NCRVwil Boeven jacht Nieuw! pondje Bona VEEL TE DOEN LANGS HAAGS VOORHOUT... r(jy)vandaaa ...en gist1 programma] 3S9 Programma met angstige haken en ogen BERBERIAN EN CAPECCHI MET OUDE EMOTIES Holland Festival wandelend van start TV MORGEN Aoe heet uw baby? Rectificatie VRIJDAG 16 JUNI 1972 Het ziet er naar uit, dat Nederland verrast zal worden met een nieuwe, sensationele tv-serie, die met één klap „Peyton Place" of „Eén-van-de-acht" in kijkdichtheid zal weten te over treffen. Na het jarenlange succes van de NCRV met haar on schuldige „Vossenjacht" per radio, overweegt de minister van Justitie toestemming te geven voor een werkelijke boevenjacht voor tv-kijkers. Als de minister niet van gedachten verandert, gaan we binnenkort met z'n allen Jagen op echte verdachten. Een sensationeel gezelschapsspel, waarbij de brave burger geen ge vaar loopt, tenzij... u toevallig een beetje lijkt op de verdachte. Of tenzij uw buurman u wat verdacht vindt. VOOR LIEF Maair „het risico dat er onschuldi- gen worden aangehouden, moeten voor lief nemen", vindt mr. W. baron van der Feltz, procureur-ge neraal bij het Haagse gerechtshof, die het nut van de boevenjacht voor tv-kijkers duidelijk acht. enkele Jaren loopt in Duits land het opsporingsprogramma „Ak- tenzeichen XY... ungelöst", dat door vele miljoenen tv-kijkers wordt ge volgd. Het mes snijdt aan meer dan één kant: de zender ZDF heeft een vrij goedkoop programma met een andeerd optimale kijkdicht heid; de Justitie krijgt de hulp van vele gratis-amateur-speurders en miljoenen brave burgers genieten bij de huiselijke haard van een brok levensechte sensatie. De enige onischuMlige slachtoffers zijn de honderden brave burgers die ten onrechte door de politie worden aangehouden en verhoord, omdat zij toevallig op de gezochte lijken of omdat een anonieme tipgever zijn gedragingen wat merkwaardig vindt. Maar dat is het risico van het spel, dat inderdaad voor de justitie tot successen blijkt te leiden. Volgens de Duitse Kriminaloberrat Horst Valentin werden er van 1957 tot 1970 in West-Duitsland 160 opspo ringsberichten per tv uitgezonden, waarvan er 40 (25%) een positief resultaat hebben gehad. In het pro gramma „Aktenzeichen XY" zijn in 29 programma's 192 zaken op het scherm gebracht, waarvan ,.er 92 (bijna 48%) zijn opgelost. Een mooi resultaat. Toch hadden de ministers van Justitie in de diverse bondsstaten bezwaren. Dat heeft er toe geleid, dat er nieuwe richtlijnen zijn opgesteld. „In feite veranderd er echter nauwe lijks iets", zegt XY-jager Eduard Zimmermann, die tv-Journalist is en geen opsporingsbevoegdheid heeft. „Wij beschouwen de nieuwe regeling niet als een beperking, maar als steun voor ons werk. Nu kan niemand ons straks meer ver wijten dat onze uitzending in strijd met het menselijk recht zou zijn." Zimmermann, die met een groepje burger-medewerkers als ondernemer de serie „XY" samenstelt en ook op het scherm presenteert, heeft in Duitsland zeer veel vrijheden. Niet de Justitie, maar hij bepaalt op welke personen per tv gejaagd moet worden. De meest spectaculaire ge vallen licht hij uit de dossiers en laat deze in de opsporingsregisters opnemen. COORDINATOR Recherche-topman Valentin, die ge durende vele Jaren coördinator w?s voor de opsporingsberichten ln het Duitse tv-Journaal (die veel so berder worden gebracht dan die in ..Aktenzeichen XY"), pleit dan ook voor een instantie die de uiteinde lijke beslissingen neemt over de te kiezen gevallen en die daar ook de verantwoordelijkheid voor draagt. Valentin waarschuwde al in 1970 op een politiecongres in Wiesbaden voor een kwalijke tendens onder autoriteiten bij Justitie en politie, die „natuurlijk niemand openlijk toegeeft." Valentin: „De man die met een be paalde zaak belast is, wil in zijn geval ook het opsporingsmedium tv benutten, zelfs wanneer de zaak het niet rechtvaardigt, alleen opdat nie mand hem iets zou ku/nnen verwij ten.. Ik heb dikwijls moeten aanho ren - ook wanneer er geen werke lijke reden was om de tv in te schakelen - dat het de wens was van de politiepresident van de stad X, of dat het gezin van de officier van justitie Y vanavond toch voor het scherm zou zitten en graag „hun opsporinigsuiitzenid'ing" zou wiifl- len zien." HEKSENJACHT En dan is er het gevaar van een soort heksenjacht, die tijdens en na zo'n „XY"-uitzending in Duitsland vaak duidelijk merkbaar is. Er wor den ongegronde verdachtmakingen geuit, er zijn mensen die zich (als anonieme tipgever) kunnen wreken op him vijanden. Dat zal ook in Nederland gebeuren, wanneer de serie Boevenjacht wordt geopend. De kans bestaat, dat u nog tijdens de uitzending bij uw tv-toestel vandaan wordt gehaald, als toevallig iemand de politie op u attent maakt. Dat kan uw reputatie schaden. Het kan u ook onplezierige uren op een politiebureau, een nachtelijk ver hoor of 24 uur onschuldig in voor arrest bezorgen. Maar die kans is klein. „Dat onschuldigen wrden aange houden. is natuurlijk bijzonder ver velend." aldus Baron van der Feltz, die tevens voorzitter is van de werkgroep „Opsporingsberichtgeving per t.v." en die rapport heeft uitge bracht aan minister Van Agt, waar in hij adviseert tot een experiment Inderdaad vervelend, maar mr. ba ron van der Feltz vindt dat we dat risico maar voor lief moeten nemen. En het gevaar van een heksenjacht acht hij „belachelijke nonsens", zoals hij onlangs verklaarde, ..nog nóóit is enige inschakeling van tv om een misdaad op te helderen, uitgelopen op een heksenjacht." Bij het ministerie van Justitie in Den Haag is men daar toch kenne lijk minder zeker van, want dezer dagen meldde het strafbureau voor lichting, bij de toelichting van het rapport: „Het gevaar voor heksen jacht, eigen recherche, stereotype ring van groepen of van navolging acht de werkgroep aanwezig." De gezaghebbende Neue Ziircher Zeitung, die in Zwitserland de X Y-uitzendingen kritisch volgde, ziet die gevaren ook: Eduard Zimmerman, van de Duitse uitzending Aktenzeichen XY. ..Wanneer dieven en moordenaars, chequevervalsers en sexuele misda digers als één gemeenschap van misdadigers gejaagd worden, dan le-iit dit tot generaliïseremide verdoe ming zonder onderscheid van alle wetsovertreders." Deze krant ziet dit als een gemak kelijke methode om „zich te onttrek ken aan de verantwoordelijkheid voor medemensen die producten van hun omgeving zijn. terwijl toch al lang erkend is dat er geen „gebo ren" misdadigers bestaan." De bezwaren die vooral in kringen van psychologen, sociologen en rc- classeerders leven, gelden niet zo zeer de huidige snelle, incidentele berichtgeving via het NOS-journaal. Wél een periodiek opsporingspro gramma voor oude zaken die niet opgelost kunnen worden, temeer omdat de werkgroep meent, dat deze uitzendingen zich lenen voor dramatisering. En dat dit ook ge beurt via de t.v. Men is vooral bezorgd over het feit, dat „Aktenzeichen XY" als voor beeld dient en niet het veel sober der Engelse programma „Police Five", dat daar regionaal wordt uit gezonden, zonder sensatie en gepre senteerd door een politieman en geen Zimmermann. DEN HAAG In die rode sche mer van Diligentia werd gisteravond twee maal de tijd rond de eeuwwis seling, de Belle Epoque, opgeroepen. Bij de Italiaanse bariton R erna to Ca. pecchl die zijn theatervoordracht „Une vie - for ever" bracht ging dat met al het antiek sentiment dat hy op kon brengen als een soort hart massage. Bij de zangeres, of liever schow- vrouw. Cathy Berberian appelleerde het in haar voordracht onder de ti tel ,.A la recherche de la musique perdue" meer aan de lachspieren. Oapecchi maakte met de pianiste Enza Ferrari een soort doorsnede vna het Italiaanse huwelijksleven in diverse leeftijdsfases, neergelegd in een omvangrijke reeks aria's, uitge voerd met veel strijkages en koste ltfk geacteerd temrïdd'en van oude attributen in het licht van de sche merlamp. Cathy Berberian maakte het met die oude spulletjes op het podium later op de avond nog wat doller, om nog maar te zwijgen van haar roze en als een kerstboom glinste rende robe. Met de galant knipmes- sende pianist Bruno Canino in haar kielzog had zij nog geen noot ge zongen toen het publiek al begon te j schateren. Het ging vervolgens helemaal op de toer van de oude diva. al kokette rend in een hypergevoelig of kin derlijk naïef repertoire: Purcell. Of fenbach, Beethoven. Rachmaninof en nog veel meer. Het toppunt van vermaak was wel de vocale versie van Saint-Saëns' Danse macabre, vol huiver en verderf. Zuiver vocaal bekeken schiet Cathy Berberian in al die stijlen eigenlijk zelden in de roos. Zij kan met haar stem enorm veel, maar het blijft een vrij koel en onpersoonlijk ge luid. Mlaar Cathy Berberian heefteen geweldige manier om op een podium theatraal aanwezig te zijn en dat maak' dat zij meer kan zijn dan een zangeres. Aad van der Ven ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN DESIREE klassieke en moderne modellen. Wij hebben reeds ringen vanaf f 49.75 p.p. Op het graveren kunt U wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. FLESSEN LEIDEN Z.W.: Bevrijdingsplein 12, Telefoon 26670 OEGSTGEEST: Geversstraat 47. Overleden na 35 jaar in 't ziekenhuis Dordrecht De heer G. Stuyts is gisteren, 63 jaar oud, overleden in het Rooms-katholiek ziekenhuis te Dordrecht. Ruim 35 trieste jaren werd hij in dat ziekenhuis ver pleegd sinds hem in 1937 een onge luk overkwam bij de bouw van de verkeersbrug over de Oude Maas bij Zwijndrecht. Bij het werk aan die brug maakte de heer Stuyts een ernstige val en is daarna nauwelijks van zijn bed geweest. Gedurende die vele. lange jaren hebben veel mensen getracht hem op te beuren. In samenwerking met de rijkspolitie kon hij bijna jaarlijks naar de wielerkoers De Acht van Chaam. Hegentien maal werd hij in de ge- legenhei gesteld het bedevaarts oord Lourdes te bezoeken. Jaarlijks ook mocht hij op een bloemenhulde rekenen en vorig Jaar maart zorgde het bedrijfsleven voor een kleuren televisie. Na 35 trieste Jaren heeft afscheid genomen van het leven dat hem zo weinig bood. DEN HAAG De Voorhout pro menade is als start van het 25ste Holland festival een drukke en fees telijke aangelegenheid geweest. Prinses Beatrix en Prins Oliaus lie ten zich by de openlmgisfeeBteTylk- heden zien in de Kontoklyke Schouw burg. Zy kozen daarmee onderdelen van twee verschillende programma's Daarin werden de premières gebracht van het satirische cabaret "planken koorts" van Neerlamdls hoop in bange dagen en van het ballet Après-vi- eage van Rudi van Dantzig. De Voorhout-promenade begon 's middags met een modeshow in Hotel des Indes en een optreden van ADVERTENTIE rte Haagse poliliemuziekvereniging in een muziektent. Decoraties van Haag se beeldende kunstenaars brachten ook afgepaalde ruimiten voor pop penkast. marionettentheater en po eha. Popgroepen, een jeugdkoor, de olambox company, een mobiel straat- theater, majoretten en tamboers tra den aan om de festivalgangers bui tenshuis bezig te houden. Anderen deden dit met achibtien programma's ln de schouwburg, concertzalen en zaaltjes, kerk of cabarettheater. Dat aan het Holland Feitival dit Jaar speciale aandacht is gewyd aan de Italiaanse componist Berio bleek oi tydens de Voorhout promenade. Niet alleen schreef hy in opdracht de muziek voor het ballet van Ruai van Dantzig, ook werd door het Re sidentie-orkest en het werktheater met medewerking van de Amerikaan se sopraan Cathy Berberian zyn Al les hop uitgevoerd, evenals zyn se renade 1 voor fluit en 14 instrumen ten. Eerste werk van Berio, dat hy aan een Nederlander opdroeg"Genti" voor blokfluitsolist Frans Brüggen was eerder in de muziektent ten ge hore gebracht. In de Jaoobskerk werd de slag by Waterloo opgevoerd, een scène pit- toresque van Jan WOlem Wilms en Han van Koert door organist Jan Schmitz en enkele im.trurnentalisten en figuranten. Na middernacht was NEDERLAND I 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Koorzang: geestelijke liederen (EO) 7.30 Nader bekeken (EO) 7.50 Tenslotte (EO) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Politiek interview (AVRO) 8.30 The Goodies, film (AVRO) 9.00 Alleen de zon was getuige, thriller uit 1959 (AVRO) 10.55 Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Voor een briefkaart op de eerste rang (KRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Brandpunt (KRO) 9.20 De smokkelaars. Deense tv-film, deel 2 (KRO) 10.50 Vit de Kunst (NOS) 11.20 Journaal (NOS) 11.25 Den Haag vandaag (NOS) Gisteren begon de Montreux- week op de Nederlandse televi sie met de Bronzen Roos. het Finse programma „AelilttaeMi" Wie een bijzonder programma verwacht had, omdat het ten slotte als derde uit de bus kwam van wat door 27 laniden of „zendgemachtigden" was in gezonden, is misschien bedro gen uitgekomen. Zo bijzonder was het nu ook weer niet. Maar het onbijzondere bleek ln Montreux nu juist een prettige eigenschap, die het programma op zijn voetstuk verhief: te midden van alle ongein, cll- ché's en technisch geweld (aan de negatieve zijde) en van alle technisch vernuft en flitsend- rake grappen van bijvoorbeeld de beide Engelse inzendingen die de Gouden en Zilveren Roos wonnen, charmeerde „Aellitaelli" door zijn ontwape nend plezier, de relaxte manier waarop de soms piepkleine grapjes gebracht werden, maar toch ook door een goede timing daarbij. Want u zult later merken, als Noorwegen aan de beurt komt. dat de olympische grapjes bij de Finnen net iö'.s uitgekiender en intelligenter zijn gemaakt dan door de Noren. De beide hoofdpersonen bren gen hun eigen scherm-persona- lity mee, gelouterd (of mis schien kan Je beter zeggen doorkneed) als zij zijn door hun regelmatige optreden op de planken. Een van de be langrijkste redenen waarom ik hen die Bronzen Roos zo van harte gunde was, dat zij bewe zen dat je ook met weinig middelen, en ongetwijfeld een klein budget, een programma kan maken dat makkelijk kan wedijveren met veel kostbaar der programma's, die met meer mogelijkheden maar met min der ..hart" worden gemaakt. Ik ben gisteren bij de VPRO gebleven, die van de Engelse Granada-televisie de tweede (voortreffelijke) reportage over een primitieve Indianenstam in Zuid-Amerika had. de Pana- re-Indianen, die geen wetten kennen, geen straffen, geen specialisaties, en die 's och tends eten als er wat te eten is en er dan verder hun gemak van nemen. Is er 's ochtends geen eten, dan gaan ze op stap om het te plukken of te vangen. „Ze le ven in volkomen harmonie met hun omgeving", werd gezegd, maar die krokodil die werd doodgeknuppeld en gevold, laat weten dat hij het daar maar ten dele mee eens is. En dan de klapper van de avond: The Johnny Carson- show met loutor ouden van da gen. In het begin vreesde ik even dat we met een macaber programma te maken zouden krijgen, met mensen die spot ten met hun eigen gebrek, te weten hun vergevorderde leef tijd, maar die ouwe niezer. die touwtjesspringer en Louis Arm strong mochten er potztausend allemaal wezen ondanks hun vaak hoge leeftijd. Johnny Carson, die bekend staat als de grootste gemene deler van al die Amerikaanse aan-elkaar-praters. beviel me minder, al ben ik blij hem nu eens in actie te hebben gezien. Hij lijkt wat op een fabrieks- versie van een kruising tussen Roger Moore en Sean Connery oftewel The Saint en James Bond. NICO SCHEEPMAKER ex in deze kerk een concert van klas sieke Noordlind'iase muziek door Sa- regma. Een si tar-concert was eerder op de avond te beluisteren in Pul- chri studio aan het Lange Voorhout. In theater Pepyn bracht masks and make believe onder leiding vain Vi vian Bannenberg een mime-voorstel ling, waarna twee programma's met de aloude toverlantaarn, compleet met explicateur en lar.uemist werden voorgeschoteld. Het publiek stond te dringen voor de voorstellingen binnenshuis. Het feit, dat iedereen binnen een uur weer op straat verscheen om naar een ander evenement te wandelen, gaf het buitengebeuren extra gezel ligheid. Byzonder veel publiek trok de ove rigens wekeiykse antiekmarkt inclu sief de „alternatieve markt", waar binnen- en buitenlandse Jongeren op matjes en kleden op de grond hun koopwaar als leren riemen en tassen, hoernagelsieraden, posters etc. aan de man brachten. Opening Holland Festivalluisteren in de open lucht. ZATERDAGDAG 17 JUNI 7.00 Nieuws. 7.02 (S) lichte grammo- foonmuzlek, reportages en berichten (7.30 Nieuws; 7.41—8.00 Aktualitei- ten: 8.308.40 Nieuws). 10.00 ver- zoekprogramma voor de militairen (10.30—10.32 Nieuws). 11.55 Medede lingen. 12.00 Aktualltelten. 12.16 Mens en samenleving. 12.26 Medede lingen t.b.v. Land- en tuinbouw 12.30 Nieuws. 12.41 muziekprogramma en tips voor automobilisten. 14.00 (S) Jazz-cocktall. 14.45 (S) Tross- Country. 15.30 Nieuws. 15.33 (S) een lichte doe-het-zelf kursus ln revue- spelen. 16.45 (S) licht muziekpro gramma 17.30 Nieuws. 17.32 Aktua'.i- telten. 17.52 Kort-blnnenkort. 18.00 gesprekken. 18.19 Uitzending van de Communistische Partij van Neder land. 18.30 Nieuws 18.41 Voor de kleuters. 19.00 (S) licht platenpro- gramma 20.00 (S) Holland Festival 1972, magazine, met om 20.15 klassie ke liederen. 22.30 Nieuws. 22.40 Apol lo XXI (dl. 5). fantastisch ruimte vaart mysterie. 23.00 (S) Kabaret en muziek. 23.55 Nieuws. FIllv. II. 298 m en FM-kannlen 7.00 VARA. 7.54 VPRO. 8.00 VARA. 15.05 NOS. 17.55 VARA. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek 7.20 (S) gevarieerd programma met om 7.25 Van de Voorpagina. 7.54 Deze dag; 8.00 Nieuws. 8.11 Aktuall telten. 9.35 Waterstanden en 10.05 Voor nu en later, gesprek. 10.30 (S) muziek en Informatieshow met om 11.00 Nieuws. 13 00 Nieuws. 13.11 Ak tualltelten. 13.23 (S) Jongerenpro gramma. 14.33 Varia. 14.35 Plus - Het HIRO-magazlne. 15.05 De komende week ln het Nederlandse muziekleven. 15.30 Zeilrace Plymouth - New York. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) NOS-Jazz 16.45 Programma over amateuristische muziekbeoefening. 17.15 Discussie programma 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Aktualltelten. 1820 Licht proeramma. 19.00 amusements muziek 20.00 Nieuws. 20.05 operamu ziek (gr). 20.30 (s) Artistieke Staal kaart. 21.30 (S) Concours VARA's Brassband van het laar. 22.15 (S) Sergio Mendes and Brasll '77 22.30 (S) The Chris Hlnz® Combination. 22 55 Mededelingen.23 00 Nieuws. 23 10 (S) Muziek voor de late avond 23.55 Nieuws. TIllv. III. 240 m en FM-kanalen 7.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.02 Popstation. (8.00 Nieuws) 9.00 Nieuws. 9.03 Pers. vers. 10.00 Nleus. 10.03 Muziek bij de kof fie. (1100 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.03 Elpee Pop. 13.00 Nieuws. 13.03 Verzoekplatenprogramma. (14.00 en 15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws 16.03— 18.00 Sportshow; Sport van vandaag gnmlxed met toppers van nu. (17.00 Nieuws). Nederland I NOS: 16.00 (K) Journasi. NCRV: 16.02 17.40 (K) Kinderprogramma NOS 18.45 (K) De Fabeltjeskrant. NOS: te 18.55 (K) Journaal. NCRV: 19.05 (K) Koorzang. 19.40 (K) Surtsey ln de branding, dokumentaire film. 19.55 't Eerste gedeelte van de voetbalwedstr om de 3e en 4e plaats landskam pioenschap Europa. 20 45 Pauze 20.55 Tweede gedeelte van de voetbalwed strijd. NOS: 21.50 (K) Journaal NCRV 22 10 (K) Eenmaal Andermaal. 23 00 Er zit muziek ln. NOS: 23.2523.30 (K) Journa&l. Nederland II ros: 18.45 (K) NOS: 18.55 (K) Journaal. TRÓ_. Kleine mensen hebben grote wensen. TROS: 19.30 Zorro TVfilm voor de Jeugd. NOS: 20.00 (K) Journaal. De TROS: 20.21 (K) Een dode stopt te 8 uur 10 aflevering uit de serie Tatort. 21.50 (K) Een beetje net als toen, pro gramma over songfestivals. 22.40 (K) Sport. NOS: 22.50—122.55 (K) Journaal. ADVERTENTIE Spaar met Ardita voor baddoeken met ingeweven de naam van uw baby (broertje of zusje mag pok). Let op het pak met dc kuikent Ardita wegwerpluicrs De betere luier ff bij uw kruidenier \AJl unicura nv. am sterdam postbus 1384 In het artikel „Arbeiderszelfbe stuur een droom" op pagina 11 in het nummer van dit blad van gis teren staat: „Het is, zacht gezegd, wel bijzonder naïef om te ontken nen, dat de functie van de werk gever kan vervallen". Uit het ver band en uit hetgeen volgt zal de le zer hebben begrepen, dat het woord „ontkennen" dient te worden ver vangen door „beweren", waarmee dus het tegenovergestelde wordt gezegd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5