Voor Bihari's dreigt gruwelijke dood B AGENTEN CRICKET IgMËllnis fl Tot het laatst onzekerheid de milieuconferentie Praten over vrede in het Midden-Oosten pas na verkie zing in de VS HET KARPETTENHUIS ffjJPAG 16 JPNI 1972 Niemand steekt ook maar een hand uit om deze kampen des doods te verplaatsen naar hoger gelegen gebieden, laat staan iets aan de voedselsituatite te doen Ken kan dus rustig vaststellen dat ie toestand voor de Bihari's hope OBERHAUSEN (DPA) Drie politiemannen zijn gisteren Oberhausen, in de Westduitse deelstaat Noordrijnland- estfalen, door een 43-jarige man die zij wilden arresteren, I «Igeschoten. Twee politiemannen werden zwaar gewond. (Van onze correspondent) loos is. In interviews voor de BBC India, Pakistan als BangladesJ had. oers vonden neen mens om rfo «o bmuhoI 1/lNDEN Tn "Rancrlorteci x~' (Van onze correspondent) LONDEN In BangladesJ wor den 200.000 Bihari's met de dood bedreigd. Ze zijn door de Bengalen ran nationale held Sjeik Moedji- boer Rachman opgesloten in kam pementen zonder voedsel en me dische verzorging. Als dezer dagen de regentijd aanbreekt, zullen be paalde kampen letterlijk verdrinken omdat ze zo laag liggen. Omdat sanitaire installaties vrijwel ontbre ken, zullen de Bihari's dan door hun eigen uitwerpselen waden. Door Rudolph Bakker loos is. In interviews voor de BBC kon men een aantal Bihari's ho ren zeggen dat ze het meeste be hoefte hadden aan gif, om een eind aan hun leven te maken. Over de toestand onder de Biha ri's verschenen regelmatig rap porten van alle mogelijke comité's. Een rapport dat in Engeland op zien heeft gebaard, is opgesteld door een commissie die onder leiding van oud-Labourparlementslid en oud-minister David Ennals bijna een maand in BangladesJ is ge weest. Het resultaat van dit onder zoek komt neer op wat hierboven is vermeld. Ennals die verbonden is aan 'n instituut dat zich bezighoudt met de zorg voor geestelijk ge stoorden, werd door de Bihari-ko- lonie in Engeland (ongeveer 5000 mensen) gevraagd naar BangladesJ te gaan omdat hij als oud-in ternationaal secretaris van de La- bour-partij goede relaties zowel in India, Pakistan als BangladesJ had. Ennals is zeer pessimistisch over de toestand. In zijn rapport stelt hü sjeik Moedjiboer Rachman grotendeels verantwoordelijk. De president durft niet tegen de pu blieke opinie op te tornen en iets te ondernemen ten gunste van de Bihari's die in BangladesJ als „col laborateurs" worden beschouwd al dus het rapport. Hulp komt niet aan Zoals zo vaak in Jonge 6taten, denken ook de leiders van Bangla desJ dat ze alles zelf beter kunnen. Ze stuurden dan ook de medische teams van het Internationale Ro de Kruis en van de Verenigde Na ties naar huis. Inderhaast werd een eigen Rode Kruis opgericht dat het werk zou overnemen. Maar aan de zorg voor de minderheid van Bihari's laten ze zich weinig gele gen liggen. Britse Rode Kruis-hel pers vonden geen mens om de za ken aan over te dragen. In de kam pen heerst cholera en pokken voor al onder de kinderen. In het Cha- lispoer-kamp vond de commissie- Ennals 15 buisjes met een klein restje aan medicijnen voor 30.000 mensen die geteisterd werden door een pokkenepidemie. Wie geld inzamelt voor de Biha ri's, en het aan het Rode Kruis van BangladesJ stuurt, weet zeker dat hij zinloze moeite heeft gedaan. Een Britse BBC-commentator ver telde afgelopen maandag in een re portage over de Bihari's in het be kende kritische televisieprogramma Panorama dat ongeveer niets van wat aan hulp wordt gezonden op de plaats van bestemming aankomt. De voornaamste hulp die op het ogenblik geboden moet worden daar is iedereen het over eens ia dat de kampen van de Bihari's naar betere en hogere plaatsen worden overgebracht. Zowel de Bihari's als de Benga lezen zijn moslim. Na de splitsing van India in een Hindoe-staat (In dia) en een Moslim-staat (Pakistan in 1947 trokken de meeste Bihari's naar Oost-Pakistan. waar ze als ijverige en intelligente mensen al gauw alle sleutelposities in handeD hadden. De Bihari's zagen niets in de be vrijdingsoorlog van vorig jaar, om dat ze vonden dat Oost-Pakistan met West-Pakistan verbonden dien de te blijven, ook al had het me rendeel van hen bezwaar tegen het dictatoriale bestuur vanuit West- Pakistan. Maar zij wisten dat hun gunstige positie in hun toenmalige Oost-Pakistan afhing van de aan wezigheid van de Westpakistaanse troepen. Tijdens de bevrijdingsstrijd be reikten het westen gruwelijke ver halen over de slachtingen die de Bihari's onder de Bengalezen aan richtte. Wraak De commentator van de BBC- teievisie stelde afgelopen maandag vast dat de toestand onder de Bi hari's als slachtoffer van de wraak der Bengalezen op het ogenblik er ger is dan wat hij zelf in Vietnam, Algerije en in Biafra ooit had ge zien. De huizen van de Bihari's wor den door straatjongens, studenten of soldaten eenvoudig geconfisceerd en de inwoners op straat gezet, in de kampementen worden de meisjes 's nachts naar buiten gesleept en verkracht, hun bankrekeningen blij ken onbereikbaar, de banen zijn hun afgenomen. En de Bihari die zich tegenover buitenlandse waar nemers durft te beklagen, wordt meteen in de gevangenis gestopt. Beloften door sjeik Moebjib aan de commissie - Enn als gedaan en met diens toestemming aan de kran ten aan Bangladesh doorgegeven werden in de pers niet afgedrukt. Iedere Bengalees is vrij om Biharl'i te moleseren omdat de politie te bang is om het voor de kampbewo ners op te nemen. Naast buitenlandse materiële hulp is op het ogenblik behoefte aan 'n oproep van de met India, Paki stan en Bangladesh bevriende rege ringen aan de Indiase premier In dira Ghandi en aan pres. Moedji boer Rachman, om niet langer toe te laten dat 200.000 mensen in let terlijke zin creperen. Een enkel woord van de sjeik (dat is ook de conclusie van de commissie) kan voldoende zijn om de houding van de Bengalezen tegenover de Biha ri's te veranderen. Spreekt hij dat woord niet dan is hü verantwoorde» lijk voor de ondergang van de Bi hari's, die niet minder gruwelijk ft dan de misdaden, die de Bihari'a tijdens de bevrijdingsoorlog tegen over de Bengalezen hebben ge- DOODT IoBERHATTRTP.W *r»DA\ -• ADVERTENTIE Als het om een goed betaalbaar kamerbreed tapijt of klassiek kwaliteitsmeubel gaat moet u eens gaan informeren bij Dealer van alle bekende merktapijten, uit voorraad leverbaar, o.a. DESSO, K.V.T., VENETA, HATEMA, enz. Dealer van kwaliteitsmeubelen Koekoek Raanhuis, Rego, Sprei, Maasland, Moh. Jongh, Anker. Reeds meer dan 40 Jaar uw woninginrichter. KLASSIEKE KWALITEITSMEUBELEN |DnncMR|i™r.,ELK BEKEND KAMERBREEDTAPUT LEIDEN,HERENSINGEL 10-11-12 TEL.26003 BB RUNSBURG, OEGSTGEESTERWEG 46.TÉL.01718-16813 «Br MAANDAGMORGEN GESLOTEN gffigT Pas na urenlang verzet geboden te hebben kon de schutter, een zeke re Karl Heinz Girad, door de pölitie overmeesterd worden. Girod die vader is van negen kin deren. had zich met zijn vrouw en vijf kinderen in zijn woning ver schanst en blijkbaar onmiddellijk het vuur geopend toen een onge woon grote politiemacht verscheen om een arrestatiebevel tegen Girod uit te voeren. (Naar verluidt, zou de woning van Girod ook op wapens en springstoffen doorzocht moeten wor den. Maar volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken van Noord rijnland-Westf alen bestaan er geen betrekkingen tussen Grod en de anarchistische Baader-Meinhofgroep, waarop in geheel West-Duitsland reeds wekenlang „Jacht" gemaakt wordt) Na de schietpartij van Girod ge bruikte de politie traangas om de schietgrage man te dwingen, uit zijn huis te komen. Pas na aandringen van de zeven Jaar jongere broer van de schutter, gaf Girod zich gewonnen. De kinderen verlieten langs een ladder de woning, daarna gaven Girod en zijn vrouw zich aan de po litie over Aanvankelijk was slechts melding gemaakt van de dood van twee West duitse agenten, de 46-Jarige Werner Karp en de 26-jarige Günter Olfen. Maar nadat de politie het huis van Girod was binnengegaan, ontdekte zü alsnog het lijk van een 58-jarige col lega. Hermann Schulte-Holthaus, die waarschijnlijk na schoten in zijn buik is doodgebloed. Volgens de politiestatistiek zijn sinds de vestiging van de Duitse Bondsrepubliek (in 1949) in West- „UA' te - ft x 3 B ,V W Duitsland tot dusver 277 politieman nen tijdens-de uitoefening van hun functie doodgeschoten. Alleen al dit Jaar zijn elf Westduitse politie-agen- ten gedood. Bij nader onderzoek is volgens de politie gebleken, dat ook de beide oudste zoons van de schutter Girod en eveneens diens 26-jarige vrouw gewapend zijn geweest. De twee jon gens zouden het voor- en achter raam van de woning bewaakt heb ben. Tijdens de belegering zongen Girod en zijn gezinsleden de „internatio nale" en het Duitse volkslied. De broer van de 43-jarige schutter, Jritholm 72 (Van onze verslaggever) JCKHOLM Terwijl staatsse- Ewris Westerterp van Buitenland- Zaken gistermorgen nog triom- JWiJk meedeelde, dat na het «telijk overleg van woensdag goede hoop bestond dat over- ■i "^ffiming bereikt zou worden J.de tekst va« een universele garing, moest hij aan het begin avond al weer toegeven, dat ,Jstand er opnieuw hopeloos Door jk overeenstemming is bereikt Henk Rijssenaers vijf moeilijkste problemen lj___ I J i\/i- Tfode werkgroep over de verkla- Hans-Ludo van Mierlo met de aanbeveling, dat de oever- staten van internationale rivieren moeten overwegen tot een interna tionale commissie voor het rivier- bekken te komen, maar de bepa ling, dat ieder land daarbij zijn onafhankelijkheid dient te be houden, was reden voor enige te leurstelling. Eenzelfde gevoel had de staatssecre taris ook over de aanbeveling, dat 'n land dat betrokken is bfj een wa terbron die meer dan een land be dreigt, de andere landen vooraf in kennis moet stellen van een even tueel ingrijpen in die waterbron. Op zich is Nederland wel blij met deze uit, dat bepaling, die met name voor de Rijn en de Maas van belang Kan zijn, maar de tekst die spreekt van "belangrijke activiteiten" die bo vendien 'aantoonbare gevolgen" moeten hebben, zou voor een te ruime uitleg vatbaar zijn. "Voor Nederland is dat bepaald niet zo prettig", aldus de staatssecretaris. Een ronduit gelukkig besluit noemde de heer Westerterp de be slissing om tien Jaar lang niet op walvissen te Jagen. Japan, dat een belangrijk walvisjager is, onthield zich van stemming over dit on derwerp, maar volgens de staats secretaris moet dat bepaald als een positieve ontwikkeling worden ge zien, omdat er nu helemaal geen te genstanders tegen dit besluit be stonden. Beheerraad De vergadering heeft ook beslo ten tot de instelling van een be heerraad voor leefmilieu-program ma's bij de VN. In deze raad zullen 54 laaiden zitting hebben. Ook werd men het eens over de stichting van een milieusecretariaat bij de VN, maar de vestigingsplaats daarvan blijft voorlopig nog open. De Alge mene Vergadering van de VN zal in de loop van dit Jaar een keuze moe ten maken uit New York, Genève, Nairobi. Malta, Nieuw» Delhi, Ma drid en Wenen. Een beslissing over het tijdstip van een tweede VN- conferentie over het menselijk leef milieu blijft ook nog open. Inmid dels is al wel beslist, dat die in Mexico zal worden gehouden. Ook de stichting van een leefmi lieufonds, dat internationale mi lieu-acties moet gaan financieren, kreeg gisteren het fiat van de ple naire vergadering. Nederland kon digde aan de komende vijf Jaar bij na vijf miljoen gulden aan dit fonds te willen betalen. Canada zegde minstens vijf miljoen dollar toe, Australië 2.5 miljoen dollar, de VS 14 miljoen dollar en Frankrijk en Oostenrijk willen zich over de hoogte van hun bijdrage nog bera den. Verdere toezeggingen waren donderdagavond nog niet gedaan. De frustraties van de alternatie ve groepen worden gedeeltelijk ver oorzaakt door het uitblijven van re sultaten van de werkzaamheden. De enorme lawine van informatie op de duizend-en-een problemen, die lets met milieu in het algemeen te maken hebben, is veel mensen te veel geworden. In een gesprek met Eddy Benton, leider van de mili tante indianenbeweging Ami in de Verenigde Staten en Canada, ver telde deze dat z'n tocht naar Stock holm zo goed als nutteloos was ge weest. „Veel geschreeuw en weinig wol", zo zei hij, „en vooral de officiële VN-conferentie gaat voorbij aan de elementaire menselijke proble men. En dan allemaal dat gepraat over het belangrijke van conventies door de Amerikaanse delegatie. Zelf hebben ze 389 overeenkomsten, con tracten en conventies gesloten met de Indianen, die ze de een na de ander met voeten hebben getreden". De kater schijnt zich van veel mensen meester te hebben gemaakt en aan de soms hoge verwachtin gen is vrijwel niet voldaan. Alleen de pessimisten zien met enige vol doening op het werk van zowel al ternatieven als officiële milieucon ferenties terug. m* Karl-hemz Girod éindelijk overmeesterd. die uiteindelijk Girod tot overgave wist te bewegen, hoorde via de ra dio van de schietpartij. Het lukte hem Girod ertoe te krijgen, de kin deren te laten vertrekken. Terwijl er aan de voorkant van het huis onderhandeld werd met Girod, klom men drie agenten aan de achterzijde het huis in. Girod en een zoon ga ven zich over, maar de echtgenote, die een geweer had, moest overmees terd worden. Beschermen De politie moest Girod volgens oog- CAIRO (UPI De Verenigde Staten zullen niet meedoen aan enig nieuw vredesinitiatief inzake het Midden-Oosten voordat de presi dentsverkiezingen van november voorbij zijn. President Nixon zou dit, zo me nen diplomatieke kringen in Cairo te weten, hebben laten weten tij- dens de topconferentie in Moskou vo rige maand en de Russen zouden zich erbij hebben neergelegd. Dit be tekent, aldus genoemde kringen, dat de huidige status quo van geen oorlog-geen vrede in het Midden- Oosten vermoedelijk tot tenminste november zal voortduren. De Amerikaanse diplomatieke pogin gen om de vrede tussen Israël en de Arabische landen te bewerkstelligen kwamen in oktober vorig Jaar tot een einde toen president Anwar Da- dat van Egypte het contact met Washington verbrak omdat de Ver enigde Staten Israël hielpen. getuigen tegen een woedende me nigte van enige duizenden mensen in bescherming nemen. „Geef ons dat varken. Wij slaan hem dood. De moordenaar moet op gehangen worden", zo werd er geroe pen. De woede van de menigte ontlaad de zich ook op de vrouw van Girod: „Zij moet gelyncht worden. Zij is geen haar beter", zo schreeuwde men voor het huis van de Girods in een arbeiderswijk van Oberhausen. De Verenigde Staten waren bezig met pogingen een interimakkoord tot stand te brengen waarbij Is- 1 raëlische troepen zich gedeeltelijk uit de Sinaï zouden terugtrekken en het Suezkahaal werd heropend. Egyptische bladen schreven don derdag dat het recente gevecht tus sen Israëlische en Egyptische vlieg- I tuigen door Israël was uitgelokt om de kracht van de Egyptische lucht- 1 macht te beproeven. Langs het Suezkanaal liggen de Egyptische troepen nog steeds in "n |6taat van opperste paraatheid, die in 'november vorig Jaar werd ingesteld. De secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Kurt Waldheim, ver klaarde begin deze week dat de vre desmissie van ambassadeur Gunnar Jarring voor het Midden-Oosten vol ledig in een impasse is. Hij zei voor de naaste toekomst geen reactive ring van Jarring's missie te zien. De Egyptische politieke commen tator Mohammed Heikal heeft gis teren een beroep gedaan op de rege ring in Cairo om een einde te ma ken aan de staat van „noch vrede, noch oorlog" in het Midden-Oosten. Heikal schreef in zijn krant „Al Achram" dat de huidige toestand al- lleen in Israël voordeel is. aangezien een regeling van het conflict dit land zal beroven van een groot deel van het Arabische gebied dat het [momenteel bezet houdt. Het komt 'Heikal voor dat handhaving van d« tegenwoordige status „een misdaad" ADVERTENTIE Altijd aanwezig. Altijd attent. En vriendelijker: een puik mechaniek, met alle respect voor je duim. En mooier. In uw eigen kleur of de jongste modetint. Hapert nooit, tot alle gas ontstoken is... om dan als vrienden uit elkaar te gaan. de eerste wegwerpaansteker

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9