NZH (j^en-) geen Jongejan meer izm OPEN BRIEF AAN MIEKE v. d. ROTTE Nieuwe sneldienst Leiderdorp-Den Haag functioneert in woon-werkverkeer Strijder voor openbaar vervoer uit Leiden DIEFSTAL OP BROMFIETS sekop pêche melba? Borstbeeld hetkarpettenlmis HEI KARPETTENHUIS OUDE MENSEN EIGENWIJS? LEZERS SCHRIJVEN Woonwagen bewoners Kooipark-rust Eén van de laatste „grote din gen", die de uit Leiden vertrek kende NZH-chef Jongejan in dit gebied verricht, is het opvangen van de beslissing om de Leidse Baan niet aan te leggen. Dat vraagt een extra inzet van het openbaar vervoer. Daarmee heeft de NZH het voorjaar een begin ge maakt door het inleggen van een sneldienst van Leiderdorp via Lei den en Voorschoten naai* Den Haag en aansluiting van Oegstgeest op de sneldienst AmsterdamDen Haag. In het najaar krijgen ook Noordwyk en Katwijk sneldiensten naar Den Haag. Hoe die precies gaan rilden staat nog niet vast. Tussen de eerste en de zesde week steeg het aantal passagiers met 40 pet. In de eerste week werden 1713 ritten verkocht, in de tweede 1849, in de derde 2072, in de vierde 2227, in de vijfde 2322 en in de zesde 2420. Een behoorlijke groei dus met de nadruk op het spitsvervoer. Van de 250 passagiers per dag in één rich ting worden er 170 in de ochtend en middagspits vervoerd. De bus heeft dus een duidelijke functie in het woon-werkverkeer, wat ook blijkt uit „regelmatige reizigers" (kopers van 10-rlttenkaarten). Wensen, die nog moeten worden vervuld, zijn enkele haltes erbij (oa. bij de Zilverfabriek in Voor schoten en in Den Haag) en een verlenging van de kwartierdienst in de spitsuren. De korte rijtijd is in de spitsuren een probleem. Door sluiting van de Wilhelminabrug en de verkeerslichten in Wassenaar komen vertragingen voor tussen één en zeven minuten. De sneldienst AmsterdamDen Haag v.v. neemt per dag in Oegst geest 40 passagiers op in beide richtingen. De NZH-chef verwacht een grotere toeloop als er aan de voet van de afrit van de rijksweg een betere halte-accommodatie zal zijn. o.a. voor het plaatsen van fietsen. LEIDEN Een 25-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag, al rijdend op de fiats beroofd. Zij reed op het fietspad onder het Plesman-viaduct (bij het Station), toen een bromfiett- ser haar inhaalde. De man die ach terop de bromfiets zat, griste tijden» het passeren van de fiets ter haar handitasje uit haar linkerhand. In heit tasje zat een bedrag van f 55.- i enige pehsoonlijke papieren. Van de daders is nog geen spoor ge vonden. LEIDEN Wie in Leiden en omg. NZH zegt, denkt aan Jongejan. De man, die elf jaar lang als chef vervoersdis- trict Zuid op de Zuidhollandse poot van de busonderne ming heeft gespeeld, is hier de personificatie geworden van het openbaar vervoer. „Nee, ik heb nooit mijn mond gehouden. Ik vocht natuurlijk voor mijn eigen broodje wie kan me dat kwalijk nemen maar toch ook voor een :emeen belang. We vervoeren in dit gebied zo'n 20 mil joen reizigers per jaar. Die worden niet gehoord. Wij krij gen de brieven, meestal met klachten". NZH-chef C. Jongejan vindt het soms vervelend, dat zijn woord it van de NZH is. „Ik zit bijvoorbeeld in de adviesraad voor de binnenstad. Als ik iets zeg, spreekt het openbaar vervoer en niet burger Jongejan". Dat gaat veranderen, omdat hem per 1 september zen nieuwe baan buiten Leiden wacht: beleidsman vervoer bij de buscoördinator in Utrecht. Hij blijft in Leiden wonen en kan dus voortaan als burger zijn zegje zeggen. Overigens weet hij nog niet 0/ zijn nieuwe job hem voldoende tijd laat om lid te blijven van het college van kerkvoogden van de hero, gemeente en de Kamer van Koophandel. Over zijn nieuwe baan. .Daar heb ik niet lang over gedacht. Ik heb het uitstekend naai* mijn zin, maar het nieuwe trekt me. Er is gewoon niks. Ik heb een blanco volmacht, [et vervoersbeleid van de busdoch- ?rs van de Nederlandse Spoorwegen om coördinatie. De afdeling, die ik van de basis moet opzetten. tat dat beleid regelen. Dat betekent Jcontacten met de busbedrijven en net de Spoorwegen. Ze hadden een profiel opgesteld van de man, die dat moet gaan doen, en volgens "mijn n directie pas ik daarin". Door Hans Melkert Foto's Holvast baan past in zijn gedachten verbetering van het openbaar -er. „Spoor, tram en bus hebben j ilkaar nodig, vullen elkaar aan. itreekvervoersondernemingen moe met elkaar samenwerken het 4 jebeurt toch al en ook met de NS j ?n de stedelijke vervoersbedrijven. In iet verleden heeft het openbaar ver kansen gemist". Jongejan steekt eerst de hand in j igen boezem, maar verwijt de over heid. dat ze in het verleden te wei- oog heeft gehad voor het open- aar vervoer. „Dat begrip voor de joodzaak is van de laatste vier, vijf laar. Toen ik hier begon moest ik it rechten voor een markering van een ei tiU9halte. Ze vonden bij de gemeen- en de bus alleen maar lastig. Hoe aak kwam het niet voor, dat een reg werd afgesloten zonder dat wij v iet wistenNieuwe wijken wer den aangelegd, maar in de planolo- Lisse lijvoorbeeld) legrip Over de huidige samenwerking pet de gemeentebesturen en de ge- intelijke instanties in dit gebied :eeft de scheidende chef niets dan t rf- „Er is begrip voor onze positie. let is gegroeid. Eerst werden dingen 5 edaan, die gunstig voor ons waren, heeft het openbaar vervoer pri ces, Neem de busbanen in Leiden. Bet is te hopen, dat er geld komt oor uitvoering voor het gehele plan. >at ziet er goed uit". En meteen mlgt er een woord van lof voor wet- DUder Kret van verkeer. jVan de busbanen van nu uo c Tije banen, die het openbaar vervoer iroeger had in dit gebied. De lie naar Leiden kwam om het bus- u! bedrijf op te zetten, toen de nog Seeds legendarische blauwe tram jj "oorgoed naar de remise was gegaan indt 't jammer, dat de vrije banen .toen zijn opgegeven. „We zouden nu en heel adere oen. Daarmee zeg ik niets ionen, die toen de beslissing namen. Bet was een andere tijd' Jongejan verder over de Blauwe: -Het is overigens wel moeilijk ge weest, die omschakeling. De streek tram-minded, het bedrijf was een trambedrijf. De tram kon achteraf bezien en bij sommigen nog geen kwaad doen. De bus had het altijd gedaan. Een bus te laat? Dat zou bij de tram niet gebeurd zijn. Kom, kom". Veilig Busman Jongejan heeft waarde ring voor de manier, waarop het per soneel het heeft opgevangen. „Wij een goed vervoersbedrijf en dat is te danken aan de inzet van het personeel. De chauffeurs maken het immers. Het zijn individualisten daarom hebben ze die baan gekozen i er gaat weieens iets mis. Waar heb je dat niet? Maar we hebben goed materiaal en we vervoeren de passagiers veilig. Ongelukken zijn zeldzaam. Over vlug en voordelig wil ik het niet hebben". Jongejan weet wat het busbedrijf Dat heeft hij geleerd bij „De Twee Provinciën" in Sliedrecht, waar hij bedrijfsleider werd nad'at hij elf jaar bij de rijksverkeersinspectie in Zuid- Holland de andere kant van de me daille had bekeken. „Bij dat vrij kleine bedrijf deed je alles. Hard werken, in de zomer van 5 uur morgens tot 10 urn* 's avonds, maar je leerde het vak. In Leiden kreeg leer te maken met de grote lijn. Hoewel, ik heb in de eerste jaren, toen er geen personeel te krijgen was, ook achter het stuur gezeten. Een dienst LeiderdorpDen Haag was altijd mijn pakkie-an". Maar meestal heeft de nu bijna 48-jarige gekeken naar „zijn" men- (350 chauffeurs), die „zijn" bus sen (150) door dit gebied sturen. In zijn nieuwe baan zal hij zeker con tact houden met dit gebied. „In de Randstad is de problematiek immers levensgroot. Nauwe samenwerking is nodig om het openbaar vervoer zo optimaal mogelijk te laten functio- AD VERTEN TIE VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste maten. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN. Uw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 181. In handige portiebekers lekker, ieder 2!n eigen smaak In "Oud Nieuws" van vijfbig jaar geleden meldde uw blad vorige week, dat de Belgische staat destijds ein delijk een pensioen had toegekend aan den sluiswachter aan de IJzer, die in het begin van de Eerste We reldoorlog de Duitse opmars tot staan bracht door het openzetten van de sluizen. Het pensioen kwam echter te laat, omdat de oude man intussen was overleden. En het be richt van vijftig jaar geleden ein digde met de zin: "Misschien krijgt hij nog wel eens een monument. Uit het Jongste nummer van het Belgische weekblad "De Post" blijkt, dat Karei Cogge (zo was zijn naam) inderdaad een monument heeft ge kregen. In Veurne staat zijn borst beeld. En in Nieuwpoort kreeg zijn assistent Hendrik Geeraert een beeldje aan de gevel van een café. De twee Westvlamingen Karei Cog ge, bewaker van de Noord-Water- ring van Veurne, en Henri Geeraert, schippersknecht uit Nieuwpoort, zijn dus niet helemaal vergeten, al kwam het pensioen voor eerstge noemde te laat. Het Belgische blad schrijft: "Een paar eenvoudige jon gens hadden de hele verdedigings gordel van de geallieerden gered". C. J.. v. STEE, Oegstgeest. Hierbij volgen enkele opmerkingen sters de nieuwe artikelen het eerst advertentie van V D in de regionale dagbladpers d.d. 21-6-'72, waarin men verkoopsters wil wer ven. Men doet in deze advertentie voorkomen, of alle rechten van de werkende jongeren, waarvoor jaren lang gevochten is, als een gunst van V&D aan hun werkneem(st)ers worden verleend. 1. Salaris (advertentie: beslist de moeite waard, ook al door de regel matige verhogingen). Die regelma tige verhogingen zijn wettelijk ver plicht (als je jarig bent, en jaar lijkse loonverhoging)Deze verho gingen betekenen in feite dat Je lage loon bijgetrokken wordt prijsstij gingen 2. Het is logisch dat de verkoop- ADVERTENTIE MEUBEL EN WONINGINRICHTING Als het om een goed betaalbaar kamerbreed tapijt of klassiek kwaliteitsmeubel gaat moet u eens gaan informeren bij Dealer van alle bekende merktapijten, uit voorraad leverbaar, o.a. DES SO, K.V.T., VENETA, HATEMA, enz. Dealer van kwaliteitsmeubelen Koekoek Raanhuis, Rego, Sprei, Maasland, Moh. Jongh, Anker. Reeds meer dan 40 Jaar uw woninginrichter. KLASSIEKE KWALITEITSMEUBELEN DEALER VAN ELK BEKEND KAMERBREEDTAP'JT LEIDEN HERENSINGELT0-11-12.TEL.26003 F RUNSBURG,OEGSTGEESTIRWEG 46.TEL.01718-16813 B moeten hard werken les uit te pakken en te prijzen. De 15% korting is allang van je salaris afgetrokken en wordt bovendien door de klant betaald. 15% van de koop prijs, en niet van de kostprijs, bete kent toch nog voordeel voor V&D. 3. De minstens 3 weken vakantie per jaar die je door V&D gegund worden als hardwerkende jongere, zijn helemaal niet zo royaal, dit is verplicht volgens de wet. 15- t/m 17- Jarigen hebben trouwens recht op 18 dagen vakantie per jaar. 4. Dat je niet „zomaar" verkoopt, maar ook „adviseert", houdt niet veel in. Adviseren komt altijd neer op verkopen en om winst te maken voor V D en niet om de klant terwille te zijn. Probeer maar eens een cliënte, met een jurk van f 150.in haar hand, te adviseren de jurk niet te kopen omdat hij haar niet staat! Je afdeling kies je in principe zelf zegt de advertentie. Dat in prin cipe betekent wel, dat je op de af deling gaat werken die V&D het best uitkomt. Je toekomst zit wel safe, wordt zegd, maar dan zeker wel tót Je 23ste jaar als vrouw, waar zijn alle oudere verkoopsters gebleven? Je ziet inderdaad, net, zoals de advertentie zegt, alleen meisjes onder de 20 jaar in de winkel staan. Want als Je 23 Jaar bent, heb Je recht op het mini mumloon ad f 860,60 per maand en dat betaalt men liever niet. Vakopleiding. De wekelijkse bijeenkomsten, die gehouden worden tijdens het eerste jaar van de ver koopstersopleiding, hebben niet veel inhoud als scholing. Er wordt ge praat over mode, muziek, en V&D. Het is wettelijk verplicht dat 15- en 16-Jarigen 1 dag in de week scholing hebben, dus weer géén gunst V&D. Het diploma, wat Je na 1 Jaar ■akopleiding uitgereikt wordt, heeft geen enkele waarde, het zal verkoopster zélf afhangen of ze wordt aangenomen bij het solliciteren >n nieuwe baan. In de advertentie staat ook, dat de toekomstmogelijkheden die V&D biedt, in de eerste plaats voor Jongens belangrijk zijn, en dat er misschien ook meisjes zijn, die ervan dromen om „meer" te worden dan alleen ver koopster. Dit betekent dat er eigen lijk alleen voor Jongens bij V&D weggelegd is om een carrière te ma ken als chef enz. en dat de meisjes als goedkope arbeidskracht worden gebruikt. Een bedrijf, dat op een dergelijke manier misbruik maakt van de on wetendheid van de minderjarigen, dient op alle mogelijke manieren ge boycot te worden. K. W. J.. Havenplein 3, Leiden Dolle Mina, Herengracht 53, Leiden Een rij huisjes, waarvan er één hoekhuis, Heilige Geestweg Noord- wij k-Binnen, een doorn in het oog moet zijn, trok steeds mijn aandacht Ik keek naar binnen en zag één oudje terwijl ik dacht: hoe kom ik daarmee in contact? Het liet me niet los. Een praatje met de buurvrouw, zij had een klacht ingediend bij B. en W.. Men kwam er kijken daar bleef het bij. Ongelofelijk wat ik van haar te horen kreeg. In dat café zit hij altijd. Ik er heen, en Ja één biertje, één sigaartje. Buiten kreeg ik hem te spreken, waarom zo alleen op uw leeftijd 78 Jaar van een bejaarden huis neen, een poosje met hem gepraat bedankt mevrouw, ik zal er over nadenken. Godswegen zijn wonderlijk. Later stap ik één bushalte eerder uit. Ik doe de deur open, buren staan te praten, ik er heen is er wat met de ouwe baas? Ja ze hebben hem gevonden. Ik schrok, gaat U even mee? Neen. de rechercheur is Een onbegrijpelijke toestand. Daar lag hij onder aan de trap, zich vast houdend. Och man ik zal U helpen, neen ik lig hier goed, neen dat kan niet ik ben die mevrouw die U bij het café gesproken hebt. O Ja toen mocht ik helpen, hij kon niet staan, hoelang heeft die stumper daar gele gen, het kan wel anderhalve dag ge weest zijn. Hij werd gemir* in zijn stamcafé. Met veel moeite, en hulp van de rechercheur eindelijk op een stoel. Wat erg, wat een toestand. Oude mensen zijn eigenwijs hoort men altijd zij willen geen hulp. Grote onzin, hoe benadert men de oudjes? In zijn stamcafé zocht hij zijn gezelligheid. Wanneer heeft hij het laatst een warme hap gehad? De dokter kwam. In Noordwij k was geen plaats, nu ligt hij in Bernardus. Ik heb hem bezocht, als een vorst eindelijk in een bed. schoon, stralend goed bij tijd. Van dit of dat niet willen is geen sprake. Hij heeft geen nadeli ge gevolgen. Dat er straks een plaatsje voor hem zal zijn, hoop ik harte. Ik heb God de Vader ge dankt dat ik hem heb mogen helpen. Wat gij de minsten der mijnen ge daan hebt, dat hebt gij aan mij ge daan. Voor Jezus was immers ook geen plaats. Om Gods werk te doen zijn geen diploma's nodig. MOEDER KOOMEN VOGELAARDREEF 11 t LANGEVELD NOORDWIJK Op vrijdag 16 Juni hebben wij be woners van het regionaal woonwa gencentrum een negatief artikel (verslag van een zaak voor de Haag politierechter) over woonwagenbe woners gelezen. Wij zijn zeer ver ontwaardigd hierover. In de eerste plaats geloven wij niet, dat het hier over een echte woonwagenbewoner gaat. Door één persoon wordt een groep mensen, die het al zo moeilijk heb ben met hun eigen identiteit, voor schut gezet. De houding, die betrokkene aan neemt wordt in de hand gewerkt door het niet durven optreden van de politie tegen woonwagenbewoners. (Wij zijn ook normale mensen!) Uw krant heeft als publieke opi nie meegeholpen om een negatief beeld over onze groep te verstrekken. Wij woonwagenbewoners van het regionaal woonwagencentrum in Lei den, distanciëren ons van deze zaak. Laat ons a.u.b. met rust! Geef onze kinderen ook een kans om normaal een plaats te hebben in de samenle ving! TREES KUYER Zoals ik als Kooipark-bewoner ver nam uit de huis-aan-huis brief en dit dagblad van 12 Juni heeft het gemeentebestuur het plan geopperd (op voorstel van het wijkcomité) om het park af te sluiten voor alle ver keer (behalve voor voetgangers) en rond de woonblokken éénrichting- verkeer in te stellen. Terwijl ons wijkcomité nog een stapje verder wil gaan in de vorm van een alterna tieve oplossing: algehele afsluiting het park, behoudens voor het bedienend verkeer. Daardoor zouden dan volgens het wijkcomité de rust en veiligheid in het park rondom de woningen beter worden gegarandeerd. Maar kent het wijkcomité de situatie wel omtrent rust en veilig heid? Ik denk van niet, want het zijn niet de Kooiparkbew hun auto die de rust en mers met veiligheid in het park en om de woonblokken verstoren, maar de (grote) kinderen uit de omgeving. zy zyn het, die van heinde en ver met hun fiets, bromfiets of auto het Kooipark binnen snorren en de rust verstoren en schade aan de beplan ting van het park toebrengen. Juist door hen moeten de Kooiparkbewo- ners het ontgelden, doordat ons wyk- comité vóór algehele afsluiting van het Kooipark is. Ik kan alleen maar dit zeggen: het wykcomité moet deze situatie voor de Kooipark-bewoners reëler bekij ken, alvorens de alternatieve beslis sing „algehele afsluiting" voor te leggen aan het gemeentebestuur. AAD VAN DER SPEK, Koolpark 15, Lelden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3