verliest strijd tegen de kosten Vie naar Engeland komt gorde zich aan N i0 18 JUNI 1972 EXTRA PAGINA 23 't Is afgelopen met de eens zo glorieuze passagiers vaart onder het rood-wit-blauwe dundoek. Nu de KNSM stopt met de aloude lijndienst naar de West, is die immer tot de verbeelding sprekende passagiers vaart vanuit Nederlandse havens definitief voorbij. De Nederlandse koopvaardij heeft 't punt bereikt waar heen ze eigenlijk al jaren werd gestuurd: verliezer in de strijd tegen de oplopende kosten. Winnaar op de achtergrondde luchtvaart. Eén enkele Nederlandse rederij de Holland-Ame- rika Lijn kan z'n passagiersvloot met veel moeite nog „boven water houden" in de cruisevaart. Dat is echter géén varen met passagiers, maar het bedrijven van een exclusief duur soort toerisme. Paramaribo - Ponta Delgada - Amsterdam. Hun voorgangers onder de KNSM-vlag deden dat praktisch ook zo. En dat zijn er heel wat geweest sinds 1888, het jaar waarin de KNSM startte en vanaf die tijd als enige de West-dienst heeft gevaren. Een paar vóóroorlogse scheepsnamen: de Colombia, Costa Rica, Crijns- sen, Van Rensselaer, Venezuela, Simon Bolivar, Cottica en Stuy- vesant (de beide laatsten voeren nog tot resp. '58 en '50). Na 1945 waren er ook nog de Bonaire, Willemstad en Oranjestad. Vijf jaar geleden kocht Saoedi-Ara- bië die twee Stad-schepen voor het vervoer van pelgrims. De kans is erg groot dat de Oranje Nassau en de Prins der Nederlanden (die in '66 een Jaar uit de vaart moest omdat het schip zware schade had opgelo pen na bij de Azoren op een on bekende rots onder water te zijn gevaren) naar Griekenland of Indonesië worden verkocht. Le Poole: „We hebben met beide landen contact. Wat de Grieken ermee willen, weet ik niet. Indo nesië wil de schepen voor de vaart tussen de vele eilanden van de archipel hebben". Griekenland heeft vrijwel zeker belangstelling voor de schepen om er mee te gaan cruisen in de Middellandse Zee. De Grieken hebben daar op de tweedehands- nar kt al meer voor gekocht: zij bieden echter een luxe-standaard die voor West-Europeanen en Amerikanen niet zo aantrekke lijk is. Niet cruisen De KNSM is met de twee uit de passagiersvaart terug te trek ken schepen nooit van plan geweest om te gaan cruisen. Directeur Le Poole somt op waarom niet: „We hebben daar helemaal geen ervaring in, de markt is al overvoerd en boven dien zijn de investeringen voor een verbouwing enorm hoog. Om maar niet te spreken van nieuwbouw. De Oranje Nassau en de Prins der Nederlanden hebbenper stuk zo'n veertien miljoen gulden gekost en ik ver moed dat een verbouwing voor Door Bram Oosterwijk elk schip op een ongeveer gelijk bedrag uitkomt". Na de stopzetting van de pas sagiersvaart (de twee schepen maken in juli hun laatste reis) blijft er op bescheiden schaal de mogelijkheid met KNSM-schepen tussen Nederland en de West te varen. De vloot van vrachtsche pen beschikt nameiljk over to taal 364 bedden en die zullen meent Le Poole vaak "besla pen" worden, 't Gaat bij de ex ploitatie van die schepen uiter aard echter om de vracht; pas sagiers aan boord leveren niet zoveel op. Het echte Nederlandse passa giersvaart-tijdperk is dus niet meer. 't Is misschien een troost dat ons land niet het enige is dat heeft moeten afhaken. Talloze rederijen uit vele landen hebben de laatste jaren hun schepen moeten wegdoen omdat de kos ten te hoog werden. En dat ge beurde dan meestal met een weemoedige herinnering aan de jaren dat er een druk verkeer met zeekastelen was op alle ocea nen. Herinneringen aan schepen met een interieur waar de gran deur vanaf straalde, aan schepen waarop keizers en koningen reis den, aan namen die beroemd varen. Titanic, Lusitania, United States. Kaiser Wilhelm II, Paris en Vclendam: dat waren er een paar. Jaren zestig De afbrokkeling van de Neder landse passagiersvloot zette in het begin van de iaren zestig goed door. De Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd deed de Wil lem Ruys als laatste schip van een roemruchte Indiëvloot van de hand en de Stoomvaart Mij. Nederland verkocht de Oranje en de Johan van Oldenbarnevelt. De Willem Ruys en de Oranje gingen naar de Italiaanse Laura Lines en ze varen van bin nen en van buiten ingrijpend gemoderniseeerd zowel in de jruisevaart als in de dienst Euro pa-Australië. Af en toe komen ze in Rotterdam en Amsterdam. De 33 jaar oude Johan van Ol- ienbarnevelt had eigenlijk onder 3e slopershamer moeten sneuve len maar de Greek Line zag in 1963 toch nog mogelijkheden voor 't 33 jaar oude schip. In december van dat jaar vertrok het onder 3e naam Lakonia uit Southamp ton voor de eerste cruise. Vèr kwam het schip niet want op 180 mijl ten noorden van Madeira brak er brand uit aan boord. Hon- 3erdachtentwintig mensen kwa men om: 95 passagiers en 33 be manningsleden. Twee zeeslepers zeulden een week lang met de zwart geblakerde, slagzij maken- 3e Lakonia richting Gibraltar. Maar 't eindpunt werd niet ge haald. Toen de wind opstak, liep het schip vol water en zonk. De VNS moest vanwege slechte financiële resultaten enkele Ja ren terug de Rand-, Oranje en Jagersfontein weghalen uit de dienst Nederland/Zuid-Afrika. De Randfontein vaart nu als Nieuw Holland (samen met de Tjiwangi) onder de vlag van de Koninklijke Java China Paket- vaart Lijnen vracht en passa giers tussen Japan en Australië; het is geen specifieke lijn-passa- giersvaart en bovendien varen de schepen niet naar en van het vaderland. Cruises Anders ging het gelukkig met de vloot van Holland-Ameri- ka Lijn. Die is weliswaar gedeci meerd, maar de Rotterdam, Nieuw Amsterdam. Statendam en straks de (nieuwe) Prinsen - dam en de in de Verenigde Sta ten aangekochte Argentina en Brasil véren: cruises. Lijnaf- vaarten tussen Rotterdam en New York zijn er sinds vorig Jaar niet meer bij vanwege te hoge kosten en een te geringe bezetting. Afgevoerd werden de Prinses Margriet (gekocht door het in de Stille Oceaan liggende ei- land-republiekje Nauru), de Maasdam (die onder Poolse vlag als Stefan Batory op Canada vaart) en de Rijndam, die bij Wilton-Feijenoord in Schiedam al vele maanden op een koper ligt te wachten. Een voorlopige koop-overeenkomst met de Mal tezer rederij Sovereign Cruises ging niet door omdat dezze maatschappij geen geld had. Verdwenen zijn ook de rege ringsschepen Groote Beer, Wa terman en Seven Seas (die on der dezelfde naam in de Rotter damse Parkhaven als studen ten-huisvestingsschip de laatste jaren slijt) De wereldwijde Nederlandse pas sagiersvaart is over; de vlaggen aan boord van grote schepen van de Holland-Amerika Lijn. Stoomvaart Mij. Nederland, Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd en KNSM varend op de oceaan-trajecten zijn (of wor den zeer binnenkort) gestreken. Een illustratie van de ook inter nationaal niet bijster florissante situatie: tussen West-Europa en de Amerikaanse oostkust varen nog slechts twee grote passa giersschepen, de Prance van de Frenche Line en de Queen Eli sabeth II van de Cunard Line. Maar hoe lang houden Fransen en Engelsen dat kostbare varen nog vol? de vaart naar en van de West niet. „Tegenover Suriname en de Nederlandse Antillen, waar al veel werkloosheid heerst, zou dat een onjuiste beslissing zijn ge weest. En met mensen van onze gebiedsdelen daar varen, heeft geen zin, want hun gages wor den door Nederlandse maatsta- efsverhoging zat er ook Een lonende exploitatie •erd zijn op een 100- verhoging. En de gelooft niiet dat daar een sau (in '56 door Gebr. Pot in Bolnes gebouwd) en de Prins der Nederlanden (in '57 door Koningin Juliana bij Piet Smit in Rotterdam gedoopt) waren populaire schepen. Le Pcole: „Wij hebben altijd loven de verhalen gehoord. De mensen voelden zich thuis bij ons. Het waren veel verlofgangers, die in het voorjaar thuis voeren en in de herst meestal weer terug gin gen. Maar we hebben ook dui zenden militairen uit en thuis gebracht". Rondreis Elk schip maakte tienmaal per jaar een rondreis. De Oranje Nassau legde de laatste jaren dit 'raject afAmsterdam - Sou thampton - Paramaribo - Geor- - getown (Brits Guyana» - Cura cao - Aruba - Jamaica - Ponta Delgada (Azoren) - Amsterdam. De Prins der Nederlanden voer: Amsterdam - Sint Maarten - Aruba - Curacao - Georgetown - die 't jaar alweer met Et volgehouden. -Jllaar het werd onmogelijk ver- nier te gaan met de alsmaar gro ter wordende kloof tussen passa- (e-tarieven en kosten. Vooral de ningsleden geen vijf tien jaar zijn ze meer dan ver"-- aart-di- pi]n in ons hart want het zijn Ier lieve schepen. Maar de lie is keihard en tégen Toen de auto van Les- ieris kort voor Dover in een terecht kwam en in brand rp er geen onoverwinnelij- uit het wrak, maar een tn met een shock, thriller van beroep. Charteris was een paar weken geleden de bijna 350.0000 slachtof- auto-ongelukken die de tabulances ieder jaar naar abuizen vervoeren. En hij lezers mogen blij zijn dat 'niet tot de meer dan 7.500 khoorde, die ieder jaar op f wegen blijven liggen. rijden over het algemeen 'dg en het getal aan slacht- °P de wegen hoort tot de van de westerse geïndustria- landen. En wat de cijfers In 1934 toen er zes maal voertuigen op de weg waren *as het dodencijfer verhou- d]s gelijk. Nu zijn er 14 auto's. dan de wat trage Nederlan- op hun recht staande Duit- de meer dan hun recht ne- hansen of Italianen, is de de weg bij voorbaat bereid meer te geven dan hem en gaat hij meteen in eer: als er een rood licht oi pvaar dreigt. Maar wee de- ■(H) deze gentlemen werke- kouwt, wanit een enkele jeug- "ttdagen in een snelle race wagen kan het blik plotseling doen kraken en de orde in de ganzeren verstoren. Statistieken wijzen uit dat autorij ders onder de leeftijd van 25 jaaj verantwoordelijk zijn voor ruim 35 procent van de dodelijke ongeluk ken. Het is de jeugd op de weg die de autoriteiten het meeste zorg be reidt. Alle langzame vooruitgang in veiligheid dreigt te niet te worden gedaan door de nieuwe generatie die het gevaar niet ziet en er het eerst mee geconfronteerd wordt. Van de doden op de weg zaten er overigens het laatste jaar ruim 3000 in een auto, en een kleine andere 3000 waren aangereden voetgangers De kleinste groep was die der fiet sers. Van het fietsende deel der Britse natie vielen er vorig jaai uitgerekend 411 ten offer aan hei verkeer. Op de Britse wegen veel al van madurodiamachtiige breedte is met fietsen geen rekening ge houden. Wie er een dient te passe ren bevindt zich dan ook meteen op de andere weghelft en heeft grote kans een Rover of Rolls van tank- achtige afmetingen op zich te zien afstormen. Dan rest slechts de hulp in te roepen van Groot Brittannië' grootste glorie: de landelijke ber men met pijpekruid, margrieten pinksterblommen, water- en paarde bloemen. Het nieuwe conservatieve mam moet-ministerie voor „Environ ment", wellicht te vertalen met „alles om je heen", doet pogingen de veiligheid op de weg te verbeteren en men gaf daar zelfs het afgelo pen jaar de indrukwekkende som van 900.000 pond voor uit. De man nen van het ministerie werden in hun menslievend werk gesteund door twee wetten. De ene is van 1965 en ze stelt de aanwezigheid van veiligheidsgordels in auto's met Britse registratietekens verplicht. De andere is van 1967 en ze stelt paal en perk aan het rijden na het ge bruik van alcolhol. Gedisciplineerd als de Britten zijn, kocht 80 pet meteèn een veiligheidsgordieüMaar omdat deze 80 pet vroeger ook nooit een veiligheidsgordel had gebruikt, vond ze het onzin zich ook daadwerkelijk in het ding vast te snoeren. Niet meer dan 14 procent van de Britten gebruikt de gordel. Het ministerie voerde een actie via de kranten, reclametelevisie en via vouwbladen en het probeerde zijn medeburgers te „conditioneren" „Klunk" gaat de deur, zo luidde de slagzin en vervolgens: „Kliek doet de seat belt". Klunk en Kliek hoor den bij elkaar als in een popstrip en de bedoeling was dat het sluiten van de deur en het aandoen van de gordel in één moeite door zouden gaan. Na de actie had 19 procent van de belt-bezitters de belt ook om zoals langs de weg in de voorbij snellende auto's naar binnen loe rende studenten konden vaststellen in een proefgebied. En daarna zakte het percentage natuurlijk weer Toch is de vaste mening van de leider van de actie op het ministe rie voor „Environment": „behalve het vermijden van een ongeluk is het veiligste op de weg om je riem om je te hebben". Dat is bewezen. Wat de drank betreft, hier werden de beste resultaten geboekt. Na de invoering van de anti-drankwet is bet aantal ongelukken in de periode tussen 10 uur 's avonds en vier urn 's morgens wanneer men door gaans met alcohol gevuld huis waarts toog enorm gedaald en ook op dat lage peil gebleven. Behalve met de riemen hield het ministerie zich ook met inhalen op de weg bezig, maar alle goede raad bleek hier aan dovemansoren ge zegd. Kennelijk meende de autorij der dat hem hier niets nieuws kon worden verteld want iedere chauffeur vindt immers van zichzelf dat hij voortreffelijk rijdt en hij luisterde niet. Wel luisterde hij naar het verhaal over de seat-belt, want dat was nieuw. Het ministerie werkt nauw samen met een public- relationsbureau, dat de boodschap bracht als of het om bananen of si garetten ging. Maar het belangrijkste deel van de actie was op de schoolgaande Jeugd gericht. Het afgelopen Jaar werden er in Groot-Brittannië 37.926 kinde ren bij ongelukken betrokken, en men is no gblij toe, want dat ^as maar liefst vier procent minder dan het Jaar daarvoor. Aanvankelijk leerde het ministerie de kinderen via vouwbladen en tv-programma'« (met een goede raadgevende pape gaai Squawk geheten als mid delpunt) dat ze eerst rechts moeten kijken (want hier komt het verkeer nu eenmaal van rechts) en dan links, om dan na snel weer rechts kijken over te steken. Het resultaat was dat de kinderen weliswaar hun hoofden braaf in de aangegeven volgorde alle kanten op draaiden, maar helemaal niet meer keken omdat ze in de veronderstelling verkeerden dat het draaien een soort magisch effect op het voorbij- razende verkeer zou hebben en het tot stilstand zou dwingen. Nu ligt het aspect vooral op het kijken, veel meer dan op het draaien. Intussen blijven de meeste ongeluk ken gebeuren in de voorsteden: de huisvrouwen die in gedachten over steken, de mannen die 's avonds moe in hun auto naar huis komen en vlak bij de deur denken dat ze niet meer hoeven te kijken. Anders dan de spectaculaire ongelukken als die waarin Leslie Charteris verzeild raakte, komen deze drama's niet in de krant. Het ministerie en het samenwer kende advertentiebureau van Masius Wynne-Williams gaan dit jaar door met een nieuw kinderpro gramma en een nieuwe poging de Britten hun „seat belts" te doen aangespen. En wie naar Engeland komt late zich niet door de mei- doorngeur bedwelmen, dooi de re gen uit zijn humeur brengen of er toe verleiden op de vertrouwde rechterweghelft te gaan rijden, ea hij gorde zich aan.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 23