uropa raakt tussen il en (ruimte) schip AARDSE PROBLEMEN VANUIT Hit 1 u. DE RUIMTE BESTUDEREN mdering Rusland-VS medaille met keerzijde isch leg ;24 JUNI 1972 EXTRA PAGINA 11 ruimte-reus, dat Europa voorgoed ver naar de achtergrond wordt ge drongen op het gebied van de gehe le technologie, hetgeen ook ernstige repercussies heeft op gebieden als miliehygiëne. In een ander artikel op deze pagina schrijven wij over de grote rol. die de ruimtetechnologie ook op dit gebied gaat spelen. Het gaat er thans om, zo verklaarde on langs de Belgische voorzitter van de Europese ruimtevaartconferentie Le- fèvre of Europa op korte termijn betrekkelijk weinig vooruitstrevend industriegebied zal zijn, of een vooruitstrevend ontwikkelingsgebied. Als de Europeanen volharden in hun verdeeldheid, zullen de Ameri kanen op den duur veel liever met de Russen samenwerken op alle technologische gebieden. Die ten dens begint zich nu reeds af te te kenen. Europa zal dan ook in de wereldpolitiek nauwelijks meer bete kenis houden dan b.v. Latijns Ame rika thans. Op 11 en 12 juli zullen de ministers van wetenschap en techniek van twaalf Europese landen in Parijs bijeenkomen, om definitief te beslis sen over deelneming aan het Ame rikaanse post-Apllo-prcgramma en over de ontwikkeling van een eigen lanceerrraket. Het is de laatste kans. die Europa krijgt om niet tussen wal en (ruimte) schip te val len. De onderlinge verdeeldheid be looft echter weinig goeds, hoe dui delijk de consequenties van een verkeerde beslissing zich ook afteke nen, nu Amerika en Rusland elkaar op vele technologisch-wetenschappe- lijke terreinen blijken te gaan vin den. Wetenschap en technologie door P. Bok Het technologisch centrum van de Europese ruimtevaart organisatie ESTEC in Noordwijk. Direct loopt dit kolossale en uiterst modern ingerichte cen trum geen gevaar, maar op den duur zullen dergelijke centrain kleinere vorm over geheel Euro pa verspreid, aan betekenis ver liezen wanneer Europa de boot mist en Amerika en Rusland over de verdeelde Europese hoofden heen hun krachten tot een ruim te-gigant bundelen. Verreweg het meest spectaculaire onderdeel van de Russisch-Amerikaanse toenadering in de ruimte is het letterlijke toenaderingsproject: de koppeling van een bemand Sojoez-vaartuig aan een bemande Apollo en een gezamenlijke vlucht met gezamenlijke experimenten. Zoals gemeld, kan dit project in de zomer van 1975 worden uit gevoerd. Wij schreven daarover reeds in deze ru briek op 18 maart j.l. Sindsdien zijn er enkele wijzigingen in het project aangebracht. Eerst zouden Sojoez en Apollo koppelen aan een tevo ren gelanceerde Saljoet. Thans heeft men beslo ten, de Saljoet achterwege te laten, ondermeer omdat men mislukkingen door een te gecompli ceerd experiment ivil voorkomen. Op de bovenste foto de combinatie van een Sojoez (rechts bovenen een Apollo (links onder) zoals die samen door de ruimte zullen vliegen. In het midden een thans op de tekentafels zogoed als voltooide luchtsluis, waardoor de bemannin gen elkaar zullen kunnen opzoeken. Die luchtsluis is nodig omdat de ruimtevaar tuigen op verschillende soorten atmosfeer zijn gebouwd: de Apollo heeft een atmosfeer van he lium en zuurstof, de Sojoez een normale aardse atmosfeer. De uitstekende bobbels aan de lucht sluis bevatten de verschillende atmosferen waardoor deze in de ruimteschepen zelf niet be hoeven te worden verstoord. Op de onderste foto een gedetailleerder beeld van deze luchtsluis. Onder de koppelingsring voor de Apollo. Boven het met verende kleppen uitge ruste koppelingsmechanisme voor de Sojoez. Van links naar rechts het verloop van deze koppeling voorgesteld aan de hand van een model. Tijdens de koppeling zal zich geen astronaut in de sluis bevinden, zoals op deze foto's. lialisten van de zijn het er on us geworden, dat samenwerking landen de medi- ?n bij langdurige kan oplossen, ep is een week iton (VS) bijeen resultaten en Sojoez- en te bespreken van de medisch NASA dr. lidende Russische dr. Gazenko. n moeten worden lat men bemande meemt b.v. naar lit en thuis van jaar zullen duren, oord bereikt over samenwerking, probleem is dat Sen van de ge- waardoor sto- j" in het even- |(0 e en waarbij het van het been- fruit gaat en bo ringen optreden fdvaten en in de kan een beter aken van veran- gevolgen van ligheden leiden beter inzicht ring van mense- fö geest ook in "ligheden, waar- ffleeskunde een n 8 fage tot de me- v~~ als geheel vooral wanneer onderzoek nauw s# met biologisch Door afstand te nemen van een probleem, kan je het pas goed over zien en de iveg naar een oplossing uitstippelen. Deze oude waarheid blijkt ook op te gaan voor de ivereldwijde nieuwe problemen van milieu-bescherming en grondstofvoorzieningdie thans mondiale aan dacht krijgen. De ruimtevaartdie het ons mogelijk maakt onze moe der aarde van een afstand te bekijken en macro-ontwikkelingen grondig te bestuderen, zal waarschijnlijk een belangrijke rol gaan spelen in milieu-zorg en het verantiooord aanboren van nieuwe bron nen van materialen, die wij voor de in standhouding en uitbreiding van de moderne maatschappij nodig hébben. Een belangrijke stap in die richting is de lancering van de Amerikaanse kunstmaan ERTS medio dit jaar. De naam ERTS is een typisch Amerikaanse afkortingsconstructie. Earth Resources Technology Satelli te. Zoals deze naam al zegt, gaat het niet om een operationeel exem plaar in een definitieve constructie, maar om een test-satelliet, waarin zeer verfijnde apparaten en nieuwe technieken worden beproefd. Ko mend jaar zal nog een tweede test-satelliet in een baan om de aarde worden gebracht, waarvan de apparatuur aan de hand van de er varingen met de ERTS-I is verbe terd. Pas daarna gaat men een stelsel opbouwen van definitieve kunstmanen. De ongeveer 1000 kg wegende satel liet bevat een groot aantal camera's en fijngevoelige sensoren of meetin strumenten. De baan op ongeveer 900 km hoogte loopt vrijwel over de polen. Daardoor kunnen de came ra's en meetinstrumenten desge wenst de gehele aarde bestrijken. Dc aarde draait in 24 uur éénmaal onder de baan van de kunstmaan door. en in die 24 uur maakt de ERTS 14 omwentelingen om de aarde. De televisiecamera's maken kleuren opnamen in het gebied van het normale zonlicht. Er zijn echter ook andere camera's, die fotograferen in bepaalde delen van het zichtbare spectrum en in het infrarood. Uit deze specifieke opnamen kunnen veelal in combi natie met de waarnemingen van andere instrumenten voor b.v. tem peratuurbepaling allerlei zeer nauw keurige conclusies worden getrokken over een uitgebreide reeks zaken. De camera's leggen beelden vast van 150 km aardoppervlak in het vierkant, waarop bij uitvergroting details tot de grootte van een voetbalveld zichtbaar zijn. Amerika beschikt over foto-apparatuur, die vanuit de ruimte veel kleinere za ken kan vastleggen, b.v. van auto's en tanks, welke camera's voor spio- nagedoeleinden worden gebruikt, maar zo kleine details zijn voor de ERTS niet nodig. De Amerikanen hebben toegezegd, de camera's van de ERTS alleen te gebruiken voor waarnemingen van het eigen grondgebied en alleen op verzoek van andere landen ook hun grond gebied te zullen observeren en de verkregen gegevens dan beschikbaar te zullen stellen. Het zou te ver voeren, de verfijnde waarnemingstechnieken van de mo dernste apparaturen uiteen te zet ten en te vertellen, hoe weten schapsmensen deze waarneming kunnen interpreteren. Maar uitein delijk kunnen de waarnemingen van de apparatuur van de ERTS als het vroegtijdig signaleren van branden in uitgestrekte boscom- plexen en op verlaten toendra's. Op zichzelf is voor dergelijke waar nemingen veelal de ruimtevaart niet nodig. Maar een zo intensieve ob servatie van de aarde in zoveel op zichten zou organisatorisch en fi nancieel niet te verwezenlijken zijn door meerdere landexpedities per dag en door voortdurende observatie vanuit de lucht. De vervuiling zou daardoor bovendien maar op onve rantwoorde wijze toenemen, terwijl Juist een van de doeleinden is, het natuurlijk milieu zoveel mogelijk in stand te houden. Aan dit laatste zal het ERTS-project een bijdrage kun nen leveren, doordat men via de satelliet het verband kan leren zien tussen micro-verstoringen en ma cro-gevolgen. Zijn dergelijke relaties eenmaal bekend, dan kan men waar ook ter wereld ingrijpen, wanneer zich ergens een ontwikkeling voor doet die ogenschijnlijk onbeteke nend is, maar op grond van ervaren causaal verband op langere duur zeer grote zorgwekkende gevolgen kan hebben. Het is vooral met be trekking tot dergelijke zaken, dat het ERTS-project van kardinaal belang moet worden geacht. Voor het ERTS-project zijn ook op aarde vele kostbare voorzieningen getroffen. De gegevens van de sa telliet worden opgevangen in ver schillende grondstations en dan verzameld en bewerkt in een spe ciaal ingericht centrum bij Sioux Palls in Zuid Dakota, resorterende onder het Earth Resources Observa tion System waarvan de leiding be rust bij de onderministe: van bin nenlandse zaken dr. W. T. Pecora. Hij is trots op dit centrum, dat in de toekomst alle verkregen gegevens ter beschikking zal stellen aan offi ciële instanties, organisaties, indu strieën, particulieren, zowel in de VS als van waar ook ter wereld. Het centrum omvat fotografische laboratoria, waar van alle ontelbare duizenden ERTS-opnamen in zwart-wit of natuurlijke kleur of uitgefilterde kleur volledige of de- tailafdrukken kunnen worden ge maakt. Er zijn ruimten waarin men op z'n gemak de meest geschikte foto kan uitzoeken uit een archief van microreproducties. De meest geavanceerde systemen zijn uitge dacht, om de keuze van opname, bepaling van grootte van de repro- duktie en afwerking daarvan zo snel mogelijk te laten verlopen. Enige computers en een uitgebreide technische en administratieve staf staan borg voor die snelheid, die vaak noodzakelijk is om snel te kunnen reageren op de door ERTS verstrekte gegevens. Een schatting van dr. Pecora: per jaar zullen er zeker 20 miljoen fo to-afdrukken aan het centrum wor den gevraagd, naast talloze andere gegevens. Ongeveer 15 miljoen daarvan zullen voor industrieel ge bruik zijn, voor de overheid zeker twee miljoen en voor wetenschappe lijk onderzoek ook enkele miljoenen. Inmiddels hebben de VS en Rus land afgesproken, samen te werken op dit gebied door gegevens met el kaar uit te wisselen. Het staat nog te bezien, wat daarvan van Russi sche zijde terecht Komt, maar het is op zichzelf verheugend, dat de ruimtegiganten van dit moment sa men willen werken op een gebied, dat voor de hele mensheid van vi taal belang kan blijken te zijn. Overigens kan een systeem van waarneming vanuit de ruimte nooit alle ecologische problemen van de aarde oplossen. Maar er kunnen wel wetmatigheden worden gevonden die door observaties vanaf de aarde zelf niet op te sporen zouden zijn, en de problemen kunnen er door worden vernauwd, waardoor veel onvruchtbare research op aarde achterwege kan blijven. nauwkeurige gegevens verschaffen over temperatuur van het zeewater, optredende verontreinigingen in de oceanen, de verspreiding en verplaat sing van visscholen, de trek van ijsbergen, de aanslibbing, voorts op land de sneeuwverdeling en het smeltproces, geologische structuren en veranderingen, vochtigheidsgraad op en vlak onder de bodem, stand van gewassen en het optreden van ziekte-verschijnselen in de beplan ting. het voorkomen van ertsen en andere mineralen tot op vrij grote diepte, de aanwezigheid van fossiele brandstofvoorraden en ook zaken De ERTS bij de laatste laboratorium-test voor het vervoer naar de lanceerbasis. De zwarte panelen ter weerszijden bevatten de zonne cellen voor de energievoorziening. om tot samenwerking te komen in een „post-Apollo-programma". Dat stelde Europa voor een dilem ma. Daar beschikt men eigenlijk niet over voldoende fondsen om zo wel het kostbare project van een ei gen lanceerraket te bekostigen als ook een dure deelneming aan het post-Apollo-programma. Amerika begreep dit wel en werd daardoor zoals gezegd soepeler tegenover Eu ropa: dat zou de kans geven, dat Europa de eigen raket opgaf en de voor de NASA zo onontbeerlijke fi nanciële steun zou kunnen geven. Maar Europa bleef aarzelen, ook omdat Amerika zelfs onder deze omstandigheden toch nog forse ei sen op velerlei gebied bleef stellen. Die aarzeling dreigt nu in combina tie met de Amerikaans-Russische samenwerking fataal te worden voor de Europese ruimte-inspanning. In vele opzichten prefereert Ameri ka die samenwerking met Rusland boven een samengaan met Europa. In de eerste plaats omdat deze de ontspanning kan bevorderen, maar tevens omdat waarschijnlijk voor die samenwerking ook meer geld losgekregen kan worden van de be lastingbetaler. die ook wel het neven effect van verminderde spanning onderkent. Samenwerking met Rusland stelt de Amerikanen in staat, hun ruimte apparaat in stand te houden tot het ogenblik dat de eigen activitei ten weer groter worden, namelijk het tijdstip waarop de ruimte shuttle. het meermalen bruikbare als een vliegtuig landende ruimte vaartuig voltooid zal zijn, omstreeks 1979. Voordien stonden voor de bemande ruimtevaart alleen nog de Skylab-vluchten van 1973 op het programma. Komt het inderdaad tot een nauwe samenwerking Rusland-Amerika, dan ontstaat een zo gigantische igend liet ook is, dat Amerika en Rusland elkaar !n" op velerlei punten, waardoor een voor de gehele nsgevaarlijke tegenstelling iets lijkt te gaan afzwak- gn er ook bedenkelijke kanten aan deze ontwikkeling. a eerste instantie de toch al moeizaam ontwikkelde aiinte-technologie het slachtoffer te worden van de ing waartoe Rusland en Amerika thans officieel heb- o voor enkele belangrijke ruimte-projecten. Daarvan j de koppeling van een Sojoez in de zomer van 1975 menlijk waarnemen vanaf de aarde en uit de ruimte s, waarover wij in dit blad van 10 juni jl. schreven, v. de samenwerking op medisch gebied ten aanzien ite en het milieu-beheer. Europa worstelt nu al vraagstuk, of er een aket b.v. voor commu- anen moet worden ge- men voor lancering op de Amerikanen steunen. De Europara- iver een fiasco gewor- eerste als de tweede iog geen enkele lance- geslaagd. Niettemin Frankrijk, Duitsland, alië het ELDO-werk raardere derde versie, oortzetten. Zij voe- het sterke argument ika wel bereid is. we- Europese satellieten aar niet (tegen aan- rwaarden) satellieten, nut afwerpen, zoals tie-satellieten. kunst- avigatie, voor milieu- Amerikanen hebben argumen- van de kosten gestoken van deze raket tegenover hen on- baten ervan te Tegenover deze ar gumenten vóór een zware Europese lanceerraket staan de overwegingen, dat het tot dusver allemaal mislukt is, dat het een financiële doublure zou zijn, en dat het geld beter aan andere zaken besteed kan worden. Er is een tijd geweest, dat Amerika wat soepeler leek te worden. De VS hadden zich wat vertild aan het onvoorstelbaar kostbare Apollo- maanproject, dat uitgevoerd werd tijdens de kapitalen verslindende oorlog in Vietnam en tijdens even kostbare pogingen tot. verbetering van de levensstandaard en het leef klimaat in het land zelf. Nu het maan-project afloopt, zitten de Amerikanen met een kostbaar tech nisch ruimte-apparaat met een dui zenden man tellende hoogwaardige technisch-wetenschappelijke staf. waarvoor emplooi gevonden zou moeten worden om dat alles een beetje rendabel te maken. Maar geld daarvoor was er eigenlijk niet. Daarom werden al talrijke veelbelo vende in ontwikkeling genomen projecten stopgezet. Onder deze omstandigheden zochten ,de Amerikanen toenadering tot de 'Europese ruimtevaartorganisaties

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17