NVSH: „Alles doen om deze wet tegen te houden" f44.- Nieuwe miljoeneninjectie voor de werkgelegenheid SER wil eenvoudiger winkelsluitingswet VEEL VERZET TEGEN WETSONTWERP ABORTUS Koren zetten de NCRV onder druk Felle kritiek op dubbel bod op Erdal-aandelen v. Ulden (DAF) Leiden ontslaat twintig man Geslaagd? 8 Dagen kriskras door Nederland Boulevard kost f 4.500.000 NS-Vakantie- dagtochten „Oud-invaliden" worden geholpen In 1973 GEZAMELIJKE FINANCIËLE ACTIE KERKEN r<ÖJ PAGINA 8 BINNENLAND ZATERDAG 24 JUNI ma DEN HAAG De NVSH vindt het abortuswetsontwerp van de regering onaanvaardbaar. Voorzitter dr. G. J. Smit heeft gis teravond al aangekondigd dat de vereniging alles zal doen om de Tweede Kamer te bewegen het voorstel niet aan te nemen. Dr. Smit meent dat door het wetsontwerp de vrijheid van artsen om medisch te handelen ernstig wordt aangetast. Vooral door de verplichting om gegevens te regi streren en die ter beschikking te stellen aan de geneeskundige hoofd inspectie. Bovendien heeft dr. Smit felle kritiek op de willekeur waar aan artsen worden overgeleverd. Enerzijds doordat de minister volks gezondheid de vrijheid krijgt om ten alle tijde de voorschriften in de abortusprocedure te veranderen en anderzijds omdat de gronden waar op artsen vervolgd kunnen worden zo vaag omschreven zijn dat men ze willekeurig kan interpreteren. De NVSH betreurt het dat buiten landse vrouwen op grond van het wetsvoorstel zich niet meer in Ne derland kunnen laten aborteren tenzij ze langer dan drie maanden in Nederland woonachtig zijn. Dr. Smit vindt dat op ons land de mo rele plicht rust om met name Bel gische en Duitse vrouwen die in hun eigen land nog niet geholpen kunnen worden behulpzaam te zijn bij het afbreken van hun ongewen ste zwangerschap. Dit omdat er in Nederland volgens hem nooit een liberalisering op het gebied van abortus zou zijn gekomen wanneer er niet zo veel Nederlandse vrouwen in Londen zouden zijn geaborteerd. Sociale indicatie Het PvdA Tweede Kamerlidlid, dr. J. H. Lamberts, die met zijn partij genoot dr. H. J. Roethof een initia tief-abortuswet indiende, dat nu door het regeringsvoorstel wordt ge passeerd. noemde het wetsvoorstel van de regering een belediging voor de artsen. En hij verwacht dan ook dat de medische wereld zich fel te gen de plannen van het kabinet zal verzetten. Dr. Lamberts vond het onaanvaardbaar dat vrouwen die zich door een abortusaanvraag on der medische behandeling stellen nu wel gedwongen zijn om zich te legi- miteren omdat het voor artsen moeilijk is na te gaan of met een accent sprekende vrouwen uit Noord-Brabant of België afkomstig zijn. Dr. H. J. Roethof maakte ernstig bezwaar tegen de administratieve 1 rompslomp waardoor het voor de 'I tooh al druk bezette artsen vrijwel i' onmogelijk zal zijn om hun mede- werking aan een abortusprocedure te verlenen. Rebellie Volgens de in het medisch tuch- 11 trecht gespecialiseerde Rotterdamse Jurist mr. Frenkel is het opmerke- lijk dat in het wetsontwerp abortus i niet over een sociale indicatie ge- I i sproken wordt maar abortus alleen I wordt toegestaan op grond van een jernstige bedreiging op grond van l het lichamelijke of geestelijke wel- t zijn van de vrouw. De regering - houdt hierdoor aldus mr. Frankel J geen rekening met een uitspraak 1 van de Amsterdamse rechtbank die in 1953 abortus op grond van een sociale indicatie al erkende. De voorzitter van Stimezo Neder land, de Utrechtse arts R. Linscho- ten, voorziet een massale rebelli van 1 naar schatting 85% van alle Neder landse artsen. Volgens de Stimezo- voorzitter loopt de regering met h wetsontwerp achter de feiten aan. De waarnemend voorzitter van de Dr. Ruiger Stichting, mr. J. Le Poole, vindt dat het voorstel van de regering niet van Europees denken getuigd omdat het buitenlandse vrouwen onmogelijk wordt gemaakt om zich in Nederland te laten aborteren. Mevrouw M. C. Laan-Benders, voor zitster van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen de grootste vrouwenorganisatie in ons land, is tegen het wetsontwerp omdat haar vereniging zich duidelijk heeft uit gesproken tegen registratie en tegen een team. Men wil ook nu nog de beslissing aan de vrouw zelf overla ten. De voorzitter van de Stichting voor het Ongeboren Kind, prof. dr. G. A. Lindeboom had nog geen commentaar. DEN HAAG (ANP) De Sociaal- Economische Raad heeft gisteren staatssecretaris Oostenbrink (Econo mische Zaken) het advies gegeven de regels voor openstelling van winkels op werkdagen te versoepelen. Het advies houdt in: de ondernemer moet zelf bepalen op welke tijden tussen vijf uur 's morgens en zes uur 's avonds hij open wil zijn, mits hij de open uren beperkt tot 55 r mag op één avond per week maar nooit op zater dag zijn winkel openhouden tot tien uur. Hij' mag daarbij niet het maximum van 55 uur per week te boven gaan. Het invoeren van het maximum 1 door enkele leden van de raad aantal openingsuren heeft tot gevolg voorgestaan zou voldoen, dat Kamers van Koophandel en ge- meenteraden zich niet meer hoeven De problemen rond de winikelslin- bezig te hemden met het instellen ting behoren tot de Nederlandse van een koopavond en met de zgn I folklore, zo zei SER-voorzitter dis. halvedagsluiting °e Pous. HU constateerde dat blijk- baar iedereen in ons land in hoge Namens de werknemers in de SER mate geinteresseerd is in winkel zei de heer Willems <NWi dat de sluiting en -opening. ..Er zal eeuwig altijd verschil van mening per week. I vrÜe zaterdagmiddag ook ADVERTENTIE Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kriskras-abonne ment. Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. En als extra plussen: recht op 't kopen van voordelige koppeling kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS Muziekhande laar overvallen in Den Haag DEN HAAG (ANP' De 69-jarige muziekboekenhandelaar Z. A. Jobse is gistermiddag in zijn winkel aan de Gedempte Burgwal in Den Haag overvallen door twee mannen. Zij vroegen naar een boek om piano te leren spelen en toen de heer Jobse een van hen een werkje overhan digde, werd hij aangevallen. De over vallers maakten hem zijn portefeuille met f 1050,- en een paspoort afhan dig. Daarna snoerden ze zijn benen met een koord vast en bonden hem een doek voor de mond. Na hun vertrek sneed de heer Jobse de touwen met een zakmes door zfjn handen waren niet ge bonden en waarschuwde de politie. Volgens hem waren de overvallers Surinamers, beiden ruim 1.80 meter lang, beiden droegen een petje. NOORDWIJK De veelbespro ken parallelboulevard of de Bou levard De Geus, zoals het ongetwij feld zal gaan heten, hoewel daar na de weigering van B. en W. het Weteringpad Jaap Bedijnpad te noe men aan te twijelen valt begint reële vormen aan te nemen. De laatste obstakels zijn weggenomen, althans theoretisch. In de praktijk zal er nog wel het één en ander moe ten worden gesloopt. De totale ondergrond is nu des ge meentes eigendom. Het krediet voor de aanleg van een riolering is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd en de realisatie daarvan zal in het aan staande winterseizoen geschieden, 't Daaropvolgende koude jaargetijde is (1973/74) zal een groot gedeelte van de weg gereed komen. Financieel is de zaak vrijwel rond. Tot op he den heeft de Boulevard f 2,5 min ge kost, waarvan 80 pet terug is ont vangen als rijksbijdrage in de ver werving van onroerend goed en an dere opstallen. Daarbij komt ongeveer een half miljoen uit hoofde van rente sedert 1962.. De prognose is, dat er voor dat de auto's hun hele circuit heb ben nog f 1 min aan moet worden gespendeerd, waarbij is inbegrepen de f 145.000 voor de aanleg van de riolering hetgeen al door GS is ge accepteerd. kelpersoneel (sluiting van de winkels na één uur uur zaterdag). Ki'oonlid prof. Bosman sprak over de grotere vrijheid in openstellings tijden in België. Uit de grensstreken doet 'men daar vaak boodschappen als de Nederlandse winkels dicht zijn. Hij bepleitte een proefneming, om te zien hoe die grotere vrijheid ADVERTENTIE 'n Dagje naar Texel of naar 't Teutoburgerwoud, naar 't Evoluon in Eindhoven of naar Ouwehands Dierenpark, naar de Deltawerken of naar de Floriade. Vraag op 't station de brochure ,,NS- Vakantiedagtochten". voordelig uit met NS zijn. Drs. De Pous was blij dat de SER die folklore niet heeft verstoord, maar integendeel een stuk van het Nederlandse cultuurpatroon heeft gehandhaafd. Prins Bernhard heeft I gistermiddag ter gelegenheid j van het veertigjarig bestaan van Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg in Rhenen tijdens een dnckbezochte re ceptie uit handen van direc- I teur A. Ouwehand een che que ontvangen ter waarde van f 25.000 -. Dit bedrag, oorspronkelijk een jubileum- geschenk voor de jubileren de dierentuin, werd gedeelte lijk bijeengebracht door I vrienden en relaties van het dierenpark. De directie vulde het aan tot een kwart ton en bestemde het voor het We- reldnatuurfonds. De jubi leumgift zal, aldus de prins in zijn dankwoord, worden gebruikt voor de ontwikke ling van het ..Goenoeng Leu- ser Reservaat" op Noord-Su- matra, dat door het Wereld- natuurfonds Nederland is ge adopteerd. Op de foto: de prins met directeur Ouwe- hand wandelend in de die rentuin. UTRECHT ANP) „De NCRV staat voortdurend bloot aan pressie. Herhaaldelijk krijgen we mededelingen van koren, dat ze ook wel eens op tv willen. Als we dat dan niet meteen doen, gaan ze naar de EO". De adjunct-directeur van de NCRV, de heer Geernink-Bak- ker, zei dit gistermiddag op de jaarvergadering van de omroep in Utrecht. Over de erkenning van de Evangelische Omroep als C-zuil zei de voorzitter van NCRV, dr. Ozinga, dat „minister Engels zich kennelijk heeft af gevraagd: van welke beslissing krijg ik de minste politieke pijn?" Behalve over de concurrentie is er ook gesproken over het medium televisie. De heer Gee ring Bakker zei: „De invloed en dé macht van het medium wor den veel te veel overschat, deze gaat niet veel verder dan het verstevigen van bestaande op vattingen. Van een blijvende, diepe beïnvloeding is geen spra ke". De NCRV bezint zich nu op de wijze waarop verandering in het eenzijdige karakter kan worden gebracht. De NCRV zal binnenkort een opdracht ver strekken voor een studie over de effecten van televisie. Dit ge- gebeurt in het kader van het vijftigjarig bestaan van de om roep in 1974. AMERSFOORT (ANP) Op het "dubbele bod" van het Amerikaanse concern Consolidated Foods op de NV Maatschappij voor Wassenwer- kirng (ErdaJ) is van de kanlt van de miniderheidsaandeelhoudens (49,2 pro- cenlfc) felle kritiek geuit. De Vereni ging Effectenbeschermimg, de beleg gingsmaatschappijen Robeco en Nefo en particuliere aandeelhouders ma ken ernstige bezwaren tegen het bod van f 290.- op de zogenaamde out- sidle-aandelen en de hogere prijzen die de meerderheidsaandeelhouders, de familie Wolbers, voor hun belang DEN HAAG (ANP» Met te- periode. kende kracht tot 1 januari van dit jaar zullen de oud-invali den financieel geholpen worden Voor dit jaar is met deze hulp f 85 mil joen gemoeid. Aldus heeft premier •Biesheuvel gisteravond meegedeeld na afloop van de wekelijkse verga dering van de ministerraad. De hulp is conform het desbetref fende SER-advies. Het betreft hier de categorie invaliden, die niet pro fiteert van de uitkeringregeling van de Wet Arbeidsongeschiktheidsver zekering. Zij waren gedupeerd, door dat zij belangrijk minder ontvingen dan degenen, die wel onder die wet vallen. De uitkeringen voor de oud-inva liden worden gebaseerd op hun dag loon, verhoogd met de indexeringen van de afgelopen jaren. Het besluit van het kabinet is gelicht uit het geheel van de beslissingen, die het kabinet moet nemen over de pro grammering van de sociale verzeke ringen in de nu lopende kabinets- De ministerraad rondde zijn be sprekingen over die programmering nog niet af. Er wordt daarover niet meer gesproken voor het overleg tus sen het kabinet en het bedrijfsleven volgende week. DEN HAAG (ANP) De Her vormde Kerk, de Gereformeer de Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk zullen van 15 tot 27 januari 1973 gelijktijdig een financiële actie gaan houden voor het werk in d e plaatselijke kerken. Het resultaat van de begin dit jaar gehouden hervormde financiële actie „trouw moet blijken" is de aanlei ding geweest tot de interkerkelijke bundeling van collecterende krach ten. De Hervormde Gemeenten kre gen door deze actie in 1972 ge middeld ongeveer dertig pro cent meer aan gelden voor het plaatselijk werk. Uit de drie kerken is een geza menlijke commissie gevormd onder voorzitterschap van ds. W. H. den Ouden uit Rotterdam, die de her vormde actie „trouw moet blijken" leidde. Andere kerken kunnen zich nog bij het gezamenlijk intiatief voor 1973 aansluiten. Het is niet de bedoeling dat er één massale actie voor alle kerken komt, de actie die in 1973 wordt ge voerd is wel gelijk van opzet, maar de opbrengsten zullen uitsluitend naar de eigen plaatselijke kerken vloeien. LEIDEN Het garage-bedrijf regeling tot stand gekomen, van de gebr. Van Ulden. DAF-dea- j Het ontslag houdt verband met het Ier van Leiden, heeft aan circa 20 j feit, dat de DAF-directie in Eindho- man, na daarvoor toestemming van ven de afdeling verkoop (en service) het Gew. Arbeidsbureau te hebben van trucks in handen heeft gegeven ontvangen, ontslag aangezegd. In van Bloms automobielbedrijf in overleg met de vakbonden is voor 'tRijnsburg, met een vestigüig in Lei- ontslagen personeel een afvloeiings- den. in Erdal krijgen (uitkomende op f 334.- Na urenlange discussies gisteren op een buitengewone aandeelhouders vergadering. werd duidelijk, dat Con solidated Foods, aelfls by niet-aan- meUddnig va n d(e outsid e - aandelen, het meerderheidspakket zal kopen. Dit heeft de Nederlandse belangeniwaar- nemer van het Amerikaanse concern deze vergadering verklaard. President-directeur dr. J. Brouwer van de beleggingsmaatschappij Ro beco opende de rij van sprekers met de verklaring d'at hij het verschil in het bod or/juist acht. Hy tekende pro, test aan tegen deze "vorm van dis criminatie", maar hy voegde er aan toe, zich ervan bewust te zym dat er In Nederland geen wettekst bestaat die zich tegen deze handelwijze ver zet. „Toch protesteer ik. omdat dit bod ingaat tegen ons aller rechtsge voel", Dat de "blauwe maandag-aan deelhouders" minder rechten zou heb ben. beoordeeld hy als een drogreden. "Bij beursnotering hebben alle aan deelhouders dezelfde rechten. De fa milie Wolbers kon bij verkoop van het belang voorwaarden stellen voor een beloning", aldus de R'obeco-di recteur. Aan die hand van voorbeelden wees hij er op dat in het buitenland der gelijke procedures niet zouden kun nen voorkomen. "In Nederland is dit nog niet gecodificeerd, maar het recht bestaat wel". Ontslag voor 40 man bij II aro beton BERGEN OP ZOOM (ANP» De afdeling voorgespannen betonnen buizen van Waco Beton-NV in Ber gen op Zoom zal vrijwel zeker eind augustus worden gesloten. Voor de ruim 40 met ontslag bedreigde werk nemers zal worden gezocht naar her- plaatsingcmogelykheden. Dit heeft gisteren de heer H. Kat, adjunct-di recteur van het moederbedrijf van Waco Beton in Krimpen aan den IJssel, meegedeeld. Volgens hem is de sluiting het ge volg van zowel conjuncturele als structurele moeilijkheden. Er zijn steeds minder betonnen pijpen no dig, aangezien grote afnemers hoe langer hoe meer overgaan tot zuive ring aan die bron. Bovendien slteWeni op het ogenblik nogal wiafc bedrijven him opdrachten uit dbor gebrek geld. Toch meent de heer Kat. dat alle problemen van tijdelijke aard zullen zijn Geprobeerd zal worden de 40 be trokken werknemers bij het moeder bedrijf onder te brengen of bij Bal last Nedam in Jutphaas, met welk bedrijf Waco is gelieerd. Voor de werknemers, die niet wüMen gaan pen- delen, zal een afvloeiingsregeling worden getroffen. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) De rege ring heeft besloten een tweede werkgelegenheidsprogramma tot een bedrag van f 606 miljoen uit te voeren. Dit zal gebeuren in twee fasen. Met het eerste deel. een program ma van f 431 miljoen (f 386 miljoen in de bouwsector en f 45 miljoen voor andere extra maatregelen) wordt direct begonnen. Het reste rende deel van f 175 miljoen komt aan de beurt als in september aan staande nog geen verbetering in de werkgelegenheidssituatie kan worden verwacht. Minister Boersma van Sociale Zaken heeft gisteravond de Tweede Kamer in een nota op de hoogte ge steld van het nieuwe werkgelegen heidsprogramma. Tijdens het kamer debat in februari jongstleden over het eerste programma had de be windsman toegezegd dat, indien de werkloosheid zich ongunstig zou blij ven ontwikkelen, aan een volgend programma zou worden gedacht. De laatste inzichten omtrent de ontwikkeling van de conjunctuur in het buitenland zijn enigszins gunsti ger geworden, aldus minister Boers ma. Maar deze ontwikkeling zal vooralsnog geen positieve invloed uit oefenen op de werkgelegenheid in Nederland. Het tweede werkgelegenheidspro gramma iis, evenals het eerste, in de eerste plaats gericht op de gebieden, waarvoor de hoogste werkloosheids percentages worden verwacht. Ge zien de regionale en bedrijfstaksge- wyze differentiatie in de ontwikke ling van de werkloosheid ligt het accent ditmaal iets minder op het noorden des lands, terwijl ook enige aandacht wordt besteed aan andere bedrijfstakken dan de bouwnijver heid, aldus minister Boersma in zijn nota. De uitgaven van het tweede pro gramma zullen worden gedekt op de kapitaalmarkt, voorzover het die in 1972 betreft. Voor het komend jaar moet de financiering worden inge past in de miljoenennota voor 1973. De uitgetrokken f 431 miljoen voor de eerste fase worden als volgt be steed: f 328 miljoen voor aannemerswer- ken van rijk, provincies en ge meenten in de bouwsector (waar bij ook weg- en waterbouw), die vooral een structuur- en/of mi- lieuverbeterend karakter hebben. f 30 miljoen voor regiewerken in de bouwsector. f 15 miljoen voor eenvoudige ob jecten in de bouwsector voor oudere werklozen, aan welke ob jecten een bijzonder grote behoef te bestaat. f 12 miljoen voor verbetering van agrarische bedrijfsgebouwen in het land behalve het westen. f 1 miljoen aan subsidies voor bin- nenschilderwerk in de komende f 25 miljoen ten behoeve van werkgelegenheidsmaatergelen voor administratief en kaderpersoneel, omdat er een toeneming gecon stateerd is van de werkloosheid onder de beoefenaren van niet- handarbeidersberoepen f5 miljoen ten behoeve van de jongelui, die dit jaar de school verlaten en geen arbeidsplaats kunnen krygen. Extra plussen: recht op 't kopen van voordelige koppeling kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. In juni, juli en augustus. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS usa hladi <nda< fel h ttshoi eldig tonde Nadi 'prom

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8