EIDSCH DAGBLAD LEIDEN TEN STRIJDE lïeg- rkeer teer ervat Gevangenis sloeg waarschuwing politie in de wind vandaag Leidse raad eist van Den Haag werkelijke ontwikkelingshulp jdelijk regen THEO LASEROMS SPANT KORT GEDING TEGEN FEYENOORD AAN LEIDSCH DAGBLAD FRANSE KERN PROEVEN GAAN DOOR Vietnam slacht offer controverse Moskou-Peking Zwaar vergif verdwenen in Sassenheim Stichting van nieuwe scholen wordt beperkt (9ud ^ïlte gericht 1 maart 1860 jrfeur: G. Koopman ^redacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DINSDAG 20 JUNI 1972 No. 33738 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), 1 8,76 per maand (bij rooruitbetaling)siro 57055, loase nummers f 0,35 Witte Singel 1, Leiden TeL: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat. 18 uur) fflPHOL (ANP) Na een ui- stille middag, avond en nacht i klokslag 7 uur vanochtend gehele wereld het vliegverkeer t Na een 24-uursstaking van rote meerderheid der IFALPA- jrs sloegen precies om 7 uur de Kn op Schiphol weer aan. minuten later waren als eer- jeg twee lege Fokker Friend- van de NLM, die zich voor jtting van het binnenlands ver- naar Eindhoven en Enschede ren. Ze trokken vlak na elkaar baan 24. Meteen daar- als derde een Caravelle Transavia naar Londen. an tracht hoonmoeder doden met ittengif SDA (ANP) De politie in heeft gisteren de 25-Jarige uit Breda gearresteerd op ver lig van poging tot vergiftiging rijn schoonmoeder De man inmiddels bekend, serd tot zijn daad aangezet het mislukken van zijn hu- Vorig Jaar trouwde hij met ehter van de weduwe F. B. Jonge paar trok bij de vrouw ?tgeen van het begin af moei den veroorzaakt tussen schoon- er en schoonzoon. Volgens de zou zijn schoonmoeder zich 11e zaken van het echtpaar heb- j bemoeid. Kort na de geboorte iun eerste baby besloot 't echt begin deze maand uit elkaar te Een week daarna kreeg de last van vergiftigingsver- iselen. moest worden opgenomen in liaconessenhuis in Breda, waar it zij met rattengif was ver- De vrouw is nog niet buiten gevaar. De man heeft bekend ichoonmoeder thee met ratten- hebben gegeven. Ook in fe- van dit Jaar moest de vrouw vergiftigingsverschijnselen sgd worden. Bilt verwacht van vanavond morgenavond: veel bewol- aet in de nacht en ochtend op ifste plaatsen tijdelijk regen, morgen overdag van het uit opklaringen. Matige tot ?e aan de kust mogelijk in hoofdzaak zuidwestelijke Min. temperaturen ongeveer 11 Koningin Juliana heeft vanmorgen, op de tweede dag van het staatsbezoek aan Frankrijk een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat bij de Are de Triomphe. De koningin werd bij die plechtigheid begeleid door Prins Bernhard en de Franse minister van Defensie, Debré (rechts op de foto). Een ontsnapte gepakt LEIDEN Zonder dat het woord gevallen is, heeft de Leidse raad vannacht vastgesteld, dat de Steutelstad echte ontwikkelingshulp wil. De raad vraagt ,,Den Haag" geen bijdrage, die lijkt op de vroegere armenzorg, maar een we zenlijke speelruimte om de sociale achterstand niet groter te laten worden, maar juist in te halen. Als bewijs van een eensgezinde Leidse opstelling ging de raad ak koord met deelneming van het PAK de oppositie aan de strijd met "Den Haag". Het college van B. en W. is als delegatie naar de residentie uitgebreid met de PvdA-fractielei- der Van Aken. Zie verder pagina LEIDEN. In een motie heeft de raad eens gezind uitgesproken, dat hij vast houdt aan het takenpakket en met name het welzijnsbeleid, dat is neer gelegd in de begroting voor dit jaar. Hij vraagt van de regering de toe investeringsplannen, die zijn gericht op het wegwerken van structurele achterstanden, in re delijk tempo kunnen worden verwe zenlijkt. De raad heeft verder vastgesteld niet akkoord te kunnen gaan met de aanvullende bijdragen over de twee afgelopen jaren en verzoekt de rege ring herziening van deze bedragen, alsmede inzicht in de uitgebrachte adviezen en rapporten. Met een aan tal kamerleden is de raad van me ning. dat het onjuist is, dat geen beroep mogelijk is op deze beslissing. Aan de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, aan wie een Leidse delegatie donderdag een bezoek brengt, hebben B. en W. inmiddels laten weten deze zaak te zullen aan snijden. De aanvullende bijdragen over 1970 en 1971 worden veel te laag geacht. Rotterdam Theo Laseroms gaat De raad dringt er by dezelfde I een kort geding aan<;Pa"npn te-en staatssecretaris iv. Stuyvenberg) op I Feyenoord, dat komende donderdag- dMaStStelUn8 VaI\.de a™vul" I middag (twee uur) voor de pre,-- lende uitkeringen voor komende ja ren (na drie jaar "steun" stelt de dent van de Rotterdamse rechtbank zal dienen. Laseroms meent dat de wijze waarop Feyenoord de moge lijkheid openhoudt hem alsnog een contract aan te bieden, niet correct Is. Theo Laseroms: „Net als Maiwald, Posthumus en Geilman heb ik een brief van Feyenoord ontvangen, waarin staat dat het contract wordt opgezegd. Dan volgt de zin: „Indien wij zouden besluiten u alsnog een contract aan te bieden, zullen wij dit voor 1 juli doen". „Dit laatste betekent in feite dat Feyenoord alle mogelijkheden open- hpudt, maar dat ik tot op de laat ste dag van de transferperiode be lemmerd kan worden in mijn po gingen om weg te gaan". Via deze procedure hoopt Laseroms .transfervrij" te worden. Hij: „Dat 16 PAGINA'S Staatssecretaris Scholten (links)' heeft op een persconferentie de ingrijpende fiscale restauratie toegelicht, welke minister Nelissen van Financiën en hij willen door voeren. Als het even kan maar liefst vóór 1 januari aanstaande. Deze wijzigingen in het belasting stelsel zouden vooral ten goede komen aan de mensen met de lagere inkómens. De hogere zou den daarvoor zwaarder worden belast PAGINA 7 De Tros-televisie brengt dit jaar zesmaal „Studiozomer" op het scherm PAGINA regering een vast bedrag vast) te baseren op de nu in voorbereiding zijnde meerjarenbegroting. maxima morgen rond 17 Rotterdam Het in de wind slaan van een waarschuwing van de poli- (Opgemaakt om 12.40 uur) tie heeft de opzienbarende ontsnap- Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 5 juli 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: sdres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 2'4, Leiden ping van vier gevaarlijke gevange nen uit het Huis van Bewaring aan de Bergstraat te Rotterdam zondag morgen mogelijk gemaakt. De re cherche had in „bepaalde kringen" iets opgevangen over een mogelijke uitbreekpoging afgelopen weekeinde door Ernst Christiaan van Oossaan- en. Direct werd dit meegedeeld aan de gevangenisautoriteiten. Kennelijk hechtten die weinig waarde aan de mededeling, want extra beveiligings maatregelen werden niet genomen. En zo kon Van Oossaanen, onge twijfeld de gevaarlijkste van het viertal uitbrekers, met zijn mak- kers-in-de-misdaad gezamenlijk vluchten. By dit alles doet zich ook nog het zeer merkwaardige feit voor, dat de Nederlandse justitie de Duitse auto riteiten heeft gewaarschuwd, dat Van Oossaanen zo gevaarlijk was. Inderdaad heeft hij een poging ge daan te vluchten uit de Duitse ge vangenis, waarin hij was opgesloten na zijn arrestatie in Neurenberg. Die kon echter op het nippertje worden verijdeld en Van Oossaanen kreeg toen bij zijn uitlevering aan ons land, veertien dagen geleden, eenzame opsluiting. Inpjiddels is één van de uitbrekers, Maarten Leendert Breur, gistermid dag in een pand aan de Betje Wolff straat in Rotterdam-Spangen aangehouden. Breur. die vorig jaar november was gearresteerd bij een. met Van Oossaanen uitgevoerde overval op een benzinestation in Rotterdam Zuid, bood, evenals toen, I ook gisteren geen tegenstand. voeren van campagnes en mo bilisatie van de bevolking; de zaak erby neerleggen als 'Den Haag" Leiden niet in staat stelt het minimumprogramma uit te voeren. De tweemansfractie van de PSP, die wel akkoord ging met de motie, sprak by monde van Amptmeyermeet kunnen. Mijn contract is toch twyfels uit aan een krachtige cam- opgezegd? En als ik eenmaal trans- pagne. De PSP is de enige fractie, fervrij ben, zit ik de volgende dag die het niet eens is met de strategie,bij een andere club", die Leiden gaat voeren. Amptmeyer De Rotterdamse advocaat mr. J. van zei, dat de PSP niet by de geheime Anken zal Laseroms belangen be- vergadering is geweest, die vooraf hartigen. De VVCS, de spelersvak- fracH(f^ e °eenblre' Z^n bond, staat achter Laseroms' pogin- fractie tegen elke geheimhouding is. gen Manager Guus Brox van Feyenoord vernam vanochtend van onze sport redactie dat het kort geding komt. Zijn verbaasde reactie: „Ik snap het ergens niet. We volgen al leen precies de voorschriften die de KNVB ons op dit punt heeft gege ven". Theo Laseroms: „Ach m feite gaat de zaak ook niet tegen Feyenoord. maar tegen de bond, die op dit ge bied juridisch verkeerd werkt". Theo Laseroms Eensgezind Wat onverwacht na het afbreken van het wethou der sbe raad heeft de Leidse raad een opval lende eensgezindheid aan de dag gelegd waar het de finan ciële strategie ten opzichte van „Den Haag" betreft. Alleen de PSP viel in het debat van gis teravond gedeeltelijk uit de boot. Er is weinig meer te merken van de kloof tussen enerzijds de l partijen, die het college hebben „geleverd" en anderzijds het Progressief Akkoord. Beide par tijen zien duidelijk de noodzaak in van een eensgezind optreden tegenover „Den Haag". Een duidelijk bewijs daarvan is de deelneming van het PAK aan de delegatie, die donderdag naar de residentie gaat. Het zal niet het enige bezoek zijn in de strijd om voor Leiden de broodnodige financiële arm slag te krijgen. Leiden klopt niet aan bij een regering, die royaal kan zijn met het geld. Het is zaak met keiharde be wijzen te komen. Uit opmerkin gen van bewindslieden kan men opmaken, dat er niet het volste begrip bestaat voor de Leidse situatie. En als dat be grip er wel is. zal nog een muur van financiële „bootafhouderij" moeten worden geslecht. Voor Leiden en zijn bevolking ls alleen maar te hopen, dat het stadsbestuur het -vaar kan ma- PARIJS (DPA) Uit welingelichte bron in Parys verluidt, dat het begin van de nieuwe Franse kernproeven in het gebied van het Moeroera-atol in de Stille Oceaan van de weers omstandigheden afhangt. De proeven zouden "elk ogenblik" kunnen aan vangen. Naar verder verluidt zou reeds voor vannacht het proefgebied voor sche pen en vliegtuigen verboden ver klaard zyn. Tegen de Franse kernproeven heb ben vooral Australië, Nieuw-Zeeland, Japan en een reeks Latynsameri- kaanse landen geprotesteerd. De vorige reeks proeven van sep tember 1971 werden voortydig beslo ten. nadat Peru Frankryk met ver ken. Het zal een moeilijke strijd I breking van de diplomatieke betrek- worden. maar de eensgezind- kingen had gedreigd. Officieel heette heid in de Leidse aarivalslinie I bet toen in Parys, dat het doel van is een goed ding. de proevenreeks reeds bereikt was. LONDEN (AP) Er zijn nieuwe aanwijzingen, dat China en Rusland er niet in geslaagd zijn hun beperkte samenwerking t.a.v. Vietnam dusda nig uit te breiden, dat Nixon's poli tiek van mynenleggen voor de Noordvietnamese havens kon worden verydeld. Het Jongste geval van onenigheid tussen Peking en Moskou, zo zeggen autoriteiten die contact met beide partijen onderhouden, draait om het gebruik van Zuidchinese havens door Russische schepen met oorlogs materiaal voor de regering in Hanoi aan boord. China, aldus deze zegslieden, staat j schepen uit Oosteuropese landen toe oorlogsmateriaal in die havens te lossen, maar weert tegelykertyd Rus sische schepen. De reden van Peking voor deze gedragslijn is, dat de Russen niet bereid zijn hun betrekkingen met de Verenigde Staten op het spel te zetten door de mijnenlegpolitiek van de president te trotseren. SASSENHEIM Bij een tuinder in de Kooipolder in Sassenheim ls uit een schuurtje een fles „para- thion" verdwenen. „Parathion" is een zwaar vergif. De fles, die half vol was met de giftige vloeistof, is ver dwenen tussen gistermiddag vier uur en vanmorgen half twaalf. HIJ is waarschijnlijk van wit glas. Op de fles zit een etiket met een doods kop. Omdat het gif levensgevaarlijk is waarschuwt de politie van Sas senheim iedereen, vooral ouders van kleine kinderen. DEN HAAG By de Tweede Ka mer wordt vandaag een wetsontwerp ingediend waarmee de minister van Onderwys de kans om nieuwe scho len voor voortgezet onderwys te stichten drastisch beperkt. Voor uit eenlopende schooltypen als gymna sium, mavo, lts en huishoudschool gaan de stichtingsnormen volgens deze wyziging op de Mammoetwet byna verdubbelen. In een enkel geval zelfs meer dan verdubbelen. De minister wil ook dat alle aanvragen die op het departe ment liggen voor de stichting van nieuwe scholen aan de nieuwe nor men aanpassen. Stichting van een kleine school lykt volgens de nieuwe aanpassing nog slechts mogeiyk wanneer de minister daarvoor per soonlijk toestemming geeft, byvoor- beeld in dun bevolkte gebieden. leums Er liep in de vorige week te Utrecht het gerucht dat het passeren van deze stad door den ex-keizer der Fran- schen in betrekking stond tot plannen van aankoop van het landgoed Biljoen te Velp. (Adv.) Boekhandel van Jos. Raemaekers te Roer mond. De Buste in levens grootte van den heer J. R. Thorbecke, vervaardigd door den beeldhouwer H. Leeuw, Ridder der orde van de Eikenkroon, der Leopolds orde en der Verdienst-Mé- daille van Pruissen, is in den loop der maand Juli a.s. in bovengenoemde boekhandel verkrijgbaar gesteld. Prijs 1 15,- contant. De verzending geschiedt in volgorde naar de ingekomen aanvragen. Intee- kenlijsten liggen bij alle so- liede Boekhandelaren van 't rijk. Vandaag 50 jaar geleden: Henderson heeft te Lon den een conferentie der Tweede Internationale ge opend met een rede, waarin hij 'zei, dat het verschil tus- schen de Britsche arbeiders partij en de Russische com munisten is gelegen in het verschil tusschen democra tie en dictatorschap. De com munisten, aldus Henderson gevoelen minachting voor 't vrije woord, de vrije drukpers en vrije verkiezingen. De Britsche arbeiders zullen zich steeds verzetten tegen der gelijke aanvallen op de indi- vidueele vrijheid. In Kent Engeland, heeft men voor het »erst een vlieg tuig gebruikt om vruchtboo- men, die door rupsen ver woest werden, uit de hoogte te bespuiten met een insec- tenmiddel. De proef slaagde volkomen. Nauwelijks één rups bleef er in leven.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1