ucky Luke tart de echtere' John Wayne rogramma Film International Rotterdam ustin Hoffman oudt expositie COWBOY WAYNE IS OUD GEWORDEN Bedosan vleurige cowboy nu echt in stijgbeugels Acceptabele seksfilm Valdez: lauw verfilmd wfel6t voetspray jjpAG 23 JUNI 1972 FILM PAGINA 11 Aanbevolen films elders Belgen als geïnspireerd stripte- schijnlijk van alles twee in de kast, want zijn uitrusting ziet er immer kraakhelder uit. -verschillende van hun ge- ■ie verhaaltjes voeren een we- njde bekendheid - hebben de de hand liggende vondst ge- om de getekende cowboy naar filmscherm te laten verhuizen, strip blijft maar een strip, de ■rende paardenhoeven, de re- rsehoten, het geschreeuw van idianen, net zo zeer als de ge- bewegingen van cowboys en paarden, 't klappen van de sa- kurtjes, men moest het nog Hoe plastisch rookwolkjes en •ijes daar ook uitdrukking aan geven. lijk een voor de hand liggend maar niemand was er nog opgekomen, want meer dan iduizend tekeningen voor een tekenfilm betreffen geen sine- Maar de 49-jarige Belg Morris Ie op zijn twintigste al met de ïte aan een tekenfilmstudio elvision werd de verwezenlij- Tan zijn droom. De successen, met enkele Asterix-films be waren aanzienlijk, ook de sire Kuifje kon zijn filmop- maken en nu is het dan ;lijk Lucky Luke, die de aan- ai held was om de strijd in airiegras aan te binden. 1946 doolde deze kleurige r al op papier rond, onder door ruim dertig afgeronde erhalen, zeer ruimtelijk gete- maar nu kon hij dan toch in de stijgbeugels. Met zijn plunje: een witte stetson, een hemd, een rode das en een broek. Lucky heeft waar-. In de roos Het filmidee is een schot in de roos gebleken, want „Lucky Luke" ont moet overal volle zalen en de nog echtere filmcowboys als Lee van Cleef en John Wayne moeten tan denknarsend ervaren, dat de ketting- rokende getekende vriend voor deze maanden alle aandacht op zich gevestigd weet. Ook Nederland zal dat ervaren want op 9 juli gaan zijn avonturen in een reeks Nederlandse bioscopen het filmscherm vullen. Het is de bedoeling dat jong en oud aan de Engelstalige versie met ondertitels net als dat geldt voor de strips er hun plezier aan zullen beleven. Lucky Luke is een beste broodma gere jongen, die zich op een won derlijke manier altijd staande kan houden. Omdat hij snugger is en nooit een kogel behoeft te verspillen vanwege zijn haarzuivere richtkwa- liteiten. De boeven, die hij in de persoontjes van de puurslechte Dal ton-broers ontmoet, mogen van geluk spreken, want Lucky doodt nooit, hij „schakelt slechts tijdelijk uit". En daardoor moet hij altijd weer opnieuw aantreden voor de strijd van het recht. Maar hij blijft er jong bij en dat kunnen John Way ne, James Stuart en Robert Mit- chum allerminst zeggen. Het meest heeft Lucky nog te stel len met zijn trouwe paard, Jolly Jumper dat nooit wil zoals hij wil en zeker niet op avontuur omdat .Jolly allergisch is voor kruitdamp. el: Little big man. Regie: Ar- Penn. Voornaamste rol: Dus- lof fman. Theater: Rex. still Hoffman heeft eens ver- d, dat hij zelf niet zo gewel- e spreken was over Arthur 's „Little big man". Hij was mening, dat Penn teveel con- 18 aan de kassa had gedaan, heeft hem er overigens niet 0 weerhouden om het weergalo- teerwerk, dat men zo langza- and van hem gewend is, ten te geven in deze film. Mis- had Hoffman niet eens on- met zijn kritiek. Penn ook ld als maker van Alice's irant heeft niet bepaald eenario gekozen dat een we- te zaak aansnijdt en die zaak lig behandelt. gekozen voor een wes- ichtig gegeven een maar 103 jaar oude baas vertelt ire toedracht van de slag bij Bighorn, een slag die in de kaanse geschiedboekj es op awarte pagina wordit ver- omdat het grote nationale Generaal Custer bij die gele id door de Sioux-indianen ig in de pan werd gehakt. Het leven van de toen nog jeug dige baas tot de beruchte slag wordt uitputtend verteld: blank, maar door indianen opgevoed, zit hij altijd soms zeer letterlijk tussen twee vuren. Hij is tenslot te persoonlijk verantwoordelijk voor de nederlaag en de dood van Custer. De tweeslachtigheid in zijn karakter wordt door regisseur Penn gebruikt als achtergrond waarte gen hij wat cynische noten kraakt de waanzin van de strijd v. de blanken tegen de indianen lees de oorlog in het algemeen de „kuisheid" van christenen en nog een aantal verschijnselen die in 'n „gewone" western vanzelfsprekend zijn. Met name van de grote Ame rikaanse held Custer maakt hij een door eigendunk en ijdélheid volslagen gek geworden man. „Little big man" biedt dankzij dit cynisme een aantal kostelijke mo menten. Het belangrijkste echter blijft de rol van Dustin Hoffman. De sfeer die de film heeft, de span ning die voortdurend gehandhaafd blijft, het is zijn werk. Het is juist daardoor echter wel begrijpelijk, dat Hoffman bezwaren tegen de film heeft. „Little big man" is een bijna voortdurende expositie van Hoff man's klasse. Zonder ham zou er van de film waarschijnlijk niet veel overblijven. De film heeft niet het niveau, dat Hoffman zou verdie- Voor filmweek in Rotterdam zie elders op deze pagina. Belle de jour (Bunuel)- Rialto, Ceintuurbaan Amsterdam. Citizen Kane, (Welles) 't Venster, Gouvernestraat, Rotterdam. A clockwork orange (Kubrick), Studio '62, Binnenweg, Rotterdam, Passage Den Haag, Nöggerath, Reg. Breestraat Amsterdam. Concort for Bangladesh (Swim mer) Cinerama, Westblaak, Rot terdam, Asta, Spui Den Haag, Ca lypso, Marnixstraat Amsterdam. Decamerone (Pasolini) Metro, Wolphaertsbocht Rotterdam. Studio 2000, Congresgebouw Den Haag, Kriterion, Roetersstraat, Amsterdam. Klute (Pakula) Roxy, Kalver- straat Amsterdam. Last picture show (Bogdanovich) Leidsepleintheater Amsterdam, French connection (Friedkin) - Bijou, Spui Den Haag. The liberation of L. B. Jones (Wyler) Studio, Oudegracht U- .trecht. Le souffle au coeur (Malle), Ceintuurbaan Amsterdam. Sunday, bloody Sunday (Schle- singer) Thalia, Kruiskade Rotter dam, Camera, Prinsestraat Den Haag. Trash (Morrisy) Kriterion, Westeinde Den Haag, Cinetol, Tol straat Amsterdam. TERUG IN LEIDEN Titel: "De tien geboden". Re gie: Cecil B. DeMille. Voornaam ste rollen: Charles Heston, Yul Brynner, Anne Baxter. Theater: Camera. Cecil B. DeMille's "Tien geboden" zijn inmiddels bijna zou oud als de echte tien geboden. De film draait echter nog altijd, en nog altijd met succes. Het is dan ook een magi strale film, een daverend, massaal spektakel, dat iedereen gezien moet hebben. Behalve de bekende regie van DeMille een "cast" met o.a. Charles Heston en Yul Bryn ner, wel "gouwe", nog geen "ouwe". Titel: John Wayne en the cow boys. Voornaamste rollen: John Wayne, Roscoe Lee Browne, Bruce Dern. Regisseur: Mark Rydell. Theater: Luxor. De stoere John Wayne is oud en hijgt als hij van zyn paard komt. Weinig vechten en veel praten. En wat wordt er gezegd over praten door de figuur Wil Andersen (door Wayne gespeeld) in deze film? „Een grote mond maakt nog geen groot mens". Dat is niet mis voor een cowboy. Het verhaal: Wil Andersen wil zijn vee naar een andere plaats brengen maar kan omdat er goudkoorts heerst geen volwas sen cowboys krijgen. De enige mo gelijkheid is dan, kinderen als cow boys te gebruiken. En zo gebeurt 't. Samen met een neger-kok (Bruce Dern) gaan de elf kinder-cowboys met Wil aan het hoofd het vee wegbrengen en onderweg ontmoet ten ze allerlei moeilijkheden. Onder andere een groep veedieven die de machteloze Wayne en zijn kin deren overvallen. Ze schieten Wayne neer. Maar voordat dat gebeurd is, is de helft van de film al gevuld met beelden van veel koeien tegen een heuvel-achtergrond. Wayne speelt een soort vader-rol die soms lijkt op een tot cowboy verklede Sin terklaas. Af en toe willen de cow boy-kinderen gaan zingen, maar net op tijd herinnneren ze zich dat ze niet in de „The Sound of Music" spelen. En dan breekt het moment aan dat de grote held sterft, na gescho ten te zijn in de rug. Wayne's laat ste woorden: „Zorg dat de kinderen BLIJVER Titel: De gedegenereerden. Re gie: Gian Luigi Polidoro. Voor naamste rollen: Tina Aumont, Va lerie Lagrange, Francesco Pau, Ugo Tognazzi. Theater: Studio- Het kleine theatertje aan de Steen- straat prolongeert deze week "De Gedegenereerden". Terecht, want het ds een zeer boeiende film. Af en toe heeft hij veel weg van Felli- ni's "Satyricon". Ook hier een beeld van een wereld vol hoererij en sodomie, overmatig eten en drin ken, kortom een verrotte maat schappij. Over die maatschappij maakt regisseur Polidoro een reeks zwarte grappen. Alles bij elkaar een film die stof tot nadenken geeft. KINDERMATINEE Onder het motto v30 jaar vrolijk heid" in het theater aan de Hoge- woerd deze week voor de jeugd, maar zeker niet alleen voor hen. een greep uit het werk van al de genen die nu al generaties naar de bioscopen hebben getrokken, om hen daar in één voortdurende lach- orkaan te doen uitbarsten. Titel: „Slaapkamer mazurka". Hoofdrollen: Ole Söltoft, Anne Bir- git Garde, Anne Grete Nissen, Bir- the Tove. Regie: John Hilbard. Theater: Trianon. „Slaapkamer mazurka" doet in spel en inhoud sterk denken aan „Zeventien", een film die een paar jaar terug enige tijd in Leiden heeft gedraaid. Die overeenkomst ligt voor de hand, want beide films zijn gemaakt naar novelles van Soya, die kennelijk bezeten was van het thema „onbedorven man en onbeheerst wellustige meisjes". Je vindt dat in „Zeventien", Je treft dat met onverminderde hef tigheid aan in „Slaapkamer ma zurka". En om de films nog wat meer op elkaar te laten lijken is een deel van de acteurs en actrices ook nog hetzelfde „Slaapkamer mazurka" behoort tot het genre aardige seks-films en dat is zeer dun gezaaid. Hoofdfiguur is Max, een Jonge, bezielende le raar op een streng jongensinter naat. Hij staat nr. 1 op de kandi datenlijst om tot rector te worden gekozen en vrijwel iedereen gunt hem dat. Het enige wat hem in de weg staat is het internaat-regle ment dat voorschrijft dat de rector gehuwd moet zijn. Max is dat niet, sterker nog: hij heeft nooit met meisjes om leren gaan. Een gaaf groen blad. De tijd dringt, binnen een maand dient Max in elk geval verloofd te zijn. Zijn oudste leer lingen bieden hem de helpende hand door hem in cadeauverpak king een alleszins aanvaardbare dame op zicht te zenden. Max rea geert nogal merkwaardig, maar re vancheert zich sterk in tweede in stantie. Samenvattend: een best acceptabele seks-film voor een ver regende vakantiedag. RUUD PAAUW ADVERTENTIE nen. Maar zo'n film moet Je dan ook wel met een lantarentje zoe ken. Voor de toeschouwer is „Little big man" echter een belevenis. BERT VAN DOMMELEN Een dak boven je hoold en op z'n tijd een portie Philips batterijtjes... man, wat kan een radio zich beter wensen goed thuis komen," en daarna neemt de kok (de enige volwassene die behalve Wayne by de elf kin deren was) de vader-rol over. Met de kinderen loopt het prima af. Als ze aan het eind van de film de grote held willen eren met een grafsteen, bij zfjn graf midden in de prairie, kunnen ze dat graf niet meer vinden. Voor de serieuze Wayne-liefheb- ber is deze film natuurlijk een „must". Niet omdat hü zo goed is, maar omdat hij door zijn middel matigheid zo uit de toon valt, TONY KIESOUW Titel: Valdez. Regie: Edwin She- rein. HoofdrolspelerBurt Lancas ter. Theater: Trianon. Elmore Leonard schreef een boek dat aan spanning weinig te wen sen overliet. De verfilming van Ed win Sherein doet een beetje lauw aan. Het verhaal heeft desondanks genoeg spanningselementen en daarom is het jammer dat het ge heel rond Burt Lancaster niet snel genoeg op gang komt. Waar het in Valdez om draait wijkt niet af van het gemiddelde cowboy-gebeuren. Lancaster is een harde met menselijke trekjes en daarom leve het gooi en smijtwerk. HEIN ELBRTNK ADVERTENTIE Pedosan verfrist en verkoelt vermoeide en branderige voeten snel en bestrijdt doeltreffend transpiratiegeur. UNICURA N.V. Amsterdam NACHTFILMS Titel: Performance. Regie: Ni cholas Roeg en Donald Cammell Voornaamste rollen: Mick Jagger en James Fox. Theater: Camera. De eerste min of meer serieuze poging van Rolling Stones-zanger Mick Jagger om ook als filmacteur iets te bereiken, waagde hij in "Performance". Dat is op zich na tuurlijk al genoeg voor de echte fans. Mick vermaakt zich in deze film bovendien kostelijk met de andere sexe. Een aardige film. Titel: The wild angels. Voor naamste rollen: Peter Fonda, Nan cy Sinatra. Theater: Rex. Voor de tweede week in de nach telijke Haarlemmerstraat: The Wild Angels. Nou Ja, engelen Nancy Sinatra misschien om te zien. Wel opmerkelijk in deze film is het spel van Peter Fonda, die toen "Easy rider" nog niet ge maakt had. Aanzienlijk minder we zenloos voor zich uitkijkend in elk geval. Een spannend verhaal. bnder het programma van mternational Rotterdam, de inifestatie in het kader van illand Festival. Voor onder agenda geldt „wijzigingen louden". Er bestaan ver mogelijkheden voor espreken en reserveringen, igen daarover worden ver- lop nummer 010124170 in ag 26 juni Geen voorstellingen. 11.00 De tuin dei- Originele titel: El jardin de Regie: Carlos Saura O. Engels ondertiteld, 1970. Blood of the condor. Ori- Jtitel: Jawar Mallku. Regie: Sanjines (Bolivië). Engels ild, Jaar 1969. 27 juni pso Geen voorstellingen, toster 11.00 Boeraikan. Masahiro Shinoda (Japan), ondertiteld, 1969. Here comes everybody. Re- Whitmore (USA). Geen iling, jaar 1972. nsdag 28 juni 20.30 De postbode, fle titel: Postichi. Scenario ie: Darioesj Meerdzjoei (Per- zië). Frans ondertiteld, jaar 1971. 't Venster 11.00 Ich liebe dich, ich töte dich. Regie Uwe Brandner (West-Duitsland). Engels ondertiteld, jaar 1970. 14.00 Ramparts d'Argentile. Re gie: Jean Louis Bertuccelli (Frank rijk/Algerije). Frans ondertiteld, jaar 1953. Donderdag 29 juni Calypso 15.30 Feest in Gion. Regie: Kenji Mizoguchi (Japan). Frans ondertiteld, jaar 1970. 19.45 Les yeux fermés. Regie: Joël Santoni (Frankrijk). Franse dialoog. Engels ondertiteld, jaar 1972. 22.00 Ich liebe dicht, ich töte dich. Zie 't Venster 28 Juni. 't Venster 11.00 Feest in Gion. Zie Calypso 29 juni. 15.00 Les yeux fermés. Zie Ca lypso 29 Juni. 19.00 en 22.00 Allianza para el progreso. Regie en scenario: Jilio Luduena (Argentinië). Frans on dertiteld, Jaar 1971. Film International ergens anders Vrijdag 30 juni Calypso 15.30 uur The Charm of dynamite. Regie: Kevin Brownlow (Engeland). Engelse dia loog. jaar 1968. En: Ingmar Bergman. Regie: Stig Björkman (Zweden). Engels Enkele films uit het programma van Film International Rotterdam worden ook uitgezet op een cir cuit elders in ons land. Hieronder data en voorstellingen in Den Haag, Amsterdam en Utrecht: Den Haag, Kriterion (tel. 117159) 29 juni - Here Comes Every Bo dy; 30 juni - Remparts d'Argile; 1 juli Tuin der Lusten: 2 juli Blood of the Condor; 3 juli Bu- raikan; 4 Juli De Postbode; 5 juli Ioh Liebe Dich, Ich Töte Dich. ondertiteld, jaar 1971. 19.45 Shura. Regie en scenario: Toshio Matsoemoto (Japan). Frans ondertiteld, jaar 1971. 22.00 Here comes everybody. Zie 't Venster 27 Juni. 't Venster 11.00 The charm of dynamite en Ingmar Bergman. Zie Calypso 30 juni. 19.00 en 22.00 De dood van Maria. Malibran. Originele titel: Der Tod der Maria Malibran. Regie, scena rio en camera: Werner Schröfer (West-Duitsland)Duitse dialoog, geen ondertiteling; jaar 1971. Amsterdam Kriterion tel. 923233) 29 juni - Remparts d'Argile; 30 juni Tuin der Lusten; 1 juli Blood of the Condor; 2 juli Bu- raikan; 3 juli - De Postbode; 4 juli -Ich Liebe Dich; 5 juli - Here Co- mes Every Body. Utrecht, Studio (tel. 324428)29 Juni - Blood óf the Condor; 30 Ju ni - Buraikan; 1 juli - De Postbode; 2 juli - Ich Liebe Dich; 3 juli - He- re Comes Every Body; 4 juli - Remparts d'Argile; 5 juli - Tuin der Lusten. 15.00 Women in Revolt (Zie Ca lypso, 1 juli». 19.00 en 22.00 Le Weekend So- chaux. Scenario en regie: de groep Medvedkine Frankijk. Franse dia loog zonder ondertitels; 1971. En Guerilla of the Arabian Gulf. Zondag 2 juli Zaterdag 1 juli Calypso 15.30 De Koe. Originele titel; Gav. Produktie en regie: Darioesj Meerdzjoei (Perzië). Engels onder titeld; Jaar 1968. 19.45 Women in Revolt (onder voorbehoud). Regie: Paul Morrisey (USA), maker van Flesh en Trash; alle rollen worden travesti gespeeld. 22.00 Ramparts d'Argile. Zie 't Venster 28 juni. 't Venster 11.00 De Koe (Zie Calypso 1 juli). Calypso 10.00 Minamata; Regie: Norjali Tschuchimsto: on derwerp Milieu vergiftiging in Ja pan. 14.00 Bonaparte eit la Revolution Regie Abel Gance (Frankrijk) En gels ondertiteld: Jaar 1926/'36/'71. 19.45 Targets. Regie: Peter Bog danovich (USA). Nederlands on dertiteld; jaar 1968. 22.00 Tuin der lusten. Zie 't Venster 26 Juni. 't Venster 10.00 Bonaparte et la Revolution. (Zie Calypso, 2 Juli). 15.00 - Targets. (Zie Calypso 2 juli) 19.00 en 22.00 La Cicatrice inté- rieure. RegiePhilip Carrel (Frank rijk). Engelse dialoog; Jaar 1971. En: Keizer Tomatenketchup. Regie Shuji Terajama (Japan). Duits on dertiteld; Jaar 1971. Maandag 3 juli Calypso 15.30 uur Winter Soldier. Werkgroep-projekt (USA) is. m. Vietnam Veterans against the war. Engelse dialoog, zonder ondertiteling. 19.45 Johnny got his gun. Regie: Dalton Trumbo (USA). Nederlands ondertiteld; Jaar 1971. 22.00 Blood of the Condor. (Zie 't Venster 26 Juli). 't Venster 11.00 Winter Soldier. Zie Calypso 3 juli, 15.00 Johnny got hls gun. zie Calypso 3 Juli, 19.00 en 22.00 Lambaya Regie: Mahama J. Trao- ré (Senegal), Franse ondertitels Jr. 1971. Dinsdag 4 juli Calypso 15.30 De angst van de doelman voor de strafschop. Originele titel „Die angst des Tormans beim Elf meter". Regie- en draaiboek Wim Wenders. Duitse dialoog, jaar 1971 19.45 Steen in de mond Regie Giu seppe Ferrara (Italië) Frans onder titeld jaar 1970. 22.00 Boeraikan. Zie 't Venster 27 Juni t Venster 11.00 De angst van de doelman voor de strafschop. Zie Calypso, 4 Juli 15.00 Steen in de mond zie Calyp so 4 Juli. 19.00 en 21.00 Dynamo, Regie: Steve Dwoskin (Engeland), Engelse dialoog: jaar 1972, Woensdag 5 juli Calypso 15.30 Reed Ondertitel Mexico Iïi- surgente; regie: Paul Leduo (Me xico), Frans ondertiteld; jaar 1971 19.45 Coup pour coup. Regie Mar tin Karmitz (Frankrijk) Jaar "71 22.00 Weg met de boeken en de straat op. Regie: Shuji Terayama (Japan). Frans ondertiteld Jaar "70. 't Venster 12.00 Reed, zie Calypso 5 Juli, 15.00 Coup pour coup. Zie Calypso 5 Ju li, 19.00 en 22.00 Katzelmacher. Re gie en scenario Rainer Werner, Fassbinder (W. Duitsland). Duit se dialogen. Geen ondertiteling Jaar 1970. ADVERTENTIE Als een Philips batterij de fabriek verlaat, is het altijd hetzelfde. Hij leeft lang en gelukkig.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11