61; 4. Basso (It.) 55; 5. Merckx (Belg.) 51; 6. Karstens (Ned) 41: 20. Vianen (Ne derland) 18. Ocana Is er niet slechter op geworden BORDEAUX Cyrille Guimard houdt het gevecht om de seconden met Eddy Merckx nog steeds vol. De 25-jarige sprinter mooht giste ren zelfs, na de tweede tijdrit uit de Ronde van Frankrijk, opnieuw de gele trui aantrekken. De ruim 24 seconden, die Merckx sneller was dan de meest populaire Frans man van dit omment, waren niet voldoende om de achterstand na woensdag en het verlies van de ochtenduren goed te maken. Guimara heeft zich ook gisteren kunnen uitleven in zijn specialiteit, de vlammende sprint. Merokx, de meer complete, toonde zijn macht in de tijdrit. Alleen zyn vleugel adjudant bij dergelijke evenemen ten, Roger Swerts, kon de presta tie van de grote meester benade ren. Swerts verloor maar iets min der dan een seconde. Ocana de nummer drie uit de meest indivi duele krachtmeting die de wieler sport kent. bleef bijna een kwart minuut achter op Merckx. die het verschil met Guimard in het klas sement terugbracht tot negen seconden. Merckx heeft daarvoor geweldig gevochten. In de ochtend- lót wilde hij voor de eindsprint zou beginnen, zijn slag slaan, maar zelfs Merokx kon niet uit de greep van de jagende groep blijven. Tn de tijdrit tover 12.700 meter) haal de Merckx zijn gram. Maar zelfs het bijna ongeloofwaardige gemid delde van 47,345 km per uur bleek niet voldoende om Guimard van de top te verdringen. De Fransman toonde opnieuw meer te kunnen dan sprinten alleen en kwam als zesde binnen met iets minder dan een halve minuut verschil, terwyl hy meer dan een halve minuut had mogen verliezen. Guimard, tot het uiterste geladen en begerend de inkomsten van zijn ploeg en zich zelf de grootste pryzensle- pers uit de Tourpotten te con tinueren, gebruikte zijn reserves volledig. De prijs voor zijn inspan ningen was niet alleen de beloning de trui te mogen blijven dragen, maar ook de voldoening Merckx nog een dag te hebben weerstaan. ADVERTENTIE NEDERLANDSE CAPSULE WAARGENOMEN Sinds kort brengt Meenk, de specialist in pijnverdrijvingf,. haar hoofdpijnpoeder óók in .capsules. Deze zijn gemakke lijker in te nemen en bovendien smaakloos. Ze werken direkt en af doende. Verpakt in een handig doosje zijn ze altijd bij de hand, "Wees maar blij dat er Meenk- capsules zijndèg hoofdpijn! Atletiek Tijdens internationale atletiekwedstrijden an de Zweedse hoofdstad heeft de Rus Janis Hoe- sis het wereldrecord speerwerpen verbeterd met een worp van 93.80 meter. Het oude record werd in 1969 gevestigd door de Fin Jorma Innu- nen met een worp van 92.70 meter. LONDEN Zo verukt als de toe schouwers een dag tevoren waren na het spel in de partijen voor de halve finales damesenkelspel, zo te leurgesteld was men gisteren ovi de kwaliteit die de laatste vier heren meenden te moeten laten zien. Wat Stan Smith en Jan Kodes, ILie Nas tase en Manoio Orantes lieten zien, kan om met Wimbledonkampioen van vorig jaar John Newcombe te spreken „maar liever zo snel mogelijk worden vergeten". Smith en Nastase bereikten de finales. Zowel Smith, die ook vorig jaar in de eindstrijd stond, als Kodes maakten legio dubbelfouten. Smitn leek in de eerste set enige moeite te hebben de service van zijn be snorde tegenstander onder controle te krijgen. Hij scoorde slechts een keer in de eerste drie opslagbeurten van Kodes. De Amerikaan antwoordde met een gelijksoortige verrichting, maar in de achtste game was net weer de beurt aan Kodes voor een 'break', waarna hij gemakkelijk de eerste set greep: 63. In de tweede set kwam Kodes met 4—3 voor te staan maar Smith die telkens wat achter de hand scheen te hebben vergrootte de druk. Van dat moment begon Kodes zich zichtbaar zenuwachtig te mak ken met als gevolg meer wilde af zwaaiers en dubbele fouten. Smith greep deze kans koel aan en pakte de tweede set met 64 en stoomde direct daarna in de derde set naar 61 door. De vierde set ging weer gelyk op tot de elfde game. waarna Smith doordrukte7—<5. "De partij tussen de explosieve Nastase en de Spanjaard Orantes stond weliswaar op een hoger ni veau. maar van spanning was niets te bespeuren. Daarvoor was de Roe meen te sterk. Bovendien haalde hy voor de verandering eens geen vreemde capriolen uit en concen treerde zioh op zijn spel. De leger- luitenant had één uur en een kwar tier nodig om Manoio II de illusie te ontnemen dat hij nu al Mano io I (Santa na), die in 1966 Wimble donkampioen werd, kon evenaren. Het einde voor Orantes kwam in de tiende game van de derde set na een ace van Nastase en een foutieve re turn (6—3. 64, 6—4), Bettv Stöve zorgde voor een van de zeldzame Nederlandse successen in Wimbledon toernooien door in het damesdubbelspel met haar onge naakbare partner Billie Jean King de finale te bereiken ten koste van het Britse paar Winnie Shaw/ Joyce Williams: 57, 36, 63. Daarin komt het Nederlands-Ame rikaanse duo, dat ook als eerste was geplaatst, uit tegen Judy Dalton en Franqoise Durr. die Rosemary Ca sals en Virginia Wade gemakkelijk bedwongen. In het gemengd dubbelspel werd Stöve met de Rhodesiër Irvine uit geschakeld. Bij de laatste acht kre gen zy tegen Nastase en Rosemary Casals geen kans; 06, 46. De verslagenheid in beeld: Jan Kodes gaat onderuit bij een poging een door Smith geslagen bal te 'halen', blijft even gebles seerd liggen en krijgt dan hulp van een baüenjongen. De 17-jarige Amerikaanse kam pioene Chris Evert, die in de naive finales ten onder ging tegen de Aus tralische Evonne Goolagong, liet via haar vader Jimmy Evert bekend maken dat zij per 1 januari van het volgend jaar professional zal worden, een beslissing die overigens algemeen verwacht werd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15