Leiden lijkt nu voorgoed in last Warmond heeft een rijk programma in Kaag week Commissies praten over Randweg, Jagerslaan en de jachthaven Na nee van staatssecretaris Van Stuyvenberg ZATERDAG 24 JUNI 1972 1 (Vervolg van pagina 1) LEIDEN In de komende week gaat naar „Den Haag" uit de tijdens de begrotingsbehandeling door de raad vastgestelde nota „Leiden voorgoed in last?", een vervolg op „Leiden in last". Het ziet er wel naar uit, dat het vraagteken kan worden geschrapt. Die conclusie kan men trekken als men de resulta ten hoort van het gesprek van de Leidse delegatie met staats secretaris Van Stuyvenberg van Binnenlandse Zaken. Duide lijk gezegd bedragen die resultaten nul komma nul. Van Haagse zijde werd duidelijk naar voren gebracht het verschil tus sen de periode van drie jaar. waarin een gemeente een aanvullende bij drage ontvangt ivoor Leiden is 1972 het laatste jaar) en de periode, waarin een aanvullende uitkering wordt gegeven. De armslag van het gemeentebestuur, dat dan niet onder curatele staat, is bij een aanvullende uitkering volledig afhankelijk van de hoogte hiervan. De staatssecretaris liet doorsche meren, dat hij by de vaststelling van de aanvullende uitkering voor vol gende jaren enigermate rekening zal houden met de opgelopen achter standen en enige ruimte scheppen voor hoogst noodzakelijke nieuwe werken. Leiden moet echter niet de illusie koesteren dat het hier om hoge bedragen zal gaan en er niet op te rekenen, dat het in staat zou worden gesteld zonder meer de meer jarenprogramma's uit te voeren, die de raad in het belang van de stad nodig acht. Verfijning Oplossingen voor de Leidse pro blematiek ziet de staatssecretaris slechts in nieuwe verfijningsregelin gen, waarbij hij met name wees op de verfijning oude binnensteden, op nieuwe verdelingsmaatstaven, over welk vraagstuk de raad voor de ge- meentefinanciën zich heeft gebogen, en vooral op invoering van nieuwe en verbetering van bestaande doel uitkeringen door andere departemen ten. Het gemeentebestuur is van me ning dat verfijningsregelingen op zichzelf in de huidige situatie geen soelaas bieden omdat zij zonder meer op de extra-hulp in mindering wor den gebracht. Tot slot wees Van Stuyvenberg het gemeentebestuur er met nadruk op dat het zich in ieder geval nog dit jaar heeft te houden aan de voor schriften voor een aanvullende bij- drage-gemeente. zich moet onthou den van nieuwe activiteiten en dat gezien de grote toeneming van per soneel in de afgelopen jaren voorlo pig geen verdere uitbreiding van per soneel dient plaats te vinden. Hij raadde het gemeentebestuur ten stel ligste af buiten de orde te treden. De staatssecretaris toonde zich een lijnrechte tegenstander van een gro tere openheid bij de toekenning van aanvullende bijdragen en -uitkerin gen, over welk vraagstuk ook de vaste kamercommissie van Binnen landse Zaken zich onlangs uitvoerig heeft beraden en waarbij ook van de zijde van deze commissie om gro tere openheid werd verzocht. Hij meende dat het bestaande stelsel voor de tekortgemeenten de beste mogelijkheden biedt, omdat achter gesloten deuren gemakkelijker be paalde zaken ten gunste van de des betreffende gemeenten kunnen wor den beslist. Bij een meer open systeem, waarbij veel meer volgens objectieve richtlijnen zou moeten worden gewerkt en de zaken veel meer formeel zouden moeten worden behandeld, zou deze mogelijkheid minder aanwezig zijn naar zijn me ning. In dit kader had het nauwelijks zin tot de realisering van een be roepsmogelijkheid te komen. Hij bleek tenslotte niet bereid recht streeks de uitgebrachte adviezen ter kennis van het gemeentebestuur te brengen. Niet ter sprake door tijdnood kwam de bestemming van de Leidse reserve voor kapitaalwerken voor het herstel van de Leidse schouwburg, de inrichting van een cultureel cen trum, de aankoop en inrichting van de remonstrantse kerk, alsmede de bouw van een overdekt zwembad te bekostigen. Evenmin was het moge lijk te discussiëren over het organi satie-onderzoek dat de staatssecre taris met betrekking tot het amb telijk apparaat van de gemeente heeft geëist. Zomervakantie activiteiten in Wassenaar WASSENAAR Het comité Zo mervakantie- aktiviteiten in Wasse naar heeft voor de komende vakan tieperiode weer een zeer gevarieerd programma voorbereid, dat de jeugd elk wat wils kan bieden. Het pro gramma loopt van woensdag 28 ju ni tot en met 25 juli. Aan alle evene menten kan door de Jeugd worden deelgenomen als tevoren een kaartje wordt gehaald bij een van de vol gende adressen: Boekhandel Hooge- veen in de Brinkhof, Langstraat en Speelgoedhandel Oudshoorn aan het Stadhoudersplein. Het programma omvat o.m. een gezamenlijk bezoek aan een circus, een wandelrally door „De Horsten", een brandweer-spuitwedstrijd- be zichtiging van de Melkfabriek Men ken, poppentheater, een viswedstijd, I een bezoek aan de ProefboerderiJ Bonda, het optreden van een gooche- i laar, bezoek aan het Dierenpark knutselochtenden, een fietsrally en tot slot een „bouwdorp" achter het Dorpscentrum in de Schoolstraat. IHet correspondentie-adres van het 'comité is: Johan de Wittstraat 12. Bout-Centrum Warmond WARMOND Aan de Heren. gracht in Warmond zal vrijdag as] het filiaal van het Boot-Centrum B.V. uit Zoeterwoude worden ge. opend. Deze opening zal gepaard gaan met een vijf dagen durende boten- en motorenshow. Demonstra- tieboten voor proefvaarten zijn aan wezig. LEIDERDORP Vele, kleu ters in Leiden en omgeving vie ren schoolfeesten. De kleuter school "Op 't Meijeiveitje" in Lei derdorp had 'n hele originele. Hoofdleidster mevrouw Bernar- dine van der Nat had met haar helpsters, juffrouw Marieke en juffrouw Regine, een kleurrijk dozenfeesf georganiseerd. Al maanden van te voren hadden zij de grootste mogelijke dozen over al vandaan verzameld. Daarna hébhen zij die, met hulp van de kinderen, omgetoverd in een sprookjesachtig dozendorpmet een 'dozentrein' een 'dozenijsco- wagen'. Alles met deuren en ra men en schoorstenen. De huisjes en molens en kerken waren zo groot dat de kinderen gemakke lijk in en uit konden kruipen en ravotten. De opzet was het dorp op de speelplaats op te zetten. Maar het weer stak hier een stok je voor. Een van de klaslokalen werd er voor ingeruimd. Een an der klaslokaal was ingericht als 'kabouterrestaurant'Lange rijen tafeltjes en stoeltjes stonden hier klaar met bordjes en bekertjes. Het leek wel de eetkamer van de zeven dwergen van sneeuwwitje. Er werd ook gegeten. En hoe! Pa tat met appelmoeskun je 't lek kerder hebben! Weggespoeld met een fiks glas ranja. Daarna naar het lokaal voor de wedstrijden. Zaklopen en hollen enz. Tien moeders waren er voor op getrommeld om de kleuterleid sters te helpen de 108 kinderen te leiden. De kinderen waren al lemaal verkleed als kok, kabou ter of indiaan. We konden niet te weten komen wie nou meer schik had; de kinderen, de moeders of de leidsters. (Foto Holvast) LEIDEN De Prinses Marij. keschool aan de Pasteurstraat nam gistermiddag afscheid van „juf" Steenwinkel, die na 46 jaar vi touw te zijn geweest om om de allereerste stappen op het pai der wetenschap te vergemakkelijk ken, van een welverdiende rust gaat genieten. Juffrouw Steenwinkel begon haar loopbaan als onderwijzeres in 1926 in Spijkenisse, waar >ij tot 1930 bleef. Vervolgens werktt ze 27 jaar in Hardinxveld. In 191 kwam zij naar Leiden, waar i zich, specialiseerde in het lesge ven aan de eerste klassen. Samen met de pedagogiek-leraar van de kweekschool, de heer Den Hollan der. ontwierp zij haar eigen lees methode: Leesfeest De kinderen van haar klas maakten er gisteren een dolh boel van. Er werden cadeauI overhandigd, er kwam een gooJ chelaar. er werd getracteerd. Van 5 tot 6 konden 's middags de ouj ders van de kinderen en de oud] leerlingen komen uitzwaaien. Schoolhoofd Kerklaan gaat Salvatorschool verlaten WASSENAAR De heer F. A. M. Kerklaan. die 12 jaren hoofd is ge weest van de Salvatorschool basis school in de St. Jozeïparochie gaat afscheid uit deze functie nemen. Hij heeft een benoeming tot leraar biologie aanvaard aan de RK Ivio- scholengemeenschap in Oegstgeest. Op donderdag 29 Juni a.s. zal afscheid van hem worden genomen, 's Avonds van half 8 tot half 9 is er dan in de school gelegenheid voor ouders en oud-leerlingen om afscheid van hem te nemen. Om 9 uur die avond is er een min of meer officiële afscheidsavond. De heer Kerklaan zal worden opgevolgd door de heer H. J. M. Langelaan, die met in gang van 1 augustus a.s. tot hoofd van de Salvatorschool is benoemd. De heer Langelaan is sinds 1963 als onderwijzer aan de school verbonden. LEIDEN Ook in Leiden werd de vakantie door sommige scholen op zeer originele wijze binnengehaald. De jongens van de zesde klas van de Lucas van Leijdenschool aan de Aalmarkt maakten er een heel mooi feest van. Zij timmer den gezamenlijk een heuse mid deleeuwse markt in elkaar. Zelf liepen ze allemaal in middeleeuw se kledij rond tussen de kraamp jes. Zelfs marskramers ontbraken niet. WARMOND Door de vereniging tot viering van Warmonds feesten is, in samenwerking met de VVV, de jeugdsociëteit „Flophouse", de Hobbyclub, 't Hoekje bij de Pomp, „Ut Sloe- pie", Boerderij ,Meerrust", de winkeliersvereniging, „Manege", „Pegasus", het comité Kaagweek en de werkgroep expositie Kaagweek een uitvoerig feestprogramma samengesteld, waarin voor ieder wat wils. Dit programma ziet er als volgt uit: Dinsdag 4 juli: De hele dag zeilwedstrijden op de Kagerplassen. Om 10.00 uur selec tie uit de Leidse Triëna expositie bij de Pomp. 19.15 uur muzikale rond gang door het dorp en een show op het plein bij de Pomp door de har monie St. Matthias. 20.00 uur dan sen in de Jeugd sociëteit „Flophouse" en om 20.30 uur optreden van de Warmondse blaaskapel „De Bierkou- wers" op het plein bij de Pomp. Woensdag 5 juli: 10.00 uur „zondagschilders van Warmond", expositie in de galerie „de Pomp" 14.00 uur kermis op de gemeentehaven en kunstmarktje op het plein bij de Pomp o.a. schilde ren. kantklossen enz. 14.00 uur kaar ten voor bejaarden in 't Trefpunt. 19.00 uur touwtrekwedstrijden op de speelweide aan de Burgemeester, Ketelaarstraat en om 20.15 uur" C. C. C. Incorporated bij 't Sloepie. Donderdag 6 juli. De hele dag kermis op de gemeen tehaven en Kunstmarktje op het plein bij de Pomp. 15.00 uur Kin- dermatine in park Groot Leerust met het optreden van de „Harlekino's. 20.00 uur Disco avond in de Jeugd sociëteit „Flophouse" voor 14. 15 en 16 jarigen tot 24.00 uur 20.15 uur Jazzgroup „Banten in „Ut Sloepie en 20.30 diverse spelen in 't Tref punt. Vrijdag 7 juli. De gehele dag kermis, kunst marktje 10.00 uur Groot Knutsel- en Kliederfeest voor jongens en meis jes van 5 tot 12 jaar op het par keerterrein achter de gymnastiek zaal. 14.00 uur ringsteken per fiets in de Dorpsstraat voor jongens en meisjes van 12 t.m. 14 jaar. 15.00 uur ringsteken per versierde auto in de Dorpsstraat 20.15 uur „Dizzy Mann's Band in ut Sloepie. 20.30 uur Groot Tuinfeest in boerderij Meer- rust" mjn.v. „Nosy Parker en War monds Blaaskapel „de Bierkouwers" Zaterdag 8 juli 10 uur zondagschilders van War mond „Groot Knutsel en Klieder- feest 13.00 uur feestelijke optocht door het dorp naar park Groot Leerrust. 13.00 uur „Sloepie festival met optreden van 3 bands uit de om geving, 13.30 tot 22.30 uur Oud-Hol landse markt in park Groot Leerust met diverse attracties o.m. een op treden van Kindercircus „Atleta". 15 00 uur Tobbetjesteken in de Dorps straat 19.00 uur stratenloop m.m.v. de „Bataven" 20.30 uur optreden van „de Valeno's 20.30 uur dansen in boerderij Meerrust m.m.v. „Nosy Par ker". Zondag 9 Juli De hele dag zeilwedstrijden. 10.00 se lectie uit de Triënale Leiden 10.00 uur Groot Concours Hippique op 't terrein van manege „Pegasus" 13.00 uur Sloepie festival 13.30 tot 22.30 u Oud Hollandse markt in Park Groot Leerust m.m.v. de Volksdansgroep, „Sancta Maria" 20.15 uur Cobra in „Ut Sloepie" 20.30 uur optreden van de „Baker Street Jazzband „in Park Leerust en 20.30 uur, dansen in boer derij Meerrust m.m.v. Nosy Parker. Omdat vele van deze feestelijkhe den in de openlucht plaats vinden is het te hopen dat het weer mee werkt. Dan zal het aan belangstelling ze ker niet ontbreken. WARMOND Reeds geruime tijd is men bezig om maatrege len te treffen tegen de vervui ling van de Kagerplassen. De eerste stap ter bestrijding van deze vervuiling was het ver strekken van plastic zakken met het opschrift "Houd de Kager plassen schoon". De tweede stap dient, aldus B. en W„ nu te zijn een vuilnisophaaldienst te water in te stellen. De heer J. Koek, die aan de Kagerplassen woont, heeft aangeboden éénmaal per week, op daarvoor aan te wijzen verzamelplaatsen van het vuil, dit daar op te halen. De inrich ting van de verzamelplaatsen zal van de situatie ter plaatse afhangen. Op veel plaatsen, die hiervoor al zijn aangewezen, zal een betegeld vloertje van 2 bij 1 meter, afgezet met gaas ter hoogte van 50 cm reeds vol doende zyn. Op plaatsen waar veel dagjesmensen komen kun nen standaards met grote plas tic zakken geplaatst worden. Wanneer de raad met voorstel van B. en W. accoord gaat zul len de woonbootbewoners per circulaire van deze millieu- verontreinigingsmaatregelen in kennis worden gesteld. Op deze wijze hoopt men de verontrei niging van de Kagerplassen tot het minimum te kunnen beper ken. ZONDAG Scarabee (Pieterskerkchoorsteeg Vince Martin, Amerikaans folkzaa Kreatief Sentrum (Breestraat I 7—12 uur nam Hogewoerd 175 Jehova's 2.30 uur nam. Vestestraat 39/49 Jehovah's get VI gen 10 uur voorm. en 3 uur nam. n Parkeerterrein Groenoordhal Au a.ces Speedwayclub Nederland 12- Zijlsingel 2 Evangellecentrum evang. J. Zijlstra 10 uur voo Rijnlandslyceum Gem. Hie geest Spr. evang. N. WASSENAAR - Tijdens een open bare vergadering van de commissie Openbare Werken in het raadhuis van Wassenaar zal woensdag een nieuw plan besproken worden voor de aanleg van de noordelijke Rand weg. In een vergadering in augustus 1971 besloot de Wassenaarse raad een krediet van in totaal f 10 mil joen beschikbaar te stellen voor de aanleg van het deel van de Rand weg tussen de K&twükseweg en de Deylerweg, waarbij ervan werd uit gegaan, dat de weg als tweebaans- weg zou worden uitgevoerd. 90 van de kosten van dit weggedeelte zou op annuiteitsbasis door de pro vincie worden vergoed. Later werd echter duidelijk, dat de provincie kampte met financieringsproblemen voor wegen. Van de zijde der pro vincie werd toen aangedrongen op een vereenvoudiging van de reeds vastgestelde plannen. Nu is een enkelbaansweg ontwor pen met twee rijstroken van elk 3.25 m breedte. Aan de noordzijde Is de grond voor het aanleggen van een tweede rijbaan gereserveerd. De bermsloot zal aan die zijde reeds op de definitieve plaats worden aange legd. Burgemeester en wethouders hou den vast aan de oorspronkelijke ge dachte, dat de nieuwe Randweg aan sluitingen zal moeten krijgen op de Oostdor per weg, de Van Duivenvoor delaan en ae Deyierweg. Daarover waren de meningen bij vorige be sprekingen verdeeld. B. en W zeg gen echter, dat ais volstaan zou wor den met een aansluiting, deze te zwaar zou worden belast, waardoor de omwonenden zouden worden ge dupeerd. Langs de weg zijn om de ongeveer 200 meter vluchthavens geprojec teerd. Er is van uit gegaan, dat de drie genoemde kruispunten met ver keerslichten zullen worden beveiligd Langs beide zijden van de Zijhvate- ring zal een voetgangerstunnel wor den aangebracht, aan de zuidoost- zyde van de Zijlwatering komt een tunnel voor fietsers. Verder is er een voetgangers- en fiotsersbrug ontwor pen over de Zijlwatering, ter ver binding van de twee gedeelten van het recreatie ebied. Aan de commissie Openbare Wer ken wordt het oordeel over deze plannen gevraagd. De raadscommis sies voor openbare werken en ruim telijke ordening in Wassenaar zul len woensdag om 7.45 uur over een tweetal actuele onderwerpen: de doortrekking van de Jagerslaan en de aanleg van een nieuwe woonbo ten- en jachthaven. Burgemeester en wethouders heb ben voor de Jagerslaan een nieuw plan laten ontwerpen, dat voorziet in een verbindingsweg van 4,50 m breedte, die aansluit op de be staande Jagerslaan-zuid. Het ont werp is zodanig, dat in het gebied van de buitenplaats „De Vrije Blik" vrijwel geen fraai geboomte behoeft te worden gerooid. In het bollenland, dat door de verbindingsweg doorsne den wordt zijn de bermen zo breed gehouden, dat later alsnog een fiets- een voet- en/of een ruiterpad kan worden aangelegd. Voorts kunnen in de berm van dit weggedeelte bomen worden aangeplant. Deze verbindingsweg zal echter alleen gebruikt kunnen worden voor verkeer in een richting. Burgemees ter en wethouders merken op, dat eenrichtingverkeer op de verbin dingsweg niet aantrekkelijk zal zijn voor wielrijders, die komend uit het zuidelijk deel van Wassenaar een omweg van 2,5 km zullen moe ten maken om bijvoorbeeld de Ha- zelaan te bereiken. De kosten van het nieuw ontworpen plan in clusief de aanleg van riolering worden op f 725.000.- geraamd. Een nota betreffende de nieuwe woonboten- en Jachthaven zal be gin volgende week worden gepubli ceerd. Leiderdorp Wilhelmlnastraat Gespreksavond Baha'l 8.15 uur nam. ft Breestraat 19 Sociëteit Twenf (voor kamerbewoners en alleenstw1 den) 912 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat cleteit voor kamerbewoners en alle staanden 11 uur voorm. 2 uur ns| en 812 uur nam. Voorschoten (Molenlaan 3) tie Hannie Bal en An Biesot 11 i Oude Rijn 3 Pinkstergemeente Sta, dhr. J. Eikerbout 3 uur nam. Kreatief Sentrum Breestraat i cri Disco-avond 8 uur nam. Bij molen de Valk Postzegelmarft 0Q( >t 5 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twent" voor kamerbewoners en alleenstsi den) 912 uur nam. Het Mierennest (Morsweg 59) Koff bar 122 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Societó voor kamerbewoners en alleens» M den 8 uur nam. p Schaakzolder (Morsweg 114) Lei Jeugdschaaksocieteit 25.30 uur 11 Voorschoten (Molenlaan 3) Expi tie Hannie Bal en An Biesiot 11 t W voorm.5 uur nam. Weekefndedienst huisartsen Leiden Tot zaterdagmorgen uur raadplege men de eigen huls daarna tot zondagnacht 12 uur sluitend voor spoedgevallen de d< terstel. 22222. fe Warmond Dokter Walenkai 6 Dorpsstraat 45, tel. 2220 (wijkzuster r\ de Guchteneire. Dr. Kuyperlaan w Voorhout, tel. 12122). k Leiderdorp Dokter De Brulj Hoofdstraat 8, tel. 22208 (wijkzi C. W. Prins. Wilddreef 250, tel. 249C. Oegstgeest Dokter E J. Roels f. Frans Halslaan 10 53747 wijkzt L. de Bruyne-Fontein, Wilddreef Leiderdorp,"tel. 31463 b.g.g. 54500). Voorschoten Dokter J. E. J«l Leidseweg 51, tel. 2520 (Gezondfi centrum. Wijngaardenlaan 2). Apothekers De avond-, nacht- en zondagsd wordt waargenomen door de HW apotheek Haven 18 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66. SOS-dienst SOS-Telefonische Hulpdienst (01710)25202 Voor alle die li) HJkhedeD verkeren bereikbaar werkdag van aebt uui o.m tol uur vjn doorlopend in net weekein d w.z van vrfldag acht uur n.m maandag acht uur van. Release Hulpverleningsdienst Release: NI we Rijn 20a, tel 24555 Maandag! vrijdag 20—22 uur; dinsdag t/m derdag ook 1518 uur. Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau voor rechtshulp Werkdagen (beh ma»g 913 uur; zaterdag 10—12 uur;» derdag ook van 19--22 uur A® Leidse Volkshuls, ApothekersdU* 1

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2