Bestand in Ulster: wat voor concessies kreeg het IRA? WEER CENTRUM-KABINET IN IT Al.IF. beg, in Eerste in proces tegen Koso Okamoto Moskou ondanks Salt bang voor kernoorlog i LIBANON KLEINEERT GEVOLGEN VAN RAIDS lustu aardbeien? £3111 Het kopen van een eigen huis. Weet u dat u bijdeAmroBank een hypotheek kunt krijgen? Ffrjamrobank Niemand wil eigenlijk nog met 'provisionals'praten maar Campagne om bevriende landen gerust te stellen I Bon voor gratis vraagbaa kje. VRIJDAG 23 JUNI 1972 (Van ome correspondent) BRUZALEM In Lod heeft giste- »n voor een speciale militaire recht- ank een eerste zitting plaa/tsgevon- en van het proces tegen de Japanse srorist Kozo Okamoto. Het eigen- Ike proces van Okamoto zal over ageveer twee weken beginnen, maar Isteren vond op venzoek van de mi- talre openbare aanklager een eerste etuigenverhoor plaats, van José Mu is Vega, een 26-jarige leraar uit orto Rico, die reisleider was van de roep van 68 Portoricaanse pelgrims. Ikamoto staat terecht omdat hy met ree andere Japanners, allen leden ui het extreem-linkse Japanse Rode eger, op 30 mei op het vliegveld van od een bloedbad aanlichtte, waarin 6halve 16 Portoricaanse pelgrims, in itaal 25 personen om het leven kwa len. Het 25ste slachtoffer'is woens- ig in een ziekenhuis in Tel Aviv rerleden. tenlastelegging tegen Okamoto ïvat vier punten. Op drie ervan kan doodstraf worden uitgesproken, iamoto is een kleine man, die bijna het niet valt bij de vier forse po- ie-agenten die hem bewaken en an geen moment uit het oog veriie- n. Hij zit in een houten kooi, aan dere kant vastgeklonken aan een oKtieman. Een 24-jarige Japanse Qdent aan de Hebreeuwse universi- [t dient als tolk. Okamoto, die een reepjes-overhemd en een spyker- loek draagt, maakt af en toe grap- met hem. De kleine rechtzaal is impvol militairen, politie en jour- listen. :amoto heeft niet om een advocaat naagd en stelt daar ook geen prijs Alleen als het proces niet zonder ivocaat kan plaatsvinden, is hij be id te berusten in de aanwezigheid in de door de orde van advocaten :zen raadsman. Okamoto itkent de feiten die hem ten laste arden gelegd niet. „In het proces ik mijn politieke ideeën tot uit- ukking brengen", zegt hij. riest etuige Munos doet zijn trieste ver- „Op 22 mei vertrok ik uit New ork met een groep van 68 pelgrims i Porto Rico naar het heilige land. i de avond van de 30ste mei kwa- wij met een Air France-vliegtuig Lod aan. Ik had onderweg geen ïpanse passagiers opgemerkt." .31J de douanecontrole had één van mensen moeilijkheden. Ik was in de douaneha! en ging terug om ön te helpen. Op dat moment hoor- ik de eerste schoten en explosies m granaten. Het schieten duurde Tien jaar In het proces naar inleiding van de spectaculairste Hkroof in Düitsland sinds de ïeede Wereldoorlog zijn gisteren Keulen twee Franse verdachten, 134-Jarige Donadio en de tien Jaar Igere Mattei ieder tot tien Jaar ge- [enisstraf veroordeeld. De in on- 'ereldkringen als „Bloody Mary" ikendstaande aanklaagster Maria Örsch had tegen het tweetal resp. en elf Jaar geëist. ongeveer drie minuten". Munos was plat op de grond gaan liggen. Toen hy na het schieten opkeek was de douanehal veranderd in een bloe derige chaos vol gewonden en doden. Het politiegebouw waar het proces plaatsvind wordt streng bewaakt. Iedereen die het gebouw binnen wilde werd streng onderzocht uit vrees voor een aanslag op Okamoto. Het werke lijke proces zal naar verwacht wordt slechts enige dagen duren. Minister van Defensie Dajan heeft zich onlangs uitgesproken voor de doodstraf, een straf die een hoogst enkele maal in terreurzaken is uit gesproken, maar behalve in het Eiohman-proces nog nimmer is uit gevoerd. Kozo Okamoto in het ver dachtenbankje. Krokodil in bagageruim De aanwezigheid van een krokodil in de bagageruimte van een vliegtuig van de Panamerican Airlines heeft op het vliegveld van Jesilkoj in Tur kije veel beroering gewekt. Plotse ling zag men tussen de koffers het anderhalve meter lange dier kronke len. Het kostte meer dan een uur om het beest te vangen dat, na ste vig te zijn vastgebonden, door een dierenarts aan de dierentuin van Istanboel werd overgedragen. Men weet nog niet, wie de eigenaar is van het dier dat niet op de „passagiers lijst" stond. Kunstveilingen bedreigd Belang rijke kunstveilingen in Londen vol gende week die vier dagen zullen duren, zullen mogelijk het begin zijn van het einde voor Londen als internationaal centrum voor de ver koop van kunstwerken. De Britse re gering koestert namelijk plannen vol gend jaar een speciale belasting toe gevoegde waarde in te voeren, die, als zij van toepassing wordt op kunstwerken, de voordelen verbon den aan de verkoop in Londen, te niet zou doen. (Van onze correspondent) LONDEN Met een zucht van verlichting heeft Londen de afkondiging ontvangen van de provisionele (voorlopige) IRA voor een „staakt het vuren". Op 30 mei had de officiële IRA al tot 'n bestand besloten. De Britse minister voor Noord- Ierland, de joviale landedelman William Whitelaw, werd gis teren in het parlement ook door de oppositie met het initiatief van de provisionele IRA gelukgewenst. Want hij is het brein achter deze positieve ontwikkeling, waarop weinigen hadden durven hopen. Hij zei dat de Britten vanzelfsprekend passend zullen reageren op de aankondiging. Het grote gevaar komt nu van de kant van de protestantse meer derheid. Deze ziet met het oog op haar lang verdedigde hegemonie in deze armoedige Britse provin cie, geen voordeel in een eventue le overeenkomst tussen de opstan delingen en de regering in Lon den. Door Rudolph Bakker Het bericht over het "staakt het vu ren" kwam uit Dublin, de hoofd stad van de Ierse republiek. De eerste zin van de verklaring luidt: "Het Ierse republikeinse leger zal zijn offensieve operaties van maandag 26 juni af staken, aan genomen dajt een wederkerig ant woord kan worden verwacht van de gewapende macht van de Brit se kroon". Zinvol Vervolgens wordt nog gezegd: "De leiding van de republikeinse bewe ging gelooft dat een wederzijdse staking van de operaties zou kun nen leiden tot zinvolle gesprekken tussen de belangrijkste partijen in het conflict". Tenslotte gewaag de de IRA van een vredesplan dat "een rechtvaardige en duurzame oplossing moet verzekeren". In een eerste stellingname van de belangrijkste personages in het conflict werd gisteravond op de Britse televisie al duidelijk welke barrières de onvermoeibare Whi telaw jiog te overwinnen heeft. Zowel de door de regering-Heath aan de dijk gezette Noordierse premier Faulkner, als de aan voerder van de zogenaamde Ulster Vanguard, eisen van de IRA een onvoorwaardelijke overgave en niets minder. Ze verklaren boven dien niet te kunnen accepteren dat een amnestie zou worden af gekondigd voor de IRA-mannen die dood en verderf zaaiend de MOSKOU (UPI) De Sowjet- Unie vindt dat nog steeds de moge lijkheid van een atoomoorlog met de Verenigde Staten bestaat, on danks het Salt-verdrag ter beper king van de strategische bewape ning dat in mei tot stand kwam, aldus een commentaar dat gisteren in de Prawda stond. „De sluiting van het verdrag ter beperking van de strategische bewa pening heeft het gevaar van een atoomoorlog niet weggenomen, al be wegen we ons wel in die richting," schrijven de Prawdacommentato- ren O. Grinew en V. Pawlow in een artikel over de Amerikaans- Russische betrekkingen. „Zolang het gevaar bestaat, heeft de Sowjet-Unie de noodzake lijke maatregelen genomen en neemt ze, om haar veiligheid en die van haar bondgenoten te verze keren. De Moskouse (Salt) verdra gen vooirsien hierin. Ze brengen de defensiecapaciteit van de Sowjet- Unie of haar bondgenoten niet in gevaar," vervolgt het artikel. Op de topconferntie van Moskou tekenden president Nixon en de Sow- jet-leiders een verdrag dat raketten met atoomlading voor de verdedi ging tot 200 beperkt, en een interim- akkoord dat het aantal atoomraket ten voor de lange afstand en de aan val „bevriest". „De verdragen van Moskou zetten het proces van beperking van de strategische bewapening in werking. Wat ons nu te doen staat is dit pro ces tot een constructief einde te brengen." aldus de Prawda. In de Russische nieuwsmedia is, Moskou, een voorlichtingscampagne ontketend die de bedoeling heeft be paalde communistische landen en in het bijzonder Noord-Vietnam gerust te stellen. De campagne hamert volgens waarnemers op drie zaken: het re sultaat van de Amerikaans-Rus sische onderhandelingen betekent 'n succes voor de Sowjet-Unie. Er zijn belangrijke verschillen van mening blijven bestaan, de Sowjet-Unie baseert haar buitenlandse politiek niet op „conjuncturele overwegin gen", om welke reden de Ameri kaans-Russische toenadering kon plaatsvinden op het ogenblik waar op de Vietcong en Noord-Vietnam hun offensief in Zuid-Vietnam en de V.S. hun bombardementen op Noord-Vietnam uitvoerden. De Prawda herdacht gisteren ook 1 loosd. de 31e verjaardag van de Duitse aanval op de Sowjet-Unie. De lof trompet werd gestoken over de „vruchten van onze grote overwin ning" en de waarschuwing werd ge uit dat „de strijd tegen de agressieve doelstellingen van het imperialisme, de belangrijkste opgave van de Rus sische buitenlandse politiek blijft". De Izwestia schreef aan de voor avond van de verjaardag dat de Duitse aanval „niet onverwacht' kwam. Al in 1940, aldus dit blad, werd het opperbevel van het rode leger gewaarschuwd dat het nazi- Duitsland tot zijn hoofdvijand moest rekenen. Wijlen premier Nikita Chroesjts- Jow heeft Stalin in zijn tijd verwe ten dat hij de defensie tegen de Duitsers schromelijk had verwaar- Faulkner Bernadette Devlin van haar kant, die aan hetzelfde tv-interview deelnam, legde de verantwoorde lijkheid voor de rampzaligheden van de laatste Jaren geheel in de schoot van Brian Faulkner, als exponent van de heersende en overheersende klasse. Hij was de oorzaak aldus Bernadette van de onrust en tenslotte van de op stand onder de katholieke minder heid. Voor een "staakt het vuren" hebben de provisionals geen eisen gesteld. In ieder geval weet men niet wat voor geheime afspraken minister Whitelaw en de provisionele IRA hebben gemaakt. Daarbij is ook nog geheel onduidelijk wat de IRA verwacht van een "wederke rig handelen" van de kant van het Britse leger. In het hoofd kwartier van het Britse leger in Ierland heeft men te verstaan ge geven dat van zijn zijde nooit werd geschoten zonder dat er eerst op Britse soldaten geschoten was. De Noordierse oud-premier Faulk ner beweert sinds gisteren tegen over iedereen die het horen wil, dat de 387 doden onder de bevol king sinds het uitbreken van de vijanderiijkheden niet met een een voudige amnestie omgewroken kun nen blyven. Bernalette Devlin stelt daar tegenover de slachtoffers, die als gevolg van het ingrijpen van het Britse leger op de „Bloody Sunday" werden gedood of ver minkt. De Britse regeerders vin den dat er *n verschil moet zijn tus sen koelbloedige moordpartijen zoals de IRA die op touw zet en de reactie van door sluipschut ters bedreigde soldaten in een pa nieksituatie, zoals die zich op de "Bloody Sunday" in Londonder ry voordeed, toen het leger 13 katholieken doodschoot. Over deze materie zal de komende weken onvermijdelijk de discussie dienen te gaan. Maar hoe moet de meest interes sante partij van aille, namelijk Juist de provisionele IRA, aan de tafel worden vertegenwoordigd? De protestanten willen hen uit sluiten, omdat het in hun ogen moordenaars zijn. ADVERTENTIE In handige portiebekers lekker, ieder z'n eigen smeek m»*" MENKEN «LANDBOUW ADVERTENTIE Bij het kopen van een eigen huis komen ingewikkelde dingen kijken. Vragen rijzen, zoals: Kan ik hypotheek krijgen? Hoeveel procent van de koopsom? Welk bedrag kost dat dan per maand aan rente en aflossing? Wat is het verschil tussen k.k. en v.o.n.? Wat zijn de fiskale mee- en tegenvallers? Wat is erfpachtscanon? Weet u dat allemaal? En een handig boekje over allerhande problemen bij het kopen van een huis? Stuurt u mij het handige boekje „Het kopen van een eigen huis" Invullen, uilknippen en in open envelop zonder postzegel Lï® opsturen aan AMRO bank, Antwoordnummer 441, Amsterdam. (Van onze correspondent) BEIROET De officiële houding van Libanon na de represaille-actie door Israël volgt het gewone pa troon. De regering heeft tezamen met de defensieraad in spoedzitting de ge volgen van de aanval besproken. Er is geprotesteerd bij de Veiligheids raad en het uitspreken van medele ven met de gewonden en de fami lieleden van de doden wordt op nieuw onderstreept met visites van ministers. Officieel ook worden de cijfers van doden en gewonden ui terst laag gehouden. Het getal 50 moet enkele malen worden verme nigvuldigd om het werkelijke aantal slachtoffers te weten. Door Jaap van Weesel Anders dan de meeste landen in het Midden-Oosten voert Libanon derhalve geen propagandacampagne met het verspilde bloed of afge scheurde ledematen van mensen. Maar dit betkent nog geen betere mor aal .Het benadrukken van een groot verlies aan mensen geeft de bewoners van het zuiden alleen maar reden tot kritiek op de rege ring in het „verre" en „veilige" Bei roet. die volgens de mensen niets doet om hen te verdedigen: niet te gen commando's en niet tegen de Israëliërs. Hoewel er in een deel van de pers stemmen opgaan om de Palestijnse commando's in het zuiden te verja gen en de Caïro-overeenkomst van november 1969 die de verhou ding tussen legers en guerilla's re gelt op te zeggen, vindt dit in officiële kringen nauwelijks weer klank. Met de dreigende kritiek en boycot van de Arabische broeders in het geval van harde maatregelen te gen de Palestijnen. Blijft Libanon ondanks de druk van de eigen be volking vasthouden aan de gewo ne laissez-falre-politiek met "n hoop op betere tijden. Een instelling die ondex meer meer wordt ingegeven door' de angst dat met maatregelen tegen de com mando's de Palestijnse vluchtelingen moet worden toegestaan voorgoed in Libanon te blijven, wat binnenlands wellicht de grotoste crisis kan ver oorzaken. omdat dan het evenwicht tussen de christenen en moslims volledig is verstoord. Deze angst voor de verbreking van het evenwicht is ook de verklaring voor de officiële lakse houding afgezien dan van de schade die wordt toegebracht aan da toeristenindustrie. Elk ogenblik kan door een daad van gefrustreerde Palestijnen een niéuwe keten van aotie en repressail- les op gang worden gebracht met een even geringe kans op een op lossing van het conflict in welke zin dan ook. Vertraging De aanhoudende spanning via de Palestijnen tussen Libanon en Is raël heeft de op handen zijnde nieu we bemiddelingspoging tussen de pro- Westerse lande nn van de Arabische wereld en Israël vertraagd. Hierdoor wordt er op lange termijn toch wel schade toegebracht aan de nog ge ringe mogelijkheden voor een blijven de rust in het Midden-Oosten. Het negatieve aspect van het al zo oude conflict blijft daarom nog steeds overheersen. Het is intussen nog niet duidelijk welke consequenties Syrië wil gaan verbinden aan de gevangenneming van haar staf-offioieren by de laat ste aotie in Libanon- Een tegen actie in de vorm van een poging om de officieren te bevrijden, of op hun beurt Israëlische militairen gevan gen te nemen, is niet geheel uitge sloten. Maar wellicht is hiervoor het wach ten op een beslissing van de presi denten vap de federatie van Arabi sche republieken, die in de Egypti sche stad Mersa Matrouh aan het confereren zijn. (Van onze correspondent) ROME Nu de sociaal-demo craten hebben toegestemd in een centrumcoalitie-regering zitting te nemen is de weg vrij voor een nieuw kabinet in Italië, het 34ste sinds de oorlog. Blijft de vraag echter of het lang stand zal hou den, want de basis voor dit kabi net is zeer smal. De christen-de mocraten zullen een regering vor men samen met de liberalen en de sociaal-democraten. De republi- drie weken na Nixons bezoek aan keinen steunen hen zonder aan die regering deel te willen nemen. Zo wordt een regering gevormd door drie partijen die samen meer dan 5 pet van het electoraat bij de laatste verkiezingen hebben verloren. De regering is duidelijk de middenweg gaan bewandelen, zo niet rechts van het midden. Het was daarom dat het bestuur van de christen-democratische partij, de grootste in Italië, verdeeld was over deze oplossing en de linkse groepering binnen de partij waar onder de groep van de huidige minister van Buitenlandse Zaken, Aldo Moro, haar rondweg afkeur de. Deze coalitie heeft in de Senaat slechts een meerderheid van ne gen stemmen. De tien Jaar lange samenwerking van de christen-de mocraten met de socialisten in Italië is geëindigd. De meeste christen-democraten zijn echter van mening dat de socialisten te veel flirten met de communisten. Zij denken dat een rechtse en linkse extremist in Italië alleen maar bestreden kan worden met een middengroep. Na 17 dagen is Giulio Andreot- ti dus geslaagd, maar het ziet er niet naar uit dat hij t vertrouwen van de vakbonden zal krijgen. En dat zal grote gevolgen kunnen hebben omdat deze herfst bijna 4 miljoen arbeidscontracten moeten worden verlengd. Maar de mach tige christen-democraten geloven dat zij de tactiek van na februari moeten voortzetten nu ze bij de verkiezingen nauwelijks verlies hebben geleden. Ze willen een krachtige regering met veel na druk op rust en orde, zij hopen dat de ernstige crisis in de econo mie er was gisteren zelfs spra ke van een devaluatie van de li re met 4 procent, hetgeen snel werd tegengesproken —de eisen van de vakbonden zal matigen en Italië zo een nieuwe warme herfst bespaard zal blijven, zoals in 1969 toen een deel van de strijd voor hogere lonen op straat werd uit gevochten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9