et seizoen van de knirps en de chips D-i dement van compensatie" eeds op achtergrond gebleven IS Het kopen van een eigen huis. Weetudatu bij de Amro Bank een hypotheek kunt krijgen? Ég) amro bank ZAAK „SOS J ALE JOENIT" NAAR HOF AMSTERDAM Paraplu's vliegen de deur uit I j isterDe Brauw over de 1000 gulden: Bon voor gratis vraagbaakje. VI. IDit dreigt de zomer van de jirps en de chips te worden. >t we even de zon hebben pgen zien, zal wel een vergis- zijn. Of een pesterijtje, Lar we nou net op zaten te échten. TierSffivnirps- en chipszomer? Ja, knt wat doe je als het ook in i bouwvakvakantie bakstenen %ent? Precies: je pakt je lirps, je opvouwbare paraplu Is, en je haast je naar de )ek om een zak chips te halen. [eer thuis zet je je knirps 'ijpklaar weg. Je schudt de lf^ |k chips leeg en je begint aan I ét zoveelste spelletje bouwvak- jr-erger-je-niet. Maar was het lel een Knirps die je droog uit k thuis bracht? Wat 't geen (lirps van een onbekend merk? en knirps zonder hoofdletter? een echte Knirps? I 't Is met die knirpsen al bij- f a net zo als met aspirientjes. .et zijn merken, maar we heb- 235 tn er soortnamen van ge laakt. Een pijntabletje is een spirientje en dat alleen omdat Epirine het eerste aspirientje as. Zo ook met die knirpsen. knirps mag dan wel een pvouwbare paraplu zijn, een pvouwbare paraplu is daarom og geen Knirps. Een Knirps is opvouwbare plu. Vraag maar aan meneer Boh- nen van Maison Bohnen in de 'Amsterdamse Leidsestraat, 'n speciaalzaak in regenschermen. Een gerenommeerd huis, dat al twee keer van vader op zoon is gegaan. Meneer Bohnen "Ja, ik ben een echte Bohn" is zo'n neringdoende die wel vaart bij al die regen. Z'n gezicht staat dan ook zonnig wanneer we een praat je met hem maken. Wat wil je in een land waar de 'r' als ie eindelijk eens niet in de maand toch nog in de lucht zit. Voor maison Bohnen kan het seizoen niet meer kapot. "Het loopt zó hard dat het lijkt alsof ik ze uitdeel". Z'n winkel staat ook als wij er schuilen weer vól met tot op het bot verregende toe risten die er een willen hebben. En ook al staat dat weinig chic in een speciaalzaak, een regen schermenhuis. 't interesseert niet wat voor een. Als ie 't maar doet en niet te duur is. Gelukkig kan men zich zelfs in dit maison een goedkope plu aanschaffen. Bohnen moest wel mee toen schoenherstellers en grutters, supermarkten en wa renhuizen met automatisch op- zwiepende paraplu's kwamen die nog geen tientje deden. Hippe plu Maar van harte ging 't niet. Nog meer moeite kostte het Bohnen om de hippe plu van doorzichtig plastic die als 'n veel te grote bolhoed over 't hoofd van de gebruikster valt in het assortiment op te nemen. f9,75. "Geen plu natuurlijk", consta teert de heer Bohnen minach tend, "maar wat wil je: de meisjes vragen erom". Waar mee niet gezegd wil zijn dat dit malison C'm'n grootvader is van Duitse komaf, maar maison klinkt fraaier dan Haus" we moeten er niet aan denken: Regenschirmhaus Bohnen) niet met z'n tijd mee zou gaan. Wie daaraan twijfelt moet de rijkgeschakeerde Italiaanse collectie maar eens laten opzet ten. Eén voor één of zo u wilt allemaal naast elkaar. De heer Bohnen doet 't met alle liefde en je weet niet wat je ziet. Maar om nou onder zo'n plastic bol hoed te gaan staan, alleen voor de foto, dat lijkt teveel ge vraagd aan de man die liever lyrisch uitwijdt over dames plu's van f 150.-. maar die zijn dan ook van dubbelgeweven na tuurzijde en hebben een zwaar zilveren handvat. Daar tikt de regen heel anders op. Op her haald verzoek van onze foto graaf opent hij tenslotte toch de "bolhoed", heel even maar en niet geheel en al over z'n Zielig We zijn tenslotte in een zaak waar de paraplu eigenlijk nog parapluie heet. En de knirps Knirps. En als we het nou toch over parapluies hebben, 't moet tien jaar geleden gebeurd zijn dat een scholier niet over ging van de derde naar de vierde klas omdat hij in z'n proefwerkdic tee paraplu in plaats van para pluie schreef. Het scheelde hem net dat ene punt. Toen het het jaar erop plotseling paraplu moest zijn en parapluie ineens fout was, heeft hij dat puntje alsnog opgeëist, plus tussentijd se bevordering naar de vierde. Het heeft niet geholpen. En dat is eigenlijk net zo zielig als deze zomer tot nu toe. Als het morgen nog regent ha len we eens geen chips, maar aardbeien, 't Zoentje van de zon, zeggen ze. De heer Bohnen in z'n maison. onder een hippe plu die als je het hem vraagt nooit uitgevonden had moe ten worden. ADVERTENTIE en airclccligt minister M 9i' in de Eerste Kamer voor verhoging van de tot 1000 gulden. Haalt ben benieuwd, ik weet Ier. Maar ik denk nog en pt een zodanig voorstel le dagen geleden. ,tvan vandaag drukt de (notie die de Eerste Ka- dit jaar aannam: géén >nder gelijktijdige her- Sfg de studiefinanciering. zegt daarover thans: ^jjtuatie is nu principieel bij dat debat. De motie uur, zij het misschien zienswijze van indiener de Rijk. Ofschoon ook moment kon weten dat pij te vroeg was." Incipieel anders" van de t de minister op de om dat er toen geen voor lag en nu wel, en dat örstel via het bestaande »lagenstelsel compensa- het hogere collegegeld 3<ï "eU- 3 denkt niet met vreugde (at prof. De Rijk inder- Eerste Kamer zei: „Ik —*t. ik heb hem nooit ge- kan alleen maar een ln over zijn uiting in de Chad een persoonlijk ac- C zo plezierig was." 1 .avond van het debat in Kamer viel ook nog van CH-senator Van ^voerder voor de confes sies ernstige vrees dat Üe collegegeldverhoging fierheid te vinden zal 1 reageert hierop aldus: Hulst kent de verhou- hen de Eerste Kamer eter dan ik. Hij gaf een ime ten tijde van het (donderdagavond). In- ift er veel fractieberaad flen op basis van de be- n de Tweede Kamer. Bij in de daar uitgewisselde houd ik het voor waar- lat er nog een verschui- Unste van de voorstellen i Brauw over de behan- zijn voorstellen in de imer. vorige week: „Bij iroblemen op mijn gebied ■oor de standpunten een .IJ draad de tegenkanting krfositie betreft niet het al gjiselijke van de door mij e maatregelen. Het be ns de wijze waarop. Bij kling van de collegegeld- I had ik echter de indruk, jdaarbij koste wat kost I wilde zijn. Maar nog- u' het algemeen worden lemens ook door de oppo- ■llend tegemoet getreden. herstructurering van het lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllI lllllllllllllllfH Den Haag Minister De Brauw wetenschapsbeleid) laat de moge lijkheid open dat overtollige zeer kostbare apparatuur van de univer siteiten zal worden afgestoten. Een soort opruiming of uitverkoop, na dat de Algemene Rekenkamer vori ge week liet weten dat de universi teiten zich bezondigen aan double rende aankopen, die resulteren in veel te gering gebruik. De minister weigert echter te schatten wat dit afstoten zou kunnen opleveren. Minister De Brauw zegt over de al gemene conclusie van de Rekenka mer de universiteiten besteden 600 miljoen wetenschapsbudget zon der inzicht te kunnen geven hoe het gebeurt dat dit niet mag lei den tot het besteden van mindei geld aan wetenschappelijk onder zoek. „De conclusie moet zijn: met hetzelfde geld is meer en beter on derzoek mogelijk." De bewindsman zegt ook: „De Re kenkamer had kennelijk gedacht dat er iets meer ,-grip" op het on derzoek bestond. Het was erger dan men verwachtte. Maar het dekt wel ongeveer mijn vermoedens. Het blijkt een goede zaaik te zijn ge weest dat de Tweede Kamer de Re kenkamer om dit speciale onderzoek vroeg. Bij mijn weten was het de eerste keer." Minister De Brauw vindt dat het rapport van de Rekenkamer in gro te mate overeenkomt met een rap port van de OESO, over het Neder landse wetenschappelijk onderzoek dat enkele dagen eerder versoheen en dat zeer ernstige kritiek bevatte. De suggestie van de Rekenkamer om een nationale instantie voor planning en organisatie van het wetenschappelijk onderzoek te stichten vindt minister De Brauw zeer waardevol: „Ongeveer identiek aan 4e suggesties van de gespreks groep waarmee Ik deze problematiek bespreek." IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM hoger onderwijs, waarmee de com missie van de Tweede Kamer en ik in september verder gaan. Er zit bij zo'n openbaar debat echter een beetje de teneur in van tegen wil len zijn. Achtergrond De minister lijkt diep teleurgesteld, dat in de afgelopen maanden bij alle discussies en rumoer over „de" 1000 gulden de aandacht volledig geconcentreerd is geweest op „ver hoging" en op „1000". Hij zegt: „Het element van de compensatie via de rijksstudietoelagen is vrijwel altijd volledig op de achtergrond gebleven. Of dat bewust is gebeurd, dat weet ik niet. Maar in zijn ef fect leek het dat wel." Met dat „element van compensatie" bedoelt hij dat het hogere collegegeld zelfs tot bij bepaald zeer hoge inkomens nog enigszins wordt goedgemaakt door een toelage, en dat over de hele studieduur gerekend de maxi- Bij het kopen van een eigen huis komen ingewikkelde dingen kijken. Vragen rijzen, zoals: Kan ik hypotheek krijgen? Hoeveel procent van de koopsom? Welk bedrag kost dat dan per maand aan rente en aflossing? Wat is het verschil tussen k.k. en v.o.n.? Wat zijn defiskale mee- en tegenvallers? Wat is erfpachtscanon? Weet u dat allemaal? En een handig boekje over allerhande problemen bij het kopen van een huis? Stuurt u mij het handige boekje „Het kopen van een eigen huis" |- Naam: male studieschuld slechts kan stij gen met maximaal 2700 gulden (tot ruim 21.000 gulden). Minister De Brauw: „Pas na het interview van enkele weken geleden in AVRO's Televizier begonnen er reacties te komen, waaruit bleek dat men over de reikwijdte van deze compensaties iets ging besef fen. Ik blijf erbij dat het alleen de mensen met de hogere inkomens zijn, die de prijs moeten betalen. U Door Loek Elfferich vraagt of ik in mijn privéleven niet juist zulke mensen ontmoet, en wat zij zeggen. Dan is het antwoord: Je hebt in deze betrekking nauwelijks een pri véleven, maar voorzover het er nog is beginnen die anderen er niet over. maar doe ik dat. Dan zeg ik: Jullie zijn ook van die ouders die eigenlijk het gelag betalen. Maar de reactie is welwillend. Ik heb trou wens de indruk, dat men in het al gemeen individueel vrij veel instem ming met de verhoging heeft, doch dat men zich collectief anders op stelt." Vraag: zoekt minister De Brauw in het parlement welbewust de scher mutseling? „Ja, ik geniet wel van zo'n Kamer. Ik ben niet aangepast aan het gewoontenpatroon ervan, ik grijp inderdaad graag naar die in terruptiemicrofoon. Niet dat ik er op uit ben tegen schenen te schop pen, het moet ook niet irriteren. Maar ik draag inderdaad wel bij. als u het zo wilt stellen, tot de ar beidsvreugde van debatters als Wil- bers (D'66) en Bakker (CPN). Vooral Bakker zit er volop op te wachten. Maar overigens brengt het verheldering aan beide zijden." De minister verraadt dat er ten aanzien van de eveneens behandel de „studentenstops" (numerus fixus» over de reeks amendementen van de socialist Voortman bijzonder serieus nachtelijk overleg met zijn raadgevers is geweest. „Voortman had als op zichzelf goeie gedachte het probleem onderkend dat ont staat, als een universiteit geen nu merus fixus wil..- zegt de minister. „Maar uiteindelijk achtten wij zijn wijzigingen niet aanvaardbaar om dat ze in hoge mate dirigistisch waren en politiek onverstandig." Blijft de minister komen met nood maatregelen? Antwoord: „Dit moest gewoon gebeuren, het ging om noodsituaties. Maar alles wat er nog gaat komen, hervorming van het hoger onderwijs en samenhang van universiteiten en HBO, kan in rus tiger tempo. Er zijn na deze zaken geen noodsituaties meer. Plotseling nog opdoemende noodsituaties daar- gelaten." Proces tegen Nederlander uitgesteld AMS1 ERDAM Het proces te gen de 24-jarige Hans van der Aar uit Laren, die in mei 1968 in Istan- bocl wegens het gebruik van hasjiesj tot dertig jaar gevangenis straf is veroordeeld. is uitgesteld tot 11 oktober. Hans van der Aar. die al wegens handel in hasj tot dertig jaar ver oordeeld is. zou in zijn cel betrapt zijn toen hij weer een hasj-sigarei rookte. Vorige week zou hij zich daarvoor voor de rechtbank opnieuw hebben moeten verantwoorden. Als Hans van der Aar schuldig wordt bevon den kan hij, boven zijn straf van dertig Jaar. nog tien Jaar meer krij gen. Het proces is uitgesteld omdat de advocaat van Van der Aar heeft ge zegd. niet voldoende tijd te hebben gekregen om de verdediging goed te kunnen voeren. Invullen, uitknippen en in open envelop zonder postzegel LED opsturen aan AMRO bank, Antwoordnummer 441, Amsterdam. DEN HAAG De Hoge Raad heeft het arrest van het Haagse Hof. waarby de 27-jarige B. Bloem, mede werker van de „Sosjale Joenit" in Den Haag was ontslagen van rechts vervolging, vernietigd. De zaak zal nu worden behandeld door het Am sterdamse Hof. B. heeft terecht moeten staan om dat hij een minderjarig meisje (14), dat van huis was weggelopen, by de „Sosjale Joenit" aan de nasporingen van de politie en Justitie heeft ont trokken. Hy had dat naar zyn zeg gen gedaan om hulp aan het meisje en haar ouders te kunnen verlenen. De Hoge Raad heeft het arrest van het Haagse Hof vernietigd omdat de beslissing over de strafbaarheid van Bloem daarin niet naar behoren was gemotiveerd. Het hoogste rechtscol lege volgt daarmee de conclusie van de procureur-generaal, die weliswaar meent dat er sprake is van weder- rechteiyk optreden maar dat de motivering van het Hof niet Juist is geweest. Geen speciaal onderzoek Pre sident Nixon heeft een verzoek van de Democratische partij verworpen een speciaal onderzoek in te stellen naar de poging tot het installeren van afluisterapparatuur in het hoofdkwartier van de Democraten in Washington. Nixon vertrouwt er op dat het Federaal Bureau van On derzoek (FBI) en andere soortgelij ke instellingen een diepgaand en volledig onderzoek zullen Instellen naar de inbraakpoging van vorige maand. De woordvoerder van het Witte Huis verweet de Democratisch Partij-voorzitter Lawrence O'Brien, die om een speciale behandeling had' gevraagd, plitieke munt uit de zaak te willen slaan.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7