)e Brauw houdt iet been stijf toning in Juliana brengt bezoek aan Elzas VARA grievend voor DS "70 'ollegegeld 1000,- Nog geen akkoord in het conflict-Peiger OESO-KRITIEK SPEELT ROL BIJ HERVORMING VAN UNIVERSITEITEN Gesprek tussen PvdA en NKV ARP-kamerleden tegen nucleaire raketten OflPERDAG 22 JUNI 1972 fTRAATSBURG De wegen Koningin Juliana en Prins nhard hebben zich gisteren op derde en voorlaatste dag van staatsbezoek aan Frankrijk ge- aden. Terwijl de vorstin al vroeg je ochtend naar de Elzas vloog, haar echtgenoot het vliegtuig Toulouse, wa ar hij de sup er- Prins Bernhard bekeek in Toulouse het prototype van de zogenaamde "Airbus". Hij krijgt een toelichting van directeur R. Ziegler van Aefro-spatiale in Tou louse. sonische, Frans-Engelse Concorde aan een deskundige inspectie on derwierp, zonder echter, uit naam van de KLM, enig exemplaar te be stellen. Bij de beslissing nu Juist de El zas in haar Franse reisprogramma op te nemen, werd de Nederland se koningin door twee overwegin gen van persoonlijke en van staat kundige, Europese aard geleid. Als klein kind had ze samen met haar Door Frank Onnen ouders verschilende vakanties door gebracht in deze streek, die met zijn vlakke akkers en kleine plukjes bomen, afgezien natuurlijk van de omringende Vogezen en de befaam de wijngaarden, wel wat aan de Ne derlandse provincies Utrecht of Overijssel doet denken. Een gemeenteraadslid van het dorpje Richewir, waar de koningin door een fanfarekorps vrolijk werd ingehaald, terwijl de burgemeester met de traditionele sjerp rond de dikke buik haar opwachtte, vertel de ons dat hij zo'n halve eeuw ge leden nog verstoppertje met de toenmalige prinses had gespeeld. Haar moeder, Koningin Wilhelmi- na, zat dan onderwijl op een pit toresk plekje wat te schilderen. La tei* had Prinses Juliana in deze buurt haar toekomstige echtgenoot voor 'het eerst ontmoet. De reis door de Elzas, waar Prins Bernhard zich 's avonds weer bij haar voegde, heeft de koningin be halve al die persoonlijke herinne ringen ook om andere redenen wel zichtbaar plezier gedaan. In Parijs was het Nederlandse vorsten paar plus gevolg de twee eerste da gen van het verblijf toch wel een beetje in de massa verloren ge gaan. Om nog maar te zwijgen van het schelden en vloeken van de Pa- rijse automobilisten, die, en neem het ze eens kwalijk, zo langzamer hand wat minder verzot op staat- siebezoeken, die het verkeer nog meer in de knoop brengen, zijn ge worden. Enthousiasme Buiten de grote steden, in de pro vincie, geeft zo'n vorstelijk bezoek ook vandaag de dag nog wel aan leiding tot een plaatselijke of regio nale hoogtijdag en zelfs een feest waarvoor alle schoolkinderen vrijaf krijgen en waarin iedereen spon taan en van harte deelt. Vooral om dat woensdag tegen het middaguur de grote, groene Citroën zijn dak kon openen, aangezien met de eers te zomerdag ook eindelijk de zon, de traditionele oranjezon, ten to nele verscheen. Overal hingen ver der de beide verticaal en horizon taal gestreepte driekleuren uit en honderden kinderen schreeuwden hun kelen schor om "la reine" toe te juichen. Iedereen, zo kreeg men soms de indruk, die nog ergens een uniform uit de Eerste of Tweede wereldoor log een of andere herkomst tussen de mottenballen had liggen, scheen die vermommingen te voorschijn te hebben gehaald. Verder werd er ge danst, gezongen, gejuicht en met Nederlandse vlaggetjes gezwaaid het 'n lieve lust was en opnieuw is zo wel weer gebleken dat de Fransen, die in hun lange geschie denis met hun eigen vorsten niet altijd even zachtzinnig zijn omge sprongen, nog steeds in alle staten van geestdrift geraken zodra ze een koningin uit een ander land mo gen aanschouwen en begroeten. Maar behalve een pelgrimage naar de oorden van haar jeugd was de Nederlandse koningin nu ook speciaal naar Straatsburg gekomen, omdat in deze stad het Europese parlement is gevestigd. Gistermor gen heeft de koningin bij een ont vangst op de universiteit, waar ook Koningin Juliana bezocht een deputatie van de Raad van Eu- gisteren de Elzas. In Straatsburg ropa aanwezig was, in een uitvoeri- werd ze in gezelschap van Olivier ge en hooggestemde redevoering de Guichard, de Franse minister van thema's uit haar eerste toespraken Onderwijs (links op de fotover- in Parijs verder uitgewerkt en ver- wélkomd door mgr. Fischer, de diept. bisschop van Straatsburg. HAAG Minister De Brauw* geen enkele concessie ten aan ren de voorgestelde verhoging collegegelden tot 1000 gulden, tonerleden, die volgende week het voorstel moeten spreken en i, hebben van hem een bit- morde van Antwoord ontvan- raarin hij zich over hun hoof- «en scherp uitlaat over studen- universitaire instellingen, laag beraden de kamerfracties over de Memorie. Vooral de Bionele partijen staan voor imen. mindering van collegegeld voor le groepen wordt absoluut af- en. Gezinnen met meer dan tuderende kinderen: "Daarmee rekening gehouden in het- jager collegegeld studerende vrouwen dan voor "Zou de traditionele opvat- levestigen, dat voor de afge- rde vrouw slechts een plaats is legd in keuken en huiskamer", wijst De Brauw het denkbeeld verschil in collegegeld te ma ken tussen "dure" en studierichtingen: "Een te abrupte breuk met 't verleden". Dwingende redenen om het universitaire onder wijs "vrijwel gratis" aan de stu denten ter beschikking te stellen ziet de minister niet. Misschien zouden die redenen er zijn als het universi taire onderwijs werkelijk voor ieder een toegankelijk was, maar."Het is niet zo open. Het is slechts toe gankelijk voor degenen die de juiste combinatie van bekwaamheden be zitten". En de bezitters van die bekwaam heden hebben reeds een aanzienlijke voorsprong op anderen, "met name op hun leeftijdgenoten zonder de ge schikte intelligentie", aldus de minis ter. In een woordkeus die de universi teiten en stunenten aan de verfoeide bouwstop zal herinneren, zegt De Brauw dat hij bij verdere herziening van het toelagenstelsel niet zal vol staan met 'verbouwing', maar denkt aan "Nieuwbouw waarin ook plaats is voor een nog ontbrekende vleu gel". Dat slaat op het geven van stu dieleningen aan studenten, die willen studeren zonder een beroep te doen op hun ouders. Studieloon en "aca demicusbelasting" worden radicaal door De Brauw afgewezen. De minister dreigt universiteiten, die zeggen dat effectieve controle op het bezit van een collegekaart (beta lingsbewijs voor het collegegeld) on mogelijk is: „Dan werken ze mee aan het kweken van tekorten, die niet door net Rijk zullen worden ge compenseerd". De minister zegt in de Memorie ook, dat het herzien van de studiefi nanciering en de daarin begrepen collegegeldverhoging "leidt tot be ter zicht op offers en betere verde ling van de lasten op basis van het profijtbeginsel". Daardoor wordt ook bereikt dat de enkeling zich beter bezint op zijn keus voor studie. De Memorie is razendsnel (ook in nachtwerk) geproduceerd tussen het verleden week verschenen Voorlopig Verslag van de Kamer en de plenai re zitting van komende week. EMMEN (ANP) Na vele uren on- digers van de Industriebond NVV en denhandelen hebben vertegenwoor- van de Firma Peiger gisteravond in Emmen nog geen oplossing gevon- Gisteren werd in Heerlen het 1000-jarig bestaan gevierd van de Orde van de Zusters van het Kleine Kindje. De eucharistievie ring werd bijgewoond door bis schop Gijsen en kalrdfinaal Al- frink. HAAG Het bestuur van de heeft het tweede-kamerlid mr. Keuning (DS'70) schriftelijk reten te erkennen dat een zin- in een door de VARA verzorg- Üo-uitzending voor DS'70 zeer id is geweest. In het program- in de voorpagina" had VARA- tërker P. van den Ende o.m. "Het socialisme van DS'70 steeds nationaler". Hiertegen eerde mr. Keuning in 'n brief ARA-voorzitter Kloos. heeft het dagelijks be- Tan de VARA de klacht van ^O-kamerlid behandeld. Na- het bestuur heeft omroepse- J. L. de Troye mr. Keuning a. geschreven: "Het bestuur ouw verdrinkt ir ogen van Hvissers HELDER Bü het vissen op r nzee, even buiten Den Hel- gistermiddag de 25-jarige Rademaker uit Arnhem 'd geslagen en verdronken. iog acht andere sportvissers aan boord van de "Rival", honderd meter uit de haven Bker lag. te vrouw in het water is ge- 'een raadsel. De andere vis- ten haar plotseling drijven en haar reddingsgordels toe. sterke stroom dreef zij ech- af. Toen het scheepje haar wilde gaan weigerde de De sportvissers zagen de toor hun ogen verdrinken. van de VARA staat op het standpunt dat het door U gelaakte commentaar in onze uitzending "Van de Voor pagina" van 3 mei j.l. inderdaad als ongegrond dient te worden gekwali ficeerd. Wü erkennen dat in het bij zonder de laatste zinsnede voor de politieke partij waartoe U behoort, zeer grievend is geweest." De VARA schrijft ook:: "Zonder daardoor op enigerlei wijze te ken nen te geven in te stemmen met de beginselen van de politieke partij DS'70, hechten wij er uitdrukkelijk aan te verklaren dat de VARA deze politieke party als een oprecht de mocratische partij beschouwt, welke haar doeleinden ook op volstrekt de- Vader redt zijn kinderen, maar kwam zelf om VLISSINGEN De veertigjarige C. Hoek uit Mijnsherenland is gis termiddag in Haamstede voor de ogen var zyn drie kinderen door een losschietend aanhangwagentje over reden en om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de va der met zyn kinderen aan de kant van de weg stond te wachten om over te steken. Plotseling schoot een aanhangwa gentje van een personenauto los en reed op het groepje in. De vader sleurde zyn kinderen weg, maar werd zelf door het wagentje aangereden. Hij overleed korte tyd later in een ziekenhuis in Zierikzee. De heer Hoek was met zijn vrouw en de kinderen op vakantie in Haamstede. mooratisohe wyze nastreeft." i k De vraag van mr. Keuning voor door het VARA-bestuur dezelfde microfoon op de gelaakte l'niet beantwoord. EINDHOVEN Het zojuist ver schenen OESO-rapport met ernstige kritiek op financiering en organisa tie van het Nederlandse wetenschap pelijk onderzoek gaat een rol spelen bij minister De Brauws totale her vorming van het universitaire onder wijs. Evenals een spoedig verschij nend speciaal rapport van de Al gemene Rekenkamer over het onder zoek aan de universiteiten. De minister zei dit gisteravond na een dag van geheimoverleg met de wetenschappelijke top van de OESO de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwik keling (club van ruim 20 rijke lan den waarvan Nederland lid is). Mi nister De Brauw zei dat het rapport "enigermate' zijn mening bevestigt over het onderzoekgebeuren. „Ik stel me daar niet tegen op", zei hij maar als ik zie dat zomaar, door groei, on- derzoekkosten bij de exacte vakken in twaalf jaar zijn verzevenvoudigd en bij de menswetenschappen vertien voudigd, zonder dat daarvoor bewust is gekozen, dan moet het naar een ander soort besluitvorming". In het overleg tussen Nederland en de OESO was men het gisteren wel eens, dat er tussen onderwijs en on derzoek een koppeling bestaat. Maar er werden twijfels geuit of dat ook nu nog moet betkenen dat, zo als vanouds, werkelijk ieder univer sitair staflid tijd besteed aan beide. Vertegenwoordigers van andere OESO landen waren volgens De Brauw verbaasd dat de hoeveelheid universitair onderzoek afhankelijk is van het aantal studenten. Weersproken werd de OESO-aan- lyging dat instellingen als TNO te grote capaciteit voor een klein land hebben: nodig om internationaal te blijven meespreken, aldus het minis terie van O. en W. den voor het reeds weken durende conflict. Beide partyen zyn overeen gekomen om de president van de Amsterdamse rechtbank mr. U. W. H. Stheeman uitstel te vragen voor het wijzen van vonnis. Bij de besprekingen, waarby gister avond ook bedrijfscontactman van de bond de heer Aa Platje voor het eerst weer aanwezig was. is door de Indus triebond NW voorgesteld een com missie in te stellen bestaande uit een vertegenwoordiger van de bond en een van de firma Peiger en een door hen aan te wijzen neutrale derde De commissie zou bindend moeten bepalen hoeveel werknemers het be drijf nodig heeft en welke werkne mers dat zouden zijn. Dit zou inhou den dat alle stakers eerst weer in dienst zouden worden genomen. De commissie zou dan uitmaken wie van hen en wie van de voor hen in de plaats aangetrokken werknemers in het bedryf moeten blyven. Wegens het late uur werd besloten het gesprek volgende week woensdag in Nulde (Gld.) voor te zetten. PvdA WIL BEPERKING AUTORALLY'S DEN HAAG —Vier Tweede Ka mer-leden van de PvdA, de heren J Voogd, Meyer, Dolman en Van Thijn hebben de ministers Drees (verkeer en waterstaat), Stuyt (volksgezond- I heid' en milieuhygiëne), Geertsema I (binnenlandse zaken) en staatssec- retaris Vonhoff (crmgevraagd be perking van het aantal autorally's in Nederland te willen bevorderen. De vragenstellers achten dit ge wenst uit een oogpunt van milieube houd. Ook wijzen zij op de veilig heid van het verkeer. Tenslotte pleit volgens hen voor beperking van het aantal rally's de zorg voor natuur schoon en recreatie. Organisatoren van rally's zoeken graag onverharde wegen uit en juist in de gebieden, waar deze doorheen lopen, moeten de recreatie-mogelijkheden zoveel mo gelijk behouden worden. Niet harder dan 7 0 kilometer op ringweg A-dam DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, heeft de staat verboden de ringweg rijksweg 10 in Amsterdam open te stellen, tenzij daar een ma ximumsnelheid van zeventig kilome ter wordt ingesteld inplaats van ne gentig kilometer. Het verbod geldt voorlopig voor een jaar. Dit kort geding was aanhangig gemaakt door de flatbewoners, de Raad voor Milieudefensie en de Stichting Sociale Opbouw westeiyk Amsterdam omdat zy ontoelaatbare geluidshinder vrezen van het ver keer over deze nieuwe ringweg, die dicht langs woonhuizen loopt. (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Vertegenwoordigen van de besturen van de PvdA en van het NKV zullen vrijdag 18 augustus bijeenkomen om een aantal actuele onderwerpen te bespreken. Ook D'66 en de PPR zullen by dit ge sprek vertegenwoordigd zyn. De bij eenkomst is een vervolg op eerdere kontakten tussen vertegenwoordigers van de besturen van PvdA en NKV. Deze kontakten, tot stand gekomen op verzoek van de PvdA, gingen over de inzichten, die in NKV-kringen le ven over de huidige politieke ontwik keling in ons land. het huidige regeringsbeleid1 in ver- gelyking met het actieprogramma van de vakbeweging; de voorwaarden voor 'n vooruit strevend regeringsbeleid en de kernpunten van zo'n beleid; het artikel in het NKV-blad" „Ruim Zicht" van 2 mei JJ., waar in gesproken wordt van een drei gende sociaal-politieke crisis; de opstelling van PvdA, D'66 en PPR ten aanzien van concrete po litieke beleidspunten, waarby de vakbeweging is betrokken. Het NKV handhaaft zyn mening, dat party politieke aspecten een aan gelegenheid zyn voor de politieke partyen zelf. Dat het bestuur toch tot een gesprek bereid is steunt op de houding van het NKV, dat het te allen tijde met daartoe in aanmer king komende politieke partijen wil discussiëren over politieke beleids zaken die voor de werknemers van belang zijn. DEN HAAG (ANP) De tweede kamerleden Scholten en De Boer (beiden ARP) zyn van mening dat, zo de generale staf van de landmacht het plan heeft Lance-raketten aan te schaffen, deze projectielen moeten worden afgewezen. Aldus biykt uit schriftelyke vragen, welke zy giste ren gesteld hebben aan minister De Koster van Defensie naar aanleiding van recente kraniteberichten. Gevraagd wordt of de bewindsman kan bevestigen, dat er een plan Is van de generale staf van de Land macht. waarby de Honest- John- raketten vervangen worden door de Lance. Is het waar, aldus de kamer leden, dat reeds een offerte by de Amerikaanse leverancier is aange vraagd. Ook villen de vragenstellers de be vestiging van het bericht dat er plan nen bestaan de 155 mm houwitsers geschikt te maken voor het afvuren van atoomgranaten. De heren Scholten en De Boer me nen, dat de nucleaire Lance moet worden afgewezen niet alleen van wege het voor Nederland veel te gro te bereik van ongeveer 100 kilometer, maar vooral vanwege de overweging, dat Nederland dient te volstaan met het leveren van een bydrage aan de instandhouding van het conventio nele evenwicht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7