Noord wijk heeft boeiend oudheidkundig museum Evenementen aan de kust Vissterfte in de Oude Rijn In 18e eeuwse boerderij van Barnhoorn aan de Jan Kroonsweg in het zeedorp I523s DE REISDUIF Broers molesteerden eigenaar van café MEISJE OP MOTORKAP PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 23 JUNI 1972 NOORD WIJK AAN ZEE We hebben op de eerste bar koude en regenachtige aamerdag van 1972 de temperatuur aan de kust haalde amper de vijftien graden wat rondgedwaald in de museumboerderij „Oud Noord- wijk" aan de Jan Kroonsweg in Noordwijk aan Zee. Een unieke belevenis, want men kan er veel zien uit het verleden toen de vis serij nog hoogtij vierde en uit de tijd dat Noordiwijk naam ging maken als badplaats. Het is goed. dat 't Genootschap ..Oud Noord- wijk" deze herinneringen leven dig houdt en aan inwoners en gasten wil en kan tonen in deze museumboerderij. „Oud Noord- wijk" bestaat nu tien jaar. In die periode heeft het al heel wat van dat oude door schenkingen en aankopen voor het nageslacht weten te bewaren. Door Cees Combee Foto's Holvast Erg gelukkig is het genootschap met die oude boerderij van Barn hoorn aan de Jan Kroonsweg. Zij da teert uit het begin van de achttiende eeuw. De ""tienjarige" heeft één grote wem: d"at deze boerderij, dtie in alle opzichten herinnert aan vroeger, nog eenis volledig gerestaureerd zal wor den. De leden hebben in de afgelo pen jaren al het nodige gedaan. De zolderverdieping kreeg, om maar eem iets te noemen, de afgelopen winter een nieuwe vloer. KUSTSTREEK Ook voor NOORDWIJK i de komende week staan er weer diverse evenementen op het dinsdag 17 juni: populair programma in de badplaatsen. concert door het muziekgezel- In hoeverre e.e.a. doorgang zal schap "De Bierkouwers" op het vinden hangt natuurlijk af van het weer. In Katwijk moest het grote vuurwerk van morgen avond al een week worden uit gesteld. KATWIJK #Maandag 25 Juni: grote lam pionoptocht met medewerking van diverse muziekkorpsen, op stellen om kwart over acht aan de Koninginneweg. Route van- kerkplein aan de Hoofdstraat, aanvang kwart over acht. donderdag 29 Juni: prestatie- loop over 4 en 8 km. georgani seerd door volleybalvereniging DIO, start nabij de politiestrand post. Deelname f2- voorver koop bij de WV, start 7 uur; operetteconcert door operette gezelschap "Mozaiek" met so listische medewerking in het Lido-theater aan de Pr. Bern- hardstraat, aanvang 8 uur; mu zikale rondwandeling door de vard. Rijnmond, E. A. Borger- straat, Burgerdijkstraat, Kon. Emmaplein, Voorstraat, Roest van Limburgstraat, Var ke vis serstraat, Koninginneweg. ♦Dinsdag 27 juni: finale zaal- voetbalwedstrijd in de sporthal "Cleyn Duin" aan de Stad- houdersdreef in het kader van Noordwijkse harmonie "Cres cendo" start om kwart over acht vanaf de Kon. Wilhelminaboule- vard. vrijdag 30 jund: opening van de expositie van de fotogroep X 65 in de Ned. Herv. Kapel aan de Hoofdstraat, kwart over acht; volleybalwedstrijd op het Vuurtorenplein, aanvang 7 uur. tie van Katwijk en omstreken, aanvang 8 urn-. ♦Donderdag 29 Juni: waterpo- lowedstrijd in het openlucht zwembad "Miereweide" aan de Piet Heinlaan, georganiseerd door de ZPC Katwijk, aanvang Zaterdag 1 juli: fototentoon stelling fotogroep X 65 in Ned. Herv. Kapel aan de Hoofdstraat van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur zondag 2 juli: fototentoon stelling fotogroep X 65 in Ned. half acht. ♦Vrijdag 30 Juni: volleybal wedstrijd op het parkeerterrein van restaurant "De Zwaan" aan de Boulevard, georgani seerd door de Katwijkse vol leybalclub, aanvang zeven uur. ♦Zaterdag 1 juli: grote post- zegelruildag georganiseerd door Philatelica in sporthal "Cleyn Duin" aan de Stadhoudersdreef 10 tot 5 uur; beiaardconcert op I het carillon van de Oude of St. j Andreaskerk aan de Boulevard, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur n.m. Voor verdere inlichtingen: VVV-Noordwijk tel 01719-2601. NOORDWIJKERHOUT dinsdag 27 juni: duinrond wandeling door de duinen en bos sen van Staatsbosbeheer samen komsten om 10.30 en 2.30 uur bij parkeerterrein aan begin Duin- damseslag. donderdag 29 Juni: duinrond wandeling door de duinen en de ken uit Amersfoort van 8 tot 9 uur 's avonds; groot vuurwerk op het strand nabij restaurant "De Zwaan", aangeboden dooi de VVV-Katwijk, aanvang 10 Voor verdere inlichtingen: VVV-Katwijk, tel. 01718—13045, i 12000. menkomsten om 10.30 en 2.30 u. bij parkeerterrein aan begin Duindamseslag. zondag 2 juli: interkerkelijke zomerzondagavondzang in de Witte Kerk, aanvang 7.30 uur. Voor verdere inlichtingen: WV Noordwijkerhout, telef. 02523— 2096. Restauratie De Men is er nog lang - van de achter de boerderij aange bouwde koeienstal is aan de zeezijde zo slecht, dat men door de voegsel5 naar binten kan kijken. Inwatering wordit er de oorzaak van genoemd. Wil men de zaak grondig heretellen, dan moet er een geheel nieuwe muur worden gemetseld met de oorspron kelijke stenen natuurlijk. Dat kost handen vol geld en daaraan ont breekt het "Oud Noordwijk". Museumbeheerder Karei A Kok ziet maar één mogelijkheid. Namelijk dat zich zoveel mogelijk Noordwijkers als lid van het genootschap aanmel den. De kosten daarvan zijn niet hoog. Voor een minimumbedrag van f 5.— per jaar is men al lid. Heel erg prettig zou het bestuur van "Oud Noordwijk" het vinden als een hoger bedrag op de girorekening van pen ningmeester J. Sier, Zeereep 9, Noordwijk aan Zee werd overge maakt. Het gironummer is 428146. Het voordeel van zo'n lidmaatschap is tevens, dat leden en hun gezins leden gratis toegang tot het mu seum hebben. Er is daar in die museumboerderij heel wat te zien. Wanneer men bij het betreden van het historische pandje vriendelijk begroet is door Ar ie van der Linden (70) komt men in de voorkamer, die alleraardigst is gemeubileerd met allerlei oude meu belstukken. Er hangen talrijke schilderijen en tekeningen aan de wand, onder andere een door Leo Senf vervaardigde kleurtekeniinig van badman Thijs van der Linden, de va der van "museumoppasser" en rond leider Arle. Verder zagen we, inge bouwd in een bedstee, een panorama van het in zee brengen van een bom schuit, dia's met reproducties van oude schilderijen van Noordwijk, een besomming- en gagelyst van de be manning van een zeillogger uit 1910, •en stoppefkist van een bomsohuit- bemanminig, schilderijen van D. Noo- teboom. zoa ls de gong van de d or ps - omroeper, een kast met gebruiks voorwerpen voor de huishouding en bo zouden we kunnen doorgaan y Men treft in de museumboer derij „Oud Noordwijk" een volle- dig ingerichte huiskamer aan rfoto boven). Het museum van I hel Genootschap Oud Noord- wijk" is gevestigd in de vroeg 18e eeuwse boerderij van Barnhoorn I aan de Jan Kroonsweg in Noord wijk i Zee (foto onder LEIDEN Met oude duiven (103) had de postduivenvereniging ,,De Reisduif" ingeschreven voor een vlucht vanuit Compiegne. Het resul taat van deze vlucht was als volgt: 1-4 W. v. Oosten. 2-10 P. Kooy- man, 3-8-9 P Mooten, 5-7 W. v. d. Nieuwendijk, 6. W. Tolboom. DEN HAAG/NIEUWKOOP Het was er fors aan toe gegaan in een café in Nieuwkoop. De houder van het etablissement had geweigerd een 20-jarige grondwerker en zijn broer, een 21-jarige chauffeur, toe te laten. Zij hadden zich daarvoor al meerde re malen misdragen en de boel op stelten gezet. De kastelein wilde het duo daarom verwijderen, maar dat was uiteraard niet naar de zin van de heren. De horeca-man kreeg een klap op het gezicht en liep beschadigingen op aan zijn gebit. OI dat nog niet genoeg gerammel had veroorzaakt sloegen ze ook nog een ruit in Dat ze niet op aanwezigheid over- Huiskamer Vanuit deze voorkamer komen w» in de tussenkamer. Dit is een oude huis- en slaapkamer, die men vroe ger aantrof en die geheel in de eigen- Üidlse stijl is ingericht met poppen, die kledendraoht uit 1880 dragen. Be slist de moeite waard om aandachtig te bekijken. De keuken, destijdis tevens paarde- stal, herbergt vele voorwerpen uit het grijze verleden. Eigenttyk te veel om op te noemen: munten van Ne derland van 1814 tot heden, een muntenschaaltje, verschillende vond sten van het Noordwykse strand, pryzen van de boogschutter ij St. Jo ris Doelen, een visverkopersjuk. wandversiering en wafeiyzers, een reddingsdiplom a uit 1834 en een contract voor het uitbrengen van de reddingsboot van rond 1864. In de koeienstal treft men even eens allerlei "oudheden" aan: ge- bruiiksivoorwerpen uit de boerdery. kuipersgereedschap, koperen melk mouw, badkostuums uit 1810. foto's van Noordwijk en een spant van een oude bomsohuit, gebruikt als vloer balk. Via een smalle trap bereikt men de zolder, die uit drie delen bestaat. In het voorste gedeelte helemaal nieuw ziet men in de van een gla zen raam voorziene bedstee allerlei soorten kinderspeelgoed uit 1830 uit de verzameling van mevrouw H. Tap- peribeck-Meyldnk. By zonder leuk speelgoed zoals serviesjes, spoortrei nen, poppen en poppenkleren en nog veefl meer. Op de middenzolder ontwaart men een prachtige collectie scheepsmo dellen: van een in 1880 gebouwde bomschuit, van de zeillogger "Noord wijk 2", van de Kaïtwykse zeillogger KW 18, van een Lowestoftse haring- drifter, van de Vlaardinger 'Tstoom- fiets", de stoomlogger VL 172 en van eiler IJM 112. Voorts all er- vele foto's en schilderen. Op één van die foto's staat ook nog Jaan "de Leidsche", een vroeger bekende figuur uit de Noordwykse gemeen schap, die lange jaren het Leidlsoh Dagblad trouw heeft bezorgd Gezicht uit zee Byzondere vermelding verdient de nieuwe en door Gerrit Bedijn en Karei Kok vervaardigde aanwinst. Gezicht vanuit zee op Noordwyk om streeks 1890. Het is een diorame van vyf bij anderhalve meter, waarvoor de suggestieve achterwand geschil derd is door Kok. Deze laat onder andere zien de hervormde kerk aan de Hoofdstraat, hei vroegere note! Konijnenburg, het Seinpostduin en net Schuitengat. Op het strand staan vyf bomschuiten, badkoetsen, paard- en-wagens, schelpenkarren en rond die schuiten vele mensjes. Deze mo dellen werden met veel toewijding gemaakt door Gerrit Bedijn. Het dio rama is een uniek onderdeel van d« expositie. Het bestuur van het Genootschap "Oud Noordwyk" heeft nog veel meer plannen. Er is met hulp van trouwe leden reeds veel gerestaureed in de oude museumboerderijEen deel van de zolder kreeg eén nieuwe vloer en nu wil men het gedeelte boven de koeienstal, dat met een aparte trap bereikbaar is, van een nieuwe voorzien. De bedoeling is om deze voorlopig beschikbaar te stellen aan Noordwykse kunstenaars. Verder hoopt men, dat vele Noord wykse huisvrouwen gevolg zullen ge ven aan de oproep speelgoed uit rond 1900 of eerder in bruikleen af te staan. Zij kunnen daarvoor te recht by mevrouw L. Kok-Krau, Hoogwakersbosstraat 53, telefoon 3268. Een wel zeer belangi-yke aanwinst is een model van het graf van de bekende zanger Jacques Urlus op schaal 1:5, zoals het te zien is op de begraafplaats in Noordwyk-Bin- nen. Het werd gemaakt door wylen de heer H. Medemblik, die tijdens zyn leven lange jaren aan de Voor straat in Noor dwi.i k - Binnen heeft gewoond. Met het bezit van dit mo del is "Oud Noordwijk" by zonder ge lukkig. Het bezoek aan de museum boerde ry, die vorige week donderdag werd geopend en dat zal biyven tot 31 augustus, was nog niet groot geweest. Er werden ruim zestig personen ge registreerd door Arie van de Linden Men hoopt van harte, dat velen ook uit de Noordwykse gemeenschap in de komende maanden eens een kykje zullen komen nemen aan de Jan Kroonsweg. Het is meer dan de moeite waard. HAZERSWOUDE In de Oude Rijn ter hoogte van Hazerswoude heeft zich gisteren een plotselinge massale vissterfte voorgedaan. Het Hoogheemraadschap van Rijnland, dat onmiddellijk ter plaatse water monsters nam, constateerde dat het Rijnwater over een afstand van on geveer een kilometer een ernstig zuurstofgebrek vertoonde. Het lage zuurstofgehalte was er de oorzaak van dat vele vissen bedwelmd raak ten en stierven. Volgens het hoogheemraadschap, dat gistermiddag onmiddellijk een onderzoek instelde naar de oorzaak In de Oude Rijn dreven gis teren vele dode vissen. (Foto Dijkman) van deze zuurstofdaling, zijn in het water geen giftige afvalstoffen aan troffen. Bedrijven in de buurt, die voor eventuele lozing van gevaarlijke afvalstoffen in aanmerking komen werden bezocht, maar er werd geen overtreding vastgesteld. Onmiddellijk na de melding heeft het hoogheemraadschap twee uur extra de spuisluizen bij Katwijk in bedrijf gesteld waardoor de "wolk" uit het boezemwater verdween zon der verdere schade aan te -richten. Het onderzoek naar de oorzaak van de vissterfte wordt vandaag nog voortgezet. al prijsstellen werd bij de Haagse politierechtbank duidelijk: daar kwa. men ze niet om verantwoording al te leggen. Wel was de caféhouder die zijn relaas vertelde. De grondwerker had tegenover politie verklaard de vernieling niet te hebben gepleegd, maar de kastelein had hem na het gerinkel weg zien i rennen, zodat aan die ontkenning weinig waarde kon worden gehecht. Mr. Wessel. de officier van justitie, constateerde dat verdachten regel matig het recht in eigen hand willen nemen en als er iets niet naar hun zin is, dan timmeren op los. Vooral de grondwerker stond hierbij zijn mannetje. De gebeurtenissen leverden de féhouder een schadepost op f 500, waarbij dan ook nog eens ..v. beschadigde gebit komt. Omdat ook die schade zal moeten worden goed, hield de officier er rekening mee. Hij eiste tegen de grondwerker tweehonderd gulden boete en vijf dagen gevangenisstraf voorwaarde lijk. Dat houdt in, dat als het weer mis gaat in het andere zo lieflijke Nieuwkoop, er een gevangenisstraf te wachten staat. De rechter hand haafde de boete, maar verdubbelde de voorwaardelijke hechtenis stelde de proeftijd op twee jaar. LEIDEN Een 17-jarig meisje botste gistermiddag op de wegkrui- sing Surin&mestraat-Kooilaan met haar fiets tegen een personenauto. Ze werd op de motorkap van deze auto en vervolgens tegen het wegdek geworpen. Het meisje kreeg een flinke hoofdwond. Ze is door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Motorkap en voorruit van do auto werden beschadigd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4