Sterven confes sionelen in el- kaars armen? lieudeskundige-collega Bram van Leeuwen weet te vertellen dat men het nog lang niet eens is over het effect van opeenhopingen kooldio xide in de bovenste lagen van de atmosfeer. In de eerste plaats zou dat het ef fect kunnen hebben dat de zonne straling in geringere mate de aar de bereikt met als gevolg een da ling van de temperatuur. Maar het zou ook kunnen dat de aarde door die lagen minder warmte uitstraalt, waardoor het uiteindelijk niets uit zou maken: wel of geen kooldioxi de in de atmosfeer. Chloor Bestaat echter de verpakking van de zachte zeep uit polyvinyl- chloride (pvc) dan levert de ver branding veel meer problemen op. Er komen hoewel in geringe hoe veelheden chloorgassen vrij. die zich kunnen verbinden met 't ijzer van de verbrandingsinstallatie tot ijzer- chloride. waardoor de apparatuur aangetast wordt. Er komen echter ook chloorgassen in de atmosfeer. Men heeft nog geen beeld van de consequenties daarvan. Niet alle gemeenten in het ver- schijningsgebied brengen hun afval naar de Leidse vuilverbrandingsin stallatie. De kosten daarvan zijn te hoog. Een aantal heeft al een contract gesloten om het huisvuil aan de VAM (Vuil-Afvoermaat- schappij) te leveren die het in Drente composteert. Op die manier wordt het plastic niet verwerkt, maar blijft het liggen. Ook op het ogenblik stortten de meeste ge meenten in ons verschijningsgebied het vuil zonder verbranding. Het argument van AKZO. dat het potje van de Driehoek-zeep ge makkelijk verbrand kan worden, gaat dus niet op. In de meeste ge vallen komt men niet eens aan die verbranding toe. Dat geldt niet alleen voor onze regio, maar voor heel Nederland. Akzo zegt al meer klachten te heb ben gehad over de plasticverpak king van haar zachte zeep en denkt aan vervanging, daarmee al toege vend de argumenten er tegen steek houdend te vinden. Eerlijk Verwarrend is het echter dat de Stichting Centrum Milieuzorg Drie hoek-zeep in plastic in haar bro chure met name noemt. Marijke Brunt van de stichting vertelt dat de onderzoekers van het Nederlands Instituut voor Toegepast Huishoud kundig Onderzoek het gewoon eer lijk vonden het bij het onderzoek gebruikte middel te noemen. "Het betekent nog niet dat Je die zeep speciaal moet gebruiken. Er zijn ook nog merken in karton. Een beetje milieubewust denkend mens", zo zegt ze "zou toch geen plastic\ erpakking gebruiken". Dat is heel gemakkelijk gezegd. Langs welke wegen een poging tot milieubewust denken leidt heb ik hopelijk boven aangeduid. Hoe luidde het ook weer in de al ternatieve milieuverklaring van Stockholm "Er zullen diepgaande verande ringen nodig zijn zowel in de poli tieke economische en maatschappe lijke structuren van de samenle ving op aarde, als in de diverse le vensstijlen van de individuele HEIN ELBRINK het verspreidingsgebied van onze bladen heeft alleen de gemeente Leiden een vuilverbrandingsinstal latie van een dergelijke capaciteit en kwaliteit dat plastic er vernie tigd kan worden. Bij dit proces komt kooldioxide vrij en mijn mi De volgende alinea's zijn de moeite waard om uit de berg papier te lichten die de VN-milieuconferentie van de afgelo pen weken in Stockholm en randgebeuren hebben gebaard. Ze zijn afkomstig uit de alternatieve milieuverklaring van de groep Dai Dong (Zie ons blad van 7 juni: alternatieve milieu verklaring). 1. „Er zullen diepgaande veranderingen nodig zijnzowel in de politieke, economische en maatschappelijke structuren van de samenleving op aarde, als in de diverse levensstijlen van de individuele mens". 2. „De cultuur van de geïndustrialiseerde landen weerspie gelt hun politieke en economische ideologie, die gebaseerd is op voortdurende toeneming en een kritiekloos vertrouwen op de technologie. Onze speciale verslaggever in Stockholm analyseerde dinsdag 20 Juni J.l. dat de officiële berg van de VN-milieuconferentie een muis gebaard heeft (Jan Ottens-VN-mi- lieuplan lijkt meer dan het is). De oorzaak: botsing van belangen van mogendheden onderling. Na zo'n mislukking is het des te belangrij ker dat een ieder voor zich apart bewust wordt van de zaak waarom het gaat. Daarbij zijn bovenstaan de twee citaten van belang, omdat ze twee kernpunten uanroeren: persoonlijke verantwoording en de mate van bewustwording, die uit eindelijk vertaald zullen kunnen worden in actie. Voor de vorm van die actie is informatie belangrijk. Veel te wei nig sluit die echter aan bij de di recte leefsituatie. Het zijn veelal het ontbreken van de directe aan grijpingspunten over de omvang van de milieuverontreiniging, die aanvankelijke verontwaardiging doen verkeren, eerst in machte loosheid en vervolgens in onver schilligheid. Milieunummer Het weekblad Haagse Post ver dient lof voor een speciaal milieu nummer (HP 19—1—'72 losse exemplaren zijn nog beschikbaar). Een ander in het oog springend initiatief van Jongere datum is een onderzoek van de Stichting Cen trum Milieuzorg, in samenwerking met het Nederlands Instituut voor Toegepast Huishoudkundig Onder zoek. met financiële steun van AGO Verzekeringen. Het onderzoek sluit aan bij een „zeep en soda-ac- tie" onder Eindhovense huisvrouwen waarbij het er om ging om water vervuiling door fosfaten via het gebruik van moderne wasmiddelen tot een uiterste te beperken. De resultaten waren verrassend. Voor een goed begrip is nodig te weten dat fosfaten stoffen zijn die in te grote hoeveelheden in het water te uitbundige groei "van al gen veroorzaken. Die algenbloei geeft een gebrek aan zuurstof in 't water, er treedt rotting - op, het water „gaat dood". Meer dan de helft van het fosfaat in het Neder landse water komt van huishoudeli gebruik. Hiervan is weer de helft afkomstig van moderne wasmidde len. Fosfaten zitten in de wasmid delen omdat het leidingwater kalk bevat. Ze zorgen er voor dat bij voorbeeld dat geen kalkaanslag op het verwarmingselement van de wasautomaat kan worden gevormd. Het verrassende van het onder zoek was, dat in tegenstelling tot wat de wasmiddelenindustrie be weert die kalkaanslag bij het ge bruik van zeep en soda, zonder fos faten geweldig meevalt. Kunstma tig bevuilde testlapjes met o.a. bloed-roet, cacao, standaard vuil. rode wijn etc. werden beter schoon dan met een synthetisch wasmid del met bleekmiddel. Bij de Stichting Centrum Mi lieuzorg, Herengracht 540 in Am sterdam zijn brochures verkrijg baar die alles vertellen over dose ring etc. Een waarschuwing in het kader van de omschakeling op zeep en soda is nog wel op zijn plaats. U dient van te voren te controle ren of de pomp in uw wasautomaat van aluminium is. Soda tast name lijk dat metaal aan. Zachte zeep Het onderzoek van de Stichting Centrum Milieuzorg noemt Drie hoek-zeep van het Akzo-concern als middel dat bij de experimenten gebruikt werd. Illustrerend voor de verwevenheid van het probleem van de milieuverontreiniging is dat de genoemde Driehoek-zeep sinds 1968 niet meer in de bekende kartonnenverpakking op de markt gebracht wordt maar in plastic. Dit is ook het geval met de soda. Wat moet Je daar nou mee aan? Ge bruik je zachte (groene) zeep dan stuit Je bijna uitsluitend op de plasticverpakking. Gebruik je een fosfatenhoudend wasmiddel dan verontreinig je het water. De fabrikant van Driehoek-zeep draagt nog het zijne tot de ver warring. Hij beweert namelijk dat de verpakking van zijn zachte zeep bestaat uit een plastic op een koolwaterstofbasis, die in 'n daartoe ingerichte vuilverbrandingsoven gemakkelijk vernietigd kan word Bovendien is het probleem, zo zegt hij, ingewikkelder dan het lijkt. Er bestaan drie soorten van milieuvervuiling. De eerste treedt op bij de fabricage, de tweede bij de consumptie en de derde na de consumptie, als het afvalprodukt vernietigd wordt of zou moeten wor den. Weliswaar levert plastic in het derde geval aanzienlijke moeilijk heden op aldus Akzo, maar bij de voormalige kartonnenverpakking gaf het fabricageproces vervuiling. Akzo-woordvoerde rVan Min: Denk maar eens aan de strokartonindu strie. Het gebruik van glas zou een oplossing zijn, maar daar treedt aldus Akzo, de vervuiling op bij het schoonmaken van glas. De redenering van de fabrikant klopt ogenschijnlijk als een bus. Een van de belangrijkste anti-mi- lieuvervuilings principes is echter dat van het recycling, de kringloop. Een soort nuttigheidsprincipe, waarbij men er van uitgaat dat al le produkten die eenmaal in de ver- F1 "91 Vji brulkskringloop zijn opgenomen er in blijven. Afval kost alleen maar geld. Niet alleen omdat het ver werkt moet worden tot bruikbaar afval, maar ook omdat het niet me gebruikt kan worden. De grondstof fen en arbeidskrachten, die er aan besteed zijn hebben een gering nut afgeworpen. Vanuit dat kringloopsprincipe ge zien is plastic het kwaadaardigst, karton iets minder en glas het best. Bovendien moet de vervuiling die optreedt bij het schoonmaken van het glas geringer worden geacht dan bij vernietiging van het plastic Verbranding Maar afgezien daarvan, hoe staat het met de verbranding van uw plastic potje van Driehoek-zeep. In „We zijn in ondertrouw gegaan," zei afgelopen zaterdag prof. dr. P. Steenkamp, de voorzitter van de contactraad der confessionele par tijen en de schrijver van de „stra tegienota," die leidraad zal zijn voor de confessionele samenwer king in de komende jaren, als ten minste de ARP. CHU en de KVP zich daarmee akkoord verklaren. In 1975 moeten de partijen voor het eerst met één lijst voor de verkie zingen en daarna met één fractie optreden. Hoewel de datum van het huwelijk (lees: fusie) nog niet vaststaat, zal die wel niet erg ver van 1975 vandaan liggen. De vraag is natuurlijk of het een goed huwelijk zal worden, maar ook, of de huwelijkspartners de tijd zullen overleven. Of wordt het een sterven in eikaars armen? Door drs. Joop van den Berg Het antwoord daarop is niet ge makkelijk en het hangt van aller lei factoren af. Tekenend voor de onzekerheid in confessionele kring was mijns inziens een uitlating van de heer Steenkamp tijdens de aan bieding van de strategienota: „Ik heb deze week nog een aantal boe ken doorgewerkt en daaruit blijkt, dat de christendemocratie wel de gelijk een politieke doctrine is en voor de kiezers een politiek profiel heeft". Zoiets zou noch een socia list, noch een liberaal hoeven zeg gen. Uit hun doctrines zijn politie ke bewegingen voortgekomen, ter wijl de christen-democratische par tijen, vooral in Nederland, vooral hebben gespeculeerd op het lid maatschap van een christelijke kerk. Dat lidmaatschap is in Ne derland ook heel lang voldoende geweest voor een vrij grote katho lieke of protestantse partij. Bij de CHU is de afkalving het eerst begonnen, pas veel later werd het proces van afkalving bij de katholieken zichtbaar en nu begint ook de ARP in de malaise te delen. Ten eerste verlaten velen de ker ken, waarbij het grootste deel ook de „bijbehorende" partij loslaat; ten tweede is het stemmen op de eigen kerkelijke partij niet meer vanzelfsprekend. Steeds meer men sen laten de confessionelen, en daarmee het politieke centrum, los en voegen zich in de rijen van biet-confessionele partijen, ter lin- ker- of ter rechterzijde. Die ont wikkeling kan het best geïllu streerd worden aan de hand van bijgaande grafiek. Daaruit valt af te lezen hoe, eerst heel geleidelijk maar later steeds sneller de gezamenlijke christelijke partijen aan aanhang hebben ver loren. Tot 1963 bleef het verlies beperkt tot 3 procent, na 1963 ging hot (vooral bij de katholieken) steeds harder. Daartegenover stond de groei van „links": weliswaar ver loor het socialisme-van-allerlei-ga- ding eveneens aan aanhang, maar dat verlies werd gecompenseerd door de huidige bondgenoten: D'66 en de PPR. Ook aan rechterzijde ziet men zulk een ontwikkeling: het ouder wetse liberalisme blijft rond een tiende van het electoraat hangen, maar krijgt de steun van DS'70. Weliswaar kan men erover twisten, in hoeverre DS'70 gevoegd kan wor den bij de liberalen, maar veel. vooral Jonge, mensen hebben DS'70 kennelijk beschouwd als een mo derne pendant van de WD. De confessionelen dreigen dus te worden samengeperst. Om de grafiek niet moeilijker te maken dan ze al was, heb ik de cijfers van de confessionele splin ters weggelaten. Vast staat echter, dat deze juist de laatste jaren hun positie hebben verbeterd: ze had den minder last van het wegvallen van de opkomstplicht en bovendien blijken ze een opvangplaats van orthodoxen, die het steeds geza- menlijker optreden van de grote confessionele partijen zien als een vorm van verwatering. Het is geen wonder, dat de lei ders der christelijke partijen zich in arren moede zijn gaan afvragen hoe deze ontwikkeling te keren was. Het woord van de oude leider van de CHU dr. J. Th. de Visser, uit de jaren na de eerste wereldoor log: „Men vangt met drie netten meer vissen dan met één." schijnt niet meer op te gaan. Maar de vraag is of fusie, eventueel onder een nieuwe en gemoderniseerde vlag, die afkalving wel kan stoppen. Op het eerste gezicht lijkt het wel. of zelfs dat niet helpt. AVRO's Televizier heeft door het Amster damse enquetebureau „Interview" een pijlsnelle enquête laten doen, naar de mogelijke resultaten. Die zijn niet bemoedigend: Als zowel het centrum (KVP, ARP, CHU) zou fuseren, als de drie linkse par tijen (PvdA, D'66, PPR), dan zou den de christelijke zakken van 36.8 pet. (in 1971) naar 32,6 pet. De progressieve drie zouden stij gen van 33,3 pet. naar 40,8 pet. Nu moet er wel bij gezegd worden, dat de waarde van dit soort on derzoeken, die zijn gebaseerd op politieke speculatie, per definitie niet al te betrouwbaar zijn. Maar men mag er wel uit concluderen, dat de christelijke fusie bij de kie zers niet al te veel indruk zou ma ken. Het klinkt somber, maar naar mijn mening gaat het niet eens meer over het keren van het getij, maar om afremmen van het ver lies. In hoeverre dat verlies beperkt wordt, hangt het meest af van de aard van de fusie. Een vereniging van de huidige drie binnen een meer of minder open partij, zoals nu gewenst wordt zal de weglopers naar links en rechts waarschijnlijk tijdelijk kunnen tegenhouden. Bepalend daarbij is het relatieve succes van de regering van premier Biesheuvel. Van belang is daarbij ook de per soon van de lijsttrekker van de vol gende verkiezingen. Wordt het Biesheuvel, dan kan dat anti-revo lutionairen vasthouden, maar Jaagt het waarschijnlijk katholieken weg. Wordt het bijvoorbeeld Steenkamp. dan zal dat zeker aan AR-zijde en aan die der CHU .(waar nog heel wat anti-papisme heerst) stemmen kosten. Het zal hoe dan ook stem menverlies betekenen in de richting van de confessionele splinters als GVP en SGP. Waarschijnlijk zal Biesheuvel als lijsttrekker ook veel katholieken (vooral niet-kerkse) verleiden om maar thuis te blij ven, wat Steenkamp weer minder zal doen. Mocht de fusie toch, naar het gevoel van de publieke opinie, een betrekkelijk gesloten indruk ma ken (zoals de ARP tot nu toe wil de), dan zal de afkalving naar SGP en GPV waarschijnlijk ophou den, althans beperkt blijven. Op grote schaal echter zullen niet-be- ÜJdende katholieken, maar ook be lijdende christenen, zich afkeren van de christelijke combinatie. Zonder Steenkamps intergriteit. en die van de contactraad in twij fel te willen trekken, moet toch vastgesteld worden dat het idee van een min of meer open partij als antwoord „op de uitdaging van het Evangelie", het resultaat is van een stuk electorale kansberekening Daarop wijzen niet alleen de rela tieve openheid, maar ook de voor zichtigheid met vaststelling van fusiedata. Of die kansberekening Juist is geweest hangt ook af van de mate waarin de nieuwe partij als open wordt beschouwd door de kiezers. Tenslotte is de KVP op pa pier als sinds '46 een „open pro grampartij" Duidelijk lijkt me. dat ln deze kansberekening geen plaats is voor afspraken vóór de verkiezingen, Zoh risico kan er voor 1975 niet oo knog bij. Dat zou betekenen, dat de progressieve concentratie ofwel de absolute meerderheid moet ha len of tot oppositie blijft gedoemd. D&t zou dan weer betekenen, dat in feite de politieke polarisatie wordt voortgezet, ook al lijkt de strategienota van Steenkamp hier en daar als twee druppels water op het rapport van de commissie- Mansholt. Nederland blijft een raar politiek wereldje.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7