Rederij N. Parlevliet Jr. opent 9 september het nieuwe bedrijf Scholiertjes 'spaarden' blindegeleidehond bijeen Leids bouwbedrijf Bakels en Ouwerkerk herbouwde in recordtempo Samkalden door bouwkundige Jaap Pel ontworpen rederspand in Katwijk wp geejg opvolger niet zijn Met oude kranten en opvoeren musical STREEK DONDERDAG 29 JUNI 1972 KATWIJK AAN ZEE/LEIDEN De jeugdige Leid- se aannemers Jan Ouwerkerk (32) en Jan Bakels (32) van 't bouwbedrijf Bakels en Ouwerkerk stonden gister middag op de Prins Hendrikkade in Katwijk aan Zee met bouwkundige Jaap Pel (41 en woonachtig in IJmuiden) met een tevreden glimlach op het gelaat te kijken naar het gigantische bouwwerk, dat, op een drie weken durende in wendige afwerking na, voltooid is. Het blauwgrijze reders- pand van de N.V. Rederij en Haringhandel N. Parlevliet Jr. Hadden hen in de bouwperiode niet drie weken regen gedwarsboomd, zodat buitenwerken onmogelijk was, dan zouden zij dit object precies voor het begin van de bouw vakvakantie hebben kunnen opleveren. Nu hoopt men half augustus helemaal rond te komen. Vast staat reeds, dat de officiële opening op zaterdag 9 september zal plaats vinden. Daar aan de Prins Hendrikkade is een pand verrezen, dat er wat aan zien en vorm betreft wel uitspringt. Een blauw-grijs aluminium voorge vel met aan de onderzijde wit ge glazuurde stenen. Zo opvallend dat één van Parlevliets collega's de ha ringhandel L. Haasnoot Sr. en Co. bezig is één van zijn panden vlak naast de nieuwbouw van een voor gevel in dezelfde kleuren glazuur- steen te Door Cees Combee Foto Van Duijn Het nieuwe pand heeft een voor gevel van 44 meter en een diepte van ongeveer 30 meter. Het bestaat uit een begane grond, waar voor het overgrote deel koel- en vriescel len zijn ondergebracht en het an dere deel de bestemming kreeg van pakschuur, en twee verdiepingen van bijna geheel glas. Een unieke aanwinst voor dit gedeelte van Kat wijk, dat straks als het centrum- plan realiteit wordt ook nog een rol van betekenis zal worden toebedeeld. Tenminste als er geen wijzigingen in de plannen wordt aangebracht. Na de brand We zien bouwkundige Pel nog rondlopen van zijn bouwkantoor aan de \an der Vegtstraat, waar toen Parlevliets nieuwe kantoorge bouw juist gereed was gekomen, naar de Prins Hendrikkade toen op die fatale middag van vrijdag 21 plex aan de kade verwoestte. Er was niemand van het Parlevliet-perso- neel aan het werk. Ze hadden hun jaarlijkse uitgaansdag. Ook de re ders Niek en Dirk Parlevliet waren met hen mee. Onderweg werden ze op de hoogte gebracht van de ramp, die zich voltrokken had. Pel nam, toen de brandweerkorp sen het vuur hadden gelokaliseerd, plaats achter zijn tekentafel en zet te na enige dagen van noest werken een zeer aantrekkelijk nieuwbouw- plan op papier, dat de instemming van de Parlevliets kreeg. Snel werd met de afbraak begonnen, zodat reeds op 7 juli de eerste paal de grond in kon worden gejaagd na dat het werk was gegund aan het Leidse bouwbedrijf Bakels en Ou werkerk, dat daarmee eigenlijk aan het eerste grote object begon. Voortvarendheid Jaap Pel met klem: „Dat het plan 'jQ snel gerealiseerd kon worden is in niet geringe mate te danken ran de voortvarendheid van de he- •en Parlevliet. Ze zijn na die brand Tiet bij de pakken neer gaan zitten, naar hebben enthousiast het door nij opgestelde bouwplan en ge naakte ontwerp gesteund. Meneer 'Jiek behandelde de financiële as- ject-en en meneer Dick mag Je ge- ust de bouwheer noemen, want hij leeft de bouw van de eerste tot en net de laatste steen begeleid. Hij is >ok de man. die alles met de sche ien te maken heeft. Er ging bijna ceen dag voorbij of we hadden be- prekingen met meneer Dick en de annemers Bakels en Ouwerkerk. *ijn zo'n samenwerking". Bouwkundige Pel en de aannemers tebben het laatste jaar keihard ge- /erkt. Er ging nagenoeg geen za- erdag voorbij of ze waren op het iouwwerk te vinden. Er moest heel vat geregeld worden om op de ge- ontracteerde tijd gereed te zijn. Dat iet niet is gelukt is te wijten aan lie drie weken regen, waardoor er ijvoorbeeld niet aan de voorgevel on worden gewerkt. "asen De bouw werd in twee fasen uit- evoerd. Eerst werd de pakschuur (iet daarboven twee etages voor ipslagruimten gereed gemaakt om odoende het werk althans een edeelte daarvan weer te kun nen voortzetten in een aan de eisen beantwoordende ruimte. Want na de brand is men in provisorische opge slagen gebouwen blijven doordraaien met het verwerken van de haring en het ompakken. Dit gebouw werd begin december in gebruikgenomen. Daarna werd begonnen met de tweede fase met op de begane grond de koel- en diepvriesruimten. sa men ongeveer 4000 m3, op de eerste etage de fileer- en vacuümafdeling en een vrieshuis van 2200 m3 en op de tweede de rederijzolder. Beide panden vormen nu een geheel met aan de westzijde, voor het gebouw dat reeds begin december gereed kwam. een ruime inrij voor vrachtauto's enz. De koelcellen aan de zijde van de Prins Hendrikkade zijn vanaf 1 maart in gebruik en de overige cel len op de begane grond worden eind van deze week in bedrijf ge steld. Het gehele gebouw, zowel van binnen als van buiten, is afgewerkt met geglazuurd steen. Dankzij een speciale betonconstructie kan men op alle verdiepingen werken met vorkheftrucks. In het gebouw be vinden zich twee hydraulische zes- tons-liften, uniek voor Nederland en bovendien is het voorzien van elek trische hefdeuren. Teamverband Jan Ouwerkerk en Bakels be vestigt het met een beetje spijt in zijn stem: ..Het is Jammer, dat het werk hier ten einde loopt. We hebben nog maar weinig zo prettig in teamverband gewerkt als bij Par levliet. De samenwerking met de di rectie en bouwkundige Pel was voor treffelijk. Nu moet je niet denken, dat er nooit meningsverschillen wa ren. Die kom je overal tegen. Hulde wil ik cok brengen aan al mijn me dewerkers en de vele anderen, die bij de bouw waren betrokken. Dat werk hier in Katwijk is een prettige ervaring in ons bijna driejarig be staan. Meneer Dirk Parlevliet heeft zich er ook helemaal voor ingezet. Ongelooflijk wat een werk hij heeft verzet". Een groot aantal firma's heeft aan de bouw medegewerkt en er een onderdeel van verzorgd. De jtaalcon- structie was van de Staal- en ma chinefabriek Ouwehand in Leid- schendam, de gewapend betoncon structie werd uitgevoerd door J. M. M. Ouwerkerk uit Leiderdorp, het schilderwerk was in handen van de besteksadviseur voor de bouw, het Controlebureau voor uitvoering van schilderwerken J. G. P. Meyers uit Oegstgeest. Leka-Scheveningen le verde de hefdeuren, de aluminium gevel werd gemaakt door Paweko in Dordrecht, de technische- en sani taire installatie was van de N.V. Kooyman in Santpoort, de koel- en vriescellen werden geleverd door de N.V. Fergeson Holima uit Vlaar- dingen, de N.V. Swaak uit Leiden verzorgde de electrische installatie en die van de koel- en vriescellen was van de N.V. Roerade uit Rot terdam, de hydraulische liften wer den geleverd door Hostaco uit Rot terdam. en de firma Grimbergen en Noordermeer uit Rijnsburg ver zorgde de c.v.-installatie. Niet vergeten mag worden de be langrijke medewerking o nder von den van het Katwijkse gemeentebe stuur. dat snel bouwvergunningen verleende, om rederij H. Parlevliet uit de moeilijkheden te halen, en van de Dienst Openbare Werken. AMSTERDAM Burgemeester Samkalden van Amsterdam heeft nog eens laten weten dat het noemen van zijn naam in verband met 't vi- ce-voorzittersehap van de Raad van State volstrekt ten onrechte is. Zijn enige ambitie is voor wat zijn werkkring aangaat het burge meesterschap van Amsterdam. Des ondanks meent men in Den Haag, dat dr. Samkalden zal zwiohten an der druk van de. regering. De ministers van het kabinet-Bies heuvel zijn het eens over de ge schiktheid van dr. Samkalden, die als oud-hoogleraar en als oud-minis ter van justitie over de ruime staats rechtelijke kennis en ervaring be schikt die voor het ambt van vice- president is vereist. Bovendien geniet hij in het land een grote mate van bekendheid, wat voor andere kandidaten, wier namen in dit verband ook wel werden ge noemd, veel minder het geval is. In Den Haag zijn in het recente verleden- als mogelijke kanshebbers ook het anti-revolutionaire lid van de Raad van State en oud-vakbon ds- i man M. Ruppert en de katholieke oud-Premier P. J. S. de Jong ge- Het nieuwe door vorm en kleur opvallende rederspand van de N.V. Rederij en Haringhandel N. Parlevliet Jr. aan de Prins Hendrikkade in Katwijk aan Zee, dat werd ontworpen door Jaap Pel en gebouwd door het Leidse bouwbedrijf Bakels en Ouwer kerk. Aanslag in Uruguay Een kolo nel van het Uruguese leger is giste ren ernstig gewond toen ia het cen trum van Montevideo door leden van de ondergrondse Tupamaroebeweging op hem werd geschoten. De aan slag is de derde op een opperoffi- cier in deze week. ALPHEN AAN DEN RIJN Eén blinde kan weer zelfstandig gaan leven. Dit dank zij een actie, die de leer lingen van de vierde klas van de Bisschop Bekkersschool in Ridderveld hebben gevoerd. Onder leiding van hun on derwijzeres, mevrouw M. van Oers-Godschalk, haalden de kinderen zesendertigduizend kilo oude kranten op, die tegen een prijs van drie cent per kilo werd verkocht. Te vens werd er tijdens een opvoering van de musical "Het koffertje van mijnheer Van Daele" nog met de pet rond gegaan en dat bracht nog eens ruim honderd gulden extra in het laadje. Vijfhonderd gulden moesten de leerlingen op tafel leggen. Dit be drag is bestemd om een blinde veer tien dagen op te leiden hoe hij met de hond moet omgaan en tevens voor de kosten van onderhoud van de betreffende persoon want deze is veertien dagen te gast bij de oplei dingsschool. Gisteren kregen de kinderen de hond te zien. De aula van de school was goed gevuld toen Smit van de Stichting Blindegeleidehond in Am sterdam samen met trainer Peeters (die eveneens geen gezichtsvermo gen heeft) het dier aan de leerlin gen kwam tonen. Na een korte in leiding van Smit. die onder andere vertelde, dat het zes maanden duurt voor een hond is opgeleid, mochten de kinderen vragen afvuren op de trainer. En het is begrijpelijk, dat hiervan gretig gebruik werd ge maakt. De kinderen zijn ongeveer drie maanden in de weer geweest voor zij het benodigde bedrag bijeen hadden. Iedere zaterdagmorgen trokken zij er met oude kinderwa gens, zakken en zelfs een keer met een grote kar van een supermarkt op uit om kranten te bemachti gen. "Juf" Oers had Ridderveld in wijken verdeeld, ze op kaartjes uit gestippeld en deze aan de kinderen uitgereikt. Iedereen wist dus waar zijn grens was, zodat men niet twee maal bij dezelfde aan de deur kwam. Lovenswaardig is, dat twee ouders vrachtwagens pro deo ter beschikking hebben gesteld. Dit maakte het werk voor de leerlingen een stuk lichter. Het idee om een blindegeleidehond aan een blinde te schenken is tijdens een biologie-les geboren. Mark Hin- felaar kwam toen op het idee om een actie op touw te zetten en zo doende geld in te zamelen. Het to taalbedrag werd gisteren door Ire ne van Gent aan Smit overhan digd. Overigens weten de kinderen niet aan wie zij de hond hebben ge schonken. De ervaringen, die de Stichting daarmee heeft, zijn wel leuk maar voor de blinde lastig. Het is namenlijk regelmatig voorgeko men, dat zo iemand werd opgebeld met de vraag hoe de hond het maakte. Daarom heeft men beslo ten, de naam van de ontvanger ge heim te houden. ue leerlingen van ae vierae scnooi rona klasse, van de Bisschop Bekkers- I met boven

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4