Kerken en jeugdmentaliteit WOORD VAN BEZINNING Kritische jongeren en traditiegetrouwe ouderen Een droom van een kerk kerkdiensten Leiden en omgeving ZATERDAG 24 JUNI 1972 ÉJJrUJJDIimüJjtt leroepingswerk NED. HERV. KERK ledankt voor Zeist: J. C. Schuur- aan te Putten. GEREF. KERKEN Beroepen te Heerhugowaard: mé- rouw G. Postma-Gosker, kandidaat Amsterdam die dit beroep heeft angenomen. Aangenomen de benoeming tot ad- unct-directeur van het psycho-ana- ystisch instituut te Amsterdam: Irs. F. R. M. Elders, schoolpredikant Ie Amsteidam. Benoend tot medewerker aan het ügemeer diakonaal bureau te U- Irecht (vereld-diakonaat) S. S. van Dijk te lampen. GER2F. KERKEN (VRIJGEM BUITEN VERBAND Beropen te Kampen: F. van Deursa te Haarlem, te Zaandam: J 3tuy t< Wieringermeer. JHR. GEREF. KERKEN j Bedankt voor Middelburg: M. Vlietsra te Werkendam. GEREF. GEMEENTEN Bfoepen te Rotterdam: L. Blok Ie leekbergen, te Westkapelle: A. 1 Brgman te Rijssen. GEREF. GEM. IN NED. jdankt voor Leerdam: J. de Groot rflijssen. Metropoliet Nikodim is na een conflict met de commu nistische partij onverwacht afgetreden als leider van de buitenlandse afdeling van het patriarchaat van Mos kou. De metropoliet, door anti communistische en anti-oe cumenische kringen vaak en graag gedoodverfd als een geheide communist die zich als agent van d* geheime dienst in de kerk heeft inge drongen, was een van de in vloedrijkste leiders van de Russische Orthodoxe Kerk. Nikodim heeft de laatste ijd aangestuurd op een meer onafhankelijke positie van de kerk en op een krachtiger verdediging tegen de ideolo gische invloed van het com munisme op de gelovigen. Daarom geloven waarne mers niet erg veel van de officiële ontslagreden: ge zondheidsredenen. Zij hou den het op ernstige menings verschillen tussen Nikodim en de leiding van de commu nistische partij vcun de Soiv- j et-Unie. Nikodim (links op de foto) blijft wel enkele minder be langrijke afdelingen van het patriarchaat leiden. Een paar jaar geleden ging een eerstejaarsstudent volop meedoen met een actiegroep tegen de volkstelling die toen stond te gebeuren. Toen hij thuis kwam en dit met eni ge geestdrift vertelde, reageerde zijn vader nog al koel: als jij je ergens voor wilt in zetten, dan is er toch wel wat beters te vinden. Zijn zoon antwoordde: maar vader, er was niets anders. Deze jongeling was van goed gereformeerde huize. Toen ons dit ver teld werd, vonden we het een kenmerkend staaltje dat vele jongeren tegenwoordig iets moeten hebben om tegen te kunnen protesteren. Zit daarin ook niet een stuk mode? Het gevaar is er natuurlijk dat de kritische houding alleen maar ne gatief blijft; protesteren om te pro testeren. De oprechtheid waarmee de Jongeren tegenwoordig voor hun me ning uitkomen, kunnen we eigenlijk alleen maar waarderen. De wijze waarop sommigen dat doen, niet al tijd. De tegenstelling tussen de ou dere en de Jongere generatie is er steeds geweest en deze zal er ook nog wel zijn wanneer de Jongeren van nu de ouderen zijn geworden. We zijn er niet mee klaar door alleen maar te zeggen hoe het niet moet. Het is veel moeilijker aan te geven hoe het dan wèl moet. Dat die Jon geren optornen tegen veel dat zij al leen maar kunnen zien als een stuk traditie, is te begrijpen. Traditie al leen is ook niet alles. Daarachter kan een stuk onoprechtheid schuil gaan. Doch het is ook weer moeilijk, zo niet onmogelijk, alle traditie over boord te zetten. Dat zij protesteren tegen veel wat zij aanvoelen als een stuk schijnheiligheid, is te begrijpen, maar ze moeten weer niet doen als of alle traditie bij de ouderen aan elkaar hangt van schijnheiligheid. Begrijpelijk is het dat de Jongeren willen dat er op hun vragen wordt ingegaan. Ze willen niet meer met een kluitje in het riet worden ge stuurd. Maar zij zelf moeten daar bij openstaan voor een andere ge dachte dan de hunne. Een gesprek moet mogelijk kunnen blijven. Te genwoordig hoor Je nog wel eens: vroeger moesten de kinderen doen wat de ouders zeiden; nu moeten de ouders doen wat de kinderen zeg gen. Dat is een lachertje natuurlijk. Ook vroeger deden de kinderen niet altijd wat de ouders zeiden en nu zullen de ouders ook waarlijk niet alles doen wat de kinderen willen. Wel is de verhouding een andere ge worden. Er is meer openheid geko men en dit is alleen maar toe te juichen. Noordwijkerhout Dat ook de kerken met de tegen woordige Jeugd-mentaliteit te maken hebben, is begrijpelijk. Men zit daarmee niet weinig verlegen, want ook de Jeugd van de kerken is niet meer van plan precies het aangege ven traditionele pad te gaan. Wie het hebben meegemaakt zullen zich de avond blijven herinneren toen op het Pastorale ConciQie te Noord- wijkerhout een afvaardiging van de r.k. Jeugd verscheen. Die jongeren met eigen haardracht en kleding kwamen binnen met borden waarop zij hun leuzen en wensen duidelijk demonstreerden. De toenmalige sym bolen hingen om hun hals. Dat kos tuum en die haardracht betekent iets voor hen. Het traditionele pak past niet meer bij nen, vinden ze. Duidelijk moet uitkomen, dat ze van traditie niet gediend zijn. Die avond te Noordwijkerhout zou er een gesprek zijn van het concilie met deze ric. jongeren, maar daar van is niets terecht gekomen. De voorzit, prof. Steenkamp, die toch waarlik wel de gave heeft leiding te kunnen geven aan 'n vergadering, probeerde eerst nog de touwtjes in handen te houden, maar het ge lukte hem niet en evenmin aan de bisschoppen. Zij werden overstemd met leuzen en kreten en zo kregen zij geen voet meer aan de grond. Als een stormwind die alles dat in zijn weg staat wegblaast, ging deze Jeugddelegatie door het Pastoraal concilie heen. Zij zag een eigen weg en wilde die gaan, zonder zich te la ten afleiden door traditie en ver standelijke redeneringen van oude ren en zonder zich af te vragen of die ook wel eens wat verstandigs, zouden kunnen zeggen. En dit was nog wel een stuk Jeugd dat altijd nauw aan hun kerk verbonden is geweest, zoals dat in geen enkele an dere kerk het geval was. Jeugdwerk Alle kerk zit min of meer verlegen met haar jeugd en als ze het nog niet zit, dan zal het wel komen. Dit. is een maar moeilijk te verteren zaak. Nu is het in de meeste kerken zó geweest dat de Jeugdbewegingen niet direct kerkelijk waren, maar 'n eigen organisatievorm kenden. Na tuurlijk waren er wel allerlei bin dingen en soms zeer sterke, met hun eigen kerk, maar toch kon Je niet spreken van direct kerkelijk jeugd werk. De onderscheiding tussen de kerk als instituut en de kerk als or ganisme hebben ook op dit terrein doorgewerkt en dit niet alleen in de Geref. Kerken, waar het bijna een geloofsbelijdenis was. Ook de her vormde Jongeren kenden hun eigen organisatie, die interkerkelijk was, zoals het met de zondagsscholen ook steeds het geval is geweest. En zo hebben de gereformeerde Jongeren, zich georganiseerd in het Lande lijk Centrum voor Gereformeerd (L.C.G.J.) We hebben het bericht kunnen lezen dat dit L.C.G.J. beslo ten heeft zich te blijven stellen ach ter de „Jongeren voor Vietnam". Het bestuur van dit centrum besloot hier toe hoeveel kritiek zij uit eigen kring daarvoor zouden moeten incasseren Op actieve wijze wilde men blij ven meewerken om zich in te zet ten voor het beëindigen van de oor log in dat ongelukkige land. Eni ge provinciale centra hebben zich tegen dit besluit van het landelijk bestuur verzet. Deze vinden dat de actie .Jongeren voor Vietnam' te een zijdig is gericht. Men zamelt gelden in die bestemd zijn voor de voorlopi ge revolutionaire regering van Zuid- Vietnam, maar deze gelden mo gen in geen geval worden gebruikt voor aanschaf van wapens, maar al leen" voor het vervoer van hulpgoe deren en voor het lenigen van menselijke nood". Het is te bergijpen dat het besluit van het bestuur van het L.C.G.J. niet overal een goede weerklank heeft gevonden in het in stituut van de Geref. Kerken. Een heel stuk verontwaardiging is losge broken omdat hot jongeren deze een zijdige weg zijn gegaan, zoals men meende. Tot in allerlei „meerdere vergaderingen" is deze kritiek te ho ren geweest. Moeilijk blijft de schel ding tussen de kerk als instituut en de kerk als organisme. Wat er hier in het L.C.G..J plaats vindt, is in wezen precies hetzelfde als het con flict dat er op de synode van de Geref. Kerken woedde toen het ging om de steun die de Wereldraad van Kerken geeft aan de bewegingen te gen het racisme, welke zich ook met de wapens in de hand verzetten te gen wat nu nog heet hun wettige overheid. T raditie De kerken als instituut zijn nog al traditiegetrouw. Dit schrijven we niet in misprijzende zin. Hoe dan ook, 'n traditie is niet te vermijden. En al die bewegingen, die zich zozeer ver zetten tegen traditie, komen wan neer ze groeien, zelf ook tot een be paalde traditie. Het communisme dat een beweging was, is geworden tot een stuk traditie toen het in Rus land en in andere landen de macht in handen kreeg en deze traditie is minstens even sterk als die van de kerk. Begrijpelijk daarom ook dat de jeugd in die landen er in feite niet veel meer voor voelt, zodat in een vooraanstaand communistisch blad de vraag gesteld kan worden of de slag om de Jeugd helemaal verlo ren is. Of om een kerkelijk voor beeld te noemen: de Pinksterbewe ging heeft echt een beweging wil len zijn om door te werken in de kerken. De Pinkstergeest moest wederom over deze vaardig worden. Maar wat zien we gebeuren. De Pinkstergemeenten formeren zich tot kerken en zo zelfs dat enkele van hen Zuid-Amerika, de Congo) zich officieel hebben aangesloten bij de Wereldraad van Kerken en daarmee is aangegeven dat de bewe ging een instituut is geworden. Gesprek noodzakelijk Als u het over de Kerk heeft waar denkt u dan aan? Staat u dan de gemeenschap voor ogen die beschreven wordt in de Handelingen van de Aposte len? „Zij legden zich ernstig toe op de leer van de Apostelen, bleven trouw aan het gemeen schappelijk leven ep ijverig in het breken van het brood en het gebed. Ontzag beving hen ieder, want door de Apostelen werden vele wonderbare tekenen ver richt. Allen die het geloof had den aangenomen waren nauw aaneengesloten en bezaten alles gemeenschappelijk. Zij waren gewoon him bezittingen en goe deren te verkopen en die onder allen te verdelen naar ieders behoefte". (Hand. 2, 42-45). Een droom van een Kerk. Dan denkt u, zoals mgr. Simonls het eens in een toespraak uitdrukte, aan mensen die werkelijk be geesterd zijn, die dus door de Geest zijn geïnspireerd die om Christus geven. Mensen in wier hart het geloof in Chris tus wordt gewekt; mensen die om elkaar geven en die zich bezorgd maken over deze wereld waarin wij leven. Groepen van mensen die elkaar helpen om te verduidelijken aan elkaar wat Jezus nu eigenlijk voor ons wil betekenen. Mensen die lezen in de Schrift, die lezen wat in de loop van de tijden anderen heb ben opgediept aan rijkdom uit die Schrift, en die dat aan el kaar doorvertellen: aan hun kindexen of aan anderen. Die daar zo vol van zijn, dat zij het niet voor zich kunnen houden. Groepen van mensen die zo nu en dan samenkomen om God dank te zeggen voor alles wat Hij voor ons gedaan heeft door Jezus Christus onze heer. Een droom van een Kerk. Dan denkt u aan mensen die, hoewel zij tot verschillende kerken be horen, zich toch onderling met elkander verbanden weten door één en dezelfde Heer die hen tot het geloof heeft geroepen en die hen verzamelt rond het éne Woord en de éne Tafel. Voor wie geldt: één geloof, één doop, één God en Vader en én Heer Je zus Christus. Mensen die gelo ven wat Cod langs zijn ondoor grondelijke wegen van genade en liefde verbindt dankbaar mag worden beleefd, en dat Hij daarvoor mag worden lofgezon- gen, gedankt en geprezen. Die het éne Woord van God erken nen en aanvaarden en die el kaar erkennen en aanvaarden als leden van de Kerk van Chris tus, wanneer zij in verbonden- he id met elkaar naar dart; Woord luisteren en het geloof belijden. Die zich ook met God en met elkaar verbonden weten als zij bidden voor elkaar, voor de kerken, voor de wereld en haar noden. Die deze verbonden heid vooral beleven wanneer zij in dankzegging de maaltijd des Heren vieren. Een droom van een Kérk. Dan denkt u aan mensen die zich vanuit die verbondenheid in ge loof geroepen weten tot zo groot mogelijke samenwerking en eensgezindheid om op deze wijze de boodschap van verlossing en bevrijding aan andere mensen te kunnen brengen en om duide lijker vorm te kunnen geven aan de kon sek wen ties van dit evan gelie voor kerk en samenleving. Die aldus samen willen doen wat onze Heer Jezus Christus z'n Kerk bevolen heeft te doen toen Hij zei: „Gaat heen ln de gehe le wereld, verkondigt het evan gelie aan de ganse schepping". van dit Jaar heeft haar synode zich ook bezig gehouden met de verhou ding van kerk en Jeugd. De vraag lag daar of het wel goed Is geweest, dat de kerken zich officieel in haar besturen niet hebben bemoeid met de jongeren die tot haar gerekened mochten worden. De wens is uit gesproken „naar meer lijn in de vor ming en toerusting van de Jeugd der kerk". Hierbij heeft de synode ge dacht aan een „meer actieve rol van de plaatselijke kerk". Men heeft ge constateerd dat er „eigenlijk weinig sprake van een duidelijke strate gie in het beleid van de kerken" Is geweest. Men heeft dit te veel over gelaten aan allerlei instanties, die zich ieder op eigen wijze met deze zaak hebben bezig gehouden en daarbij heeft men vooraal gedacht aan het L.C.G.J en aan de werkgroep voor de catechese, die ook al hele maal is voortgekomen uit particu lier initiatief. Deze beide instanties „werken niet onder directe verant woordelijkheid van de kerken". Wie bepaalt er nu het Jeugdbeleid? Bo vendien heeft men nu te maken met het Jeugdbeleid van de overheid „dat in de richting gaat van de cen tralisatie van het welzijnsbeleid (o.a. Jeugd) en deelname van de bevol king in dat beleid". Burgerlijke ge meenten zullen er zich steeds meer mee gaan bemoeien. Wat is nu de taak van de kerk en op welke wijze zal zij de jonge leden van de ge meente „toerusten tot mondig chris- christen te zijn ln de samenleving. We lezen van spanningen die er zijn. „Vanuit de kerken ontmoet hel L.C.G.J. gelijktijdig kritische dis tantie én een toenemende vraag om hulp". We lezen dit van de Geref. Kerken, maar ln plaats van hen, kunnen we ook Iedere andere kerk zetten. Er zal een gesprek moeten kamen, maar dat zal niet gemakke lijk zijn. Onmogelijk wordt het wan neer men van beide kanten „prin cipieel" gaat doen. Hervormde Gemeente: Hooglandse Kerk 10 u. Ds. J. E n Veen, Wassenaar (Jeugddienst) te ,<5u. Oecumenische studentendienst DO u. Ds. G. C. Post. Marekerk 10.30 u. Ds. J. de Wit. Maranathakerk 10 u. Ds. H. J. v. thterberg (Heilig Avondmaal). Koningskerk 10.00 u. Ds. G. C. Bt (Heilig Avondmaal). Bevrijdingskerk 9 u. Ds. K nihuys. Bethlehemkerk 10 u. Ds. E. M. mnekoek. Vredeskerk 10 u. Ds. Joh. Poort. Eglise Wallonne 10.30 u. Pasteur Rlbs. !i\ van Vrijz. Hervormden (aula As- rstraat 1) 10.30 u. Prof. Dr. P. Smits Acad. Ziekenhuis 10 u. Dhr. C roo, Koudekerk a./d Rijn. Dlaconessenhuis 10.30 u. ds. J iaskant. Jeugdkapel Vredeskerk 10 u. MeJ M. Lagerwerf (afscheid oudsten). Jeugdkapel "De Goede Herder" 10.30 De heer M. H. K. van der Zee. Janvossensteeg 17 11 u. Oecume- sche werkplaats. Gemeenschap van Kerken (Meren- l]k) 10 u. oecumenische dienst ds. irtensius. Geref. Kerk Zuiderkerk (Lammenschansweg 15) 10 u. De heer D. J. Brouwer Kat- ]k aan Zee. 5 u. Dr. Dronkert. Petrakerk (Surinamestraat) 10 u. L W. P. H. Pouwels Hillegom. 7 u. i Hortensius (Dienst met belangstel - Wen). Oude Vestkerk (Oude Vest 133) 10 Dr. Dronkert. 5 u. Ds. W. P. H. ouwels. Beloftekerk :Robljnstraat) 10 u. i. S. Oegema Oegstgeest. 5 u. Ds. iaskant. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstraat 10.30 u. Dr. W. van der Zwaan. 5 dê S. Oegema. Huize "Groenl Meijer Rottere Gezinsdiensten "Jeugdhaven" 10 "De Mirt" De Heer De Koning 10 u at Mierennest: Ds de Heer. Diaconessenhuis 10.30 u. Ds. aaskant. Petrakerk 10.30 u Dienst voor do. in. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5 u. ds v. d. Haar. Geref. Gem. 10 en 4.30 u. ds. R. Boo- ürd. Baptistengetn. 8 (Oude Rijn 3) 10 u. ir. A. Stringer. Evang. Luth. Gem. 10.15 u. ds. J. H. hit Duyzentkunst. Leger des Heils 10 u. Heiligingsdienst 30 u. verlossingssamenkomst. Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30 u. Dllandse dienst. Evang. Chr. Gemeenschap. (Middel- fcgracht 3) 10 u. dhr. Dikkes. RK Kerk H. Antonius (zat. av. 7 u.) 30 en 11 en 12.15 uur. Hartebrug (zat. av. 7 u.) 8, 9, 10, 11 12 15 en 6 u. Stud. Parochie (zat. av. 7 u). Lodewijkskerk 11.45 u. in-Hoogland- 5 Leonarduskerk (zat. av. 7 u) 9 en te 10.45 en 12 en 7 u. Petruskerk (zat. av. 7 u.) 9. 10.30 12 en 6 u. St. Joseph (zat. av. 7 u.) 8.30, 9.30, 11 en 6.30 u. Lodewijkskerk (zat.. 7 u.) 9.30, 11, ^Oud^ath. Kerk (Zoeterw. Singel 50) 9.45 u. gezongen H.M. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. Car- li6Nieuwe Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24) 9.30 en 4 u. (dond. 8 u.). Doopsgez. Rem. Gem. 10 u. dr. L. P. Meijerlng. Zendingswerk Middernachtsroep (Zijl- Singel 21) 6 u. spr. dhr. Van Duuren. The English and American Epis copal Church (Oud-kath.) kerk Zw Sin gel 50) 7.30 u. Rev. W. Lister Aarlanderveen Herv. Gem. 10 u. ds. W. H. Beekenkamp te Antwerpen. 7 u. ds. G. van Hoegee. Geref. Kerk 10 en 6 30 u. ds. A. Borman te .Al phen aan den Rijn Heilig avondmaal en dankzegging. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords 2.30 u. ds. H. O. v d. Ent te Katwijk a. Zee. R.K. kerk (zat. 7 u.) 7.30 en 10.30 u. Ter Aar Dorpshuis Aardam 9 en 12 u. Alphen aan den Rijn —Herv. Gem. Adventskerk Jullanastraat 9.30 u. ds. M. Hanemaaijer, 6.30 u. Ds. G. Boer te Zoetermeer voor de G.B. Kruiskerk Gouwsluis 9.30 u. ds. L. J. Cazemler Em Pred. te Voorschoten. Opstan- dingskerk Prinses Marljkestraat 9.30 u. ds. P. A. Lefeber, 5 u. jeugddienst ds. J Vos. Martha-Stlchting "Rijnstroom Besloten dienst i.v.m. met Televisie opnamen vanuit kerk Rijnstroom voor Zingend Geloven op 23 Juli. Kerkge bouw Oudshoornseweg 10 u. ds. G. Ca dée te Maassluis. Hervormde Sionskerk Hooftstraat 9.30 u. ds. S. W. Verploeg. 6.30 u. Candidaat Korevaar. De Goe de Herderkerk Ten Harmsenstraat te 10.30 u. ds. N. J. M. Hoogendijk. Rld derveld Aula Morgensterschool Pa- relstraat 9 u. ds. N. J. M. Hoogendijk Geref. Kerk Maranathakerk Raadhuis straat 10 u. Kandidaat J. J. Buikema te Anna Paulowna. 6.30 u. Ds. J. Vos. Salvatorikerk Willem ae Zwijgerlaan 10 u. ds. Fr. de Jong 6.30 u. Kandi daat J. H. Buikema. t>e Goede Her derkerk Ten Harmsenstraat 9 u. ds. J. H. Bogers Herv. predikant, 6.30 u. ds. Fr. de Jong. Rldderveld "Het Kas teel" Veldbloemweg 10.30 u. ds. J. Vos 6 30 u. ds. J. H. Bogers Hen-. Pred. Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 u. ds W. Wierenga, 6.30 u. leesdlenst. Chr. Geref. Kerk Grijpensteinstraat 9.30 u. en 5 u. ds. P. Sneep (H. Avondmaal en Dankzegging). Oud Geref. Gem. het Kerkgebouw Hooftstraat 240 9.30 en 4 u. Leesdienst. (maandag 7.15 u. ds. De Waard). Rem. Geref. Gem. geen dienst. Leger des Hells Gebouw Corn, de Vlamingstraat 10 en 7.30 u. R.K. Kerk St. Bonifacius (Zat. 7 u.) 8.30, 10 Gezinsdiensten 11.30 u. Pred. F. Wüst. R.K. Plus X. kerk (zat. 7 u) 9. 10.30, 11.45 en 5.30 u. RI. H. Geest parochie Rldderveld (zat. 6.30 u.) 8.45 11.15 m.m.v. Jeugdkoor en 5.30 u. Pred H. Verdegaal. Benthuizen Herv. Gemeente 9.30 en 6 u. dienst Geref. Gemeente 9.30u. leesdlenst. 3 u. kand. Bac te Moerka- pelle (dinsdag 7.30 u. kand. Bac). Bodegraven Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 u. Ds. J. van Noort v. Ame- rongen. 6.30 u. Ds. J. Wieman van AJ- blaaserdam. Salvatorkerk 9.30 u. Ds. W. BaJke, 6.30 u. Ds. F. D. Emous v. Den Haag. Bethlehemkerk 9.30 u. ds. J. Lekkerkerker vam Uttrecht, 6.30 u Ds. W. Balke. Geref. Kerk 10.15 u. Auladienst Ds. George Brucks 10.30 u. Ds. L. Buitenhuis. 6.30 u. Ds. L. Bui tenhuls. Jeugddienst (Nleuwerbrug) 9 u. Ds. L. Buitenhuis. 6.30 u. geen op gaaf ontvangen. Geref. Kerk (vrligem) 9.30 u. en 4.15 u. Ds. I. de Wolff. Ge ref. Gemeente 10 en 6.30 u. Leesdlenst. Evang. Luth. Kerk 10.30 u. Ds. D. Poubuda. Evangelisatiekring 10 u ere dienst. 6.45 u. J. v. Stormbroek. Ver eniging van Gelovigen 10 u. Eredienst 6.30 u. Woord verkondiging. R.K. Kerk 8. 10 en 11.30 u. Boskoop Her. Gemeente 9.30 u. ds W. Kool Katwijk Gerf. Kerk 9.30 u. ds. H. Dijkstra 4.30 u. ds. H. Dijkstra (ge ref. en A. de Leeuw herv.) Marana- tha-6chool 11 u. ds. W. Kool Katwijk; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 480 u. prof. dr. J. P. Versteeg, Apeldoorn. Geref. Kerk 9.30 en 4 30 u. prof. dr. J. P. Ver cteeg. Apeldoorn Geref. Gem. 9.30 en 6 u. ka/njd. A. Bak Rotterdam. Vriijz. Prat. 10 ln Rem. kerk de heer P. v. d. Laarse. Pinkstergemeente 9.30u. in Concordia de heer Th. Verwoerd. Ver eniging van gelovigen 9.30 en 5 u. sa menkomsten Nieuwstraat 27 Bethel te 9.30 en 6.30 u. de heer J. Modderkolk. R.K. dorp (zaterdagavond 7 u.) 8.45. 10 en 11.30 u. Ontmoetingscentrum (Snijdelwijk) (zaterdagmiddag 5.30) 9.30 u. Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 en 680 u. Ds. L. Boer (H.A.). Geref. kerk 9.30 u. dr. A. Wind 5 u. ds. J. Boven berg te Leiden. R.K. kerk St Beraar- dus Rijndijk (zat. 7 u.) 9.30 en 11 u. R.K. Kerk St. Michael Rijndijk (zat. 7 u.) 9 en 11.30 u. R.K. Kerk der Engel bewaarders Dorp (zat. 7 u.) 8, 10 en 11.30 u. Hongmade Herv. Gem. 10 u. ds. P. Schoenenboom. R.K. Kerk (zat. 7 u.) 9 en 11 u. Katwijk aan den Rijn Herv. Ge meente Dorpskerk 9.30 u. ds. Bouman uit Doorn, 6 u. ds. Van Buuren Was senaar. Ontmoetlngskerk 10 u. ds Hey- mans. 6.30 u. ds. Koelman Katwijk a. Zee. School Narcisstraat 10.30 u. kand. De Jonge Lelden. Gore: Kerk 9.30 u. ds. Van Hal6ema Katwijk aan Zee 5 u. ds. De Vries Katwijk aan Zee. R_K. kerk (zaterdag 7 u.) 8, 9.30 en 11.16 1 Katwijk aan Zee Herv. Gemeente Nieuwe Kerk 10 u. ds. D. Harteveld. van Rotterdam-Delfshaven 6 u. Ds. van den Bergh. Oude Kerk 830 u. Ds. J. Vroeglndewey baddlenst 10 u. Ds. C. Treure 6 u. Ds. J. P. van Roon. van Zeist. Ichthuskerk 10 u. Ds. A. Vink 5 u. Ds. M. Heymans. vanKatwijk aan den Rijn. Pnlëlkerk 9.30 u. Ds. A. W. van der Plas van Ooltgensplaat. 6 u. Ds. D. Harteveld, van Rotterdam- Delfshaven. Groen van Prinsterersch. 10 u. Ds. J. Vroeglndewey. Zeehospi tium 8.45 u. Gereformeerde dienst H. Avondmaal. Ziekenhuis "Overduin" 2 u. Ds. J. G. van Ieperen. Geref. Kerk Vredeskerk 9 30 u. Ds. F. Pijlman 5 u. Ds. G. van Halsema Triumfator- kerk 9.30 u. Ds. Schuddebeurs 5 u. Ds. F. Pijlman. Chr. Geref. Kerk 10 u. Ds. H. C. van der Ent, 5 u. Ds. H. C. van der Ent. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 8.30 u. Ds. Th. Hoff 3 u. Ds. Th. Hoff. Geref. Kerk 9 u. Ds. G. Roukema. 7 u. Ds. G. Roukema H. Avondmaal Ge ref. Gemeente (Remisestraat) 10 u. de Leesdienst 5 u. Leesdienst. Soefi Be weging Universel Sportlaan 3 u. bij eenkomst voor belangstellenden 4 u. de Universele eredienst, formeel. ..Volle Evangeliegemeente Katwijk" Voor straat 100, 9.45 uur. Leiderdorp Herv. Geref Kerk de Dorpskerk 10 u. Ds. H. W. Hemmes. Oegstgeest. Hoofdstraatkerk 10 u. dhr. J. Reugebrink, 5 u. ds. Braam. Schep- plngskerk 9 en 10.30 u. ds. J. P. Honnef R.K. Kerk Menswordingskerk Gaar- meesterstraat (zat. av. 7.30 u) 9, 10.30 en 12 uur. Leimuiden Herv. Gem. 9.30 u. ds. H. R. Timmerman. Vrij Evangelisch Pred. te Oldenbroek. Geref. Kerk de Kerkdiensten in Oosterkerk 9.30 u. ds. Jos. G. Los H. Avondmaal 7 u. ds. Jos. G. Los Heilig avondmaal en Dankzeg ging RK kerk (zat. 7 u) 7.30. 9.30 en 11.15 uur. Llsse Herv. Gemeente Grote kerk 10.30 u en 7 u. ds. J. van der Velden. Helvetlakapel 9.00 u. ds. J. van der Velden. Geref. Kerk 8.30 u. Ds. J. Bo venberg van Leiden 7.00 u. de heer D. J. Brouwer Katwijk aan Zee Chr. Ge ref. Kerk 10.30 u. Ds. Chr. Verhage v. Den Haag. 4 30 u. Ds. D. H. Blesma. Geref. Gemeente 10 en 4 u. Ds. W. Suy- ker. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 10 en 4.30 u. Ds. A. Kamer van Loenen aan de Vecht. Geref. Kerk 9.30 en 5 u. Ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gemeente te 9.30 en 3 u. Leesdienst. Aktle Kruis tochten Nederland Maandagavond gas tenhuis Welkom evangellsatiedlenst uit gaande van de Aktle Kruistochten Ne derland. Ds. J. Gravendeel 8 uur. St. Agatha Parochie R.K. Kerk (zaterd. av. 7 u.) 10 en 11.30 u. Dependance Poelpolder (zat. av. 7. u.) 9. en 11 30 Maria Parochie (Zat. av. 7 u.) 8.30 10.30, 12 en 5.30 u. H H. Engelbe waarders parochie (zat. av. 7 u.) 7.30 9 30. 11 u. 5.45 u. Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 u. ds G. van Doorn Heilig avondmaal 6.30 ds. G. van Doorn Heilig avondmaal Dankzegging. Geref. Kerk 9.30 en te 6.30 u. ds. Rinse J. A. Hanenburg Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords 2 u. ds. P. Sneep te Alphen aan den Rijn. Rem. Geref. Gem. 10 u ds. P. M. 1 gemaakt) geen'opgave ontvangen Luca. R.K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 10.45 en 7 u. Nleuwveen Herv. Gem. 9.30 u. ds J Laleman te Oudewetering. 6.30 u heer Barendrecht te Rotterdam Jeugd dienst. Geref. Kerk 9.30 u. d6. P. Knotters te Oudewater. 7 u. ds. J. Vanhaelen te Mijdrecht. R.K. Kerk (zat. 7.u.) 9. 10.45 en 5 u. Nieuw Vennep Herv. Gem. 9.30 u. ds. H. A. Visser te Amsterdam (Jeugd dienst) 7 u. dhr. G. H. N. Germans. Geref. Kerk 8.30 en 10.30 u. ds. G. den Heeten (H A.) 4.30 u. ds. Den Heeten. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 u. ds. W. de Graaf R.K. Kerk (zat. av. 7 u.) 9, 11 en 7.30 u. Noordwljk Binnen Hen-. Gemeen te (in geref. Kerk) 10.30 en 7 u. dr. J. G. B. Jansen (HA.) Geref. Kerk 9 u. bevestiging 5 u. intrede ds. R. Elgers- ma. R.K. Kerk (zat.av. 7 u.) 8. 9.30, 11 en 12 u. Van de Berghstlchting 11 u. dhr. A, R. Plaatzer te Kampen. Noordwijk aan Zee Herv. Gem. 10 u. ds. A. L. Lapré (H A.) 7 u. ds. D. Keuning (H A.) Geref. Kerk 10 en 7 u. dhr. Plaatzer. Hen'. Geref. evan gelisatie (Schoolstraat) 10 u. ds. G. v. Estrik te Genemuiden 3.30 u. dienst. R.K. Kerk (zat.av. 7 u.) 7.30. 9. 10.30 12 en 7 u. Sole Mio 9.30 u. dr. J. G. B. Jansen. Noordwijkerhout Herv. Gem. 10 U. (Geref. dienst) dhr. H. E. Bljleveld 10 u. ln De Zllk Ds. J. Streefland uit Noordwijkerhout. R.K. KERK St. Jo zef (zat. av. 7 u.) 8. 10. 11.30 en 7 u. St. Viktor (zat. av.) 7 u) 8. 9.30. 11 en 16.00 uur. H. Hart van Jezus ln De Zllk (zat. av. 7 u.) 8.30, 10 en 11.30 u. Oegstgeest Hen-, Gemeente (de Groene Kerk) 9 u. dr. I. H. Enklaar. (H.A.) (Pauluskerk) 10 u. ds. W. E. Verdonk (Gemeentecentrum) 10.30 u. ds. I. J. van Houte te Hilversum 10.30 jeugdkerk) dhr. A. Vreede. Geref. 10 u. ds. Vegter (H.A.) 7 u. ds. Vegter (gem.schappelljk H.A.) Geref. Kerk (vrijgemaakt) 8.30 en 3 u. ds. K. Deddens. R.K. Kerk (zat. av. 7 u.) 9. 10.30, 12 en 6.30 u. Bonaventuraka- pel (zat. av. 6.30 u.) 8. 10 en 11 uur. Oudewetering Herv. Gem. 9.30 u. dhr. Goedhart te Nieuwkoop. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. J. Czlria. R K. Kerk Meerkreuk (zat. 7 u.) 7.45, 9.15 en 11 u. Rem. Geref. Gem. 10 u. de hr. F. H. Fockema Andreae, RIJnsaterwoude Herv. Gem. 9.30 u. Kandidaat T. J. de Heer te Utrecht. 7 u. Dr. G. de Ru te Scheveningen Em Pred. Chr. Geref. Kerk 9.)30 u. Dienst des Woords. 2.15 u. ds. G. Bouw. Sche veningen. R.K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9.30 en 11.15 u. Rilnshurg Herv. Gemeente (Gro te Kerk) 9.30 u. prof. dr. G. C. van Nlftrlk 5 u. ds. I. J. Wisse (Bethel- kerk) 9.30 u. ds. Wisse 5 u. prof. Van Nlftrik (Camping Koningshof) 10.30 u dhr. H. Ravensbergen. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 u. Ds. Iz. Meijer Uit hoorn. 5 u. Ds. Baayen. Immanuëlkerk 9.30 u. Ds Baayen 6 u. Ds. Bljleveld. Maranathakerk 9.30 u. Ds. Bljleveld 5 Kerk tuinbouwschool (zat. av. 7 u.) te 10.30 u. Evang. Chr. Gemeente (aula mavo) 10 uur ds. A. H. Agtereek. Sassenheini Herv. Gem. 10.30 u. (in Geref. Kerk) ds. A. Westra 6.30 u. ds. J. Swagerman te Voorburg Ge ref. Kerk 9 u. ds. J. D. te Winkel 5 u. ds. H. v. d. Berg, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. L. S. den Boer. R.K. Kerk (zat. av. 7 u.) 8. 9.30 11 en 5.30 u. Valkenburg Herv. Gemeente 10 u. Ds. G. Zonneveld 6.30 u. De heer Drij ver uit Voorschoten (Jeugddienst met medewerking van de zangvereniging: "Advendo") Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds Rooze. Geref. Kerk (vrljgem.) 10 en 5 u. ds. Th. Hoff (H.A.). Voorschoten Herv. Gemeente (Dorskerk) 10 uur ds. Metering (ge- zinsdlenst met. H.D.), 7 uur ds. Van der Schoot (Hulp en Heil) 10 uur ds. Van der Geest (Rijndijk) 10 uur ds. Van der Schoot (aula N.-Hofland) 9.35 uur ds. Henkei te Den Haag. Ge ref. Kerk 9. 10.30 en 5 uur ds. De Zeeuw. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 8.30 en 3.45 uur ds. Van der Haar (H.A.). R.K. Kerk Laurentius (zat.av. 7 uur. 8.30, 10.30 en 12 u. Moeder Gods (zat. av. 7 u) 8. 10. 11.30 en 6 u. Voorhout Herv. Gem. 10 u. (HA) Ds. Hoogenkamp. R.K. Kerk (zat. 8 en 19 u.) 9. 10.30, 11.45 en 5.30 u. Waddinxveen Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 u. Ds. T. van 't Veld 6.30 u. Ds. D. van Vliet Wljkgebouw 980 u. Ds. D. van Vliet 6 30 u. De. J. v. d. Heuvel, Bethelkerk 9.30 u. Ds. J. v. d. Heuvel 5 u. Ds. T. v. 't Veld. Imma- nuelkerk 9.30 u. Ds. S. v. d. Bos, 7.00 u. Ds. G. J. v. d. Bogerd. Geref. Kerk Kruiskerk 10 u. Ds. M. J. v. Dijken, te Amstelveen 5 u. Ds. C. v. d. Tas te Boskoop Ontmoetlngskerk 10 u. Ds. J. Snoey te Katwijk aan Zee. 5 u. Ds. M. J. v. Dijken. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 u. en 5 u. Ds. A. P. Verloop Oud Ger. Gem. in Ned. Zuidkade 158 10 u. en 6.30 u. leesdlenst RK Ontmoetlngs kerk 8.30 u. 11.45 u. en 6.30 u. (zat. 7 u.) St. Vlctorkerk 8 en 10 u. (zat. Warmond Herv. Gemeente 10 u. Ds. D. Keuning uit Noordwijk (Doop- dlenst). R.K. Kerk (zat. av. 7 u.) 8, 10 en 11.30 u. jssenaar Herv. Gemeente de Dorpskerk 9 uur toeristend lenst 10 uur Dr, Th C. Frederlkse 4.30 u. Ds. D. an Vliet Waddinxveen. Klevietkerk 10 Ds. J. T. Wiersma Messlaskerk 10 u. Drs. A. van Buuren Dorpscentrum 9.30 u. Ds. M. Ottevanger Oegstgeest Geref. Kerk Bloemcamplaan 10 u. ds H. J. Bavinck, Baarn 7 u. Ds. J. T. Wiersma Zijllaan 10 en 7 u. ds. D. van der Meulen. Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam 10.30 u. Ds. E. van Straten Den Haag. R.K. Kerk Wllllbrordus (te zat. av. 7 u.) 8. 9.30. 11. 12.15 en 5 u. Goede Herder (zat. av. 5 u.) 8.30, 10 en 11.30 uur. H. Joseph (zat. av. 7 u.) 7.30, 8.45, 10.30. 12.15 en 7 u. Wou brugge Herv. Gemeente 9.30 i 6.30 u. Ds. Franken (HA.) Geref. De fraaie kansel In de her vormde Grote Kerk te Rijnsburg, Kerk 9.30 u. Ds. van den Tas Boskoop 5 u. Ds. De Jong Alphen aan den Rijn. R.K. Kerk (zat. av. 7 u.) 10 u. Zevenhoven Herv. Gem. 980 u. da G. van Hoegee te Aarlanderveen 7 u. ds. Oost te Leiderdorp. Geref. Kerk te 9.30 u. drs. W. Bakker te Amstelveen 7 u. ds. W. Oost Herv. pred. te Lei derdorp. R.K. Kerk (zat. 7 u.) 7.45, 9 e en 10.45 u. Zoeterwoude Herv. Gem. 10 u. ds. S. L. Schoch. R.K. St. Janskerk Zuld- buurtseweg (zat. 7.30 u.) 7.30, 10 en 11 uur. R.K Christus Dlenaarkerk (zat. 7 u.) 8.30, 10. 11.30 en 6 u. R.K. Kerk Meerburg (zat. 7 u.) 8.45, 10.30. 12 en Zwammerdam Herv. Gem. 10 u. ds. D. Goudzwaard Heilig Avondmaal. on u. ds. D. Goudzwaard Hellié ïdmaal en Dankzegging. Gerer. c 9.30 u. en 6.30 u ds. D Krone- meyer te Lelden Rem. Geref Gem. geen dienst. R.K. Kerk (zat. 7 u.) 8. 10. 1180 en 680 uur.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11