l.JAX onder Elisabeth I oeten )passen RDAG 24 JUNI 1972 Earopa-Cupglorie van Ajax bet gevaar, dat de spelers cht naar geld overdrijven. >n Feyenoord vangen genoeg ta de gestage stijgingen te honoreren, al is het de of Ajax dat langdurig vol- Ook andere clubs worden overstelpt met verzoeken om betere salarissen, want hun spelers horen van de vorstelijke honoraria bij de Europese kampioen en willen mee profiteren van hun gouden tijdperk der Nederlandse voetbalkunst. Indien de besturen die massale vraag klak keloos inwilligen, glijdt het betaalde voetbal snel af naar een onafwend baar faillissement. Maar het nuch tere realisme houdt stand, blijkt onder meer uit het bijgaande relaas over AZ '67 vertegenwoordiger van het zorgelijke gemiddelde. ROTTERDAM Martin Snoeck, voor talloze profs advi seur in contract-kwesties, heeft niet de indruk dat deze transferperiode gepaard gaat met grote zaken. „De clubs hebben al meer het besef, dat het op deze wijze niet verder kan. Ze zoeken het nu in een gerichte jeugdopleiding en een secuur scoutingssysteem, om zo te kunnen blijven voortbe staan." Martin Snoeck moet voor menig prof pogen een opge waardeerd contract eruit te slepen. „Door de successen van Ajax gaan vele spelers hogere eisen stellen. Dat is géén gevaarlijke ontwikkeling, dacht ik, als de clubs het maar afmeten naar de mogelijkheden ln de huishouding". Martin Snoeck behartigt de belangen van slechts één AJa- cied, Wim Suurbier. „Dat de Ajacieden meer willen hebben, vind ik wel begrijpelijk en logisch. Door de Europa Cup ont staan er meer bronnen van inkomsten. Van dat geld mag er best iets naar de spelers vloeien. De heren Van Praag en Timman zijn genoeg verstandige zakenmensen om toe te geven aan wensen, die zij eigenlijk niet kunnen honoreren". SGEN De gewoonte handgeld te vragen, stoort zich ken- niet aan de gezakte conjunctuur. Voetballers van klein tot schamen zich niet in deze mindere tijd kapitale bedragen deren. Een voorbeeld uit legio: Kees Kist jr. (Heerenveen) aangeprijsd voor slechts 50.000 gulden. Maar de jonge door veel clubs achternagelopen, verlangt liefst ander- jn in de palm van het handje. Of hij dat bij AZ'67 heeft gen. xreniging die het interieur A-team wat wil vernieu wt op het verzoek het nodige afel door te geven. Maar ook verlengen van het contract niet zelden een aanzienlijk IJ® worden overhandigd. Cor van der Hart: reen wil zelf behoorlijk ibben. Wij doen er absoluut mee. Hoe zouden we dat verantwoorden? Sommige linnen aan zwart geld ko- s is het er niet". Het feerde Holland Sport goo- soms met zwart geld. Daar het, dat een uitvoerig re- netje de koop van een al speler begeleidde: 15.000 gul- ansferwaarde 15.000 gulden iris, 12.000 gulden onkosten- ing, 7500 gulden direct in je. Totaal: bijna 50.000 gul- iclusief de premies. In het Door Lex Muller onderhavige geval viel het handgeld zwaar mee. Maar Henk Kiel jaren lang de voornaamste actieleider in het nationale amateurteam zou niet zo lang geleden Sparta een extra van 80.000 gulden lichter hebben gemaakt. De deal ketste echter af. Feyenoord evenwel gaf doelman Reitsma grif een ton in het vuistje. Cor van der Hart is één uit een groeiend aantal, dat waarschuwt voor deze schemerige praktijken. Bijna was ook zijn tweede club on der de schuldenlast verpletterd. „Op 17 januari stapten de broers Klaas en Cees Molenaar erin. Er was he lemaal geen geld meer. De spelers waren al 2% maand niet uitbetaald. Als die twee niet te hulp waren ge schoten was AZ failliet gegaan. Hun intrede is ook de grote stoot geweest naar promotie. We hebben zesde gestaan zeven punten en een wedstrijd meer achter Heerenveen. Sinds de Molenaars zich ermee be moeien is de hele sfeer anders". In zijn zesjarige carrière als trainer diende Van dér Hart totnogtoe maar twee werkgevers die hij bei den verguldde met de bevordering naar de ere-divisie. „Dat heeft me bij Holland^ Sport altijd geïntri geerd. Zou promotie me nu ook el ders lukken?" De knappe herhaling brengt de onafscheidelijke proble matiek met zich mee, dat de huidi ge kern in salaris omhoog wil en dat er inzake versterking moest worden afgepingeld. AZ'67 stopt zeker geld in de ver plichte aanvulling van de vlagge- èquipe. Aanvoerder Van Veen gaat heen als oefenmeester naar ZW. De Pool Schmidt geeft toe aan zijn heimwee naar vrouw en kinderen die niet meeverhuisden. „Voor Van Veen heb ik Van der Wbude in het B-elftal klaar staan. Die krijgt een kans van me. Voor het volgend sei zoen doen we praktisch het hele B-elftal weg. We halen het bruik bare eruit. De rest redt het niet. Zodoende gaan we sterk terug in het aantal contractspelers, van 28 naar 17 of 18. Daarnaast hebben we zo'n 13, 14 amateurs bijeengezocht, bijna allemaal tussen de 16 en 19 jaar. Dat wordt ons nieuwe B-elf tal. Dat kost ons niets. Ze vragen gewoon overschrijving aan. Als er één in het eerste debuteert, moeten wij er alsnog 3000 gulden voor be talen. Wat zou dat? Die ene maakt het systeem al tot een succes. Ik denk, dat meer clubs zich zo behel pen. Ze zullen ook wel moeten. Want waar is wel geld buiten Ajax, Feyenoord en PSV?" Na he tafnemen van dit interview is AZ '67 zich overigens druk gaan weren op de transfermarkt. Het afgelopen seizoen incasseerde AZ, op het diepste punt van ellen de. een enkele maal een brutorecet- te van 200 gulden. Van der Hart, „Als er dan nog werd gewonnen hoef ik je niet te zeggen hoeveel erbij moest. Niemand zal ervan op kijken, dat onze begroting dit jaar niet sluit. Daarom was AZ zonder de gebroeders Molenaar reddeloos geweest. Die leiden het nu goed, verstandig. Het is nu eenmaal zo, dat je in het betaalde voetbal van iedere gulden de helft al kwijt bent. Doordat we zijn gepromoveerd, kunnen we straks op de toppers re kenen. Aan Ajax, Feyenoord, PSV en hopelijk nog een paar kan je verdienen. Tegen Heerenveen trok ken we 17.000 mensen, tegen de Graafschap 13.000. Dat zijn interes sante inkomsten". In de ere-divisie zal de kassa voller raken, blijkt de optimistische bui van Cor van der Hart. Hij neemt aan, dat er vóór de aftrap circa duizend seizoenkaarten wegvliegen. De gouden balletjes actie kwam sloom op gang. „Ik meen, dat er nu zo'n 4000 a 5.000 zijn verkocht. De verkoop van 10.000 balletjes bete kent een winst van 100.000 gulden voor de club'". Daarmee zal noch- Europacup: glorie en (steeds meergeld. tans geen opschudding worden ge wekt op de transfermarkt. Het is voor AZ dan ook een bevrijdend idee dat het zich heeft overgeleverd aan twee vrijgevige weldoeners. Van der Hart: „Het betaalde voetbal schreeuwt om mensen als de Mole naars. Die runnen het zakelijk zoals het hoort". Komende dagen moeten zij hun ca paciteiten inzetten tegen de drang van de spelers om aanzienlijke sa larisverhoging. Doelman. Vooys imet Van Veen en Stapper aanvankelijk in conflict met Van der Hart) is al naar de lijst doorverwezen, nadat zijn suggesties schouderophalend werden afgedaan. Hij taxeerde zich zelf op minimaal twaalf mille als basis, voorafgegaan door een attrac tief handgeld. De schattingen van Vooys stroken niet met de herziene bedoelingen van AZ, dat liever roya le premies wil uitloven. Van der Hart, die onlangs een aan bod van Monaco afwimpelde: „De spelers moeten rekening houden met de mogelijkheden. Ze denken er erg gemakkelijk over. Ze willen lekker veel verdienen, maar kijken niet verder dan één seizoen. Ze staan er niet bij stil, dat ze met al hun eisen de club kapot maken. Ik houd ze voortdurend voor, dat ze het voetbal over meerdere jaren moeten zien. Wanneer we de zaak niet temperen, kan het over een jaar gebeurd zijn. Bovendien moe ten ze oppassen met al hun praat- 'Zuigkracht buitenland dwingt ons' Kan Ajax zijn post salarissen maar blijven opvoeren? Penning meester Henk Timman: „Op de vraag of het nog op te brengen is, antwoord ik: op basis van de Euro pa Cup wel. De competitie als basis houdt bij de topclubs op. Natuurlijk kan dat instellen van de salarissen op de Europa Cup riskant worden. Let wel: kan. Wij bezinnen ons ook wel of het, met dergelijke omvangrijke cijfers, kan doorgaan. Maar het buitenland, de zuigkracht van het buitenland, dwingt ons. De belastingfaciliteiten, vooral die van België, blijken erg aantrekkelijk. Daarom gaan we er mee door, hoewel het zeer wel mo gelijk is dat het Nederlandse voet bal zo op den duur bankroet gaat. De overheid zal te hulp moeten ko men. Bijvoorbeeld door in te stem men met het spreiden van de topsa larissen als uitgestelde inkomens. De VVCS is ermee bezig. (Die zaak is al bijna rond met het ministerie van financiën). Stel dat er één een ton verdient: daarvan heeft hij 40.000 gulden no dig, en 60.000 gulden wordt dan in een stichting gestort. Daar kan hij na zijn 35ste uitputten. Die 60.000 gulden is zodoende niet belast. Hoe meer er wordt uitgesmeerd, hoe voordeliger dat is", aldus Ajax* schatbewaarder, die besluit: „Zodra dat opvoeren van de salarissen té rtókant wordt, houd ik er direct Jes, want er komen er wel 400 op de transfer lijst. Je moet eens horen wie me allemaal bellen". De combinatie Molenaar-Van der Hart waakt voor zelfoverschatting van AZ'67. Die realistische trend breidt zich (uit noodzaak) de laat ste tijd uit. Spelers scharen zich achter die van Ajax, die goud uit de successtory willen slaan, maar de meeste clubs schikken zich in de (knellende) beperkingen van hun begroting. Van der Hart, ,AJax moet Je er buiten laten. Dat denkt Europees. Dat kan dan ook niet meer bulten de Europa Cup. Weet je, dat elke Europa-Cupwedstrijd zo'n 4Va ton netto oplevert. Ik kan me wel voor stellen, dat de Jongens daarin wil len meedelen". Wolf-Catz. De vrijheid is nachtegaal in zilvergrijs, wt. Amsterdam. is langzamerhand wel niet nodig het werk van Helma ■Catz voor te stellen. Zij is i de vruchtbaarste Neder- schrijfsters en o.a. haar Rven delen bestaande ro- yclus, in betrekkelijk korte stand gekomen, heeft een grote bekendheid gege- Om nog eens kort de bijzon- haar werk samen moderne instelling opzichte van haar levens dat ik al eens „een wereld weging" heb genoemd, de itige stroming die haar ver at kenmerkt waardoor er werk geen dode plekken oden zijn en de handeling onderbroken wordt door «nde uiteenzettingen, ter- Je toch nooit het geval iets ontbreekt. Ver een zeldzaam persoonlijke op het onderwerp en een beeldend vermogen bij za- iie alleen door de ver-beei- ot stand kunnen komen, eigenschappen vind Je ook ln deze roman „De Vrij- s een Nachtegaal in zilver- Het verhaal speelt nota in het Elisabethaanse En- Ook wel in Frankrijk. Florence, maar het zes- J eeuwse Londen is toch de l i tbare bodem waarin de le- tan de hoofdfiguren en hun tfng geworteld zijn. Van ïaditionele historische ro- is geen sprake, hoewel er u wat zich afspeelt ie historie ontleend is. Dit echter ondergeschikt. Het van Helma Wolf-Catz niets van de prentencollec- met karakter die aan de heden- ha 1 21 Jn ontleend, die de elde historische roman zo aerbaar maakt. Deze ave enting van hedendaags op oude leefpatronen is oorzaak van dat het gra- een auteur in het verle den zo dikwijls teleurstelling op levert. Deze schrijfster echter verstaat de kunst met histori sche gegevens een levensvorm op te roepen die in die gegevens past als de hand in de hand schoen. Men krijgt bij haar de indruk dat zij al het later ver worvene dat ons bij de beoorde ling van vroegere eeuwen zo dwars zit. doodeenvoudig los kan laten en om zo te zeggen naar haar sujetten te kijken alsof zij een tijdgenoot van hen was. Nog een kant is dat zij met grote durf emoties, waarvan de bewust wording eerst eeuwen later is doorgekomen, een rol laat spelen zonder erover te theoretiseren. Een voorbeeld daarvan is in het tweede gedeelte van de roman het huwelijk van de tweede hoofdfiguur, die een zoon is van de eerste, met een negerin. De man Thomas, oudste zoon van de beeldsnijder en zilversmid. Jack the Carver, weet dat zijn verbintenis en de daaruit gebo ren kinderen, niet aanvaard worden. Hij houdt zich aan de code, hij verzet zich niet. hij probeert niemand zijn houding op te dringen. Het wonderlijke is dat als je dit leest en wetend wat wij nu weten dan speelt er door de eenvoudige voorstel ling van zaken een visionair be grip van wat komen zal zonder dat er echter van enig toekomst beeld sprake is. Pas op de aller laatste bladzijde van het boek duikt er iets van een reële dis criminatie-gedachte op. Wat de intrige betreft, deze is uitzonderlijk omdat hij eigenlijk zo eenvoudig is. Twee manuele- vens, dat van een vader en dat van een zoon, zoals reeds gezegd ln de zestiende eeuw in Enge land. Jack de beeldhouwer is een uitgewekene uit Vlaanderen. Daar heeft hij zijn geliefde, Jac queline, achter moeten laten. Hij Is een wildebras, onbevreesd voor het duistere Londense leven, zelf instaat te doden, een zwerver ook, maar in de eerste plaats een kunstenaar. Het toeval speelt hem goed zowel als kwaad ln handen; een minnares, een negerslaaf, armoede en rijkdom Leven in Lngelan en ook zijn Jacqueline. Drie zo nen heeft hij van haar als hij zijn grote zwerftocht begint met de zanger Francois met wie al weer het toeval hem samen brengt, door Frankrijk, Zwitser land, naar Florence waar hij het zilversmeedvak wil gaan leren. Als hij na veel avontuur terug keert met zijn zilveren nachte gaal, dan lijkt dat voorgoed maar het zal niet zo zijn. Het tweede deel beschrijft het leven van zijn zoon Thomas en gedeeltelijk ook dat van zijn beide Jongere zonen, maar het is tevens ook een aanvulling op het leven van de vader zonder ech ter een herhaling te zijn. Ook Thomas' leven is vol wisselval ligheid maar uiteraard minder dan dat van de vader. Thomas is een handig koopman en land eigenaar. „De Vrijheid is een Nachtegaal in Zilvergrijs" staat op hetzelfde hoge peil als het vorige werk van deze schrijfster. Het vertelt zeer rustig en helder over een uitermate rumoerige en vurige tijd. Toch valt, hoe merkwaardig ook, een zekere analogie met de onze, hoewel nergens genoemd niet te ontkennen. Tom Wolfe. De Trip. (vertaling) Bert Bakker NV Den Haag. In het boek „De Trip" van Tom Wolfe lijkt het mij aan authen ticiteit niet te ontbreken. Het is de geschiedenis van Ken Kesey en zijn Merry Pranksters. „To lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllilllllll LITERAIRE KRONIEK CLARA EGGINK prank" heeft zowel de betekenis van „.dolle grappen uithalen" als van „je bont en opvallend toeta kelen". Er was dus geen betere naam te vinden voor de groep hippies in Califor nië die zich uitleefden met lsd en grass. De Pranksters waren de „freaks", de uitzonderlijken, van de „under ground" het verzet met geheime activiteiten, de lieden die met hun vreemde kledij en hun uit zonderlijk gedrag aantoonden hoezeer zij de „squares" en hun „establishment" deze twee woorden hoef ik denk ik niet te vertalen afwezen. Dit laatste is eigenlijk niet Juist aangezien zij over die afwijzing al lang heen zijn en een eigen levens vorm hadden gevonden in hun groep, hun gedachten, de boeken die ze lezen (Hermann Hesse), hun feesten en hun opwekkende middelen. Een beschrijving van het hecti sche bestaan van de leden van de groep te geven is ondoenlijk alleen aan de hand van dit boek. Het is teveel om samen te vatten en praten over dit onder werp kan eigenlijk alleen ie mand als de schrijver Tom Wol fe. Want ik ben al begonnen met te zeggen dat dit boek his torisch is en opgebouwd uit brie ven, banden, films, dagboeken, foto's. Want hoe high deze Pranksters ook waren, ze hebben blijkbaar voldoende waarde aan hun eigen geschiedenis gehecht om een archief op touw te zet ten. De Trip kan dus beschouwd worden als een historisch verslag van een activiteit die zonder twijfel zijn sporen op de Amste- rikaanse samenleving heeft na gelaten. Gemakkelijk even te lezen is dit grote werk (400 blz.) zeker niet. Ten eerste bevat het een stof waaraan wij in Europa niet veel meer dan geroken hebben, zodat het lang niet simpel is is Je, zelf6 aan de hand van dit uit voerige verslag een voorstelling te maken van deze merkwaardi ge bestaansvorm. Ten tweede is het werk 'natuurlijk doorspekt met hip bargoens. dat bepaald ook niet iedereen vloeiend spreekt. Zo staat er als onderti tel op de omslag „The electric kool-acid Test", een term die te vens de naam is van hoofdstuk 20 waarin je er achter komt dat dit een drank is opgepept met lsd. Het hoofdstuk zelf geeft een beeld van een onvoorstelbaar feest een soort happening in het groot, waarbij zelfs de squares, ie gewone massa, volkomen meegesleept werden. Een dol. irankzinnig en verschrikkelijk boek dat, gezien het belang van bet beschreven verschijnsel, ze ker de moeite van de kennisma king waard is. Marga Kool. Liefje, lijden heeft geen kleur. C. de Boer Jr. Bus- Dit boek van Nederlandse bodem heeft met het hierboven ge noemde chaotische geheel geen ander verband dan dat het grootste deel van de korte ver halen die er in verzameld zijn ook in de VB. speelt. Je vraagt je af hoe het mogelijk is dat de schrijfster Marga Kool, een Jon ge kleuterleidster in Zuidwolde, het milieu dat zij in haar werk gekozen heeft, zo goed kent. De verbazing zal nog groter zijn als ik zeg dat de grote groep verha len niet alleen in de V.S. speelt, maar ook nog onder de negerbe volking in New York. De verba zing klimt op tot verwondering en bewondering als Je bij het le zen van deze verhalen tot de ontdekking komt dat hier geen sprake is van na&perij van Ame rikaanse schrijvers maar van een puur eigen inlevingsvermo gen dat deze schrijfster blijk baar aangeboren is. Marga Kool toont een gevoeligheid voor en een inzicht in karakters en si tuaties met daarbij de zuiverheid van woordkeus die in de verte berinneringen oproept aan het latere werk van de grote Nieuw-zeelands-Engelse schrijf ster Katherine Mansfield, nu he laas vergeten. Maar dit ook weer de enige overeenkomst. De ver halen van Marga Kool zijn niet gebaseerd op eigen ervaringen; echter wel op de dagelijkse erva ringen van allen en dan gezien met een subtiliteit die zeldzaam is. In deze zin zou je haar werk klassiek kunnen noemen. Het terrein is het menselijk gevoel in zijn tragische vorm: de Jonge halfbloed die uit de oorlog te rugkeert bij zijn blanke vriendin, Randy die van zijn vriendin Sa rah hoort dat zij een kind ver wacht maar niet met hem wil trouwen, een Jonge man die zijn oude vervallen vader in een kroeg uitdaagt om te zeggen waarom hij zijn moeder in de steek heeft gelaten; het jongetje Josha dat moet ervaren dat zijn zwangere moeder bij een straat gevecht haar baby verloren heeft. Deze en dergelijke ge beurtenissen schrijft zij op met een subtiel gesuggereerde maar al tijd aanwezige achtergrond van onheil en ellende. Als het woord lyrisch tegenwoordig niet zulke verkeerde bijbetekeniseen had gekregen, dan zou ik zeg gen dat Marga Kool haar ge voel voor menselijke situaties overbrengt op de wijze van de dichter. Niet zomaar als een toe vallig verhaal, maar met de in- plicaties, de ondertonen die een totaal oproepen. En zoals dat bij verzen ook is; het ene verhaal vult het andere aan. En dat dit wonderlijke in levensvermogen haar niet in de steek laat als zij haar eerste sujetten, de negers, loslaat, blijkt in „Sim Van Tinh", een drama in het leven van een Vietnamese vrouw. Het is niet overdreven deze ver halen van Margo Kool uniek te noemen in Nederland. Ik hoop dan ook dat deze zuivere stem niet ondergaat ln de hedendaagse luidruchtigheid. Ik althans zal haar in de gaten houden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15