De Koster wilde omstreden nota aiet publiceren caballero filter van goeden huize is normale zaak' Overplaatsing van overste Yolten S3IRH Koningin en prins cirkelen half uur boven Soesterberg ilf GRENSWISSELKANTOREN N.V. VOOR UW IITOP HET GWK-ENIBLHM In KLM-toestel naar Rotterdam ENGELSE MATROOS BEWEES EENVOUD VANEEN KAPING Verzetsdaden van militairen niet neer geregistreerd liever kersen? Ontsnapte gevangene vraagt de minister kwijtschelding straf Geen slaap verbod voor Vondelpark anders dan andere filters 25/1.75 fljDAG 23 JUNI 1972 BINNENLAND Samenwerking van: N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. Amev en Pierson, Heldring Pierson. Centraal Station, Amsterdam. Tel.: 020-221324. Ed. Laurens Continental IHANGE aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de otficiile koersen alle courantevalutadirekt leverbaar ook voor reis-, betaal- en Euro cheques alle reisverzekeringen m spaar-, salaris- en depositoreke ningen aan-enverkoop gouden en zilveren munten 60 vestigingenopN.S.-stations en aan de grenzen. Ruime openingstijden. ook 's avonds en in het weekend. Vestigingen o.nr. te: LEIDEN - station N.S. Van onze po litieke redactie EN HAAG Minister De Koster (Defen sie) is niet bereid de nota van de luitenant- oeraal Meynderts, commandant van het Eerste Legerkorps over het volgens deze op- r-officier te voeren defensiebeleid te publi ceren. :ze nota, volgens minister De Koster op zijn verzoek geschreven nadat de generaal eerder premier Biesheuvel van zijn denk beelden op de hoogte had gesteld, zou hem conflict hebben gebracht met luitenant-generaal van IJsselstein, chef van de gene- le staf. 'jdena een interpellatie over de jingsverschillen in de dtefenisie- gisteravond in de Tweede Kamer ouden door Sitemierdinik (PvdA), möe die miindlater de nota- Meyn- "een intern sltuk". Het zou vol- hem onjuist zün dat te pubdi- s: ook andere commandanten en gr-commandainten hebben bijdra- geleverd aan de meninigisvorming. minister vond het ook onjuist van flicfcen of meningsverschillen te Sen. Later nam hij in het debat fc de kwalificatie "een opgeblazen éi van de GPV-er Verburgh over snks het feit, dat meer sprekers jpenbaarmakirag van het rapport luiiteninanit-j Overste Volten, die het hele debat gisteren vanaf de publieke tribune volgde ontkende na afloop dat met hem tevoren overleg is gepleegd over zijn overplaatsing naar Amersfoort, zoals minister De Koster gisteren be weerde. Verder betreurde hij het, dat de nadruk te veel op zijn persoon kwam te rusten tijdens het debat en dat het debat werd beheerst door de partü-politieke tegenstelingen. aandrongen, gaf minister De Koster niet toe. Hij ontried de Kamer ten sterkste een moitie te aanvaarden, waarmee d'e socialist Stemerdiink zijn HAAG Het tweede-kamerlid lieden van Defensie over deze kwestie H. de Jong (eenmansfractie) te mogen interpelleren, gisteren aan minister De Kos- iDefensie), staatssecretaris Van Defensie) en aan alle leden van Samer een rapport doen toeko ter ondersteuning van zün reeds er uitgesproken overtuiging dat ministerie van Defensie een sst personeelsbeleid wordt ge- ten opzichte van de militaire ens het Kamerlid zijn gegevens de verzetsactiviteiten van de be- ïen militairen van de personeels- tratielijsten verwijderd. Daa/r- 1 zouden deze militairen op een al punten in hun carrière bena- -jlzün. leer De Jong reageert met zijn ort van 27 pagina's op de uitda- van het CDU-kamerlid Kikkert, sitter van de vaste commissie van nsie, die hem enkele weken ge ïnterrumpeerde met de opmer- dat hij zijn ernstige beschuldi gen aan het adres van Defensie waarmaken. et rapport geeft de heer De Jong aantal voorbeelden van verwijde- van de vermelding van belang- verzetsactiviteiten van de per- elskaarten van militairen die in reizet zijn geweest en/of in con- ratiekampen hebben gezeten. Hij id t dat het door hem openbaar ge- tte bewijsmateriaal er toe zal - agen dat de betreffende gege- over de periode 19401945 op- vop de registratielijsten van de Ktsmilitairen" zullen worden ebracht. dit niet het geval zal blijken veegt de heer De Jong alsnog fcmer te verzoeken de bewinds- Ook de tweede motie van Interpel- lanit Stem er dink werd door de mi nister on traden. Daarin wordt de mi nister gevraagd de voorgenomen over plaatsing van de luitenant-kolonel Voïten van de generale staf naar Amersfoort, niet uit te voeren. Volgens mr. Stem er dink, die o.m. steun kreeg van de heren ViSKer (D'66) en De Gaay Portman (PPR) Is dit geen gewone overplaatsing, maar een straf omdat de overste Vol ten zou worden beschouwd als mede- Inspirator van de nota-Meynderts. Dit werd door minister De Koster bestreden. Hij noemde de overplaat sing een normale zaak, die om. te maken heeft met het opheffen van de Legerraadrtaf, waarvan de over ste Volten deel heeft uitgemaakt. Bo vendien zou het, volgens de bewinds man de carrière van de betrokken offioier die het debat van de ge reserveerde tribune af volgde kun nen schaden wanneer hij te lang op één plaats zou blijven. De woordvoer ders van de regeringspartijen vielen de minister bij. Volgende week zal over de belde moties-Stemerdink worden gestemd, maar het is duidelijk dat zij geen kans maken door de Kamer te wor den aangenomen. ADVERTENTIE lekker, ieder z'n eigen smaak MENKEN «LANDBOUW SCHIPHOL (ANP) Om half tien zijn gisteravond Koningin Julia na en Prins Bernhard met hun ge volg op Schiphol teruggekeerd van het vierdaagse staatsbezoek aan Frankrijk. De terugtocht in de F-28 Fellowship van de regering onder vond door een uniek misverstand een half uur vertraging. Gezagvoerder H. Geut van Martin air verkeerde in de mening dat hij zijn koninklijke passagiers naar Soesterberg moest brengen. (Zoals bekend is het vorstelijk paar maan dag in verband met de vliegerssta king van dit vliegveld vertrokken met een militair vliegtuig). Wegens het slechte weer en de val lende duisternis was echter in Ne derland reeds voor het vertrek uit Parijs besloten, uit veiligheidsover wegingen Schiphol voor de landing aan te wijzen. Blijkbaar was de na- deringsapparatuur van Soesterberg deze avond om welke reden dan ook niet op de landing van -de Fellowship berekend. Door een communicatiestoornis kwam het besluit om de F-28 naar Schiphol te dirigeren de gezagvoer der echter niet tijdig ter ore. Hij zette daarom koers naar Soesterberg en cirkelde er een half uur boven rond. Pas toen hoorde hij over zijn radio, dat Schiphol voor de terug keer was aangewezen. Volgens een later op Schiphol cir culerende versie zou de vertraging niet te wijten zijn aan een communi catiestoornis. Op de terugreis klaar de het weer zodanig op, dat Prins Bernhard in de veronderstelling ver keerde dat toch nog een landing op Soesterberg mogelijk zou zijn. Met een wandeling door de oudste wijk van Parijs, het Marais, waarbij ook een tiental gerestaureerde pa triciërshuizen werd bezocht waarin Lodewijk de Veertiende indertijd zijn ministers huisvestte, hebben Konin gin Juliana en Prins Bernhard gis teravond hun vierdaagse staatsbe zoek aan Frankrijk besloten. Na eerst op het Elysée van het echtpaar Pom pidou afscheid te hebben genomen, stapten koningin en prins om acht uur op de Parijse luchthaven Orly in het vliegtuig. De laatste loodjes van het bezoek hebben misschien niet het zwaarst gewogen, maar de dag van gisteren Op de publieke tribune van de Tweede Kamer zaten gister middag kolonel H. Volten (links) en luitenant-kolonel M. von Mayenfeldst (directeur van het Studiecentrum Militair Leider schaptijdens de behandeling van de interpellatie vcvn mr. Ste- merdink over de meningsverschil len in de legertop. ROTTERDAM (ANP) De 23- Jarige Ernst Kristiaan van Oossa- nen die zondag met drie andere ge vangenen uit het Huis van Bewaring In Rotterdam ontsnapte, heeft mi nister Van Agt van Justitie ge vraagd hem zijn gevangenisstraf en t.b.r. kwijt te schelden. De bewinds man ontving gisteren een brief, ge tekend door Ernst van Oossanen. Op het ministerie neemt men aan. dat de man de brief inderdaad zelf heeft geschreven. Een vingerdruk leverde het bewijs. Een woordvoerder van Justitie kon kon niet zeggen wat de minister gaat doen. Van Oossanen eist, dat de bewindsman hem zijn straf kwijt scheldt en hem twee maanden de tijd geeft om de deugdelijkheid van een brandstofvrije motor, die hij zou hebben uitgevonden, aan te tonen. Als de minister aan zijn eisen toe geeft, zou hij bereid zijn zich vrij willig te melden. De Rotterdamse officier van Jus titie, mr. L. Janssen, die de zaak- Van Ossanen in handen heeft, wilde geen commentaar geven op de brief. ..Het is een zaak van de minister", zei hij. Van Oossanen moest in Rotter dam terechtstaan voor een roofover val op een weduwe in het Gelderse Eefde, de ontvoering van een Rot terdamse politie-agent vorig Jaar no vember en een poging tot doodslag op twee agenten van de rijkspolitie. Tijdens de rit met de 29-Jarige hoofdagent Jan van Hattum vuurde hij op de weg tussen Gouda en Rot terdam enkele pistoolschoten op ach tervolgende politiemannen. De vlucht uit het Rotterdamse huis van bewaring was niet de eerste ont snapping van Ernst v. Oossanen. Vo rig jaar juli nam hij de benen uit het Van Mesdagasiel in Groningen. ROTTERDAM Een 27-jarige En gelse matroos heeft gisteravond voor consternatie gezorgd op het Rotterdamse vliegveld Zestaenho- ven. Tijdens een lijmducht van de KLM van het Engelse vliegveld Heathrow naar Rotterdam liet de man een pistool zien aan een ste wardess. Vervolgen^ hep hy met hlet pistool naar de cockpi t waar hy het wapen neerlegde. Tegen de ge zagvoerder zei h«: ,3eneden ver tel ik wel wat ik wil". By aankomst; van het vliegtuig, waar. in dertig passagiers zaten, stonden agenten van de Rotterdamse poli tie klaar om de man in te rekenen. Hy gaf zich zonder verzet over. Hy verklaard dat hy een en ander had gedaan om aan te tonen "hoe gemakkelijk het is een pistool mee te nemen in een vliegtuig". Het wapen bleek een ongeladen alarm, pistool te zyn. De man had tegen de gezagvoerder nog gezgd naar Rotterdam te moe ten. Hy behoorde tot de beman ning van een in de Rotterdams# haven gemeerde Estso-tamker. De matroos is overgedragen aan de dienst luchtvaart van de rijkspoli tie in Amsterdam. Van de zijde van de Rijkspolitie in Amsterdam is vernomen, dat de mtroos in verzekering is gesteld. Hy aal vermoedelijk begin volgende week worden voorgeleid voor de officier van Justitie te Amsterdam, verdacht van poging tot vliegtuig kaping. AMSTERDAM Het gerechtshof ln Amsterdam heeft beslist, dat de ge meente Amsterdam haar besluit om een slaapverbod voor een deel van het Vondelpark in te stellen, op vol doende overwegingen heeft geba seerd. De drie stichtingen en tien particu lieren, die een totaal slaapverbod wilden, zyn veroordeeld tot de kosten van het geding. Het hof bevestigde hiermee het von nis van de president van de recht bank. De eisers hadden om sluiting van de parkhekken gevraagd tussen negen uur 's avonds en zes uur 's ochtends. mocht er voor de koningin niettemin toch wel zijn. Na de ontvangst en de substantiële toespraak tot de stu denten in de moderne universiteit van Straatsburg, veriiet het konink- ïyk gezelschap tegen twaalf uur de Elzas om terug te keren naar de Franse hoofdstad. In Versailles bood de Franse mi nister-president Jacques Chaban- Delmas op zün beurt de hoge gasten een gala-dejeuner aan, waarna ko ningin en prins zich naar de hoofd zetel van de Oeso begaven, waar de secretaris-generaal, mr. Van Lennep, de honneurs waarnam om in de eigen moedertaal de economische activiteiten van de internationale organisatie uit de doeken te doen. Een opgeluchte Prins Bern hard spreekt hier met minister Schmelzer van Buitenlandse Za ken na het misverstand over de landing van het vliegtuig met het koninklijk paar waardoor de ko ningin en de prins een half moes ten rondcirkelen boven Soester berg.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7