Spelling en inspraak: een zaak van „koppelverkoop" Rijnsburger singel is een vuilnisbelt AAROM LANGEBENT b™™5 EEN MULLER IS... ,ezers schrijven Amerika hoopt dat Noordv militair en diplomatiek geisoleerd door knieën gaan Door C. J. Rotteveel n N Hans Bentzon naar DFC Hongaars geweld velt waterpoloteam: 8-2 ZEILERS VOOR SPELEN /VANGEWEZEN PONDERDAG 22 JUNI 1972 De „nieuwe spelling" blijft de ge moederen bezighouden. Zo reageert de redactie van „Het Schoolblad", orgaan van de Algemene Ne derlandse Onderwij (zens Federatie (AN.O.F.) in het Jongste nummer (van 15 Juni) op het verwijt, dat het bestuur de leden niet geraad pleegd heeft alvorens vergaande voorstellen voor een nieuwe spel ling bij de regering in te dienen. Aangezien ook mijn naam in dat artikel wordt genoemd, ben ik zo vrij een kamtekeiniinig te maken. Op 10 februari JX verwees ik te dezer plaatse naar een ingezon den stuk in dit blad van een week eerder, van de hand van mevrouw r. de Jong-Beukers te Leiden. De A.N.O.F., zo schreef ik op gezag van mevrouw De Jong, steunt of ficieel de „Aksiegroep" (voor spel lingvernieuwing), „maar dit blijkt een standpunt te zijn, waartoe al leen het bestuur besloten heeiflt, zon der de leden te raadplegen". De re dactie van „Het Schoolblad" vestigt er nu de aandacht op, dat niet de A.N.O.F. zich achter de Aksie groep, maar, net andersom, de Ak- jeiagroep zich achter de AIN.O.F. ieft geschaard. Want die Aksie groep ontstond in het laatst van 1971; de A.N.O.F.-voorstellen da teren echter al van Juli-augustus 1970. Reeds op 26 Juni 1969 pu bliceerde ,Het Schoolblad" de voor naamste eindvoorstellen „met onze kritiek" van de oommissie Pée-Wesselings. „Toen stond de he le zaak ter diskussie. Er kwam vrij wel geen kommen'taar. Ook niet van mevr. De Jong. Als dan een Jaar later de organisaties elkaar op ook geregeld misbruik wordt ge maakt. In een artikel op 2 maart J.l., naar aanleiding van de plan nen tot vrijlating van "de drie van Breda", schreef ik, onder de kop "Dingen op hun beloop laten is gevaarlijke bezigheid", aan het slot o.m.: "Moge deze smartelijke zaak een waarschuwing zijn, dat de geest van al te vlot vertrouwen in de "goede afloop" volk en rege- een minimumprogram gevonden hebben dat publiseren (Het Schoolblad van 27 aug. 1970) en zich daarmee tot de minister wen den, dan volgt weer prakties geen kommentaar. Pas als wéér ruim 'n jaar later een aksiegroep zich ach ter deze voorstellen schaart, komen de bezwaren en verwijten los". De redactie van "Het School blad" heeft gelijk: het is zonder meer een fout van de tegenstan ders, dat zij niet eerder hebben ge reageerd. Dat is, helaas, een alge meen verschijnsel, waarvan dan ring lelijk kan opbreken. Ook voor Jan Salie en Joris Goedbloed geldt: de rekening zit onder in de zak. Welnu, hetzelfde geldt eigenlijk ook voor de plannen tot "vernieu wing" van de spelling. Hier en daar worden, in terloopse publika- ties, ingrijpende voorstellen ter tafel gebracht, die dan, als er wei nig commentaar volgt, door een Ijroepje overtuigde voorstanders worden "doorgedrukt". Ja maar, roept men dan later, we hebben de zaken dan toch maar gepu bliceerd! Inderdaad, formeel valt de ANOF en Het Schoolblad r.iietis te verwijten. Maar bestuur en re dactie hadden de Nederlandse mentaliteit nu toch langzamer hand wel behoren <te kennen: men laat de dingen op him beloop, In het vage vertrouwen, dat de soep wel niet zo heet zal worden gege ten als ze wordt opgediend. Van de tegenstanders zullen er maar weinigen hebben vermoed, dat de A.N.O.F. in alle ernst veel ver dergaande voorstellen zou gaan in dienen. Men nam die denkbeelden met name de au-, ij- en t-rege- ling eenvoudig niet serieus. Na tuurlijk is dat een fout. Maar de fout ligt niet alleen bij de lakse le den. die te goed van vertrouwen zijn en er nog eens een nachtje over slapen. De fout ligt óók en dit geldt zowel in het algemeen als thans in het bijzonder in de spel lingkwestie bij de besturen, dlie dat „goed vertrouwen" van de leden wel héél erg gemakkelijk vinden! In deze tijd van „inspraak" en ..communicatie" dient een bestuur de leden duidelijk voor ogen te stellen, dat er beslissende voorstel len op tafel liggen. Anno 1972 die nen „progressiviteit" en „inspraak" onlosmakelijk aan elkaar gekoppeld te zijn. Het gaat hier om „koppel verkoop": wie wat „nfleuwis" wil —dat is ieders goed recht mag de „inspraak" onder geen beding vergeten. Géén „nieuws" via sluip wegen! Een verenigingsbestuur, dat zijn taak verstaat en dus ook de Ne derlandse mentaliteit van "laat maar waaien" terdege dient te kennen, heeft de plicht de leden voor een duidelijke keuze te stel len. Dat is hier niet gebeurd. In 'n artikel van w. B. Rom bouts over "Spelling en inspraak", eveneens in "Het Schoolblad" keerde de schrijver zich tegen het voorstel van mevr. De Jong tot "hoofdelijke raadpleging" van alle leden, dus 'n enquête onder ongeveer bachlt'igdiui- zend personen. "Hoeveel zo iets kost, al was het alleen aan porti, en hoeveel leden de moeite zul len nemen de vragen te beantwoor den, schijnt haar niet te deren", zo schreef de heer Rombouts. Het nare is, dat dit ook de heer Rombouts, het hoofdbestuur van de A.N.O.F. en de redactie van "Het Schoolblad" niet schijnt te deren. Anders hadden zij in elk geval een proef kunnen nemen, een proef zon der veel kosten. In de eerste plaats is er van porti geen sprake, want de onderwijs-vakbladen behoeven de spellingvoorstellen slechts op één of misschien twee pagina's (en met een fors kader als verwijzing op de voorpagina) aan de leden ter beoor deling voor te leggen, met de duide lijke verklaring, dat er nu gekozen moet worden en dat klachten ach teraf niet aanvaard zullen worden. Druktechnisch kost het dus geen cent om democratie in de praktijk te brengen. Daér gaat het Juist om: democratie in de praktijk. Men is Wie ken er noch schreive zonder faute? Dat was kortge leden de titel van een omslag artikel in "Elseviers Magazine", ivaarin aandacht werd besteed aan "de verloedering van de Ne derlandse taal". o zo "progressief, in dit geval met een nieuwe spelling, maar o wee als iemand dan over "inspraak" praat. Dan kost het teveel en is men plotseling "ndet thuis". Raad pleging van alle leden is in dit ge val een gebiedende eis van demo cratie en inspraak. Plaatsing van ingezonden stukken behoeft geen redactionele Instemming te betekenen. De redactie behoudt rich het recht voor, brieven te bekorten of eventueel terug te zenden. Ware Langebent een man, begaafd met inlterviewkwaliteiten van gelijke klasse als de voetbal- kwaliteiten van Bomber Muller, dan ^ïad hij in zijn gesprek met o. i, KVP-voorzitter ir. De Zeeuw J.l. .jiaandagavond in Televizier Ma- en b eazine niet tenminste drie unieke fM ;ansen gemist. De heer De Zeeuw had behoren vo' ;eslachtofferd te Worden op het apen-confessionele offerblok. Met reel verve wierd heit .eigene" van mmm komende christendemocratische |S eweging gekenschetst, betaande o. UB uit het zijn van een echte poli- 17 ceke partij met 'm program, dioen- le aan program vergelijking en penstaande ook voor de niet-con- essionele broeders en zusters, laarnaast zou deze beweging wei ght uitmondende in een Christen- imocratische Unie niet zijn een itelsom van de drie grote chris telijke partijen. Legde hij met dit nieuwe "eigene" niet veeleer het "oneigene" van de huidige drie in ondertrouw zijnde partijen bloot? Een van tweeën: óf de opmerking over dat "eigene" was overbodig, óf de drie partijen hebben tot nu toe "politiek" bedreven op grond slag van ja wat eigenlijk? Wellicht op interpretabele religieu ze winden of op aan de 20ste eeuw aan te passen (hoe is noeit zeer we) denkbaar) geschriften van zo'n twintig eeuwen geleden. Een optel som zal de christendemocratische beweging niet zijn. Wellicht wel 'n atfreksom in de orde van grootte van 34-(13plusl0). De tweede "revelante" opmerking van de voorzitter betrof zijn ge- dachltenigang over 't specifieke van christen democratische bewegingen, (partijen). Een herkenbare visie en lijn was toch evident in al deze groeperingen. Het "bewijs" voor deze stelling werd gedestilleerd uit de grote bestaande verschillen tus sen deze groeperingen <o.a. C.D.U. in West-Duitsland en die in Zuid- Amerika) Op de vraag hoe De Zeeuw de dis crepantie zag tussen het samen gaan in federaal verband van wel licht het N.V.V. met het N.K.V. zonder het C.N.V., vergeleken met de politieke bindingen, werd geant woord dat ieder zijn eigen verant woordelijkheden had (sic), waar mede ook deze problematiek haar oplossing vond! Wie weet welk een politieke car rière voor deze gedreven visionnair nog in het verschiet ligt. Wel licht „best-man" bij het a.s. hu welijk! N. J. MOONEN De Goejestraat 3 Leiden. Het is alweer een paar dagen ge leden dat de „Henry Dunant" de patiënten na een heerlijke week weer veilig aan de kade voor de touwfabriek afleverde. Maar toch moet mij als Leidenaar en Rode- Kruishelpster van het hart, dat ik mij schaamde, omdat wij, die zo veel muziekkorpsen hebben, letter lijk niets van ons lieten horen. Er was niemand die vrijdagavond kwam spelen. Overal waar we aan meerden, kwam er een muziek korps. Er waren zelfs plaatsen, waar maar één muziekkorps was, maar ze kwamen en brachten onze mensen een klein beetje plezier in hun toch al zo triest bestaan. Mensen, sta er eens bij stil als u gezond bent en recht van lijf en le den. dan zou u juist deze mensen, die niet bevoorrecht zijn, een beet je vreugde moeten bereiden. Dit wilde ik alleen maar even zeg gen. MEVR. T. v.d. ZEEUW-KUI- VENHOVEN. Verdistraat 119, Leiden. Alle geschrijf en gepraat over milieuverontreiniging en vervui lend water ten spijt zijn er in on ze stad nog mensen te over, die dit alles gewoon aan hun laars lappen. Bij mij aan de overkant van de Rij nsburgersingel komt met de regelmaat van de klok iemand zijn vuil in de singel stor ten. Dit zijn: oude fietsen, banden, stukken ijzer, vele lagen plastic, dozen, stenen en allerlei ander vuil. Na enige tijd is dit enigszins overspoeld, maar binnen de kortste keren wordt de belt weer opge hoogd door nieuwe vuillozers. Vroeger kwam een vuilnisschuit van de gemeente nog wel eens door de singel, doch dit behoort óók al tot de lang vervlogen ge woonten. Overigens heeft men uiteindelijk zich zelf te pakken, daar de singel ook aan mijn overzijde altijd een geliefkoosd visrecreatie gebiedje is. Lekker hoor, die vuilvisserij Er is blijkbaar niets tegen te doen, ik zou niet weten hoe hier tegen iets te ondernemen valt. Wat zouden onze vuilstorters zeggen, als maar een fractie van dit vuil vóór hun eigen deur of in hun eigen (speel) straat zou worden gedeponeerd? D. LIGTHART-SCHENK, Rijnsburgersingel 37a, Leiden- huidige militaire en politieke van Amerika tegen Noord- tnam vormen een aanwijzing, regering-Nixon haar fysiek diplomatiek geïsoleerde tegen- tot een vredesregeling wil illiam Millinger pyright LD/AD-Observer die erop wijzen, dat het wudende luchtoffensief van de ring-Johnson niet een dergelijk Itaat tot gevolg heeft gehad be- dat meer van hetzelfde de niet zal beëindigen. Zij heb- misschien gelijk. Maar toch men opmerken, dat het huidi- Sebruik van hun luchtmacht de Amerikanen in enkele op- aspecten verschilt van de latie Rollende Donder" in de van Johnson. zijn de politieke en diplomatie- itergronden gewijzigd. Ie belangrijke beperkingen, die dent Johnson had opgelegd, opgeheven. Speciale doelen en niet meer op het hoogste in Washington vastgesteld, schijnt dat in de laatste weken ftaanse luchtmachtcomman- grote vrijheid hebben gekre- )m militaire en industriële ob- aan te vallen, mits zij zich sn aan algemene richtlijnen, belangrijke beperking werd Somen toen president Nixon fcoien van mijnen voor Noord- smese havens beval, een stap Resident Johnson altijd gewei- 'aad te nemen. ander c3 «hniek van de luchtaanvallen veranderd. Reusachtige B-52 'liegtuigen met acht motoren. tot 30 ton explosieven kun- "rvoeren, hebben de opdracht gekregen bommentapijten te leggen op Noord-Vietnam, met inbegrip van de gebieden van Hanoi en Hai- fong. Amerikaanse piloten schijnen ook sterk de nauwkeurigheid van hun aanvallen te hebben opgevoerd door het gebruik van de z.g. „smart bombs", die naar him doelen wor den gestuurd door middel van la serstralen of door televisie-contro lestelsels. En er is reden aan te ne men, dat deze verbeterde technieken de effectiviteit van de luchtaanval len hebben verhoogd door het ver woesten van bruggen, wegen en spoorwegen tussen Noord-Vietnam China. Bij sommige aanvallen zijn de Amerikaanse vliegtuigen tot minder dan 40 kilometer de Chinese grens genaderd. Toen president Nixon beval mijnen te werpen in Noordvietnamese ha ves en andere beperkingen op de bombardementen ophief, zette hij uiteen dat dit een antwoord was op het offensief van het Bevrijdingsfront in Zuid-Vietnam. De risico's die hij nam waren aanzienlijk. Men vrees de dat de Sowjet-Unie het topge- sprek in Moskou zou afgelasten. De Russen zouden zelfs tegenmaatrege len kunnen nemen, met het risico van een gevaarlijke confrontatie tussen de supermachten. De nog zeer breekbare toenadering met Peking zou ook gevaar lopen. Binnenlands zou het nieuwe lucht offensief de vredesbeweging kun nen versterken op de terreinen van de universiteiten en in de straten van grote steden. Gokspel Op al deze punten speelde Nixon een naar het leek belachelijk gok spel. De binnenlandse reactie in Amerika is evenwel betrekkelijk kalm geweest. De leiding van de Sowjet-Unie nam het besluit dat het topgesprek toch moest doorgaan en sloot een aantal overeenkomsten met de Verenigde Staten. China protesteerde weliswaar tegen de luchtaanvallen zo dicht bij zijn grens, maar kondigde niettemin en kele dagen later aan, dat Hanry Kissinger, Nixons persoonlijke advi seur voor Buitenlandse Zaken, naar Peking zou vliegen voor gesprekken met premier Tsjoe En- lai. Het precieze doel van Kissingers nieuwe reis blijft geheim, maar hij kan er moeilijk aan ontkomen over Vietnam met de Chinese leiders te spreken. En zijn aanwezigheid in Peking, juist op dit ogenblik wijst erop dat Noord-Vietnam mogelijk in toenemende mate geïsoleerd komt te staan van zijn voornaamste bondgenoten. Goede relaties Amerikaanse rubriekschrijvers met goede relaties bij de regering-Nixon zijn al begonnen te schrijven over scheuring tussen Hanoi en Moskou als gevolg van president Nixons reis naar de Sowjet-Unie. Tezelfder tijd leggen zegslieden in Washington er de nadruk op, dat het Bevrijdingsfront offensief, dat met Pasen begon, compleet met tanks, vérdragend artilleriegeschut en andere verfijnde wapens de ge stelde doeleinden niet heeft kunnen bereiken. Men beweert ook, dat de strijd van de laatste twee maanden het succes heeft aangetoond van Nixons politiek van Vietnamisering, hoewel het twijfelachtig is of de Vietcong aanval wel zou zijn ge keerd zonder het massale gebruik van de Amerikaanse vloot en lucht macht. Het Bevrijdingsfront blijft grote delen van Zuid-Vietnam beheersen en kan in staat zijn over te gaan van conventionele- naar guerrilla tactieken. Maar de oude stad Hocee Is nog niet veroverd en het schijnt zijn greep te hebbep verloren op de puinhoop, die eens n Loc heette. Autoriteiten in Washington hebben betoogd, dat Hanoi wellicht bereid zou zijn tot nieuwe onderhandelin gen wanneer het militaire offensief zou zijn beëindigd. Maar er zijn geen aanwijzingen dat Washington zijn luchtaanvallen wil inkrimpen. Dag na dag doen B-52 bommenwer pers en jachtbommenwerpers aan vallen op objecten in Noord- en Zuid-Vietnam. Bijna de helft van Amerika's luchtvloot van B-52-bom- menwerpers is nu beschikbaar voor gebruik in Indo-China. Er bevinden zich zes vliegdekschepen in het ge bied. tegen vroeger twee. De hoe- Omvang Een aanwijzing voor de omvang van de Amerikaanse oorlogsinspan ningen was de mededeling van de minister van Defensie Laird, dat de kosten voor de Verenigde Staten van de oorlog in Vietnam wellicht het dubbele zullen bedragen van het vroeger vastgestelde bedrag voor het begrotingsjaar dat op 1 juli in gaat. Amerika blijft echter bereid al zijn troepen uit Vietnam terug te trek ken binnen vier maanden na een bestand onder internationaal toe zicht en na de vrijlating van Ame rikaanse krijgsgevangenen door Ha noi. Maar er zijn tot dusver weinig aan wijzingen dat Hanoi bereid zou zijn enigerlei regeling te treffen die niet de ontbinding insluit van de huidi ge regering van Zuid-Vietnam. Massale Amerikaanse bombarde- mneten hebben de wil van Noord- Vietnam tot dusver niet kunnen breken. Washington schijnt thans te hopen, dat de nieuwe manier van bombarderen, gecombineerd met het teloorgaan van toevoerwegen naar Noord-Vietnam en twijfel t.a.v. de betrouwbaarheid van de bondgenoten van dat kleine, koppi ge land, Hanoi ditmaal tot .serieu ze" onderhandelingen zullen dwin gen. Den Haag DFC dat waarschijn lijk Dordrecht FC gaat heten heeft Sparta-speler Bentzon (30) gecon tracteerd. Bentzon. die feitelijk nog een seizoen aan de Rotterdam se club was verbonden, tekende bij de Dordtenaren voor drie jaar. Hoewel hij binnenkort in Rotterdam-Zuid een drankenservice hoopt te openen, ligt het in' de bedoeling dat Bent zon bij DFC ook de Jeugdtraining gaat verzorgen. De eerste divisieclub De Graaf schap uit Doetinchem heeft de 25- Jarige DWS-er Gerrie Deijkers ge contracteerd. Eerder trok de Graaf schap reeds Jaap de Blaauw van Veendam aan. O De Limburgse eerste-divisieclub Roda JC in Kerkrade heeft een eenjarig contract gesloten met de Westduitse voetballer Herbert Boen nen, die vorig seizoen voor NEC speelde. Toernooi in Boedapest BOEDAPEST Het Nederlands waterpoloze ven tal heeft gisteren in Boedapest in het internationale wa- terpolotoernooi met 28 van Honga rije verloren. De tussenstanden wa ren: 1—2. O—l. 0—2, 1—3. Nederland trof een in topvorm spelend Hongarije. Van de acht Hongaarse doelpunten werden er ze ven uit spel gescoord. Slechts een maal scoorden de Hongaren uit een strafworp. Vooral aanvallend bleken de Hongaren onstuitbaar. Zsivos en Konrad-III waren keer op keer de Nederlandse verdedigers met hun fraaie combinaties te snel af en scoorden vijf van de acht treffers. De Nederlandse ploeg, die ondanks de zware nederlaag goed partij bood, was tegen dit geweld niet opgewas sen. In de derde speeltijd verving coach Hans Muller Drenth door Stroboer en Jansen door Reedijk, maar ook deze twee jeugdige inter nationals slaagden er niet in de Hongaarse wals tot staan te brengen. Reeds na twee minuten leidde Hongarije met 20, waarna een vloeiende combinatie tussen Parrel en Bras door de laatste in een doel punt werd omgezet. Maar de Mag- yaren lieten zich hierdoor niet in het minst van de wijs brengen en voerden de score met de regelmaat van een goed geolied uurwerk op. In de laatste minuut bracht Parrel met een ver schot van de linker vleugel de eindstand op 8—2. Andere uitslagen: Hongarije-Roe- menië (dinsdagavond)52 (1—0, 2—1, 0—0, 2—1), Zuidslavlë—Ver enigde Staten 7—5, (2—2, 2—1, 2—1, 1—1). West-Duitsland—Roeme nië 4—4 (1—0, 1—2, 1—0, 1—2). Stand: Hongarije 8 pnt. 2712, Zuid- Slavië 7 pnt 1915, Roemenië 3 pnt. 15—14, West Duitsland 3 pnt 14—17, Nederland 2 pnt 16—22, Ver. Staten 2 pnt. 16—27. DEN HAAG Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comi té heeft op voordracht van het Ko ninklijk Nederlandsch Watersport Verbond de zeilers aangewezen die zullen uitkomen op de Olympische Spelen in Kiel. In de Tempestklasse worden uit gezonden Ben Staartjes en Cees Kurpershoek. Fred Imhoff en Si mon Korver zullen de Flying Dutch man varen en Cees Douze bemant de FinnJoL Als reserves zijn aangewezen: G. Bierman en B. Kraan (F. D en Tempest) en C. Kruyer (Finnjol). Wat de begeleiding betreft zullen NOC en KNWV nog nader overleg plegen. Voetbal Het Italiaanse voetbal elftal heeft gisteravond in Sofia voor 20.000 bezoekers een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Bulgarije ge lijkgespeeld: 11. In de 43e minuut namen de Bulgaren door Bonev de leiding en vijf minuten na rust zorgde Chinaglia voor de gelijkma ker.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13