Koekebakker debuteert op Nederlandse boekenmarkt ...en gisteren Poetry International' ook op tv Korte verhalen geënt op het werk van Bomans toe, maak me af Bemta Open bespeling van de Stadsschouwburg naar,en TV morgen] PONDERDAG 22 JUNI 1972 LEIDEN Jong herkent jong. Onder dat motto lijken Lei- denaar Bert Koekebakker jr., „dat junior geeft nog een beetje glans aan een naam waarom vaak gegniffeld wordt" en Hagenaar Ronald Steketee „mijn moeder is een nicht van de man die een paar maanden geleden gouverneur Wal lace neerschoot" elkaar te hebben gevonden. Bert Koekebakker, die onlangs landelijke bekendheid heeft gekre gen door de oprichting van een Godfried Bomans Society, hoopt nog vóór het einde van dit jaar als schrijver zijn debuut op de Neder landse boekenmarkt te maken. Hij heeft een hoek gescheven, dat waarschijnlijk in oktober bij de uit geverij Arxveld zal verschijnen. Deze uitgeverij, die jonge kunstenaars een kans wil bieden om vooruit te komen, is een gezamenlijke onderneming van Michael John Feitz en Ronald Ste ketee. Door Pieter C. Rosier Bomansbewonderaar Bert Koeke bakker is 24 jaar jong, talenten speurder Ronald Steketee met zijn 19 jaar nog een stuk jonger. Ronald die zijn eigen gedichtenbundel "Laai. de kinderen tot mij komen" bij Arx veld (voorheen Marxveld) het licht heeft doen zien, twijfelt er niet aan of Bert Koekebakkers boek zal straks veel belangsteling trekken. Uit oog punt van voorzichtigheid kondigt ""tij echter een eerste druk aan van niet meer dan drieduizend exemplaren. Om wat voor boek gaat het nu ei genlijk? Bert Koekebakker: "Her boek bevat een aantal korte verha len die stuk voor stuk zijn geënt op het werk van Godfried Bomans. Van plagiaat kan geen sprake zijn, om dat de thema's van al die verhalen oorspronkelijk zijn. Bezeten van Bo mans werk heb ik gewoon gepro beerd mijn eigen fantasieën in de geest van deze grote schrijver te ver woorden. In één van de verhalen bij voorbeeld stel ik op een ironiserende manier pogingen in het werk om het wereldkampioenschap monopolie te behalen. Het heel duidelijk een per siflage op al die krankzinnige kam pioenschappen, waarbij het er om gaat wie het langste paal kan zitten of plaatjes draaien". Op hoeveel verhalen kunnen de ko pers van het boek precies rekenen? Bert Koekebakker zijn met opmer kelijk veel ringen getooide vingers omhoog stekend: "Ik heb eenentwin tig verhalen naar de uitgeverij op gestuurd, waarvan er drie zijn afge keurd. Ik moet dus om aan het ver eiste minimum te komen wel een paa rverhalen er bij schrijven, maar dat is niet zo'n probleem. Als ik een maal een inspiratiebron heb gevon den dan gooi ik binnen een uur een verhaal uit mijn schrijfmachine. De absurditeit van sommige televisiere clames kan soms voor mij een ge weldige inspiratiebron zijn". Hoe gaat de bundel satirische ver halen van Bert Koekebakker, die met zijn Frans docerende donker og ige vrouw Hedy en de tevreden Met Sla-saus die van zuivere zonnebloemolie is gemaakt. Met verse Sla-saus uit een vacuüm- fles of defies met doseerdop. spinnende sneeuwwitte poes Blan- chette een knuskleine etage aan de Rijn- en Schiekade bewoont, heten? "Het boek heeft nog geen titel. Het is gemakkelijker een boek te schrij ven dan het een goede titel mee te geven. Het moet een weldoordachte titel zijn en het ironiserende van mijn verhalen moet er in elk geval in tot uitdrukking komen. Het boek zal trouwens worden geïllustreerd met tekeningen van Huib Neirinckx uit Rijswijk. De aantrekkelijkheid van de bundel kan er alleen maar door worden verhoogd". MANUSCRIPTEN Wie mocht denken dat de binnen kort uit te geven verhalenbundel Koekebakkers eerste werkstuk is heeft het mis. Bert Koekebakker een serie manuscripten uit een volge stouwde hoekenkast toverend; "Ik was pas veertien toen ik een soort detective schreef en achttien toen ik een verhaal op papier zette waarir ik al mijn seksuele gevoelens af kon reageren. De titel. Lesbische heksen, zegt eigenlijk al genoeg. En dit hier is een psychologische roman, Ge doemd tot eeuwig sterven. Als mijn verhalenbundel goed verkocht woedt, wil ik proberen om deze roman ook uitgegeven te krijgen. Ik heb vaak een onweerstaanbare drang om te gaan schrijven. Ik ben trouwens Ne derlands gaan studeren omdat de manier waarop een van de leraren op school het vak presenteerde veel indruk op mij maakte. Ik voel er zelf niets voor om leraar te worden. Ik geloof nu eenmaal in gezag en dat gezag wordt naar mijn idee de laatste tijd net iets teveel aange tast. Wanneer er geen gezag is dan is het enige alternatief de chaos". Bert Koekebakker over zijn toe komstplannen: "Ik zou graag bij eer krant willen werken als recenseni bijvoorbeeld. Ik heb overigens wej een hekel aan keiharde kritiek, de stijl van een criticus als Ischa Meij er ligt mij dan ook helemaal niet. Ik wil graag kritiek leveren maar wel gegrond op positieve waarden Kijk dat is nu precies waarom ik een schrijver als Godfried Bomans zo enorm bewonder: op een ironiserende manier accenten weten te leggen Men is trouwens eerder geneigd kri tiek te accepteren, wanneer die in plaats van scherp licht-ironiserend SOCIETY Wat de Godfried Bomans Society betreft, die heeft volgens Bert Koe kebakker een grote kans van slagen Er zijn tot nog toe ruim veertig aan meldingen, zowel van ouderen als NEDERLAND I 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Calimero tekenfilm (TROS) 7.10 Op losse groeven: platenprogramma met de Ne derlandse Top-5 (TROS) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Studiozomer: amusementsprogramma (TROS) 9.20 De F.B.I.: Lisa. TV-serie (TROS) 10.10 Amont Coeur: show rond Marcel Amont (TROS) 10.50 Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Impressie van de feestelijke dankdag, met koor zang (E.O.C.O.) 7.30 Busy Bodies, film met Laurel en Hardy (VPRO) 7.48 Popeye, tekenfilm (VPRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Berichten uit de samenleving (VPRO) 8.35 Disappearing world, documentaire filmserie (VPRO) 9.40 De zenuwen gieren door m'n keel: Black Cat, griezelfilm (VPRO) 10.40 Ter Visie: parlementair en politiek weekoverzicht (NOS) 11.05 Journaal (NOS) Schrijver Bert Koekebakker rechtsen uitgever Ronald Ste ketee samen op één plaatje. (Foto Holvast) jongeren, en de eerste lidmaat schapsbetalingen komen al binnen. Volgende week houdt de Godfried Bomans Society, die tot doel heeft het uitdragen van de pennevruchten van de overleden schrijver in de ruimste zin van het woord, haar eer ste bijeenkomst in Leiden. Bert Koekebakker enthousiast: "Het artikel over de oprichting van de so ciety in het Leidsoh Dagblad van en kele weken geleden heeft heel wat reacties opgeleverd. Ik heb er be halve allerlei interviews, ook voor de radio, een lezing aan overgehouden. Hier lees zelf deze brief maar; het bestuur van het Katholiek Vrouwen gilde in Monster vraagt mij nu al of ik eind maart van volgend jaar de mens achter Bomans voor de dames aan een beschouwing wil onderwer pen. Ik vind het fijn om ook op deze manier de aandacht te kunnen ves tigen op het werk van deze te vroeg gestorven schrijver". zonnebloem sla-saus FESTIVAL- Het Holland Festival biedt mor genavond (vrijdag 23 juni) In het Scheveningse Circusthea ter een optreden van Chris Hinze Combination ("Live Music Now"), Big Band en NOS-ensembles met als dirigenten Dolf van der Linden en David Pocelijn ("Confrontations and indoctrinations") In de Lutherse Kerk in Den Haag een Heinrich Schütz - herdenking m.m.v. het Ned. Kamerkoor en het NCRV Vocaal Ensemble. In het Hot-theater in Den Haag "De zangen van Maldoror" solo-to neel door Jules Croiset. In de Amsterdamse Stadsschouw burg een uitvoering van Verdi's ope ra "Falstaff". In "De Brakke Grond" in Am sterdam "The fires of London" ac tueel muziektheater o.l.v. Peter Maxwell Davies. In de Rotterdamse Schouwburg Chhau-dansen uit Bengalen. In de Rotterdamse Doelen "Poe try International". Hier is ze dan: Europa's mooi ste. Ze heet Monika Sarp en ze komt uit West-Duitsland. De 24- jarige Miss Europa 1972 gefoto grafeerd na haar kroning in het Portugese Estorïl. Volgend jaar in Amsterdam: AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse gemeenteraad is gister avond akkoord gegaan met het voor stel van B en W het Amsterdam se Toneel in beginsel een aanvullen de subsidie voor het seizoen 1971/72 te verlenen. Er wordt een tekort van f 400.000 verwacht. Het gezelschap, dat in zijn eerste seizoen het bezoek aan zijn voorstellingen steeds ach teruit heeft zien gaan, zal in de vol gende speelperiode nog de vaste be speler van de stadsschouwburg zijn. Op voordracht van B en W werd be sloten na 1 september 1973 een open bespeling van het theater in te lui den. Via een sollicitatieprocedure zal daarna getracht worden weer 'n vast gezelschap aan de schouwburg te binden dan wel te belasten met be speling van verschillende theater ruimten. Wethouder Lammers (Kuntzaken) beaamde de opmerkingen uit de raad dat de voordracht een interim oplos sing was, ingegeven door de feite lijke situatie. Hij zegde echter bin nen redelijke termijn een beleidsno ta toe, mede in verband met de to neelvoorziening en de vorm waarin deze kan plaatsvinden in het sei zoen 1974/75. Een aantal raadsleden bleek het niet eens met de voorkeur die B en W in hun voordracht hadden uit gesproken voor weer een vast Am sterdams gezelschap. Zij vreesden dat dit vernieuwinge in de weg zou staan. Lammers zei hierover dat wil er ze kerheid zowel voor het publiek als voor de acteurs worden bereikt men vanzelf op een vast gezelschap komt. dat echter niet alleen in de Stads schouwburg behoeft te spelen. „Ik denk niet dogmatisch, maar er zal wel aangetoond moeten worden dat een andere oplossing beter is" aldus Lammers. Het tv-programma na acht uur bewoog zich tussen Baratzear- tea bij de VARA en Kalakshe- tra bü de NCRV. ,De toegans- poort tot de tuin der dromen, zoals de vertaling luidt van de Baskische titel van het BRT-programma met Liesbeth List, waaraan in Montreux de persprijs en een speciale ver melding van de Jury werd toe gekend, heeft zijn naam wel waargemaakt, want het pro gramma is, behalve dus door Nederland. ook aangekocht door de BBC en enkele andere landen. Ik merkte bij mezelf dat ik, er voor de derde keer naar kij kend, steeds minder bezwaren voelde rijzen, omdat het voor mijn gevoel langzamerhand van een speciaal Montreux - programma getransformeerd is in een Jef Cassiers-Liesbeth List-programma in het totale tv-pakket- Vanuit dat stand punt bezien is het een smaak vol programma, waarin uitste kend gezongen wordt, de beel den van Margritte tamelijk in trigerend zijn en het minder dan op zo'n Jaarmarkt als in Montreux nog stoort dat Mar- gritte's muurschilderingen niet optimaal gebruikt zijn, de kroonluchter wat al te opti maal etc. Met Liesbeth List gaat het overigens goed na haar auto-ongeluk, ze mag vrijdag het ziekenhuis verlaten, met de kooi met vier vogels die Toon Hermans haar kwam brengen. Ik heb me voorts laten verlei den naar Ellery Queen en het Hydra-mysterie te kijken, want Ellery Queen is een n&am ten slotte. ook al is zij, of eigen lijk: zijn zij (de thrillers wor den geschreven door twee ne ven) in de loop der tientallen Jaren behoorlijk verouderd Bij Ellery Queen zelf gaat het om vader en zoon die samen een zaak oplossen, hier was dat om duistere redenen veranderd in oom en neef, blijkbaar uit vrees voor bloedschande. De dialogen waren van een on voorstelbare kinderachtigheid, maar in het plot herkende ik weer die oude vertrouwde Queen, die altijd voor een laatste verrassing zorgt na de vorige verrassing, die eigenlijk geen verrassing was. Het na deel van tv-thrillers is dat Je uit de rolverdeling al kunt op maken wie de dader moet zijn. Ellery werd gespeeld door Peter Lawford, eens lid van de Ken- nedy-clan, een bekend acteur dus, maar minstens zo bekend is natuurlijk E. G. Marshall, die in vroeger Jaren wel samen met zijn zoon aan een zaak mocht werken, zij het als „De verdedigers". Dus moest E. G. Marshall ofte wel de psychiater de dader zijn. Dat klopte, tot vlak voor het eind, want toen kwam pas de echte aap uit de mouw. El lery Queen fopte ons dit keer dus nog eens extra via de rol verdeling, maar over het alge meen is het een goede vuistre gel dat de bekendste acteur na de sympathieke speurder, straks de dader is. Tenslotte: „Van onderen". Een interessant onderwerp: een „work-in" van 45 Engelse vrou wen in Fakenham, die de le- derwarenfabriek bezet houden waar zij werkten, maar die door de eigenaar gesloten werd. Een bewonderenswaardige ac tieleidster. Nancy McGrath, die vertelde hoe de vrouwen met een handjevol leer begonnen, waar zij twaalf tassen van maakten die zij voor een pond per stuk verkochten. Van die twaalf pond kochten zij nieuw leer, etcetera. Het loopt, dank zij steun van overal en ieder een Bovendien bleek tenslotte dat de vrouwen en de directie tot een vergelijk zijn gekomen: er is nu een coöperatie ge vormd. NICO SCHEEPMAKER JUNI FM-kanalen 7.00 levende woord. •fr De Nederlandse zangers Euson, drievoudig prijswinnaar in Chili ditHilv. I 402 m Jaar. en Ben Cramer, met meer I KRO. songfestivalsuccessen op zijn naam, 17 00 Nws 7 02 gaan deelnemen aan het internatio- 7.07 (S) 'klass. nale songfestival in het Joegoslavi- <7.30 Nws.; 7 41-7.50 Echo). 8.24 srhe Snlit dat van 3 tot en mpt Q Overweg. 8.30 Nws. 8.41 Moeders wil j met 9 ls wet. 9.40 Schoolrad. 10 00 iSi Juli duurt. fcjass Drk.-werken. (10.30-10.32 Nws.) Euson brengt er zijn eigen compo- ll.OO Voor de zieken. 11.55 Mededel sitie ..Angelina" ten gehore. Ben j t'"2 ÜH-'X Cramer zingt er „Sail to the end of jtuinbw.; 12.30 Nws.; 12.41-12.50 Echo. Harry de Groot, die 13.00-13.05 Raden Nws. 13.03 Felix Meurders Show. 14.00 Nws. 14.03 De Herman Stok Show, Top Tien LP's. 15.00 Nws. Hugo van Gelderen Show. de Nederlandstalige Top .00 Nws. 16.03-18.00 Top-30 orld" i met Wouter t se delegatie i 1 Roon de Nederland- Sch°°lrad. *4.-8® ,SiL mlddag- Ork. zending. 17.10 (S) Metrop< •ir VARA-voorzitter Anriré TT Inns 17.25 Voor de kinderen. 17.30 nws Wft I* 17-32 Echo- 1800 llcht propr 1830 heeft gistermiddag in de VARA- nws. 18.41 Echo 18.50 Verkenning: studio in Hilversum de eerste J. B. inform, progr. 18.58 Marktber. 19.00 gesteld ter ere van de vorig jaar af- Qp; cabaret, show en musical. 2225 getreden VARA-VOOrzitter J. B. Overweg. 22.30 Nws. 22.38 Den Haag Broeksz) uitgereikt aan mej Ria vandaag 22.50 <S) Zomergoal Janse, hoofd van de educatieve JsPortPr°sr- m dienst van het Museum Boymans- j Hilv. II 298 m ei Van Beuningen in Rotterdam. De AVRO. 12.00 NOi prUs. groot vijfduizend gulden, is vos. 14.53 E.o. NOS. 22.30 VARA. 7,00 Nws. 7.11 Ochtendgymn mej. Janse toegekend waarop zij de kunst voor een groter publiek bereikbaar en toegankelijk heeft gemaakt. 1 FM-kanalen 7.0 VPRO. de 4e lijn). VriJ- Bedrlch Smetana. 1. Polka's land. Voor ons meisjes. Louise polka. Uit het studentenleven. Praags Sym- ohonie Orkest o.l.v. Zdenek Koster. 2. „De Verkochte Bruid". Komische opera ln 3 bedrijven op tekst van Stritar. zijn vrouw); Vilma praan (Marenka. hun dochter)a Vla- Mlro Brajnlk, (Vasek hun zoon); mor (Jenik. Mlcha's huwelllk); Latko door Frans Happel Dichters uit alle hoeken van de we reld zijn weer bijeen in De Doelen. Voor de derde editie van Poetry In ternational, die gisteravond in een sfeer van „zie Je wel, het festival wordt echt volwassen" van start ging. De medewerkers van de organise rende Rotterdamse Kunststichting keken glunder. Immers: De foyer van de kleine zaal zat vol, alle voor de eerste avond aangekondigde dichters waren inderdaad gekomen en eindelijk, eindelijk was het dan toch gelukt om de NOS-televisie voor het festival te interesseren. Niet alle erwoor die buis-pubMciteit, maar zeker ook omdat de NOS een aardig bedrag op tafel heeft gelegd. Het budget voor Poetry zou (o.a. door het intrekken van subsidie door CRM) zonder deze bijdrage niet toereikend zijn geweest. De keerzijde van de medaille is dan wel de vriendelijke knusheid die de twee voorgaande Poetry Internatio nals kenmerkte mede aan de NOS -ls verkocht. De foyer zal tijdens het gehele festival bol van fel licht staan, dichters en publiek moeten drukdoende cameralieden en script girls en de verdere bijbehorende toestand maar voor lief nemen. Of dat gebeurt? Het zou best kun nen dat de televisie Poetry uitein delijk schade berokkent die door de voordelen niet gedekt kan worden. Dan het aantal bezoekers op de eerste avond: 450, misschien 500. Verkochte kaartjes aan de kassa: iets meer dan 300. Zodat simpel is te becijferen dat een-derde van het bezoek uit ..familieleden" van de RKS en de dichters bestond en de vlotte tevredenheid over de publieke belangstelling is dus nog wat voor barig. De verwachting dat de komende avonden (poetry duurt tot en met zaterdag) meer mensen naar De Doelen zal trekken is echter heel redelijk. Het dichterspakket biedt veel klasse en er zijn mogelijkheden gaatje. (8.00 Nws.) 8.11 Rad.journ.; 8.30 De Groenteman). 9.00 Roemeense muz. (gr.) 9.35 Wa- terst. 9.40 (S) Speelmuz. ten tijde van de kruistochten (gr.) 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit. (11.00- 11.02 Nws.) 11.30 volksmuz. 11.55 Beursber. 12.00 Inform, progr. 12.30 Uitz. voor de landbouw. 12.40 (S) Lichte grammof.muz. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nws. 13.11 Ak- tual. 13.25 Toerisme: toeristische In form. uit binnen- en buitenland. 13.55 Nordring '72: Impressie van Ko- oenhagen. 14.25 inform. Koroshetz, bas (Kecal. huwelljksma comedlanten); Sonia Khoche- var. sopraan (Esmeralda, danseres): Mlrko Chernlgoi. Orkest Berlijn o.l.v. Fe- te over om tot een gevariëerd poë- zie-aanbod te komen. Ondanks de bemoeienissen van het cw [iiut in PEN Centrum is het nog altijd ui- 16XK) lichte'"grammof.'mui terst dubieus of de Russische dich- ISÏSSLl k,°™™*nx£.r.!n' ter Andirej Wossnesjeniski naar Poe- de Bondsrepubl. 14.55 radlomag. 1 |Fe telet. reaktles. (16.00 Nws.: 17.55 Mededel.; 18.20 Politieke Partijen: D '66). 20.00 Nws 20.05 (S) estlval 1972. Om 20.15 mod 22.30 (S) Nederl. Artiesten Re- 8.00 Nws.: Ultz. 22.55 Mededel. 23.00 Nws. 23.10 Aktuallteiten. klass. try International zal kunnen ko men. Wosenesjemaki wacht in Mos kou op een visum. Martin Mooy, hoofd sectie letteren van de RKS, heeft al vijftien maal gepro beerd Wossnessjem-id jm Moskou aan de telefoon te krijgen. Zonder re sultaat. De verbinding kwam steeds niet verder dan een Russische tele- frtT.-K.fa iomonrf hu Nws.) 9.00 Nws. 9.03 De Jan Cordu- forasite of iemand die bij Woasnes- Show met o a Europe€8 Pop. Jenski thuis de telefoon aannam en Dariement. 10.00 Nws 10 03 De Eddy meldde dat de dichter niet thuis Bfcker Show. 1100 Nws 11.03 De Vincent van Engelen Show. 12.00 was- 'Nws. 12.03 The Joe Blow Show. 13.00 23.55 Nws. III 240 m. en FM-kanalen. 7.00 7. 9.00 NOS. 12.00 VPRO. 14.00 Nederland I De Fabeltjeskrant, urnaal. VAR/ i Bizarra, TV-serie NOS: 20.00 (K) Journaal. T IA: Commissaris Maigret: i het geval Plcpus, TV-film. de Juffrouw. TV-serlc 22 35 (K) Start- geld of Smartegeld, gefilmd portret v. de beroepsmotorrenner Rob Bron. 23.00 (K) Achter he* Nieuws, NOSi 23.2523.30 (K) Journaal. Brigadier Dog. tekenfilm. NOS: 18.55 (K) Journaal. NCRV: 19.05 tK) Follv- foot, TV-serle voor de Jeugd. 19.30 (K) Dier en vriend, tv-serie. NOS: 20 00 (K) Journaal. NCRV: 20.21 Mensen, mensen, mensen, gesprekken. 21.30 (K) Hier en Nu: Aktuallteltenrubrlek. 22.10 Zang met orgelbegeleiding: gees telijke liederen. NOS: 22.20 (K) Uit de Kunst. 22.50 KJournaal, 22.55-23.00 Den Haag vandaag.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5