KERKEN OP BRES VOOR NOOD IN DERDE WERELD Communie open voor iedereen Voor f. 24.- een kind maand gevoed en verzorgd Jongeren voor Vietnam tangens die werken en verdienen èn doorieren voor een modern beroeo. «I-IJHIJIH'IIIUJ.'H ZATERDAG 24 JUNI 1972 Brazilië is een van de landen in de Derde Wereld, dat met onvoorstelbare problemen te kampen heeft. Er heerst een grote werkloosheid en de bevolking neemt snel toe. Miljoenen zijn van het platteland, waar ze geen werk hadden, naar de grote steden getrokken om werk te zoeken. Maar ook daar is vrijwel geen werk voor hen. kaar twee niet zo sterke centra zou den verrijzen, werd tot samenwer king besloten en werd de stichting interkerkelijk gemaakt. Met de Braziliaanse gereformeer de kerk werd overeengekomen, dat die kerk drie mensen aanwijst om in het bestuur zitting te hebben. Door het gereformeerde werelddia- konaat werden de heer en mevrouw Van Bentum ten dienste van het centrum gesteld. Tegen Santo André is een wijk "aangeslibd" waar ongeveer veertig duizend mensen leven in de moei lijkste omstandigheden. Dit deel van de stad is wat heuvelachtig en de hutjes die gemaakt zijn van aller lei afvalmateriaal. staan pal op en onder elkaar. De waterputten en beerputten liggen vlak bij elkaar en wanneer men onderaan de heuvel woont, blijkt pas goed hoe uiterst onverantwoord deze watervoorzie ning is, want de inhoud van de bo venliggende beerputten sijpelt naar beneden door. En dan ontstaan er in en bij die grote steden van die wijken waar men in uiterst primitieve omstan digheden moet leven, ver beneden het bestaansminimum. Eén van die steden is Sao Paulo, een stad die wellicht een van de grootste steden ter wereld gaat wor den. In 1940 woonden er anderhalf miljoen mensen. Op het ogenblik zijn het er al acht miljoen en waar schijnlijk zullen het er in het Jaar 2000 twintig miljoen zijn. Om iets in het dagelijkse levens onderhoud te kunnen voorzien, moeten zowel de vader als de moe der proberen werk te vinden en daardoor worden de kinderen vaak aan hun lot overgelaten. Zij heb ben te weinig eten, ze krijgen on voldoende onderwijs, ze hebben geen speelruimte en iedere verdere ver zorging ontbreekt. In zo'n situatie is het vrijwel niet mogelijk om maar op één punt hulp te verlenen. Er moet een totale aanpak komen voor de verzorging van de gezinnen en de wijk. De Igreja Evangelica Reformada, de gereformeerde kerk in Brazilië, vroeg het Werelddiakonaat van de Geref. Kerken in Nederland een tijd geleden om mee te helpen bij de opzet van een internaat voor de ze kinderen. In Nederland werd als voorwaar de gesteld dat eerst zou worden na gegaan of er geen oplossingen mo gelijk zouden zijn waarbij de kin deren zoveel mogelijk in het ge zinsverband blijven leven. Daarbij wérd gedacht aan open jeugdwerk. Door het Werelddiakonaat werden de heer en mevrouw Jan en Anneke van Bentum uitgezonden, die de op dracht kregen om dit soort moge lijkheden af te tasten. Nu was er in Santo André, een van de voorsteden van Sao Paulo, al een paar jaar een rooms-katho- lieke stichting, waarmee in Neder land de zusters van de congregatie "Zusters van de Heilige Jozef" in Amersfoort en de zusters van de congregatie "Zusters van de eili- ge Juliana van Falconerie" in Hei- loo samenwerken. Interkerkelijk In Santo André werkten er vijf Nederlandse zusters en Nederlandse pater, Adriaan vaa Zwaan. Om te vermijden, dat er naast el- der Wijkcentrum Vorig jaar is er een goed wijkcen trum gereedgekomen van waaruit het sociale werk in de wijk kan ge beuren. Er is een aantal vrijwilli gers waaronder Nederlanders die in Sao Paulo werken, maar ook ko men er studenten werken vanuit de school voor maatschappelijk werk, die hier een jaar stage lopen in de rauwe werkelijkheid van de buurt. Op den duur zullen zij als Bra zilianen het werk moeten overne men. Gelukkig is het werk ook on der de aandacht gekomen van de overheid, die wat subsidie is gaan geven. Het sociale centrum biedt op de volgende wijze uitkomst: Er is een semi-internaat voor mo menteel 200 kinderen, waar ze wor den verzorgd err vooruitgeholpen in de tijd dat de moeder niet thuis is. De schoolgaande kinderen, van wie velen het tempo op school niet kun nen bijhouden, worden met huis werk geholpen. Er is veel vormende vrijetijdsbesteding, zoals het leren van allerlei kreatieve handvaardig heid, en er is in het gebouw een sportzaal. Daarnaast krijgen de kin deren er te eten en worden ze me disch verzorgd. Er zijn jeugdclubs waar de oude re kinderen enkele keren per week komen en verder worden er ook veel Opleiding Voor vaders moet er een werk plaats komen waar ze worden opge leid tot timmerman, metselaar, lood gieter of elektriciën. Daarnaast zijn er bijeenkomsten voor zoveel mogelijk ouders uit de wijk waar aan de orde komen: al gemene opvoeding, hygiëne, relatie man-vrouw, seksuele opvoeding en voorlichting. Er worden bovendien in de wijk veel huisbezoeken afge legd. Maar ook worden de ouders en de kinderen ingeschakeld om iets voor een ander te zijn, acties voor de gemeenschap of hulp aan be jaarden en zieken. Zo groeit er een stuk werk, dat voor de wijk in Santo André nu al resultaten oplevert. Kinderen kun nen weer op school mee, ziekten worden voorkomen of sneller ver holpen en ook een betere voeding bevordert de gezondheid. Ook krij gen ouders en kinderen meer gevoel van eigenwaarde. Door dit werk wil men ook een voorbeeld stellen, zodat er soortge lijke mogelijkheden komen voor de vele andere wijken in de steden in dit volkrijke land. Werk als dit kost veel geld. Van uit de Braziliaanse samenleving wordt al zoveel mogelijk inbreng ge leverd, maar er is veel meer nodig om de honderden Joao's en Sergio's te helpen. Voor slechts f 24 kan echter al een kind een maand op het semi-in ternaat gevoed en verzorgd worden. Het zou een grote steun beteke nen wanneer er een groot aantal giften van f 24 of meer voor dit uiterst belangrijke werk zou bin nenkomen, waarvoor in Nederland samenwerken de Katholieke stich ting Sao Paulo en het Algemeen Rauwe werkelijkheid. Op de achtergrond het moderne onlangs geopende sociale centrum in Santo André, waarin gerejor- meeoxDen en r. katholieken sa menwerken ten behoeve van de genen die leven in de krotten op de voorgrond. Diakonaal Bureau van de Geref. Kerken. Uw bijdrage wordt graag verwacht op giro 552370 van de Stichting Sao Paulo te Den Haag. En wilt u daar bij zetten: voor Joao. De (anglikaanse) Kerk van Engeland heeft besloten de rooms- katholieken en de leden der zoge naamde vrije kerken in Engeland deelname aan de communie toe te staan. Het daartoe strekkende voor stel van de anglikaanse sy node heeft nu de goedkeuring ge kregen van het parlement en be hoeft thans nog slechts het fiat van koningin Elisabeth om wetskracht te krijgen. De Anglikaanse Kerk stelt slechts als voorwaarde, dat de betreffende gelovige inderdaad lis is van een van de genoemde kerken, gelooft in de leer der Drie-eenheid en ook in zijn eigen kerk aan de eucharistie res pectievelijk avondmaalsviering deel neemt. Deze open houding der An glikaanse Kerk t.a.v. de intercom munie wordt in Engeland beschouwd als belangrijk, omdat daarin een dui delijke toenadering tussen anglika- nen en rooms-katholieken wordt ge- In deze lijn ligt ook de overeen komst, welke de gemeenschappelijke theologische commissie van de r.k. Kerk en de Anglikaanse Kerk heeft uitgesproken over de opvattin gen binnen beide kerken over de eu charistie, ook al hebben beide kerken zelf zich nog niet officieel achter de uitspraak der commissie gesteld De R.K. Kerk in Engeland zal voorlopig echter de eucharistievie ring niet voor de gelovigen van de andere kerken opstellen, ook niet de ang-likanen, al heeft 'het in. terkerkelijk overleg in Engeland door de theologische overeenkomst nieuwe impulsen gekregen. Ook de recente aanbeveling van c« gemeenschappelijke luthers-ri, overlegcommissie van de luther. wereldfederatie en het Vaticaan intercommunie bij speciale gele. genheden toe te staan, heeft tot ver dere discussie in Engeland bijgec gen. Het Engelse r.k. episcopaat s zich voorlopig echter op het pause- lijk standpunt, dat intercommunie bereikte eenheid moet marke. maar niet beschouwd mag wor. den als een middel tot eenheid. Ds. J. Drost naar wereldcliakonaat Ds. J. Drost, tot voor kort hoofd- legerpredikant, heeft zich ter be schikking gesteld van het gerefor meerde werelddiakonaat. Hij zal zich vooral bezig houden met hulp verleningszaken, onder meer betref fende vluchtelingen, in Afrika. Ds. Drost (56) was eerst gerefor meerd predikant te De Lier en Ede, waarna hij van 1952—160 pre dikant was van de Evangelisch Christelijke Kerk te Hollandia op het tegenwoordige West-Irian. Vervolgens verving hij de gerefor meerde predikant te Paramaribo tijdens diens verlof. Van 19611966 was hij luchtmachtpredikant, de laatste jaren hoofdlegerpredikant. Het Landelijk Centrum voor Gere formeerd Jeugdwerk blijft het co mité „Jongeren voor Vietnam" steu nen. In dit comité werkt een aantal jongerenorganisaties Samen, waar onder de Arjos en de liberale JOVD. De provinciale centra voor gerefor meerd jeugdwerk in Groningen en Drenthe hebben zich van het lan delijk centrum op dit punt gedis- tancieerd, omdat zij vinden dat „Jongeren voor Vietnam" zich tegen één van de in Vietnam strijdende partijen keert. Groningen en Dren the blijven wel deelnemen aan het andere werk van het Landelijk Centrum. Het LCGJ-bestuur handhaaft zijn steun vooral met het oog op de toe komstige activiteiten van „Jongeren voor Vietnam". Voorwaarde voor zijn medewerking was dat het bijeenge brachte geld niet mag worden ge bruikt voor het aanschaffen van wapens. „Jongeren voor Vietnam" wil de ingezamelde gelden ter be schikking stellen via de voorlopige revolutionaire regering van Zuid- Vietnam voor het vervoer van hulp- Kapittel van Roermond naar Vaticaan ROME Een delegatie van h< kapittel van Roermond, onder leidir van mgr. P. van Odijk, werd giste ren op het staatssecretariaat in hi Vaticaan ontvangen. Zij zullen dai de documenten over de situatie in h Limburgse diocees en hun verzoek t bemiddeling mondeling toelicht* De afgevaardigden hopen met kardinaal Alfrink, die zondag Rome arriveert, hun ervaringen te wisselen en het is niet onmog lijk dat het Vaticaan hen vraagt nog enkele dagen in Rome ter schikking te blijven, zo zich nieo vragen zouden voordoen. De opinie over het conflict in Limburgse diocees van mgr. Gija bereikt Rome voorlopig alleen via nuntiatuur in Den Haag. Men in Rome uitvoeriger geïnformet dan toen het conflict losbrak. Bungalows vooi gehandicapten In het Recreatiecentrum Flaasbloem" in Chaam (N.B.) i B den gisteren vijf aangepaste vak r0l tiebungalows voor gehandicapte? f gebruik genomen. Het projekt is door de Sticht Recreatiecentra van de Ned. H Kerk in nauw overleg met de 1 an< Ver. voor Revalidatie Ontwik! pst De bungalows, ontworpen door 'rs- chitect Ir. Cor Westerduin, zijn i e voorzien van een keuken waar B huisvrouw-in-rolstoel haar gezin i ilge kedig kan verzorgen. Ook oj het tree rein en in de nieuwe centrde gelpiji wen van „de Flaasbloem" zin de dige aanpassingen voor vakmtieg gers-in-rolstoel aangebracht De aanpassingen zijn uit vershille Bi bronnen zodanig gefinancerd, 3eu dat de bungalows tegen de non Btu; tarieven verhuurd kunnen won al dan niet via instellingen. .'lx GEM. LEIDEN i de vergadering van de com missie voor algemene en bestuurlijke aangelegen heden op dinsdag 27 Juni 1972 in kamer 234 van het Stadhuis (aanvang 20.00 uur). Reorganisatie van de top van de dienst van Ge meentewerken en organi satorische plaats G.S.B. Vraagpunten naar aanlei ding van gehouden „ma nagement-conferentie" 1. onderzoek struktuur en functioneren ambtelijk en bestuurtijk appa raat; buiten af", d via cur sussen en werkgroe pen; 3. eigen bureau o. en e. 4. bezoek staatssecretaris Binnenlandse Zaken. Klacht bewoners Roorn- burgerweg over overlast Mededelingen over voor- lichtingsonderzoek t.a.v. relatie bestuurders-be stuurden. Mededelingen over stand van zaken A.P.V. Voorstel, van de heer mr. R. J. in t Veld inzake de vaststelling van Raads voorstellen na de behan deling in de commissies. Verzoek van de Stichting Emmaüs Communautei- ten Nederland inzake hulpverlening aan Ben gaalse vluchtelingen. Uitbreiding aantal amb tenaren burgerlijke stand. GEVRAAGD oude BOEREN- WONING of soortgelijk huis in de om geving van Leiden tot ca. 25 km daarbuiten, liefst met •nige grond, bij voorkeur aan vis of vaarwater. Prijs met opgaaf van indeling aan bur. van dit blad onder "rw\ 46547 of tel. 01715—1954 na 18 uur. Een beroep in de grafische industrie. De grafische industrie, dat zijn de bedrijven die zich bezighouden met drukken, met het maken van boeken, kranten, etiketten, affiches, enz. Interessante prodirkten om aan te werken. Als zetter bijvoorbeeld. De zetter maakt van allerlei soorten letters woorden en zinnen. Met de hand, machinaal of fotografisch. Daarvan wordt een plaat of cylinder gemaakt waarmee gedrukt kan worden. Of als drukker. De drukker werkt met moderne, snelle drukpersen. Heel belangrijk werk, vooral als er kleuren worden gebruikt. Of als tekst- en beeldmonteur. Deze vakman monteert teksten en afbeel dingen tot een precies passend geheel. Zeer nauwkeurig werk, dat een kritisch oog vereist. Er zijn wel 40 grafische beroepen. Er moet heel wat gebeuren eer de foto uit het toestel van de fotograaf tot een affiche is geworden. Eer het verhaal van de schrijver als een kleurige pocket in de boekwinkel ligt. Alles wat daar tussen ligt, is het werk van grafische vakmensen. Gebruik je óók graag je handen èn je hoofd? En ben je ouder dan 14 jaar? Dan heb je recht op een boekje waarin precies staat hoe je grafisch vakman wordt. En grafisch vakman worden betekent: goed verdienen en de eerste 3 jaar één dag in de week leren voor het beroep van je keuze. Je toekomst zit er goed mee. i1 I Bon voor boekje overde J grafische bedrijven. In envelop zonder postzegel opsturen aan: De Nederlandse Grafische Bedrijven, Antwoordnummer 1951, Amsterdam. I VAKANTIEVERZEKERINGEN o.a.: Vakantie betekent: vollere wegen, meer onervaRÉj^u ders op de weg, meer kilometers afleggen. Dus: Beti; kans op autoschade. En in t buitenland is het halen van die schade vaak een hels karwei. Advi Egii£ daarom niet alleen met een groene kaart op val Rib Sluit alleen voor de duur van uw vakantie een vol autoverzekering. Dit is wat die zekerheid u kost: ia Hi Cataloguswaarde cascoverzekering Acad ten hoogste: incl. rechtsbijstandverzekering Premie per dag: 5.000,— 6.000,— 7,000,— 8.000,— 10.000,— 12.000,— 15.000,— ƒ3,- „3,50 „4,— „4,50 5,00 5,50 6,50 (Als u al een ndfe standverzekering worden deze premit "ten. 0,50 verminderd.) Minimaal 10 x dagpremie. Belof s. BEDRIJFSPAND met bovenwoning MIDDELSTEGRACHT 71—71A Begane grond: 275 m2 bedrijfsruimte geschikt ÖeziE werkplaats, garage of opslagplaats, vool mi centrale verwarming en krachtstroom aansl Bovenhuis: 1e verd.: 2 kamers, keuken, toilet; 2e verd.: zolderkamer en bergruimte. Vraagprijs f 72.500,k.k. Inl.: kantoortijd telefoon 40189, Leiden. Inl.: Middelstegracht 26 Na 6 uur'

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 10