Ten strijde tegen Haagse bijstand" Ververstraat voor de jeugd lariaties Jn raad "dentofix j 99" Lege schatkist bindt Leidse raad Zaken in de raad CNV-insignes voor overheidspersoneel Minister wil alles weten over VS-legersubsidie Vijf overtredingen: 2 weken cel en f350,- J SSPAO 20 JUNI 1972 raadsverslaggever putte in het ^bije verleden voor deze kantte- jjningen vaak uit de onenigheid 4, jssen oppositie en "rest". Van- ^ag kan dat niet en gehoord je eensgezinde stemming in de bij nabije toekomst ook niet. en niet-PAK zyn het eens waar tjet de financiële problematiek be- g beft en wat de strategie betreft (5 ;;n ik het ermee eens, al is een jtspraak van "loco" Harmsen over 'afspraken met de pers" wat over geven en hoeft Van Aken niet tq ersé te spreken over "bondgeno- rind evenwel die eensgezindheid sta nuttig Leids wapen tegenover Haag. Ik vond het eerlijk ge- wat onbezonnen van enkele tóajnswerkers, organisatoren van 1 burgerij-actie, om zo radicaal anaf de publieke tribune hun ont- gemming over de houding van de issd en hun instemming met de SP te laten blijken. Ik hoop, dat et papieren vliegtuigje met de ekst "Wij hebben geen behoefte üD een schertsvertoning" voorlo- ig het enige wapen blijft. De stad eiden zal er wel bij varen als alle apens worden benut voor de strijd gen Den Haag. joeg "geschoolmeesterd". Loco- jrgemeester Harmsen deed dat gteravond ook niet. In tegenstel- ng tot vorige week bleef hij tot Ji de kleine uurtjes een beminne- ^|le voorzitter. Hij ging zelfs in een vraag vanaf de publieke 8 ibune. Bij burgemeester Vis is it ondenkbaar. Die hamert in like gevallen meteen alsof de re- ilutie is uitgebroken t blijft erover voor deze kolom als geen tweespalt te bespeuren ilt? Toch neg wel enkele dingen. 'H dacht u van seks in de raad? - veemaal werd er op gezinspeeld: Uper (de altijd met apparatuur 1 «lende D'66er) had het over "ge- ek aan variatie in de slaapka- Hy doelde daarbij op het it, d°t er slaapkamers komen van 80 breed, waar Je maar op één flé»nier een bed kunt zetten. Hij ïh wonderde zich kennelijk over de Ie ictie (besmuikt lacherig) op zijn R mbinatie tussen variatie en lapkamer. f bed kwam nogmaals ter sprake, 't Veld deed een voorstel van de om naar bed te gaan, wat ifjlSP-er Amptmeijer de reactie "Met ontlokte. Voorzitter Harm- i reageerde met: "Voor u is dat duidelijk, voor de heer In 't d wel". tmeijer wilde op een gegeven ment de dobbelsteen laten rol- of strootje trekken. Dat ging voorzitter te ver. "Ik heb wel ikele raadsleden bezig gezien met haken", zei hij, veelbetekenend Ikend in de richting van de so- listen Verboom en v. d. Horst, kennelijk het tijdverdrijf van louder Kret over het hoofd. Die de hele avend bezig met een "^uiswoordraadsel. Zou hij de bin- fflstadspuzzel hebben opgelost? Je Je dan af, zeker als je middags twee leden van de ver- jJerscommissie van het Leidse ty Centrum vergenoegd uit de mer van de wethouder hebt zien c«pen een paar puntjes: lethouder mevr. Den Haan is een oker. Ze zei in een betoog van minuten minstens twintigmaal dacht Us het laat wordt, is Harmsens ilgebruik niet zo duidelijk. Hij letterlijk: Zoals het daar staat, het moeilijk rS Us we de communist Hoeven oeten geloven behoren ook wij "gelijkgeschakelde pers, die P horig is aan de regering". Ik b vannacht geprobeerd de rege- ig te bellen. Die gaf geen gehoor. nou maar niet te veel hrjjf slot enkele slogans, die PSP- bouter Gerkema lanceerde in het lieu-debat". Hij wilde in Lei- kreten als: „Snoep verstandig, een onbespoten aopel" en Titter dan wit is lijkwit". *at doe Je dan met verslagge- rs, die de hele avond worden itgerookt" door een pacifistisch Oj igaren) rookgordijn en socialisti- he pijpwolken? Dat wordt een lJI festie van WC, wat volgens Ger- toa een afkorting is van wel- loscriminaliteit. ADVERTENTIE Gevoelt U zich onzeker met Uw .KUNSTGEBIT? Met behulp U weer olies P; 'eshg Uw kunstgebit voor de gehele L >9 door het 's morgens ee, st even het speciale Dentofix-poeder te be dien. Dit onschadelijke, smaakloze wlmiddel verleent Uw tandprothese burende de gehele dag een stevig betrouwbaar houvast. U kunt nu *r eten wat U wenst, U kunt lachen, wen of hoesten zonder in moei- "eden te geraken. Als U iedere j£' "-nd wat Dentofix op de gebits- strooi!, kunt U verder vergelen, |U een kunstgebit draagt. Probeert *1 eens; U zult meteen het verschil wateren! !{r dan 40.000 fond- (fTffl ':en in de gehele JJUU1 fre'd raden hun pa- W "ten aan Dentofix te fuiken. Het is ver- 'lübaar in alle apo- en drogisterijen all j? 2*7 per plastic LEIDEN De gemeenteraad weigert, dat Leiden het slachtoffer wordt van het door de regering gevoerde beleid, waarbij in financiële moeilijkheden verkerende gemeenten na drie jaar „bijstand" een vaste uitkering krijgen toege wezen. De raad vindt de bijdragen over de afgelopen twee jaren te laag, wil voor dit jaar zoveel mogelijk van het te kort van ruim f 1 2 miljoen op de begroting binnen zien te halen en de uitkering, die het rijk dan gaat geven, baseren op een meerjarenbegroting. Vinger aan de Loco-burgemeester Harmsen, de wethouder van financiën, kan kijken wat hij wil, maar de Leidse schatkist is leeg. Uit Den Haag zal aanvulling moeten komen. Daarop is de sürijd van de raad geba seerd. (Foto Holvast) LEIDEN De Leidse raad heeft gisteravond niet alleen zowel ach ter gesloten deuren als in het open baar vergaderd over de financiële strategie, maar ook bijna de over gebleven agenda afgewerkt. Slechts twee punten bleven staan: één tot na het zomerreces en één tot volgende week, wanneer de laatste vergadering ervóór wordt gehouden. De agenda hiervoor bevat nu 39 pun ten en niemand verwacht, dat deze stof maandagavond zal worden door gepraat. Daarom werd gisteravond de woensdagavond uitgekozen als vervolgavond. Het langst werd gisteravond ge praat over de instelling van een raad voor de milieuhygiëne. Op één punt staakten de stemmen, reden waarom het gehele voorstel niet in stemming kon komen en volgende keer opnieuw op de agenda pry kt. Aangenomen werd een oud voorstel tot het verlenen van een extra subsidie aan het Leids Politie Muziekgezelschap voor de vernieu wing van het instrumentarium. Aan dit besluit zal geen gevolg worden gegeven voordat is gesproken over de subsidiëring van andere muziekkorp sen. Dit zal uiterlijk half september gebeuren. De raad verwierp een voorstel van B. en W. om een herziening te be werkstelligen voor de bebouwing van I het perceel Morsweg 66. Er waren overwegende bezwaren tegen het I bouwen van nóg een verdieping op 1 dit pand. Dat is in grote lijnen de strategie, die burgemeester en wethouders in samenspraak met een commissie uit de raad hebben ontwikkeld De raad gaf er vannacht zijn fiat aan. De raad wil hiermee de Haagse proce dure doorbreken, waarbij een ge meente een bedrag krijgt toegewezen. Hy wil deze uitkering vastgesteld zien na overleg met alle betrokken partijen, in de eerste plaats de ge meente Leiden. Voor de onderhandelingen met "Den Haag" over het begrotingste kort voor dit jaar wordt ervan uit gegaan, dat niet gesleuteld kan wor den aan de posten, die zijn uitge trokken voor welzijnswerk. Locobur gemeester Harmsen deelde mee. dat deze maand nog contact wordt op genomen met de groeperingen over de besteding van de uitgetrokken bedragen. De raad stond achter het college, waar het twee bedragen aangaf om het tekort te verminderen: een post van f 119.000. die ten onrechte dub bel is geraamd, en een post van f 143.100, waarmee de algemene uit kering uit het gemeentefonds kan worden verhoogd. Theater De post van f 75.000 voor exploi tatie van de Remonstr. kerk werd naar volgend jaar verschoven, omdat de kerk nog niet is aangekocht en de bestemming als experimenteel theater nader wordt bezien. De post wordt in de volgende begroting op nieuw opgenomen. De post van f 50.000 voor aan schaffing van leermiddelen voor scholen in oude stadswyken kan worden geschrapt omdat door een ander systeem van verdeling (waar mee de schoolhoofden akkoord gaan) hetzelfde doel wordt bereikt. Gedeputeerde staten hebben be zwaren tegen de post van f 60.000 voor partieel ambulante schoolhoof den. Hiertegen zijn wettelijke bezwa ren. De raad vroeg het college deze uit de weg te ruimen door vergun ning aan te vragen. Er kan f 375.000 worden "verdiend" door de monumentenzorg op een andere boekhoudkundige manier ifondsvormingt onder te brengen. De raad ging hiermee akkoord. Een paar miljoen kan op deze wijze van de begroting worden afgeknabbeld door het schrappen van een aantal z.g. structurele posten. De raad wil dan wel van het rijk de zekerheid over de mogelijkheden van uitvoe- Onderwïjs Van Dam (PvdA) vroeg zich af hoe het moet met de onderwijstekor- ten, die dit Jaar net kunnen worden gedekt uit de saldi-reserve. Hoe moet het aan volgende Jaren? Hij zei dat het PAK bereid is alle sancties t.o.v. het rijk uit te voeren. Elsgeest (prot. chr.) liet een scherp protest horen tegen de lage bijdragen van het rfjk. Van Aken (PvdA) dien de de door alle fracties onderteken de motie in waarin by de regerir.ig wordt aangdrongen op maatregelen voor de bijzondere Leidse situatie. Zijn fractiegenoot In 't Veld wees op de moeilijke taak bij de onder handelingen met "Den Haag" die hy vergeleek met zendingswerk. De instelling van de universiteitsraden als gevolg van de wetgeving heeft een reeks interessante, maar voor de betrokkenen blijkbaar ook frustrerende, gevolgen. De roep om de democratisering van de universiteiten heeft de wetgever er toe gebracht om de universi teitsraden in te stellen. Als een soort parlement, maar ook als een stuk geweten van de steeds groter wordende lichamen, die univer siteiten in onze maatschappij geworden zijn. Van te voren hebben vele vraagtekens gezet bij deze instelling. Oudere professoren vreesden dat hun autonomie zou worden be dreigd door aanstormende jeugd. Er werd geredeneerd dat „onwetende" studenten het wetenschappelijk zorgvuldig opge bouwde huis in elkaar zouden trappen. Maar eerste experimenten, bijvoobeeld in een sociologische faculteit, wezen in een andere richting. Tegenstellingen over standpunten liepen dwars door fracties van oud en jong heen. Er waren stand puntbepalingen waain hoogleraren en studenten elkaar uitste kend vonden, maar tegenover zich een groep andere hoogleraren en andere studenten vonden. Dat was allemaal niet zo erg, zolang het ging om standpunten van vakgenoten. Bij de universiteitsraad doet zich iets anders voor. Leden van de raad bemoeien zich met vakgroepen, waarmee ze niet te maken hebben vanuit hun eigen vak. De botanicus ontzegt de medicus een subsidie. De raad wil vaststellen hoe de eerstejaars kunnen worden afgestopt bij de biologen. Dat wekt vanuit die richtingen fel verzet. Medische hoogleraren keren zich tegen prof. Quispel, de bioloog Jeuken verwijt de raad ondemocratisch handelen, omdat de bio logen zelf niet gehoord zijn bij de standpuntbepaling over een stop voor eerstejaars op hun terrein. Dat zijn twee incidenten uit één week. Kinderziekten? Misschien. Maar dan wel kinderziekten die zo'n universiteitsraad aan het denken moet zetten. Want de nu opgeroepen irritaties moeten de universiteitsraden duidelijk maken, dat er behoedzaam gemanoeu vreerd moet worden. En de individuele leden van de raad hebben hierbij een weinig benijdenswaardige verantwoordelijkheid. Want nu al verzetten zij veel werk. Prof. Quispel kan zich terecht opwinden als een krant schrijft dat zijn standpuntbepaling inzake de Amerikaanse legersubsidies overgesimplificeerd is. Wie dat schrijft, doet geen recht aan de nota die de tegenstanders van die subsidies hebben opgesteld. Maar de leden van de raad zullen moeten inzien, dat eigen gewetensonderzoek niet voldoende is. Er zal ook en voortdurend rekening moeten worden gehouden met de denkbeelden van de leden van de universitaire gemeenschap die door de universiteitsraad worden vertegenwoordigd. JJt.S. LEIDEN Minister De Brauw (Wetenschapsbeleid) heeft het colle ge van bestuur van de Leidse uni versiteit gevraagd hem zo volledig mogelijk te informeren over het be sluit van de universiteitsraad om een door het Amerikaanse ministe rie van defensie ter beschikking gestelde bedrag van f 50.000 niet te aanvaarden dan wel terug te be talen. Het bedrag werd beschikbaar gesteld ten behoeve van het trans plantatie-onderzoek. Eerst na ontvangst van de ge vraagde inlichtingen zal minister De Brauw een goed oordeel kunnen vel len over de wijze waarop de univer siteit heeft gehandeld. Minister De Brauw zegt in ant woord op vragen van de kamerle den van Dijk, van Aardenne en Por- theine (VVD) en Pcrrs en Baruch (DS'70) dat de universiteitsraad de bevoegdheid heeft zich met derge lijke zaken te bemoeien. LEIDEN Toen twee per auto patrouillerende Leidse politiemannen destijds constateerden, dat een auto mobilist op de Prinsessekade een foutieve manoeuvre maakte, reden zij hem achterna en hielden hem in de Breestraat aan. Omdat de auto mobilist. een 24-jarige betonwerker uit Leiden, niet in 't bezit was van een rijbewijs en zijn auto zich ken nelijk in een ondeugdelijke staat be vond werd hem verzocht om achter de politieauto aan mee naar het bureau te rijden. Hij stemde hierin toe en reed inderdaad een eindje achter de politieauto aan. Tot aan de Korenbrugsteeg. Toen schoot hij vol gas deze steeg in en poogde de politie te „ontlopen". Tevergeefs echter. Er volgde een wilde achter volging, waarbij de betonwerker o.a. een auto ramde en op de Willem de Zwijgerlaan een snelheid van cir ca 125 km/u ontwikkelde. Op deze laan werd hij door de politieauto klemgereden. Al met al kreeg hij vijf proces sen-verbaal op zijn naam. Ter zit ting van de kantonrechter, mr. W. de Koning, liet hij gisteren verstek gaan. De officier, mr. A. S. M. Hors- tink, legde er de nadruk op, dat een en ander zich afspeelde tijdens het z.g. spitsuur en verdachte dus het verkeer in groot gevaar had ge bracht. Voorts zei hij nog, dat ver dachte een goede bekende van de justitie was. al meerdere veroordelin gen wegens verkeersdelicten achter de rug en nog twee vervolgen hier voor in petto had. Een gevoelige c orrectie op z'n plaats achtend, eiste hij ditmaal naast een totale geldboete van f 350 subs. 35 dagen, vier weken hechte- nisstraf, waarvan twee weken voor waardelijk met een proeftijd van 2 Jaar en een onvoorwaardelijke in trekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. Laatstge noemde correctie houdt in, dat ver dachte (die geen rijbewijs heeft) zich schuldig maakt aan een mis drijf, indien hij wederom tijden» een clandestiene autorit wordt ge snapt. De kantonrechter vonniste ver dachte bij verstek met de geëiste geldboete, ontzegging van de rijbe voegdheid en bepaalde rechtenis- straf op twee weken onvoorwaarde lijk. De betonwerker zal binnen kort dus twee weken moeten gaan „zitten". Vier weken cel Een 25-Jarlge sloper uit Leiden liet eveneens verstek gaan. Hij werd al tweemaal veroordeeld wegens het rij den met een auto zonder in het be zit te zijn van een rijbewijs en WA. -verzekering. Toen hij wederom met zijn auto een rit maakte, botste hij pp de Haar lemmerweg achterop een auto en kreeg wederom twee processen-ver balen t.w. voor het ontbrekende rij en verzekeringsbewijs. Verdachte had destijds, zo las da kantonrechter in de stukken de fei ten (uiteraard volmondig toegege ven. Ook kon hij niet ontkennen, gezien de vele ooggetuigen, dat hij de eigenaar van de beschadigde auto een klap in 't gezicht had gegeven, toen deze zich hierover tegen hem beklaagde. De officier vond verdachtes ge dragen bijzonder laakbaar en re kende verdachtes „hardnekkigheid'* en vermelde klap als strafbezwaren de omstandigheden. Vandaar dat hij ditmaal kwam tot een eis van: vier weken onvoorwaardelijke hechtenis- srtraf, vier weken voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van 2 jaar. een onvoorwaardelijke ontzeg ging der rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar alsmede twee geldboeten van respectievelijk f 50 en f 100 sub» 15 dagen. Het (verstek) vonnis luidde: vier weken onvoorwaardelijke hechtenis, een onvoorwaardelijke ontzegging voor de tijd van 6 maanden en de geëiste geldboeten. LEIDEN De Ververstraat (Ha venbuurt) is speelstraat. Wat twee weken geleden nog onmogelijk scheen, toen de bewoners op een vroege och tend de straat openbraken, is nu werkelijkheid. Er rijden geen auto's meer, maar er is een zandbak, wat bankjes, paddestoelen en een ho- ningraad. LEIDEN Aan een groot aantal leden van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Bond van Overheidsper soneel, die resp. 25, 40 en 50 Jaar Lid van het CNV waren, heeft het hoofdbestuurslid van deze bond, de heer J. H. van der Jagt, gisteravond én van de zalen van de Bevrij dingskerk het CNV-insigne uitge reikt. In zijn inleidend woord sprak de afdelingsvoorzitter, de heer G. Steen- ge, er zijn verontrusting over uit, dat het tweede kamerlid, de heer De Gaay Fortman (PPR) de regering de suggestie heeft gedaan om van het trendbeleid af te stappen. Spreker was van oordeel, dat de thans toe gepaste trendmethode het overheids personeel de zekerheid biedt, dat het aandeel, dat de werknemers zullen moeten leveren om uit de vicieuze cirkel van de dreigende inflatie te Vijftig jaar tid van het CNV. De heer J. H. van der Jagt speldt de heer H. G. van Doorn het gou den CNV-insigne op. (Foto Holvast) geraken, voor alle werknemers ge lijk zal zijn. Het maken van onder scheid tussen de werknemers in par ticuliere bedrijven en die der over heid zal dan zeker als een discrimi natie worden aangemerkt. Als over heidspersoneel wensen wij geen gunstige, doch ook geen ongunstige uitzonderingspositie. Voor de aftredende, niet herkies bare leden, werden tot bestuurslid benoemd de heren H. J. van Kat wijk, W. B. van Eyk en C. Holler Na de pauze belichtte de heer van der Jagt nog enkele actuele proble men, die in het georganiseerd over leg ter sprake kwamen. "Het is allemaal vrij snel ge gaan", zegt de heer J. Kuisen van het wykcomité Ververstraat, „na dat wethouder mevrouw Den Haan. het had goedgekeurd werden er paal tjes in de straat gezet en kregen de bewoners toestemming om de straat voorlopig als speelterrein in te rich ten. Na met de heer De Graaf van het MCO te hebben gesproken, heb ik toen samen met buren bij de heer Gaastra van de plantsoenendienst materialen gekregen. Die kregen we donderdag". En binnen twee uur was het werk door ongeveer tien man gepiept. Ook aan de overkant van het plantsoen is de weg voor auto-ver keer afgesloten. Maar niet door paal tjes, maar door hekken: "Dat is wat rommelig," vindt de heer Kuisen, "de bewoners hebben liever een paar paaltjes in het midden van de weg zodat ze er zelf wel bij kunnen, maar doorgaande auto's niet". Behalve aan de straat gebeuren er ineens ook andere dingen. Er hangen klompjes met bloemen tegen de mu zen. er is een buurtcollec te ,jhoudei topbrengst f 266,- voor het busver- /akantiedorp van het Leidse Volks- Maar einddoel blijft voor het comité ven uit de buurt om de zaken zelf ïuis), er is zelfs een jeugdcomité op- toch het plan dat eind vorig Jaar j aan ta pakken. Grond of leegstaande gericht: "De Verfpotjes". Vanavond door de gemeente is goedgekeurd, j gebouwen zijn er genoeg voer van kinderen naar het Jeugd- om half zeven is er een kinderfeest. Ook voor dit plan üjn al initiatie-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3