Met dieren op vakantie ISSPORTVAKANTIE IN IERLAND I sport aat hond en kat niet aan hun lot over Vi Stukje tropeji in het hart van Holland 1 v,s VELTMAN RUSSISCH ZEVENTAL KOMT NIET gpAO 22 JPNI 1072 godra het voorjaar weer aan- jteefct begint iedereen de da- af te tellen die hem nog scheiden van de vakantie. Ten- jen en vakantiekleding worden jit de mottenballen gehaald, iravans worden schoonge- jaakt en op een mooi lente- bekend uitgeprobeerd en de ,uto krijgt een grote beurt. Zo i tenslotte als piekfijn in orde flör de grote volksverhuizing! fcs? eeft u aan uw huisdier ge- icht? En overwogen hoe zij vakantie op een prettige ganier door moeten komen? Stuurlij k levert de goudvis sen probleem op. En vogel- kunt u ook uitstekend la- verzorgen door buren, ken- sen of familieleden. Vergeet niet het adres van de die- ïarts op een papiertje te irijven voor de thuisblijvers, u besluit uw gevederde oor >aul Marijnis Aad Hakkert ienden mee te nemen op va- intie dient u zich wel te rea- eeren dat ze niet tegen de icht of tegen al te hoge tem- raturen kunnen. Houdt daar kening mee en zorg voor een plekje in de auto. Met inden en katten ligt het iets leilijker. Want die hebben t alleen eten en drinken no- maar ook aandacht. An- s kwijnen ze weg of verval- i tot allerlei „kattekwaad". t allerbeste is natuurlijk de ren mee te nemen op va- ntie. Maar uiteraard vereist enige voorzorgen. Allereerst u zich (via de dieren- op de hoogte van de ntingen die in vrijwel alle iden verplicht zijn voor hon- die de grens passeren. U bt dan een certificaat nodig aruit blijkt dat uw hond te- hondsdolheid is ingeënt een erkend dierenarts. luwensals u terugkomt iet u in ieder geval zo'n do cument kunnen tonen wanneer u Nederland weer in wilt! Uw dierenarts weet precies hoe hier de vork in de steel zit. Daarbij moet nog vermeld wor den dat Engeland en Ierland géén honden toelaten vóór ze zes maanden in quarantaine hebben gezeten. Zó doodsbang is men daar voor hondsdolheid. Dan moet u zich er van verge wissen dat de hotels waar u gaat logeren prijs stellen op vierpotige gasten. En houdt re kening met de temperatuur van het land waar u naar toe gaat! Sommige honderassen (zoals Engelse Bulldoggen of New Foundlanders) doet u echt geen plezier door ze mee naar Zuid Europa te nemen. Want zij kunnen héél slecht tegen de warmte. Meestal hebben campings of hoteflls geen bezwaar tegen hon den-mits ze zich keurig gedra gen! Maar daar bent u zelf bij. Wanneer u in eigen land blijft, liggen deze zaken weer iets eenvoudiger. U bent dan niet verplicht uw hond tegen hondsdolheid in te laten enten. Hoewel..voorkomen is beter dan genezen. In Nederland komt hondsdolheid zeer zelden voor maar mocht er iets fout gaan dan is de ellende niet te overzien! En dan nog iets: het is heel verstandig om een hond die graag zwemt te laten inen ten tegen de Ziekte van Weill. Deze akelige kwaal kan uw hond oplopen als hij in open water zwemt. Er zijn ruim vol doende campings e.d. waar de goed opgevoede hond welkom is. De A.N.W.B. heeft een lijst van zulke adressen. Dierenpensions Als het pertinent onmogelijk is om uw trouwe makker mee te nemen op vakantie zorg dan tijdig voor een goed onderko men in een dierenpension. De meeste dierenpensions staan oïlder toezicht van een dieren arts en de hond wordt daar uitstekend verzorgd voor een '•prijs die voor niemand be zwaarlijk hoeft te heten. Bo vendien neemt het dierenasyl ook „logé's" in huis. Voor de hond is dit over het algemeen prettiger dan een verblijf in een „pleeggezin". Misdadig U ziet dus dat het met weinig moeite en kosten heel goed mogelijk is om uw hond een prettige vakantie te bezorgen. Nu is er de laatste tijd steeds meer sprake van buitengewoon laagstaande praktijken van sommige „dierenvrienden"! Ik bedoel het tuig dat de liefde en trouw van zijn hond be loont door hem mee te nemen naar een bos en hem daar aan een boom te binden. Vervolgens laat de eigenaar de hond aan zijn lot over en vertrekt welge moed op vakantieEn denk niet dat dit uitzonderingen zijn: in de streek rond Apel doorn zijn er soms meer dan dertig gevallen per dag! Om dan nog maar te zwijgen van de onverantwoordelijke idioten die him hond op een drukke autosnelweg lukraak uit de rij dende wagen gooien De meeste honden zijn verzot op autorijden en ze veroorza ken weinig last. Ze houden alleen wél van frisse lucht. Laat dus een paar raampjes open zonder dat ze op de tocht zitten. Tegen wagen ziekte zijn uitstekende middeltjes te krijgen. Als u een paar hon derd kilometer achtereen gaat rijden dient u een drinkbak bij u te hebben zodat de hond on derweg water kan drinken. Soms komt het voor dat een hond door de warmte bevangen raakt. Hij gaat dan zwaar hij gen en kwijlt overdadig. In zo*n geval doet u het volgen de: u stopt ogenblikkelijk over giet de hond met water en legt hem buiten de auto op een natgemaakte deken. Vervolgens wacht u op uw gemak tot hij weer op adem is gekomen. Wat hindert het u hebt immers vakantie? Als u deze raadgevingen in het oog houdt dan gaat uw eigen vakantie niet ten koste van uw hond. Want hij is en blijft uw trouwste vriend vergeet dat vooral niet! En prettige va kantie. Een exotisch stukje tropen in het hart van Holland. Dat is de veer tiende Pasar Malam, die van maandag 26 Juni tot en met za terdag 1 juli a.s. in de Haagse Houtrusthallen wordt gehouden. De Haagse Pasar Malam is meer dan „alleen maar" de grootste zo- merbeurs van Nederland met zo'n 70.000 bezoekers uit alle delen van het land. Het is zes dagen feest; zes dagen lang kijken, kopen, vooral eten, de onvervalste Indi sche keuken. Kijken naar amuse ment geboden door top-artiesten als Sandra en Andres, Anneke Grönloh, Leo Unger, CCC Inc., de Indonesische danseres Mariani en Samiran en de zangeres van het Indische lied Tante Pim Eisinger. Verder nog de spectaculaire steel- band ..Dutch Rhythm Steel Or chestra" met een vurige limbo show. demonstraties „Chinees vechten" van de Kempo Bond en dagelijks modeshows. Maar ook kijken naar de bloeien de „tropische tuin" vol orchideeën. Hoogepunt is de fototentoonstel ling „Indonesië Nu", die een in dringend beeld geeft van het hui dige Indonesië. Twee medewerkers van het Koninklijk Instituut voor de Tropen maakten gedurende en kele maanden duizenden foto's in deze fascinerende archipel. Op de Haagse Pasar Malam wordt voor het eerst een selectie uit dit foto materiaal getoond. In samenwer king met de Indonesische Ambas sade te Den Haag en het Kon. Instituut voor de Tropen geeft de stichting Tong Tong, orga nisator van de Haagse Pasar Malam, recente informatie over Indonesië: toerisme, verkeer, maatschappelijke ontwikkeling en cultuur. Kopen kan men op de Haagse Pasar Malam praktisch al les wat de tropen te bieden heb ben: koperwerk, houtsnijwerk, sie raden, half edeMenen, keramiek, schilderijen, exotische stoffen en wierook. En vergeet niet de „ge neeskrachtige" akarbahararmban- den. Eten? Natuurlijk blijft sateh de onovertroffen „bestseller". Maar de keus smakelijke zaken is bijna onbeperkt: bami-kwa, belewak, es poeter. longtong, tapé en tjendol, om maar een paar van de tiental len gerechten te noemen. En als men niet precies weet wat al die namen voorstellen, is proeven de beste methode om er achter te komen. Op deze 14e Pasar Malam voor het eerst ook een Indiaas restaurant met culinaire exotica als tandoori chicken en labs cur ry. Moe-gegeten kan men in de bioscoop tot rust komen. Of men kan zich in het schemerdonker door de Indische waarzegster een lichtende toekomst laten voorspe len. Ten slotte: voor kinderen of kleinkinderen is er een crèche on der vakkundige leiding en een kinder-boetiek met de Jongste mode. Open: ma 26 t/m do 29 Juni 14-23 uur; vr 30 Juni 14-24 uur en za 1 Juli 11-02 uur 's nachts. Entree: volw. f3 en kind. t/m 12 Jr. fl, groepen van 20 of meer personen f2,25 per persoon. Het Visserij museum te Schevenin- gen organiseert op zaterdag 1 Juli rond het museum aan de Neptu- nusstraat 92 een „Scheveningse Dag" met verschillende activitei ten die op oud-Scheveningen en de visserij betrekking hebben. In de grote zaal van het museum zullen films vertoond worden, die betrekking hebben op de visserij en de folklore. Op de ruime binnenplaats van het musuem zullen in marktkramen oude Scheveningse ambachten worden vertoond zoals kuipen, manden maken, klompen snijden en zeil maken. Nettenbreiers en - boetsters zullen het gereedmaken van de netten voor de drijfnet en trawlvisserij demonstreren. Een modelbouwer zal scheepsmodellen in bewerking tonen en de kunst van het maken van schepen in een fles. Rond het Neptunusplein voor het museum zal een kleine markt de gezelligheid verhogen. Op dit plein zal des avonds van 19.30 tot 21 uur deze dag worden besloten door een concert van het harmo nie orkest Pro Musica. De Scheve ningse Dag zal om 10 uur officieel worden geopend door de commis saris van de Koningin in Zuid- Holland, Mr. M. Vrolijk. Ook bui ten deze Scheveningse Dag is het Oudheidkundig- en Visserij mu seum een bezoek ten volle waard. In dit museum zijn allerlei zaken ondergebracht, die met de visserij en de geschiedenis van Schevenin- gen te maken hebben. Men vindt er o.a. modellen van verschillende typen vissersvaartuigen, vistuig en nautische instrumenten. Een kopie op ware schaal van het vooronder van een bomvaartuig laat zien hoe de vissers vroeger bivakkeerden. De kraamkamer van de „Scheve ningse Vijf ling" toont de inrich ting van een vissershuisje uit de 18e eeuw. De ontwikkeling van de Scheveningse dracht wordt uitge beeld door in authentiek kostuum gestoken etalagepoppen. Openings tijden: ma t/m 10-17 uur. Entree museum: f 0,50 volw.; kind. r/m 14 Jaar f 0,25. enkele landen in Europa, die tot de verbeelding van vele leden van het sportvisserslegioen. Ik aar Noorwegen, Ierland of Denemarken te noemen water loopt u waarschijnlijk al in de mond. Voor doemen beelden op van immens grote snoeken, helder viswater, en uitgestrekte meren, waar u alle rust uw sport kun beoefenen. iikel bepalen we ons tot bij uitstek namelijk bekende hengelsport- Schreiner, heeft er og een vissportvakantie tht met zijn zoon en in dat ik met hem had ana klink in zijn stem enthousiasme door, dat ffwacht zou hebben bij die altijd lyrisch kan over de polders in ons verschil met de Neder- vond Schreiner, dat in de Ierse meren een ihter is. Nadat ze ge springen ze boven het als een forel. Dat zie je and maar zelden. Wel invankelijk wat verbaasd gebruikte vismateriaal stampt olieblik met een eraan. ïgens iners voorkeur voor su ssen kent zou verwach- ij zich vol walging van heeft afgekeerd, Egt hij: „Als je van die ens wil vangen op de heb je wel zulk mate- moet u niet denken, dat Ierland vanzelf naar u zwemmen. U zult ze eken en het kan wel ten dat de weergoden et eten gooien. Hierna •'elaas van Ierse visva- getekend door mijn »llega Thom Olink ÖVERTENTIE SPECIAALZAAK 'oor al uw ■SPORTARTIKELEN IE SPORT raat 11 - Tel. 24020 „Om de laatste twijfelaars aan rust en stilte in Ierland te over tuigen, begint dit verhaal met een vergelijking. Wanneer er in het hoogseizoen (verhoudingsgewijs) evenveel kruisers, zeilschepen en roeiboten op het wonderschone Lough Derg zouden varen als op de wateren, die in Engeland im mens populair zijn als de Norfolk- Broads, dan zou hun aantal 360.000 bedragen. Getroost men zich de moeite him werkelijke aantal na te gaan dan zal men op topdagen niet verder komen dan 200. De watersporter en sportvisser hebben het parelende meer in het hart van het groene eiland voor zich alleen. Zestig kilometer lang is de grillig gevormde monsterpias tussen Killaloe en Portumna, soms kilometers breed, soms maar enke le honderden meters. Dwars doo: dat meer heen stroomt de Shan- non-rivier, die behalve onvoorstel bare massa's snelstromend water ook talloze legenden meedraagt We zijn er geweest om te vissen, met een hart dat onstuimig klopte van verwachting. Duizenden Het zijn er nu al vele duizenden: mannen (en ook enkele vrouwen) die de roep van het ultra-visrijke Ierland niet hebben kunnen weer staan. Je hoort hier ook de verha len over tien. twintig beste snoe ken per dag, veertig forellen en zalmen, ruisvoorn van een kaliber en gezondheid, die ze ongekend vechtlustig maken. Vis, die van onze vaderlandse plas- en süootbewoners bleke bet- jes maakt. Het klopt allemaal: Ierland „stampt" van de vis, maar..Niet iedereen komt met volle netten terug. Natuurlijk, de plaatselijke bevolking heeft de le gendarische aanta.llen bevestigd, maar het vangen valt soms tegen. Wie naar Ierland gaat en ook dat zullen de autochtonen bevesti gen moet de neus in de wind houden. Het weer is .van ontzettend veel belang. Nu weet ik. dat de mees ten boeken voor een weekend of een week en vastgenageld zijn aan de kalender. Wie echter enigszins keuze kan maken moet de weerbe richten nauwkeurig volgen. WIJ waren daar op het Lough Derg enkele dagen nadat een vreselijke storm zelfs zware kruisers tegen de rotsen had gedreven. .Verdwenen" Daardoor was de snoek die ons ADVERTENTIE HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76, Leiden, tel. 34867 hoofddoel vormde „verdwenen"; Ook de beroepsvissers uit Killaloe, zoals mister Kennedy, kwamen met lege handen terug. Dat wil zeggen met twee of drie snoeken, hetgeen voor deze kenners van het wijdse Derg-water „niets" is. Snoek zit er in overvloed, zo veel, dat de forelstand er bijvoorbeeld gevaar door loopt. De verbazing grensde dan ook aan woede, toen enkele beroepsvissers twee „domme Hollanders" minuten lang bezig zagen een snoek te onthaken en terug te zetten in het water. Een handeling die in hun ogen op zijn minst nergens op sloeg. Temeer omdat hetgeen nu wel een overbekend feit is Ieren evenals Engelsen snoek, brasem, voorn en dergelijke vissoorten tot het ge meenste voetvolk uit hun wateren rekenen. „Coarse fishing" noemen ze het vissen op deze soorten. Zalm en forel, dat zijn ze: „Game fishing", worden gevangen (Overigens kan het ondanks de enorme visrijkdom en het misschien uitstekende weer geen kwaad te rade te gaan bij de erkende kampioen uit een van de worden gevangen. Veel Nederlanders komen Juist op de grote snoek (pike) af, vooral Portumna aan de noordelijke in gang van Lough Derg heeft faam als plaats, waar die grote lummels dorpen. Hij weet waar de groot- ADVERTENTIE DE GOEDE VANGST Morsstraat 46 - Leiden Telefoon 21751 Vissen in Ierland betekent rust. Keuze genoeg Wat de accommodatie betreft: Bill McCormack heeft in Killaloe een watersportcentrum dat nog in vol le ontwikkeling is en waar men de beschikking heeft over 50 kruisers, die alles aan boord hebben voor een volledige visvakantie. Men kan ze huren met aantal slaapplaatsen dat varieert tussen de twee en ze ven. De bedoeling (althans in het hoogseizoen is dat men zaterdag ochtend uitvaart en vrijdag weer terugkomt. Wie zon motorjacht nog nooit heeft bestuurd kan bij zijn aankomst instructies van de verhuurder krijgen". Tot zover Thom Olink. Mocht u enthousiast geworden zijn voor een visvakantie dan moet u wel met het volgende rekening hou- d'en: wie Ierland binifónlkorrut heeft een geldig paspoort nodig, terwijl voor de auto een groene kaart voldoende is. Wil men ter plaatse een auto huren moet men behalve een rijbewijs kunnen to nen ook meerderjarig te zijn. Er bestaat een verbod om vlees- en zuivelprodukten al dan niet in blik mee te nemen, omdat men bang is voor de besmetting van de Ierse veestapel met mond en klauwzeer. De Ieren zijn zo voorzichtig dat soms uw schoenzo len en de autobanden bij het pas seren van de grens worden ont smet. UTRECHT De trip van het Russische waterpolozevental door ons land gaat niet door. In verband met de slechte resultaten van de Russische ploeg op een toernooi in Minsk heeft de Russische zwemfede- ratie de KNZB bericht gezonden dat de trip is geannuleerd. De Russen zouden in totaal vijf wedstrijden in ons land spelen, drie tegen het se niorenzevental en twee tegen de Ne derlandse Jeugdploeg. De KNZB pro beert nu nog een andere sparring- partner voor de nationale waterpolo- ploeg te vinden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15