Leiden heeft 'n honderdjarige w P. Baart 25 jaar dirigent Weer een hele lijst van geslaagden BALLY JAN FLEUR TN ROOMBU MEER DOOFHEID BU LTS- LEERLINGEN Rust in Kooipark NZH-harmonie bracht serenade DONDERDAG 22 JUNI 1972 LEIDEN In de Westha venstraat bekeek op 25 juni 1872, zoon Jan van sigaren handelaar Fleur voor het eerst de wereld. Zondag a.s. hoopt dezelfde Jan Fleur te vieren, dat hij 100 jaar op dit onder maanse heeft rondgekeken. De hele eeuw is de heer Fleur trouw Leidenaar gebleven. Na de school ging hij eerst een tijdje bij zijn vader in de sigarenzaak, die inmiddels ver huisd was naar de Haarlemmer straat. Later trad hij in dienst bij de kleermakerij Piek, even eens in de Haar 1 emm erstor aat Hij had daar de leiding over de naaisters. Gedurende 35 Jaar bleef hij de firma Piek dienen. Inmiddels is de zaak verdwe nen. De heer Fleur: "Ach, vroe ger lieten de mensen hun goed allemaal naaien, maar de komst van de naaimachines heeft daar een einde aan ge maakt. Bovendien draagt men de laatste tijd veel tricot en dergelijke". Wie honderd jaar wordt, moet toch wel over een gezond heid beschikken, die uit zeer degelijke materialen is opge bouwd. De heer Fleur vertelt dat hij sinds zijn 18de jaar nooit ziek geweest is. Hij heeft nooit gerookt of gedronken. De laatste tijd gaat het overigens wat minder met de gezond heid: "Ik ben de oude niet meer. Wat slap. En ook het praten gaat wat moeilijk". De heer Fleur woont sinds ruim drie jaar in "Huize Roomburg" aan de Zaanstraat, waarhij het, naar hij zegt, uit stekend naar zijn zin heeft. "Ik word hier uitstekend ver zorgd. De verpleegsters zijn al lemaal erg goed voor me. 's Avonds hebben we hier kleu ren tv, overdag rust ik wat, of ik doe iets aan mijn grootste melen. Thuis had ik,, een hele hobby: sigarenfoanidijeB verza- kast, waarin ik mijn verzame ling systematisch had onderge bracht. Vroeger mocht ik ook graag gaan varen. Mijn broer had een zeiljacht, waarmee we dik wijls op het Braasemmermeer en het Kagermeer gingen va ren. Ja, een mooie tijd was dat. Tegenwoordig kom ik niet veel meer buiten. De laatste keer is al weer vier Jaar gele den. Ik mag ook nooit alleen uit, omdat ik wat last van dui- zigheid heb. (Lachend). Ze zijn hier erg zuinig op me". De heer Fleur voelt zich ook niet meer zo thuis in het Lei den van nu: "Het is allemaal erg veranderd. "Ook met de jongere generatie heeft hij geen contact: "Ach, de jongeren en ik, we passen niet meer bij el kaar. Als ik over de ouwe tijd ga praten, dat interesseert ze natuurlijk niet". Zondag zal het grootste deel van de familie van de heer Fleur naar Roomburg komen. Hij is twee keer getrouwd ge weest, heeft 10 kinderen, die overal verspreid wonen, de oudste in West-Indië. "Ja, het zal wel druk worden zondag", verheugt de 100-jari- ge zich. Foto Holvast. LEIDEN Aan de Leidse univer- iteit zijn gepromoveerd tot doctor )U(j m de geneeskunde B. F. Deys (Lei den) en R. Gaymans (Made én 'jj Drimmelen» en W. J. Terpstra (Lei den). Voor het doctoraal examen fiscaal recht slaagde A. P. J. Friedrichs t« iHazerswoude)voor het doctoraal i scheikunde slaagden E. de Graaf (Leiden), P. E. C. Franken ig (Leiden), J. A. S. Maas (Leiden), jy A, P. Meijer (Noordwijk), mej. G. lansen (Leiden), de dames A. A. M. itevens-van Lierop (Voorschoten) van Wijngaarden-Schalkwijk (Leiden) Voor het doctoraal examen geolo- e slaagde L. H. Kristensen (Lei den). Voor het doctoraal examen slaagden P. G. Heinsbroek Leiden), F. C. Roest (Leiden), N. Saaktgeboren (Den Haag), G. D. E. Povel (Voorschoten), G. de Jonge Leiden), K. E. Hovius( Leiden) en aej. M. van Hiele (Leiden). Voor doctoraal examen farmacie daagden mej. A. C. Boehmer (Lei den), K. P. Scheps (Katwijk aan de Üjn), E. Akib (Leiden). Voor het doctoraal examen na- Jur slaagden M. A. Jansen (Leiden), LR. v. d. Veen (Leiden), A. E. v. d. falk (Leiden)R. J. J. Brak (Den ttgkag), F. j. van Steenwijk (Leiden), J. M. Borsboom (Voorburg), P. Wiiereck (Amsterdam) en J. Marks Heiden). Voor het doctoraal examen terrekunde slaagde F. P. Israël (Lei- te f»). Voor het examen lichamelijke lening M.O. is geslaagd J. P. M. iJdeH 3alfschepel (Lisse) in Amsterdam. Aan de Landbouw Hogeschool in 3 koningen slaagde voor het kan- 'wu ^atsexamen cultuurtechniek W. v w C. Vermeij (Oegstgeest) en mej. al' H. de Vries (Rijswijk). Voor het ïgW bctoraal examen voeding slaagden 'Wageningen mej. F. H. M. Litjens st« ^iderdorp), mej. B. Minder (Was ten' taaar), mej. A. P. Remmelzwaa] oev# Satwyk) en mej. J. M. M. Tole- r rul aar (Leiden). odat Voor het doctoraal examen tand- r kï *lkunde aan de Amsterdamse uni- liek ïsiteit van Amsterdam is geslaagd »r1 'J. Borgmeyer (Sassenheim). Gymnasium Aan het Stedelijk Gymnasium in Leiden zijn geslaagd: Voor het di ploma A: Peter Entzinger, Pieter Huisman, An Ja Kooreman, Hanneke de Man (Noordwijk/Zee), Nico van Meerkerk, Edith Mijjer(L'dorp), Rob Oele, Anneke Poels (L'dorp), Sonja van Praag, Peter Quint, Dorien Roorda (Oegstgeest), Epy Stellwa- gen. Voor het diploma B: Joosje van Bekkum, Mieneke Bosch, Henk Brug man, Tietse van Dorp, Myrna Fa- ber, Wibo van Gennip, Erik van Ginkel, Liesbeth Krantz, Joke Lan- genberg, Boy Majolée, Eric van der Mooren (ook voor het diploma A), Mirjam Mulder (Oegsgeest), Inge Ouwehand, Wynand Paling (Oegst geest). Jacqueline Pels (L'dorp), Ric Prager (Oegstgeest), Michiel ten Raa (Oestgeest), Jan Stuyfzand, Pieter de Vries Lentsch (Oegstgeest), Jan Harm Zwaveling (Oegstgeest). Waar geen plaatsnaam wordt ver meld is deze Leiden. Hoofdleidster Aan de Kweekschool voor Voorbe reidend Onderwijs, de "Haanstra- kweekschool" in Leiden zijn ge slaagd \oor de akte hoofdleidster bij het kleuteronderwijs: J. F. Alt, D. C. van den Bergen, H. A. J. de Best- Rotteveel, S. J. A. Boeff, G. A. Boer- Heymans, J. M. M. v. d. Brink, W. M. Brinkman, J. E. J. de Bruin, A. M. N. Fontein, L. M. Frielink, M. E. de Gruy ter-Burger J onM. R. Grave- meijer, I. C. van t Hull, T. J. A. Jan sen. P. W. L. van Kesteren-Meijer, Th. A. M. van Loon, A. E. Matze, A. S. van Noordwijk, I. M. Nossent- Waszmann, J. M. A. van Noye, W. Oster, M. C. Peute, F. R. Rozendal, E. H. Schrama, A. J. Schuitemaker, M. C. E. van Staden, B. G. Steine- bach, L. M. M. van Susante, W. C. Suttorp, F. Terlouw, M. Tjepkema, B. van Wijngaarden. Mavo 4 Aan het Lucas-college in Voor schoten zijn geslaagd: Adri Aalbertsen, Tom Achterkamp, Lia v. d. Berg, René Bilderbeek Lei den, Theo Boers; Bettie Bogaard, René Bolhuis, Jan v. d. Boogert, Hans v. Brecht. Hans Cordromp, Ro nald Cordromp, Annie Droop. Poli- neke Duivenvoorde. Ans v. Duyn- hoven, Corrie v. Dijk, Jaap v. d. Èls- hof Nieuw Vennep, Bondine Fabriek, Diny Gietema, Jeroen Groeneveld, Anneke Groene wegen, Kees de Groot Zevenhuizen, Maarten v. Hage, Joop Hakker, Peter de Hart, Bert Hes Limmen, Janny v. d. Heul, Ireen Hin Aerdenhout, Mar ja Hoogerwerf, Hans Huigsloot Leiden, Yvonne Jansen, Bert v. Kampen Leiden, Henny v. Kampenhout, Jenny Kampschuur, Peter v. d. Kerkhof, Wassenaar, Jacq. de Klerk Wolters, Frans Kleijs, Joke Klijn, Fenny Knol, Hanneke Koolhaas, Diane v. d. Krogt, Mirjam Lamboo, Geraldien Later, Ria Lelie veld, Gerard v. Leijden, Erich Macco Den Haag, Gabriëlle Matze, John Mens, Ron Noort, Hedy Oostendorp, Sjors v. d. Peet, Dick Pol, Henk v. d. Post, Hoogmade, Ad Prins, Nw.- Schonebeek, Piet P. v. Reine, Anneke Roodakker, Margot de Rooy, Ineke Scholte, Anja Schoo, Sonja Schoo, Margot Schuitemaker, Rob Seelen, Jos Sloos, Frans Spendel, Gerd Spenke- link, Middenmeer, Frans Stauthamer, Johan Steen, Leiderdorp, Frans v. d. Steen, Anneke Steinebach, Hildegard Steinebach, Jan Stikvoort, Zoeter- woude, Marjo Tammerijn, Norbert Veel, Nelly Veloo, Els v. Velsen, Harry Verkaik, Pauline Versluis, Mary v. d. Voort, Theo Wempe, Marco Wilbers, Gerda v. Wissen, Anne de Wit, John v. d. Zalm, Leo Zandbergen. Harmen Zonneveld, Tonny Zuiderduin, Gerda de Zwarte. Waar geen plaatsnaam is vermeld is deze Voorschoten. ADVERTENTIE CASSETTES De ruimste keuze in Pleet. Edelstaal en Vlekvrij. Uw Juwelier en Gero-dealer. Grote keuze verzilverde geschenkartikelen v. d. Water Haarlemmerstraat 181, Leiden LEIDEN By LTS-leerTimgen is het aanital gehooraf wij kingen twee keer zo groot als bij him leeftijdge noten op andere scholen. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1971 van het Nederliandls Instituut voor Preven tieve Geneeskunde (NIPG) TNO in Leiden. Bij het begin van dfe oplei ding heeft twee procent van de LTS- leerlingen een gehoorbeschadiging. bij het eind 8 procenlt. De oorzaken van deze steiging moet men niet zoeken bij het lawaai van machines op school, maar bij som mige vormen van vrijetijds-besteding. Het afsteken van vurwerk heeft ver moedelijk een groot aandeel bij het onitStaan van gehoorbeschadiging bij LTS-leerlingen. Het Instituut is in het kader van a rb eidsgen ees kundig onderzoek naar het voorkomen van "lawaaidoofheid" tot deze conclusie gekomen. Een andere projectgroep bestudeert de gevolgen van "automatisering". Het jaarverslag zegt daarover: 'De uiteindelijke doelstelling van1 dit pro- Jeot is het formuleren van een ge- zondheidskundig verantwoord en ef ficiënt menis-machine systeem, waar bij de thans nog bestaande aanpas- singastJoornlssen niet meer zullen op treden. De resultaten van het onder zoek zullen onder andere bruikbaar moeten zijn voor instanties in het bedrijf31 even die met de voortdurende zorg voor het welbevinden van werk nemers zij'n belast." Nagegaan is hoe "operators" in de chemische industrie hun dagelijkse taken ervaren. Hoe wel het project nog wiet klaar is, is al gebleken dat "de mentale belas ting voor deze groep werkers relatief boog is; d'at de voldoening over hun arbeid zeker niet groter is dan die In andere beroepen" en dat er onder de operators veel onzekerheid bestaat over hun boekomst. Bij het flltUdie-project "Vroegtijdige opsporing van gehandicapte kinde ren" kwam het NIPG/TNO tot het volgende: Op de lagere school is er een groep ogenschijnlijk normale en gezonlde kinderen, die niet tot nor male leerprestaties kunnen komen. Naar schatting gaat, het om ongeveer 15 procent van het aantal leerlingen op de lagere scholen. Het vermoeden beetoaait, dat voor een deel lichte her senbeschadigingen oorzaken zijn van die leermoeilijkheden. Postduivenclub LEIDEN Voor de Leidse Post duivenclub, die deelnam aan een vlucht vanuit Complegne, luidt de uitslag als volgt: 1. W. Onstenk, 2. Bink v. d. IJssel, 3. F. Gijs man. 4. G. van Stein, 5. P. Groe nendijk, 6-7-9-10 W. v. d. Hoogt, 8. J. v. Alphen. LEIDEN De Christelijke Bond van Oranjeverenigingen in Nederland hield gisteren haar Oranje-congresdag in Leiden, op uitnodiging van de Leidse Chris telijke OranjeverenigingOp het programma stond o.m. de krans- legging hij het Monument voor de Gevallenen bij molen „De Valk", een rondvaart door de singels en grachten, een bezoek aan de Lakenhal en de officiële ontvangst door B. en W. Op de foto Holvastbonds voorzitter ds. C. M. Graafstal, be stuurslid P. Bogaards van de Leidse Oranjevereniging, burge meester Vis en wethouder Harm- sen van Financiën. 's Morgens werd de jaarverga- dering gehouden. Na een inlei-1 ding van waarnemend voorzitter Servaas van de Leidse Christelijke Oranjevereniging hield bonds voorzitter Graafstal een korte re de naar aanleiding van een bij belpassage (brief van Paulus aan de Romeinen). Hij legde daarin de nadruk op de waarde van het christelijke element in een oran jevereniging. Als activiteiten van de vereni ging noemde hij o.m. de actie die men heeft gevoerd tegen het schrappen van de passage Ko ningin bij de gratie Gods" uit de wetten. Bovendien heeft men een protest laten horen tegen plan nen om de minister-president niet langer door de Kroon te la ten benoemen. Het komende jaar wil men ac tie gaan voeren tot behoud van de aubades op koninginnedag. Bovendien wil men contact op nemen met de NOS. omdat die naar het idee van de bond te wei nig aandacht besteedt aan de ac tiviteiten van het koninklijk huis. ADVERTENTIE ■Schoenen hei. kenmerk, mkusa.Citeii van Dalen Donkersiceci 2.1 ADVERTENTIE Chub AijcLn. Urtvt, CLUIA-CLOO Rocjl rüti,. QiX i/i ouiJomo/ii/acJi' Koop «n. ^Q-^- Qu/fco /x EaLcLn. asoLn UÏdsn.. LEIDEN De rust in het Kool park wordt onnodig verstoord en de veiligheid in gevaar gebracht door bromfietsers, fietsers en auto's. Door al dit verkeer wordt ook schade toegebracht aan de beplanting in het park. Om verbetering in de huidi ge situatie te brengen, heeft het wijkcomité zich tot het gemeente bestuur gewend, met het verzoek maatregelen te treffen, die de vei ligheid en de rust in het Kooipark zullen bevorderen. Het plan van de gemeente is rond de beide woonblokken eenrichtings verkeer in te stellen en het overige deel van het park door middel van paaltjes en voetgangersborden af te sluiten. Het wijkcomité denkt in de vorm van een alternatieve oplossing ook aan een algehele afsluiting van het park, behoudens voor het bedienend verkeer. Hierdoor kan de rust in het park en bij de woningen beter wor den gegarandeerd. De automobilis ten kunnen dan weliswaar niet meer voor de woning parkeren, doch daartegenover staat, dat in de directe omgeving voldoende par keerruimte aanwezig is. Alvorens nadere stappen te on dernemen, heeft het gemeentebe stuur deze aangelegenheid voorge legd aan de bewoners. Aan de hand van reacties, zal een beslissing wor de genomen. Veilingen willen minister spreken DEN HAAG/LEIDEN De kring van tuinbouwveilingen wü nog deze week een gesprek hebben met mi nister Lardinois van Landbouw en Visserij. Zij heeft dit gisteren, aan het eind van een spoedvergadering in Rotterdam, per telegram aan de minister meegedeeld. Bij de kring be horen de veilingen Delft, Berkel- Rodenrijs, Gouda, Rotterdam, Pijn- acker. Leiden en andere. Men wil het hebben over de bij zonder ongunstige prijsontwikkeling tomaten en komkommers, die n onlder meer toeschrijft aan de steeds voortdurende concurrentie in West-Europa van Oosteuropese lan den met staatshandel. Met het ge sprek met de minister willen de vei lingen „dreigende wilde acties en mogelijke verstoringen van de open bare orde" voorkomen. ADVERTENTIE Weekend-koopjes van Uw drankenadviseur Vermouth Costorico nu 3.50 Vieux „Meilieur" nu 8.95 Whisky „Full House" nu 13.95 Blik bier „Hansa" nu 9.95 om zelf te tappen. STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 20* TEL 21611 LEIDEN Veel muziek was er gisteravond in het Kooi-park (op foto Holvast). Voor het huis Park straat 1 in Leiden kwam rond kwart over zeven de harmoniekapel van de N.Z.H. langs. De heer P. Baart, die daar woont was gisteren precies 25 Jaar dirigent van de harmoniekapel. Om dit unieke feit te vieren was de kapel in een gele bus vanuit Haar lem naar Leiden gekomen en hul digde daar de dirigent. De 62-jarige dirigent, in Leiden geboren, vertelt: „Zeven Jaar heb ik op het Koninklijk Conservatorium in Den Haag gestudeerd. Hoofdvak schuif trombone. Daarnaast kon ik alle koperinstrumenten bespelen. Het dirigeren leerde ik als vanzelf er naast. Na het conservatorium heb ik voor de radio gewerkt en als trom bonist in het residentiorkest. In '47 ben ik als dirigent by de N.Z.H.- harmoniekapel gekomen." Het orkest is opgebouwd uit per soneelsleden van de N.Z.H. en dan komt het oefenen voor de muziek wel eens in de knoop: „Het orkest wisselt van 20 tot 50 man. Dat hangt af van de rytyden. Maar er is nog veel in teresse. Dat komt omdat we veel concerten geven voor bejaardente- fraaie marsen ten gehore had ge- i wensen kreeg, stapte het hele orkest I waar in het parochiehuis dirigent huizen en sanatoria". geven en de heer Baart voor zijn weer in de bus („Openbaar vervoer, Baart werd gehuldigd en een cadeau Nadat de kapel gisteravond enkele I vilveren Jubileum bloemen en geluk- meer ruimte"), op weg naar Lisse j kreeg.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3