ANDADEN RAËLISCHE ILITAIREN TT stuurde plan voor val Allende naar Witte Huis m REGEN ALS OORLOGSWAPEN gyp te wil met Nederland pip verlenen aan derden KANSEN OP EEG-TOP GESTEGEN m ai on rsslag- Amerikanen gebruikten in Indo-China 4 jmftm 1S78 BUITENLAND PAGINA ~.H (Reuter) Het gro- uvScern (International id Telegraph Corpo- e Kerk vori8 Jaar een Plan lssance,n voorgelegd aan het ELQ ColP1 de val va,n de re' e in Chili te bewerk- berichtte de New damse isteren. •mindo' tfan, dat economische i-theat^ en mihtaire sabota- 1 van *zou de hulp van een 25 Cro» afdeling van het Witte Huis, van de CIA en van verscheidene bui tenlandse regeringen nodig zijn. De New York Times zegt de be schikking te hebben over een brief en een memorandum, die de vice- president van ITT, William Mer- riam, heeft geschreven aan Peter Peterson, de toenmalige asisstent van Nixon voor Internationale Economische Zaken nu minister van Handel, de brief, gedateerd 1 oktober 1971. begon met de aanhef "beste Pete". Peterson verklaarde echter in een interview met de NYT dat hU zich het schrijven niet kan herinneren. In het memorandum stelt ITT voor Chili "economisch in de tang te nemen" door internationale le ningen aan het land tegen te gaan, import van Chileense pro- dukten zoals koper te verbieden en de export naar het land stop te zetten. Daardoor zou een econo misch chaos ontstaan, die de rege ring-Allende binnen een half jaar ten val zou moeten brengen. ITT stuurde het plan naar het Witte Huis twee dagen nadat Chili de Chileense telefoonmaatschappij Chitelco, waarin ITT een belang van 70 procent bezat, had ontei gend. In de brief aan het Witte Huis dringt Merriam er bij de regering- Nixon op aan de hulp aan Chili 'naar schatting toen een miljoen dollar) stop te zetten en ook de hulp via de Interamerikaanse Ontwikkelingsbank voor de gevol gen van de aardbeving te beëin digen. "Bespreek met de CIA hoe deze kan helpen bij de campagne", zo stelde Merriam het Witte Huis voor. "Neem contact op met be trouwbare kringen in liet Chileen se leger. Vertraag de levering van brandstof voor de marine en van benzine voor de luchtmacht", zo schreef Merriam volgens de NYT. De vice-president van ITT waar schuwde wel dat de kwestie voor zichtig behandeld moet worden "anders kan het gevaarlijk zijn". Volgens de NYT heeft het Witte Huis geen acties ondernomen naar aanleiding van deze brief, maar heeft het enkele maanden later wel zelf sancties afgekondigd tegen Chili. De brief van Merriam is aan het licht gekomen tijdens een on derzoek van de senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken naar in ternationale concerns, aldus de New York Times. Eerder dit Jaar publiceerde de Journalist Jack Anderson documenten waaruit moest blijken dat ITT contact had opgenomen met de CIA om de in stallatie van Allende tot president te verhinderen. Festival 101 ;udent 1 I zich gem erie I De Internatio- tig voor Luchtvervoer een anonieme bood- gen waarin gedreigd &.ssale represailles tegen fels niet aan een aantal J voldaan waaronder, de |r Israël van Kozo Oka- rtge overlevende Japan- I drietal dat het bloed- Tvliegveld Lod aanricht- Oljerent.wintig uur moet "eraal Kurt Waldheim iiigde Naties via de te- 11 ^eten dat de eisen wor- van Kozo Okamoto; van het geld dat Ja- taald als compensatie toffers van het bloed- (Van onze correspondent) JERUZALEM Toen de Arabische boeren van het 4000 inwoners tel lende dorpje Akraba in de om geving van Nabloes op de bezet te westoever van de Jordaan niet bereid bleken hun landerijen aan de Israëlische militaire autoritei ten te verkopen, werd besloten hen "een lesje te geven": op 28 april vloog een Piper over de lan derijen en vergiftigde de gewassen. De Israëliërs beweerden het ter rein nodig te hebben als militaire oefenplaats. Veel waarschijnlijker is echter dat 't gebied voorbestemd is voor een Israëlische nederzetting. Een woordvoerder van het ministe rie van Defensie wist alleen te ver tellen dat het gebied militair ter rein is en voor onbevoegden ver boden. Dat de velden vernietigd zijn geeft hij na enige aarzeling wel toe, maar verder zegt hij „van niets" te weten. Details Het leger zou verdere details kunnen I geven, zo suggereert hij, maar in militaire kringen weet men ook van niets en verwijst men weer terug naar het ministerie van Defensie. Voor het gewoonlijk soepel lopende militaire apparaat is dat een merk- Door Jaap van Weesel jaan de Verenigde Na- miljoen dollar voor erontwikkelde landen; terugtrekking uit de ie gebieden, ee eisen niet wordt vol- èn openlijke oorlog wor- 'd tegen Joodse in- et El Al, de Israëlische natschappij, als eerste Hft verklaard dat het wpJ bang te laten maken" corBnieme bedreiging, oen sche minister van Ver- us f1 Peres» zei dat "dege- b. bang laten maken om foor het internationale vragen". ive- Riviertje verontreinigd De di rectie van een Belgische zuivelfa briek in Homburgh (ten zuiden van Maastricht) heeft toegegeven, dat in de fabriek fouten zijn gemaakt, waar door het Zuidlimburgse riviertje de Gulp vorige week ernstig werd ver ontreinigd. De Gulpense forellen- kwekerij heeft ternauwernood 400.000 forellen kunnen redden. Zowel de Nederlandse als de Belgische politie hadden een onderzoek inge steld. Als gevolg van de watervervui ling in de Gulp zijn naar schatting 4.000 forellen gestorven. De directie van de forellenkwekerij heeft de Belgische zuivelfabriek aansprakelijk gesteld voor de schade, waardige gang van zaken. Het be wijst dat er 'n luchtje aan de zaak zit. De ongeveer 4.000 bewoners van Akraba weten het weleerst hebben de Israëliërs geprobeerd het j land te kopen. De Mukhtar, het dorpshoofd, ging er niet op in. „Dat zou dan de twee de keer zijn, want ook direct na de oorlog in 1967 hebben de Israë liërs al op een deel van onze lan derijen beslag gelegd. Toen dach ten we dat er niets aan te doen was, omdat t voor 't leger was, maar als we nu ook nog onze bes te landerijen moeten afstaan, dan blijft er voor ons helemaal niets meer over". Geconfisceerd Generaal Gazit, coördinator van de generale staf van de bezette gebie den, zegt dat het bedoelde gebied deel uitmaakt van een terrein dat al vijf jaar geleden is geconfisceerd voor het houden van schietoefenin gen als zij toch het gebied betre- waarschuwd dat zij hun leven wa gen als zij toch het g eibebetre- den", aldus generaal Gazit. De bewoners van Akraba hebben verscheidene brieven gestuurd naar de ministeries van Defensie en Landbouw, maar zij hebben nooit enig antwoord ontvangen. Van een militaire functionaris kregen ze toen de raad om niet verder te kla gen, anders zouden ze wel eens 't gevaar kunnen lopen geen compen satie te krijgen. De Israëliërs doen enerzijds hun best het levenspeil in de bezette gebieden op een hoger plan te brengen en maken daar ook propa ganda mee. Dit soort methodes maakt echter het liberale karakter van de bezetting ongeloofwaardig en het doet de verhouding tussen de Israëliërs en Arabieren alleen maar kwaad, te meer omdat voor een Arabier zijn land emotioneel het gevoeligste punt is. """king Tien gevangenen Fi-ai verdacht tot de anar- b^jaader-Meinhof groep te Dord, zijn in verscheide- gevangenissen in 20 is gisteren meege- een woordvoerder van d4 willen hiermee proteste- ji voorgenomen uitsluiting linksradieale advo- vjiun verdediging. ADVERTENTIE VERGEET DE KAAG WEEK NIET! Over een paar dagen begint 't weer. De Kaag Week, een sportief feest, dat duurt van 4 tot 9 juli. De Kaag Week is voor zeilers, maar ook voor niet-zeilers een vrolijke belevenis. Vooral in „Restaurant De Koepel in de Kaag Sociëteit", waar je kunt genieten van een uitste kende keuken. En in de bruisende feesttent, waar ie 's avonds kunt dansen op de wervelende muziek van de „SPIRIT OF ST. LOUIS". Zowel in het restaurant als in de feesttent, wordt elke avond Contessa uitgedeeld. Contessa, een nieuwe sigaret, fijn om te roken! NEW YORK (Reuter, AP) De Verenigde Staten hebben in de afgelopen negen jaar boven Noord- en Zuid-Vietnam en Laos wolken bewerkt om regen val te veroorzaken en zo mili tair voordeel te behalen, aldus schrijft de New York Times. Het bericht van de hand van Seymour Hersh uit Washington is gebaseerd op een uitgebreide reeks interviews met burgerlijke en militaire kringen, aldus het blad. Het vermoeden, dat het Ame rikaanse leger in Vietnam re gen als nieuw oorlogswapen hanteert, is de laatste maanden in wetenschappelijke kringen en onder leden van het Ame rikaanse Congres steeds sterker geworden. De Amerikaanse re gering heeft tot nu toe alle be richten tegengesproken. Ook maandag verklaarde een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van defensiee, Jerry Friedheim, dat Amerika nooit pogingen heeft gedaan weers veranderingen in Vietnam te veroorzaken. In Amerika worden al jaren proeven genomen met regen maken als vorm van meteorolo gische oorlogvoering. Weten schappelijke deskundigen zijn er nog steeds niet zeker van dat zij inzicht hebben in de gevolgen, die het regen maken op de kor te duur en vooral op de lange duur heeft op de ecologie van het getroffen gebied. Op grond van deze onzekerheid zijn de deskundigen uiterst huiverig voor het hanteren van regen als wapen. Tijdens de milieuconferentie in Stockholm vorige maand drong de Amerikaanse afvaardi ging sterk aan op afzwakking van een oproep aan alle rege ringen om nauwkeurig de kli matologische gevolgen van in grepen in het weer te bestu deren en de bevindingen uit te wisselen. Functionarissen er kenden later, dat het mogelijk militair gebruik van weerbewer- king aan het amendement ten grondslag lag. Protesten Het regen maken leidde tot krachtige protesten van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken. dat vond dat de Verenig de Staten milieu-risico's van on berekenbare proporties namen. Het langs chemische weg ver wekken van regen wordt vol gens de New York Times door gedekt. De regering van presi dent Nixon en 't ministerie van Buitenlandse Zaken hebben ge weigerd officieel op de „meteo rologische oorlogvoering" com mentaar te geven. De Amerikanen gebruikten de regen voor het eerst in 1963 als wapen. Volgens een verklaring van een vroegere agent van de inlichtingendienst CIA werd in augustus 1963 boven Hoeé in 't noorden van Zuid-Vietnam re gen gemaakt om de regering- Diem. een handje te helpen bij de bestrijding van de demon strerende boeddhisten. Met zilver riodide werden wolken bezaaid. Een zelfde actie vond plaats bo ven Saigon in de zomer van 1964. Halverwege de Jaren zes tig breidde de CIA zijn regen activiteiten uit tot acties boven de Ho-TsJi-Minh-route in Laos. Een aantal vroegere functiona rissen en leden van de regering- Johnson hebben deze operaties, als „proefemingen" betiteld. In 1967 werd de luchtmacht bij de acties betrokken, maar de CIA voerde nog steeds alle opdrach ten uit, „in de overtuiging, dat de dienst een mandaat had van het Witte Huis", aldus een func tionaris. Slaagde De meeste functionarissen, die door de New York Times wer den ondervraagd, waren het er over eens dat het regenpro gramma slaagde in een van zijn belangrijkste oogmerken: wegen en aanvoerlijnen laten overspoe len met modder en water. Ve len twijfelden of het project dramatische gevolgen heeft ver oorzaakt. Het wapen keerde zich ook wel eens tegen de Amerika nen zelf. Zo liet de Amerikaan se luchtmacht eens 18 centime ter water in twee uur tijd vallen op een kamp van de Groene Ba retten. Volgens goedingelichte bron nen heeft het Amerikaanse le ger ook een methode ontwik keld om wolken met speciale chemicaliën te bewerken waar door een zurige regen ontstaat, die de radarinstallaties voor luchtafweergeschut onklaar maakt. Het regenproject had te vens tot doel infiltratieroutes naar Noord-Vietnam te be schermen voor Zuidvletnamese, inlichtingenteams. De operaties werden verricht in samenhang met de twee moessonperioden in Laos en Vietnam. „Het was al leen maar proberen iets toe te voegen aan iets dat er al was", aldus een functionaris. De operaties boven Laos ver oorzaakten felle discussies bin nen de regering-Johnson in 1967 Een groep advocaten en functio narissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken protesteer den heftig en verklaarde dat het project een gevaarlijk precedent schiep. Volgens een functiona ris binnen de regering-Nixon werd boven Noord-Vietnam voor het eerst regen gemaakt eind 1968 of begin 1969 bij pogingen Noordvietnamees afweergeschut, uit te schakelen. Bezetting SAIGON Zuidvletnamese parachutisten zijn doorgedron gen in de stad Kwang Tri, de provinciehoofdstad die twee maanden geleden door het Be vrijdingsfront onder de voet werd gelopen. Een speciale afdeling van on geveer 1000 Zuidvietnamese mi litairen heroverde de zuidelijke buitenwijk Mai Linh, nog geen kilometer van het bestuurscen trum vaii de stad. Een woord voerder zei dat er geen geor ganiseerd verzet van het Be vrijdingsfront was geweest. Meer naar het zuiden bleef 't Bevrijdingsfront de keizerstad Hoe-ee met raketten en kanon nen beschieten. LtOl k 1 >1. Gouverneur Wallace van Ala bama, die enige tijd geleden ver lamd raakte door kogels van een aanslagpleger, Arthur Bremer, mocht gisteren voor het eerst voor een poosje het ziekenhuis verlaten. Met zijn mouw (tweede van links) gébruikte hij de maal tijd thuis bij zijn behandelend geneesheer. Na vier uur keerde hij weer terug. ssej) (ANP) Egypte heeft Nederland voorgesteld ge- d'Jt ondernemingen in derde landen uit te voeren naar i «peeld van de projecten met Italië, Frankrijk en Enge- ïUkchtereenvolgens Libië, Irak en Nigerië. Egypte heeft £.an de Nederlandse delegatie die geleid wordt door mi- in Buitenlandse Zaken, Schmelzer, aandacht gevraagd 'Eklprojecten aan de Rode Zee en de Middellandse Zee itenoorden die meer in trek zijn. )Jwil ook Nederlandse te- landse delegatie enige verwondering hebben en is bereid gewekt. Nederland heeft bijgedra- i ruil documentaires over gen aan de redding van Aboe Sim- igie te geven. bel en 45.000 dollar bijgedragen voor ptisch verzoek om op- Philae. Nederlandse bijdrage te Nederland heeft goede hoop dat jor de redding van de tem- de kwestie van compensatie van de jiilae heeft bij de Neder- nationalisaties in Egypte binnen re delijke tijd zal zijn opgelost. In fe bruari Jongstleden is een overeen komst gesloten waarbij vijftig pro cent van de Nederlandse aanspra ken voor negentiende Philips en Heinekens die begin 1960 genationa liseerd werden en er zijn bespre kingen begonnen met beide banken over betaling van twaalf miljoen gulden. Overeengekomen is dat dit bedrag wordt betaald uit de op brengst van de Egyptische export naar Nederland, waarbij de belang rijkste Egyptische produkten ka toen, olie en rijst zijn uitgesloten. De zaak kan dus nog enige Jaren duren. Nederland hoopt dat de handels- ontwikkeling in de toekomst meer evenwichtig zal worden. Thans heeft Egypte een groot overschot op de handelsbalans. Egypte heeft uitge legd dat dit een gevolg is van de oorlogseconomie. Nederland is voorts bereid het Egyptisch verzoek tot het beschik baar stellen van deskundigen en technischs hulp in te willigen, voor zover de gevraagde experts beschik baar zijn, zo heeeft de directeur-ge neraal voor politieke zaken Lynden meegedeeld. In de afgelopen Jaren zijn in totaal negen deskundigen •kortere of langere tijd in Egypte geweest. Meisje verdwenen Aan de Bel gische kust is gisteren een uitgebrei de zoekactie ingezet naar een drie- Jarig meisje, Katia van Hove uit Oostende, dat in de loop van de nacht van zondag op maandag uit haar woning is verdwenen. Het meis je was zondagavond door haar moe der naar bed gebracht toen de vrouw en haar huidige echtgenoot om streeks drie uur zondagnacht het ca fé, dat ze exploiteren, hadden ge sloten en naar bed gingen, bleek het kindje uit haar bedje verdwenen te zijn. In verband daarmee is de vroe gere echtgenoot van de vrouw, de vader van de kleine Katia, maan dagochtend verhoord. De man heeft echter verklaard niets met de zaak te maken te hebben. (Van onze correspondent) BONN De uitzichten dat de Europese topconferentie, die voor oktober van dit Jaar is vastgelegd, zal doorgaan, hebben zich. na de eer ste Frans-Westduitse gespreksronde, verbeterd. President Pompidou en kanselier Brandt die hun halfjaar lijkse routinebesprekingen gister morgen met een gesprek onder vier ogen begonnen, hebben zich beiden optimistisch uitgelaten over dit thema. Ook over het verwezenlijken van een economische en monetaire unie, blijken beide landen geen me ningsverschillen mèer te hebben. Kanselier Brandt, die een voor stander is van het houden van een topconferentie verklaarde gistermid dag in zijn tafelrede: "Wat we nodig hebben is moed, moed en nog eens moed, op onze weg naar Europa". De wat gereserveerdere Franse pre sident antwoordde de Kanselier dat men weliswaar moed nodig had, maar ook realiteitszin. Toch kondig de de Westduitse regeringswoord voerder Rüdiger von Wechmar aan dat hij vandaag waarschijnlijk een positief communiqué zou kun nen voorlezen. Gemeenschappelijk Ondertussen hebben de Westduit se minister van Financiëen en Eco nomische zaken Karl Schiller, en zijn Franse ambtsgenoot Giscard d'Estaing gemeenschappelijk laten weten dat zowel Frankrijk als de Bondsrepubliek het erover eens zijn dat de monetaire besluiten van Was hington en Luxemburg uitgevoerd dienen te worden. Ook aan de hui dige vaste koersen mag niet meer Cyanide-schandaal De officier van Justitie in Bochum heeft zeven expediteurs en chauffeurs beschul digd van bedrog. Zij worden aan sprakelijk gesteld voor het feit dat tenminste 5.000 vaten met giftig cyanide bevattend zout op een vuil nisplaats bij Bochum werden ge stort. Men Incasseerde in totaal 300.000 mark en stortte de giftige stof die men volgens aanbod zou ontfigten zonder er naar om te zien op de vuilnisplaats bij Bochum. worden getornd, zo besloten de mi nisters. die erop wezen dat de uit zonderingspositie van de Italiaanse lire slechts een tijdelijk karakter heeft. Alleen als men vasthoudt aan de eerder genomen besluiten, be staan er kansen dat men een nieuw, wereldomvattend, monetair systeem zou kunnen opzetten, aldus de bei de bewindslieden. ADVERTENTIE Hoe reclameman Ad Superlatief Tlrgon aanpakte. Een goeie reclameman zo vond Ad probeert altijd eerst zélf de produkten. waar hij reclame voor moet maken. Nou, daar is Ie mooi van teruggekomen. Oogschaduw heeft hij gebruikt, autoped heeft hij gereden, ja zelfs damesondergoed heeft hij met plezier gedragen, maar dat laxeermiddel Tirgon... Enfin, de advertenties zijn er gekomen, maar vraag niet hoe: zittend, voorover gebogen schrijvend op de bekende roze rol in het klein9te kamertje van z'n Buitenvel- dertse flat. Tlrgon, hét Laxeermiddel om 30 dragêes 13,10 bij apotheker en drogist

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9