LEIDSCH DAGBLAD Duitse politie pakt ook Ulrike Meinhof 0 Veertien dagen na Andreas Baader 5ELANG KNSM N TRANSAVIA vandaag Kinderopvang in Leiden probleem ARISTONA PORTABLE RADIO f g8.- Ambtenaren in hun blootje lasgow langer s waar estraft isselvallig Inschrijfgeld rijexamen hoger f 44.- Talrijke aanklachten IJSKOUD Voorfman cafetaria Jongen bij aanrijding gedood +S alles Vlieland Vliegtuig (3 inzittenden) vermist (Bud ^ftieïtWA Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 16 JUNI 1972 No. 33735 l^eur: G. Koopman pofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden - TeL: 25041, Redactie: 21507 Na-bezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat 18 uur) USTERDAM De KNSM-group voor 40 pot deelnemen in kapitaal van de luchtvaartmaat- ipp\j Transavia Holland NV. Ver ing van dit KNSM-belang in de mde Jaren is niet uitgesloten. 1 participatie acht de KNSM van a omdat deelneming in de lucht- een uitbreiding van haar acti ën in de vervoersmarkt betekent au is opgebouwd uit zee- en tvervoer, binnenvaart, wegtrans- zwaar transport. Deelneming fSSEL (ANP) De tucht- en folecommissie van de UEFA heeft Schotse club Glasgow Rangers twee seizoenen uitgesloten van ^ing aan alle door de UEFA Pulseerde Europacup-toer- L commissie besloot verder het van Dynamo Moskou om de ■van het toernooi om de Euro- «ker voor bekerwinnaars over te verwerpen. Büt verwacht van vanavond1 tot Stavond: Plaatselijk regen, maar l^ook enkele perioden met zon. weinig wind, Later overwegend zuidwestelijke wind. Mini- ^peratuur ongeveer 9 graden, morgen va-n ongeveeT 14 gra- zee tot 17 in het binnen- 1 (Opgemaakt, om 11.15 uur). 17 JUNI °P: 4.19 uur; onder: 21.03 u. °p: U.30 uur; onder: uur. te Katwijk te 7.20 en te laagwater te 3.08 en te *ur. in Transavia kan worden gezien als een alternatief voor de beëindiging door de KNSM van de lyn-passa- giersvaart met de passagiersschepen in de loop van dit Jaar. De mogelijk heid om aan het ladingsvervoer door de lucht te gaan deelnemen wordt hiermee tevens door de KNSM ge opend, zo is op een persconferentie medegedeeld. De chartermaatschappij Transavia vervoerde vorig jaar 477.00 passagiers door de lucht en heeft in de ITE- markt een aandeel van ruim 35 pet, aldus algemeen directeur J. M. Block van Transavia. De omzet in 1971 was f 48 miljoen. Een uitvoerige reportage over de KNSM vindt u op pagina 23. RIJSWIJK (ANP) Met ingang van maandag worden de inschrijfgel den voor rijexamens over de gehele linie met drie gulden verhoogd. Al dus een mededeling van de directie van de Stichting Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewij zen. Met ingang van 1 juli a.s. wordt de prijs van de eigen verklaring ver hoogd met één gulden. Vakantiekorting 50% f 44, BIJ ONS SLECHTS Alle prijzen zijn bij ons weer lager. Altijd het goedkoopst. RADIO PLEIN 16 LEIDEN: 5 Meiplein 1 en 16, teL 25100 SASSENHEIM: Teylingerln. 9, tel. 02522-10398 MEMPHIS Drie belas tingambtenaren die bij een eigenaar van een stomerij in de Amerikaanse stad Mem phis 197 dollar kwamen in vorderen hebben het gewe ten. In plaats van dat zij hem uitkleedden, kleedde de man hen uit. In eerste in stantie had de stomer, een zekere Hudson, hen een che que gegeven. De bank wei gerde echter die te verzilve ren. De belastingambtenaren keerden vervolgens naar Hudson terug, die een pistool trok en de ambtenaren dwong zich te ontkleden. Buiten had zich een menigte verzameld die luid applau disseerde toen Hudson de ambtenaren dwong om in hun blootje de straat op te gaan. Ze zochten dekking in geparkeerde bestelauto's en kregen van een door meelij bewogen toeschouwer zeer slecht zittende pantalons. De politie had intusen het be leg geslagen om de winkel van Hudson, deze verklaarde zich bereid over te geven, na dat hij de belofte kreeg dat hij met de gouverneur van de staat Tennessee mocht praten. Hudson legde deze uit dat hij geen belasting kon betalen, omdat hij en zijn gezin dan anders niet zouden kunnen leven. De gouverneur beloofde de klacht te onderzoeken en Hudson de consequenties van de ontkleedpartij te aan vaarden. BONN De Westduitse politie heeft gisteravond Ulrike Meinhof, zeer befaamd lid v. d. Baader-Meinhof-groep die de laatste maanden West-Duitsland in de ban van de stads- guerilla heeft gehouden, gearresteerd. Dat gebeurde in een huis in Hannover. De politie had een tip ge kregen dat een man en een vrouw zich daar op verdachte wijze verborgen. In een bliksemactie roerden Ulrike Meinhof, nu 37 jaar, en de 24-jarige Gerhart Muller gearresteerdonder fel verzet. In de bagage van mevrouw Meinhof vond de politie onder meer een ma chinepistool en materiaal om bommen te vervaardigen. Van de bekendste leden van de groep is nu iedereen gearresteerd. Ulrike Meinhof worden bomaansla gen, moord op politiemannen, bank overvallen en inbraken ten laste ge legd. ..Ulrike Meinhof was, in tegen stelling tot eerder gearresteerde ben degenoten als Andreas Baader en Gudrun Ensslin, al zeer bekend voor zij ondergronds naar anarchisti sche activiteiten begon. Zij was, als hoofdredactrice en commentaar- schrijfster van het maandblad „Kon- kret" een der voornaamste theore tici van de zogenaamde „buitenpar lementaire oppositie". Deze had haar kern in het Berlijnse studentenmi lieu rond Rudi Dutschke. Moeder Met haar 37 Jaar is Ulrike Mein hof aanzienlijk ouder dan de ande re leden van de bende. Ze is de (ge> scheiden) moeder van een tweeling. Haar opvieding kreeg ze hoofdzake lijk van de prominente, linkse hoog- lerares Renate Riemeck, die haar vorige Jaar al in een open brief drin gend had gevraagd een eind te ma ken aan de gewelddadige activiteit waarin haar kritiek op de bestaande maatschappij was ontaard. Na de arrestatie van Baader nu twee weken geleden was de al 2 Jaar durende Jacht op Ulrike uitge breid. Aanvankelijk kwamen er mei- IJS SORBET, reeds v.a. f 1.- Natuurlijk Haarlemmerstraat 20, Leiden. LEIDEN Op de hoek van de St. Jorissteeg en het Levendaal is gister middag een Jongetje door een vracht auto overreden en op slag gedood. Het slachtoffer, de zevenjarige Michel van Eisen uit Leiden stond met zijn fietsje voor het rode stop licht te wachten. Naast hem stond een vrachtauto. Toen het licht op groen sprong, ging hij naar rechts het Levendaal op net als de vracht auto. Daarbij, zo vertelden getuigen later, slingerde de zevenjarige Michel op zijn fiets en raakte de vracht auto. Hij viel precies voor de achter wielen van de vrachtauto. De chauf feur, afkomstig uit Ruurlo maakte de bocht naar rechts niet te nauw, zodat hij geen schuld heeft. VOOR LIEVE VADERS.... gezellig kiezen voor z'n tuin; een tuinmolen voor 14,25 een echte windwijzer 7.95 een sterke kruiwagen 59,25 een originele regenmeter 5,95 een goeie snoeischaar 8,90 3-standen grasschaar 15,75 een gazon-ontluchter (tegen mosvorming) 15,90 een nieuwe grasmaaier 49,75 een bamboe-grashark 2,50 een mooie tuin vijver (gat graven en uitleggen) 49,40 of een verplantschopje 1,95 honderdenéén fijne kado's bü Nieuw. Rijn «0 Tin 20824 (00710) dingen dat zij naar Nederland of Denemarken zou zijn gevlucht, maar later werd aangenomen dat zij zich nog in Duitsland ophield. Eer der dacht men dat zij was overleden. Ulrike Meinhof en Andreas Baa der vonden elkaar in 1968 toen Baa der in Frankfort terecht stond we gens brandstichting in een groot wa renhuis, dat hij als symbool be schouwde van de „kapitalistische on derdrukking". Op 14 mei 1970 hielp zij hem bevrijden uit de gevangenis van West-Berlijn. In Syrië Het paar zou tezamen met de ad vocaat Horst Mahler, bekend als ver dediger van linkse activisten in Ber lijn van Juni tot september 1970 in Syrië zijn geweest, waar zij van Palestijnse commando's de metho den van de stadsguerrilla leerden. De in deze tyd ontstane Baader - Meinhof groep zocht haar voorbeel den ook bij de stadsguerrillabewegin- gen in Latijns-Amerika. Van een an ti-autoritaire studentenbeweging wer- de groep een harde anarchisten kern, die de strijd tegen de gevestigde or de aanbond. De activiteiten waren verlegd van het houden van bijeenkomsten en het bouwen van barricades naar de strijd met alle middelen tegen „de staat als onderdrukker van 't volk" en tegen de grote industriëlen die ver antwoordelijk werden gesteld voor de vervreemding van de arbeiders. By achtervolging door de politie werden drie bendeleden en twee po litiemannen gedood. 1 De "Queen Elizabeth" van de Co- nar d Line vormt met de Franse "France" als het ware het sluit stuk van het tijdperk van de ge regelde passagiersvaart. Maar hoe lang zullen de Britten en de Fransen dat nog kunnen volhou den? De kosten zjjn haast niet mee op te brengen. De KNSM heeft ook de aloude lijndienst naar de West moeten stoppen. Winnaar op de achtergrond: de luchtvaart. In de scheepvaart blijft een brok weemoed PAGINA 23 30 PAGINA'S De in Engeland succesvolle film Cabaret is eigenlijk vervelend PAGINA 11 Cruijff vindt, dat Van Hanegem voor het Nederlandse voetbal be houden dient te worden PAGINA 19 Wilma van Gooi verbeterde twee sprintrecords PAGINA 21 LEIDEN Ook ten aanzien van de kinderopvang maakt Lelden zijn twijfelachtige reputatie van pro bleemstad volledig waar. Dat is een conclusie uit een rapport, dat de structuurcommissie kinderopvang heeft uitgebracht. zeer gebrekkige financiële arm slag, waardoor mogelijkheden om te komen tot een verantwoorde opzet ernstig worden belemmerd: gebrek aan leidsters; gebrek aan opgeleid personeel; nagenoeg ontbreken van contact met de ouders; gebrek aan geschikte accommo datie (waardoor ook elke keuze mo gelijkheid voor de ouders ontbreekt) Dan zo'n fijne Vespa -*^^luisterbrommer. C1AO nu nog 549.BOXER nu nog v.a. 659.cm ar*» Au er gauw voor naar uw bromfietsman of vraag adres am U ttlA-27 ar OtHÊ& -Kt rm weinig samenwerking tussen kin dercentra; totaal ontbreken van enige voor lichting, e.d. De commissie zegt, dat het kinder centrum als alternatief leefmilieu niet meer uit de samenleving is weg te denken. Ze vraagt zich af of de volledige ontplooiing van het kind tot 4 Jaar in het ouderlijk milieu al leen volledig tot haar recht komt. De commissie adviseert met klem, dat er een raad van de kinderopvang komt om de coördinatie voort te zet ten. de planning te leiden en te ad viseren (o.a. ten aanzien van de ge meentelijke beleidsvoorbereiding) Het beleid van het kindercentrum zal er op gericht moeten zijn om met de verkregen subsidie de nor men van het centrum aan te passen aan de eisen die de overheid stelt aan ruimte, groepsgrootte, kwaliteit van de opleiding en hygiëne. De over heid kan denken aan subsidie op ex ploitatietekort, bijdrage dagprijs en subsidie opleiding. Een dergelijk be leid mag niet leiden tot onmiddellijke sluiting van een kindercentrum. Voorts denkt de commissie aan een ouderbijdrage geschaald naar draag kracht. De gemeentelijke overheid moet op korte termijn een verordening maken, die in werking treedt zodra er sub sidie verleend kan worden. Toezicht op naleving van deze verordening ge beurt o.a. door G.G. en G.D. Omdat de normen zo snel veranderen is het van het grootste belang dat deze los komen te staan van de verordening en in een apart besluit van B. en W. om de 2 a 3 jaar worden vastgesteld. Rotterdam Boven de Pyreneeën wordt een particulier vliegtuig ver mist van het type Cessna 182 met drie inzittenden aan boord. Het is vrijwel zeker, dat het vliegtuig werd bestuurd door de ongeveer 40-jarige L. C. Burgers uit Krimpen aan den IJssel. De heer Burgers is directeur van Kahn's Scheepvaart- en Handel Mij. n.v. aan het Haringvliet te Rotterdam. De twee andere inzit tenden zouden de vrouw en een kind van de rederijdirecteur zijn. Het toestel, dat het Amerikaanse registratieteken N 35-57 F droeg was gehuurd in Engeland. Maandag was het van een vliegveld bij Tées- side, oostelijk van Londen, naar Zestienhoven vertrokken, 's Nachts bleef het op de Rotterdamse lucht haven aan de grond. Dinsdag vloog de heer Burgers naar Frankrijk, waar het toestel landde in Mende. Kort na het vertrek uit deze plaats viel het contact uit. Donderdag Is de gehele dag gezocht in de Pyre- neën. Bij de n.v. Kahn weet men, dat de directeur per vliegtuig naar Spanje zou gaan, waar hij Gerona als vliegdoel had. Vandaag honderd jaar gele den stond in de krant: De onderhandelingen met Duitschland in Versailles worden op bevredigende wijze voortgezet. De Duit- sche regeering zou zich be reid verklaard hebben om bezette gedeelten des lands te ontruimen, naar gelang de oorlogscontrfbutie wordt afgedaan. (Adv.) Puike nieuwe zandaardappelen. Westland- sche 50 ct. p. kop, 7 e 8 ct. p. pond, Noordwijkers 37V2 a 40 ct p. kop, 5 a 6 ct p. pond te bekomen bij J. Hoen en Zoon, Haarlemmerstraat bij de Bakkersteeg, Leiden. Vandaag vijftig jaar gele den stond in de krant: Zoals onlangs is medege deeld, heeft de Belgische Staat eindelijk een pensioen toegekend aan den sluis wachter aan de User, die zorgde voor de onderwater- zetting om den Duitschen op mars te verhinderen. Het pensioen is echter te laat gekomen: de oude man is overleden. Misschien krijgt hij nog wel eens een monu ment. Het Zwitsersche hotel wezen wordt ernstig be dreigd. Van alle hotels is 54 pet. noodlijdend en moeten vroeg of laat failliet gaan als niet, van bondswege, fi- nancieele steun wordt ver leend. In 1921 hébben van alle hotels 62 pet. met ver lies gewerkt. Officieel is te Moskou ge publiceerd, dat Lenin lijdt aan ernstige vermoeidheid, nog verergerd door een ver giftiging. Hij zal zich ge- ruimen tijd geheel uit de staatszaken moeten terug trekken. vermoedelijk wel een jaar.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1