Gastarbeiders worden in Noord- wijk niet als gasten behandeld Vroeger tijden herleven... Ééngezinswoningen in Rapport Werkgroep Buitenlandse Werknemers: Verhuurders van zomerhuisjes vangen zo'n f 1120 per maand Regering benadert Vietcong indirect Martha Mitchell noemt politici boeven HUUR BOVEN DRIEHONDERD GUUDEN PER MAAND Antieke kwekers- woning en tuinen in Boskoop PAGINA 4 DINSDAG 27 JUNI 1972 NOORDWIJK ,,Wat wij nu willen is, dat de Ma rokkaanse gastarbeiders dezelfde rechten krijgen als de Noordwijkse burgers. Dat zij ook worden bijgeschreven op de lijst van woningzoekenden en dat zij gewoon aan de beurt komen, wanneer zij de leeftijd bereikt hebben die volgens de huidige maatstaven recht geeft op een wo ning". Aldus Aad Bertram, de voorzitter van de Werk groep Buitenlandse Werknemers, die bij de laatste verga dering van de Noordwijkse gemeenteraad de leden verras te met een gedocumenteerd rapport over de woonom standigheden van de buitenlandse (lees: Marokkaanse) werknemers in Noordwijk. Verrassen is eigenlijk niet helemaal het woord, want voor dat het stuk ter discussie werd gebracht of eigen lijk niet ter discussie werd gebracht, want burgemeester mr. J. M. Bonnike achtte het rapport dermate belangrijk, dat het college van B. en W. liever in een volgende ver gadering met een afgewogen voorstel wenste te komen had men de raadsleden reeds ingelicht. Burgerlijke Stand van Leiden 2IDEN Gebon icox en A C. C. M. Oosterveer F E d.v. F. G Bertram en de overige leden van de werkgroep voortgekomen als een onderzoekscommissie ad hoe van de Oecumenische Vredeswerk- groep Noordwijk zijn met de pro blematiek van de Marokkanen ge confronteerd tijdens de twee Kerst- herbergen. die de Vredeswerkgroep nu heeft gehouden. Een eerste ini tiatief. de instelling van een talen practicum. teneinde de gastarbeiders vertrouwd te maken met het Neder lands, ging een ietwat de mist in maar wordt wederom van de grond gehaald. Een andere zaak, het Ma rokkaanse home in de Hoofdstraat nabij de Derde Wereldwinkel, func tioneert maar is bij lange na niet voldoende om de sociale noden te dekken. Het rapport van Bertram c.s. is gebaseerd op vele gesprekken met Marokkaanse gastarbeiders, die in Noordwijk wonen. Andere buiten landers wonen er vrijwel niet. De groep is zoveel mogelijk verspreid en woont niet bij elkaar. Een rond gang door bijvoorbeeld het Parkhotel zou al een fors aantal kandidaten opleveren. In deze opzet zijn 51 mensen thuis bezocht en later voor nadere infor matie bij Aad Bertram op de koffie genood. Het resultaat is vervat in een rapport, dat het gemeentebe stuur is toegezonden en dat dus vol gende maand, waarschijnlijk met de resultaten van het onderzoek dat onder leiding van wethouder Van Leeuwen begin 1971 is gehouden, ter sprake zal worden gebracht. Van de ca. 110 Marokkanen in Noordwijk zijn er 51 ondervraagd. Van hen waren 13 man vrijgezel en 38 hadden vrouw en kinderen in hun geboorteland. De vragen spit sten zich toe op de wenselijkheid de gezinnen over te laten komen, de samenstelling van die gezinnen, het algemeen welzijn, de woontoestand, de betaalde huren en de wenselijk heid een eigen ruimte te hebben voor de eredienst. De scheiding van hun gezin wordt door allen als een ernstig ge mis gevoeld. Van de 38 gehuwden willen dan ook 34 hun gezin laten overkomen, omdat het enige contact met thuis bestaat uit brieven die door derden zijn geschreven en door derden worden voorgelezen; velen zijn immers analfabeet. Zonder ge zin leven betekent zichzelf verzor gen, afhankelijk zijn van derden bij ziekte, een gedwongen celibaat. Ademnood „Hoewel het leven ln een zomer huis voor een gezin reeds niet doen lijk is, is dit voor buitenlandse werk nemers nog erger omdat zij gedwon gen zijn met veel te grote aantallen (tot 16 personen) in zomerhuizen te verblijven zonder vrouw en kinde ren." aldus de werkgroep. De hu ren variëren van f 70 tot f 120 per bed per maand, inclusief het ge bruik van douche en keuken. Voor een zomerhuis is derhalve een huur opbrengst van 16 x t 70 is f 1120 per mnd. mogelijk, zo stelt de werk groep. die echter vervolgt met de mededeling, dat het niet de bedoeling is de zomerhuis-verhuurders alleen als de schuldigen aan te wijzen om dat zij Juist de enige zijn die in Noordwijk woonruimte beschikbaar huisvesting. C. v. d. Krogt. Walter 1 stellen voor buitenlandse werkne- Het totale kinderaantal van de 38 gezinnen bedraagt 148; dat im pliceert 3 k 4 kinderen per gezin. Het algemeen welzijn van de Ma rokkanen laat veel te wensen over. Naast de facetten veroorzaakt door de scheiding van hun gezin is dat ook het gevolg van het ontbreken van een ruimte voor de eredienst hetgeen 47 van de 51 ondervraag den als een ernstig gemis ervaren. Daarbij is het op vrijdagmorgen de tijd voor het vervullen van de godsdienstige plichten vrijwel onmogelijk vrij te nemen. Voorts no teerde de werkgroep als problemen waarin deze werknemers zich moe ten bewegen, de taalbarrière waar door conflicten met werknemers ont staan. het afstompende werk on danks het bezitten van vakdiploma's. Het rapport ..De buitenlandse werknemer voelt zich bedreigd en onzeker. Dit uit zich in ae bekende symptomen als vaak naar het toilet gaan. geringe eetlust, slapeloosheid en maagwandstoornissen en physieke klachten door ongewoon werk. Symptomen, die overigens door de werkgever niet als zodanig worden onderkend". Discriminatie Discriminatie, dat ook in het goede dorp Noordwijk voorkomt, steekt de bijzonder gevoelige Marokkaan „uit het zwarte Afrika" sterk. Het rap port geeft voorbeelden; per ongeluk ongezouten broden bestemt een bak ker voor de Marokkanen, dansgele genheden weren Marokkanen, bij ziekte controleert het GAK extra bij buitenlandse werknemers, pen sioneigenaars moeten eerst goedkeu ring verlenen voor bezoeken van Ne derlanders aan Marokkanen, Neder landers beleggen het brood van de Marokkaan met varkensvlees, Ne derlanders gaan voor hun beurt bij de dokter, de buitenlandse werkne mers komen uitsluitend in aanmer king voor de laagst betaalde arbeid en woonruimte is taboe voor de bui tenlandse arbeider. Een zeer be perkte bloemlezing uiteraard, zegt 't rapport. De door ons aangetroffen woontoe standen hebben in de meeste geval len nauwelijks iets gemeen met het begrip wonen. In pension zijn bete kent in de praktijk slechts het ver schonen van beddelakens eens of twee maal in de veertien dagen en opgestapeld zijn met 16 man in een zomerhuis. Vier kamers, één douche, weinig kastruimte, drie bij drieën halve meter voor vier personen en per maand f 1120 huur. Over het algemeen dezelfde om standigheden als het rapport van de Dienst Maatschappelijke Zorg in april 1971. Een zinsnede uit dat rap port vecht de werkgroep evenwel aan: Hier en daar zou het volgens de Nederlandse normen wel beter kunnen, doch de normen die de Ma rokkanen aanleggen zijn wel anders. Volgens de werkgroep is nergens uit gebleken, dat de Marokkanen deze woonvorm ambiëren, zij accepteren haar slechts, maar zijn bereid het dubbele te betalen voor een betere Stakers voor rechter Zeven enzestig Afrikaanse buschauffeurs zijn gisteren in Bulawayo (Rho- desië) schuldig bevonden aan deelne ming aan een onwettige staking. Vrijdag zullen zij gevonnist worden. DEN HAAG De Nederlandse regering heeft, voor de eerste maal Indirect de voorlopige revolutionai re regering van Zuid Vietnam (Viet cong) benaderd. Zij heeft dit ge daan bij de uitvoering van de door die Eerste Kamer aanvaarde motie, waarin haar wordt gewaagd een beroep op de strijdende partijen te doen tot een wapenstilstand te ko men en het Parijse vredesoverler te hervatten. Dat heeft de woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld. De diplomatieke vertegenwoordiger van Noord-Vietnam in de Chinese hoofdstad is gevraagd het Neder landse verzoek aan de voorlopige re volutionaire regering van Zuid-Viet- nam door te geven. De diplomatie ke vertegenwoordiger in Peking heeft geen rechtstreeks contact gehad, met de missie die 't Bevrijdingsfront in de Chinese hoofdstad heeft. Het was niet de eerste maal, zo ver klaarde de woordvoerder, dat contact tot stand kwam met officiële verte genwoordigers van Noord-Vietnam Minister Schmelzer heeft de voor zitters van de Eerste en Tweede ka mercommissies van Buitenlandse Zaken meegedeeld, dat hij de motie De provinciale weg "bij Noord- j wijkerhout is gistermiddag voor het verkeefr opengesteld. Gister morgen moest er nog hard wor den gewerkt om alles op tijd klaar te krijgen. Foto Holvast.) waartoe de CH-fractieleider Van i Hulst het initiatief had genomen, heeft uitgevoerd. De VS en de I Zuidvietnamese regering, noch de I Noordvietnamese regering en voor- I lopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam hebben tot nu toe op de Nederlandse stap gereageerd. 1 Zij hebben de nota's echter niet ge- I Nederland erkent Noord-Vietnam noch de voorlopige regering van het I bevrijdingsfront. NEW YORK (Reuter. AP) Martha Mitchell, de vrouw van de voormalige Amerikaanse mi nister van Justitie die nu de campagne voor de herverkie zing van president Nixon leidt, heeft de pers wenend meege deeld dat zij haara man heeft verlaten totdat hij zich uit de politiek zal hebben teruggetrok- Dit heeft het blad Daily News gisteren bekendgemaakt. Mevrouw Mitchell die gister ochtend per vliegtuig van Los Angeles naar New York kwam, zei tot verslaggevers dat leden van de lijfwacht van haar man haar hadden geslagen en dat één van hen de telefoon van de muur had getrokken toen zij probeerde de pers in te lichten. "Vijf mannen gooiden me op een bed en staken een naald in het onderste deel van mijn rug. Ik ben nog nooit zo behan deld". aldus de hevig geëmotio neerde mevrouw Mitchell. Minister Mitchell die tot de meest behoudende leden van Nixons regering behoorde, trad af om de campagne voor de her verkiezing van de president te leiden. Vorige week had hij zijn vrouw beloofd dat hij zich op 7 november de dag van de pre sidentsverkiezingen uit Was hington zou terugtrekken. Aan vankelijk had Martha geëist dat hij de politiek helemaal zou verlaten. Sprekend over de huidige ver kiezingscampagne verklaarde mevrouw Mitchell: "Het is niets anders dan een spel van boeven onder elkaar. Ik probeer mijn man daaruit te krijgen. Er is voor ons geen reden om aan po litiek te doen.". In de loop van het vraaggesprek verklaarde zij nog "Ik was een patriot tot dat ik werd vermoord. Naar welk land kan ik gaan?" Later heeft Martha Mitchell vanuit de afzondering van een club in de buurt van New York laten weten dat zij geen verde re commentaar zal leveren op de berichten over haar echtge noot. Mitchell zelf liet zeggen persoonlijke dat het hier aangelegenheid ging geen commentaar op den gegeven. dat ALPHEN AAN DEN RIJN —Voor een bedrag van ongeveer f 8.008.000 heeft Muijs en de Winter een plan ontworpen voor de bouw van 126 ééngezins-woningwetwoningen. De huizen omvatten een woonkamer met een oppervlakte van 28.86 m2, een keuken van 7.28 m2. en op de ver dieping een badkamer, alsmede drie slaapkamers. De van een zolder raam voorziene slaapzolder zal door een vaste trap bereikbaar zijn. Tevens omvat het plan een indi viduele centrale verwarming en een centraal antennesysteem voor radio en televisie. De bouwkosten bedra gen f 5.6' '71; het plan totaal zal ongeveer f 7.993.000 vergen terwijl de aanleg van de gemeenschappelij ke voortuinen bij het complex 'n be drag van vijftienduizend gulden i vraagt De huurprijs wordt geschat op f 284.40 «tenminste) en ten hoogste f 321.33 per maand, met inbegrip van de vaste lasten van de verwar ming. Daarboven dient nog een be drag van tien gulden te worden be taald wegens vergoeding voor het on derhoud van de tuinen en voor de kosten glasverzekering en service, terwijl de vergoeding voor het gerief van een carport op f 11,06 moet worden gesteld. De kosten van het gasverbruik voor de individuele verwarming ko men rechtstreeks voor rekening van de bewoners. Een lokaal van de in aanbouw zijnde gecombineerde basis-kleuter school aan de Preludeweg zal thans reeds worden bestemd voor het openbaar kleuteronderwijs voor het deel van Ridderveld ten westen van de Herenweg. Wanneer de raad hier aan zijn fiat geeft betekent dit de derde openbare kleuterschool in Ridderveld. De openbare kleuterschool in Zwammerdam, die per 1 augustus wordt gesloten, vanwege de vermin dering van het aantal leerlingen, gaat over naar de Vereniging voor Christelijk Nationaal Kleuteronder wijs. Dit is noodzakelijk, omdat het komende cursusjaar een toeneming van het aantal kleuters wordt ver wacht. De Stichting r.k. onderwijs wil voor de tijdelijke huisvesting van een havo een stuk grond van de gemeente huren aan de Diamant straat. De lokalen zullen bestaan uit zogenaamde koppel-units. Aangezien de minister nog niet heeft ingestemd tot aankoop van de grond aan het Marsdiep, waar een semi-permanen- te school zal worden gebouwd, is de ze maatregel noodzakelijk. BOSKOOP Het plan bestaat om in Boskoop een museum- tuin aan te leggen. De gemeente heeft hiervoor het oog laten vallen op het huisje Reijerskoop 56. Men wil het inrichten als een boomkwekerswoning uit vroeger eeuwen, de grond die achter het huis ligt moet een teelt- of enttuin worden, inge richt volgens dezelfde tijd. Plan is dit te doen compleet met vrucht- en laanbomenc, die er ook vroeger al voor zorgden dat Boskoop een grote naam had. Het is de bedoeling dat de tuin helemaal volledig wordt, dat wil zeggen met windakker, loods met gereedschappen, straatje naar de sloot met daarin de stoep en natuurlijk een boven de sloot gebouwde w.c. Voor de tuin achter het huis wordt ook de grond van de buren in beslag genomen, terwijl het tuintje aan de straatzijde eveneens in oude stijl wordt aan- gelegd. Alle gewassen moeten het volgend jaar zijn geplant. Men kan dan vermoedelijk in hetzelfde jaar beginnen met de in richting van de tuinderswoning. Het spitwerk is al gedaan, het geld daarvoor ongeveer duizend gulden kwam van de Cornells A. Mesmanstichting. Deze stichting beheert de gelden van een in 1968 overleden lid van een Boskoopse familie, die liet vastleggen dat negentig procent van de nalatenschap voor liefdadige doeleinden moest worden gebruikt. i oude stijl worden aangelegd. (Foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4