Tabak 'toevallig' kampioen SPORT Duwen Jan Spetgens maakt van Ben Kooken dubieuze kampioen Zoetemelk en Wagtmans beheersen wielerstrijd bij de profs Kooken nu ook bij Munchen-selectie VANDAAG LOTTO Laatste 165 meter beslissen formidabele koers tfAANDAG 26 JUNI" 1972 VALKENBURG Twee coureurs drukten een zeer duidelijk stempel op de Cauburg- strijd van de professionele wielrenners. Maar ze reikten niet ver genoeg om de kam pioenstrui te kunnen grijpen: raadselachtige Rini Wagtmans en formidabel koersende Joop Zoetemelk. Eigenlijk werd aan het einde van 25 omlopen een „toevallige" titel houder gekroond in Tino Tabak, kundig coureur weliswaar, en agressief en kwiek ge noeg om het rood-wit-blauwe shirt een behoorlijke inhoud te kunnen geven, maar toch een renner die pas wat verderop in de kansberekening was genoemd. En dit dat zelf helemaal niet zo vreemd vond, want zelfs na het tumultueuze en machig mooie koers- einde erkende de 26-jarige blonde vechter uit Egmond aan Zee: ,,ik had in de verste verte niet op een kampioenschap gerekend". Een gevecht, dat hem zo'n vyfltig kilometer voor het einde (187 km.) een vrij eenvoudige rush naar de titel leek te garanderen, omdat het st/rijialverloop hem voorreffelijlk in de kaart had gespeeld. Ondanks zijn mislukte ontsnapping, hij kon Tino Tabak niet jeer inhalen, feliciteert Zoetemelk de nieuwe Nederlandse kam- joen met een gulle lach. ALKENBURG Door de "pa- en" titel van Ben Kooken heeft Sportcommissie van de KNWU Limburger als laatste bij de se- ie voor de Olympische Spelen laatst. Kooken werd gevoegd bij groep van twaalf, waaruit dscoach Joop Middelink zijn n moet vormen voor de honderd meter ploegentijdrit en de indi- iele wedstrijd. [aximaal kunnen acht man dè naar München maken. Al be lt de mogelijkheid, dat de Am- dammer de tijdritrijders ook in- dueel opstelt. Voor Duitsland aangewezen Jan Aling, Cees Arie Hassink. Fedor den Her- Aad van de Hoek. Piet van iwijk, Hennie Kuiper. Theo van Leeuw. Jo van Pol, Henk Pop- s Priem, Frits Schür, Jan Toine van de Bunder en Kooken. oor de Tour de rAvenir, die vlak München wordt verreden, wees Door Fred Racké de Sportcommissie bijna dezelfde selectie aan. Aling, Van Katwijk en Poppe verdwenen van de lijst, maar Cees van Dongen. Jacob Langen, Jo Vrancken en Wim de Waal wer den toegevoegd. Baancoach Mahn heeft voorlopig tien amateurs voor München. Het zijn Nanno Bakker, Klaas Balk, John Cornelissen, Ad Dekkers, Peter van Doorn, Rini Langkruis, Emi •Nieuwenhüis, Peter Nieuwenhuis en Roy Schuiten. Het NOC heeft het voor de wegrenners, die ook op de baan uitkomen niet mogelijk ge maakt ook in München op de piste verschijnen. Zodat Fedor den Hertog, die ook graag op de achtervolging uit had willen komen, zich tot de weg moet beperken. Tevens krijgt hij geen ge legenheid zijn nationale achtervol- gingstitel te verdedigen, omdat Joop Middelink een strak voorbereidings schema heeft opgesteld, waarin geer plaats is voor baanwedstrijden. ADVERTENTIE Zegmeiteer, met die moeilijke huid van u moetu dat ellendige scheren eens besluiten met DDD Medicated After Shave Voor als u pukkels, puistjes, een moeilijke of een vermoeide huid hebt. Niet alleen tribune-wagen chauffeur Joop vindt roeien een mooie sport, ook de vier van het Leidse Asopos. Zeker na het succesvolle weekeinde op de Amsterdamse Bosbaan. Maan, Van de Ende, Schouten en Witt- lampf roeiden zaterdag in de landen wedstrijd tegen Duits land en Frankrijk naar een ze- in de vier zonder stuurman. PAGINA 10 Motorcoureur Jan de Vries slaagde er in Assen niet in zijn derde achtereenvolgende Grand Prix-zege van dit seizoen te be halen. Na een bijzonder ener verende strijd zag hij zich in de slotfase gepasseerd door zijn grote concurrent, de Spanjaard Angel Nieto die nu aan de lei ding gaat in het punten klas sement voor de wereldtitel. PAGINA 9 Gewichtheffer Theo San- Iers stak zaterdag in grootse form. De Leidse middengewicht in de Vijf Meihal drie Ne- lerlandse records bij elkaar, kaders had een groot aandeel het clubkampioenschap van Nederland dat LKV de Spartaan laten iterdag binnenhaalde. PAGINA 11 Achter hem streden immers /Rini Wagmans en de steeds moeizamer tegen de Cauberg worstelende Mat- tihij\3 de Kon'ig, met wie Tabak voorop was geraakt. Veel verder naar achteren leek het evenwicht nog altijd gehandhaafd. Rokado- renners Schepers, Karstens, Harry Jansen legden Fland'ria's Zoetemelk, Jan Janssen en Dolman aan ban den, en andersom gebeurde dat ook. Tabaks Goudsmit-Hof f-helpers, konden nog altijd het peloton con troleren- jn de prettige zekerheid-, dut men bij de drie voorop twee kans rijke vertegenwoordigers had. Waar door veel initiatieven bij voorbaat tot mislukken gedoemd leken. En Ta bak na zijn demarrage bij Wagt mans en De Koning vandaan frank en vrij naar de bloeman leek te fietsen. Zoetemelk Maar zo'n dertig kilometer voor het einde kwam daarin opeens verande ring. Toen namelijk ging Joop Zoete melk met imponerend geweld aan de gang. Hij scheurde zich van zijn bewakers los en begon aan een schitterende opmars, die eens temeer duidelijk maakte wat in de Franse ritten koers Midi Libre al was ontdekt: een kleine week vóór de Tour Zoetemelk in een geweldige conditie én helemaal „in vorm" geraakt. De hoe langer hoe meer vrijuit babbelende ronderenner: „Daar ben ik het meeste blij mee. Dat vind ik fijner dan dit gemiste kampioen schap. De mannen van Schepers en wij zaten elkaar voortdurend te be loeren. Op die manier moest het wel fout gaan Ik ben naar Jan Janssen toegegaan en we kwamen tot de vaststelling dat het op die manier niet door kan gaan. Zo na melijk kreeg niemand zijn zin. Niet alleen, dat mijn kansen werden be dorven. maar ook die van Jan of Eef. We besloten om toch maar te gaan koersen. Keer op keer demarreerden Janssen en Dolman, en op die man gen we zo langzamerhand Schepers en Karstens op de knieën. Tenslotte kon ik daardoor wegkomen, maar het was al te laat. Al geloofde ik er natuurlijk nog wel in, want als Je niet aan een kampioenschap denkt, dan hoef je ook niet aan zo'n ach tervolging te beginnen". Toen Zoetemelk zijn rush vanuit een gedecimeerd peloton startte, be droeg zijn achterstand ruim drie minuten op Tabak. Wat daarna on der de ogen van een uitbundig pu bliek gebeurde was bijkans onge looflijk. Zoetemelk sprong van groep naar groep, van renner naar renner, ach terhaalde in de voorlaatste ronde eerst de door Wagtmans geloste De Koning, viel vervolgens Wagtmans aan en reed ook hem uit het wiel En dat terwijl Tabak, die na een ongeval in de training, daaropvol gend ziekenhuisverblijf en een moeizame comeback in de ronde van Zwitserland, het op de helling van de Cauberg keer na keer moeilijker begon te krijgen: „Ik heb de sou plesse nog niet terug, ik moest alles op de de macht doen". Rond de minuut schommelde het verschil bij het ingaan van de laat ste, IVz kilometer lange ronde. Zoetemelk: „Dat was veel, misschien ook wel te veel nog. Maar Tabak kon nog altijd een inzinking krij gen, dus ging ik door". Tino Tabak, vorig jaar in de Tour tot de knechten van Zoetemelk be horend en - voordat hij, ziek ge worden, uitviel - in dat werk als een ware revelatie erkend: „Ik wist dat hij ongeveer een minuut achter me zart;, maar ik had geen angst voor mijn titel. Want die tijd goed maken in één zo'n ronde, dat kan misschien zelfs een Eddy Merckx niet eens". Wagtn HAMBURG De winnende ge tallen in de Duitse lotto zijn: 16 28 29 33 37 42. Reservegetal: 34. Olym- pianummer: 7083. mans Het zicht op de titel gaf tenslotte Tino Tabak, die bij Goudsmit in de aanloop van het seizoen voortreffe lijk debuteerde in wat Spaanse koersen, de stimulans, die nodig was: het verschil blééf een minuut. En dolblije Pellenaars omhelsde zijn bescheiden, goedlachse coureur. Hij was het geweest die een stuk van het érg met smetten bedekte Goudsmit-wapen had opgepoetst. „Maar eigenlijk", riep de Pel, „ben ik nog blijer met Wagtmans. Die heeft me daar een formidabele koes gereden. Van de eerste meters af, letterlijk en figuurlijk, is hij aan de kop ge weest en dan wordt-ie me daar nog derde ook. Let op, daar gaan we in de Tour toch nog plezier van bele ven. Tja, ik heb nog eens goed met hem gesproken, gisteravond, en je zag het: hy was er weer". Wat waar was. Wagtmans, toch wel blij met zijn verrichting, had er zelf niet veel commentaar op: „Toen ik uit de ronde van Zwitserland verdween, ben ik meteen deze kant uit geko men om me wat voor te bereiden. Ik wilde me hier wel laten zien". Waarmee overigens nog altijd niet aan het licht kwam, waaraan het falen van Wagtmans tot aan de helft van dit seizoen is te wijten. Een psychische kwestie menen velen, en Wagtmans is ook wel be reid dat zonder de oorzaken te noemen toe te geven, „maar kom ik er toch door". Zijn prestaties op de Cauberg bewe zen dat. Razendsnel, eigenlijk in het startschot, dook de wekenlang gehoonde ex-kopman van Pellenaars de ruimte in. Medestrijders werden De Koning, de toch weer knap koersende Harm Ottenbros en Wagtmans' ploegmaats Van Katwijk en Haagse Harry van Leeuwen, die daarmee ook al een Pel-compliment oogstte: „Ook van Leeuwen deed goed mee, ook van hem verwacht ik wel wat in de Tour". Het vijftal bleef in deze sa menstelling niet voorop, maar gedu rende de hele koers, tot aan de de marrage van Tabak, fungeerden De Koning, maar vooral Wagtmans steeds als de eerste mannen. Slechts Zoetemelk kon Wagtmans nog van zilver afhouden. En ge tweeën namen die renners dan naast Tino Tabak hun plaats op het erepodium in. Hun prestaties overschaduwden toch eigenlijk de allure waarmee Tino Tabak kam pioen van Nederland werd. Zegevierend gaat Tino Tabak door de finish. VALKENBURG Honderdvijfenzestig meter. Slechts die onbetekenende afstand telde in het nationale wielerkampioen schap. Eén duizendste van het totale, moordende Cauberg-par- cours, waarop honderdveertig amateurs vier zware uren een slopende slag afwerkten was tenslotte belangrijk. De wedstrijd commissarissen die hoe triest ook na een formidabele koers dan toch „op papier" een uitslag moesten maken, bekom merden zich slechts om die laatste rechte lijn. Constateerden binnen de reglementaire tweehonderd meter een niet helemaal logische stuurbeweging van titelverdediger Jan Spetgens en deklasseerden de man die opnieuw het sterkste was. Maar Juryvoorzitter Wim Roose-n- burg miocht, mede namens zijin con fraters Wim Jeremiasse en St-ef van den Berghe, nog zo overtuigend be scheiden en weinig gekende Limbur ger Ben Kooken tot kampioen laten uitroepen, voor veel meer onder de duizenden toeschouwers in Valken burg d'an zijn woedende supporters, was „d'e Spet" de favoriet. Maakte de Brabander, die vorig Jaar op hetzelfde parcours ook alles „naar huis" reed, veruit de beste indruk. Had alleen Jan Spetgens, die in het voorseizoen zijn trui meer glans gaf dan menig ander kampioen (een klassieke zege in de Omloop van de Kempen, tweede plaats in Olympia's Tour en een reeks ''korte plekken" in de criteria) recht op een her nieuwde huldiging. Op en rond de Couberg, waar Ton Vissers en Gerard Sterk voor een "halve ton" hun nationale mochten organiseren, leidde alsof d'e ge schiedenis een jaar werd terugge draaid immers voortdurend juist de Spet de dans. Wenste d'e blonde Brabander, d'ie met Piet van Katwijk al by voorbaat tot de hoogst ge waardeerde vedette was gerangschikt, te bewijzen weer supereur te zijn. Eenvoudig vanuit het vertrek de con currentie te kunnen „afmaken", om dan in de finale nog eens bikkelhard de laatste „pleisters" los te scheuren. Spetgens deed simpel wat hij wen ste. Pakte meteen de plaats waar hij zich het meest op zijn gemak voelt en dreunde vooral bergop hard door. Met in die eerste „toe ren" Aling, Knetemann, Vrancken en Van Dongen voortdurend aan zijn zijde. Het tempo bleef hoog, precies zoals Spet dat wilde. De .afvalling" moest slachtoffers ma ken. Zoals, mede dankzij valpartij en, Dohmen, Wiegersma, Spronk- mans, Van Tol, Breur en ook een „getipt" renner als Amstels Jonge Groningse talent Jantje Bakker. Protesterend gaat Ben Koo ken na de duwpartij over de fi nish. Even liet Spetgens daarna het ini tiatief aan anderen. Aan „dolle Dries" van Wijhe en Wim de Vlam, die zo'n twintig kilometer lang vooruit reden om later hun inspan ningen diep te moeten betreuren. Zoals ook Westrus en Van Piere af haakte bij de eerste segieuze uitval: demarrage van Frits Schür. In Oos tenrijk ontloken klimtalent Jacob Langen wipte mee, Knetemann, Priem, Van der Hoek, Van Trigt en Hassink sprongen op de Cauberg. Het waren slechts inleidende initia tieven. De hardste klappen zouden spoedig volgen. Want halfkoers had Limburgs meest gevreesde bult slachtoffers geëist. Wisten de offi- ciëlen, die nog twijfelden, zeker dat de Cauberg geen „eerlijk en even wichtig" parcours is. Dat de klim mers, de Limburgers vooral, duide lijk inhet voordeel zijn. „Namen' als Bal, Aling, Poppe en Oosterhof haakten tegelijk af met een grote groep „waaierspecialisten". Mannen die zich via het klassieke, vlakke werk voor het kampioenschap had den geselecteerd. Drieëntwintig renners gingen op de finale af. Van wie Fedor den Her tog (Iwan: „Ik had vrijdag zo'n twintig keer tegen de berg op gere den. Ik dacht zelf wel een kans te maken voor de trui, maar precies op hat momemt dat het vooraan op het hardst ging kreeg ik last van m'n maag") de eerste losser was. Jan Spetgens bleef doorhalen. Met als evenknie een verrassende Jan Raas- De Zeeuw, die in Olympia's ronde in het Limburgse met een „op slot schietende" knie sukkelde ging verbijsterend gemakkelijk om boog. (Spet later: „Voor hem had ik de meeste angst. Hy is nog vrese lijk rap ook") Geen moment verslapte het ritme. Jo Vrancken gaf het ontmoedigd op. „Ik reed lek en meteen was het gedaan", verzuchtte de toch wat in vorm teruggezakte OVIS-kapitein. „Net demarreerde Hennie Kuiper in de spits. De man nen vlogen naar boven". Aangevoerd door steedis weer spet gens, Slüper en Jo van Pol, die toch in de finale net iets te kort kwam. Evenals Cees Priem, de te gen krampen knokkende Zeeuw, die bij de Spets krachtigste pedaalsla gen moest lossen. Slechts Raas, Slüuer en Kooken bleven aan het wiel toen de kampioen naar Kuiper toe wiekte. Jan Spetgens keek grijnzend om. Van Dongen, Hassink, Knetemann, langen, Van der Hoe ken zelfs Van Katwijk konden niet meer mee. „Ja, ook Piet van Katwijk", wist Spet gens later. „Hij reed niet goed in dit kampioenschap. Geen moment was er de Van Katwijk, die een paar weken terug de ronde van Limburg beheerste".Waarvoor rossi ge Piet zelf de verklaring niet wen ste te geven. De supporters wel: „Vlak ovor het vertrek vertellen de mensen vn de KNWU hem dat hij vanaf maandag een maand lang is geschorst. Dopinggebruik in een (gewonnen) etappe in de ronde van Limousin- Vindt iemand het dan gek dat een man die toch als favo riet onder druk staat, bezwijkt. Dat iemand die net hoort dat „alles" (want de Olympische Spelen waren dat voor Van Katwijk) weg is, niet tot normaal koersen komt." Spetgens maakte het werk professio neel af. Stelde rustig vast, dat Raas en Kuiper het in de laatste klimmen niet meer zouden maken. Dat hun .macht" niet voldoende meer was om de gemakkelijke pe daaltred van de klimmer te beant woorden. RAakte in de voorlaatste ronde ook Slüper kwijt en wist zich in de finale alleen met Ben Kooken. Een „naamloze" eigenlijk. Een on bekende, met slechts een „verjaar de" etappezege in Olympia's tour en het vorige week behaalde bergklaa- sement in de Engelse Milkrace op zyn cridit. Spetgens kon niet meer verliezen. Mocht ook niet meer ver liezen, van het duo dat de trui be twistte was hij immers de enige die recht op de titel had. Spetgens begreep het zelf, maar be zweek in die laatste meters toch even voor de verleiding om „hulp van buitenaf" te zoeken. De bocht uitkomend dook hij van rechts naar links over de weg. De motor van een ordaninanB zou hem op gang kunnen trekken. Maar Spet vergat - niet omkijkend en met slechts het finishdoek voor ogen - helemaal Ben Kooken. Dacht niet aan de Limburger die „uit de wind" aan het wiel bleef. Die weigers „binnendoor" te gaan en zich door de Spet - die nooit die bedoeling kan hebben gehad - tegen de motor liet zetten. Op dat moment, in één duizendste deel van de strijd, toonde die Kooken zich dan toch de professio nele coureur- Stak bij volmaakt be- ïheerst de hand op en liet htf Spet gens rustig zijn winnende rush af maken. Kooken, temidden van de supporters, voelde zich toen al zeker an zijn zaak. Het protest was al onderweg naar de Jury. Die een spurt, zoals ze bij de professionals in vrijwel iedere koers verloopt, bestrafte. Die Spetgens be roofde van zijn nationale titel en Kooken maakte tot een dubieuze kampioen. HENK KRUITHOF

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7