Heengaan van de SIH een mvermijdelijke explosie" c uttner stevent FD-titel af onflicl met Hervormde Sectie Int. Hulpverlening 3 Kardinaal Alfrink sprak met de paus Dollerman eerste geplaatst Haagse rechtbank Italianen niet naar Honkbalweek Haarlem S tatentocht JNSDAG 27 JUNI 1972 ADVERTENTIE {Gehoord van een zaklantaarn: Lekker pittig hoor, die Philips batterijen. „Hier stonden de kerk in spij- iroek en de kerk in keurig ge- pak tegenover elkaar". Zo ty- erde dezer dagen ds. A. A. Spij- iboer, een van de „Vrienden van Ibrugge", het conflict tussen het ormde kerkinstituut en de sec- Internationale Hulpverlening <en functionarissen). Het conflict idigde vorige week dinsdag met vertrek van zes sectieleden en otslagaanvraag van de functio- n: „een wederzijdse neder- zei secretaris-generaal ds. F. andsman 's avonds laat, maar waren de mensen van het we- Hflkonaat reeds lanig uit Drieber- rertrokken. Zij zeiden een week te hebben om lopende zaken werken. Overwogen wordt een alternatieve internationale pdienst te beginnen, maar veel «ets kon daarover nog niet het de toneel waar de sectie voortaan ■kort SIH) in de kerkelijke or- isatie thuishoort. In 1956 werd ingesteld door de synode. Hoe- het werk méér dan alleen dia- is, werd de sectie als zelf- adige eenheid ..aangehaakt." de Diakonale Raad. De sectie laat uit geinteresseerde her- oden, plus een vertegenwoor- van het synodemoderamen een van de Diakonale Raad, met elkaar als „werkgever" geren, eerst van mejuffrouw Kohlbrugge en een secreta- de laatste jaren van drie functionarissen en enkele se- aressen. De boekhouding dt verzorgd door de Diakonale d, in welks gebouw SIH kan- houdt. issen is die Diakonale Raad lorganiseerd. De verantwoor- llsheid is geconcentreerd^ bij algemeen secretaris ds. L. lons. nu „ingekaderd" in de a tonale Raad. Het door Me sy- in febuari aanvaarde organi- - ?plan maakt duidelilk dat SIH een gewone afdeling is en dat Alons vrijwel overal de eind- te issing in heeft. vindt dat niet praktisch: zij 4,fct dat geldwerving, beleid, Ji kling en administratie in één moeten zijn. Bovendien loopt werk eigenlijk veel meer pa- met andere internationaal tende organen, zoals de zen en de oecumenische zaken. lisch is in dit verband dat in het deze week door de synode be sproken voorlopig plan voor alge hele herstructurering van 't ker kelijk apparaat SIH inderdaad in getekend staat bij zending en oe cumene, los van het diakonaat Tot zover is het een aardig zake lijk discussiepunt. Het zijn mense lijke hebbelijkheden en onhebbe lijkheden die er een tragisch con flict van hebben gemaakt. Mejuffrouw Kohlbrugge (58) is een aardige, maar buitengewoon lastige tante die nog immer opzij is gegaan als zij dat niet mogelijk of nodig achtte. Zij was voor de oorlog secretaresse bij de Duitse Belijdende Kerk, die niet voor Hitler week. In Nederland zat zij in het verzet (zij was ^e eerste koerier die langs de illegale Zwit serse lijn Genève bereikte). Zij hecht niet aan uiterlijkheden en vindt dat nood mensenwet breekt. In het diakonale gebouw aan de Utrechtse Maliesingel wordt wel aan formaliteiten en aan het ui terlijk grote waarde gehecht. Ds. Alons adverteerde onlangs in een kerkelijk blad om een kerkbank voor de representatieve hal van het gebouw. Maar als mejuffrouw Kohlbrugge een zending hulpgoe deren zo gauw niet kwijt kan laat zij die zo lang in ds. Alons' hal opslaan. Die laat ze dan weer naar een lek schuurtje verslepen. Dit soort zaken deed mij even denken, toen het in de synode over een „stammenoorlog" ging, dat het gebouw Maliesingel werd bedoeld «het ging echter over Boeroendi iKleine ergernissen worden hoe langer hoe groter. Een ander punt is dat in 1956 in ternationale contacten vrijwel al leen via zending, werelddiakonaat en oecumenische zaken liepen. In de loop van de jaren is de rol van het moderamen zelf daarin groter geworden. De Europese Raad van Kerken is daar een voorbeeld van Het moderamen kreeg ook inzicht in verhoudingen en eigen opvat tingen. Ter synode liet mejuffrouw Kohl brugge blijken dat ds. F. H Landsman, de secretaris-generaal, door haar gewaarschuwd was voor een bepaalde Oosteuropese collaborerende predikant, en dat ds Landsman toch meende dat .deze betrouwbaar is. Omgekeerd heeft het moderamen haar een reis naar Zuid-Afrika verboden omdat zij „het beleid zou doorkruisen". Daarbij komt dan nog dat er hulpverlening is die onmogelijk via officiële kanalén kan verlo pen. Er zijn waarschijnlijk con tacten die maar beter in kleine king bekend moeten blijven. De eis dat elk internationaal contact bij het moderamen bekend moet zijn is in zijn algemeenheid wel juist, maar er zal in bijzondere gevallen moeilijk aan kunnen worden voldaan. Zelker als er ver schil van mening bestaat over de betrouwbaarheid van de eigen contacten van het moderamen. In deze onbehaaglijke situatie kwam vorig jaar in de lente het meningsverschil over een her vormde bijdrage aan het antira- cismefonds van de Wereldraad. SIH wilde daaraan niet meedoen en informeerde haar correspon denten <in elke wijkkerkeraad is een diaken speciaal- met het we relddiakonaat belast) over haar standpunt. Dat schoot bij de kerkelijke lei ding in het verkeerde keelgat. Het was de rechtstreekse aanleiding tot de reorganisatie. Men beging de fout die reorganisatie te laten ont werpen door de Diakonale Raad die juist een periode van onaange naamheden met de sectie in zijn eigen huis doormaakte. De raad moest wel overleg met de sectie voeren, maar daar kwam onder die omstandigheden weinig van terecht. SIH ging in beroep bij de com missie voor bezwaren en geschil len. In februari van dit jaar werd de reorganisatie er ondanks dit beroep doorgedrukt. Vast staat dat vanuit Den Haag de reorgani satie nadrukkelijk als „degrada tie" van SIH is gekenschetst. Vast staat ook dat synodeleden in februari opmerkingen te horen kre gen als: „Als je wist wat er wer kelijk aan de hand was!" Dat suggereerde een wereld van onge rechtigheden en daarmee is men doorgegaan. Voor de geschillencommissie zijn administratieve schoonheidsfouten opgeblazen t-ot financiële misgre pen. In een rondzendbrief van de synode werd er zó de nadruk op gelegd dat het geld toch verant woord moest worden besteed, dat in het land ongerustheid rees. Begin deze week kregen de syno deleden een stukje uit de pleitnoti ties voor de geschillencommissie als vertrouwelijke achtergrondin formatie, zonder dat SIH daarvan wist, zodat de ontzenuwing ervan bijna achterwege was gebleven. Gelukkig zei de praeses, ds. J. C. H. Jorg in zijn inleidende donder preek daar wat van, zodat tijdens het debat de synode overtuigd kon raken: er is geen cent verkeerd tereoht gekomen. Ds. Jorg keerde zich in felle be woordingen tegen de publiciteit die SIH aan haar zaak had gege ven (zelf en via een groep van vooraanstaande hervormden van links tot rechts)„een diffame rende haat- en lastercampagne". Zelf zo sterk stelling kiezend, had hij naar goed gebruik de leiding van de vergadering beter aan de waarnemend voorzitter kunnen overdragen. Dan had hij aan het eind ook de schijn vermeden de stemming te manipuleren. Vorig weekeinde hebben de voor zitters van de synode, van de Dia konale Raad en van SIH afspra ken gemaakt over wat er wel en wat er niet ter tafel zou worden gebracht. Door de toezending van de administratieve klachten en doordat ds. Jorg opnieuw garantie vroeg dat het geld goed besteed werd, achtte SIH-voorzitter mr. H. N C. baron van Tuyll van Se- rooskerken zich van de afspraak ontslagen. Hij nam die aantijging niet, zei hii woedend. Hij ging niet discus siëren over stukken waarvan hjj het bestaan niet kende (pas later bleek dat het die pleitnotities wa- ren). Hij ergerde zich als jurist over het feit dat bij elke formule ring van de*„inkadering" gezegd werd dat er iets anders moest worden gelezen dan er stond. De heer Van Tuyl maakte zonder uit de plooi te geraken duidelijk dat hij mateloos kwaad was. Tot de afspraak behoorde ook, dat functionarissen niet in eerste in stantie zouden spreken. Maar over het vertrouwelijke stuk wilde mejuffrouw Kohlbrugge wel wat kwijt. Dat mocht eerst niet en dat leidde tot enig geroep. Een synode lid stelde voor dat zij toch maar zou spreken. Er was een stemming voor nodig. Het mocht. Wat de verdachtmakingen betreft heeft mejuffrouw Kohlbrugge de synode volledig overtuigd. Niet echter met haar stelling dat een synodebesluit functionarissen niet verplicht te zwijgen ook als zij vanuit hun geweten en na toetsing aan de bijbel het er niet mee eens kunnen zijn. De meeste synodeleden vonden dat een functionaris dan moet heengaan, ook al raakt hun be zwaar maar een onderdeel van hun werk. Als vaders spraken zij de sectie toe. De reorganisatie was er om haar te helpen. Zo ongeveer spreekt men een puber toe met de verklaring dat vader en moeder iets hebben besloten „voor zijn bestwil". Pubers springen over zo'n benadering vaak uit hun vel. Volwassen mensen ook, als ze als pubers behandeld worden. Mejuffrouw Kohlbrugge zei er van. dat ze dankbaar was voor de waardering maar dat men steeds naliet ook vertrouwen te schen ken. Integendeel: men prees de „vrije vogel" en zette er een kooi omheen. Het ging ds. Landsman allemaal te lief. Hij beklaagde zich in felle bewoordingen over wat hem in het openbaar was aangedaan. Blijkbaar hoorde hij voor het eerst dat sommigen hem beschou wen als de „paus van de her vormde kerk". Ook wilde hij dat mr. Van Tuyl openlijk terugnam wat hij in een particuliere brief had geschreven: dat een handel wijze van heit moderamen „perfide" was geweest. Baron Van Tuyll wilde wel be treuren dat hij die term had gebe zigd, maar stelde tegelijkertijd dat het wel had moeten doen om gehoor te krijgen. Dit werd door de synode slecht opgenomener ging een toornig geroezemoes door haar rijen. Een voorstel van ds. M. van den Bosch (Goes) wilde de reorgani satie laten doorgaan, maar met ingebouwde veiligheidskleppen. De praeses bracht toen het voor stel-Van den Bosch tol stemming: het werd aangenomen. SIH legde het werk neer. Ds. H. Beernink Enschede stelde voor op de zaak terug te komen. Maar prof. dr. H. Berkhof zag in het heengaan van de sectie een onvermijdelijke explosie. Het zou geen goed doen. direct op de zaak terug te komen. Een opgeluchte synode barstte in applaus uit. En ging toen nfcar de kapel van Hydepark voor lofzang en gebed. ROME (GPD) Kardinaal Alfrink is gistermiddag meer dan een uur bij Paus Paulus geweesit om de situatie in Nederland na die benoeming van mgr. Gijsen in Roermond te bespre- I ken. Het Vaticaan is zeer ingenomen möt het aanbod van de kardinaal om in het conflict in Limburg te bemid- dellen. Het gesprek met de paus ging I bijna uitsluitend over de kwest ie - I Limburg waarbij er over en weer J zeer uiteenlopende argumenten wer- I den aangedragen voor het ontstaan I van deze impasse. j De kardinaal hoopt deze week nog met enkele leden van de Romeinse curie over de kwestie-Limburg ran gedachten te wisselen, als ook met de afgevaardigden van het kapittel van Roermond die in Rome besprekingen voeren op lager niveau. Voordat hij zijn besprekingen in Rome heeft afgerond, wil kardinaal Alfrink liever niets over deze contac ten meedelen. In het Nederlandls Col lege in Rome wordt gezegd dat dat moment te delicaat is om nu inlich tingen te verschaffen. Wel krffet men de indruk dat er hard wordt gewerkt de impasse in Limburg te doorbreken. bewondering voor Oostduitser 2d EDEMBLIK Herbert Hüttner en zijn trapezeman Diet- Gedde uit Oostduitsland stevenen rechtstreeks op de Ne- indse Flying Dutchmantitel af. Weer volgde een schit- le zege en onder uiterst moeilijke zeilomstandigheden een bevochten vijfde plaats. Dit alles met een zeer simpel, gebouwd schip en met een minimum aan materiaal. Simon er, bemanning van het Nederlands F.D. team: „Ze hebben 'oordeel dat zij niet hoeven te kiezen uit een berg zeilen, ze hebben er maar een paar. Dat lost veel problemen op" rondering voor de Oostduit- groot. Temeer daar zij zich iden opstellen en met een middelen tot grote presta- omen in een internationale waarin op alle fronten tot in lectie wordt gezeild. Ook on- tersomstandigheden die veel Hen geven, zoals op maandag (n matig briesje, die telkens andere hoek kwam. bleef in de kopgroep meezeilen, •rculfto'egelmatig het vooral in de was toen de wind nog on tbaarder werd, is in de resul- Kon terug te vinden. Een outsider, Haa goslaaf Grego won en verder ade n er nog een handvol onbe- bij de eerste tien binnen. Imhoff-Simon Korver maak- de ochtendrace indruk door aan kop varende Oostduitse Van Hüttner en Rutz, die el- op de hielen zaten, op het strijd zeer dicht te ■sta I De sprong in het klassement om hoog voor Imhoff werd in de derde race weer teniet gedaan. Een jam merlijke misslag die van tevoren niet te berekenen was, kostte de Hagenaar bijna tien plaatsen. Deze misstap was niet meer goed te ma ken en Imhoff eindigde als zestien de. Korver: „We hebben het slecht ge daan in de derde race, maar met dit weer moet je toch een gelukkig handje hebben, anders lukt niet". De beste oranjezeiler werd Jurrien Hellemans met een twaalfde plaats. Imhoff, die zojuist is terug gekeerd van de Skandinavische kampioenschappen, waarin hij als tweede eindigde achter de Noor FJoran, die uit het niets sterk naar voren is gekomen, bezet in totaal een zevende plaats. Hüttner heeft nu reeds een comfor tabele voorsprong op de Australiër Bethwaite, de Fransman Haegeli en de andere Oostduitser Rutz. Schaken De laatste partij het wereldkampioenschap schaken voor dames tussen de tiitélhoudsfer Nona Gaprind&sjvUi en haar uit daagster Alia Joesjroir, is gisteren in remise geëindigd. Heit eindresultaat is daardoor geworden 8"2 tegen Vk ion het voordeel van GaprindasjviH diie de wereldtitel behoudt. Van de 16 ge speelde matches won d'e bitelhoucteter er vyf, Koesjwir 4. Toernooi De Munnik LEIDERDORP Het toernooi van De Munnik in Leiderdorp heeft behalve een A-invitatie nummer, waarvan de deelname nog niet geheel is afgerond, een alleszins interessante lijst van spelers in de B-categorie. Theo Boilerman. die vorig seizoen op praktisch alle B-toernooien een eerste plaats opeiste voert de ranglijst aan. Op de tweede plaats staat Jan Lind. Verder prijken als mogelijke kanshebbers op het schema Ge Scholten, R J. van der Feen. D. v. Galen-Last. D. Haks en .J de Groot. Een finale Theo BollermanJan Lind lijkt een klapstuk te zijn maar er zal nog wel het nodige gravel on der de voeten van de "gladiatoren" wegschuiven voordat de op papier gedachte finale een feit is. Bij de dames is Anja Monod De Froidevil- le als no. 1 geplaatst met Mirjam Mulder, C. A. van Wezel en M. van Lommeren als respectievelijk no. 2 3 en 4. In het heren enkelspel C is „Bud" van der Zee de grote facoriet met op de tweede plaats Pieter Par- levliet van de Katwijkse L.T.C. Als kanshebbers worden verder be schouwd in deze volgorde R. Broxter- man, H. Verdegaal. 'P. Theunissen, E. de Groot, Beckwith en C. Have. Boilerman en Frans Engelenburg lij ken in het herendubbelspel B onaan tastbaar. ADVERTENTIE Ik was geen groot licht in de klas, totdal ik de Philips batterijtjes ontdekte. DFC heet nu FC Dordrecht Dordrecht De betaalde sectie van DFC heet voortaan FC Dordrecht. Gisteravond kwam de Dordtse club tijdens de jaarlijkse algemene ver gadering tot deze nieuwe naam voor het betaalde voetbal en niet tot Dordrecht FC, zoals de stichting graag naar buiten had willen tre- DFC werd genoodzaakt tot deze naamsverandering, omdat de ge meente onder voorwaarde, dat Dor drecht in de nieuwe naam zou wordn vernoemd een subsidie gaat verstrekken, nu ook het bedrijfsle ven het Dordtse betaalde voetbal met veertigduizend gulden gaat steunen. De bijdrage van de over heid bedraagt ƒ75.000.- uitgesmeerd over drie Jaar. Tevens wordt de nog terug te betalen lening van hon derdduizend gulden gesaneerd. Onder voorzitterschap van oud- scheidsrechter Ad Boogaerts, wil de FC Dordrecht het betaalde voetbal in de Drechtstreek weer populair maken. Het trok oefenmeester Rob Janse als nieuwe trainer aan, ter wijl Gijs Doolaard de FC Dordrecht en DFC gaat activeren. Voor DFC was de jaarvergadering een zeer belangrijke bijeenkomst. Onder druk van een oppositiegroep werd het oude bestuur volledig ver vangen. Voorzitter van DFC werd NCRV-presentator Dick Passchier die de hamer overnam van dr. J Kweekei. Prof. Schallenberg overleden LEIDEN Op 78-Jarige leeftijd Ls overleden prof. cir. E. W. Schal lenberg, emeritus-hoogleraar in de muziekgeschiedenis aan de Leidse universiteit. Zijn stoffelijk overschot Is in stüte in Oud-Leusden begra- j ven. Dr. Schallenberg is van 1950 tot 1964 bijzonder hoogleraar in de muziek geschiedenis in Leiden geweest. Sinds 1932 was hij privaatdocent in dit vak. Hij werd in 1893 in Rotterdam ge boren. Hij behaalde het eindexamen aan het Erasmiaans Gymnasium te Rotterdam en studeerde vervol gens geschiedenis aan de Leidse uni versiteit waarna hij zich specialiseer de in de muziekgeschiedenis. Hij werd leraar aan de gemeentelijke hbs, waar hij les gaf in geschiede nis en Nederlands. Tijdens zijn privaat-docentschap, werd reeds een groot aantal studen ten in de muziekgeschiedenis opge leid, hetgeen tot gevolg had. dat in het' begin van 1940 het eerste doc- toraal-examen in de muziekgeschie denis kon worden afgelegd. Behalve dat dr. Schallenberg hoofd was aan de Maatschappij voor Toon kunst in Leiden, was hij vele Jaren bestuurslid van de Kon. Ned. Toon kunstenaarsvereniging en lid van de Ned. Ver. voor Muziekgeschiedenis, de Neef. Mij. voor Letterkunde, het Hist. Genootschap te Utreoht, de Hist. Kring te Leiden, van de afde ling Leiden van de Kon. Ned. Toon kunstenaarsvereniging en van he Int. Gesellschaft für Musikwissen- schaft te Bazel. DEN HAAG Voor de Haagse rechtbank heeft zich te verantwoor den gehad een 20-Jarige timmerman uit Leiden, die in een creatief cen trum verbleef en van daar uit acti viteiten ontplooide op gebied van in braken en diefstallen in Leiden en wijde omgeving. Dat betrof o.a. reflstal van suede jassen uilt een inkel aan de Breestraat, telmachi- e en schrijfmachine uit een kan toor aan de Morsweg. Ik hak liever mijn handen af, dan dat ik weer ga inbreken." aldus de mededeling van verdachte, hetgeen de Officier van Justitie meende te moeten ontraden. Diens eis luidde vijf maanden gevangenisstraf en ten uitvoerleggen en van de zes weken, reeds eerder opgelegd. rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot vijf maanden gevan genisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar. Een 21-jarige opperman die tot het complot behoorde, werd na een els van zes maanden, veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, voor beiden met aftrek van het voor arrest. Trzake besturen van een auto terwijl hij onder invloed van drank verkeerde, eiste de officier van Jus titie bij de Haagse rechtbank tegen een 33-jarige kweker uit Oegstgeest vier weken gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk en \Vi Jaar in trekking rijbewijs. De reohtbanlk heeft verdachte veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenis straf, een geldboete van f 250 en ze ven maanden intrekking rijbewijs. Haarlem De organisatoren van de .zevende Haarlemse Honkbalweek zijn kort voor de aanvang van het belangrijkste honkbalgebeuren in Neberland onaangenaam verrast door een telegram van de Italianen, waarin werd medegedeeld, dat Ita lië geen representatief honkbalteam op de been kan brengen en daarom afziet van deelname in Haarlem. Feit is eohter. dat de Italianen wel willen komen, maar dan met een paar Amerikanen (bijvoorbeeld die van Nettuno. de Italiaanse kam- pioensploeg, die zaterdag Sparta versloeg). De Stichting Sport initia tieven voelt daar echter niets voor. Nicaragua, één van de andere deel nemers aan de Haarlemse Honkbal- week speelt op het ogenblik in Ita lië en het contact tussen Nicaragua en de organisatie in Haarlem is ook gegaan via de Italianen. In angstige spanning wacht men dan ook af of deze ploeg wel zal komen opdagen. Cuba. de wereldkampioen komt rechtstreeks uit Cuba naar Neder land en reist dan door naar Italië. Die wedstrijden in Italië zelf zijn het dan ook, waarvoor de Italiaanse honkballers zich niet vrij kunnen maken voor Nederland. Met de voorverkoop is het inmid dels geweldig gegaan. Er zijn nog nooit zoveel kaarten verkocht. Mén is bezig een andere ploeg te „con tracteren". waarschijnlijk een Ame rikaans legerteam. Circus komt naar Leiden LEIDEN Het circus Hagenbeek geeft van donderdag 27 tot en met maandag 31 Juli voorstellingen in Leiden. De tenten worden opgeslagen op het terrein van de Gr oen oord- hal. LEIDEN De twaalf etatenste- den, die deelnamen aan de eerste vrije statenvergadering 400 jaar geleden, kunnen worden aan gedaan door de deelnemers aan de Statentocht, die op 19 Juli wordt ge houden. Men kan ook met de helft volstaan. Leiden behoort tot de 12. Het secretariaat is hier gevestigd bij VVV op het Stationsplein. Het défi lé is dit Jaar in Dordrecht. Benoemingen in de raad LEIDEN De Leidse raad kreeg gisteravond een fora aantal benoe- noemingen op zijn bord. Opmerke lijk was voornamelijk de herver deling van de plaatsen in de com missies bij de KVP, nodig doordat Ham wethouder is geworden. KVP-er Corneliase werd benoemd tot lid van de commissies voor de bedrijven, personeelszaken, beroeps schriften, verkeer, onderwijs, cultuur, recreatie, sport en Jeugdzaken en de kredietbeoordellngscommissie. Zijn fractiegenoot en biJna-naamgenoot Cornel lssens werd benoemd in de commissies voor financiën, de rekeningen, volkshuisvesting en openbare werken. Tot lid van de oommissie voor de gemeentelijke archiefdienst werd PSP-er Amptmeijer gekozen. Lid en plaatsvervangend lid van de ledenraad van de Gemeentelijk* Gasvoorziening Zuid-Holland wer den resp. Elsgeest (prot.-chrlstellj- keni en Driessen <KVP>. In de kredietbeoordellngscommis sie werd naast Corneliase Ampt meijer benoemd. Lid van de Culturele Raad werd dr. ir. D. Kuiper, directeur van d® dienst financiën, H. A. Visser, amb tenaar van de burgerlijke stand M. Schaap.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11