Eigenaardige hobby: bomen klein houden... Van der Meer wil kanoclub op de Braassem Zestien stijlen voor buigen en snoeien Het belangrijkste is hulp aan het volk van Vietnam Wandelen in Noordwijk Di ie kano's zijn er al9 er komen er nog een stuk of dertig PAGINA 4 VRIJDAG 16 JUNI 1972 AMSTERDAM De uit Japan afkomstige Bonzai boompjes, die op de Floriade te zien zijn, zullen door hun bizarre vorm en de geruchten, als zouden ze eeuwen oud zijn, zeker de nieuwsgierigheid wekken van velen. De kunst van het kweken en verzorgen van miniatuurboompjes zou in de hele wereld kunnen worden toegepast, maar is vooral in Japan tot ontwikkeling gekomen. Men spreekt daar van Bonzai boompjes en dit woord is ook in andere landen bekend gewor den; eigenlijk is het een combinatiewoord, waarvan de betekenis neerkomt op „beplan te schaal". Japanners, die Bonzai boompjes bezitten, doen dikwijls veel moeite om een zo groot mogelijke deskun digheid te verwerven en meestal streeft men ook naar een collectie, waaraan veel tijd wordt besteed. Er zijn Bonzai clubs, waar erva- 1 ringen onderling worden uitgewis seld; ook in Nederland is er nu één in oprichting. In Japan worden re gelmatig tentoonstellingen gehou den en op veilingen kan men boompjes kopen en verkopen, maar veel liefhebbers bezoeken die alleen om te genieten van de bijzondere vormen van de kleine boompjes, die dikwijls van geslacht op geslacht worden doorgegeven en met onein dige toewijding verzorgd. De merkwaardige vormen van de dwergboompjes worden bereikt door buigen en snoeien, alles volgens be- paalde regels. Er is zelfs een indeling in zestien stijlen. Enkele daarvan heten bijvoorbeeld; "gedraaide-stam stijl", "wortels-over-een-rots stijl" en "afhangende stijl" en daarin be staan nog weer onderverdelingen. Bij het modelleren wordt gebruik gemaakt van ijzerdraad, waarmee de scheuten worden teruggebonden Om de Juiste bochten te bereiken worden zelfs wel kleine bankschroe ven gebruikt. Daar soms wordt beweerd dat er Bonzai boompjes bestaan, dlie zes a achthonderd >aar oud zijn, word't al gemeen aangenomen d'at de kunst dergelijke boompjes te kweken nog ouder moet zyn, maar dat is niet het geval De oorspronkelijke Bonzais zyn namelijk door een standplaats op onvruchtbare grond en voortdurend geteisterd door harde wind kleinge- bleven en hebben door hun dikke knoestige takken hun merkwaardi ge dwergachtig voorkomen gekre gen. Vandaar de dag nog zijn de mooiste Bonzais exemplaren, die door de natuur tot hun gedrongen vorm zijn gedwongen, maar deze zijn zeldzaam en daardoor duur, vandaar dat kwekers naar moge lijkheden gingen zoeken om zelf in betrekkelijke korte tijd dergelij ke kweekprodukten te kunnen af leveren. Zo bestaan er nu heel interessan te exemplaren, die drie tot vijf jaar oud zijn. Een dergelijk boompje wordt niet gemakkelijk als volmaakt beschouwd, maar volgens Japanse opvattingen moet een amateur zich niet te snel laten ontmoedigen. Vooral de wilg wordt beschouwd als een Ideaal gewas, waarop de lief hebber zijn krachten kan beproe ven; deze groeit snel en vormt al spoedig scheuten waarmee men kan experimenteren om het dwerg boom-effect te bereiken. Een boom. die na vijf jaar nog niet uit de kweekpot is gegroeid, wordt als een succes beschouwd en een kleine se ringenboom van tien jaar oud, die in zijn kleine potje bloeit kan even hoog gewaardeerd worden als een twee eeuwen oude den met elegant gespreide takjes. Sensatie "De eerste Bonzais, die in 1909 bui ten Japan te zien waren in Lon den waren een sensatie van eerste rang; de combinatie miniatuur en hoge ouderdom bleek de westerlin gen te fascineren. Volgens de Ja panners legt men buiten hun land te veel de nadruk op de ouderdom en vergeet dat de schoonheid van de vorm toch uiteindelijk het be langrijkst is. Voor iemand, die in de stad woont en geen tuin bezit is het moeilijk zelf een Bonzai te kweken, maar met zorg en toewijding is het zeker mogelijk, een al gevormd boompje in het leven te houden en te voor komen, dat het door een te goed le ven normalere proporties aanneemt. Gelukkig neemt ook buiten Japan de belangstelling voor planten en tuinieren toe en bestaat ook hier de mogelijkheid, in redelijke tijd een aardig boompje te verkrijgen. Als men een "Groene duim" heeft en gevoel voor planten is het mogelijk door Juist watergeven, eenvoudige snoei en doeltreffende gezondheids zorg tot goede resultaten te komen. Het feit dat Bonzai eigenlijk be plante schaal betekent, brengt mee dat veel waarde wordt gehecht aan een bijpassende basis en een vorm daarvan, die past bij het karakter van het boompje. Vaak worden ste nen of stukken hout aan de voet ge legd. die de vorm nog beter tot zijn recht doen komen. Men zet een boompje bij voorkeur buiten, maar haalt het bij bijzondere gelegenhe den binnen. Eigenaars van geïmporteerde Bon zais moeten daarmee rekening hou den: een Bonzai hoort buiten te staan. In Japan komt het veel voor dat men een aantal boompjes heeft, die om beurten enige tijd het inte rieur mogen sieren. De ideale plaats is in de open lucht op een speciaal daarvoor gebouwde tafel, nooit on der bomen en niet te dicht bij de muur; het karakteristieke silhouet moet tot zijn recht komen. Bij zwa re regen of harde wind worden de kostbare exemplaren binnengehaald. Volgens kenners moet men drie jaar oefenen om op de juiste ma nier water te geven, en dat is dan altijd regenwater. Vandaar dat met de boompjes die op de Floriade te zien zyn een Japans echtpaar is meegekomen, ervaren in hun ver zorging Hiervoor is zoveel toewij ding en vakmanschap nodig dat men die niet van tijdelijke verzor gers mag verwachten. Al met al is de Floriade een bij zondere attractie rijker geworden Discussie in Het Praethuys LEIDEN In Het Praethuys aan de Vrouwenkerkkoorsteeg boog gisteravond een uitgebreid gezelschap zich over de kwestie Vietnam. Wil lem de Graaf, redacteur van het Vietnam-bulletin hield een algemene inleiding over de ontwikkeling van de problematiek na gedurende de af gelopen dertig ajar. Centraal stond daarin de totstandkoming van de Ak koorden van Genève en de hergroe pering van Vietminh en de Fran sen en hun plaatselijke marionet tenstrijdkrachten langs de 17de breedtegraad. Een deling die tijde lijk bedoeld was en naar geografi sche en politieke maatstaven betrek kelijk willekeurig. Tot 1954 waren er net zo veel tegenstellingen tussen het noorden en het zuiden als bij voorbeeld tussen Noord- en Zuid-Hol land. Saigon recente verklaring dat het Bevrijdingsfront dan misschien wel wat gewonnen mag hebbn, maar dat blijkt dat vluchtelingen niets van het front moet hebben, ontkrachtte De Graaf met een verwijzing naar de Amerikaanse bombardementen dij geen vierkante centimeter Be- vrijdingsfront-terrein ongemoeid la. ten. Het is daarom duidelijk waarom de vluchtelingen naar de steden die door Thioe etc. bezet zijn trekken. Na de pauze werd uitgebreid ge- discUssieerd over de zin van bepaal, de acties voor hulp aan Vietnam. Met name de naaimachineactie kwam aan de orde. Tegenstanders plaat, sen deze e.a. in hetzelfde vakje als voor de zendingsacties: het werkt reet bevrediging en daardoor ver vreemding van de werkelijke proble matiek in de hand. In zijn slot woord pleitte Wim de Graaf voc bijleggen van tegenstellingen over dit soort zaken. Het belangrijkste blijft hulp aan het Bevrijdingsfront welke vorm dan ook. HEIN ELBRINK. en vele tuinliefhebbers, die prijs i stellen op een bijzonder gewas zul len met belangstelling kennisnemen van de karakteristieke dwergboomp jes, die door de heer en mevrouw Uchida met zoveel zorg worden om ringd. Degenen, die menen, met vereende krachten meer te kunnen bereiken, kunnen kontakt opnemen Eén van de Bonzai-boompjes zoals te zien op de Floriade in Amsterdam. Voor de verzorging kwam speciaal een echtpaar uit Japan mee. met J. Singh, postbus 2135 Amster dam, die de oprichting van een Ne derlandse Bonzai-club voorbereidt. NOORDWIJK In afwijking andere Jaren, toen de Northgctocht altijd plaatsvond op de eerste za terdag van Juli, organiseert men de ze wandeltocht. nu op zaterdag 8 juli. Men heeft dit gedaan om ook de badgasten in de gelegenheid te stel len mee te lopen. Daarnaast is er nog wat nieuws: de commissie die het evenement organiseert heeft enkele dames bereid gevonden om die kinderen, waarvan de ouders geen gelegenheid hebben ze te begeleiden onder hun hoede te nemen en met ze de zes kilometer te wandelen. De start is om één uur, dus als de ou ders ze even voor die tijd afleveren en rond twee uur weer oppikken, kunnen de kinderen toch meelopen en een medaille verdienen. Er wordt- en dat is wel als andere jaren gestart vanaf hotel-café-restaurant Parasol, Koningin Wilhelminaboule- vard 17. Men kan dit hotel met de NZH-bus bereiken via. de lijnen 40 en 42. Voor de 40 kilometer is de start om tien uur. de overige af standen beginnen om één uur. Het inschrijfgeld bedraagt bij de voorinschrijving (tot en met 1 Juli) voor kinderen tot en met 12 jaar f 1,25. voor ouderen anderhalve gul den. Na de eerste juli worden deze bedragen met een kwartje verhoogd Bovendien moet men er rekening meehouden, dat bij inschrijving aan de start de ..beloning" wordt nage zonden. Inschrijvingen kunnen wor- den gericht aan C. J. G. van der Hulst, Marjoleinstraat 13. Postbus 43 in Noordwijk. tel. 01719-4197, giro 789526 Gireren kan tot en met 22 Juni. Na afloop van de tocht wordt er gemusiceerd door het muziekge- zeischap Nieuw Leven uit Leiden. Burgerlijke Stand van Leiden Stella Elisabeth dr v: G. Di Meo en G A. Kres: Monique Johanne dr v: w' Moolj: Alexandra M. van der Linden en T. Stikkeloruml Manoli dr v: M. Toret Martin en N de Wolff; Albert zn v A Zwaan en A J. D. Haasnoot; Ilse Wilhelmine dr r A M. de Weger en W. S. F. Schouten; Jurgen zn v: A P. van Blezen en H Ciere. Joost zn v: C. Bloos en P var der Voet. GEHUWD J J. Burger en C. J. Prakken. OVERLEDEN' Stammers (67) man; G. C. Weed» BRAASSEMERMEER ..De eerste keer. dat ik in zo'r. Kano stapte, sloeg ik gelijk om Je weet dan meteen hoe koud het water van de Braassemermeer nog is. Maar ik zie er wel wat in, in dat kanovaren. Het is gezond en er gaat een speciale bekoring van uit. Je voelt je als het ware een met het water". Aan het woord is de recreatie man van de Braassem, Louis van der Meer. Hij is ook de grote man van het paalzitten, een jaarlijkse ac tie in Roelofarendsveen en omstre ken. Louis van der Meer, nog een echte parlevinker, heeft een goed oog voor de recreatie. Hij is dan ook meestal op of bij het water te vin den. Zijn nieuwe plannen hebben echter weinig met toerisme te ma ken. Hij wil namelijk een kanover eniging oprichten, alleen voor men sen uit de omgeving van de Braas- semmermeer. Hij wil dat begrip om geving wel ruim opvatten: „Mensen uit Leiden en Alphen zijn ook van harte welkom bij onze kanovereni ging, maar de echte toeristen uit bijvoorbeeld Amsterdam kunnen zich niet aansluiten bij onze vereni ging in oprichting". Louis heeft op het moment 3 ka no's gekregen van de Nederland- sche Kanobond en hij krijgt nog een subsidie van f 1.000 als de ver eniging een feit is. Gaat hij ook zelf in het bestuur zitten? Van der Meer: „Nee. dat doe ik liever niet. Daar ben ik de man niet voor. Ik ga de zaak alleen een beetje op poten zet ten en verder in de toekomst coachen We hebben op het moment al een aantal leden, maar onze wervings campagne moet nog beginnen. Een probleem wordt dat overigens niet: belangstelling is er genoeg. We heb ben twee duidelijke leeftijdsgroe pen, de jongens van een jaar of twaalf-der tien (om lid van de kano vereniging te kunnen worden moet je minstens twaalf Jaar zijn en een zwemdiploma bezitten) en de wat oudere mensen, die gaan kanoën om te trimmen en om te relaxen. De bar achter m'n huis wordt het voor lopig onderkomen van de club. Hier worden nu al iedere door de weekse avond voorlichting gehouden (Zuid einde 691. Als de mensen durven, mogen ze wat mij betreft al vast een keertje peddelen". Gerijpt Het idee tot oprichting van een kanovereniging is gerijpt tijdens de Hiswa (de grote botententoonstelling in Amsterdam). Louis van der Meer is daar bij de kanostand gaan pra ten en hij had het al snel voor el kaar: drie polyester kano's van het wedstrijdtype kreeg hij zo mee. En hiermee gaat hij de basis leggen voor een flinke kanovereniging en in de toekomst ook een zeilvereniging voor de bewoners rond de Braassemmeer. „Juist alleen voor de mensen uit de omgeving, omdat je rond de Braassem steeds meer de sfeer krijgt van: de toeristen zijn op de plas, en de gewone man komt er dan niet meer aan te pas. Ik doe het ook in het kader van de trimactie. Een hoop mensen willen eigenlijk liever niet gaan lopen om te trimmen. Ze krijgen dan nu de kans om op een andere manier hun lichaam in con ditie te houden. Bovendien is, zoals gezegd, kanoën een uitstekende sport om na het jachtige leven eens even heerlijk te relaxen". De kano's die Van der Meer nu heeft, zijn voor de beginnelingen niet de plezierigste Het zijn wed- strijdboten en die zijn voor de on geoefende peddelaar nogal wankel. Bij het instappen alleen al slaat de boot zowat om Van der Meer: „Er komen dan ook nog andere kano's bij. Dat wor den dan de „gewone" kano's, Die zijn veel stabieler. Ik ben van plan om er zo'n dertig aan te schaffen, maar dat is natuurlijk nog toekomst muziek". De beginnende kanoërs worden goed begeleid. Er zit een theoretische en praktische cursus aan vast en aan het eind van zo'n (korte) cur sus schieten de inmiddels ervaren geworden peddelaars met grote snel heden over de Braassemmeer, of glijden rustig, maar met va-ste hand, over het water. De kade zal dan in middels helemaal zijn aangepast aan de eisen, die hiervoor moeten worden gesteld. Daar zorgt Louis van der Meer hoogst persoonlijk voor. evenals voor de opslag en on derhoud van de boten. En als dat allemaal goed loopt, komt er nog een zeilvereniging met dezelfde doel stelling bij, als het aan Van der Meer ligt. De kosten van zo'n vereniging lig gen natuurlijk vrij hoog. Een kano kost weliswaar niet zoveel (ongeveer f 4301, maar bij een groot aantal loopt dit toch aardig op. Louis van der Meer hierover: „Zodra de ver eniging helemaal rond is, gaan we praten met B. en W. Zo'n vereniging is van algemeen belang en we ho pen dan ook een subsidie los te krij gen. Het Jeugdwerk Alkemade steunt ons in elk geval al wel". Officieel Maandag 31 juli wordt de kano vereniging min of meer officiéél voor geopend verklaard en er komen tij dens deze kanodag een aantal origi nele Canadese kano's, waarin tien man kunnen plaatsnemen. Deze slagschepen zijn maar liefst twaalf j meter lang. Deze attractie is speciaal bedoeld voor de schooljeugd. Tot- slol citeren we een verslag van H. C. A van Kampen in het blad „De Ka nosport" (1930» waaruit de leek wel duidelijk moet worden hoe heer lijk het allemaal is: Want kanovaard'er, ver geet niet dat ge een bevoorrechte zijt! Gij kunt komen op plaatsen waar geen ander kan komen, door geen ander vaartuig te bereiken, niel te betreden door mensenvoeten. Gij kunt komen waar de mooiste en merkwaardigste moeras- en water planten groeien en bloeien, waar talloze watervogels nestelen Van zulke plaatsen kunt gij genieten, ge kunt er ook onberekenbare schade aan toebrengen. Gij kunt door onge past gedrag, door het maken van lawaai, door te uitbundige uiting van uw levensvreugde het natuur genot voor vele anderen bederven. Gij kunt de overheid en andere watersportbeoefenaars tegen ons in het harnas jagen door zo te hande len. ook door te zondigen tegen de regelen van de vaart of der welle vendheid op het water Maar wan neer gij van goede wil zijt en sa menwerkt met gelijkgezindten kuni ge veel goed doen. Ge kunt ande ren, die door onnadenkendheid ol domheid of gebrek aan beschaving een gevaar voor onze sport vormen, de goede weg wijzen en ge kunt meewerken om voor de kanosport een goede naam te veroveren. Ge kunt dit het beste doen door u aan te sluiten bij een kanovereniging en door belangstelling te hebben voor het streven van het nationale lichaam op kanosportgebied: de Neder la ndsche Bond van Kanover enigingen!" (Foto Wim Dijkman! eer wil de i van de trimactie oprichten. Een i ver niet lopen i het kader hoop mensen willen eigenlijk lie-1 krijgen dan nu i

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4