Merckx is lij is niet net als Cruijff: af te stoppen JOS HERME DIE NOOIT ZO DE 'GOUDEN'ATLEET BEKEND ZAL WORDEN OOP ZOETEMELK: („IK HOOP NEDERLANDSE TITEL TE PROLONGEREN) Gediskwalificeerd Pancho Gonzales vroeg om andere lijnrechter Koerstips ATERDAG 24 JUNI 1972 RIJPWETERING Het zal eens een keer niet zo zijn. Joop etemelk zal eens een keer niet erg druk in de bezoekers Item' als hij voor een paar dagen uit het jachtige wielerle- 11 is gedemarreerd naar de rustieke landelijkheid van geboor- lorp Rijpwetering. Het is natuurlijk vaste prik dat er van rpozing op het vlakke land mooi niks komt nu de strijd om vaderlandse titel op losbarsten staat en de alle krachten rgende Tourstrijd de grimmige schaduw al vooruit werpt, or ervaring wijs geworden Joop (25) verwacht ook niet an ts meer dan dat vertegenwoordigers van publiciteitsmedia an te trappelen om zijn recreatie-mogelijkheden te beder- Als hij zich een periode van ongestoorde rust had gewenst, ihij tenslotte wel naar zijn Franse woondorp gepeddeld zijn. i rit daarheen ligt voor de meesten namelijk even minder ;r de hand dan een solotoer door de Zuidhollandse polders. jetemelk woont zo'n dertig kilo- van Parijs in het buitenhuis zijn schoonvader. „En daar", tót hij zelf, „is het nog rustiger hier. Rijpwetering heeft het in reekeinden nogals eens druk met ersporters, daar zit ik vlakbij een Ik kan er een heel eind weg in en dan kom ik misschien vijf i's tegen. Heimwee naai- „het - hoef ik dus niet te hebben: voor heb ik trouwens geen tijd Maar ik blijf natuurlijk wel perVandaar dat „Joop Ripper" alle overlast voor lief at en zich toch maar weer in het rlijk huis concentreert op het stands kampioenschap op de („Ik wil die titel graag prolon- i"). Samen met echtgenote :Soise ontvangt hij iedere vrager bereidwillig, onder het al vroe- jeventileerde motto: „Als je die ïgstelling niet krijgt, is het ook goed'. Geen gezeur over betaling,^ sommige sportprofs een handje" hebben, maar gewoon recht toe, fcfaan: jij vraagt, ik antwoord. jtzelfde de prestaties in het voor- en" zijn minder opvallend ge- dan vorig jaar. Is er een oor- elnee", zegt Joop, „ik heb aar- wat goede uitslagen gereden, de prestaties van vorig seizoen in meer publiciteit. Toch heb ik ifde gedaan als in vorige jaren: meer. Ik heb de Ronde van gereden, ik heb ParijsNice lie klassiekers gedaan. Daarna k veertien dagen gerust voor de ihine begon. Vandaar die matige daarin. Maar de Midi Libre ttoch weer goed gereden (twee- waren er meer goede uitsla- ]j|maar de Ronde van Spanje en Ronde van Zwitserland krijgen eenmaal meer publiciteit". lag: Gerben Karstens won daar- iteren de rit. Karstens geldt ook van de favorieten in Valken- Een gevaarlijke concurrent? ker gevaarlijk", eert Zoetemelk „Een van de ge- ijkste zelfs, omdat hij rap is bij rivée. We gaan wel tegen een op, maar je rijdt hem er niet ir af. En Karstens zal voor zijn kans rijden, ik geloof niet dat de „vernedering" van vorig iciaal op de „Goudsmit Hoff" nan zitten letten. Niet op de in ieder geval. Waarom zou ianen dwars gaan zitten? Als laars er nou tegenop reed Jop die titel in ieder geval weer ^Jkken, maar moeilijk wordt het al die „ploegen". tj: ben je veranderd na je k? la item elk: „Dat weet ik nog niet. t kan ik pas aan het eind van a sizoen zeggen. Misschien dat ik Tour ga veranderen. Wie omschrijf jezelf dan eens je nu bent als wielrenner? denkt even, zegt dan: klassementsrijder, geen sprin- c kan goed in het peloton ik kan goed tijdrijden en ik ïardig tegen een berg op. Ik ian alles wat, zonder ergens in blinken. Ja, een rekenaar ben vóór een rit bekijk ik sche- van het parcours, ik houd de steeds in de gaten en ik kijk naar de tijd of er al een ob- nadert. Daarmee moet je re- houden je moet zorgen dat voren zit als er een berg be- j nen moet worden of als de re eling aankomt. En ik probeer jg eloton „aan te voelen": als er )r aat gebeuren, merk je dat. Er een ploeg onrustig, een ploeg- komt wat vaak praten is het opletten dat je de slag 'f Üst iftwee jaar geleden ging je ir in met de idee: „ik heb niets liezen, je werd tweede. Vorig ad je als alternatief het rijden de bergprijs. Je werd tweede in emeen en het bergklassement ede in de „combinatie". Je je wielercarrièrc nog niet die gekend dat je van een top il; je ging steeds vooruit. Dan dit jaar moeilijk, omdat er nog steeds is als die bijna Zoetemelk: „Ik kan moeilijk zeg gen, dat ik ga om te winnen, al moet dat natuurlijk wel de instelling zjjn. Je kunt het echter zo moeilijk zeggen omdat Merckx dit jaar veel gemakkelijker rijdt dan vorig seizoen. Laat ik het zo zeggen: ik wil een zware bergetappe winnen èn ik wil bij de eerste drie eindigen Geleerd Dat is voorzichtig Zoetemelk: Ja, maar ik heb ge leerd van de vorige Tour. Op een gegeven moment denk je dat je alles kan. Als je een tijdje goed blijft rijden, komt er een soort „hoog moed". Dan denk je: ik ben de beste. In de vorige Tour was ik in het be gin niet te pakken in de bergen. Dan sprong ik steeds weg om maar als eerste boven te komen. Bij elke col: ook voor de drie punten die ik daarmee dan verdiende voor het bergklassement. Ik reed voor teveel klassementen (berg-, combinatie en algemeen). Dat moest ik later beko pen. Ik heb ervan geleerd. Dit jaar ga ik de eerste week erg zuinig aan doen met mijn krachten. Niet zo zuinig dat ik een slag mis natuurlijk, maar ik ga een week lang goed de ogen openhouden om in de tweede week nog mee te kunnen. Ik ga ook niet speciaal op de bergprijs mikken. Ik zal er wel voor rijden, maar niet meer tegen elke col van de derde categorie op. Iedere premiesprinter gaat dan mee en het klassement wordt toch pas in de „hoge" bergen opgemaakt Gericht Vraag: vorig jaar reed je in de 'verkeerde' ploeg. De belangen waren daarin te verdeeld met renners als Leman en De Vlaeminck. Je kreeg te weinig steun. Nu ben je de enige kop man van Beaulie-Mars. En Jan Jans sen gaat adviezen geven "Erg gunstig allemaal'", reageert Zoetemelk. "De ploeg kan meer ge richt. rijden. Vorig jaar moesten twee reniners bij mij blijven, twee bij Le man en twee bij De Vlaeminck. Als er een ontsnapping was, dan was er "nooit' iemand van om mee. Dan moesten we er zelf achteraan, ter wijl van andere ploegen, die knechten gingen. Dat werkte diubbel op. Merckx en Ocana kond'en rustig in het P'e- loton blijven, een paar van hun knechten zaten voorop en deden vaak geen kop om zich te sparen voor de sDrinlt, een paar korJden de krachten sparen in het peloton omid'at ze niet hoefden te sleuren. Zo werden de krachten gespaand. Een goede tac tiek. maar je moet er de renners voor hebben. Dit jaar kan de ploeg echter wat meer voor me rijden. Dat is goed1 zo. Het meegaan van Janssen is boven dien goed: voor de moraal van de ploeg. Jiantasèn kenit de Tourhij weet precies wat er te doen is. Schotte (d'e leden. Goed. hij is Vlaming en hij is onmisbaar voor de publiciteit in Bel gië. maar in die twinltig jaar is heel wat verandlerd. ook in de Tour Waarin de heerschappij van Merckx toch al weer enige jaren duurt. Zoetemelk: "Natuurlijk, maar Merckx is ook de beste, melt die beste ploeg. Als je de beste bent. kun je een goede ploeg formeren en als je een goede ploeg hebt, kun je de beste blijven. Dat Wil echter niet zeggen dat we niet zullen blijven gaan om hem een kieer te 'pakken'. Als het kan, gebeurt het ook. Het kan als hij een slechte d'ag heeft: we kunnen natuurlijk niet zomaar zeggen dat we Merckx nou eens lekker diwars gaan zitten, want dan nek je jezelf. We waohten gewoon het goede moment af.." Achterwiel Vraag: vorig jaar zei Merckx na de Tour: "Zoetemelk (en Van Impe) zullen van tactiek moeten verande- succes te hebben. Ze zullen ploegleider) bekijkt de Tour vanuit werkelijk moed dienen te tonen, durf een standpunt va-n twintig jaar ge- 1 om aan te vallen. Zij beiden moeten Joop Zoetemelk„In de vo rige Tour wilde ik op elke berg als eerste boven komen. Dat moest ik later bekapen. Ik héb ervan geleérd. "Kan Merckx natuurlijk makkelijk uit Zoetemelk. "Erg mak kelijk. Zoals Ocana als hij gewon nen had ruiatig had kunnen zeg gen: dlan had Merckx maar negen minuten harder moeten fietsen. Merckx is nou eenmaal de beste. Het is met hem net als met Johan Cruijff. Of je hem nou met z'n tienen om zijn nek gaat hangen of niet: succes heeft hij toch. Het is anders wel een oncollegiale uitspraak, van iemand die "met geluk' de Tour gewonnen heeft. Ik geloof zeker diat Ocana gewonnen had, als hij niet gevallen was". Vraag: tweede plaatsen zijn wat moeilijk te verkopen elk jaar 'Ja' geeft Zoetemelk toe; "ik heb wrat mi'nder capaciteiten. Ik kan alles goed, maar ik heb geen specialiteit: LONDEN Pancho Gonzales, eens de beste tennisser ter we reld, die de komende week als 44-jarige nog eenmaal op Wim bledon hoopt te schitteren, is gis teren in de halve finales van het toernooi van Queens gediskwali ficeerd. omdat hij om een andere lijnrechter vroeg. De moeilijkheden ontstonden ln de tweede set van de party tegen de Brit John Paish. die de dag tevoren Stan Smith had uitgeschakeld. Gon zales had de eerste set met 7—5 ge wonnen en stond met 2—3 en 0—40 on zijn eigen service achter in de tweede, toen hy zich boos maakte op een lynrechter. die hem driemaal be nadeeld zou hebben. „Moet ik nog meer over myn kant laten gaan voegde hy het publiek toe. Toen ser veerde 141. De lynrechter riep „fout .Dat is dan dat", zei Gonzales. „IK wil een andere lynrechter". De be trokkene Archibald Tyler, verliet de baan en referee, mevr. Bea Seal, kwam kyken wat er aan de hand was. Na enige discussie diskwalificeerde zij tot stomme verbazing van het pu bliek de aan de slapen grijzende Amerikaan. Later verklaarde zij: „Ik hem hem geschrapt, of zoals u wüt gediskwa lificeerd, wat hetzelfde is. Toen ik de baan op kwam stelde Gonzales my een ultimatum: als de lynrechter niet zou verdwijnen, zou hij het zelf wel doen. Dat was genoeg voor my". Gonzales vertelde dat in de laatste game viermaal een bal „fout" was verklaard, terwijl de kalk van de lijnen spatte. „Ik ga te lang mee in de tennissport om zoiets ongehin derd te laten doorgaan". Hy voegde eraan toe: „Ik ben zelf ook wel eens referee geweest. Ze hebben mij ook wel eens om een andere lynrechter gevraagd. Ik heb er nooit aan ge dacht een dergelyk verzoek te wei geren. Beter zoiets doen, dan de zaak uit de hand te laten lopen." John Paish, die op deze onbevre digende manier tot de finale door drong zal het daarin moeten opne men tegen de 19-jarige Amerikaan Jim Connors. Deze schakelde de als nummer 2 geplaatste Clark Graeb- ner uit met 63, 64. De eindstryd van het dames enkel spel zal gaan tussen de 17-jarige Amerikaanse Chris Evert en de Australische Karen Krantzcke. De Roemeen Ilie Nastase, die nogal eens wat onrust op de tennis banen pleegt te veroorzaken, heeft PANCHO GONZALES gisteren ln de halve finales van het toernooi van Eastbourne een naderbU komende nederlaag tegen de Span jaard Glmeno niet afgewacht. Hij staakte de stryd by 89, 25. De Spanjaard retourneerde half vallend een byna onbereikbare backhand van Nastase. Via het hout van zyn racket wipte de bal over het net terug, de Roemeen kansloos latend. Nastase trok de schouders op, wandelde naar het net. gaf zyn tegenstander een hand en gebaarde naar de scheids rechter dat hy de stryd staakte. geen onderdeel waar ik extra goed in ben. Dat zou ik toch liever hebben. Wa-nit als je ergens de beste in bent, kun je dat inderdaad beter verkopen. Ik eindig in de tour steeds net een plaats te laag. Als je één keer wint, ben je een klassemer.lteTyder. Daar kun je dan veel meer publiciteit uit halen Zoetemelk heeft het nog niet ge zegd, of zy n moeder kondigt d'e komst van pwee andere verslaggevers aan. DUINDIGT, ZONDAG - 1.30 UUR DRAVERIJEN l Une de Mai-prys: 1. Imca Six, 2. Jellina P, 3. Ina Hollandia. Outs.1 Igaan en Klif Areta. Busiris-prys: 1. Kastalides J. 2. Kees Dunst, 3. Kaptein Sister B. Outs.: Korjak en Judy Buitenzorg. Rolandprijs: 1. Gudo van Bonni, 2 Hornblower, 3. Detra. Outs.: Fla mingo Six en Christiaan de Wet. Grote Prijs der Lage Landen; L Une de Mai, 2. Big Elma, 3. FideeL Outs.: Azelino B, Henri Buitenzorg. Quicksilver S-prijs: 1. Ike Padua B, 2. Important D, 3. Ida S. Outs Guido Six en Irma van Double. Hairos II-prys: 1. Dave Fez, 2. Loring Hanover, 3. Fontanes. Outs.; Fifi Hanover en Tino P n. O Marijke-prijs: 1. Jaspis dU Bois, Josje W, 3. Just in Time. Outs.i Idyl Hollandia, Ida de Mercelle. RENNEN: Haagse Ooievaar: 1. Poly Trek. 2, Schermer, 3. Honey's Rocket. Outs.t Green Line en Heather Hill. Drafsportprijs: 1. Donna Maria 3, Gerabher, 3. Melisse. Outs.; Jock. Alles is betrekkelijk. Neem bijvoorbeeld Jos Hermens, zegt die naam u iets? Wel eens van gehoord ja, was dat geen voetballer van DVS? Ne€, u bent wel warm, het is een sportsman, maar erg heet bent u nog niet. Ik probeer het even met een andere naam: Wim Slijkhuis, de soe pele atleet met de beschaafde tred, alom bekend. Hij liep misschien niet zo hard als Emil Zatopek, maar het was wel mooier om te zien. Stijlvol. Toen werd er nog hard gelopen in zijn tijd, ik ben zelfs nog door hem be- invloed, alk ik een tram of bus moest halen imiteerde ik altijd zijn fraaie stijl. Je miste de tram, maar de om standers zagen je goedkeurend voorbij rennen. Jaja, Wim Slijkhuis, dat was nog in de bloeiperiode van onze atle tiek: Fanny Blankers, Wim Slijkhuis. Dat waren de Atje Keulen-Deelstra en de Ard Schenk van de laat-veertiger jaren Ik merk het wel, u hebt een goed geheugen. In 1948 won Wim Slijkhuis in Londen bij de eerste naoorlogse Olym pische Spelen een bronzen me daille op de 1500 meter, en op nieuw een bronzen medaille op de 5000 meter. Bepaald niet niks. Op de 1500 meter moest hij de Zweden Ericsson en Strand la ten voorgaan, op de 5000 meter waren Gaston Reiff en Emil Za topek hem te snel af. Zuider buur Reiff liep toen met 14.17.6 een nieuw Olympisch record, Zatopek volgde hem op de hie len met 14.17,8 en Slijkhuis op eerbiedige afstand. Prima tijd, vergeleken met die waarmee hij de serie had gewonnen, want dat ging 40 seconden langzamer Door Nico Scheepmaker Om nu even terug te komen op Jos Hermens, dat is momen teel onze beste lange-afstandlo- per. Hij verbeterde vorige week zijn eigen Nederlandse record op de 5000 meter met 2,8 sec. en bracht het nu op 13.32,8. Op zes seconden na één minuut sneller dan de tijd die Slijkhuis in Lon den 1948 die bronzen medaille opleverde met deze tijd zou hij ook in 1952, Helsinki, ruim schoots Olympisch kampioen zijn geworden, met ruim 33 se conden voorsprong op Zatopek. Ook in 1956 won hij de 5000 meter nog: 1- Jos Hermens (Ne derland) 13.32,8 (nieuw Olym pisch record), 2. Vladimir Kutz (Rusland) 28.45,6 en 3. Gordon Pirie (Engeland) 13.50,6. En in Rome 1960 zette Jos Hermens zijn overwinningreeks (yoort. In de finale versloeg hij de Nieuw-Zeelander Halberg die op 13.43,8 bleef staan, en de Duitser Grodotzki (13.44,6). En nog bleek er geen einde te zijn gekomen aan Jos Hermens' on stuitbare opmars, want ook in Tokio, in 1964, liep de gevrees de Hollander („de vliegende Hollander") met zijn 13.32,8 al le concurrenten in de finale op een grote achterstand: Schul (V. S.) werd met 13.48,8 tweede, Norpoth (Did) met 13.49,6 derde. Tenslotte 1968, Mexico. Kon Jos Hermens het nog bij benen, in zijn zesde Olympi sche Spelen? Reken maar van yes, hij was ruim een halve mi nuut sneller dan Gamoudi uit Tunesië en Keino uit Kenya twee liepen weliswaar in een wat hogere baan dan onze landge noot, wrat hun tijd nadelig beïn vloedde, maar dat mag de pret niet drukken: Jos Hermens is een „gouden" atleet, die des- Niemand schiet met zoveel ef fect, en toch zo zuiver, als Gün- ther Netzer. Piet Keizer kan recht schieten en krom, Wim van Hanegem kan wonderlijk mooi krom schieten en, als hij aangeschoten is, ook wel eens helemaal recht naar het schijnt, maar qua precisie is Netzer hen beiden toch de baas. Nu Johan Cruyff voetballer van Europa is geweest, moet Netzer dat volgend jaar maar eens wor den, vind ik. Netzer is ook nie mand van wie je leren kan hoe het moet als Je de bal over een muurtje, met effect, in de uiterst rechter- of linkerbovenhoek wil schieten, is natuurlijk uiterste zorgvuldigheid vereist. De bal moet dan precies op de juiste die als 2 en 3 eindigden. Die vierkante centimeter geraakt worden, met precies die vierkan te centimeter van de rechter schoen die daarvoor geëigend is, dus is het ook van groot belang dat de bal precies zo ligt als je hem hebben wilt. De manier waarop Netzer zo'n bal dan ook neerlegt door de knieën gezakt, vaak op een knie steunen, de bal tussen beide handen vasthoudend, legt hij het kostbare ding, alsof het een onvervangbare Chinese vaas uit de Ming-periode is, op het gras, precies zo als hij hem hebben wil: niet in de geringste on effenheid, vrij van graspolle tjes, blanco bespeelbaar door zijn rechtervoet. Netzer behandeld de bal op zo'n mmoent als de ge- wichtheffer zijn halter, voordat hij deze, fel geconcentreerd, om hoog stoot. Zijn spelen is le ren Als u het mij vraagt zijn de meeste keepers zenuwlijders. De tijd dat een keeper, als de een ling in het elftal, ook voor zich zelf speelde, lijkt allang voor bij, als ik bijvoorbeeld afga op de gedragingen van Sepp Maier van Bayern München en het Duitse nationale elftal, en van Pim Doesburg van Sparta. Plotseling krijgt de midvodr van de tegenpartij een kans. Hij knalt de bal in de linkerboven hoek. maar met een „glanspa rade" (zoals de Duitsers dat zo aardig noemen) weet Sepp, of Pim, de bal nog met een zweef - duik corner te tikken. Bewonde rend en dankbaar applaus van het publiek? Jazeker opgeluchte schouderklopjes van zijn club genoten? Wis en drie. Een gevoel van innige te vredenheid bij Pim (of Sepp), omdat hij zichzelf weer eens waargemaakt heeft, omdat dit de „onhoudbare ballen" zijn die hij ook in zijn dromen stopt, omdat hij weer eens bewezen heeft dat hij zijn geld dubbel en dwars, en ook met rente, waard is? Vergeet het maar. Stampvoetend van kwaadheid, wegwerpende gebaren makend ln de richting van de back die de schutter eigenlijk omver had moeten schoppen, bijna over zijn toeren heen van verontwaar diging staat Sepp (of Pim) te zieden in zijn doel. Dat noem Ik nog eens hart voor de zaak hebben. Zo'n Jongen krijgt lie ver de hele wedstrijd niets te doen, zodat hij geen bal hoeft door te laten, dam dat hij een doelpunt incasseert in ruil voor tien onvergetelijke glanspara des AZ '67 heeft het dus net gehaald, en Heerenveen heeft de boot gemist. Zo gaat dat in het leven, volgend jaar beter, moeten ze in Heerenveen maar denken. „Volgend jaar er nog een extra schepje bovenop doen, misschien halen we 't dan". Het zal niet meevallen, kan ik nu al voorspellen, want weliswaar spe len Haarlen en AZ '67 niet meer mee in de eerste divisie (dat scheelt twee belangrijke concur renten) maar daar zijn 2 gro tere concurrenten voor in de plaats gekomen: Vitesse en Vo- lendam. Clubs die het net niet geheel hebben in de eeedivisie, maar die af en toe toch aardig uit de hoek konden komen voor dat ze er voorgoed werden inge trapt. na 34 wedstrijden. Haar lem en AZ hadden, van vorig jaar of van voor vorig Jaar, nog wat erediviebloed in de aderen, dat scheelt altijd, aam ervaring, aan wedstrijdtempo, etcetera. Voordat AZ degradeerde, speelde het onder trainer Robert Heinz (die na de degradatie niet meer aan de slag kon komen en momenteel gymnastiekleraar in Duitsland schijnt te zijn, ver telde Cor van der Hart me) toch alleraardigst voetbal, en dat sijpelt er niet in enkele Jaren uit, ook al verdwijnen er spelers, en verandert de trainer. Hee renveen miste dat percenta ge „eredivisiebloed", en daarom moest het op het laatst afha ken. En wat zien we nu, tot onze schrik? In plaast dat de Heerenve- ners het bereikte oonsolideren, of nog versterken voor volgend Jaar, laat het Keesje Kist Jr. (zijn goalgetter) en Henk Zoe- tendal (zijn voetballer) met AZ mee naar de eredivisie vertrek ken. Zo zijn er toch nog twee Heerenveners, die de race naar de eredivisie niet hebben verlo ren maar het betekent wel dat Heerenveen volgend Jaar weer opnieuw moet beginnen, niet vanuit een toppositie, maar vanuit een middenmootpositie. Dat is Jammer. Het noorden is toch al ondervertegenwoordigd in het betaalde voetbal.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13