Parijs zwijgt over kernproef Rapport Senaat over Vietnam bezorgd over toekomst Thioe NOORD-VIET NAM WORDT MET GROND GELIJK GEMAAKT IRA komt met plan federatie Ierland Walvissen zijn er al 30 miljoen jaar maar hoe lang nog MILITANTE PROTESTANTEN WILLEN NU OOK BARRICADES OPWERPEN PONDERDAG 29 JUNI 1972 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent) LONDEN Over een paar Jaar zullen er geen walvissen meer snuivend uit de hoge gol ven opduiken, als de mensen die op hen Jagen niet verstan diger worden. Dat ze hoogst waarschijnlijk niet verstandiger willen worden blijkt uit het verloop van de internationale walvisconferentie in Londen, waar vertegenwoordigers van walvisvangende landen deze week bijeen zijn. Met veel geheimzinnigheid omgeven, onderhandelen de walvis-experts in een moderne torenflat langs de Theems met op de stoep vertegenwoordigers van de organisatie „Friends of the Earth", die plakkaten om hoog houden waar de delegaties niet naar willen kijken, maar waarop te lezen staat dat het ras der Cetacea naar de blik sem gaat. Jonge mensen verko pen ook een document dat door experts is opgesteld en waarin het lot van de walvis beschreven staat. Zo is de grootste walvis die de wereld kent, de blauwe Vinvis (die 35 meter lang kan worden en ruim 150.000 kilo kan wegen) al zo ijverig uitgeroeid, dat een zame mannetjes en vrouwtjes van de blauwe walvissoort el kaar in de eindeloze oceaan niet meer kunnen vinden om te pa ren en het geslacht voort te zetten. Een paar weken geleden werd op de milieuconferentie van de Verenigde Naties in Stockholm het voorstel gedaan dat de wal visvarende landen de komende tien jaar met hun harpoenen van de walvissen zouden af blijven. Maar dit was duidelijk te veel gevraagd. De Sow Jet- Unie als een van de grootste walvisvarende naties was in Stockholm niet vertegenwoor digd en hier in Londen hebben de Russen duidelijk laten mer ken dat ze voor het tien-jaren plan van abstinentie niets voe len. Hun hele apparatuur en hun schepen zouden dan ook vanzelfsprekend op de schroot hoop kunnen worden gegooid. Een andere walvisbelangheb- bende is Japan, en de Japan ners hebben in Londen hun af grijzen voor het tien-jarenplan, evenmin onder stoelen of ban ken gestoken. Wel werd een overeenkomst getekend waarbij zogenaamde politieagenten van de betrokken landen bij elkaar op de schepen zullen worden gestationeerd om te controleren dat men met meer walvissen naar de andere wereld helpt dan was afgesproken. Want dat was natuurlijk altijd al het geval en het valt af te wachen in hoe verre het nieuwe controleplan enig effect zal hebben. Walvissen bestaan er al zo'n 30 miljoen jaar, hoewel de meeste nog bekende soorten niet ouder zijn dan vijf miljoen jaar. Het zijn de grootste bees ten die de aarde ooit hebben be volkt, aldus de vereniging „Friends of the Earth". In hun voortreffelijk gedocumenteerd verslag vertellen de „vrienden van de aarde" wat er met de produkten die de walvis oplevert allemaal wordt gemaakt: van kaarsen tot veevoer, van lino leum tot lippenstift, van potlo den tot vitamine A, van inkt tot shampo en parfum. In deze lijst staat ook nauw keurig beschreven op welke an dere manier deze produkten evengoed kunnen worden ge maakt zonder dat er eerst een walvis voor hoeft te sneuvelen. En er is een lijst van firma's die door de „Vrienden van de aarde" werden gevraagd of ze walvisprodukten gebruikten. De meeste antwoordden ontken nend, sommigen stuurden de brieven terug, en weinigen als Elisabeth Arden bekenden openlijk walvisoliën te gebrui ken (bijvoorbeeld; voor anti- zonne-oliën). Dinsdag ging de conferentie voort met het geharrewar over de vraag hoeveel walvissen ieder land het komende jaar zou mo gen vangen. Informatie was schaars alsof het over de ont wikkeling van een nieuwe atoombom gaat. Met weet dat de wereldopinie wordt gemobili seerd, dat er kinderen genoeg zijn die er wat voor over heb ben als ze geen levertraan meer hoeven te slikken voor het naar-bed-gaan. De Britse onder-minister voor Landbouw heeft op de confe rentie verklaard dat zijn rege ring „beangstigd" is over het lot van de walvissen en dat hij erop „vertrouwt" dat de commissie bekwaam genoeg is om het drei gende gevaar te keren. De „Vrienden van de aarde" stellen in hun document niet ten onrechte dat in gevallen als deze de verantwoordelijkheid niet aan een commissie kan worden overgelaten, maar dat de regeringen zelf acties moeten ondernemen. Maar zolang de regeringen eigenbelang laten voorgaan boven doordachte plannen over een politiek op het terrein van de bronnen van onze samenleving, dan is de W A L V I S S 0 II K X IWwf WASHINGTON (Reuter) Als het huidige niveau van de Ameri kaanse militaire en economische steun niet gehandhaafd blijft, zullen de Zuidvietnamese strijdkrachten grote Noordvietnamese aanvallen in de toekomst, voor zover die tenminste te overzien valt, niet kunnen weerstaan. Dit staat in een rapport, opgesteld door twee assistenten van de commissie voor Buitenlandse Betrekkingen van de Amerikaanse Senaat dat gisteren is gepubliceerd. De Amerikaanse steun vanuit de lucht heeft een belangrijke rol gespeeld in het jongste offensief van het Bevrijdingsfront, aldus het rapport, hij heeft er in grote mate toe bijgedragen dat de Zuidvietnamese troepen geen neder laag hebben geleden. In het rapport wordt de nadruk, gelegd op de ernstige militaire situatie bij het begin van het Noordvietna mese offensief in maart en gezegd dat de Amerikaanse militairen niet hebben kunnen begrijpen waarom de Noordvietnamezen en de Vietcongstrijders na hun overwinningen in het begin, niet héb ben doorgezet. De toestand op het platteland van Zuid-Vietnam blijft verslechteren en de Zuidvietnamese president Ngoejen Van-thioe is niet in staat geweest het Polk achter zich te krijgen. Het merendeel van de politieke figuren in Zuid-Vietnam die in oppositie zijn, zo gaat het rapport dan verder, en sommige Amerikanen vrezen dat Thioe de politieke crisis die op een bestand zal volgen, niet zal overleven. De opstellers van het verslag benadrukken voorts de onzékere toe komst van Zuid-Vietnam en zeggen dat de Vietnamezen deze toe komst met grote bezorgdheid tegemoet zien. De bijzonderheden in het rapport over de zware verliezen van de Zuidvietnamezen zijn voor een deel niet door de censuur gekomen. De totale verliezen van de Zuidvietnamese artillerie worden op een bedrag van 8V2 miljoen dollar geschat en de verliezen aan tanks op rond 38 miljoen dollar. Het Amerikaanse opperbevel, aldus het rapport, schat dal de tegen- stander maar 33 stukken geschat heeft verloren. Verder zou hij tussen de 250 en 397 tanks zijn kwijtgeaakt. 6.350 Amerikaanss adviseurs hebben een belangrijke rol gespeeld bij het jongste offensief. In bepaalde gevechtssituaties hebben zij in feite het bevel gevoerd. De voorzitter van de Zuidvietnamese Senaat, Ngoejen Van-hoejen, heeft de geldigheid van de stemming over de volmachten van pre sident Thioe betwist. Hij noemde de omstandigheden waaronder het betrokken wetsontwerp door de Senaat wais aangenomen, on aanvaardbaar. Ngoejen Van-hoejen had geweigerd te vergaderen over de kwestie, waarna de vice-vooTzitter van de Senaat en 27 senatoren het wets ontwerp aanvaardden in afwezigheid van de voorzitter en tal van senaatsleden die gekant waren tegen het voorstel. kans op succes nihil. De 14 lan- bestaan te redden van de zoge- gaan en dat ook eventuele af- den in de commissie ons land naamde vinvissen (Balaenopte- spraken als het erop aankomt is geen lid hebben nu een ridae). De kans is echter groot tussen de kade en de walvis- plan voor zich om het voort- dat commerciële belangen voor- vaarders zullen vallen. PARIJS Het Franse ministerie van Defensie heeft gewei gerd het bericht te bevestigen of te weerspreken van de kernproef op zondag in de Stille Oceaan. Het ministerie liet doorschemeren dat geen officieel commentaar zou worden geleverd tot na de voltooiing van de reeks, wat vermoedelijk later in de zomer is. aantal atoommogendheden niet heeft ondertekend. Frankrijk en de Chi nese volksrepubliek zijn de enige landen die nog proeven in de atmos feer uitvoeren. De kernproef waarvan hét Agen- ce France Fresse gewagmaakt heeft plaatsgehad na een offensief van tien dagen door Nieuw Zeeland, Australië en Peru, dat het afgelas ten van de voorgenomen reeks beoog de. De drie landen kregen later steun van anderen. De Franse regering gaf evenwel indirect te verstaan dat ze zich de protesten niet zou aantrekken. Ze beantwoordde verwijten dat het mi lieu zou worden vervuild met de op merking dat de proeven klein van omvang zijn en plaatshebben op af doende afstand van bevolkte streken. Frankrijk is het enige grote land in het westen dat het non-proliferatie verdrag tegen toeneming van het Schepen Een Nieuwzeelandse treiler met vier man aan boord zette vandaag koers naar het Franse proefgebied om de Franse proeven te verhinderen, al dus is woensdag in Wellington be kendgemaakt. Barry Mitcalfe, voor zitter van 't Nieuwzeelandse Peace Media Research Project, deelde mee dat de ongeveer zestien meter lan ge boot "Boy Roel" op het punt staat vanuit Tauranga, een havenstad, te vertrekken. Volgens Mitcalfe zullen zich in de komende weken andere protestsche- pen aansluiten. Hieronder is een twintig meter lang schip, de 169 ton metende Kaiwaka, nu voor anker in Auckland. De Australische afdeling van de Greenpeace Foundation in Vancou ver in Canada, heeft al een anti-kern proefschip, de Greenpeace-II naar het proefgebied uitgestuurd. Dat was iets meer dan een week geleden, maar radiocontact is er nog niet mee gemaakt. De schipper en eige naar is een Canadees, en zijn "be manning" bestaat uit een Austra liër en een Brit. De Fransen zeggen dat ze het hebben weggesleept. Mit calfe zei dat meer dan honderd vrij willigers klaarstaan om in een "arma da" van protestschepen naar Moeroe- roa te varen. In verschillende Nieuw zeelandse havens wordt onderhandeld over schepen. In Melbourne heeft de Labour afge vaardigde in het Australische parle ment, dr. James Cairns, de Austra liërs en anderen opgeroepen om "in ternationale moratoriumvluchten" naar Tahiti te maken, om zo onge- oegen over de Franse kernproeven uit te drukken. Cairns zelf zal mor gen samen met zeven andere Austra liërs in een Qantasvliegtuig uit Syd ney naar Tahiti vertrekken. Verbod De Nieuwzeelandse vakbondsfede ratie heeft een verbod od het bedie nen van Franse schepen en vliegtui gen die Nieuw-Zeeland aandoen, ver lengd. Wel heeft ze er in toegestemd een gesprek te hebben met premier John Marshall, voor overweging van het verbod. Dit had morgen zullen aflopen. De federatie wil van de re gering "iets concreters tegen de Franse proeven, dan papieren re soluties". In Parijs vergaderde gisteren het Franse kabinet, maar volgens zijn woordvoerder werd de controverse over de kernproeven niet aangesne den. Merkwaardig is dat de proef van zaterdag op zondag nergens is gere gistreerd. Dat te verklaren zou zijn als de proef van kleine omvang was geweest. Het seismologisch instituut in Upp sala in Zweden heeft verklaard, dat het niets buitengewoons had geregi streerd op zondag, toen Frankrijk een kernproef zou hebben genomen. Maar, aldus een woordvoerder, dit »ls niet vreemd, daar Frankrijk vo rig jaar ook enkele proeven met kernladingen van geringe kracht nam, die niet door ons instituut kon den worden gergïsbreerd. Een kracht van drie megaton gelijk aan drie ton TNT zou echter duidelijk in Uppsala kunnen worden opgevan gen. DUBLIN (Reuter) De voorlo pige "provisionele" vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Le ger (IRAi, heeft een "blauwdruk" uitgegeven voor een nieuw Ier land, waarin de Britse provincie Noord-Ierland is opgenomen als één van vier gewestelijke bestu ren onder een federaal orgaan. Op een persconferentie in Du blin, na het maandag afgekondig de bestand van het IRA, heeft de militante afdeling van het IRA gepleit voor vereniging van het overwegend protestantse Noord- Ierland met de overwegend In de blauwdruk heet het ver der, dat het doel van de republi keinse beweging is, de vestiging van een nieuwe maatschappij in Ierland. Om dit tot stand te bren gen zou het nodig zijn, "het be staande stelsel van ondemocrati sche delingsbestuur af te schaf- gen en te vervangen door een ge heel nieuw, op de eenheid en soe vereiniteit van het Ierse volk, ge grondvest stelsel. De militante republikeinse be weging wil ook een nieuwe grond wet en een nieuwe regeringsstruc tuur bestaande uit een federale regering en vier provinciale rege ringen, naar het model van de vier historische provincies van Ierland: Ulster, Munster, Leinster en Connaught. Het nieuwe uit negen graaf schappen bestaande gewestelijke parlement in Ulster zou drie graaf schappen omvatten, die nu in de Ierse republiek liggen. Maar de protestanten zouden nog steeds de meerderheid vormen (sinds maart is het overheersend protestantse parlement van Noord-Ierland ter zijde gesteld en vervangen door een Brits bestuur onder leiding van William Whitelaw). Volgens het document van de "voorlopigen" zouden de regiona le besturen gebaseerd moeten zijn op duidelijk bepaalde economische gebieden. Het federale parlement zou 150 afgevaardigden moeten hebben de helft gekozen bij recht streeks, algemeen kiesrecht en met inachtneming van het evenredig heidsstelsel en de andere helft uit de provinciale parlementen. De blauwdruk voorziet ook in een program voor sociale en eco nomische ontwikkeling en na tionalisatie van sleutelindustrieën. Positief David O'Connell. één van de po litieke kopstukken van het IRA, heeft verklaard, dat het IRA geen hervatting van de militaire activi teit wenst. "Wij menen, dat er hervatting van de militaire activi teit wenst. "Wij menen, dat er Wij hebben de afgelopen acht maanden besprekingen gevoerd met protestanten in Noord-Ierland en hebben rekening gehouden met meningen bij de opstelling van de blauwdruk". Volgens O'Connell verwerpen de voorlopigen de voorstellen van Whitelaw voor een rondetafel conferentie over de toekomst van Noord-Ierland en een plebisciet over de grens met de Ierse repu bliek. Beide voorstellen beoogden oplossingen binnen een kunstma tig geheel. O'Connell zei overigens er op te vertrouwen, dat Whitelaw de kwestie opnieuw zou beschouwen en zou besluiten tot een conferen tie over de toekomst van geheel het Ierse eiland. De vereniging voor de Verdedi ging van Ulster heeft gisteravond bekendgemaakt dat in het komen de weekeinde permanente versper ringen zullen worden opgericht in de Protestantse wijken van Belfast en Londonderry en in geheel Noord-Ierland indien de versper ringen van de katholieke wijken Bogside en Creggan Estate in Londonderry niet gesloopt wor den. Deze bekendmaking is gedaan door de leiders van de UDA na af loop van een bijeenkomst van twee uur met William Whitelaw, de Britse staatssecretaris voor Noord- Ierland. Door dit besluit van de militan te protestantse organisatie in Noord-Ierland dreigt het bestand in gevaar te komen, dat door het IRA om middernacht is afgekon digd. SAIGON (Reuter), AP, UPI 1 De Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam hebben desas treuze gevolgen. Nog nimmer in de geschiedenis van de wereld heeft een natie een andere natie intensief ge tracht kapot te maken. Zelfs al zou Amerika's president Richard Milhous Nixon op dit moment besluiten te stoppen met het leggen van bomta- pijten op Noord-Vietnam dan komt het Noordvietnamese volk nog de eerste vijf jaar de vernietiging van het industriële potentieel niet meer te boven. Daarbij komt dat ook de landbouw ernstig bedreigd wordt door de aanvallen op de dijken, waardoor het land overstroomt dreigt te raiken. De Zweedse ambassadeur noi heeft verklaard dat alle industrie In de omgeving van de Noordvietna mese hoofdstad is vernietigd, dat al les behalve de haven in het noord oostelijke industriegebied Hong Gal buiten werking is gesteld, dat de scheepsbouw en cement-industrie in Haiphong zijn vernietigd en dat de mijnblokkade inderdaad de toegang tot de zee onmogelijk maakt. „De Amerikanen zetten ontzettend veel materiaal in om ook kleine werkplaatsen, kleine bruggen, klei ne stations alles te vernietigen," verklaarde de ambassadeur. „Ze ne men grote risico's met him vliegtui gen. Tijdens het laatste bombarde mentsoffensief hebben ze ongeveer 175 tot 200 vliegtuigen verloren en zelfs meer piloten zijn gevangen nomen". De Zweed beschuldigde de VS ervan, dat de bombardementen niet zijn bedoeld om de toevoersmo gelijkheden naar de Noordvietname se troepen in het Zuiden af te snij den, maar om het land kompleet ka pot te bombarderen. Nu zijn dam men en dijken het doelwit, beweer de de ambassadeur. Perfectie Een Aerikaanse commandant, betrokken is by het bombarderen van het noorden, heeft gisteren op getogen verteld dat de nieuwe bom men, die gebruikt worden, fraai staaltje zijn van de verfijning van de wetenschap der vernietiging De zestien elektronisch geleide bom men die deze maand op een water krachtcentrale op 101 kilometer ten noordwesten van Hanoi zijn gewor- pen, hebben driekwart van het elek triciteitsvermogen van Noord-Viet nam uitgeschakeld. Kolonel Carl Miller, commander van de achtste tactische wing van de Amerikaanse luchtmacht die in Thailand zijn basis heeft was zeer te spreken over de grote accuratesse van de bommen. Ze waren voor negentig procent ef fectief, en het was deze doeltref fendheid die verhinderde dat de op 24 meter van de centrale gelegen grote dam, beschadigd werd. Hij onthulde dat de bommen die door televisie- en laserstralen wor den geleid, de voornaamste wapens zijn tegen bruggen, opslagvemen, spoorwegen en aanvoerwegen in Noord-Vietnam, om zo het Noord vietnamese offensief tegen het zui den af te remmen. Miller, die ook de Phantomaanval n 10 juni tegen de krachtcentrale van Lang Tsji leidde, zei dat de bommen die gebruikt worden, bom zij n die sinds de tweede wereld oorlog gebruikt worden. „Waar het gaat is wat eraan is vastge maakt," zei hij. Aan door televisie geleide bommen een kleine, in Japan gemaakte te levisiecamera gehecht. De bommen worden van onder de vleugels van vliegtuig losgelaten en naar hun doel „gevlogen". Ze hebben een auto matische piloot en beweegbare staartvinnen om een door de wind verstoorde koers te corrigeren. Het Noordvietnamese persagent schap heeft gemeld, dat Amerikaanse vliegtuigen ernstige schade hebben toegebracht aan het grootste zieken huis van Noord-Vietnam, waarbU tal van mensen gedood en gewond werden. Het ziekenhuis van Back Mai was een van de voornaamste doelen bij de bom- en raketaanval- len op bevolkte voorsteden, een in dustriecentrum, een pagode en een sluisdeur in een niet nader ge noemde stroom. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9