uitverkoop 28 juni KRITIEK HANOI OP PEKING EN SOWJET-UNIE Pjotr Jakir komt voor de rechter ENORME KOOPJES FAMA Israël pakt hoge Syrische en Libanese officieren IRA praat over een bestand UITSTEL EEG-TOP? OPHEFFIKGS- Minder popconcerten in Holland Festival Meir wil eenheid kerk en staat bewaren DONDERDAG 22 JUNI 1972 (Van onze correspondent) BRUSSEL De EEG-topconfe- rentie die half oktober in Parijs zal worden gehouden, komt steeds meer op losse schroeven te staan. Weliswaar gaan de voorbereidingen door, maar dan in een sfeer van toenemende moedeloosheid, die verschillen van inzicht aanscherpt waar Juist eensgezindheid zou moe ten groeien. De Franse president Pompidou heeft gedreigd de conferentie af te gelasten wanneer die slechts slui merende geschillen moet verbloe men en voor de toekomst weinig wezenlijks heeft by te dragen. In zijn politieke taal wil dit zeggen de EEG-partneers van nu en d( vier leden van straks moeten meer open staan voor de Franse opvat tingen. Door Henk kolb By alle bedenkingen die men te gen Pompidou's loopgraventactiek behoort te hebben, is dat een aan vaardbaar politiek streven. De con ferentie zou er, zo dacht men aan- vankelyk, niet door in gevaar ko men. Zo zei büvoorbeeld de Bel gische minister Harmei: „Niemand kan zich voorstellen dat iemand de politieke verantwoordeiykheid voor het laten afketsen van deze top conferentie zou willen dragen". In Frankryk zelf echter is de Dsitie van de regering-Chaban Delmas inmiddels nauwelijks roos kleurig meer te noemen. Van di verse kanten wordt druk gespecu leerd op de mogeiykheid van nieu we verkiezingen in de herfst. Het komt Pompidou uiteraard beter uit topconferentie af te wyzen. Als beschermer van de Franse natie heeft zü hem in een suspect ge zelschap van hardnekkige Europese federalisten zoals Nederland, poli tiek niets te bieden dan om wel licht zyn EEG-partners te moeten berichten dat de conferentie van wege zyn binnenlandse politieke problemen niet kan doorgaan. Te gen die mogelykheid heeft hy zich ln ieder geval gedekt. Inmiddels verschaft de kwestie van het politieke secretariaat hem de mogelykheid enige winst uit het te slepen, nog voor de confe rentie begint. Pompidou wil zd*n politiek secretariaat dat de weg moet openen naar een gecoördi neerde, om niet te zeggen gezame- Ujke, buitenlandse politiek in Parys vestigen. Alle andere EEG-leden toekomstige leden, behalve De nemarken hebben daar inmiddels „nee" op gezegd: zy willen het se cretariaat in Brussel. Maar ook in de Bondsrepubliek groeit de kans op verkiezingen in het najaar met de dag. Waarne- houden het voor mogeiyk dat Bondskanselier Brandt en zyn ka binet Juist in oktober demissionair zullen zyn. Harmei zegt: „Wanneer er in de herfst in een van de grote EEG-landen verkiezingen worden gehouden, dan zie ik niet goed hoe topconferentie zou kunnen door- oöl gaan". Desondanks willen de Duit- graag dat deze doorgaat. Want Brandt, die vast op zyn terugkeer rekent, kan enige Europese glorie ln zyn binnenlandse politiek best gebruiken. Naar men meent zal Pompidou (die binnenkort met Brandt zal spreken) hem daarvoor wel een eindweegs tegemoet willen komen, maar dan tegen betaling van een ^politieke prijs. Tot nu toe leent zich daartoe voor alles de Duitse in stemming met de vestiging van het politiek secretariaat in de Franse hoofdstad. Wanneer dan maar nauwkeurig wordt vastgelegd dat dit byvoorbeeld in eerste aanleg voor vyf Jaar zal gelden, dat er onlosmakeiyke verbinding is tussen de instellingen te Brussel en 22JI het in eerste aanleg nog zo onaan- - deniyke secretariaat Je in Parys, iu er zelfs voor de Neder landse minister van Buitenlandse gj Zaken nog wel een betoog te be denken zyn waarmee hy in de rweede Kamer kan verschynen j tonder dat hem zyn anti-Paryse wijrastberadenheid al te hinderlyk de voeten wordt geworpen. Voor de verdere uitbouw van de ^fJtconomische en monetaire unie, ch voor de versterking van de tellingen is de conferentie nood- akelyk. De economische en mone- lire unie komt er toch wel de tositie van instellingen als de ïuropese Commissie en het Euro parlement kan wel verbeterd, Jnaar niet wezeniyk versterkt wor- uw l;en, omdat daarvoor verdragswyzi- nodig zyn. Groot-Brittannië Ierland, Denemarken en Noorwe- J1* |en voelen er echter niets voor om h Parys al de wyziging van een 'erdrag te aanvaarden voordat de •king ervan aan den lyve is on- vonden. Kortom, zo een topconferentie Du zinloos zyn en maakt de EEG tog niet eensgezind. Ook zor.der '^conferentie kan het werk in ^Brussel gewoon verder gaan. In de situatie van vandaag ïykt daarom g. Cfhtstel verstandig totdat allerlei enlandse politieke situaties wat opgehelderd en de vier kandi- DjJaatleden, wat de EEG betreft, hun iass<s $raakvermogen hebben terugge- 'Onden. (Van onze correspondent) JERUZALEM Een generaal, verbonden aan de Israëlische gene rale staf, vertelde gistermiddag op een persconferentie in Tel Aviv dat, toen een Israëlische eenheid op een grensweg in Libanees grondge bied een routinepatrouille uitvoerde deze daarby toevallig op 'n drietal jeeps stuiitte die over dezelfde weg den. Ei- ontstond 'n vuurgevecht, waarby 'n Ii'banees gedood werd hoge Syrische officieren en een banese officier, een soldaat en drie gendarmes werden gevangen geno men. De Syrische officieren, een neraal, twee kolonels en twee luite nant-kolonels, zijn verbonden aan erale staf en de Syrische inlichtingendienst van de lucht macht. Ook de Libanese officier was verbonden aan de inlichtingendienst. Deze patrouilles vinden regelmatig i, telkens wanneer de Pales tijnse guerillastrijders actief worden. Volgens de Israëlische generaal wa ren de Israëliërs verbaasd de Liba- nezen en Syriërs gezamenlijk aan te treffen en gelet op de samenstelling van het gezelschap nam hij aan dat zij gezamenlijke Syrisch-Libanese acties tegen Israël beraamden, iets dat echter niet erg waarschijnlijk lijkt. Vergelding Het incident vond plaats tegelijk met een vergeldingsactie togen de Palestijnse guerrillastrijders, nadat de laatste twee dagen Israëlische burger- en militaire voertuigen door bazooka's waren beschoten. Het in cident had volgens de generaal ech ter niets met guerrilla-activiteiten te maken. Gistermiddag voerde de Israëlische luchtmacht enige bom bardementon uit op concentraties van Al Fatach in Zuid-Libanon, waarbij verscheidene slachtoffers zijn gevallen aan de zijde van de commando's. Piloten Mogelijk heeft de gevangenneming an de Syriërs iets te maken met het feit dat in Syrië nu ai twee Jaar drie Israëlische piloten gevan gen zitten. De Syriërs weigeren deze piloten uit te wisselen tegen Sy rische krijgsgevangenen, die zich in Israëlische gevangenschap bevinden. Zeven doden Een man tussen de Jaar in het uniform van ge- dlhtsbeambte heeft gistermiddag op ~Jj eerste verdieping van een kan- 3 gebouw in Cherry Hill, New Jer- bi met een geweer op stadgenoten sch eten. Hy doodde er zeven U verwondde er acht. Vervolgens iuil ioot hy zichzelf in hoofd en buik, erleefde dat. Hy is naar een tolhuis gebracht. ADVERTENTIE LAATSTE DAG voor DIERENVRIENDEN. Breestraat 3 Leiden Al enige tijd hebben de Israëliërs op Syriërs geaasd, die hoog genoeg zijn om tegen de drie piloten te kunnen worden uitgewisseld. Een tijd gele den mislukte een poging om Sy rische piloten gevangen te nemen, omdat een neergeschoten Mig net niet op Israëlisch grondgebied te recht kwam. Een ander merkwaardig aspect aan de gevangenneming van deze officieren is, dat de patrouille op Li banees grondgebied plaats vond met medeweten, zo niet met toestem ming, van het Libanese leger, aan gezien de Libanezen liever willen dat Israël toezicht uitoefent op de guerrilla-activiteiten dan dat de Li banezen gedwongen worden dat zelf oen. Het komt bijna nooit voor dat Israëliërs en Libanezen slaags raken. Historische Vereniging Zuid-Holland LEIDEN Op 1 juli zal de Histo rische Vereniging voor Zuid-Holland in Dordrecht het feit herdenken, dat zy. 25 jaar geleden werd opgericht. Sedert 1970 werkt de vereniging sa men met de Stichting conJtactcen- mrm voor regionale en plaatseflyke geschiedbeoefening in Noord- en Zuid-Holland, waardoor het gebied uitgebredid is tot dat van het gehele vroegere graafschap Holland. In deze kwart eeuw heeft de vereniging de hand gehad in de verschyning van veertien delen van de Zuid-Hollandse Stuidiën. Inlichtingen over deze ju bileumviering zyn verkrygbaar by de secretaris, Oude Kerkhof 5. Schie dam. Wat over is gebleven van de i die dank zij zware Amerikaanse buitenwijken van An Loc, de stad bombardementen behouden bleef I voor het regime Thioe. PARIJS (UPI, Reuter, AP) De woordvoerder van de Noordvietnamese delegatie op het vredesoverleg in Parijs, Ngoejen Tharïh-le, heeft gisteren verklaard dat het huidige bezoek van president Nixons adviseur dr. Henry Kissinger aan China, „bedoeld is om Noord-Vietnam te scheiden van zijn bondgenoten". DUBLIN (UPI) Een in de Noordierse rooms-katholieken heeft gisteren in het geheim een ontmoeting gehad met leiders van het verboden Ierse Republikeinse Leger. Volgens IRA-kringen hebben de katholieken gepleit voor een snelle afkondiging van een bestand. Een woordvoerder van de militante „pro visionele" vleugel van het IRA zei een verklaring over een wapen stilstand op handen is. Hy weigerde echter aan te geven in welke richting »'n besluit zal liggen. De ontmoeting vond plaats op een geheime plek bij de stad Lifford in Ierse Republiek. Vlak langs de grens met het Noordierse graafschap Donegal. De katholieke delegatie, die niet nader werd geïdentificeerd, zou bij het IRA op hebben aangedron gen niet zodanige voorwaarden aan bestand te verbinden dat het Londen onaanvaardbaar zou worden waardoor er nog geen einde zou komen aan de byna drie jaar van geweld dat tot nu toe byna 400 mensenlevens heeft geëist. Volgens de informatie bestond de IRA-delegatie voornameiyk uit lei ders van de „provisionals" en leden de politieke vleugel Sinn Fein. Zoals bekend heeft de officiële vleu- van het Ierse Republikeinse Leger enige tyd geleden al een be stand in Ulster afgekondigd. Volgens politieke kringen zou Whi- telaw hebben aangegeven welke con es hy kan doen in ruil voor een bestand. Onmlddellyk na de bespre kingen kende Whitelaw aan de IRA- gevangenen in Belfast de status van politieke gevangenen en de daarby behorende privileges toe. Terwyl de hoop op vrede in Ulster toeneemt werd in Londonderry op- w een Britse soldaat gedood. De militair die voor het politiebureau in het centrum van de stad gepos teerd was werd door een kogel de borst getroffen. Hy was op sl dood. Minister De Brauw Numerus fixus bij slechts 4 studievakken DEN HAAG Minister De Brauw (Wetenschappelyk Onderwijs) wil slechts in vier studierichtingen de toelating van eerstejaarsstudenten beperken in het komende cursusjaar. Volgende week behandelt de Tweede Kamer het als een nood maatregel bedoelde wetsontwerp voor deze beperkte toelating („numerus fixus"). De minister denkt alleen aan beperking by geneeskunde, tandheel kunde. diergeneeskunde en sociale geografie. Over het voorstel van de Academische Raad om ook te beper ken bij de studierichtingen biologie, farmacie en Engels zegt De Brauw dat de beschikbare gegevens onvol doende waarborg geven om dat te kunnen vaststellen. Beroepingswerk NED. HERV. Kerk Beroepen te Ridderkerk: K. Vene- ma te Wemeldinge, te Alkmaar: J. D. Kila te Den Helder. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Oudewater: H. S. Munnik te Bruchterveld. de vertegenwoordigers van het Viet namese volk moeten voeren", zei hij, opnieuw eisende dat de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam het opge schorte overleg in Parijs hervatten. Waarnemers in de Franse hoofd stad leggen Le's verklaring uit als verholen kritiek op de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek. Overi gens zei hij uit die landen constan te hulp te krijgen. "Een hulp waar aan de regerlng-Nixon niets kan veranderen". Henry Kissinger, heeft gisteren een onderhoud van meer dan vijf uur met de Chinese premier Tsjoe En-lai gehad. Kort nadat Kissinger uit het gro te Volksgebouw in Peking was ver- trokkken reden de auto's van ho ge Chinese functionarissen af en aan. Waarnemers geloven dat de resultaten van het gesprek tussen Tsjoe en Kissinger door hen aan een grondige analyse worden onder worpen. Men neemt aan dait Vietnam bo venaan de lijst van gespreksonder werpen staat, maar diplomaten in Peking spraken de in Washington circulerende geruchten tegen dat Kissinger naar Hanoi zou reizen. Niettemin hoopt men in Washing ton dat Kissinger sterke aanwijzin gen uit Peking meebrengt dat Chi na bereid is een rol te vervullen in het streven de oorlog in Vietnam te beeindigen. De leider van de Republikeinen in de Amerikaanse senaat, Hugh Scot, zei gisteren dat diplomatieke activiteit waarby derde landen be trokken zyn gaande is om een einde aan de oorlog in Vietnam te maken. Overstromingen Noord-Vietnam onze volgende maand door het invallen van de moesson te kampen kunnen krij gen met enorme overstromingen als gevolg van de Amerikaanse bom bardementen, zo heeft een Noord vietnamese diplomaat vandaag mee- De Noordvietnamese in Zweden Ngoejen Hu-ngo zei op een persconferentie in Stockholm dat Amerikaanse vliegtuigen in de afgelopen twee maanden 68 maal aanvallen hebben uitgevoerd op dij ken en dammen in Noord-Vietnam. Hij zei dat 32 dammen in de "Ro de rivier" en in de rivieren de Tal, de Bin en de Ma werden vernield. "De Verenigde Staten schijnen nu doelbewust een poging te doen om het volk te treffen en een overstro ming te veroorzaken in het vrucht baarste en dichtstbevolkte gedeelte van Noord-Vietnam", zo zei Hu-ngo. Zie ook pagina Meningen. DEN HAAG (ANP) Van de zes geprogrammeerde popconcerten in 't Holland Festival gaan er drie niet door. De popconcerten van 't komen de weekeinde zijn alle afgelast. De programma's van de tweede serie van drie concerten zyn opnieuw vast gesteld. Het is dit Jaar voor het eerst dat popmuziek in het Holland Festi val is opgenomen. Liet eerder de Engelse groep: "It's a beautiful day" het afweten om naar het Holland Festival te komen, door ziekte van drummer John Mars hall van de Engelse "Soft Machine" kan ook deze groep het komende weekeinde niet optreden. Bij het op nieuw opstellen van de. programma's voor de concerten, die wel doorgaan is er voor de Nederlandse groep "CCC" geen plaats meer gevonden. De programma's vermelden thans voor 30 Juni in de Doelen in Rotter dam: "Soft Machine" en de Amster damse groepen "Focus" en "Sail", voor 1 Juli in het Circustheater in Scheveningen"Soft Machine" "Su per sister" uit Den Haag en "Al- quin" uit Delft en voor 2 Juli in het Concertgebouw in Amsterdam "Soft Machine", "Focus" en "Alquin". JERUZALEM De dreigend# kabinetscrisis is uitgesteld, maar niet afgewend, nadat de Knesset, het Israëlisohe parlement, gister middag in een chaotische en tu multueuze vergadering heeft beslo ten de stemming over een initiatief wetsvoorstel van de vroegere open bare aanklager bij het Eichmann- proces, Gideon Hausner, voor In voering van het burgerlijk huwe lijk uit te stellen. Hausner had zijn initiatief-wetsvoorstel namens zijn onafhankeiijk-llberale partij, deel uitmakend van de regeringscoalitie, ingediend ondanks het dreigement van premier Meir dat dit een re geringscrisis tot gevolg zou hebben. Toen de links-socialisten, (Ma- pan) die samen met de Arbei derspartij een fractie vormen, ver klaarden voor het wetsontwerp te zullen stemmen, dreigde premier Meir haar ontslag te nemen. De reden hiervoor is, dat afschoon me vrouw Meir niet orthodox ls zy tegen gemengde huwehjken la en een los laten van de traditionele Joodse wetgeving als een gevaar ziet voor de eenheid van het Joodse volk. Daarbij komt dan nog dat me vrouw Meir het herhaaldelijk verzei van Mapan tegen de regeringspoli- tiek op binnen- en buitenland! terrein beu is. De partijleiding van de Mapam ls daarom voor de zitting van de Knesset in spoedvergadering bijeen geweest en besloot met grote meer derheid het wetsontwerp-Hausner te steunen, ondanks de dreigementen van premier Meir. Er werd alleen een achterdeur open gehouden voor een compromis door de Knesset to vragen de stemming uit te stellen. Dit voorstel werd aangenomen en daarmee is de regering voorlopig gered, al lykt de kans klein dat de zaak nog te lijmen is. Scheiding In Israël bestaat geen scheiding tussen kerk en staat als gevolg van de invloed van de religieuze partij en op het staatsbestel. Overigens la slechts 15 procent van de bevolking orthodox. Bij het uitroepen van de staat Israël in 9148 werd besloten de status quo van dat moment op hel gebied van staat en religie te hand haven, een clausule die sindsdien bij ieder regeringsakkoord tot op do dag van vandaag is vernieuwd. In deze toestand la de wedge- vlng aangaande het huwelijk gere geld op basis van het oude Joodse recht en zijn uitsluitend Rabbijnse rechtbanken gerechtigd huwelijken te sluiten en te ontbinden. Daar door is een gemengd huwelijk, tus sen mensen van verschillende gods diensten niet mogelijk en kun nen ook bepaalde categoriën Joden, die niet door het rabbinaat erkend worden, niet trouwen. Kronkels Via vele kronkels heeft het hoog gerechtshof in individuele gevallen een noodoplossing gevonden door huwelyken die het rabbinaat wei gerde te sluiten toch geldig te ver klaren. Het wetsvoorstel van Haus ner wil nu voor al die gevallen die het rabbinaat krachtens de Joodse wet niet kan of wil oplossen heb burgerlijk huwelijk invoeren: iet# dat op heftig verzet van de reli gieuze partijen heeft geleid. ZIJ zien dit als een aantasting van de auto riteit van het rabbinaat. Hoewel de Arbeiderspartij krachtens haar socialistische ideo logie voor een strikte scheiding van kerk en staat is, is de angst voor een .Kulturkampf" tussen religieu zen en anti-religieuzen zo groot, dat zij een confrontatie met de ortho doxie tot vandaag de dag uit de weg is gegaan. MOSKOU (UPI) De Russi sche geheime politie heeft de dissi dente leider Pjotr Jakir gearres teerd op beschuldiging van het doorgeven van „anti-Russische in formatie" aan radio Vry Europa en andere Westerse organisaties. Dit hebben betrouwbare kringen in de Russische hoofdstad bekendge maakt. Ze zeiden dat het politie rapport over de 49-jarige politieke dissident aangaf dat hy zal moeten terechtstaan wegens „anti-Russi sche activiteit". Het zou Moskous eerste dissi dente proces zyn sinds Januari toen Jakirs vriend Wladimir Boekowski tot 12 Jaar cel, werkkamp en ver banning naar Siberië werd veroor deeld wegens eveneens anti-Rus sische activiteit. De politie hield Boekowski negen maanden lang in afzondering voordat het proces plaatsvond. De twee mannen waren leiders van Moskou's kleine onder rechten. waarvan de leden zichzelf „de democraten" noemen. Jakir groeide op in een stalinistisch werk kamp. Hy is de zoon van een Rus sische generaal die tydens de zui veringen onder Josef Stalin werd geëxecuteerd. Vrienden van Jakir zeiden dat de geheime politie (KGB) hem ar resteerde in zyn flat in Moskou en hem naar een onbekende bestem ming brachten. Andere agenten doorzochten het huis en hielden grondse beweging voor de burger de vrouw van Jakir binnen. Vol gens hen wordt Jakir beschuldigd van het „systematisch doorgeven aan Westerse propagandabureaus van informatie die tegen de Sow- Jet-Unie werd gebruikt". In het politierapport was sprake van bureaus als radio Vry Europa en radio Liberty, door de Amerikaanse regering gefinancierde stations die uitzenden naar Oost-Europa en de Sowjet-Unie en een anti-commu nistische Russische groep, NTS ge heten. Er zyn verscheidene artikelen ln de Russische wet die „anti-Russi sche activiteit" behandelen maar dissidente kringen zeiden niet pre cies te weten welk artikel in het geval Jakir zal worden gebruikt. Jakir en zyn moeder brachten 17 Jaar in een werkkamp door na de executie van generaal Jakir in 1937. De Jakirs zyn Joden. Premier Ni- kita Chroesjtsjow rehabiliteerde Jakir, zyn overleden vader en zyn moeder. Jakir en zyn kleine groep lieten protestbrieven circuleren tegen het beknotten van de vry- heden in Rusland, gaven informa tiebulletins uit over ondergronds# activiteit en hielden regelmatig contact met in Moskou gestatio neerde Westerse Journalisten. Hy is voorheen nog niet voor berech ting gearresteerd maar werd door de politie opgepakt op de dag dat Chroesjtsjow werd begraven 13 september 1971 zodat hy geen protestgebaar op de begraafplaats had kunnen maken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9