lebel Laseroms nnt: schikking Fedor den Hertog denkt aan een aanval op het werelduurrecord gostini en Read rijden i Assen snelle tijden Toch geert kort geding tegen Feyertoorcl ELITE DRAVERS TREEDT ZONDAG AAN OP BAAN VAN DUINDIGT Loting W imbledon AZ 67 denkt aan een totalisator Waarschijnlijk in Mexico City LjHtDAG 22 JUNI 1973 1TERDAM Het kort geding, dat Theo Laseroms met de resolute rugdekking de strijdvaardige VVCS tegen Feyenoord aanhangig had gemaakt, gaat vandaag door. Beide partijen (Laseroms en Feyenoord of moeten we stellen: VVCS en l'B?) werden het gisteravond laat op het kantoor van de Rotterdamse advocaat mr. Janssen van Raay eens. Een schikking dus. Vrij vertaald wil dit zeggen: rebel Laseroms heeft een overwinning geboekt en kan nu naar een andere vereniging rekken zonder dat Feyenoord (zware) financiële eisen zal stellen. Karei Jansen ongerust Al ls tussen Laseroms en Feyenoord dus op de valreep een oplossing ge vonden, het probleem blijft: het probleem van de niet wat te lichte ïegeling die er thans is als contrac ten opgezegd worden en nieuwe doorgaans minder lucratieve daarbij in het vooruitzicht worden gesteld. Niet blij Die welt de vraag op: wanneer zal de volgende speler, die in een soort gelijke omstandigheid als Theo La- I seroms verkeerde, opstaan en naar j de burgerrechter stappen? Karei Jansen, algemeen secretaris van de j VVCS: „Laat ik voorop stellen dat t we de zaak Laseroms niet opgezocht I hebben of uitgelokt. Dat niet. Maar j ergens was het goed dat opnieuw i naar voren is gekomen dat er Juri- j disch nogal wat fout zit met die j contracten. En dat moet wel zo zijn i Door Rob Vente anders was die schikking niet ont staan. Met deze oplossing ben ik overigens niet blij. Integendeel. Ik maak me eerder opgerust over de situatie die nu kan ontstaan". Dus binnenkort een nieuw kort ge ding? Grote groep Karei Jansen: „In de KNVB, in die hele grote groep die tot het betaal de voetbal mag worden gerekend, is men zich kennelijk niet bewust van de gevaren die er dreigen. Anders had men wel beter naar ons geluis terd. En als er nu dezer dagen een speler naar ons toestapt en die vraagt om recht, dan móéten we wel weer achter hem gaan staan. )e Vries niet in baan voor Tb-training !N De Grote Prijs van lavië, slechts zes dagen iet Nederlandse evenement voor de wereldkampioen en motorrennen in het lijeka gehouden, is er oor- an dat lang niet alle top- 5 gisteren in actie zijn ge- bij de eerste training voor er TT-races. Velen gaven roorkeur aan reparaties uit en en de gevoelige motoren w af te stellen. d Agostini en zijn nieuwe not Phil Read stalen zonder de show. Niet alleen omdat inks de zuidwester storm en nbuien in de zware klasse voor opvallende tijden zorg- rder om de wijze waarop zij aan en daar buiten het spel L Nadat het Italiaanse feno- 11 de vijfvoudige Britse we ipioen in de lichte klassen op IMV-Agusta's achter elkaar aangejaagd volgde een schier f uitwisseling van gedach- op het oog leek de discussie lot doel te hebben de foto- uitgebreid hun werk te laten de donkere monteurs na lichten. Daarna verdween id in zijn Rolls Royce Silver gel Nieto in gesprek met Keur, Gelach Wereldkampioen Jan de Vries ver scheen gistermiddag nog niet op de baan. Zijn grote rivaal Angel Nieto wel. Maar deze spande zich onder de vooral voor de lichtste motoren ui terst slechte omstandigheden niet al te - zeer in. De Nederlandse privé-Kreidler-renner Teunis Ra maker was zelfs aanmerkelijk snel ler dan de kleine Spanjaard. Het pu bliek heeft bij de eerste training al lerminst wraakgevoelens getoond te genover dwe licht ontvlambare Der- birenner, die na de Italiaanse Grand Prix tot een handgemeen met de Ne derlanders kwam. Wel ging er een lichtelijk honend gelach op toen Nieto in grote haast van de pits weg reed om nog een trainingsronde te maken en hij enkele tientallen me ters verder moest stoppen voor de in middels uitgestoken rode vlag. De snelste trainingstijden zijn: 125 cc klasse 1. Dave Simmonds (Groot Brittan- nië) Kawasaki 3.49.1 over 7707 me ter 121.0 km per uur. 2. Bert Nijland (Nederland) Hemeijla Maico 3.52.7, 3. Rolf Minhoff (W. Duitsland) Mai co 3.549. 4. Angel Nieto »Sp.) Der- bi 3.55.9, I 250 cc klasse: 1. Rodney Gould (Groot Brittan- nië) Yamaha 3.15.1 142.8 km uur j 2 Renzo Pasolini (Italië) Aermac- I chi 3.16.1. 3. Phil Read (Groot Brit- i tannië) Yamaha 3.21.5. 4. Wil Hartog j «Nederland) Yamaha 3.24.5. 350 cc klasse: 1 Giacomo Agostini (Italië) MV Augusta 3.13.4. 143.3 km uur. 2. Phil Read (Groot Brittannië) MV Agusta 3.14.5, 3. Renzo Pasolini (It) Aermacchi 3.15.7, 4. Christian Bour geois (Frankrijk) Yamaha 3.18.7. 500 cc klasse: 1. Dave Simmonds (Groot Britan- I nië) Kawasaki 3.17.0 <140.8 km/ uur) 2. Jack Findlay (Australië) Jada, ,3 20.7, 3. Wil Hartog (Nederland Riemanoc 3.21.3. In de avond stel de Nieto zijn snelste trainingsron de aanmerkelijk scherper en verdrong Ramaker weer van de eerste plaats. De laatste trainings tij den zijn: 50 cc klasse: 1 Angel Nieto (Spanje) Derbi 3.41.7 (125.5 km/uur), 2. Teunis Ramaker (Nederland) Kreidler 3.54.0, 3. Henk van Kessel (Nederland) Kreid ler 3.55.6. Zijspanklasse: 1. Heinz Luthringshauser/ Jürgen Cusnick Westduitsland) BMW 3.43.7 (123.7 km/uur2. Siegfried Schauzu/Wolfgang Kalauoh (West duitsland) BMW 3.45.0. We zitten dan in een zogenaamde „gedwongen positie". Theo Laseroms: "Als dit kort gedirg was doorgegaan, hadden we het vast en zeker gewonnen. Maar met de schikking ben ik persoonlijk ook tevreden. Ik wilde mijn recht en dat heb ik gekregen". Conclusie: wanneer komt de volgen de? Naar verwacht wordt, zal dit niet lang op zich laten wachten Tien seconden PRAAG De Cubaan Hermes Ra mirez heeft gisteravond tijdens inter nationale wedstrijden in Praag de 100 meter gelopen in 10 seconden rond. Hij was de negende sprinter die dit jaar deze tijd realiseerde. Op de 200 meter liep Ramirez later op de avond 20.7 seconden. Basketbal Een Europese bas ketbalselectie heeft gisteravond in de Spaanse stad Vigo een wedstrijd tegen het team van de Verenigde Staten met 7864 gewonnen. Bij de rust leidden de Amerikanen met nog 3529. Cricke t Het Nederlandse cric- ketelftal, dat op 1 en 2 juli op "Nieuw Hanenburg" in Den Haag uitkomt tegen een elftal van de Hampstead Cricket Club uit Lon den. is als volgt samengesteld: Rij- kens (HCC. aanvoerder), Schoon- heim (VOC, wicketkeeper), Van Laer (HCC), Abendanon (HCC), S. Lubbers (UD). Oostra (ACC), Van Osch (ACC), Smits (HCC), Trijze- laar (HCC) en R. van Weelde iVOC). De elfde speler zal nader worden aangewezen. LONDEN Stan Smith, de Ame rikaanse korporaal, die is aangewe zen als officiële favoriet voor de Wimbledontitel, heeft gunstig geloot. Tot de kwartfinales zal Smith, voor opgesteld dat hij niet verliest, geen enkele speler van formaat ontmoe ten .In de eerste ronde komt hij uit tegen de Westduitser Hans-Joachim Plotz. Stan Smith bereikte vorig Jaar de finale, waarin hij werd verslagen door de Australische professional John Newcombe. Als alle geplaatsten doen wat van hen verwacht wordt, dan komen in de kwartfinales tegen elkaar uit: Stan Smith Alex Metreveli. Andres Gi- meno Jan Kodes, Pierre Barthes Manuel Orantes, Bob Hewitt ILie Nastase. Bij de dames hebben Evonne Goo- lagong, de 20-jarige Australische ti- telhoudster en favoriete, en de Ame rikaanse Billie Jean King, geen moei lijk openingsprogramma. De aar digste wedstrijd in de eerste ronde zal waarschijnlijk die zijn tussen de Amerikaantjes Chris Evert en haar Wightman-cup-ploeggenote Valerie Ziegenfuss. De vier Nederlandse meisjes heb ben allen gunstig geloot. Marijke Schaar ontmoet in de eerste ronde de Indonesische Lita Liem. Trudy Walhof zag zich geplaatst tegen de Tsjechische international Alena Pal- meova. Voor Betty Stöve kwam de Italiaanse veterane Lucia Bassi uit de bus. Ada Bakker komt vermoedelijk niet verder dan de derde ronde. Na een „bye" in de eerste ronde zal zij geen moeilijkheden hebben met de onbe kende Amerikaanse Sandy Stap, maar daarna is Evonne Goolagong de tegenstandster. WASSENAAR De Grote Prijs der Lage Landen, die zondagmid dag voor de 18de maal op Duin- digt wordt verreden, heeft dank zij het recordbedrag van f 152.000 aan prijzen zo'n weerklank in de drafwereld gevonden dat vrijwel de gehele Europese draverselite zal aantreden. Zij komt onder aanvoering van de Europese- en wereldkampioene Une de Mai, die in de nadagen van haar unieke carrière wel slijtage vertoont maar nog niets van haar gewel dige capaciteiten heeft verloren. Na haar mislukt optreden in de Prix d'Amerique. waarin zij be trokken raakte bij een aanrijding, heeft zij met Jean René Gougeon haar zegetocht voortgezet. Tweemaal achtereen won zij in Cagnes-sur-Mer in 1.18.9 en 1.15.9 (een nieuw baan record) en liep op Enghien begin mei als winnaar 1.185 over 2150 meter. Na deze koers was de Franse vedet te zo kreupel dat het einde van haar loopbaan, waarin zij f 4.900.000 won een wereldrecord werd ge vreesd. Haar heroptreden deed zij echter weer half Juni op Vincen- nes in het slechts door Franse paar den bestreden Kampioenschap van Europa. Zij werd tweede, maar bx-acht de fonnidabele km-tijd van 1.17.6 over 2350 meter op de klok ken. Met deze recente staat van dienst achter zich moest haar vol gende prooi de 80 mille van de Gro te Prijs der Lage Landen zijn. Niet voor niets echter hebben Jean René Gougeon en haar eige naar Graaf Pierre de Montesson die pas zondag met een privé-vliegtuig zullen aiTiveren, lang geaarzeld Une de Mai naar Duindigt te sturen, om dat onder haar dertien tegenstanders paarden schuilen die met twintig en veertig meter voorgift alleen met 'n absolute topprestatie zijn te achter halen. Drafmachientje Op de eerste plaats is dat het Bel gische drafmachientje Fideel, die met een ontstellend gemak de met superlatieven beschreven groothe den klopte of tot op de laatste me ters bijhield. Henri Buitenzorg on dervond al dat Fideel in zijn hui dige vorm een schier niet te klop pen paard is. De tweede grootheid is de Frans- Italiaanse merrie Belle Doris, die met- Walter Baroncini op de sulky al tot een km-tijd reikte van 1.16.3. Haar laatste koersen zijn overwin ningen. zij het over afstanden van 1600 meter. Vooral de Fransen zijn bang voor deze magnifieke draver Naast dit duo en Une de Mai is er nog Big Elma uit Zweden, Sören Nordin, die de architectuur opgaf voor de dravers en met zijn broers Gösta en Gunnar tot de we reldtop van de rijders behoort, tracht met deze merrie als eerste Zweedse rijder de Grote Prijs binnen te ha len. Tot nu toe hebben alle pogin gen van het trio broers om met Marta Rappson, Gay Noon. Kaval- Jex Fortuna, Othka en Tampiko op Duindigt. op het eerste plan te staan gefaald. Sören Nordin gelooft in Big Elma. In vier starts liep hij km-tij- den van 1.15.6, 1.16.9. 1.15.8 en afge lopen zondag op Solvalla bij Stock holm nog 1.17.7 over 2100 meter. renbaan benut mocht worden zei hij: "Wel dat geeft mogelijkheden, om dat Big Elma als een kogel kan ver trekken'. Nordin zal echter na het innemen van zijn positie nauwelijks meer opvallen, omdat hij alles "op wachten" rijdt om de krachten te sparen voor de eindstrijd. Een koel bloedige. nooit nerveuze man, die precies volgens het schema van Big Elma's kunnen zal rijden. De dark- horses in dit eliteveld zijn de Fran se paai'den Azelino B en de Grand Prix d'Hiver-winnaar Axius, die door Jean René Gougeon's broer Michel wordt gereden. Het Nederlandse co hort Gallant Way "Harrie van Ooyen), Florissant (Bertus Leeu wenkamp), Unimel B (Harrie Pools) Gunnar Dear (Gerard van Eykelen- borg) en zelfs de nationale trots Henii Buitenzorg met Jan Wage naar Jr. zullen tegen deze superat- ileten weinig in de melk te brokkelen hebben. Zij zullen wel van meet aan in de slag zijn, maar als op het laatste 400 meter lange rechte stuk de buitenlanders en vooral de Fran sen er nog eens harder tegenaan gaan dan zullen zij moet enafhaken en naar verwachting met de kruimels genoegen moeten nemen. Ondanks dit sombere vooruitzicht voor de Nederlandse sulky-artiesten wacht er echter toch een Grote Prijs der Lage Landen, die één der beste en spannendste uit de reeks van achttien zal zijn. Het zal beslist geen show meer worden van het- duo Jean René Gougeon-Une de Mai, dat vo rig jaar met grote voorsprong won, maar een bikkelhard treffen om geld en prestige tussen het zwaarste ge schut van het internationale draf- front. Kogel Nordin, die al zijn koersen met de Chronometer in de hand rijdt en na de koers dan ook exact kan vertellen hoe snel het gegaan is. was met zijn twaalfde plaats aan de start minder content, doch toen hem gezegd werd dat op de plaats van de start ook de ALKMAAR Op korte termijn zal de Alkmaarse eredivisieclub AZ '67 een voorstel bij de KNVB indie nen betreffende de invoering van een totalisatorsysteem bij voetbal wedstrijden. Dit systeem houdt in dat de toeschouwers vóór een duel op een formulier voorspellingen kunnen doen betreffende bijvoor beeld rust- en eindstand. Een juiste profetie wordt beloond met een be» paalde som gelds. Directeur Hartland van AZ'67 zegt over het voorstel: „Wij hebben al lange tijd gedacht aan de invoering van een totalisator en willen dit ook overleggen met het gemeentebe stuur. Voorts lijkt het ons een lan delijke zaak daar een en ander on der de wet op kansspelen valt. Ala het aan ons ligt zetten we door". Motorsport De Dordtenaar Frans Vos zal zaterdag voor de eerste maal optreden als kamprech ter bij de Asser TT-races. De sport- commissie van de Koninklijke Ne derlandse motorrijders vereniging heeft hem aangewezen als opvolger van Ben Majoor, die sedert 1947 bij de Asser TT de vlag hanteerde. Tennis Betty Stöve heeft gis teren in het toernooi om het kam pioenschap van Zuid Engeland in de tweede ronde van het damesen- kelspel verloren. De Australische I Lesley Hunt zegevierde in twee setar I 6—1, 6—3. DORDRECHT Fed or den Hertog wil volgend jaar een poging doen het werelduurrecord, dat sinds 7 oktober 1970 met 47.553 km op naam staat van de Columbiaan Martin Rodriguez, scherper te stellen. Den Hertog heeft al eerder een dergelijke poging aangekondigd, die door allerlei omstandigheden niet door ging. Nu heeft zijn nieuwe sponsor, Frisol, waarvoor Den Hertog volgend jaar mag rijden mits dan 3.000 gulden aan Amstel is betaald, zich garant gesteld voor de onkosten. Inmiddels heeft Den Hertog bij de Amsterdammer Wim Bustraan al een nieuwe superlichte baanfiet^ la ten bouwen, die straks van pas kan komen bij de recordpoging. Het staat nog niet vast waar Den Hertog de aanval op het uurrecord zal doen. Kandidaten zijn de Olym pische baan in Mexico City, waar ook Rodriqüez bij de amateurs en Ole Ritter bij de profs hun records reden, en de nieuwe nog niet uitge probeerde baan in het Olympisch wielerstadion in München. Pas na de Olympische Spelen, als de tijden op de achtervolging een indicatie geven van de snelheid van de baan in München, zal beslist worden waar Den Hertog zijn recordpoging zal ondernemen. Den Hertog zelf denkt dat het wel Mexico City zal worden. "Het lijkt men stei'k als die baan in München sneller is dan die van Mexico City" Als een en ander door gaat zal het pas oktober 1973 worden eer Den Hertog het record aanvalt. "De maand oktober schijnt voor derge lijke recordritten de gunstigste pe riode van het jaar te zijn". Als voorbereiding zal Den Hertog een niet te zware ronde rijden en dan twee weken voor de recordda tum op de baan gaan trainen. Wat volgens Den Hertog de eisen moeten zijn voor de coureur die het record scherper zal stellen? "Je moet ge makkelijk een grote versnelling kunnen draaien". De besprekingen, die het extra- sportieve wielermerk Frisol de af gelopen weken met Ketting en Mars heeft gevoerd over het formeren van eeix nieuwe en stei*ke prof ploeg, heb ben geen resultaat opgeleverd. Het betekent niet, dat Frisol de plan nen om volgend Jaar met een profploeg te beginnen heeft opgege ven. "Het hangt helemaal van Cees Priem af wat we gaan doen", aldus directeur N. J. M. de Vries. "Als Priem besluit om prof te worden dan zullen we rond hem een ploeg van zes of zeven Jonge renners for meren, die alleen in de Benelux zal gaan opereren". Die Jongeren heeft Frisol niet on der de amateurs. "We zullen ze bij andere ploegen weg moeten halen", aldus de heer De Vries, die nog al tijd het idee huldigt, dat zijn even tuele profs bij overgang naar een andere ploeg een transfersom zullen moeten opbrengen. "De helft van die transfersom, die we in overleg met de betrokken ren ner willen vaststellen, ls voor de oou- reur. de andere helft voor ons". Cees Priem zelf weet nog niet ze ker of hij volgend Jaar naar de be roepsklasse overstapt. "Het zit er wel in. Want uiteindelijk had ik vorig Jaar al een contract willen tekenen maar ben toen amateur gebleven om de Olympische Spelen van Mün chen mee te kunnen maken", aldus de 21-Jarige Zeeuw. Een andere factor voor Frisol is Feder den Hertog. Die heeft wel al tijd beweerd nooit prof te willen worden maar is nu iets van gedach ten veranderd. "Stel dat ik een ge zin zou willen stichten, dan zal ik wel moeten. Dan moet er geld op ta fel komen", aldus Den Heftog, die overigens nog geen ambities in de richting van een huwelijk heeft. "Maar Je kunt het nooit weten", zo zei hij voorzichtig. Fedor den Hertog

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19