ïNederland is lom milieu te erg geschikt bestuderen' ,EIDEN ZET BLOEMETJES BUITEN IN GROENOORDHAL Kleding leverde ruime baten op Mest-carambole in Leiderdorp VRIJE TUD - BLUE TUD IN JEUGDDORP ZUIDWEST ZMinister Stuyt bij opening Leids congres: 5De Brauw ^beantwoordt (Kamervragen Vaten gestolen LEZERS SCHRIJVEN Hofjes doolhof 4 .mrSSDAG 4 JTJLI 197a LEIDEN REIDEN In het eerste weekeinde van Justus' krijgt Leiden een zomerfeest. Op tiatief van VVV en het Rijnsburgs bloe ncorso komt rondom dit bloemenevene- nt een festival, dat drie dagen lang in om de Groenoordhal wordt gehouden, is de bedoeling, dat Leiden de bloe djes buiten gaat zetten. Vandaar de Sim voor het feest: Bloemetjes Buiten, jïet is niet gemakkelijk om middenin de hervakantie een feest op touw te zetten. NK 1 organisatoren hebben toch een aantal PC 54gcn van de grond gekregen. Er is nog )2, 3/4mte voor aanvullende activiteiten. Wie Peter goede ideeën heeft, die nie.t te veel kosten, kan zich in verbinding stellen met VVV- directeur Dekker. Ook prijzen zijn wel kom. Er zijn verscheidene wedstrijden en het is aardig als er een flinke prijzenkast kan worden gemaakt. Het feest begint vrijdagavond, maar zaterdag 5 augustus is het hoogtepunt. Dan arriveren na het corso van Rijnsburg naar Leiden de corsowagens in de Groenoordhal, waar deze bloemsierkunst bij uitstek wordt tentoongesteld. Passend in de sfeer van de bloemen is een bloemschikwedstrijd voor iedereen, die wordt georganiseerd door de Leidse bloe mistenvereniging, die ook een grote stand bloemrijk aankleedt. Het is niet de enige stand. Verscheidene antiekhandelaren heb ben al ingeschreven voor een plaats op één van de galerijen, waar het antiek in de belangstelling zal staan. Daarbij sluiten aan demonstraties van oude ambachten. Bij bloemen hoort schoonheid. Daarom organiseert de redactie van het Leidsch Dagblad een miss-verkiezing. Dat gebeurt in eerste instantie op vrijdagavond. De drie meisjes, die een jury het charmantst vindt, rijden zaterdag in een open calèche mee in het bloemencorso, 's Avonds is de finale. Natuurlijk zijn er prijzen, maar daarover later meer. Misschien komt er ook nog een talentenjacht. De plannen daarvoor zijn nog niet helemaal rond. Wel is er een door lopende modeshow. Het Leidse duo Pat en Patrick tekent hiervoor. Bij een feest hoort muziek. Nou, die komt er. De Bakerstreet Jazzband zal de bloemetjes behoorlijk buiten zetten. Voor een muzikale show, die klinkt als een klok, zorgt ook K&G. Een kinderkoor gaat zingen, een kinderballet optreden, twee groepen van de speeltuinvereniging Oos terkwartier. Er komt nog veel meer. Op zondag kun nen kinderen wellicht met hun huisdieren komen. In elk geval zullen er kinderspelen zijn. Oud en Jong kunnen zondag wande len (10 km) en fietsen in een toertocht. Autorijden kan men ook. De RAC Den Haag en omgeving houdt op het voorter rein een behendigheidswedstrijd voor auto's, waaraan iedere automobilist kan deelne men. Op het buitenterrein verder een demonstratie van de brandweer. Padvin ders komen ook demonstreren. Die van de Marnixgroep maken in de Groenoordhal een sessellift. Staatsbosbeheer komt met een speciale „kijkbus" naar Leiden en richt in de hal een cineac in met natuurfilms. Men kan niet alleen in de bioscoop zitten, maar ook op een 70 meter groot terras in de hal. Dit terras komt tegen een decor van o.m. ,het antieke BolshuisJe. Amstel/Heineken zorgt voor een Beiers bierhuis en een Engelse pub, Artic voor een Parijs' ijsterras, Friese Vlag voor een wijnproef bar. Daarmee haken de bedrijven, die aan het restaurant van de Groenoordhal leveren, in op het feest. HANS MELKERT 1." o/12, g GB 1 pDEN „U hebt één groot voordeel, Nederland is een 9. 2.ltstekend land om het milieu te bestuderen", merkte mi- niquSster van volksgezondheid, dr. L. B. J. Stuyt gistermiddag ï.nJj de opening van de Leidse milieuconferentie „Man and 3f fevironment" op", ïim Met die woorden wilde hij de ernst om te leven en de mens heeft de 3- het luchtvervuilingsprobleem in ?derland weergeven. De landen aaruit de ongeveer veertig studen- ïan n komen, naast Nederland ook de Zijl/^renigde Staten en Zweden, heb- Ijn evenwel ook met het probleem K 1] maken, en de minister verwacht- l daiairom voldoende enthousiasme 1-21j| de deelnemers, die zes weken zul- K discussiëren en colleges zullen 'B %geai aan de Leidse universiteit. ■^■■•Minister Stuyt vertelde dat hij erg 1-;lukkig was met het milieu-con- res dat in Stockholm is gehouden. ;/12-De mens wordt zich ei*van bewust 'c 5at er gemeenschappelijk naar een c 5plossing moet worden gezocht. Alle 5ivende organismen hebben het recht :or DEN HAAG Minister De Brauw leeft het tweede-kamerlid Van der jg'jpek (PSP) een antwoord gegeven 1 ""ip de vraag waarom hij bij de be- loeming van twee kroonleden voor let universiteitsbestuur zijn eigen [oorkeur heeft gevolgd. Dat is ge- leurd „omdat ik persoonlijk uitein- i lelijk de verantwoordelijkheid draag 3'oor een goed universitair bestuur sgenover het parlement". Dat is de ern van het antwoord van de be windsman op vragen van het kamer- De universiteitsraad had nogal fel "geprotesteerd bij de volksvertegen woordiging over de wijze waarop name mr. Koppelaars (nu ver bonden aan het Rotterdamse Bouw- jentrum) aan de Koningin ter be- eelQoeming is voorgedragen door de De voorkeur van de univer siteitsraad ging duidelijk uit naar het voormalige PPR-kamerlid drs. Janssen, die inmiddels is toege- 7.treden tot de Partij van de Arbeid. Minister De Brauw vindt dat hij voldaan aan het wettelijk voor- 30 geschreven overleg tussen hem en de universiteitsraad. De minister ge looft ook niet dat de beginselen van „medebeslissingsrecht", waarnaar Van der Spek had gevraagd, ter zijde zijn geschoven. Hij wijst er op dat de wettelijke procedure de uni- 5?,Versiteitsraad het recht geeft om verantwoordelijkheid dit recht te beschermen", aldus dr. Stuyt, die erop wees dat op vele manieren iets kan worden gedaan aan de bewust making van de mens van deze ver antwoordelijkheid. „Het onderwijs neemt daarbij een belangrijke plaats in, maar in de allereerste plaats is de regering verantwoordelijk voor het milieu. Alleen door een goede coördinatie tussen de verschillende ministeries kan aan een oplossing worden gewerkt". Dr. Stuyt hoopte dat de deelne mers er gedurende het congres in zouden slagen een plan te ontwer pen waarmee een land zijn milieu kan veilig stellen. DEN HAAG Een 23-Jarige koop man uit Leiden zag goede handel in de vaten. Gestolen vaten dan. In Hazerswoude haalde hij van een ter rein aan de Rijndijk een aantal vaten weg. Iets dergelijks werd ook gedaan op een terrein aan de Hoorn in Alphen aan den Rijn. Voor die feiten had de koopman zich voor de Haagse politierechter te verantwoorden. Het vonnis werd f 100 boete. Hoewel ik niet wil beweren dat het larbij van de zijde van het Ne derlandse Rode Kruis geleverde com mentaar niet goed is overgekomen, wil ik toch graag nog enkele kant tekeningen plaatsen bij het artikel in dit dagblad van donderdag 29 Ju ni, waarin zeker in de |kop werd gesuggereerd dat voor Bangla- ingezamelde Meding in de omge ving van Gouda in een sloot terecht gekomen. In de eerste plaats bestond Bang- ladesj nog niet toen de kleding werd ingezameld, maar ook heeft deze in zameling niet plaats gevonden om er Oostpakistaanse vluchtelingen in de kampen in India mee te kleden. Het Westduitse Rode Kruis heeft deze actie alleen laten voeren om met de opbrengst van de verkoop in Duits land van de kleren hulpacties voor Oostpakistaanse slachtoffers in In dia te financieren. Zo zijn er medische teams uitge zonden en is ook door het Westduit se Rode Kruis op uitgebreide schaal ter plaatse hulp verleend in de vorm van zendingen voedsel, medicamen ten en transportmiddelen. Het pu bliek in Duitsland was en is van deze handelwijze bijzonder goed op de hoogte. Zo bevond zich bij de uit gedeelde zakken een brief van het Westduitse Rode Kruis, waarin een en ander uitvoerig werd uiteengezet. Op het moment dat de kleding Ne derland bereikt voor door einden opgeleverd. Dat hier een blijkbaar oninteressant restant door derden voor een schijntje van de hand wordt gedaan, doet daaraan niets af. De oppervlakkige lezer heeft dus geheel ten onrechte de indruk kun nen krijgen dat er kleding is inge zameld voor een bepaald doel, waar aan zij nooit ten goede is gekomen. Dat is bepaald niet het geval. Het enige betreurenswaardige feit in de ze geschiedenis is dat een dergelij ke mening heeft kunnen post vat ten doordat de kleren zich nog in Rode Kruis-zakken bevonden. J. W. VAN ES VELD Perschef Nederlandse Rode Kruis Voor de Leidse kantonrechter LEIDEN De zitting van de kan tonrechter, mr. J. I. van Dijke, ken merkte zich gisteren door de „op ruiming" van een groot aantal klei ne zaken, waarbij de opgelegde boe ten niet boven de f100 uitkwamen. Tot de „verkeerszondaars", die dit bedrag zullen moeten neertellen, be hoorde een 22-Jarige beroepschauf feur uit Den Haag. Hij moest zich verantwoorden voor het feit, dat hij in mei J.l. met zijn vrachtauto en aanhanger op het voorrangskruis punt Rijnzichtweg-afrit rijksweg 4 in Oegstgeest geen voorrang had verleend aan een personenauto. Bij de botsing liep de personenauto nog al wat „blikschade" op. „Ik werd opeens verbind door de laagstaande zon en zag daardoor die auto te laat", zo trachtte de chauffeur de factor „overmacht" in het geding te brengen. Tevergeefs. Want de kan tonrechter wees dit radicaal van de hand. „Verblinding door de zon is geen excuus." De officier, mr. A. M. S. Horstink, zei in zijn requisitoir, dat bij laag staande zon een extra dosis voor zichtigheid betracht moet worden en verdachte dit kennelijk had na gelaten. Mede, omdat de chauffeur al enkele malen eerder werd ver oordeeld wegens een min of meer ernstige verkeersovertreding eiste hij ditmaal vermelde geldboete. Waar aan hij nog de waarschuwing: „Een volgende maal komt uw rijbewijs ongetwijfeld ook in 't geding" toe voegde. De kantonrechter vonniste conform. Haast Met dezelfde geldboete en waar schuwing kon ook een 40-jarige tuin der uit Noordwijkerhout huiswaarts keren. Hij was al tweemaal eerder gevonnist wegens te hard rijden en stond nu terecht, omdat hij met zijn auto op de 's-Gravendamseweg fou tief had ingehaald, hetgeen een bot sing met een tegenligger tot gevolg had. Hij gaf zijn fout volmondig toe. „U had zeker weer haast", veronder stelde de kantonrechter met het oog op verdachtes „dossier". Deze ont kende dat ten stelligste. Gezien het gevaar, dat verdachte had veroorzaakt en de veroordelin gen, die hij al op zijn naam had staan, kwam de officier tot vermelde eis en waarschuwing, waaraan de kantonrechter eveneens niets afdeed. Glad Een 21-Jarige kantoorbediende uit Leiderdorp slipte destijds met zijn auto in een bocht van de Achthove- nerweg en botste daardoor tegen een rechts van de weg staande melk wagen op. Via de melkwagen caram boleerde de auto naar de linkerweg helft en berm om vervolgens in een nabij gelegen sloot te duiken. Hij hield er een nat pak en een flink beschadigde auto van over. Hoe hij tot deze stunt kwam. „Wel vlak bij die bocht ligt een boer derij en de boer kruit vaak mest over de weg heen. De hoeveelheden mest, die daarbij verloren gaan hadden het wegdek vrij glad gemaakt. Van daar, dat ik in die slip raakte", al dus verklaarde verdachte de reden van zijn schadelijke carambole. Waarop de kantonrechter repli ceerde: „U bent ter plaatse goed be kend en had met dat gladde wegdek dus rekening kunnen houden". Hij nam, in verband met de verklaringen van de getuigen, aan, dat een te hoge snelheid de voornaamste oorzaak van een en ander was geweest. ,Jk reed hooguit 50 km", zo ontkende verdachte dit feit. De officier bleek bereid te zijn bij zijn eis rekening met de „gladde situatie" te houden en vroeg daar om slechts een geldboete van f 100 subs. 10 dagen zonder meer. „Die boer is de hoofdschuldige. Waarom moet ik dan zo'n hoge boete betalen", aldus verdachtes laatste woord. „Met de verklaring inzake dat gladde wegdek vanwege de mest komt u nu pas aandragen. Waarom heeft u dat destijds niet tegen ver balisant gezegd?", wilde de rechter wel eens weten. Verdachte bleef hierop het antwoord schuldig. Wel bleef hij protesteren. Ook toen de kantonrechter er f 80 subs. 8 dagen van maakte. LEIDEN De eerste inzen dingen van de hofjes-dool hof van Leidsch Dagblad/ Alphens Dagblad zijn binnen. U weet, dat u tot 15 augustus kunt deelnemen aan deze crea tieve prijsvraag voor onze lezers. In de krant van zaterdag 1 Juli kon u er over lezen. Daarin stonden niet de adres sen van de hofjes, die in het ka der van deze prijsvraag bezocht mogen worden. Op verzoek uit de lezerskring hierbij de adres sen: Elisabeth Gasthuishof tus sen Oude Vest en Caeeiliastraat in de Camp. Meermansburg Oude Vest 159, Jean Pesijn- Hof, Kloksteeg 21, Jean Michel- hof, Pieterskerkstraat 10, Brouchovenhof, Papengracht 16 Loridanshof, Oude Varkens- markt 1, Eva van Hoogeveenhof, Doelensteeg 7, Samuel de Zee hof, Doezastraat 16, St. Jacbos- hof, Doezastraat 25. Bethlehem hof, Levendaal 109-111, Te- velingshof. Vierde Binnen vestgracht 7, St. Annahof, Ze- gerstraat 14. Schachtenhof, Middelstegracht 27 en Houttijn- hofHooigracht 9. LEIDEN Dit had een droef verhaal kunnen ivorden over de eerste dag in het Jeugdvakantiedorp aan de Voorschoterweg. 's Mor gens zag het weer er zo somber uit. Maar 's middags was het hele maal opgeklaard: hard timmerende en zagende kinderen trekken het eerst de aandacht van de bezoekers na de laatste bocht van het sling&rpaadje dat naar het „dorp" toe leidt. Kinderen bouwen daar aan een eigen dorp in hun jeugddorp. Vlaggen wapperen. Het „Vrije tijd, blije tijdis op de houten huisjes getimmerd, een motto, dat overal op het terrein terug te vinden is. En na de bouw is het goed eten in je huisje. De lieve mevrouw van het hoofdge bouw heeft roei appels en bananen of je vraagt haar een bekertje limonade. En dan is het wat knus in je zelfgebouwde huis. Zo'n 129 bezoekertjes waren er gisteren gekomen, verspreid over het terrein en in de huisjes. Elke groep van acht kinderen had zijn leidster of leider. Op het pleintje in het midden wordt het „van je ras ras rijdt de koning door de plas" gespeeld. En allicht dat de muziek wel eens te opzwepend wordtzodat er eentje valt met been tjes in de lucht. Maar er wordt weer lachend opgestaan: uiteinde lijk deed het nou ook weer niet zo'n pijn en huilen kan niet met je vriendjes erbij. Zelf iets maken was gisteren ook heel in. Een plankje met vijf spijkers heel mooi beschilderd: een kapstok is nooit weg. En een kind merkt niet meer, dat hij eigenlijk eens nodig zijn neus moet snuiten. Het puntje van zijn tong komt tevoorschijn. Als iemand je op zo'n moment lastig valt, word je heel kwaad en de pestkop in kwestie krijgt zonder meer een mep. Het was wel een rot werk hoor", zegt een meisje dat een zwaard gefiguurzaagd heeft. Eén kant is scheef, maar dat ivas ook een heel moeilijk gedeelte. „Ik geef 'em aan m'n moeder, want daar mag ik alles van", zegt ze en ze schudt met haar hoofd zodat haar oorrin getjes meebewegen. In het boetseerhuisje is een jongen bezig aan een schaaltje van klei, temidden van and&ren. die glazen kralen als ogen en oren en knopen in kleipoppetjes drukken. Met afwezige blik kijkt hij op van zijn iverk naar tioee ruziemakende meisjes. Op het grote veld is liet voetballen geblazen. Vijf weken lang kun nen ze terecht in het Jeugddorp naast zwembad De Vliet, de Leidse kindéren in de leef tijd van vijf tot dertien jaar. (Foto's Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3