PRINCIPIEEL OVERBODIG? Comité Twente Twee hoogleraren over besluit om legersubsidie te weigeren PROF. A. QUISPEL PROF. A. E. VAN VOORTHUISEN (deel 26) Leiden vroeger en nu VRIJDAG 16 JUNI 1972 Prof. Quispel vindt dat de Inhoud van het ontwerp-voorstel niet overal even duidelijk in de publiciteit is ge komen. „Als men schrijft dat niet het Amerikaanse leger verantwoor- delijk is, maar de politieke autoritei- en dat de strijdkrachten niet doen dan wat him is opgedra- dan miskent men het eerste van het ontwerp-voorstel. Daar- staatoverwegende dat het leger bij voortduring maakt van wetenschappe- kènnis en ontwikkelingen voor doeleinden". Wij weten dat het Pentagon, als uitvoer - van de regeringspolitiek, een eenheid vormt, een heel eigen demonstreert dat zijn rol strijdig is met de ethische grondmotieven van de wetenschapsbeoefening Individu Prof. Van Rood heeft in dit ver band de nadruk gelegd op de ver antwoordelijkheid van de individuele onderzoeker. Hij acht die nu kenne lijk in de knel gebracht. Prof. Quispel: „Dat zou ik bepaald niet willen beweren, maar hier ligt wel een belangrijk facet van de controverse. De verantwoordelij held van de individuele onderzoeker is er nog wel degelijk, maar er zijn nu eenmaal verantwoordelijkheden die die van het individu te boven leidt en zich op ondemocrati- tvijze ontwikkelt. De manier het Amerikaanse leger de heeft misbruikt om een eeks van wapens te maken die gericht zijn de mensheid nog te doen lijden (napalm, frag- is volstrekt uniek. Een van de wetenschap is de universiteitsraad genoemd. Paauw ben ik het volkomen mee eens. prtfjEse oorlog is verschrikkelijk, maar is aan elke oorlog een grens en pea|Ee is in Vietnam overschreden, nu met de genoemde wapens daar de vernietiging van het mense- milieu uit is. En het principiële is nu: mag je van die kant geld ook al gaat het in dit om een onderzoek dat niets militaire toepassing te maken Wij vinden dat dat niet kan dit leger elders in de wereld gaan, daar dient de gehele universi teit zich over uit te spreken. Dit is nu zo'n geval. Ik vind het merkwaardig dat juist dit punt in Leiden zo speelt. Want wat herden ken wij elk jaar op 26 november? Dat de universiteit als geheel in de oorlog haar verantwoordelijkeheid kende". Kan het besluit binnen universi taire kring niet opgevat worden als het ingrijpen van de ene discipline in de andere? Prof. Quispel: „Nee. Het ging hier om algemene beginselen. Er is niet ingegrepen in een andere dis cipline. We hebben alle moeite ge daan om die indruk te vermijden. Het beste bewijs daarvoor is toch wel dat de universiteit zelf, uit eigen reserveringen, prof. Van Rood een bedrag ter hoogte van de Ameri kaanse subsidie zal uitkeren om het transplantatie-onderzoek te kunnen voortzetten. Ik zie dat ook ais een ere-schuld van de universiteit aan prof. Van Rood". De vraag is nu wat de consequen ties zullen zijn. De gevolgen kunnen ver reiken. Prof. Quispel: „Ik weet het niet. Daar valt nu nog niets over te zeggen. Dat ligt er ook aan hoe het besluit van de universiteits raad overkomt. Het is een veroorde ling van de rol van het Amerikaanse leger. Niets minder, niets meer. Som migen zullen er wellicht een ant: Amerikaanse houding uit halen. Dat is niet de bedoeling geweest". Industrie In het recente verleden is ook herhaaldelijk wat te doen geweest over bepaalde wetenschappelijke on derzoekingen aan universiteiten die door de grootindustrie werden be kostigd. Nu zijn er moeilijkheden over een gift van het Amerikaanse leger. De mogelijkheid bestaat nu dat er steeds minder geld van bui tenaf naar de universiteit zal vloei en voor onderzoekingen en steeds meer naar een organisatie als TNO dat daardoor ook meer wetenschap pelijke kopstukken naar zich toe za' halen. Prof. Quispel: „Kijk, ik vind dat ev wat de subsidiëring betreft heel duidelijke richtlijnen moeten komen Want de huidige situatie is onbe vredigend. Iemand vraagt subsidie aan en anderen zeggen later: nee dat kan niet. Zo mag het niet lan ger. Ei- zit iets mis in het eigen we tenschappelijk beleid dat we derge lijke zaken niet zelf kunnen opbou wen, dat prof. Van Rood voor zijn onderzoek afhankelijk is van der gelijke giften. Want nu wordt wel gezegd: kan de universiteit mede de continuïteit van het onderzoek van prof. Rood garanderen, met andere woorden vier, vijf jaar een subsidie verlenen? Dat hopen we, zeker we ten doen we dat niet. Maar die ze kerheid bestaat ook niet bij de sub sidies van de Amerikaanse legerlei ding. Want een nieuwe regering in Washington zou bijv. de sub sidies voor buitenlands wetenschap pelijk onderzoek kunnen reduceren. Dan zit Je met hetzelfde probleem. Er moeten goede financiële regelin gen komen die de continuïteit van onderzoekingen op degelijker wijze garanderen". De universiteitsraad in ver gadering bijeen. (Foto Holvast) Enkele dagen na het besluit van de Leidse universiteitsraad om de Amerikaanse legersubsi- die voor 't werk van prof. Rood retour te zenden, is op de TH in Twente een comité gevormd dat zich richt tegen het militai re onderzoek op de hogeschool. Een brief met die strekking heeft het comité gezonden naar het bestuur van de Technische Hogeschool en aan de hoge- schoolraad. Het comité wil o.a. weten welke onderzoeken voor militaire doeleinden er lopen. Men heeft maatregelen aange kondigd voor het geval het be stuur van de TH niet voor half september de eisen heeft inge willigd. VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste maten. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN. Uw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 181. Prof. dr. A. E. van Voorthuisen: „Stinkt het geld van het Amerikaan se leger, is het besmet? Het is iets waar je eeuwen over zou kunnen pra ten. Aannemen van dat gelei betekent niet dat je de Amerikaanse politiek in Vietnam steunt of tolereert. Het doel waarvoor dat geld wordt gege ven is ook volstrekt neutraal: het transplantatieonderzoek. De resulta ten ervan worden niet geheim gehou den of in een safe gestopt, maar zijn voor iedereen toegankelijk. Wat voor vijf jaar vast. Met een hoog hartig gebaar wordt een kwartmil joen teruggestuurd. Dat gaat velen aan het hart. Als Je nu ziet en dat is maar een enkel facet dat zelfs de middelen ontbreken om ver ouderde röntgenapparatuur te ver vangen dan kom ik tot de uitspraak: de universiteitsraad heeft met zijn besluit de kranten en zelfs de tv gehaald, maar het is wel een héél dure reclame geworden". de universiteitsraad jnet dit gebaar beoogde, kan niet meer zijn geweest dan het bereiken van de publieke opinie. Maar dan vraag ik me af of dat nu zo nodig was. Je hoeft over Vietnam niemand meer wakker te schudden. De oppositie tegen die stompzinnige oorlog is zo algemeen dat daaraan niets meer behoeft te worden toegevoegd. Zelfs de hippies zijn er moe van. Daarmee wordt die oorlog niet cleaner, dat besef ik heel goed. Maar ik zie toch niet het nut van zo'n gebaar van de univer siteitsraad. Een gratuite zaak". In elk geval is prof. Van Rood schadeloos gesteld. Prof. Van Voorthuisen: „Daartoe moest de universiteitsraad wel be sluiten om de motie er door te krij- geweest. Aangezien dergelijke subsi- geweest. Aanzienlijk dergelijke subsi dies meestal gedurende een Jaar of vijf worden gegeven, is de universi teitsraad moreel verplicht, ten koste van andere doeleinden, bij elkaar 250.000 gulden te geven. De leden van de universiteitsraad, die allen over een jaar moeten aftreden, leg gen dus 'n deel van de gelden waar mee hun opvolgers moeten werken, al Reactie Hoe is de reactie van de me dici geweest op het besluit? Prof. Van Voorthuisen„Ik moet eerste nog spreken die er een goed woord voor over heeft". De mogelijke gevolgen van het terugzenden van de subsidie. Prof. Van Voorthuisen: „Het is een anti-Amerikaans gebaar dat onge twijfeld invloed zal hebben op de ontvangst van Amerikaanse fond sen. Het wordt natuurlijk beschouwd als een stuk contra-propaganda voor de V.S. Nu kun je aanvoeren dat die motie alleen gericht is tegen het Amerikaanse leger en dat ande ren zich er niets van aan hoeven trekken. Maar dan moet men wel in het oog houden dat de meeste sub sidies ons bereiken via de Ameri kaanse ambassade. Men zal zich daar nu wel drie keer bedenken al vorens subsidieverzoeken mede te on dersteunen. Een ander punt in deze zaak is: wat gaat er gebeuren met de Ame rikaanse legersubsidies aan de an dere universiteiten? Het heeft reper cussies". Kan de financiering van weten schappelijk onderzoek niet op ande re wijze gekanaliseerd worden? Prof. Van Voorthuisen: „Laten we eerst een kijken hoe de zaken hier in Nederland op dat gebied gere geld zijn. De universiteit verstrekt gelden en doet dat op de manier die ik maar de grauwe eenvormigheid noem. Iedere hoogleraar krijgt zijn deel, het is niet de één niets en de ander een miljoen. Nu gaat een hoogleraar onderzoekingen doen die door de vakmensen gunstig worden beoordeeld. Dan kunnen daar aller lei instanties en bedrijven geld voor beschikbaar stellen. In Amerika is dat nog veel sterker ontwikkeld dan hier. Zonder die wat wij noemen tweede en derde geldstroom zou een onderzoek als dat van Van Rood nooit van de grond zijn gekomen. Zo zijn er talrijke bedrijven en instel lingen die zonder voorwaarden gelden voor onderzoek beschik baar stellen. Je kunt Je bij sommige onderzoeken afvragen of de overheid daar niet nauwer bij betrokken moet zijn. Dat is zelden voldoende. In dien iets belangrijk is, dan is daar nooit geld genoeg voor. Men zou kunnen proberen die particuliere in breng te reduceren. Maar wat is het alternatief? Dat steeds meer onder zoek zou plaatsvinden in de indus triële laboratoria, dus buiten de uni versiteiten. Zouden we daar zo ge lukkig mee zijn?" Politiek Ik krijig de dtaftUruk dat u niet zo tevreden bent over de wijze waar op de universiteitsraad functioneert. Prof. Van Voorthuisen: „Nee. Er worden steeds weer zaken geïntro duceerd die mijns inziens bij de po litieke partijen thuishoren. De uni versiteitsraad is verpol it iseerd. Men richt zich steeds opnieuw op acti naar buiten er is te weinig tijd voor de bestuurstaak. Degenen die minder ervaring hebben in of belang stelling hebben voor politieke stellingname, waar ze ook niet voor gekozen zijn, trekken zich wat terug. Het bestuur wordt daarmee overge laten aan hen die parlementje wil len spelen". Hoewel de panden (foto nog wel enig aanknopingspunt t sP ü-en, is de huidige situatie in de >n yjeving van het Noordeinde en de grondig veranderd. Het een foto, die dateert uit ^nde van de vorige eeuw: een ^ie door hoog geboomte omzoomde ^angsweg tot de stad. flink uit de kluiten gewassen Ambachtsschool (UnJos op foto Holvast), die in 1892 aan de Haagweg bescheiden begon, was toen nog geen sprake. Het technisch on derwijs was nog niet in het leerplan opgenomen, een opleiding kreeg men in de fabriek, waar kinderarbeid schering en inslag was. Ook het gebouw van het Letdsch Dagblad, dat thans zo sterk in deze omgeving domineert, zocht men er tevergeefs. De krant werd bij Sijthoff op de Doezastraat gedrukt en kreeg eerst haar huidige „woonstee" toen op initiatief van G. Henri Sijthoff in de jaren 1916-1917 naar een ontwerp van Dudok de kantoor- en bedrijfs panden waren gebouwd. Wat wel uit deze omgeving ver dween, dat is de Witte Poort, die in 1863 iverd gesloopt. Buiten deze poort stond in 1567 een hervormd kerkje, dat bij de komst der Spanjaarden werd afgebroken. Een herinnering voor velen blijft het stoomtrammet je, dat vanuit het Noordeinde via ,Pe Vink" naar Den Haag vertrok. In 1924 nam de NZH de exploitatie over van de Maatschap pij tot Exploitatie van Tramwegen, waarmee ook een einde kwam aan de directe lijnverbinding van „het kof fiemolentje" met de Residentie. De Boedapestereen elektrische twee- dan wel driewagenstel deed zijn intrede in het Leidse stadsbeeld en reed nu via de Breestraat naar Den Haag. In later jaren moest ook de tram het bij de bus afleggen. En nu maar voorrang geven aan het openbaar vervoer. al blijkt dan uit foto Holvast, dat rijwiel, bromfiets en auto nog sterk in trek zijn. SAM PLATTEEb LEIDEN Het besluit van de Leidse universiteitsraad om een door het Amerikaanse leger aan prof. J. van Rood toegekende subsidie van bijna 50.000 gulden terug te zen den, heeft heel wat beroering gewekt en reac ties losgemaakt. Trouw zegt met de gang van zaken „gelukkig" te zijn. „Relaties met het militaire apparaat dat systematisch we tenschappelijke gegevens misbruikt ten dien ste van zijn oorlogvoering, passen een Ne derlandse universiteit inderdaad niet". Maar er zijn ook heel wat minder instemmende geluiden. NRC-Handelsblad heeft het over een „oververeenvoudigde standpuntbepaling" van de Leidse universiteitsraad. „Niet het Ame rikaanse leger in Vietnam is verantwoordelijk, maar de politieke autoriteiten met aan het hoofd de gekozen president. De strijdkrachten doet niet meer dan uitvoeren wat hun bevolen is". De Telegraaf tapt uit een ander vat: „De Nederlandse belastingbetaler mag thans op draaien voor de ethische daadkracht van de Leidse universiteitsraad". Tenslotte vragen enige hamerleden van VVD en DS'70 de minister zelfs om schorsing van het besluit De stap van de Leidse universiteitsraad kan verstrekkende gevolgen hebben. Over de reacties op en mogelijke consequenties van het besluit komen in onderstaand artikel aan het woord: de bioloog prof. dr. A. Quispel, een der makers van het ontwerp-voorstel om de subsidie te rug te zenden en de radioloog dr. A. E. van Voorthuisen, die tot de tegenstemmers behoorde.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3