Prof. Jeuken: loting onrecht "lèxoro shirts PAULINE BONTHUIS: MINST SLECHT Leiden vroeger en nu (27) Promoties en geslaagden Selectie en loting IJ ZATERDAG 24 JUNI 1972 LEIDEN PROF. JEUKEN: „We staan met de rug tegen de muur. Als dan bekeken moet wor den wie Je wel en wie je niet toe laat, dan zeg ik: laat de meest-be- gaafden toe. Doe Je dat niet, dan nivelleer Je het onderwijs. Het is een onrecht aan de getalenteerden en een onrecht aan de wetenschap. En voor de universiteit geldt wat Posthumus in zijn nota zegt: „On derwijs en onderzoek zijn schering en inslag van hetzelfde weefsel". Hoe denkt de sub-faculteit er- „Maandagavond was er een ver gadering van de subfaculteitsraad. In een brief aan de raad, hebben alle hoogleraren van de subfacul teit, onder wie prof. Quispel, adhe sie betuigd. De subfaculteitsraad heeft zich unaniem achter mijn standpunt gesteld". Hoeveel aanmeldingen zijn er, wat is de capaciteit voor biologie? „De laatste telling van mei zegt dat er 157 aanmeldingen zijn. De capaciteit is 102 (inclusief de men sen die het voor de tweede keer doen). Als alle aspirant-eerstejaars worden toegelaten krijgen we zeker moeilijkheden, vooral bij de prac tica. En als we nü geen moeilijk heden krijgen, dan in het derde Jaar, bij de cursussen. Daarbij komt nog dat het exploitatie-krediet 9% omlaag gaat. Een numerus fixus is onvermijdelijk. De academische raad heeft besloten tot een numerus fixus. Maar de universiteiten van Amsterdam en Leiden waren er tegen .Het college van bestuur wil dat de Leidse universiteit zich neer legt bij het meerderheidsstandpunt van de academische raad". Heeft ieder die het VHO-diploma behaalt niet het fundamentele recht te kunnen studeren? „Ja. maar als er geen plaats ge noeg is, dan moet naar mijn me ning de beste man op de beste plaats komen. Het streven dat er bij de universiteit is om op een meer gelijk niveau te komen met instellingen van het hoger beroeps onderwijs houdt daar geen rekening mee. Bij het HBO selecteert men wél vaak op basis van capaciteiten. Posthumus citeert in zijn voort gangsnota Ton Regtien, die daar op kritiek heeft. Regtien stelt in „Universiteit in opstand": „Hetzijn de bestaande politieke en economi sche machtsverhoudingen die be lang hebben bij die tot in het on derwijs terug te vinden politieke filosofie van de absolute geldig heid en absolute noodzaak van de individuele prestatie en de indivi duele selektie". Posthumus ant woordt daarop: „Het toemeten van werkzaamheden in overeenstem ming met talent en ontwikkeling is echter wezenlijk voor iedere samenleving die op de verdeling van arbeid berust". Maar op de universiteit gaat het toch allereerst om onderwijs en niet om arbeid? „Op de universiteit worden men sen gevormd voor het zelfstandig beoefenen van de wetenschap. Daarbij is onderwijs en onderzoek niet te scheiden. Goede studenten halen het onderwijs omhoog, de wetenschap bevrucht het onderwijs. Het onderwijs nivelleert op de universiteit. Je kimt tegenwoordig met een diploma VHO bijna elke studie starten. Dat werkt een ver hoging van het wetenschappelijk niveau niet in de hand. De weten schap gaat op de universiteit hard achteruit". Maar is het geen taak van de universiteit sluimerende talenten te ontplooien? Wat geen talent blijkt, kan dat later zijn. „Als de middelbare school dat talent er niet uithaalt, kan de uni versiteit het ook niet. Mensen met weinig talent zijn op de universi teit vaak een bron van ellende. Ze studeren twee jaar en zitten dan aan hun plafond. Dan kiezen ze iets anders of verdwijnen. Dat kost enorm veel. U moet niet vergeten dat we ook nog een plicht tegen over de gemeenschap hebben". Wat vindt u van de vijf over wegingen bij de motie? „De selectie problematiek is enorm ingewikkeld. Ingewikkelder dan in die vijf punten bij de motie van Pauline Bonthuis staat. Er is by de motie helemaal geen cyferma- teriaal of onderzoek gegeven. De tegenparty moet maar bewyzen dat het niet zo is. Dat vind ik een vreemde manier van werken. Voor elke studierichting apart kan een goede selectiemethode uitgezocht worden. In ieder geval moeten de goed-begaafden worden toegela ten. Dat zyn de mensen met een gemiddelde op hun cyferUjst van 7%. De mensen met een gemiddel de daaronder kunnen misschien door middel van een gesprek met de school, worden toegelaten. Voor de zesjesklanten kan dan misschien loting gebruikt worden". X»e'Hj/(Soepel... dus altijd korrekt PAULINE BONTHUIS: „Ik ben principieel tegen nume rus fixus. Iedereen moet worden toegelaten. Als dat niet kan, dan zeg ik: je moet het onderzoek aan passen, het onderwys gaat voor. In de zomervakantie zouden bijvoor beeld extra voorzieningen kunnen worden getroffen. Alleen in het al leruiterste geval mag je mensen afwyzen". Op basis waarvan? „De Brauw stelt voor: cijfers en loting. Ik kies dan van de twee slechte, de minst slechte; loting. Het gaat er op dit moment niet om een goede selectie-procedure te ontwerpen. Het gaat om de behan deling van een wetsontwerp. Daar moet je op reageren. Wat daar naast als tweede ter sprake komt de selectie in het algemeen valt onder een ander chapiter. Dat valt buiten het kader van het wets ontwerp en we hebben daar geen tijd voor. De Amsterdamse psycho loog De Groot is momenteel bezig met een slectie-procedure, maar daarvan zyn nog geen resultaten. Een derde onderwerp wat hier mee samenhangt is numerus fixus. In de vergadering van 17 april is dat door de universiteitsraad afge wezen. Het college van bestuur van de universiteit meent, dat het zich by het meerderheids-standpunt van de academische raad, (positief tegenover de numerus fixus) moet neerleggen. Daar wordt maandag in de raad over gepraat. Het vreem de is juist, dat toen de numerus fixus in de raadsvergadering van 17 april werd behandeld, er geen cijfers van biologie waren". Waarom kan er niet op basis van cüfers geselecteerd worden? „De voorspellende aard ervan wordt in diverse onderzoekingen betwyfeld. Daarnaast zyn er aller lei neveneffecten omdat je het con- currentie-principe tot leidend prin cipe gaat verheffen, byvoorbeeld op cyfers jagen. Maar by een exacte studie als biologie, kunnen cyfers toch iets „Boven een bepaald cyfergemid- delde zouden beter-begaafden zit ten. Maar het begrip „begaafd" is zeer relatief. By sociologen is dat duidelyker. Ze kunnen technisch goed zyn, maar ook hun ethische opvattingen zyn belangryk voor de wetenschap en voor het beeld van de maatschappy in de toekomst. Dat is een cultureel facet wat een beetje vaag is. Maar dat geldt ook voor biologen. En als er een goede selectie methode zou worden ontworpen? „Mocht er een komen, zonder neveneffectenje moet toch op passen. Je moet het fundamentele recht van universiteitsstudie niet aantasten. Wat ik wel goed vind, is selectie op de universiteit zelf. Na één jaar by de propadeuse. Dat is anders omdat je dan de selectie by de universiteit legt. Ieder blyft by toelating op de universiteit ge- KLOKKEN Friese staart en Stoeltjes, Zaanse- en Sallanders, Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zyn gepromoveerd: W. H. Heemskerk uit Oegstgeest tot doctor in de faculteit der rechts geleerdheid op proefschrift "De eis ln reconventie". De promotie ge schiedde cum laude. Promotor was prof. mr. W. L. Haardt. B. Ranchod uit Haarlem tot doctor ln de faculteit der rechtsgeleerdheid op proefschrift "Historical founda tions of the South African Law of Defamation". De promotoren waren prof. mr. R. Feenstra en prof mr. J. Th. de Smidt. B. F. Deys uit Leiden tot doctor in le faculteit der geneeskunde op proefschrift "Linkage studies on the mule x-chromosome by somatic cell genetics". De promotoren waren prof. dr. M, Sinicaldo en prof. dr. G. R. Fraser. H. W. J. Blöte uit Oegstgeest "tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proef- Bohrift "Magnetic ordering phenome na at very low temperatures". Pro motor was prof. dr. W. J. Huiskamp. in Dop uit Amsterdam tot doc tor in de faculteit der wiskunde en - natuurwetenschappen op proefschrift "Some aspects of ion-atom and ion- molecule-collisions". Promotor was prof. dr. J. Los. Geslaagd zyn in Leiden: doct. ex. geschiedenis E. C. L. v. d. -Vliet c.l. (Leiden), doct. ex. Spaanse taal- en letterkunde mevr. D. M. N. de Ruyter-Tognotti (Hazerswoude), B doct. ex. Ned. recht de dames G. van Hamel (Arnhem), M. I. Hoek (Haar- Mem), T. A. Langbroek (Wassenaar), I. Visser-Drost (Leiden), E. Hartsui ker (Amsterdam), M. C. van der Vlies (Amsterdam) en de heren Y. G. u Blei Weissman c.l. (Den Haag), E. ®J. C. van Hartingsveldt (Den Haag), Et. E. P. de Ranitz (Leiden). H. J. W. Soeters (Bosschenhoofd) W. van cVeen (Leiden), A. H. A. Gildberg (Terborg)B. P. J. A. M. v. d. Pol '(Breda), J. v. d. Pol (Alkmaar), G. K. Warris (Voorburg), G. A. A. Ouds- hoorn (Den Haag)C. H. P. de Boer (Goor) en J. H. B. Hemler (Leiden). In Nymegen is geslaagd voor het ^mi-artsexamen H. M. Kuynders uit J Leiden. Kleuterleidster Aan de kweekschool voor voorbe- s :eidend onderwys "Haanstra-kweek - (ichool" in Leiden zyn geslaagd voor acte als leidster by het kleuter- '^underwys: G. J. A. Aleva, M. Y. An- it iriesse, Ch. H. Batavier, C. S. Beek, E. van Beek, M. D. Boverhof. M. Ch. Bresser, A. A. van den Broek, J. den Butter, P. J. C. Carrée. G. M. A. Cra- ma, M. Fels. A. van Giessen. M. A. C. Goeman, M. F. M. van der Krogt, J. L. Lammens, M. A. M. Langen- berg, H. J. J. J. Lefeber, J. Ligtvoet, J. van Nieuwpoort, J. M. van der Mey, J. W. van Panhuys, J. L. M. Prins, E. Reuchlin, M. J. C. van Roe kei, C. Ryskamp, I. C. Schama, C. Stas, A. Verdam, J. M. J. Vinkestein, G. M. C. Vreeburg, J. T. B. Warring. Mavo 4 Aan de Paulus scholengemeenschap in Leiden zyn geslaagd voor mav Peter v. Amsterdam (Leiderdorp), Jan Andela (Leiderdorp), Rozalien v. Bemmelen (Leiderdorp), Elly Bent velzen (Leiden), Els v. d. Berg <Rijp- wetering), Riny van Berkel (Rypwe- tering), Connie Borst Rij pwetering Pim v. d. Bosch (Leiden), Marlène ten Broek (Leiden), Ruud Devilee (Leiden), José Driessen (Leiden), Ron Driessen (Leiden), Huub Eisen (Oegstgeest), Anja van mond (Leiden), Elly van Everdinck (Leiden), Carla Fuchs (Leiden), Ad v. d. Geest (Oud-Ade), Peter Geffen (Leiderdorp), Peter de Goe de (Leiden), Anja v. Goozen (Hoog- made), Hans Hillenaar (Leiden), Theo den Hollander (Leiderdorp), Paul v. d. Hoorn (Rypwetering), Rens Kamps (Leidschendam), Koos Keyzer (Leiden), Ineke Kouwenho- ven (Rypwetering), Bart Kraan (Lei- muiden), Gerard Krol (Leiden), Han Lovink (Leiden), Thea Lovink (Lei den), Jef Mathot (Leiden), Anneke v. d. Meer (Rypwetering), Ronald Messemaker (Oegstgeest), Hans Mo lenaar (Leiden), Peter Montanus (Leiden), Henk Neyenhuis (Zoeter- woude), Coby Oudshoorn (Rypwete ring), Jac. Ouwerkerk (Leiden), Pe ter Paulides (Leiderdorp), Peter Ploeg (Rypwetering), Wilbert v Post (Oegstgeest), Truus van Roo- den (Leiden), Theo Schonagen (Lei derdorp), Patricia Socci (Leiden), Ros Schouten (R'veen), Jan Spendel (Voorschoten), Irene Straathof (Rypwetering), Hans Strijk (Leiden), Ton Timmerman (Zoeterwoude),Ina Turk (Rypwetering), Jos de Vriend ^Leiden), Kees Vrouwenvelder (Lei den), Marja v. d. Weyden (Leider dorp), Jos Winkelhuis (Leiderdorp), Annie Zandvliet R'weteringKlaas Zandvliet (Leiden), Ans v. d. Zee Leiden), Ruud v. d. Zon (Leiden), Marja v. d. Zwaan (Sassenheim), C. Brandt (Leiderdorp). LEIDEN Minister De Brauw (wetenschaps beleid) heeft bij de Tweede Kamer een wetsont werp ,,Machtingswet inschrijving studenten" in gediend. Hij stelt voor om bij studierichtingen waar teveel aanmeldingen voor zijn, eerste-jaars op basis van eindexamencijfers (de beste toe laten) en daarna door loting, te selecteren. De universiteitsraad van Leiden heeft daar tegen scherp geprotesteerd. „Mocht selectie nodig zijn, dan alleen door loting", zegt hij in een motie, ingediend door de studente Pauline Bonthuis. Op de motie reageerde prof. dr. J. Jeuken, voor zitter van de subfaculteit biologie met een open brief waarin hij dreigde ontslag te nemen als voor zitter van de subfaculteit, als alleen door loting studenten zouden worden toegelaten. Op deze pagina laten wij zowel Pauline Bonthuis als prof. Jeuken aan het woord. De interviews zijn van Tony Kiesouw, de foto's van Holvast. ïyke kansen houden en Je tast het recht op studie niet aan." Op sommige HBO-instelIingen wordt wél geselecteerd, ook op cij fers. Daar is dus geen recht op stu die. „Ik ken de achtergronden niet waarom daar wel geselecteerd wordt. Ik ken de cyfers niet. Dan nog vinidt ik 't geen rechtvaardig ing om het op de universiteit ook te doen. Er is juist by het onderwys een streven om minder met cyfers te werken. Dat doorkruis Je hele maal met dit plan van De Brauw". Prof. Jeuken zegt in zijn open brief over de eindexamencijfers: „Als toevalligheden geen rol mogen spelen is loting helemaal uit den „Een hele vreemde redenering. Eindexamencyfers worden beïn vloed door toevalligheden die geen geiyke kans van voorkomen heb ben by lotimg hebben alle elemen ten wél een gelyke kans van voor komen. Prof. Jeuken zegt dat mijn mo tieven voor de protest-motie louter beweringen zyn. De punten ver tegenwoordigen natuurlijk een ethi sche stellingname, maar zyn wel degelyk door feiten en onderzoe kingen geruggesteund. Ik heb diver se onderzoekingen bestudeerd. In de vergadering van de universiteits raad heb ik myn motie toegelicht. Er is geen uitgebreide studie van het onderwerp „selectie" gemaakt, omdat dat buiten het kader van het wetsvoorstel valt. Er moest tevens snel gereageerd worden. Het wets ontwerp is drie weken geleden uit gekomen en komt binnenkort in de Tweede Kamer". Nivelleert het onderwijs volgens jou op de universiteit? „Mocht het onderwijs nivelleren. te bewyzen grootheid. Het Ujkt er op alsof prof. Jeuken na een even tuele loting alleen de slechten denkt over te houden. Hy heeft een eli taire opvatting van zyn beroep, al leen de begaafden les te willen ge ven. Dat is niet de essentie van zyn beroep". LEIDEN Voor vandaag een stadsbeeld, dat wij er heden ten 7age vergeefs zullen zoeken. Niets meer herinnert aan de oude toe- and. Wat niet onder slopershanden viel werd in een zwoele zomer- vond in 1933 (de Petruskerk aan de Langebrug zie linkerfoto) door - 'and volledig verwoest. Het was enkele j air en na de stadhuisbrand, dat Leiden wederom erd opgeschrikt door een laaiende vuurzee in het hartje van de ad: de Petruskerk brandt! Zelf ivaren wij die avond op uitnodiging van het gemeentebestuur n Katwijk aanwezig bij de ontsteking van een nieuwe verlichting ai de Zeeweg. Terug onder Rijnsburgbegrepen wij het reeds: het ■'■andt in Leiden. Eenmaal op de Langebrug zagen wij het alles ver delende vuur grondig zijn werk doen: een kerk brandde totaal uit. In allerijl brachten vrijwilligers de brandweer had reeds zijn cijiden vol de kerkschatten over in de aan de Breestraat gelegen astorie en in de slagerij van Duindam aan de Koornbrugsteeg. Even eeft het nog gespannen toen de vlammen zich ook meester maak- en van het hoog op de toren geplaatste kruis, dat even later met 'onderend geweid terecht kwam in een naast de kerk gelegen ach- vrtuin. Niemand werd getroffen. Het kerkgebouw is nimmer meer opgebouwd. Er kwam een nieuwe eüruskerk aan de huidige Lammenschanswegterwijl de brandweer iet de brand uit de brand was: op de plaats van de kerk. waarvan Heen de muren overeind bleven staan, kwam een brandweerka- erne. Van veel oudere datum dan de kerk was de ook reeds verdwe en herensociëteit, ivaaraan de toepasselijke naam van „Vrouwen- erdriet" ivas gegeven. Kennelijk voor het geval wanneer „Mijnheer ?ns wat door mocht zakken". Op de plaats van deze sociëteit werd in 1888 een openbare lagere hooi, met aangrenzend gymnastieklokaal, gebouwd. Het gebouw 'aat er nog, maar de school, die haar leerlingenaantal zag terug gen in verband met de ontvolking van de binnenstad, is verdwe en. De schoolruimten worden nu in beslag genomen door het Pe- 'ologische Instituut van de universiteit (foto Holvast). De naast de chool staande huizen dienen thans tot huisvesting van de brand weer, die er al weer aan denkt om uit deze omgeving te verdwijnen. De Langebrug. eens een gracht maar dan moeten wij eer -•el eind in de geschiedenis teruggaan werd in het begin van e zeventiende eeuw overwidfd. SAM PLATTEEL

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3