EIDSCH DAGBLAD Aorca praten )vcr hereniging ALPHENVdF Vergiftigd water vormt bedreiging voor Waddenzee vandaag 8 inkier dt Rhaak- B veekamp i en dan zon LEIDSCH ÜS DAGBLAD Dode vissen en algen SENAAT VE IN ONZEKERHE OVER DE 1000,- éW ?JiiemvA rericht 1 maart 1860 DINSDAG 4 JULI 1972 No. 33750 i it: G. Koopman I xlacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,3 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat. 18 uur) cher Reykjavik REYKJAVIK Een zucht in verlichting is door IJsland ïgaan: Robert Fischer is ein- »lijk in Reykjavik aangeko- len. Een paar uur voor de lo- Bng van vanmorgen arriveerde e recalcitrante Amerikaanse {haker met een vliegtuig van e IJslandse maatschappij Loft- lider. dat voor Fischer een uur iter dan normaal uit New m^m ork was vertrokken. De 29-Ja- ge uitdager van Bons Spasski. esloot naar IJsland te vliegen ja een aanbod van de Londen- bankier en schaakminnaar ames D. Slater. Slater bood kn het prijzenbedrag te ver- (ubbelen, zodat de winnaar 50.000 en de verliezer 130.000 lollar zal ontvangen. Slater": Fischer heeft gezegd dat de jwestie om geld gaat, wel, hier s het dan. Wait ik nu te- ten Fischer zeg is: kom en peel.En Fischer ging ak- roord onder het motto: "Dan iaat Spasski tenminste ook nog net iets naar huis Beide ichakers ontvangen eveneens 30 procent van de 250.000 dollar, die aan tv- en filmrechten zul len binnenkomen. De match om het wereld kampioenschap zou zondag reeds zijn begonnen, maar Fis cher bleef toen weg omdat hij ook nog eens dertig procent van de entreegelden wilde heb ben. Die eis werd verworpen. Om de tweekamp van de eeuw te "redden" kreeg de Ameri kaan 48 uur uitstel van de we reldschaakbond. Was hij van middag om 12 uur echter nog niet bij de loting aanwezig ge weest, dan zouden zijn rechten om SpaSski uit te dagen, ver vallen zijn verklaard. De komst van Fischer ging overigens weer met de nodige moeilijkheden gepaard. Om ruimte te bieden aan Fischer en zijn vrienden was een aantal mensen van de pas sagierslijst voor de vlucht naar IJsland geschrapt. Die men sen protesteerden heftig. Bij zijn aankomst in IJsland snelde Fis cher door een menigte journalis ten en fotografen direct naar een wachtende limousine. Bij de Londense bookmakers zijn de kansen van Fischer in middels gestegen: hij staat als favoriet genoteerd met 5 tegen 2. Die gestegen notering is me de het gevolg van berichten dat Spasski's zelfvertrouwen door het geharrewar rond de match danig is aangetast. va* lor 1 kind Bilt verwacht van vanavond tot ma vond: op de meeste plaat- rong weer met nu en dan zon eegend matige wind uit zuid- Ajtot zuid. Minimum temperatu- •ond 14 graden, maxima mor- ingeveer 18 graden aan zee tot iden in het binnenland, maakt om 12.40 uur. water te Katwijk 9.17 en 21.45 isaj W(j?ater 4.55 en 17.24 uur. bepp 4.27 uur, onder 21.01 uur. Q op maan onder 15.15 uur tie 3011 eer dj De beide landen zullen een coör dinatiecommissie ter oplossing van het probleem vormen. Een directe telefoonverbinding om militaire con frontaties te voorkomen is al het eer ste concrete resultaat van de ge heime besprekingen die in mei en juni in Seoel en de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang zijn gevoerd Korea dat vanaf het begin van deze eeuw tot het einde van de Tweede Wereldoorlog door Japan werd bestuurd, werd in 1948 offi cieel in twee delen gesplitst. De slechte betrekkingen tussen beide Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 18 juli 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. jo adres: ik plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 0 214, Lelden. landen leidden in 1950 tot het uit breken van de Koreaanse oorlog. Het noorden kreeg toen Chinese steun. Het zuiden hulp van een van een VN-strijdkracht vooral onder leiding van de Verenigde Staten. Deze juichen blijkens een bekend making vanochtend in Washington nu de besprekingen toe. Washington zegt geen rol in de onderhandelin gen te hebben gespeeld. Directeur Het communiqué zegt dat de di recteur van de Zuidkoreaanse cen trale inlichtingendienst Hu-rak Lie van 2 tot 5 mei in de Noordkoreaan se hoofdstad heeft vertoefd en daar besprekingen heeft gevoerd met Jung-joo Kim van de afdeling or ganisatie en leiding van de Noord koreaanse arbeidspartij. De Noordkoreaanse tweede vice- premier, Soeng-choel Park heeft Seoel bezocht uit naam van direc teur Jung-joo Kim en daar van 29 mei tot 1 juni besprekingen ge voerd met Lee. Gemeenschappelijk Het communiqué zegt: „In het ge meenschappelijke verlangen, zo spoedig mogelijk tot vreedzame her eniging van het vaderland te komen, hebben de twee partijen in deze be sprekingen hun standpunten eerlijk en openhartig uitgewisseld en goe de vorderingen gemaakt in het be vorderen van het wederzijds begrip". Het zegt dat de twee partijen het eens zijn geworden over drie grond slagen voor hereniging van Korea: „Hereniging moet worden be reikt door onafhankelijk Koreaans streven zonder druk of inmenging van buiten". „Hereniging zal worden bereikt door vreedzame middelen en niet door gebruik van geweld tegen el kaar". 3) „Als homogeen volk zal boven alles worden gestreefd naar de grote nationale eenheid die uitgaa/t boven de verschillen in denkbeelden, ideo- logiën en systemen". DEN HELDER Een 18 kilome ter lange strook met dode algen en vissen vergiftigd water be dreigt de Waddenzee. Het water verspreidt een grote stank in de kustplaatsen van Noordholland. „Het water is vermoedelijk vergif tigd, of beter gezegd zuurstofloos, gemaakt door het sterven van grote hoeveelheid eencellig plankton calgen)", zegt dr. J. J. Beukema van het Nederlands Instituut On derzoek der Zee op Texel. „Daarna sterven de vissen. In 1964 is het ook een keer gebeurd". De microkleine planktoncellen bloeien meestal eind mei begin juni, maar aangezien de klimatologische omstandigheden daar pas de laatste de. Deze plankton sterft korte tijd na de bloei en verspreidt dan een on aangename stank. Het onderzoekvaartuig Stern van het Instituut voor Visserij Onder zoek in IJmuiden heeft gisteren monsters op zee genomen. Deze worden nu onderzocht. De negenhonderd meter brede strook dood water verplaatst zich met elk tij een flink stuk naar het noorden. Een harde wind kan de strook ver mengen met gewoon water. Als dat niet gebeurt, ziet het er somber uit voor de Waddenzee. SEOEL (Reüter, AP) Noord- en Zuid-Korea hebben goede vorderingen gemaakt op de weg naar vreedzame hereniging. Dit staat in een communiqué dat vanochtend verrassend in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel is gepubliceerd. üe Lawra-fietstocht is op weg. Ondier de 1047 deelnemers bevindt zich onder andere Olympisch kampioene schaatsenrijden Stien Baas-Kaiser. De Laurianen had den te kampen met slechte weersomstandighedenhet waai de hard en er hangen voortdu rend forse regenbuien boven hun hoofd. Op de foto de fietsers van de 125 kilometer bij hun vertrek vanmorgen om acht uwr uit Al phen. (Foto Wim Dijkman) Den Haag De collegeldverhoging tot duizend gulden hangt aan een zijden draadje. In de Eerste Kamer heeft KVP-voorzitter dr. ir. D. de Zeeuw vanmorgen aangekondigd dat „een niet onbelangrijk aantal leden van de drie christen-democratische fracties ernstige bezwaren heeft". De Zeeuw drong aan op tegemoet komingen van de kant van de mi nister. De regering kan in de Senaat bo gen op een meerderheid van 44 van de 75 zetels. Als er meer dan zes senatoren uit de boot vallen bij de stemming van vanavond wordt het voorstel verworpen. Vanmorgen voor de radio heeft De Zeeuw verklaard, dat een eventuele afwijzing niet tot het aftreden van wetenschapsminister De Brauw, laat staan tot een kabinetscrisis zou be hoeven te leiden. Bij de bespreking in de Kamer stelde De Zeeuw namens de drie christelijke fracties een hele reeks kritische vragen. Hij vroeg o.a. of de minister het regeerakkoord wel ten volle uitvoert. Op tenminste vijf punten liet De Zeeuw blijken dat er tussen „aantallen" leden van ARP, CHU en KVP en de minister prin cipiële verschillen zijn. Onder meer wijzen deze leden het profijtbeginsel in het onderwijs af. De verhoging werd onvoorwaardelijk verworpen door de senatoren De Rijk (PvdA) en Draijer (D'66), die minister De Brauws beleid respec tievelijk „onbesuisd" noemden. WD-senaitor Zoutendijk noemde „een forse verhoging" in de huidige omstandigheden „billijk en recht vaardig". Hij kleineerde het belang van het wetsontwerp: de opbrengst wordt ongeveer 40 miljoen gulden, dat is éénduizendste van de onder wijsbegroting of anderhalf procent van de defensiebegroting. Zoutendyk vond dat de zaak politiek is opge blazen. FIAT 128 SPORT COUPE in 4 uitvoeringen 2 motoren, 1166 cc of 1290 cc. 4 volwaardige zitplaatsen veel bagageruimte economisch in gebruik vraag vrüblyvend proefrit aan Korevaaraarage N V. Showroom: Korevaarstraat 19 Leiden - Tel. 0171042146* Donderdagavond - Koopavond 14 PAGINA'S Paraplu's vormen op dit ogenblik een onmisbaar bestanddeel in de vakantieuitrusting nu het KNMI op de weerkaartjes nog steeds re genwolkjes blüft tekenen. Het is het seizoen van de knirps en de chips. Paraplu-verkoper Bohnen in Amsterdam spint zijde in deze pluviale tijden. Hy verkoopt zyn knirpsen bij de vleet aan meer of minder verregende toeristen. De goedkoopsten gaan de deur uit voor nog geen tientje. Voor een luxe regenscherm kunt u het lieve sommetje van honderdvijftig gul den kwüt. PAGINA 7 Leiden zet de bloemetjes buiten in de Groenoordhal. PAGINA LEIDEN Het nieuwe Nederlandse cabaret duo Bram en Freek treden op met veel succes. Het publiek ligt zo nu en dan plat. PAGINA 5 Regen als oorlogswapen. PAGINA 9 Interkerkelijk samengaan in Noordrün-Westfalen. PAGINA 10 „Rik" van Linden kende geen angst in de gevaarlijke eindsprint op de boulevard Darlu in La Baule. PAGINA 11 De Spaansche generaal Moriones heeft nu. om de provinciën Biskaije .en Ala- va te beter te kunnen zui veren, zijn hoofdkwartier naar Vittoria verplaatst. De opstand sukkelt echter nog steeds voort. De Carlistische pretendent schuilt steeds in Frankrijk, zijn broeder leidt op even onzichtbare wijze de verrichtingen in Catalonië. Zaterdagnamiddag zijn uit Hendrik-ldo-Ambacht eenige personen, waaronder een huisgezin met elf kin deren, naar Amerika vertrok ken. Het doel van hun tocht is, zich in Chicago te vesti gen en aldaar werk te zoe ken. Vandaag 50 jaar geleden: Te Grolloo (Dr.) is brand ontstaan in een boerderij, bewoond door Menzing, die zich toen met zijn vrouw op het land bevond. De brand sloeg over naar de nabijge legen boerderijen, met het gevolg dat er acht afgebrand zijn. Alles was laag verze kerd. In Duitschland heeft een nieuwe aanslag plaats ge vonden, nu op Maximi lian Harden, de bekende uit gever en hoofdredacteur van ,J)ie Zukunft". Harden wer den in het Griinewald, toen hij van een wandeling te rugkeerde, in de nabijheid van zijn woning door twee mannen overvallen en met ploertendoders bewerkt Hij werd bewusteloos in huls gébracht. Direct levensge vaar is er niet. Een der ver moedelijke daders is aan gehouden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1