Kust verwacht zaterdag de eerste hoogseizoengasten Leiden en Katwijk raken corso niet kwijt Brand in hooiberg Op het strand klaagt men steen en been Geblust met 7 stralen HP I PAGINA 4 DONDERDAG 22 JUNI 1972 Niek Hemmes: „Geen paniek nu we in Den Haag gaan rijden RIJNSBURG/LEIDEN/KATWIJK „Er is geen sprake van, dat wij het Katwijkse corso „Flora's kleurenpracht aan zee'' zullen laten vallen. Ook niet, dat Leiden in de toekomst kans loopt zijn bloemenstoet te missen en even min, dat wij voorgoed naar Den Haag zullen gaan Deze woorden tekenden wij op uit de mond van Niek Hemmes, secretaris van de Stichting „Rijnsburg's Bloemencorso". Hij voegde eraan toe: „We zijn er zelfs op uit het aantal corso's te vermeerderen, want het is doodzonde, dat onze prachtige praalwagens maar één middag en avond dienst doen. Meer niet. Vandaar ook dat gebeuren in de Leidse Groenoordhal met als feestelijk middelpunt de versierde corsowagens". KATWIJKS VW-directeur Chris Verplancke had tijdens de vorige week gehouden ledenvergadering van de VW "Katwijk" op een vraag van één van de leden te willen be werkstelligen het corso een paar we ken eerder te laten rijden, omdat er dan tenminste nog buitenlandse gasten zijn. geantwoord: "Katwijk kan zijn corso wel eens helemaal kwijtraken Rijnsburg voert onder handelingen met Den Haag. dat een grote subsidie beschikbaar heeft ge steld. Dit Jaar valt dat Haagse cor so op dezelfde dag als het Katwijk- se. In de toekomst is het niet denk beeldig. dat ook Leiden verstoken zal zijn van zijn bloemenstoet". Contact Flora's vertrouwensman van het algemeen bestuur en secretaris van het corso-comité Niek Hemmes is niet zo gemakkelijk te treffen in het veilinggebouw. Hij is veel on derweg. Om Flora's belangen te be hartigen in binnen- en buitenland. Wij troffen hem gistermiddag in zijn kantoor in het Flora-gebouw. Rustig praten was er niet bij. want tientallen telefoontjes kwamen bin nen. Kennelijk was iedereen ervan op de hoogte, dat Hemmes aanwe zig was in de "Flora-vesting". Door Cees Combee Foto Holvast Wanneer we het gesprek brengen op het verdwijnen van 't corso naar Den Haag begint Hemmes hartelijk te lachen en met zijn hoofd te schudden. Even is het stil Hij to vert uit een stapeltje brieven op zijn bureau er één tevoorschijn met als opschrift "Algemeen Haags Co mité" en zegt dan: "Vroeger hebben we met dit comité als "Flora" enige Jaren samengewerkt bij de organi satie van het Haagse bloemencorso met tentoonstelling in de Houtrust- hallen. Dat Algemeen Haags Comi té organiseerde allerlei evenemen ten en doet dat nog Daartoe be hoorde vroeger ook het bekende cor so. Dit jaar bestaat dat comité vijf en twintig jaar en ter gelegenheid daarvan wilde men weer een corso organiseren, te meer omdat men van "t gemeentebestuur 'n vorstelijke jubileum-subsidie had ontvangen. Er zitten in het A.H.C.-bestuur nog enige mensen met wie we vroeger het corso heben gemaakt. De he ren Van Duine en Goedhart. Zij Bij landbouwer in Woiibrugge hebben altijd geijverd voor een bloemenstoet in de residentie en het spijt hen tot op de dag van van daag. dat er geen corso meer rijdt. Nu de mogelijkheid zich voordeed hebben ze om onze medewerking gevraagd en die hebben ze spon taan gekregen. Heel toevallig valt dat corso samen met "Flora's kleu renpracht aan zee". Hemmes vertelt, dat de Stichting "Rijnsburg's bloemencorso" jaarlijks enige aanvragen krijgt om met het corso naar een bepaalde plaats te komen. Hüttenthal en Keulen zijn daar voorbeelden van en ook ligt er op zijn bureau een schrijven van de Wijkraad voor IJsselmonde, die eveneens dit jaar een kwart eeuw bestaat en graag een corso zou wil len organiseren zo rond eind augus tus, begin september. Wanneer der gelijke verzoeken binnenkomen wordt er natuurlijk de nodige aan dacht aan geschonken en overwo gen of het mogelijk is. Dat van die Rotterdamse wijkraad hangt nog in de lucht. Het ziet er namelijk op dit moment niet naar uit. dat men aan dat verzoek gevolg kan geven. Katwijk blijft Nadrukkelijk stelt Niek Hemmes: "Natuurlijk bekijken we al die aan vragen. Het gaat per slot van reke ning om de propaganda voor de bloemen. Als er in binnen- en bui tenland mogelijkheden zijn om aan die propaganda door middel van een corso gestalte te geven, doen we dat. Wat een succes hebben we vo rig jaar in Keulen niet gehad. Ge weldig. En waarom zouden we Den Haag laten schieten? In eigen land zijn toch ook enorme mogelijkheden, vooral nu de bloemenafzet in het binnenland zeer groot is en de ex port op een laag pitje staat. Je moet eens zien wat die binnenland se afnemers kopen. Door het min der fraaie weer is de groei van de bloemen geremd en worden er goede prijzen op de afslagklokken afgedrukt. Hoewel we voor dit i -ir met Den Haag in zee zijn gegaan zal Katwijk toch alle medewerking krijgen. Het Haagse corso wordt in Den Haag opgebouwd door onze ar- rangeurs en mert bij "Flora" ge- koohte bloemen en voor Katwijk blijven zoals vanouds de veilinghal en enige praalwagens beschikbaar, Leiden laten we evenmin vallen". Uit het gesprek blijkt duidelijk, dat Katwijks VVV-directeur Chris Verplancke wat in paniek is geraakt door de vraag van het Rijnsburgse corsocomiCé om "Flora's kleuren pracht aan zee" een week uit te stellen, in verband met Den Haag en omdat er op de tweede zaterdag van augustus toch niet zoveel gas ten meer zijn. Althans geen buiten landse en voornamelijk geen Duit sers. Dat bleek organisatorisch niet mogelijk te zijn. Daarom werd besloten zowel medewerking aan Katwijk als aan Den Haag te verlenen, zonder dat Katwijk dat de oudste rechten heeft er tekort aan zou komen. Er kan dus een even glorieus corso rijden als ande re jaren. Hemmes tenslotte: "We zijn zeker niet van plan de nu al vijftien jaar bestaande prettige band met Leiden te verbreken. De Sleutelstad zou dat corso ook niet kunnen missen. Het zou dan geen evenementen in de zo mer meer overhouden. Wanneer het corso tot het verleden zou gaan be horen. zou men immers behalve het "3 Octoberfeest" niets meer hebben. Neen. door die manifestatie in de Groenoordhal hebben we samen rond het corso een nieuw spectaculair evenement opgebouwd. Het zal leuk worden. Nu maar te hopen, dat de Leidse bevolking ons streven zal we ten te waarderen en zal merken, dat de V.V.V. "Leiden" heus niet stilzit. Voor Katwijk en Leiden dus wat de corso's betreft geen paniek. We blij ven ze steunen. Maarhoe meer corso er in ons land komen des te be ter is de propaganda voor de bloe men. Daar denken we ook aan!" Het bloemencorso Rijnsbvrg- Leiden blijft rijden en ook Kat wijk behoudt zijn "Flora's kleu renpracht aan zee". WOUBRUGGE Gisteravond brak een fel uitslaande brand uit m de volle hooiberg van M. Kroes aan het Weteringpad. Mede dank zij het feit, dat het plaatselijk brandweerkorps zeer snel te plaatse was en spoedig assistentie kreeg van de Alphense brandweer, kon worden voorkomen, dat de er vlak naast gelegen boerde rij met opstallen en voorzien van een rieten dak. eveneens een prooi der vlammen werd. Bovendien Joeg een vrij straffe westenwind de vonken over dit dak heen. dat dan ook steeds nat werd gehouden. Na een klein uur blussen met zeven stralen was Met assistentie van de Wou- brugse brandweer weten de brandweerlieden van Woubrugge de dicht tegen de hooiberg staan de boerderij te redden. (Foto Wim Dijkman) het gevaar voor uitbreiding in zo verre bezworen, dat alleen in het binnenste deel van de hooiberg nog wat vuur nagloeide. Het zal echter nog wel heel wat uren nablussen vergen eer het laatste vuur gedoofd is. Oorzaak van de brand blijkt een tractor met draaiende motor geweest te zijn, die blijkbaar oververhit is geraakt en stijf tegen de hooiberg aanstond. De gemeenteraad zal Juist vanavond een zaak in behandeling nemen om over te gaan tot het aan gaan van een onteigeningsprocedure tegen de eigenaresse van deze boer derij. Daar het pand vrijwel in de bebouwde kom ligt. trok deze aan vankelijk spectaculaire brand met veel rookontwikkeling veel belang stelling. KUSTSTREEK 't Ziet er he laas niet zo best uit. Voor de mensen uit binnen- en buiten land die zaterdag met vakan tie naar de Nederlandse Noord zeekust gaan. Het. is bepaald geen stralend strandweer: niet al te veel zon en een dun. schraal windje. En dat. nu de vakantie- stroom dit weekeinde op gang moet komen om de week daarna in alle hevigheid los te barsten. Aan de kust kijken zij, die het van het toerisme moeten heb ben, doorlopend naar de barome ter en het weerbericht in krant of via radio en televisie krijgt thans beslist meer aandacht, dan schokkende wereldgebeurtenis sen. Wanneer je met mensen uit ae recreatieve sector aan de kust spreekt krijg je het idee, dat ze het niet meer zo zien zitten. Ze ker, tijdens het bolbloemensei- zoen hebben de hotels, pensions en particuliere kamerverhuur ders het bepaald niet zo slecht gehad. Maar daarna was het hui len geblazen. De exploitanten van zeebaden en strandpaviljoens hebben tot nu toe helaas geen cent verdiend. Er moest zelfs geld j bij. Overal op het strand hoor Je het zelfde liedje. Er wordt steen en been geklaagd. De zeebaden, zoals Noord- wijk er enige telt, hebben nog maar bijzonder weinig baders gehad. Het was te guur en het water te koud. Ook de verhuurders van badcabines en korven kijken nu al wekenlang tegen een nagenoeg leeg strand. Er zijn er maar heel weinig verhuurd. In Katwijk en Noordwijk. Het is in Jaren niet voorgekomen, dat het weer zolang te onbestendig en te koud was om op het strand te ge nieten. Nu hoopt heel de "kust-toe- ristenindustrie" maar. dat de komen de weken nog veel goed zullen ma ken Behoorlijk Noordwijks V.V.V.-directeur Wim Rovers over het komende hoogsei zoen: „Iedereen hier in Noordwijk staat in de startblokken. Het sei zoen komt immers zaterdag op gang, want dan beginnen de vakanties in West-Duitsland. Een grote stoot ver- 5 - Vy i-i'f i r: 7~ - -- „T ..~,v wachten we echter niet. Ze zullen waarschijnlijk gespreid komen. Het drukst wordt het vanaf 1 Juli. Er is voor die juli-maand zeer be hoorlijk geboekt. Er zijn echter de hotels en pensions v periodes nog wel wat gaatjes. Even eens in de particuliere sector. In Noordwyk-Binnen bijvoorbeeld kan men zeker nog terecht. Nu zijn er niet veel gasten. Velen van hen slechts voor een kort verblijf. Spijtig, dat het weer niet meewerkt. Al we ken lang is het beslist geen uitge sproken strandweer. Laten we ho- pen, dat de juli- en augustusmaan den veel goed maken en dat we een stralend naseizoen krijgen" Uit het gesprek bijkt wel, dat Ro vers het betreurd, dat de mensen die het speciaal van het strand en de zee moeten hebben de zeebaden, de cabine- en korvenverhuurders het weer tot nu toe niet mee hebben gehad en dat restauranthouders, wat hun terrassen betreft, bepaald ook nog geen reden hebben om de lof zang aan te heffen. Wanneer ech ter de zon volop gaat schijnen en de wind naar het Oosten draait kan er Niet dwingen Z n Katwijkse collega Chris Ver plancke verwacht de eerste voor boden van het hoogseizoen zaterdag. De grote stroom komt echter 1 Juli en de weken daarna. HU zegt: „Voor Juli loopt het goed. Wat de voor reserveringen betreft mogen we niet mopperen. Die mensen komen be slist. Weer of geen weer. Om de za terdag aankomende gasten te gerie ven hebben we al een vuurwerk ge pland. Het weer kunnen we nu een maal niet dwingen. Myn cyfers wy- zen uit, dat april en mei wat gasten betreft heel goed zUn geweest, 't Is natuurlUk triest, dat de strandex- ploitanten tot nu toe weinig te doen hebben gehad. Maarals het weer eenmaal omslaat en we krijgen een paar weken mooi strandweer, dan is de schade snel ingehaald en hoor je niemand meer mopperen. De na zomer, dus de septembermaand, kan ook nog wel de nodige drukte ople- veren als de zon schynt. Dan moeten de gelegenheid op het strand wel blyven staan en moeten de exploi tanten niet direct met het afbreken gaan beginnen. Het mooiste zou zyn als de strandexploitanten een rege ling treffen, dat men om en om blyft staan in een deel van het voor- en naseizoen. NatuurlUk verwachten we veel Duitsers. Er komen echter ook Zweden af op ons zevendaagsfiets arrangement. Laten we het beste van het. nu snelbeginnende seizoen verwachten". Geld bij Jaap Parlevliet, voorzitter van de Vereniging van KatwUkse strandex ploitanten nadrukkeUjk: „Het is nu nagenoeg drie maanden ongunstig strandweer geweest. De mooie dagen zUn op de vingers van een hand te tellen. Tot nu toe hebben we er geld bU moeten leggen. Wat zeg Je van de personeelslasten. Ik sprak van morgen een collega. Die had om elf uur pas drie koppen koffie verkocht. Er is voorts niemand, die de hoge pachten er al uit heeft. We zien In Noordwijk is het wat de badgasten betreft, zo op het strand te zien, wat drukker dan in Katwijk, doch men heeft ooii bepaald geen reden om te juichen over het voorseizoen. nagenoeg geen badgasten en ook de dagrecreanten komen niet naar de kust. Overal om heen hoor ik, dat de hotels en pensions hier aan de Bou levard en de daarachter liggende straten weinig gasten hebben. By de particulieren is het eveneens bedroe vend. Laten we duimen voor een goed seizoen. Mn collega's en ik hebben zeker voor de komende Juli-weken al wat cabinereserveringen. Van oude klanten, die hier al jaren komen en weten, dat ze wel eens mis kunnen tasten als het goed weer is. Heel veel komen er echter op goed geluk en bespreken pas op de dag van aan komst. Juichen kunnen we helaas nog niet, doch Juli en augustus kun nen het tU doen keren. Daar hopen we dan maar op".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4